Zuid-Limburg verwacht zondag verkeersinvasie Bij regen mag men niet parkeren in weilanden Turk doodt ex-hospita en verwondt kostganger TV-beelden genoeg maar weinig documentatie Brug tussen twee centrales Geen spoor in Amsterdamse moordzaak Woningnood wellicht nog tot 1975 .R ODE-KR UISPOPPEN" OP EXPOSITIE Politie wil publiek mee laten zoeken Voorlichting over Vietnam gaat vaak mank Korter werken bij AKU in Breda Buitenlandse dienst Deportatie Politie krijgt het ongekend druk hij wereldkampioenschappen wielrennen Ideaal voor mannen die nog moeten rijden en niet van zoete drankjes houden Albert Heijn- vestiging in Zwijndrecht ENQUETE OISDER ARCHITECTEN: PRIJZEN Vernieuwing Zeeuwse dodenweg gevraagd Als minnaar afgewezen Enerverende klopjacht REEKS SCHOTEN D Tekort aan boeken DE POLDER IN MOORDENAAR REED IN OUDE MERCEDES BEROEP Kapitaalverhoging Lloyds Europe WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 (Van onze correspondent) HEERLEN Twaalfhonderd politiemannen zullen aan het einde van deze week de toeloop naar de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg in goede banen leiden. Ook zijn zij verantwoordelijk voor de orde op het iets meer dan dertien kilometer lange parcours. In de lucht wordt dit leger gesteund door een vliegtuig van de rijkspolitie en een helikopter van de Belgische rijkswacht; op de weg door de witte porsches van de rijkspolitie en door zestien equipes van de Wegenwacht. Van een com mandopost in het Heerlense hoofdbureau van politie wordt dit politieleger, met behulp van vijf mobilofoon- en portofoonnetten geleid. De totale manoeuvre vergt een extra uitgave van ongeveer tweehonderdduizend gulden. tie in Maastricht zullen we alleen aan dacht kunnen schenken aan ongelukken waarbij zwaar gewonden vallen. Licht gewonden en materiële schade zelfs vernielde wagens vallen die dagen buiten onze aandacht," aldus de Rijks politie in Maastricht. Voor de „nacht van Heerlen" in de nacht van zaterdag op zondag mogen alle dranklokaliteiten open blijven treedt een extra brigade van vijftig ge- uniformeerde politiemannen en 25 re chercheurs aan. „We hebben acht maanden aan deze unieke operatie gedokterd. Nog maak ik me zorgen, dat zondag voor elf uur alle verkeer op de toevoerwegen naar Heer len vastloopt", vertelde kapitein W. Schaafsma van de Rijkspolitie in Maas tricht. Voor het politielegertje zijn driehon derd man Rijkspolitie in het district Maastricht vrijgemaakt; 350 man ko men uit het Noorden en Oosten van het land. De Marechaussee levert driehon derd man. Mannen van de gemeente politie uit Heerlen en andere Limburg se steden brengen het leger op twaalf honderd man. In Vaals zal de Nederlandse politie hulp krijgen van Duitse collega's. Aan de Belgische grensposten worden de verkeersstromen opgevangen en bege leid door een grote groep Rijkswachters. Om de toeloop uit België 's morgens te kunnen overzien is de luitenant van de Rijkswacht, Marcheur, uit Genk, toe gevoegd aan de Heerlense commando post. Hij zal doorlopend contact onder houden met luitenant Kleermaker uit Hasselt in een helikopter van de Rijks wacht. Geprobeerd zal worden vijftigdui zend motorvoertuigen naar parkeer plaatsen zo dicht mogelijk bij Heerlen te loodsen. Een moeilijkheid bij het im mense parkeerprobleem is, dat de poli tie een beroep heeft moeten doen op boe ren om hun weiden als parkeerterrein af te staan. Pas zaterdag of zondag be slissen de boeren hierover. Verwacht wordt dat zij bij regen geen toestem ming zullen geven. Een aantal wegen wordt opengehou den om brandweer en ziekenwagens doorgang te verzekeren. Een gedeelte van de in Heerlen gevestigde streek- hulpverleningsdiensten zal buiten Heer len worden gestationneerd. Het verkeer op de Limburgse wegen is twee dagen lang vogelvrij verklaard. „In opdracht van de officier van justi- ADVERTENTIE ZAANDAM Albert Heijn NV gaat volgend jaar in Zwijndrecht een tweede distributiecentrum bouwen. Het zal de winkels in het zuiden van het land be voorraden. Het bestaande distributie apparaat in Zaandam wordt vergroot en gaat leveren aan de supermarkten in het noorden van het land. In het nieuwe centrum in Zwijn drecht, op een terrein van 120.000 vier kante meter aan de Swinhaven, komt het hele assortiment van Albert Heijn, waaronder aardappelen, groenten, fruit, kaas en vleeswaren. Er komt een ver pakkingsafdeling bij voor kaas en vleeswaren. De vestiging van het centrum in Zwijndrecht betekent uitbreiding van de werkgelegenheid met drie- tot vier honderd mensen. Het wordt in 1970 in gebruik genomen. Het distributiecen trum heeft een spoorwegaansluiting en komt aan een haven die direct van zee toegankelijk is. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Hoewel Amster dams speciale moordbrigade haar speurwerk geen moment laat verflau wen, is nog niet de geringste aanwij zing gevonden voor de oplossing van de moord op de 41-jarige Albert Souman in de Fagelstraat in Amsterdam-West. „We zijn volop doende. Een kleine honderd mensen zijn al gehoord: fami lieleden, kennissen, buren en wie je bij zo'n onderzoek al niet tegen het lijf loopt", zegt de politie. „We hebben echter nog niets positiefs." Een vrouw zegt donderdagavond iemand te hebben zien lopen op de loods die achter het huis langs enkele tuinen loopt. Het lijkt echter niet goed moge lijk, dat de moordenaar via de achter kant is verdwenen. De deur naar het woongedeelte in het achterhuis van de weduwe Treep, bij wie de heer Souman inwoonde, was op slot en een tussen deur tussen de appartementen voor en achter was dichtgespijkerd. Grote belangstelling legt de moord brigade aan de dag voor de kringen van homofielen in Amsterdam. Albert Souman is hoogstwaarschijn lijk al op de avond van donderdag of in de nacht van donderdag op vrijdag van het leven beroofd. Donderdag was hij nog op zijn werk in het bedrijf van de botenbouwer Joosten. Vrijdagoch tend verscheen hij niet en bleven van zijn kamer, zoals buren zich nu weten te herinneren, de gordijnen gesloten. Zijn moordenaar moet nog zorgvuldig de deur achter zich op slot hebben ge daan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Meer dan de helft van de Nederlandse architecten gelooft dat de woningnood in 1970 nog niet zal zijn opgelost. Drs. P. C. W. M. Bogaers heeft, toen hij minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening was, altijd gezegd, dat de woningnood uiter lijk in dat jaar zal zijn opgeheven en zijn opvolgers hebben zich nooit anders uitgelaten. Acht procent van de architecten ge looft zelfs, dat de woningnood altijd zal blijven bestaan. Dat blijkt uit een en quête van Roe Marketing Nederland NV onder een groep van vierhonderd architecten die representatief moet zijn voor alle Nederlandse architecten. Vier procent dacht, dat de woningnood al is opgeheven, veertien procent ge looft dat het voor 1971 wel zal lukken. Van de 55 procent, die dacht dat het la ter zal worden, denkt de grootste groep (26 procent van het totaal) dat het einde van de woningnood in de pe riode van 1971 tot en met 1975 zal val len. Twee procent van de ondervraagde architecten waagde zich niet aan een jaartal. De vierhonderd architecten is ook gevraagd wat ze denken van het prijs verloop in de woningbouw. Driekwart kwart van hen was ervan overtuigd dat de nieuwe woningen in 1970 duur der zullen zijn dan nu. Veertien pro cent gelooft dat de prijzen stabiel zul len blijven en vijf procent verwacht zelfs een prijsdaling. In de strijdvraag of er in Amsterdam een nieuw stadhuis moet komen dan wel dat het paleis op de Dam daartoe moet worden bestemd, koos 71 procent voor een nieuw stadhuis. De bouwwer ken in het herbouwde Rotterdam vol- doen'maar volgens 56 procent van de Nederlandse architecten aan de eisen van deze tijd. Zestien procent vindt be slist van niet. Op de vraag wie op het ogenblik de beste Nederlandse architect is, kreeg de Rotterdamse combinatie Van den Broek en Bakema de meeste stemmen: tien procent. Vierenvijftig procent gaf geen antwoord. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben bij de minister van Verkeer en Waterstaat nogmaals met klem aangedrongen op het aanleg gen van een nieuwe dubbelbaansweg voor Rijksweg 58. Op deze enige doorgaande oost-west- verbinding in Zeeland gebeurde het vo rige jaar gemiddeld één ongeluk per dag. waarbij 21 mensen omkwamen en er 14 zwaar en 127 licht werden gewond gewond. ALPHEN A/D RIJN De 33-jarige werkloze Turkse gastarbeider Ulcet C., heeft gistermiddag omstreeks half een in Alphen a/d Ryn de 40-jarige mevrouw Antonia Hoogeveen-Martens met een pistool doodgeschoten en haar 22-jarige kostganger H. Strykert, die de vrouw te hulp kwam, levensgevaarlijk verwond. De politie kon de dader na een anderhalf uur durende klopjacht in een polder in de buurt aanhouden. Hy is opgesloten in het politiebureau in Alphen. Het drama gebeurde in de gang van de woning van de familie Hoogeveen aan de Grijpensteinstraat 35 in Alphen. Het misdadig optreden van de Turk was een afsluiting van zijn herhaalde pogin gen mevrouw Hoogeveen-Martens, bij wie hij in pension was geweest, voor zich te winnen, waarvan zij echter niets wilde weten. Zijn attenties, die door de familie in het geheel niet werden gewaardderd, leidden ertoe, dat hij het huis enkele weken geleden moest verlaten. De man zette zijn pogingen echter verwoed voort zocht meermalen contact met de vrouw en wilde haar tot echtscheiding dwingen. Deze eis zette hij door dreigementen kracht bij. Hij had de vrouw met de dood bedreigd, als zij zich voor zijn plannen niet gewonnen zou geven. In Duitsland zou hij een pistool gaan ko pen, vertelde hij h|ar een poos gele- cfen, en zij moest zich nïaar op het erg ste voorbereiden. Hoewel de politie hiervan op de hoogte was gesteld en zij dienaangaan de een onderhoud met de bedreiger heeft gehad, vond men van die zijde geen aanleiding beschermende maat regelen voor de vrouw te nemen. Gisteren voegde C. de daad by het woord. Omstreeks half een vervoegde hij zich bij de woning van zijn voor heer Strijkert, fabrieksarbeider bij de Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Nederland- sche Roode Kruis is dinsdag in Den Haag een tentoonstelling geopend door mevr. I. M. Ricardon-Paling. Zij werd rondgeleid door de heer J. C. Margadant, hoofd Voorlichting en Fondsenwerving van het Rode Kruis. ie debatten in de Tweede Kamer over het gewapende conflict in Viëtnam zullen ongetwijfeld opnieuw aanleiding hebben gegeven tot het stel len van de vraag hoe het is gesteld met de voorlichting over dat conflict. De aard en de mate van die voorlich ting hebben veel invloed op de vorming van meningen in ons land over deze zaak. Die meningen kunnen, bij voor beeld, vrij sterk worden vervormd door een teveel aan voorlichting over maar één kant van dat gewapende conflict. Indien het publiek dag in dag uit, week in week uit, maand in maand uit enke le malen per avond op televisiescher men flitsen te zien krijgt van militaire operaties wordt zijn oordeel onherroe pelijk vervormd. Zo'n overmaat aan beelden van militaire acties op beperk te schaal moet de gewone burger wel de indruk geven dat er in Viëtnam een geduchte oorlog gaande is. Toch zijn er op onze televisieschermen geen beel den te zien geweest van veldslagen of van welke andere militaire krachtme tingen dan ook, die in een oorlog ple gen voor te komen. Vijf jaar geleden zou het technisch nog niet mogelijk zijn geweest enige malen per dag deze op zichzelf niet onware maar door een te grote fre quentie toch bedrieglijke voorlichting in beeld te geven. Toen had het Ame rikaanse departement van defensie nog niet de beschikking over de communi catiekunstmaan die filmreportages van het strijdtoneel de klok rond doorgeeft naar de centra in de Verenigde Staten, die voor verdere en even snelle distributie van die filmbeelden-via com merciële kanalen zorgen. Indien de communicatiekunstmaan Spncom-2 niet was overgedragen aan het Pentagon en niet boven het centrale deel van de Indische Oceaan was geplaatst zou het onmogelijk zijn geweest met visuele middelen het beeld te vervormen, dat het publiek van het militaire conflict in Viëtnam heeft. Dat het Amerikaanse publiek op de ze wijze wordt bewerkt is een kwestie die alleen de regering, de volksverte genwoordiging en de pers van dat land aangaat. Anders wordt het echter wan neer deze overmaat, omdat die nu een maal beschikbaar is, ook buiten de Verenigde Staten over het kijkerspu bliek wordt uitgestort. En dat gebeurt. Wij kunnen ons moeilijk een week her inneren waarin in de nieuwsuitzendin gen van de NTS filmreportages over de strijd in Viëtnam ontbraken. Zij hebben blijkbaar voorrang, en de sa menstellers van de televisiejournaals zijn bij het opnemen van die reporta ges bijzonder weinig selectief. Daar staat tegenover dat informatie over het conflict in Viëtnam, die tot de vorming van een wat meer bezonnen oordeel zou kunnen bijdragen, zeker niet voor het grijpen is. In de Verenig de Staten, waar de meningen over het conflict in Viëtnam meer botsen dan waar ook ter wereld, zijn de laatste jaren steeds meer aan dat conflict ge wijde boeken verschenen. De invloed van deze rijke en sterk geschakeerde bron van kennis in ons deel van de we reld is echter uiterst gering en ook nauwelijks merkbaar. Het Amerikaan se boek is na de tweede wereldoorlog zo schrikbarend duur geworden, dat het buiten de universiteitsbibliotheken zo goed als nergens is te vinden. Daar bij komt dat Amerikaanse uitgevers volkomen onverschillig staan tegenover de mogelijkheid van afzet van hun ptodukten buiten het Engelse taalge bied. Tussen de verschijning in de Verenig de Staten van boeken over belangrijke politieke vraagstukken en het moment waarop „goedkope" pocketuitgaven daarvan ons deel van de wereld berei ken, verstrijken doorgaans een of twee jaren. Veelal hebben zij dan hun waar de voor meningsvorming verloren. Tegenover een teveel aan visuele in drukken die dagelijks een bedrieglijk beeld geven van het militaire conflict in Viëtnam, staat dus een betreurens waardig tekort aan gedrukte informa tie. Tegenover een overmatige, ver snelling in de stroom van „elektro nische informatie" staat een sterke vertraging in de toevloed van gedrukte informatie. Tegenover een teveel aan materiaal van lage informatiewaarde staat een groeiend tekort aan gegevens van hoge informatiewaarde. In de Verenigde Staten noemt men dit verschijnsel de „book gap", de la cune die is ontstaan door het wegval len van de invloed van het Amerikaan se boek. Het verschijnsel is daar dus bekend, maar eigenaardig, genoeg ge looft men in Washington dat die lacune alleen wordt gevoeld in de ontwikke lingslanden. President Johnson beval enige tijd geleden bij het Amerikaanse volk dringend het werk aan van de stichting Books USA, dat in het teken staat van verzending van boekenpakket ten „naar ontwikkelingslanden met een grote behoefte aan boeken, waar boe ken het meest goed kunnen doen". En enige maanden geleden maakte de Amerikaanse nationale academie van wetenschap de oprichting bekend van een International Book Institute dat als hoofdtaak zal hebben, de ontwikke lingslanden in staat te stellen tegen schappelijke prijzen Amerikaanse boe ken aan te schaffen. Die twee initiatieven verdienen de instemming van een ieder, vooropge steld uiteraard, dat zij niet ontaarden in verzending van eenzijdig geselecteer de lectuur. Zij heffen de „book gap" echter niet op in dat deel van de we reld, waar deze het sterkst wordt ge voeld en waar deze de Verenigde Sta ten op den duur ook het duurst te staan zal komen. Dat deel van de we reld is West-Europa en dan heel in het bijzonder de kleine landen waar meer in de Engelse taal gepubliceerde boe ken worden gelezen dan waar elders ook buiten het Anglo-Amerikaanse taal gebied. Dat de Nederlandse samenwerking het conflict met het Amerikaanse kwa liteitsboek niet geheel wenste te ver liezen bleek vele jaren geleden, toen men in Washington besloot tot ophef fing van de Amerikaanse bibliotheek in Amsterdam. Door aankoop bleef die bibliotheek toen behouden. Het is nu nog steeds de vraag of de betekenis van dat ingrijpen van de, Nederlandse sa menleving ooit goed in Washington is begrepen. matige hospita. Toen mevrouw Hooge veen opendeed, onstond weldra een woordenwisseling, die zijn hoogtepunt punt bereikte, toen de kostganger, de NV Nederla-dse Spanbeton Maatschap pij ter plaatse, thuiskwam. Hij kwam tussenbeiden en nam de vrouw in be scherming. Op een gegeven moment sloeg de kostganger de deur dicht, maar hel lukte hem niet de Turk buiten te slui ten. C. trapte de deur weer open en schoot in de gang als een bezetene een vijftal kogels af op de kostganger en de vrouw. Hierbij wer de vrouw door een kogel uit het pistool van 9 mm kaliber in het hoofd getroffen. Zij strompelde hevig bloedend de tuin en en zakte daar in elkaar. Spoedig daarna overleed zij. De kostganger werd door een kogel in de borststreek getroffen. Hij werd opgenomen in het Rijnoordziekenhuis te Alphen aan de Rijn, waar hij werd geopereerd. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Na zijn daad vluchtte de Turk, na nog enkele schoten achterwaarts in de richting van de getroffen vrouw te heb ben afgevuurd, de polder Kerk en Za- nen aan de westkant van Alphen in. Onmiddellyk zette de Alphense gemeen tepolitie een grootscheepse achtervol ging in, waartoe zij de hulp inriep van de rijkspolitie. Er kwam een politiemacht van ca vijftig man op de been. Er werden ongeveer vijftien politieauto's en mo bilofoonwagens, alsmede een vliegtuig ingezet. Door de goede samenwerking van de politiemannen lukte het na een enerverende klopjacht van anderhalf a twee uur de dader, die de uiputting na bij was, tot overgave te dwingen. Omdat verwacht werd, dat C. zich zijn achtervolgers met zijn pistool zou trach ten van het lijf te houden, kregen alle politiemannen het consigne zich te be wapenen. Een aantal van hen had zich van karabijnen voorzien. Een uitkijk post was betrokken in de toren van de PTT en er werd contact onderhouden met het vliegtuig en de mobilofoonwa gens. Aanvankelijk was de Turk van plan te blijven vechten tot het laatste ogen blik, maar hij gaf zich over, nadat hij zijn pistool ergens in het land had weg geworpen. BREDA In het synthetische textiel bedrijf van AKU in Breda zal de werk tijd worden verkort. De vergunning hiervoor is aangevraagd. Bij de maatre gel zijn telkens (bij toerbeurt) negen tig personeelsleden betrokken, die over een periode van zes weken zullen wer ken. De AKU heeft ook een vergunning aangevraagd tot. het nemen van maat regelen, die de werknemers schadeloos moeten stellen. De oorzaak van de werktijdverkorting is de ophoping van voorraden synthetische textielgarens als gevolg van een onbevredigende af zet. Van een onzer verslaggevers DE BILT De commandant van de rijkspolitie in het district Utrecht, die het onderzoek naar de moord op de 47-jarige veehouder Rijer de Bruvn uit Heeswijk leidt heeft een beroep gedaan op het publiek hem bij een belangrijk onderdeel van dit onderzoek te helpen. Bij de opsporing van de oude Merce des, die op de avond van de moord (za terdag 12 augustus) op het erf van de vermoorde boer is gezien, staat de poli tie voor de haast onuitvoerbare taak meer dan tweeduizend van deze wagens te achterhalen. Veertig rechercheurs zijn het afgelo pen weekeinde twee dagen in de weer geweest ojn uit 150.000 registratiekaar- ten de kaarten van deze tweeduizend Mercedessen type 170 (gebouwd in de periode van 1945-1952) te selecteren. Nu zou de politie al deze wagens moeten zien te achterhalen, op dat zij kan na gaan, wie met die auto's op zaterdag 12 augustus heeft gereden en welk ali bi deze automobilist voor die dag en vooral voor die avond kan opgeven. Met een groot aantal politiemannen uit vrijwel alle korpsen van het land is deze week aan dit gigantische onder zoek begonnen. Daarbij is echter ge bleken, dat het bij het huidige sys teem van registratie van kentekenbe wijzen, niet doenlijk is aan de hand van het kentekenbewijs waarop ook naam en adres van eigenaar behoren te staan de huidige berijder of gebruiker van die auto's te achterhalen. Het meren deel van de auto's is immers door de eerste eigenaar allang ingeruild voor een nieuwe auto, maar de nieuwe be zitters hebben lang niet allemaal opge geven dat zij de wagen in bezit hadden gekregen. Deze oude auto's zijn boven dien soms zes en meermalen van eige naar verwisseld zonder dat het rijksbu- rau voor het wegverkeer daarvan in kennis werd gesteld. „Het wordt zo een gezoek zonder ein de", zei majoor Buitendijk. „Daarom doe ik nu een beroep op iedereen, die weet dat een Mercedes van dit oude type in zijn naaste omgeving wordt be reden, daarvan opgave te doen aan de politie in de eigen woonplaats". Ook wordt de eigenaars van dergelij ke auto's verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. „Op deze manier verwacht ik binnen enkele dagen mas sa's oude Mercedessen van de lijst te kunnen afvoeren, zodat de auto waar de moordenaar mee naar de boerderij van Rijer de Bruyn is gereden, eerder kan worden gevonden". Majoor Buitendijk is er van overtuigd dat de moordenaar met zo'n oude Mer cedes van donkere kleur (getuigen spre ken van donkergroen) naar de boerde rij is gegaan. J^e Nederlandse staat kent twee tak ken van dienst, waarin men niet, of bij hoge uitzondering, opgenomen wordt zonder eerst met succes een vrij zwaar examen te hebben afgelegd. Dat zijn de buitenlandse dienst en de belas tingdienst. Beide beschouwen zich dan ook als elites. Al is de belastingdienst nu niet bepaald populair bij de goege meente, zij misgunt hem het predikaat elite niet. Dat is anders bij de buiten landse dienst. Over het algemeen is hij slechts als sociale elite erkend en niet geliefd. Dat er meer nodig is dan een adelstitel of een dubbele naam om erin te komen, en meer dan in vier talen op cocktailparties te kunnen con serveren om er carrière te maken wordt nauwelijks beseft, aldus de .Nieuwe Rotterdamse Courant" (lib.). „Kortom, het is met de vaardig heid van de Nederlandse diploma ten beter gesteld dan „men" bereid is te geloven. (Natuurlijk zijn er zwakke broeders onder, maar die heb je overal). Dat is trouwens de opvatting van menigeen, die in min of meer innige aanraking komt met deze mensen. Mr. D. U. Stik ker bijvoorbeeld. Die kwam vers uit het bedrijfsleven, en zeker be hept met het nodige wantrouwen jegens de diplomaten dat daar heerst, op het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waar hij in 1948 de leiding over kreeg. Of hij toen dacht dat ook daar „het roer om" moest, weten we niet. In ieder ge val is dan zijn oordeel over de staf, die hij daar aantrof, in gunstige zin gewijzigd. In zijn Memoires immers schrijft hij „dat zeker in Nederland de ambtenaren van het departe ment en de leden van de buiten landse dienst sneller werken en een beter doorzicht hebben, kortom be kwamer zijn, dan mensen van ver gelijkbaar niveau in het zakenle ven". Dit oordeel van een groot za- kemhan kan het zakenleven, dat dikwijls smaalt op de mensen van Buitenlandse Zaken, in zijn zak steken! Stikker maakt die opmerking in verband met de constatering, dat je in de buitenlandse dienst nu niet bepaald rijk kunt worden. Het ver baast hem daarom dat hij er toch zoveel bekwame mensen aangetrof fen heeft. Een antwoord op de vraag hoe dat zou komen, geeft hij niet. Zou de aantrekkelijkheid van de dienst aan het algemeen belang er toch iets mee te maken heb ben? „Bij de hogere dienaren van de overheid (is er) in het algemeen een bredere visie. Bij het zakenle ven een geneigdheid om zich tot het eigen bedrijf te beperken, daaraan alles te toetsen. En dat geldt zelfs voor de -allergrootste bedrijven", aldus zei onlangs mr. J. W. Bey- en, die na een grote carrière in het zakenleven, Stikker als minister van Buitenlandse Zaken opvolgde in een interview met Het Vader land. Beyen had het niet alleen over de hogere ambtenaren van Buitenland se Zaken, maar we mogen aanne men dat hij hen ook rekent onder degenen wie hij die „bredere vi sie" toekent. De vraag is nu of men die „bredere visie" in de dienst krijgt dan wel of iemand wiens aanleg hem predisponeert tot een „bredere visie", zich eerder aan getrokken voelt tot die dienst dan tot het zakenleven". Bij het Gemeentelijk Energie-bedrijf te Dordrecht is dinsdag door Aviolanda een 37y2 meter lange „Avio-bridge" aangebracht tussen twee elektrische cen trales. De brug is van hetzelfde type als op Schiphol gebruikt wordt. Het 12 ton wegende gevaarte moest hoog worden opgehesen om op zijn plaats te worden gebracht. jyjinister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft met zijn optreden in de Kamer ernstige twijfel opgeroepen of hij wel de eerste geroepen bewindsman is, die de sprei dingsgedachte van de regering tot gel ding moet brengen, meent het „Dag blad van het Oosten" (onafh.). De tweede nota inzake de ruimtelijke or dening, die de minister te verdedigen had in de vaste commissie uit de Twee de Kamer, gaat er van uit dat een meer harmonische spreiding van de bevolking verkregen kan worden door stimulering van die streken van het land, die slechts matig delen in de groei van werkgelegenheid en welvaart. Maar in een vlak betoog dat in geen enkele uitlating verried, dat een van de kernpunten van beleid aan de orde was, deed de minister niet de minste poging ook maar iets positiefs te zeg gen over het Nederland buiten de Randstad Holland „Eerder versterkte hij de indruk, dat overig Nederland een onher bergzaam gebied is, waardoor mi gratie naar deze contreien op de portatie lijkt. Een van de belang rijkste middelen die de regering heeft om ontwikkeling buiten het westen te stimuleren is verplaat sing van niet aan Den Haag ver bonden rijksdiensten. Van een tot dusverre gevoerd beleid profiteren voorshands alleen nog maar Arn hem, Apeldoorn en Lelystad. De minister kreeg daar het een en an- der over te horen. Hij maakte zich eraf met de opmerking dat de re gering zich bewust is van het feit, dat verplaatsing van rijksdiensten een belangrijk effect kan hebben op het spreidingsproces. Terstond liet hij erop volgen, dat bij de be sluitvorming en uitvoering grote aandacht dient te worden gegeven aan de mensen die daarbij getrof fen worden. Het bleek geen verspreking te zijn, want later had de minister het over de mensen die als eersten ge dupeerd zijn, daarbij doelend op de ambtenaren die „dag" moeten zeg gen tegen Den Haag bij verplaat sing van hun kantoren naar bij voorbeeld het oosten. Merkwaardig was, dat geen van de Kamerleden hem over dit ontac tisch optreden in de houdgreep nam. Men wil het sprookje blijk baar laten voortleven, dat de Rand stad het paradijs vertegenwoordigt en dat de rest van Nederland het einde van de wereld betekent. Waarvan akte. Met meer dan ge wone aandacht". LONDEN Lloyds Bank Europe Ltd., een volledige dochtermaatschap pij van de Engelse Lloyds Bank Ltd., heeft haar kapitaal verhoogd van 2,5 tot 5 miljoen pond sterling. Dit is gebeurd door uitgifte van nieuwe aandelen a pa ri tegen contante betaling. Het geplaatste kapitaal, vermeer derd met de geconsolideerde reserves, bedraagt nu bijna 8 miljoen pond ster ling.

De Vallei | 1967 | | pagina 7