de appek bloeien Geen natuurlijke dood Epstein UIT DE KERKEN BBB, BB en BB HBU en EMS vast in markt VANAVOND MORGEN AMRO-BANK OVER 1967 WEER 14 PCT hechter tie tekko taks :rm Van der WERFF HUBRECHT „Alcan Aluminium" verkleint produktie TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart ALB. HEIJN - BERG0SS Bij ij R.P.S. verhoging rente beleggings rekeningen Bols in Costa Rica Naeffs omzet met 20 pet gestegen Pagina 2 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 Zij waren toen, al speurende naar iets, dat antiek en fijn en kostbaar genoeg was, om het werkelijk héél mooie gelaat van Mona de Rez te kun nen en mogen omlijsten, in alle (be trekkelijke) stilte door Italië en de Balkan gereisd, en zo na veel om zwervingen naar Nederland. Daar waren ze in werkelijke stilte aangeland. Want Mona begon zulke eisen te stellen, en zo gek te doen, dat de artistieke adviseur van Bend, die de expeditie leidde, het niet lan ger verantwoord achtte, aan de weg te timmeren. Men kon een halfgare niet aan den volke vertonen; die had het volk zelf genoeg. Nederland had absoluut niet op het plan gestaan. Maar ze moesten zo spoedig mogelijk naar Londen zien te komen, meende de artistieke advi seur. Dat was dichter bij Amerika De waarheid was, dat Mona de Rez eigenlijk maar een doodgewone vrouw was, die bang begon te wor den voor haar eigen beroemdheid. Want die was bijna tot het toppunt gestegen, in die drie jaar. Hoe kon het leven een mens toch zo uit han den glippen? Een carrière was net overkokende melk En hier was nu een jongeman, een héél jonge man, met een stug ge zicht, en toch zulke allervriendelijk ste ogen, een beetje teleurgesteld.. En hij zei: „Mona de Rezis dat uw werk of uw naam?" en had nooit van haar gehoord. En bekeek haar met zulke wantrouwende blikken, dat ze er warm van werd En hij likkebaardde niet, en kende zelfs de gewoonste hoffelijkheid niet: hij liet zich een bordje geven; en zij mocht vruchtensla slurpen uit een jampot, dat ze er doodsangst van uit stond, want ze verwachtte elk ogen blik, dat er een stuk perzik of een druif zou ontsnappen en in haar décolleté floepen. Misschien zou hij het niet eens be merken. En toch was die jongen een heer; want hij at met twee vingers, en liet, toen het bordje leeg was, de stroperi ge jus op het rulle zand lopen. Hij zette het bordje niet aan de mond om het leeg te drinken, zoals zij, Mona de Rez, vast wèl gedaan zou heb ben. Ze zei: „Je had eigenlijk eerst je handen moeten wassen". „Waar?" vroeg Coen. Met een vaag gebaar antwoordde ze: „Ergens", en voelde zich onnozel. Het was een vreemde sensatie. Ze aten ieder een zalm-broodje. „Hebben jullie zoiets hier ook?" in formeerde het meisje. „Amerikaanse zalm kost hier ne gentig cent per ons", antwoordde Coen, „en de Nederlandse één gulden tachtig". „Wat een pummelachtige chauvi nist", dacht Mona de Rez beledigd. „Dan zijn er nog Duitse blikjes met gerookte zalm in olie", voegde Coen erbij. „Die kosten haast niets". „U handelt zeker in die dingen", opperde Mona, liefjes. Ze zag aan zijn hand een zegel ring, die zulke vermoedens niet ani meerde. Doch Coen begreep haar niet. „Toen ik eenentwintig werd", hij wist het woord „meerderjarig" niet in het Engels, en hoopte maar, dat ze hem begreep, „heeft mijn tante ernaar geïnformeerd". „Dat is dan zeker pès geleden, dat u het zich nog zo goed herinnert?" „Een paar maanden", vertelde Coen. Hij was niet te raken. Er viel even een stilte. Puur uit verveling vroeg ze: „Wel ke kreeg u?" En dat scheen hem nu juist zo ver schrikkelijk te treffen. Hij werd op eens weer rood, en blikte snel opzij. „De Duitse", zei hij. God, waarom moest ze daarmee nu zo'n medelijden hebben? Als die tantes het niet konden betalen... „Dit is Hollandse", zei ze, en leg de een niet helemaal vetvrije hand op zijn schouder. „Wat ben ik blij, dat ik u getroffen heb, vandaag!" 't Was een verzinsel, om hem te troosten, want ze wist het onderscheid niet, en had hem immers juist ge vraagd, of zoiets wel in dit land be- stond! Coen bemerkte dat niet. Hij had ei- i genlijk alleen maar de warme toon z van haar stem gehoord. Met geweld 5 moest hij zich realiseren, dat hij na- 5 tuurlijk met zo'n slechte vrouw te doen had. Eerst had ze geprobeerd, hem te lokken met die kapotte band. s Nu met lekker eten. Doch hij voelde 5 zich vrij om het aan te nemen, want hij had ervoor gewerkt, en ze had 5 toch teveel. Zelf at zij vreselijk weinig. En door het vet van de zalm werden haar lip- 5 pen langzamerhand gewoon van 5 kleur. Dat gaf Coen zo'n wonderlijke E sensatie van hulpeloosheid. Zou ze S het wel weten? Hij at negen broodjes en behalve jj de poot (die Mona nam) het hele res- E terende stuk kippevlees. De appeltaart E deelden ze. Toen Mona hem uit bet flesje wilde laten drinken, was zijn gevoel voor beleefdheid in zoverre op peil, dat hij haar zonder aarzelen liet voorgaan. Waarom zou hij vies zijn van een slechte vrouw? Hij wist weinig van geheime ziekten, en besefte niet, dat een slechte vrouw voor hem vele an dere mannen met diezelfde mond verschalkt kon hebben. Hij dronk na haar uit dezelfde fles en wist niet, dat ze hem met stijgende ontroering bezag. „Zou de wagen nu rijden?" vroeg ze. „Als u de accu of de tank niet heeft laten leeglopen", bedacht Coen. Hij stond op van de treeplank, en zag niet haar flitsende, beledigde ogen. Hij had heel goed gegeten, en in onmiskenbaar aangenaam gezel schap; hij voelde zich de goedheid zelf. Alleen miste hij de wijde straatweg met vlinders en leeuweriken voor hem alleen. Dat moest nu weer ko men. Toen zag hij haar smekende, won derlijke blik. „Wilt u soms een stuk meerijden?" „Nee", zei Coen. „Nee, dank u. Ik loop. Ik geef de voorkeur aan lopen". Maar daarna bedacht hij, hoeveel kostbaar eten ze hem had afgestaan. Was hij niet een adellijk man van de wereld, met een boel geld in zijn broekzak? „Als ik u mag uitnodigen, met mij te gaan theedrinken, dan wil ik wel meerijden tot het naaste dorp", zei hij. Eigenlijk schrok hij bijna van de verraste uitdrukking in haar ogen. Ze had dit elegante gebaar niet ver wacht. Mona de Rez stuurde zelf. Coen zat doezelig naast haar. Het plotselinge Engels praten had hem gaperig ge- E maakt, en hij moest zo vreselijk op S zijn qui vive zijn, met deze vrouw. E Kon ze hem ontvoeren Maar E daar meende hij dan toch zelf nog bij te zijn. (Wordt vervolgd) E 3595. Professor Dubois liet zich niet met een kluitje in het riet sturen. Hij kende zijn Arend Pappenheimer langer dan vandaag en hij eiste in ieder geval een summier rapport. „Tenslotte moeten Buck en ik we ten waar we aan toe zijn, als jullie iets ernstigs mocht overkomen!" vond hij, 'n tikje sardonisch. Arend, grijnsde. „Je vaderlijke zorg ontroert mij steeds weer, oudje. Welnu dan, we zijn even een kijkje gaan nemen in dat „halterschip", je weet wel, dat hier aan de voet van de dubbeltorens ligt. Het was een erg lege boel daarbinnen, want ze wachten op de binnenhuisarchi tect. Er staat zelfs geen trap in, wat erg ongemakke lijk is in een constructie van zulke afmetingen. Kort en goed in het andere gedeelte bleek toch iemand thuis te zijn, namelijk weer zo'n levende gashouder. Die wenste geen bezoek en begon ons te bespuiten met oost-indische inkt. Dat namen wij niet. Ik schoot en toen plofte de boel mooi uit elkaar. Nu staan we weer buiten en zijn op het punt af te dalen in een onder aards gewelf. Straks vertellen we méér! Dag, hoor!" 2. „Al die ambtelijke haarkloverij is te moeilijk voor mij, Edelachtbare", zegt Tsjiao Tai als ze in de tuin zijn. „Het gaat toch maar over kopieën? In het fort zul len ze wel een compleet archief hebben". „Maar hoe kan het stuk verdwenen zijn?", zegt Rechter Tie peinzend. „Een archief is waardeloos als het niet compleet is. Nee, dit bevalt me allerminst". De bediende van de Rechter komt hen achterna en zegt beleefd dat de thee klaar staat. De rechter is een verwoed theedrinker. Tsjiao Tai heeft het meer op wijn begrepen, maar over dag krijgt hij daar toch geen gelegenheid voor. „Per soonlijk zou ik die dossiers 't liefst het raam uitgooien", zegt Tsjiao Tai plotseling opstandig. Hij schrikt een beetje van zijn eigen woorden en vervolgt: „Neemt u het me maar niet kwalijk, Edelachtbare, ik ben mezelf van daag niet. Vanochtend heb ik gehoord dat mijn oude vriend, kapitein Tsjeng van het fort schuldig is ver klaard aan moord op ondercommandant Soe. Als er geen wonder gebeurt wordt hij overmorgen terecht ge steld, en ik weet zeker dat hij onschuldig is. Ik kende hem heel goed. In drift zou hij misschien iemand kunnen neerslaan, maar hij is niet in staat tot een moord in koelen bloede .Kunt u er niets aan doen?" LONDEN Brian Epstein, de ma nager van de Beatles, is geen natuur lijke dood gestorven, zo heeft een lijkschouwer gisteren vastgesteld. Op grond van de bevindingen van een patholoog, gelastte de lijkschouwer van Westminster, Gavin Thurston, ana lyse van Epsteins bloed en maagin houd. „Dit is de normale gang van za ken als bij de lijkschouwing geen na tuurlijke doodsoorzaak kan worden ge vonden", aldus de lijkschouwer. Het onderzoek naar Epsteins dood zou vandaag officieel geopend worden en vervolgens worden verdaagd tot een door de lijkschouwer vast te stellen dag, om tijd voor de analyse te geven. Epstein had sinds acht of negen maan den een leverziekte, en leed sindsdien aan andere kwalen zoals trombose. Een woordvoerder van Scotland Yard deelde gisteren mee dat er geen verdachte omstandigheden schenen te zijn in verband met Epsteins dood. De politie legde in Epsteins huis beslag op verscheidene flesjes, maar het is ge bruikelijk dcit medicijnen worden mee genomen in geVST*Van plotselinge dood. -jrW?. wuf>-> NED. HERV. KERK: Beroepen: te Dussen: F. J. Sinke te Ridderkerk; te Nieuw-Beyerland: M. v.d. Linden, kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Sellingen (toez.): D. Driebergen te Klaaswaal. Aangenomen: de benoeming door de generale synode (tot predikant voor bui- tengew. werkzaamheden) (conferentie- en cursuswerk): N. van Oosterzee, jeugd- predikant te Amsterdam; het beroep der generale synode (tot pred. voor buiten- gew. werkzaamh.) (directeur van het opleidingscentrum „Nieuw Ruimzicht" te Doorn): G. H. Wolfensberger, pred. voor buitengew. werkzaamh. (studie secretaris Wereldbond van Bijbelgenoot schappen) te Genève. Bedankt: voor IJsselstein (Utr.): H. Harkema, pred. voor buitengew. werkzaamheden (dir. van de Geref. Zendingsbond) te Zeist; voor Twello (vac. J. B. Cats) (toez.): H. C. van Itter- zon te Rhoon. GEREF. KERKEN: Bedankt: voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): F. de Jonge te Emmercompas- cuüm; voor Bovensmilde: H. G. Ver- haagen te Opperdoes; voor Hattem: H. Tien te Ede. CHR. GEREF. KERK: Aangenomen: naar Vlissingen: J. W. Maris, kand. te Haarlem; naar Meppel: J. Verhage, kand. te Amsterdam-West. GEREF. GEMEENTEN: Aangenomen: naar Uddel: L. Voge laar te Almelo. CHR. GEREF. GEMEENTEN: Beroepen: te Werkendam: M. J. Middelkoop te Zwolle. MONTREAL Alcan Aluminium Ltd. zal in september de produktie van aluminium met 64.500 ton inkrimpen ter vermijding van al te grote voorraad- vorming. In drie fabrieken zal de pro duktie voorlopig worden gestaakt. Sa men met de produktiebeperking die in het begin van deze zomer werd inge voerd komt de jaarproduktie uit op 825.000 ton of 87$ pet van de effectie ve capaciteit. Niettemin wordt vergele ken met 1966 voor het hele jaar een produktievermeerdering van tien pet verwacht. Ondanks de produktiebeperking zal Alcan Aluminium niet tornen aan haar investeringsplannen voor dit en vol gend jaar. De investeringen voor 1967 worden geraamd op 160 miljoen dollar en voor 1968 op een even groot bedrag. DEAUVILLE Voor het Franse plaatsje Deauville breekt een nieuw tijdperk aan: Brigitte Bardot en haar man Günther Sachs zijn daar op het ogenblik met vakantie. De plaatselijke middenstand wrijft zich in de handen, want de traditie heeft ge leerd, dat, waar Brigitte verschijnt vele toeristen volgen Brigitte en haar man hebben een stuk grond gekocht, waar zij een huis willen laten bouwen, dat hen tegen de nieuws gierigheid van bewonderaars moet be schermen. Het gekochte stuk land is één hectare groot en ligt bij het dorp St. Armoult. Het biedt uitzicht op DeauviUe. Veel vuurwerk was er ditmaal niet bij, maar toch was het een genoegen te kijken en te luisteren naar „Dadi- cace", het concert door Boy's Big Band (verder gemakshalve BBB te noemen) dat de V.A.R.A. gisteravond op het scherm bracht. Een grote attractie van deze band schuilt hierin, dat talrij ke, sterk uiteenlopende jazz-persoon- lijkheden van eigen bodem er gezamen lijk veel in presteren en bovendien de kans krijgen om in soli hun eigen stijl verder te ontplooien. Tekenend voor zo'n gezamenlijke prestatie was gister avond de opmerkelijke houtblazers sound in „Competitive Challenge" en wat het individuele aandeel betreft wa ren de soli van saxofonist Piet Noor- dijk en bassist Dick van de Capelle in „Solitude" typerend. Een dankbaar on derwerp voor regisseurs die van tv een boeiend visueel gebeuren willen ma ken. Het werd gisteravond dan ook prima op de beeldbuis gezet. Dit was tevens te danken aan het feit, dat di verse gasten hun eigen cachet bij dat van BBB konden voegen. Het ballet van Jan Arntz (speciaal in Brubecks „Unsquare dance") en Greetje Kauf- feld (een versnelde vertolking van het Peggy Lee-succes „Fever"; aardig „duet" met mazzola-bespeler Theo Loe- vendie) lukte dat beter dan Liesbeth List, die nu eenmaal geen jazz-zange- res is en de „Valse des lilas" van Mi chel Le grand (honderd procent jazz musicus én honderd procent chanson man) met typische chanson-begeleiding zong, afgezien van enkele flarden BBB, die wel aardig met haar stem contras teerden. Heeft u eerder in de avond ook zo zitten heen-en-weer-schakelen tussen het eerste en het tweede net? „Ja zus ter, nee zuster" wil ik altijd graag voor een tweede keer zien, maar daar naast is er op tv weinig wat me zo boeit als de reportage van wielersprint- wedstyijden („en die zie je maar een keer per jaar", zou Louis Davids zin gen). Na het meesterlijke „Maspes- ten" van Patrick Sercu dook ik dus maar gauw het rusthuis van Zuster Klivia binnen, om af en toe eens te controleren of op „twee" de ploegach tervolging al afgelopen was. Daarbij kwam ik tot de ontdekking, dat er tus sen beide uitzendingen behalve de spanning nog een andere overeenkomst bleek te bestaan: ze hadden elk hun BB. En die voerden bij het overscha kelen soms interessante gesprekken. Zegt de B.B. van het tweede net (niet Brigitte Bardot, maar Barend Barend- se): „Het verschil in het voordeel van de Italianen is 0.23 seconde". Zegt B.B. van het eerste net (niet de Be scherming Burgerbevolking, maar Buurman Boordevol) onmiddellijk daar op: „O nee, ik denk er niet aan. Dat zou veel te onvoordelig voor me zijn". J. v. d. K HILVERSUM L 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: A. Stereo: Koorzang; B. Mono: Jeugdkamerorkest en solist: klassieke muz. 18.30 Stereo: Li. gr.muz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van Het Leger des Heils (gr 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Ste reo:. Lioht instrumentaal sextet. 20.15 Concert Holland Festival: klassieke en moderne muz. (opn.). 21.30 De einder die nooit eindigt, lezing. 21.45 Stereo: Moderne orkestmuz. 22.10 Avondover denking. 22.30 Nws. en herh. SOS-be- richten. 22.40 Stereo: Licht instrumen taal kwartet. 23.00 Ontmoetingen op Kreta, gesprekken. 23.15 Li. gr.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Stereo: Dansorkest. 19.00 Licht orgel spel. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: licht gevar. pla- tenprogr. (20.45-21.20 Spreekt u maar wedstrijdprogr.). 22.00 Gesprek: Uit komst van vraag en antw. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Joegoslavische volksmuz. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Er was eens... Een serie sprookjes voor jong en oud: Ali Baba en de 40 rovers. 19.51 Uitzending Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Re clame. NTS: 20.20 Monty Banks: hu mor uit vroeger dagen. 20.35 De Op roep (Die Postkarte), TV-spel. 21.00 De wraak van een verdachte (Les Ca nailles), speelfilm, (beide keuringen: 18 jaar). 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 The Beatles, tekenfilm. 20.25 Sportpanora- ma. 21.20 The wild wild west: De nacht van het lichtende lijk, TV-film. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lez. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30- 7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Tou- ringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: L. gr. muz. (9.35 Waterst). 10.00 Stereo: Aubade: semi-klassieke en mod. muz. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klas sieke kamermuz. (gr). 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12.45 De aarde en haar vol heid, lez. 13.00 Klassieke gr. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Utrechts Kamer- muziek-ensemble: klassieke en semi- klassieke muziek. TROS: 14.45 Boemm: licht progr. 15.05 Act. 15.10 Klassieke gr. muz. 15.25 Sphinx: progr. voor de vrouw. NCRV: 15.45 Musiciana: muzi kale herinneringen. 16.00 Godsdienstige uitzending. 16.30 Stereo: Mod. en klas sieke kamermuziek. 17.00 Stereo: Me- tropole orkest: amusementsmuz. 17.30 Stereo: Lichte gr. muziek. HILVERSUM H AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man, pr .voor de huisvrouw). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Stereo: Instrumentaal' ensemble (gr): klassieke muziek. 9.30 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws). 11.45 Beursber. 12.00 Stereo: Dansorkest en zangsol. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 L. instrumentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 13.30 Muzikale toeristen route. 14.30 Levensbeeld van de dichter Charles Baudelaire. 14.45 Gitaarrecital: semi-klassieke muz. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: muz. uit Suriname, de Nederlandse An tillen en omringende landen. 16.30 Po lenblut, operette door het Promenade orkest, het Radio Koor en solisten. (Uitvoering in verkorte vorm). HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing: lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 N ieuwe langspeelpl. 11.00 Nws. 11.02 Lichte platen bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gev. progr. met een toeristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: de Nederlandse hitpa rade van deze week. (14.00 Nws). 14.30 Lagelanders: lichte platen. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Weg. vakantie gesloten: L. muziekpr. (16.00 en 17.00 Nws., met aan sluitend: act.). 18.00 Sluiting. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Die Drehscheibe. 10.45 Film over Berlijn. 11.45 Film. 12.00- 13.30 Actuele kroniek. 14.30 In kleuren: Symphonie in Gold, film. 16.10 Nws. 16.15 Filmrep. 16.45 Filmrep. over de wereld van de chemie. 18.00-18.05 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Actuali teiten. 18.19 Von Nachbar zu Nachbar. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 In kleuren: Treffpunkt in New York. 19.05 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 In kleuren: Insein des Löwensöhne. 18.25 Hier und Heute. 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute. 19.10 In kleuren: TV-film 19.40 In kleuren: Filmreportage. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 In kleu ren: Reisjournaal 21.00 TV-spel. 22.30 Journ. en weerber. Aansl.: commentaar. 22.45 Europees kampioenschap concours hippique CHIO te Rotterdam. DUITSLAND II 14.30-16.10 In kleuren: Symphonie in Gold, film 17.50 TV-film. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 TV-film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Amusementsprogr. 20.40 In kleuren: Mijlpaal kleurentelevisie. Aansl.: nws. 21.15 TV-spel (niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.25 Nws., weerbericht en actualiteiten. IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII 65. Wat Kaatje Krulstaart door het sleutelgat van het laboratoriumdeur te zien kreeg, deed haar vermoeden dat de professor plotseling niet goed bij het hoofd ge worden was nog toenemen. Met zijn rug naar haar toe gekeerd stond de geleerde man voor zijn werktafel ge bogen en duidelijk hoorbaar praatte hij tegen iemand die niet aanwezig was. Dat de goede Starreveld tegen Tekko en Bombus praatte kon Kaatje Krulstaart natuur lijk niet weten want die twee waren veel te klein om door de bang geworden werkster op zo'n afstand gezien te worden. „Verschrikkelijk, oude jongen! Wat heb je gedaan?" hoorde Kaatje de professor zeggen. „Wees maar kalm. Ik zal je zo gauw mogelijk helpen! De for mule heb ik al gevonden maar de bereiding vergt nog wel tijd, snap je? Wacht even! Hoe was het ook weer?" De professor opeens weer geheel in zijn studie ver diept begon diep peinzend in de rondte te lopen, waar bij hij allerlei letters en getallen opdreunde. En Kaa tje, die nooit veel van studeren gehouden had, kreeg het bij de aanblik van de zich afmartelende geleerde zo benauwd dat zij luid gillend de straat oprende. B. c. by Johnny hart HÉ.K'JK'ES/lKHEBEEN KLAVER MET VIER BLAADJES INPLAATS VAN DRIE v.i'W 7s- DAT ERHIER ERGENS OOK ÉEN MOET STAAN MET MAAR TWEE BLAADJES ««vWl l«7 AMSTERDAM Het meevallende gedrag van Wall Street had voor de hoofdfondsen enige verbetering tot ge volg. Philips kon zijn aanwas van de vorige dag met een winst van bijna f 2 uitbreiden, Koninklijke trok bijna f 1 aan en Unilever een halve gulden. Deze winst boekte ook Hoogovens; al leen AKU moest iets terug. Overigens bleef het zeer stil. Dit was ook het geval op de lokale markt met uitzondering van enkele bij zondere gevallen. Zo kon de HBU on der grote omzetten weer een flink her stel boeken en bleef ook de EMS vast in de markt, dit keer eveneens door in springende speculatie. De rest van de lokale markt was eer der lager, waarbij vooral de bierfond sen opvielen. Maar ook Dagra, Naar- den, ASW, Bührmann, Wessanen, Gist, Carp, Zout, Kemo, Hoek en Holland- sche Sociëteit waren lager. Elsevier was nu dank zij het gunsti ge bericht f 7 hoger weer niet te krij gen, maar Spaarnestad moest ander maal terug. Ook Nutricia en Gelder land- Tielens breidden hun verliezen verder uit. Daarentegen reageerden Glas en Naeff vast op de berichten. In herstel waren verder nog Blauwhoed en Melk-Unie. De scheepvaartsector, was lager, maar KLM kon weer iets aantrekken. De staatsfondsenmarkt lag opnieuw iets beter, terwijl ook de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een lichte vooruitgang konden boeken. AMSTERDAM Op 7 september kan worden ingeschreven op de reeds aan gekondigde emissie van f 25,5 miljoen gewone aandelen in de Amsterdam-Rot terdam Bank tegen de prijs van f 30 per aandeel van f 20 nominaal. Alleen houders van de thans uitstaande aande len kunnen inschrijven, waarbij het be zit van f 140 bestaande kapitaal recht geeft op inschrijving op f 20 nieuw ka pitaal. Op 31 augustus zal met de claim- handel worden begonnen. De storting op de toegewezen aandelen moet op 28 september geschieden. Het ligt in de bedoeling het dividend over 1967 op f 2,80 per aandeel of 14 procent te handhaven. De nieuwe aandelen delen voor de helft in het dividend over 1967. Van de emissie van f 25,5 miljoen is al f 527.000 aandelen onderhands op in- schrijvingsvoorwaarden geplaatst. Offi ciële notering ter beurze van Amster dam en Rotterdam van de thans uit te geven aandelen, alsmede de dooreenle- verbaarheid met de reeds uitstaande aandelen zal worden aangevraagd. Uit het prospectus dat deze emissie begeleidt blijkt- -dat- het balanstotaal-, dat eind juni 1967 f 7,9 miljard bedroeg, eind juli al was gestegen tot f 8,3 mil jard. Door de emissie zal het aandelenka pitaal tot f 200 miljoen stijgen. Het ligt in de bedoeling uit de winst over 1967 de open reserves, die eind 1966 f 182 miljoen bedroegen, op te trekken tot f 200 miljoen. De enorme groei van de laatste jaren maakt het gewenst het eigen vermo gen aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. Het bankconcern blijft voort gaan onder de post „crediteuren" opge nomen stille reserves te versterken. De ze zijn aanzienlijk gestegen. Naast een zichtbaar eigen vermogen van f 400 miljoen zal dan het gebouwenbezit van de bank, dat een aanschaffingswaarde heeft van f 175 miljoen, met één gul den te boek staan. Het prospectus vermeldt voorts dat ook de Amro-bank dit jaar de mogelijk heid opende girale loon- en salarisbeta lingen te doen geschieden op een spe ciaal hiertoe gevormde salarisrekening. Dit najaar zal verder de gegarandeer de betaalcheque als modern betalings medium zijn intrede doen. ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzicht no. 432 DEN HAAG De rent11 op beleg gingsrekeningen bij de Rijkspostspaar bank wordt met ingang van 1 septem ber 1967 met een half procent verhoogd. Hiermede is de rente voor drie maands-, zesmaands- en twaalfmaands- rekeningen gebracht op resp. 4'/2 pro cent, 5 procent en 5!/« procent en aan gepast aan de rente op soortgelijke re keningen bij de andere spaarinstellin- gen. AMSTERDAM In het vorige jaar sloot de N.V. Erven Lucas Bols een overeenkomst met de firma Sabores y Fragancias S. A. (Safra) te San José Costa Rica, ten aanzien van het ver vaardigen van Bols-produkten door de Fabrica Nacional de Licores, eveneens te San José. Het gebied ,dat bestreken zal worden omvat naast Costa Rica eveneens de andere landen van de centraal-Ameri- kaar... gemeenschappelijke markt, te weten: Nicaragua, Honduras, Guatema la, El Salvador en zodra dit land toe treedt, Panama. Nederlandse experts hebben intussen, zich baserend op de geïmporteerde grondstoffen, hun voorbereidende werkzaamheden afgesloten en thans zijn naast z.o.-Genever, Silver Top dry gin en Bolskaya Vodka, een twintigtal li keuren alsmede advocaat op de markt. LOCHEM De omzet over het eer ste halfjaar 1967 van Gebr. Naeff is met 20 pet gestegen. Ook de winst is ten op zichte van dezelfde periode van 1966 toegenomen. Naar de directie meedeelt laat het tweede halfjaar zich hoopvol aanzien.

De Vallei | 1967 | | pagina 2