NA DAGENLANGE BESTOKING MET MAO's „RODE BOEKJE" Bijl, ijzeren staven, flessen en pistool als aanvalswapens Chinezen leverden Nazi's' schopten bij Rockwell's begrafenis rel hevige veldslag tegen Britten Libië heef t grootste oliebron ter wereld Krachtige vredespoging van Biafra Gespannen sfeer in Cairo na vertrek van Nasser OCUIAJS tlllW /iv Zwaardwalvis verkoos zelf de dood KONINGIN ASTRID HERDACHT Tito vraagt aan de Gaulle te bemiddelen in Nabije Oosten OOK IN DJAKARTA ROKKEN KORT Fiscus haalde in 7 maanden evenveel op als in heel '62: f 10 miljard KROMMENIE VINYL^H DIEFSTAL EN INBRAAK BEREID TOT VORMING SOORT BENELUX OP HOGE TOON HANDEN JEUKEN VERSCHRIKKELIJK I PHILIPS BATTERI JEN I die móéten wel I goed zijn! Denk aan uw trouwdag Zeg het met bloemen Een nieuwe wereldburger? Zeg het met bloemen LICHTE DALING WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 I WASHINGTON Door het optreden van de volgelingen van de vermoor de Amerikaanse nazi George Lincoln Rockwell is gisteren dè voorgenomen be grafenis van Rockwell ontaard in een rel. Zij kwamen bij de militaire begraafplaats van Culpepper, in de staat Virgi nia, aan in bruine uniformen met hakenkruisarmbanden als officiële begelei ders van de lijkwagen en maakten groot misbaar toen bleek dat zij alleen zou den worden toegelaten indien zij de hakenkruisarmbanden verwijderden. Een hevig uit zijn neus bloedende Chinees wordt, luid schreeuwenddoor een „Bobby" overmeesterd. TRIPOLIS Naar het officiële Libi sche persagentschap dinsdag heeft me degedeeld heeft de Occidental Petro leum Corporation in een van haar con cessies in Libië de grootste olie-produ cerende bron ter wereld ontdekt. De bron levert per dag ruim 53.000 barrels. In Libië zijn ongeveer vijftig olie bronnen, die elk ongeveer 9000 barrels per dag opbrengen. In Iran bijvoor beeld geven de bronnen gemiddeld on geveer 20.000 barrels per dag. ADVERTENTIE Feest \s PaS een feest. als er bloemen in huis zijn LONDEN Na het Londense publiek dagenlang te hebben bestookt met de gedachten van Mao Tse-toeng uit het befaamde rode boekje, heeft het personeel van de Chinese legatie gisteren zijn toevlucht genomen tot een bijl, een pistool (waarmee gelukkig niet werd geschoten), ijzeren staven en flessen. Met die wapens gingen enkele tientallen Chinezen de politie, protesterende bur gers en ijverige persfotografen te lijf. Aan weerszijden vielen bij de ge vechten gewonden, twaalf in totaal. Een van de drie Chinese diplomaten die werden gewond, moest met een be bloed hoofd op een brancard worden weggedragen. Triomfantelijk zwaaide hij met het rode boekje boven zijn hoofd. Hij ligt nu met zijn twee kame raden in een Londens ziekenhuis. ADVERTENTIE voorkomt Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34 95 Voor de handel A. J. J. GASSELING, Herwen- sedijk 2, Herwen bij Lobith. Tel. 08365 - 220 BORKUM Met een geweerschot is dinsdagmiddag een einde gemaakt aan het leven van een zwaardwalvis, die eerder op het strand van het Duitse Noordzee-eiland Borkum te recht was gekomen maar weer Was „vlotgesleept". Toen het dier telkens weer probeerde op de kust te komen, werd van de autoriteiten van Hanno ver toestemming gevraagd om de walvis te doden. Over het lijk bestaat verschil van mening tussen het be stuur van Borkum, dat het dier wil la ten prepareren voor het eilandmu seum, en de regering van de deelstaat Nedersaksen die het stoffelijk over schot wil bestemmen voor het insti tuut Senckenberg in Wilhelmshaven. Het 5V2 meter lange dier, dat na het genadeschot in de golven verdween, was echter dinsdagavond nog niet ge vonden. De zwaard wal vis was kennelijk maandagavond bij hoog water op het strand terechtgekomen. Bewoners van het eiland, de bemanning van een reddingboot en de opvarenden van een landingsvaartuig van de Westduitse marine hebben toen alles in het werk gesteld om het dier in le ven te houden. Terwijl men de wal vis voortdurend besproeide en met vochtige dekens bedekte, bracht men kabels aan om het dier terug te sle pen naar zee. Deze operatie gelukte, maar om onnaspeurlijke redenen zwom de walvis telkens weer naar de kust terug. LAGOS Het opstandige Biafra heeft dinsdag gevraagd een gezamen lijke autoriteit voor de strijdkrachten in te stellen en samenwerking op acht belangrijke gebieden voorgesteld aan de federale regering in Lagos. Het was ongetwijfeld de krachtigste oproep tot onderhandelingen die Biafra sinds het uitbreken van de oorlog acht weken ge leden heeft gedaan. Volgens Radio Benin, in het midden westen van Nigeria, heeft de regering van gouverneur C. Odoemegwoe Ojoek- woe dinsdag een witboek uitgegeven als onderdeel van een vredescampag ne, die intensiever is geworden nadat bekend is gemaakt dat de regering in Lagos Migstraaljagers van de Sovjet- Unie heeft gekocht. In de verklaring van Radio Benin wordt niet gewaagd van voorwaarden die Biafra gesteld zou hebben ter ga rantie van zijn souvereiniteit. Morgen gaat het opstandige Biafra de vierde maand in van zijn bestaan. De samenwerking die in het witboek wordt voorgesteld bestrijkt het spoor wegverkeer, de koopvaardij en de bin nenscheepvaart, het luchtverkeer, de posterijen, de meteorologische dienst, de douane, het geldwezen, en de cultu- reel-technische en wetenschappelijke onderzoekingen en projecten. Via Ghana hebben Lagos en Biafra onlangs contact gehad over het sluiten van een voor beide partijen aanvaard bare vrede. Ondanks de aankoop van de Migs en de oproep tot verhoging van de oor logsinspanningen, die generaal-majoor Yakoeboe Gowon twee weken geleden tot het Nigeriaanse leger richtte, is de gevechtsactiviteit in Nigeria aanmerke lijk minder geworden en wordt er eigenlijk alleen nog rond Ore in West- Nigeria strijd van enige omvang ge meld. Volgens een radiouitzending uit Enoe- goe, heeft Oejoekwoe op een persconfe rentie verklaard dat indien er wijziging in de beleidslijn van Nigeria komt, Bia fra bereid is een soort Benelux-asso- ciatievorm te aanvaarden waarbij de samenstellende delen hun souvereini teit behouden. ADVERTENTIE Heel wat mensen hebben gisteren bloedneuzen, blauwe ogen, builen en schrammen opgelopen in de strijd op en achter Portland Place waar het vier kante gebouw van de Chinese legatie staat. Vooral aan de achterkant en op zij is er flink op los getimmerd nadat de Chinezen op hoge toon het vertrek hadden geëist van een der vele politie auto's die bij het gebouw de wacht hou den. Sinds de Britse legatie in Peking vo rige week in vlammen opging is het de Chinezen in Londen, verbonden aan de legatie en aan andere officiële instan ties, verboden verder dan acht kilome ter uit het centrum van Londen te rei zen. Overal worden ze gevolgd door au to's vol rechercheurs en agenten. Ra diowagens en motoren met zenders en ontvangers van de politie zijn perma nent bij het legatiegebouw geposteerd. De hele dag hebben gisteren vele hon derden Londenaren en vakantiegangers bij de legatie staan kijken. Sommigen hielpen de bobbies een flink handje toen de Chinezen tot de aanval overgin gen. Tijdens het weekeinde was het nog gebleven bij het reciteren van de Ge dachten van voorzitter Mo en het uit roepen van kreten als: „Engeland is een papieren tijger, Lang leve voorzit ter Mao". Gisterochtend was het Chi nese geduld uitgeput. Leden van de Chinese legatie hebben gisteren druk gefotografeerd en ge filmd toen zij onder het uiten van woes te kreten inhakten op de beheerste Lon dense politieagenten. Die verweerden zich onder meer met deksels van vuil nisbakken die op straat stonden. Enke le deftige Engelse dames, die naast en achter de Chinese legatie wonen, beko gelden de Chinezen met bloempotten en emmers water, terwijl een vinnige Chi nese juffrouw, net als haar mannelijke on-diplomatieke collega's in het beken de lichtblauwe slobberpak, door een elektrische megafoon brulde: „Kijk eens naar die Britse democratie. Weg met het Britse imperialisme". Een stoere Britse meneer, oudstrij der, die het allemaal stond aan te zien mompelde uit de grond van zijn hart: „Mijn handen jeuken, ik zou ze graag een flink pak op hun dgeven". Een andere man, die de daad bij het woord voegde, werd zijn bril afgesla gen terwijl de Chinese jongedame „Britse fascisten" schreeuwde. Politie- helmen en rode speldjes met de beelte nis van voorzitter Mao vlogen over de straatstenen. Op een zeker ogenblik, nadat de eer ste vechtpartij was geluwd, zong de menigte Britten het aloude vaderlandse lied: „Rule Britannia", waarop de Chinezen onmiddellijk uitbarsten in een lofzang op Mao Tse-Toeng. Diens por tret rijk voorzien van rode linten en strikken, werd daarbij gebruikt als ach tergrond. De tweede vechtpartij ontstond nadat de Chinese zaakgelastigde zich op het Britse ministerie van buitenlandse za ken was gaan beklagen over wat hij noemde „mishandeling van een van zijn naaste medewerkers". Met ijzeren staven, stokken en lege flessen deden de Chinezen een verwoe de uitval, waartegen de agenten zich verweerden met hun gummistokken. Een knappe blonde vrouwelijke agent van 25 jaar, die dapper meehielp om een van haar mannelijke collega's te redden uit de handen van het groepje Chinezen, zei later: „Het was ver schrikkelijk. Ik had nooit gedacht dat ik ooit zoiets in Engeland zou meema ken". Een van de agenten werd bewuste loos geslagen, hij heeft een schedel breuk opgelopen. KüSSNACHT Wijlen koningin As- trid van België is gisteren herdacht in het kapelletje in Küssnacht in Zwitser land, dat is opgericht op de plaats waar de koningin precies 32 jaar gele den om het leven kwam bij een auto ongeluk. Er werden kransen gelegd van ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België, prins Albert en prinses Pa- ola en de hertog en groot-hertogin van Luxemburg. De Belgische ambassadeur in Zwitserland vertegenwoordigde de Belgische koninklijke familie bij een gedenkmis die ook werd bijgewoond door plaatselijke hoogwaardigheidsbe kleders en in Zwitserland wonende Bel gen. i Een Chinees zwaaide met een grote houthakkersbijl om zich heen. De uitdruk king op mans gelaat bewijst, dat hij het meende Het kwam tot een handgemeen tussen de politie en de geüniformeerde nazi's toen die trachtten zich met geweld toe gang tot het militaire kerkhof te ver schaffen en de met bloemen bedekte lijkwagen als stormram gebruikten. De plaatselijke politie kreeg assisten tie van manschappen van de militaire politie die in helikopters en autobussen werden aangevoerd uit Fort Belvoir na bij Washington. Het opperbevel van het Amerikaanse leger stuurde de commandant van de militaire politie, generaal-majoor Carl Turner, naar de begraafplaats met de opdracht er voor te zorgen dat geen volgelingen van Rockwell met haken kruisarmbanden om op de militaire be graafplaats werden toegelaten. Verscheidene nazi's werden gearres teerd. Gen.-maj. Turner zei dat hij met zijn manschappen zolang bij de ingang van de begraafplaats op post zou blij ven totdat de nazi's hadden toegegeven of waren vertrokken. De nieuwe leider van de Amerikaanse nazipartij, Matt Koehl, probeerde tevergeefs het Ameri kaanse ministerie van Defensie te be wegen tot intrekking van de opdracht aan gen.-maj. Turner en zijn man schappen. PARIJS President de Gaulle zal vanmorgen bezoek krjjgen van de Zuid- slavische oud-minister van buitenland se zaken, Kotscha Popovitsj, die hem een persoonlijke boodschap van maar schalk Tito komt brengen. In deze boodschap ontwikkelt Tito voor de Gaulle de Zuidslavische denk beelden over een politieke oplossing in het midden-oosten; hij vraagt de Franse president als bemiddelaar op te treden. Niet alleen Frankrijk ontvangt deze boodschap, maar ook de Verenigde Sta ten, Rusland en Engeland. Daar wor den de documenten echter aan de rege ringshoofden overhandigd door de Zuid slavische ambassadeurs. Frankrijk heeft de eer van een spe ciale boodschap ongetwijfeld te danken aan het feit, dat Tito ervan overtuigd is, dat de Gaulle de enig mogelijke bemid delaar in dit conflict kan zijn. Tijdens zijn onderhoud met de Gaul le zal Popovitsj de gevolgtrekkingen uit eenzetten, waartoe maarschalk Tito is gekomen na de besprekingen, die hij te Cairc, Damascus en Bagdad heeft ge voerd. Volgens inlichtingen uit Belgra do zou Tito tot de slotsom zijn geko men dat er mogelijkheden bestaan voor een oplossing door middel van onder handelingen. ADVERTENTIE KHARTOEM Later dan de bedoe ling was is de Egyptische president Nasser aangekomen in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Daar is gisteren de topconferentie van de Arabische lan den begonnen. Nasser zou voor zijn ver trek maatregelen hebben moeten ne men om het hoofd te kunnen bieden aan een mogelijke staatsgreep tijdens zijn afwezigheid. Volgens het Parijse dagblad le Mon de heeft maarschalk Amer, die Egyp tisch bevelhebber was tijdens de oorlog tegen Israël in juni, huisarrest gekre gen. Er zouden in de grote steden van Egypte op grote schaal arrestaties zijn verricht. Het officierskorps zou opnieuw drastisch zijn gezuiverd. Er was vlak na de oorlogsdagen al een zuivering ge houden onder de officieren van het Egyptische leger. De censuur zou zijn verscherpt en het zou buitenlanders vrijwel onmogelijk zijn om telegrammen uit Egypte te ver zenden. De correspondent van le Mon de te Cairo, die nu Khartoem is, ver trok gisterochtend uit de Egyptische hoofdstad. Hij had toen de indruk dat er ernstig rekening werd gehouden met een staatsgreep. In de straten van Cairo patrouilleren militairen. De bruggen en openbare ge bouwen worden weer bewaakt. Uit het feit dat president Nasser toch naar Khartoem is gegaan zou men echter kunnen opmaken dat het staatshoofd de toestand niet als kritiek beschouwd. ADVERTENTIE een belofte ten tegelijk. DJAKARTA Korte rokken voor zowel mid dag- als avondja ponnen domineren in de show van de jonge Indonesische ontwerper Iri Supii voor Rima Melati boetiek. ADVERTENTIE n vertok" he'ontwakende )evm DEN HAAG De fiscus heeft in de eerste zeven maanden van dit jaar bijna evenveel opgehaald als in het he le jaar 1962. In deze zeven maanden werd ruim tien miljard afgedragen, tegen vo rig jaar 8,77 miljard. Dit betekent 'n stijging van 14 procent. Aangezien de groei in de eerste helft van 1967 ruim 15 procent bedroeg, is de stijging van de ontvangsten in juli iets achtergebleven bij die van vorig jaar. Het verschil kan echter in gewijzigde afdrachten zitten. Slechts de vennootschapsbelasting, de registratierechten en de dividendbelas ting blijven in ontvangsten achter bij vorig jaar. Daarentegen vertonen de in komsten- en loonbelasting nog altijd een forse stijging. Samen lagen zij ruim 23 procent boven vorig jaar met een be drag van f 4,44 miljard of 44 procent van de totale ontvangsten. Uit de opgave naar belastingsoorten blijkt een aanhoudende stijging van de benzine-accijns, de tabaks-accijns en de motorrijtuigenbelasting. Over juli bedroeg de ontvangst aan kohierbelastingen, waarvan de inkom stenbelasting het leeuwedeel uitmaakt, f 353,14 miljoen tegen vorig jaar juli f 360,04 miljoen. Aan niet-kohierbelas- tingen werd f 1.060 miljoen opgehaald tegen f 971.39 miljoen "vorig jaar juli. Daarvan maakten de kostprijs verhogen de belastingen, waaronder omzetbelas ting, invoerrechten en accijnzen, f 609,47 (v.j. f 561,97) miljoen uit en de belas tingen op inkomen, winst en vermogen, waaronder de loonbelasting, f450,67 (v.j. f 409,42) miljoen. In juli werd voor circa f 600 miljoen aan aanslagen opgelegd. Daarvan had f 94 miljoen betrekking op de inkom stenbelasting boekingstijdvak 1966/'67 en f 134 miljoen boekingstijdvak 1967/ '68, alsmede f 342 miljoen vennoot schapsbelasting 1967/'68. Belastingontvangsten over de eerste zeven maanden Kohierbelastingen 1967 1966 (in duizenden guldens) Inkomstenbel. 1.875.928 1.556.011 Vennootschapsbel. 335.491 364.439 Vermogensbel. 96.203 93.913 Grondbelasting 62.504 54.574 Personele bel. 99.622 69.553 2.469.748 2.138.492 Niet-kohierbelastingen: (kostprijsverhogend) Invoerrechten 495.730 Omzetbelasting 2.134.021 Benzineaccijns 554.160 Olieaccijns 160.378 Tabakaccijns 473.240 Alcoholaccijns 153.884 Bieraccijns 56.797 Wijnaccijns 16.471 Suikeraccijns 58.243 Rechten van zegel 51.841 Rechten registratie 129.287 Motorijtuigenbel. 280.237 Loonbelasting 2.558.698 (op ink., winst en verm.) Dividendbelasting 263.025 Commissarissenbel. 15.830 Kansspelbelasting 2.451 Rechten successie 129.244 462.961 2.030.870 430.525 131.319 393 081 132.407 54.124 13.717 58.027 48.343 156.466 230.333 2.043.219 301.850 15.436 2.067 127.634 Totaal 10.004.285 8.770.871 HANOI Het Noordviëtnamese pers bureau meldt dat de militante Ameri kaanse negerleider Stokely Carmichael dinsdag in Hanoi is aangekomen. Car michael had daar verklaard vast te ge loven in de „volledige overwinning van de negers in Amerika en de Viëtname- zen in hun gemeenschappelijke strijd te gen de Amerikaanse imperialisten." ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9