Gefuseerde verenigingen komen nu met een grote fok veedag in Ede Regen installa ties brachten uitkomst voor sommigen Jongens van Veenestein vochten met die uit de rest van Veenendaal RESULTAAT VAN SAMENWERKING: Uit de oude doos door R. Valkenburg Bouwgrond Dik bout Gejoel Salto Ladder I Goede fokstiertjes te koop Rhenense hengelaars aan de leiding Rode Kruis doet beroep op bloedgevers Uitkering Bijstandswet JETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS IN DEZE DROGE ZOMER: MEER STIKSTOF Ook I vroeger men van dik hout planken Zondag heeft de heer T. Hasse laar, Klaas Kat er straat 83, zijn 90- ste verjaardag gevierd. Toen we hem vroegen iets te vertellen voor de rubriek „Vit de oude Doos", hos hij daartoe onmiddellijk be reid. Hasselaar is nog bijzonder bij de tijd. Hij is in staat de ene herin nering na de andere, paraat uit zijn geheugen op te diepen. En men be hoeft hem echt niet af te schreeu wen, want zijn gehoor heeft hem niet in de steek gelaten in de loop van deze negentig jaren. Hasselaar heeft diverse conjunctuur-schake ringen doorgemaakt, maar kan Eer\ opname van de Kerkewijk, net even voorbij de markt. Het gebouw rechts is de oude Frisia-fabriek. Ver der op de voorgr. de tuin van de boer derij van Van de Hoef, nu Nutsspaar- bank. Links daartegenover stond de woning van notaris Sandbrink. ook in het huidige levenspatroon aardig meekomen. Zijn plekje ach ter het huis van zijn dochter aan de Klaas Kat er straat is hem lief. Deze fraaie zomer heeft hem heel wat gelegenheid gegeven, dat plaatsje in te nemen, om te ge nieten van de schepping rondom hem. Want de krasse negentiger heeft zijn hele leven in de open natuur doorgebracht. Welk hand werk .hij ook uitoefende, en dat waren er verschillende, het was al tijd buiten in de natuurHet heeft de heer Hasselaar blijkbaar geen kwaad gedaan. We kunnen echt wel spreken over het verre verleden, als we de geboor tedatum van Hasselaar noemen. Het was op 27 augustus 1877. Bijna een eeuw geleden dus. Wat een totaal an der wereldbeeld dan nu. Ook in Vee nendaal lagen de verhoudingen radi caal anders dan momenteel het ge val is. Dr. Hoedemaker, die in het oude Veenendaal van 1868-1873 predikant was, en in 1869 de eerste zondags school „Samuël", stichtte, vertelt over deze tijd (in het geboortedecennium van Hasselaar dus) dat hij 's mor gens om vijf uur gewekt werd door het geklepper van de vele klompen op de straatstenen. Daar dit zich iedere morgen her haalde, besloot hij eens op onderzoek uit te gaan, en zo stapte hij op zeke re morgen om half vijf door het Ach- terkerk. Daar zag hij overal in de huisjes licht branden en toen hij eni ge woningen binnenstapte zag hij hoe kinderen van 8 d 9 jaar door vader of moeder uit bed getild en met de blote voetjes op de stenen vloer gezet werden de eenvoudigste methode Deze opname werd gemaakt tijdens de schooljaren van de heer T. Has selaar. Het is een bruggetje in de Zandstraat, dat toegang verschafte naar de D.S.-fabriek. Duidelijk is te zien dat de dames toen beslist nog niet aan de mini-mode deden. om ze wakker te krijgen! Na het nut tigen van een sneetje roggebrood en een kom zwarte koffie trokken ze aan vaders hand, of op vaders schouder, naar de fabriek. In deze wereld werd dus onze zegs man geboren en groeide er in op. Een wereld die momenteel onherken baar en niet meer denkbaar is. Toen Teus zeven jaar werd ging hij naar de school. Dat was de openbare school op de hoek van de Nieuweweg (nu ,,'t Dingetje?'). Hij zat bij. mees ter Govers in de klas en ook bij de „bovenmeester", meneer Bresma. Tot zijn elfde jaar bleef hij op school. Toen wist hij genoeg, vond men. Hij moest thuis op de boerderij „Veene stein" in de „Hondskont" helpen. ,Jk leerde al spoedig melken en piepers rooien. Er was altijd van alles te doen op de boerderij. De hele zuide lijke contreien van oude Veenen daal bestond toen uit sloten, wallen, bosschages en bouwgrond. Op de Pa trimoniumlaan van nu, stond toen geene nkel huis. Wel waren daar de volkstuintjes „het land", waar de ar beiders van alles verbouwden in hun „vrije" tijd, om aan eten te komen. Zo was b.v. deze straat Hasselaar wijst even naar buiten de Klaas Waterstraat dus, een behoorlijke sloot waardoor men met aken voer. Als de oudjes nu nog eens konden zien wat er allemaal veranderd is. Er is hier een tweede Veenendaal verrezen...." gon men te zagen. Het was ook nog een precies werk, want de planken moesten natuurlijk geen oneffenhe den vertonen. Men kan zich voorstellen hoe lang het duurde eer men door een moot van zes meter heen was. Was het zo ver, dan werd weer opnieuw begon nen. Altijd weer verder. Steeds maar door. Dat het hout desondanks goed koop bleef, lag aan de uiterst lage uurlonen. Hasselaar vertelt, dat et soms wel een halve dag over één grote plank gezaagd werd. Een vermoeiende be zigheid uiteraard. De planken werden vaak verkocht aan wagenmakers en dergelijken. De boomstammen wer den vervoerd door lange wagens, waar de stammen onder hingen, in de lengte. Zo'n wagen noemde men een mallejan. De trekkracht was na tuurlijk 1 pk, want tractoren waren er nog niet. van de P.UJï.M., die met haken aan hun schoenen in de palen klommen. De palen werden er lelijk door be schadigd. Het telefoonnet hier in Veenendaal heb ik helemaal mee helpen bouwen. Dat is zo tussen de 30 en 40 jaar geleden gebeurd. Hasselaar is ook nog in dienstbe trekking geweest bij notaris Sand brink, die eigenaar was van de land goederen op Veenestein. ,Jk deed zo'n beetje dienst als boswachter en houtvester. Ik kon goed met de Sandbrinks overweg. Ik weet nog dat meneer Dirk, die nti directeur is van de textielfabriek „Veenendaal" aan de Dijkstraat, geboren werd. Op een keer was ik bij mevrouw Sand brink en die zei mij dat ik de nieu we baby mocht zien. Ik liep met haar mee naar de wieg en daar lag de kleine Dirk. Nu is hij ook al ze ventig jaar. Later werd hij in ver schillende opzichten mijn werkgever. Ik heb altijd bijzonder prettig bij hem gewerkt..." Hasselaar was van nog meer markten thuis. Zo werkte hij ook bij de telefoondienst. Palen zetten en draden bevestigen. „Wij klommen altijd met een ladder tegen de paal op, in tegenstelling met de mensen Ik moest ook wél eens in andere plaatsen werkzaamheden verrichten voor de telefoondienst. Op een keer was ik in Zutphen bezig. Het was op een hoge paal langs de spoorlijn. Er moesten „potjes" op gezet worden. Ik klom aan de hoge kant, via de ladder, in de paal. Weldra was ik boven en ging met mijn buik ovePde dwarspaal liggen om de potjes te be vestigen. Heel wat meters beneden me was de begane grond, maar ik had nooit last van hoogtevrees. Rus- tig deed ik mijn werk." „Toen ik met het laatste potje be zig was, gebeurde het... Hoe het pre cies kwam weet ik niet, maar plotse ling verloor ik mijn evenwicht. Snel schoot de aarde op mij toe, maar ik maakte een salto... Zonder me goed te kunnen realiseren wat er gebeurd was, zat ik doodleuk op m'n zitvlak onder aan de paal. Ik voelde ner gens pijn." ,Jk zag twee marechaussees op mij afkomen, die in de veronderstel ling waren dat ik volledig in de kreu kels zou zitten. Ik stond echter dood gemoedereerd op en maakte een praatje met hen. Ze wisten niet wat hun overkwam. Ik wist het trouwens zelf ook. niet. Even later klom ik weer in de telefoonpaal. Ik had ner gens hinder van. Ik tuurde nog een keer boven langs de draden en zag in de verte de marechaussees uit mijn gezichtshoek verdwijnen..." De heer Hasselaar die zondag negentigste verjaardag vierde. van Veenendaal, was niet al te best. Rond Veenestein was vroeger een aparte, geïsoleerde gemeenschap. Dit duurde tot de fiets kwam. Toen ver dwenen de „afstanden", en werden Veenendaal en „de Hondskont" een eenheid. Maar in die oude tijd werd er soms fiks geknokt. Jjater werd ik tuinman op het kas teel Prattenburg. Daar was ook van alles te beleven. Ook zaten er toen veel slangen. Natuurlijk was het ook een domein voor de jongelui uit Vee nendaal en omgeving. Vooral 's zon dagsmiddags kwam er veel bezoek. De Berg was nu eenmaal erg popu lair, ook voor de diverse „spanne tjes". Overal mocht men rondlopen, maar dit werd door de jongelui zelf ver prutst. Als meneer Van Asch van Wijck aan het wandelen was, werd hij vaak nagejoeld. Dat uitjouwen be gon hem op den duur verschrikkelijk te vervelen en op zekere dag liet hij overal borden plaatsen met Verboden Toegang. Toen was het uit met de pret. Ze hadden het er naar ge maakt. Teus Hasselaar was er ook bij als er geknokt moest worden. Want de verhouding tussen de jongelui van de contreien rond Veenestein en die Hasselaar vertelt ook over het za gen van planken in de buurt van Vee nestein. Dat was wat. Een bar kar wei. Toch waren er die de hele dag niets anders deden. Bijvoorbeeld de oude Demoed, waarvan nu nog fami lie op de Savorin Lohmanstraat woont. Altijd maar zagen, zagen. Het ging er ongeveer als volgt toe. Een forse boomstam dik houtwerd eerst op maat gezaagd en dat noemde men een bol. Dit was dus een moot. Er waren bollen bij van een meter of zes. Op zo'n bolofmo ot werden dan de uit te zagen planken, eerst afgete kend. Dan werd de zware boomstam, met mankracht op 'n speciaal daar voor ingerichte stellage, gehesen' en kon het zagen beginnen. De zaag was een z.g. lange kraanzaag. Eén van de mannen klom boven op de stellage, vaak met de sokken op de stam, en de ander stond in de diepte. Zo be- zijn EDE In april zijn de fokverenigingen „Lunteren en Omstreken", „Ben- nekom en Omstreken" en „De Hoop" te Bennekom een fusie aangegaan, zo dat per 1 april een nieuwe fokvereniging is opgericht onder de naam „Ede en Omstreken". Deze nieuwe fokvereniging strekt haar werkkring uit over de plaatsen Ede, Bennekom, Heelsum, Wageningen, Veenendaal, Ederveen, Lunteren, Otterlo, Wekerom, Harskamp, Stroe, Kootwijkerbroek en Barne- veld. Zij is nu voornemens op woensdag 6 september a.s. haar eerste fokveedag te organiseren en deze zal wat grootser van opzet worden dan andere jaren, 'daar de nieuwe vereniging 5160 koeien in controle heeft, en er dus gemakkelijk geselecteerd kan worden. Van het F.H. veeslag zullen niet minder dan 175 van de beste fokdieren tentoongesteld worden, die ingedeeld zijn in 20 rubrieken. Naast de indivi duele keuringen worden nog 19 eigenaarsgroepen aangevoerd, plus nog col lecties afstammelingen van best fokkende stieren, waaronder groepen van stieren van de K.I. vereniging „De West-Veluwe" te Wageningen, en particu liere groepen. Verder worden er kampioenskeuringen gehouden voor het kampioen beste kalf, het beste pink, en de beste melkgevende koe. Van het MRIJ veeslag zullen 82 in dividuele deelneemsters de grasmat be treden, die ingedeeld zijn in 15 rubrie ken. Terwijl verder nog 5 eigenaars- groepen worden aangevoerd., Ook hier krijgen we een kampioenskeuring van kalveren, pinken en van koeien. Verder zal er nog een aantal FH en MRIJ fokstiertjes worden aange voerd, allen van moeders en vaders met beste productie afstamming, die voor een groot deel te koop worden aangeboden. Ook zal er nog een eind- keurinjg worden gehouden van een ze vental kalveropfokclubs van de Land bouwscholen van de Veluwe en uit de Betuwe. Bij deze keuring zal hoofdza kelijk worden gelet op de algehele ver zorging van het kalf, en het voorbren gen en de omgang met het kalf. Er zullen op het fokdagterrein vele stands aanwezig zijn o.a. landbouw tractoren, melkmachines, meelsilo's, kalvermelkfabrieken etc. etc. Deze fok veedag staat dus geheel ten dienste van de rund vee verbetering in het betreffen de gebied door: het demonstreren van de bereikte re sultaten; het voorlichten van de fok kers ten aanzien van de moderne fok- richting; het geven van een vorm van wedstrijdelement, doordat de aange voerde dieren worden geklasseerd door een deskundige jury; het kweken van liefhebberij voor het fokken. Het is dus van het grootste belang dat iedere agrariër deze hoogtijdag gaat bezoeken. RHENEN In de hengelcompetitie tussen Oosterbeek, Veenendaal, Wage ningen, Ede, Renkum en Rhenen heeft de vereniging uit de Grebbestad de leiding genomen, door de laatste com petitiewedstrijd te winnen met 2754 gram. De Rhenenaren staan nu aan het hoofd van de ranglijst met een enorm verschil op de Oosterbekers. De juiste stand is nu: 1 Rhenen 5978 gram; 2 Oosterbeek 4634 gram; 3 Veenendaal 4165 gram; 4 Wageningen 3004 gram; 5. Ede 2503 gram en 6. Renkum 2486 gram. Bij de aanvang van de wedstrijden stond Veenendaal nog met 85 gram boven Rhenen. Toen de vissen na af loop werden gewogen bleek Veenendaal 856 gram te hebben gevangen, tegen over Rhenen 2754 gram. De Rhenenaar G. J. Lodder nam er 1455 gram van voor zijn rekening. Hij ving niet minder dan 17 exemplaren. Aan de onderlinge wedstrijd van „De Voorn" namen weer zo'n kleine honderd sportvissers deel. Een junior-lid'won de eerste prijs. Het was R. Albers (14) met 739 gram. Tweede werd A. Siïfhout uit Wagenin gen met 600 gram en derde E. Sukkei te Veenendaal met 459 gram. In totaal werd err 11373 gram vis gevangen. RHENEN I)e afdeling Rhenen van 't Nederlandsehe Roode Kruis organi seert dinsdag 5 september om 7 uur 's avonds in gebouw „Irene" opnieuw een zogenaamde bloedplasma-avond. Dit voorjaar werd een record be reikt van niet minder dan 162 bloed gevers. Zo'n hoog aantal hadden de or ganisatoren van dergelijke avonden nog nooit tevoren bereikt. Op een inwonertal van bijna 15000 is het weliswaar nog maar een kleinig heid, maar wanneer de belangstel ling in de loop van de jaren nu niet bepaald daverend is geweest en er ko men dan plotseling 162 inwoners op dagen om bloed af te staan voor de mens in nood, dan kunnen we ons voorstellen dat de Rode Kruisbestuur- ders uit de Grebbestad plotseling warm lopen. Trouwens dat doen ze bij elk evenement. Jammer, dat men niet al tijd gehoor vindt. De heer Runge, voorzitter van de afdeling, vertelde met veel vertrouwen komende dinsdagavond tegemoet te zien. „We hebben een pracht zomer ach ter de rug. Iedereen is gesterkt, heeft veel vitaminen kunnen opdoen. Ik kan me voorstellen, dat we nu wellicht opnieuw het record van het afgelopen voorjaar kunnen breken." Het behoeft toch eigenlijk geen ver der betoog, wat zo'n bloedafname- avond betekent en wat het voor zin heeft bloed af te staan. Iedereen weet dat heus wel. Het is echter die ene stap naar de zaal van „Irene". Die stap moet gedaan worden. Die ene stap. Men kan er mensenlevens mee redden! In de zomer van 1967 hebben de graslanden op de hogere zandgron den van de droogte te lijden gehad. Bij een aantal landbouwers kon scha de door droogte worden voorkomen door de percelen grasland op het be drijf te beregenen. De beregende per celen steken zeer gunstig af bij die in de omgeving welke niet zijn beregénd, aldus de heer M. Smalle van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst onlangs voor de microfoon. Niet elk bedrijf is geschikt voor beregening. Vooral bedrijven met een sterk verspreide ligging van de percelen kunnen geen rendabele beregeningsinstallatie ex ploiteren. Als eigenaar van een bere geningsinstallatie moet men boven dien over een goed organisatievermo gen beschikken en niet opzien tegen meer werk. Voor een goed effect met de berege ningsinstallatie moet men kunnen be schikken over voldoende water voor de vochtbehoeftige percelen. Dikwijls wordt als gevolg van harde lagen de put niet diep genoeg geslagen en is er onvoldoende aanvoer van wa ter in werkelijk droge perioden. De aan voer moet uiteraard zo groot zijn dat juist in perioden waarin de grootste be hoefte aan water bestaat, alle daarvoor in aanmerking komende graslandper celen moeten kunnen worden beregend. De kosten van een beregeningsinstal latie zijn onder meer afhankelijk van de diepte, waarop voldoende water ge vonden wordt. Hoe dieper de put hoe hoger de kosten, die bovendien samen hangen met de ligging en de vorm der percelen. Als op een bedrijf wordt beregend, zal de hoeveelheid stikstof moeten ver groot worden. Water en stikstof geven meer gras. Dit meerdere gras zal al leen door een groter aantal rundvee gunnen worden verwerkt. Er zal dus meer jongvee aangehouden moeten wor den of er zullen meer melkkoeien wor den gekocht. Voor het grotere aantal melkkoeien is een grotere stal nodig en zal de stal ruimte moeten worden uitge breid. In dit verband wordt in de mees te gevallen dan ook overgegaan op ma chinaal melken. Voor het meerdere ruwvoer zal opslagruimte aanwezig moeten zijn, terwijl daarnaast meerde re machines of machines met grote ca paciteit moeten worden aangeschaft. Bij de aankoop van een regeninstal latie is het allerbelangrijkste dat het werk op tijd gebeurt. Indien er b.v. niet op tijd stikstof wordt gestrooid, of het gras wordt niet op tijd ingekuild of gehooid, loopt het werk door elkaar en komen ook de andere werkzaamhe den niet op tijd klaar. Dit gaat onher roepelijk ten koste van de produktie. De arbeidsorganisatie speelt op een beregeningsbedrijf dus een zeer grote rol. De bedrijfsproduktie wordt veel groter, er is meer gras, meer vee, meer hooi en meer kuilvoer beschikbaar het geen een vergroting van de hoeveelheid werk betekent. Naast de aanschaf van een beregeningsinstallatie moeten ech ter nog andere belangrijke, vaak kost bare investeringen worden gedaan, zo als aankoop van vee, machines en werktuigen. Bovendien moet de stal vaak worden omgebouwd. Ondanks de ze belangrijke investeringen komen de kosten op goed geleide beregeningsbe- drijven er ruimschoots uit en kunnen be drijven, die met een behoorlijke opper vlakte beregenen, een goed arbeidsin komen halen. LEERSUM Sinds 1965 geeft de Al gemene Bijstandswet iedereen recht op bijstand als hijzelf niet op redelijke wijze in zijn levensonderhoud kan voor zien. Het is niet meer als vroeger: ne derig aankloppen om steun; men heeft nu 'n wettelijk recht op bijstand van de gemeente. De enige voorwaarde is, dat men niet tracht van deze mooie sociale voofzieningen misbruik te maken door bij een voldoend inkomen de bijstand als extraatje te bemachtigen. Maar wie echt hulp nodig heeft van welke aard ook moet worden geholpen. Alleen de ambtenaar van Sociale Za ken, de sociaal werkster van de ge meente, en burgemeester en wethou ders krijgen een aanvraag over zwij gen. Voor inlichtingen kan men het beste op het gemeentehuis vragen naar de heer Van den Berg; voor het ge sprek is een spreekkamertje beschik baar. NORMEN Sinds 1965 zijn de kosten van het be staan met ongeveer 5 pet per jaar ge stegen. Daarom zijn de uitkeringen nu met 10 pet verhoogd. Deze verhoging werkt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1967. A. Mensen die nu, augustus 1967, bij stand ontvangen, krijgen de verho ging met terugwerkende kracht). B. Mensen die nog geen bijstand ont vangen maar wel van een heel klein inkomen leven, kunnen als volgt bere kenen of zij misschien ook recht op bij stand hebben. Van hun „schone" week- inkomen moeten zij de huur an één week en de ziekenfondspremie van een week aftrekken, en ook bijzondere onkosten (bijvoorbeeld voor dieet). Een zelfstandig wonende alleenstaande moet daarna minstens f. 56,80 over houden, een kostganger f 53.50, een echtpaar zonder verdienende kinderen f. 79,— voor echtparen met verdienen de kinderen gelden aparte bedragen. Wie minder dan de zojuist genoemde bedragen overhoudt nadat hij zijn huur en ziekenfondspremie heeft betaald, heeft meestal recht op bijstand. Maar allerlei bijzondere bepalingen, teveel om op te noemen, maken dat deze be dragen lang niet altijd beslissend zijn. Wie in moeilijkheden zit, kan deze hel beste eens gaan bespreken met de ambtenaar van Sociale Zaken. De uitkeringen zullen met ingang van september worden gedaan via de Raif- feisenbank of Amrobank alhier; men kan zelf kiezen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5