Titelhouder Nelson Pessoa kon tegen Brits geweld niet op Vier broers uit Zweden Nederlands viertal krijgt het in ploegentijdrit vandaag bijzonder zwaar Ferrari ontslaat Scarfiotti Centrale training hervat De duizend overwinningen van Jantje Wagenaar Rusland versloeg Finland met 2-0 Wagtmans kreeg griepaanval Nederland verloor ook tweede duel tegen de Tsjechen Engelsen en Tunesiërs ontbreken Martin Breure won in Putte Germano niet naar Milaan Zwemploeg voor Dortmund Wereldrecord 200 m verbeterd2.06.0 Verlies voor Donner Gehavend Santos terug naar huis Voetbal ontaardde in vechtpartij Europa Cup III winst voor FC Köln Engelse League Tennisinterland in Apeldoorn CHIO IN ROTTERDAM Beter Ovatie Grote verrassing Meer surprises Zorgen Op tandvlees Kessler zeer tevreden Gave 60.00C Risico's PSV speelde gelijk tegen Alemannia Aachen SPORT van hier en daar Basketball DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 ROTTERDAM De laatste wedstryd van het Europese kampioenschap voor springruiters, die als onderdeel van het jaarlijkse CHIO in het Kralingse Bos te Rotterdam is gehouden, heeft 'n grote verrassing opgeleverd. Niet de als winnaar gedoodverfde titelhouder Nelson Pessoa is kampioen geworden, maar de Welsh man David Broome. De 27-jarige landbouwer uit Crick, nabij Chepstow in het Engelse graafschap Monmouth, bereikte dit succes na twee fraai en foutloos gereden parcoursen met Mr. Softee. Een verrichting, die slechts werd geëvenaard door onze, gisteren in glanzende vorm stekende landgenoot Anton Ebben met Kaïrouan. De Brit David Broome behaalde op Mr. Softee het Europees kampioen schap voor springruiters Het werd zelfs een dubbele Britse ze ge want de Engelsman Harvey Smith, die voor de wedstrijd van gisteren ach ter Broome de vierde plaats had inge nomen, rukte mee op om uiteindelijk als tweede te eindigen. De Duitser Al- win Schockemöhle bezette de derde en Nelson Pessoa werd naar de vier de plaats verwezen. Toen we na afloop van de wedstrijd aan de Braziliaan vroegen, wat de oorzaak was van zijn falen op deze laatste dag van de titel strijd, antwoordde hij kort: „Vraag het mijn paard" en wendde zich toen mis troostig af. David Broome was uiteraard in een betere stemming. Ook al vertelde hij, dat hij bij het begin van deze laatste kampioenswedstrijd niet direct aan een overwinning had gedacht maar dat hij toch na de voor hem zo goed verlopen eerste ronde, al snel de mogelijkheid van een eindzege had geroken. Davids vader, teammanager van de Britse ploeg, was zekerder van zijn zaak geweest. „Toen ik Pessoa dinsdag op de voor de deelnemers georganiseer de boottocht miste, heb ik al twee tegen één gewed, dat de Braziliaan er niet in zou slagen z'n titel te prolongeren." Het springconcours ging over een parcours, dat uit drie verschillende ge deelten was samengesteld en dat zonder onderbreking als één geheel werd ver reden. Het bestond uit zes hindernissen jachtparcours, zes als puissance en zes waren er opgesteld volgens de bepalin gen van de landenwedstrijd. Achttien hindernissen dus met in totaal 22 spron gen. De totale lengte bedroeg 834 me ters, die binnen 131 sec. moesten wor den gereden. In de tweede manche wer den de eerste zes en de laatste zes hin dernissen gehandhaafd, waarbij de leng te van het parcours werd terugge bracht tot 653 meter. die zonder springfouten reden, maar daarbij waren niet de wereldkampioen Jonquères d'Oriola (acht straf punten) en de Europese kampioen Pessoa, die, volkomen uit vorm, zelfs drie hindernis sen fout sprong met als resultaat twaalf strafpunten. Schockemöhle kon zich na een weigering van Donald amper in de kopgroep handhaven maar in het totaal klassement moest hij toch de tweede plaats afstaan aan Harvey Smith, die: er met Harvester in de tweede ronde een foutloos en uiterst snel gereden par cours uitstampte. Het eindklassement werd Europees kampioen David Broome (GB), 15Va p.; 2. Harvey Smith (GB), 20V. p.; 3. Al- win Schockemöhle (Duitsl.) 22 p.; 4. Nelson Pessoa (Brazilië), 25V* p.; 5. Jan Kowalckzyk (Polen), 25Vz p.; 6. P. Wei- er (Zwitserland), 29V. p.; 7. Anton Eb ben (Nederland), 35V. p.; 8. H. Schmidt (Did), 39V» p.; 9. P. Jonquères d'Orio la (Frankrijk), 39V. p.; 10. H. Parot (Frankrijk), 39V. p.; 19. Hans Brug man (Nederland), 70Va p. Het aflossingsspringconcours voor equipes om de Prijs van de Luchtvaart leverde een overwinning op voor de Duitsers G. Wiltfang (Damon) H. Steen ken (Patella) en H. Schridde (Ferra- ra V), 60 p. en 191.8 sec. Tweede werd een Britse equipe met H. Smith (Harney Peak), D. Broome (Abe- lene) en mej. C. Bradley (Franco), 60 en 199.4 sec. De dressuurproef Prix Saint Georges was voor de Engelse mej. D. Lawren ce met San Fernando (626 p.); 2. mevr. M. Hornemann (Denemarken), 625 p., waarna onze jeugdige landgenoot Kees Vellenga met Don Vasco met 615 p. de eervolle derde plaats bezette. Mej. T. van Doorne nam met Goldkorn (607 p.) een gedeelde vierde plaats in. Anton Ebben, die met Kaïrouan als elfde combinatie in de ring verscheen, reed als eerste, een foutloos parcours. Onder donderende toejuichingen van duizenden toeschouwers, onder wie zich ook prinses Margriet en prinses Armgard bevonden, ging de Nederland se combinatie in 128,1 sec. door de fi nish. En toen Ebben deze foutloze ver richting in de tweede manche herhaalde groeide het applaus tot een ovatie aan. Hij bezette daarmee de tweede plaats, want David Broome had Mr. Softee eveneens twee keer zonder fouten, maar in een snellere tijd rondgebracht. Ook wereldkampioen Pierre Jonquè res d'Oriola handhaafde in de eerste ronde met Pomono B de nul achter zijn naam, maar in de laatste twee hinder nissen even zoveel springfouten, het geen hem op acht strafpunten kwam te staan. Nadat Broome zijn eerste parcours had gereden verschenen alleen nog Schockemöhle met Donald en Pessoa met Gran Geste in de ring. De Duitser struikelde op de grijze muur, waarvoor, vier strafpunten werden genoteerd. En toen kwam de grote verrassing, die voor titelhouder Nelson Pessoa 'n even zo grote teleurstelling opleverde. Terwijl iedere toeschouwer verwachtte, dat Pessoa zonder fouten regelrecht naar de eerste plaats zou rijden, pakte de werkelijkheid anders uit. Gran Geste begon met een fout op hindernis 4 (het eerste hek van een dubbelsprong) en bij de achtste hindernis wierp de schim mel andermaal een hek om. Dat waren acht strafpunten en opeens kreeg toen de strijd een ander aanzien. De tweede ronde bracht nog meer surprises. Er waren zeven combinaties, HEERLEN Van het internationa le wielergezelschap, dat dezer dagen in en rondom Heerlen is neergestreken, is de Zweedse amateurequipe voor de ploegentijdrit op de weg de opmerke lijkste. Want de vier renners die Zwe den voor dit onderdeel heeft afgevaar digd zijn broers. „We zijn niet gekomen om te win nen", zeggen ze vriendelijk, „maar om mee te doen". Helemaal serieus zullen ze dat wel niet hebben bedoeld, want met zijn vieren hebben ze in Europa toch wel enige naam gemaakt. Even als verleden jaar legden ze beslag op het kampioenschap van Scandinavië. Ondanks hun merkwaardige uitspraak bereiden ze zich dan ook uitgebreid en intensief in het Limburgse heuvelland en op het circuit van Heerlen voor op de titelstrijd. „Want", zegt Thomas, „onze moeder rekent erop, dat we ons best zullen doen". MOSKOU Rusland heeft woensdag in Moskou in een wedstrijd voor de Europese beker voor landenploegen een 20-overwinning behaald op Finland. In de 14e minuut van de wedstrijd, die door 50.000 toeschouwers werd bijge woond, opende Churtsilava de score voor de Russen. Chislenko bepaalde vijf minuten voor het einde de stand op 2 0. De stand in groep drie luidt nu als volgt: 1. Rusland 3 3 0 0 6 103 2. Griekenland 3 1113 36 3. Finland 4 0 2 2 2 2—5 4. Oostenrijk 2 0 111 34 HEERLEN/NUTH De grote volksverhuizing heeft plaatsgehad. Waren officials, renners, soigneurs, coaches en wie er meer bij de dit jaar te houden wereldtitelstrijd wielrennen behoren dinsdagnacht nog in Amsterdam bij de baankampioenschappen te vinden, gisteren zag men in Heerlen vele vertrouw de gezichten reeds in de morgenuren terug. Als een zwerm bijen heeft de wielersport bezit genomen van een van de be dril jvigste steden in het zuiden van het land. De spanning is er reeds voelbaar. Zij komt tot uiting in gesprekken over de vraag, wie wereldkampioen op de weg bij de professionals en de amateurs gaat worden en welke ploeg zich het snelst zal tonen in de moordende ploegentijdrit over 100 km voor amateurs, die als eerste onderdeel van het programma bij Heerlen wordt afgewerkt. PRAAG De Nederlandse basketbal lers hebben woensdag ook de tweede in terlandwedstrijd tegen Tisj-Slowakije verloren. Met 7351 zegevierden de Tsjechen voor slechts 200 toeschouwers in de Sparta-arena in de Tsjechische hoofdstad over onze landgenoten, die bij de rust nog met 2726 hadden voorge staan. De Tsjechen wonnen de strijd in de laatste fase dank zij een betere con ditie. Roel Tuinstra zorgde voor de meeste Nederlandse treffers: 17. Frank Kales nam negen punten voor zijn re kening. Verder scoorden Karei Vrolijk en Ton van der Kroon elk zes, Peter Rijsewijk en Freek Witte elk vier en Hans Hoeksema twee treffers. Er is op de laatste dag voor de grote strijd om de gouden, zilveren en bron zen medailles in het Limburgse land nog hard getraind. De kenners er waren er gisteren al velen knikten bewonderend, wanneer de Italiaanse ploeg als een trein voorbij denderde. Wie, zo vraagt men zich af, zal de wraakgevoelens van de Italiaanse vier, die vorig jaar voor de eerste maal in de nog korte geschiedenis van de ploe gentijdrit voor amateurs geen rol van betekenis speelde, kunnen weerstaan? Nederland misschien? Na de eervolle tweede plaats, die het Nederlandse viertal, in Keulen behaal de, zijn de verwachtingen hooggespan nen. In het door wuivende bomen om geven hotel de Dael in Nuth heeft de Nederlandse amateurselectie zich in alle rust voorbereid op de komende ti telstrijd. „Rust, rust en nog eens rust; dat heeft een renner nodig die zich moet voorbereiden op de strijd om de hoog ste titel, die de wielerswereld kent", aldus Joop Middelink, de wegcoach van de Koninklijke Nederlandse Wiel- renunie. Joop Middelink heeft zorgen gekend, in de periode dat hij met zijn „kinde ren" in het rustoord in Nuth vertoefde. De eerste klap kwam, toen Fedor den Hertog „een renner, die, naast een uitstekende coureur ook een prima col lega is" in België een vreselijke val maakte. „Hij was een vaste keus voor de ploeg en als je die moet missen valt het niet mee". Het trof de equipe in Nuth zwaar. Het was moeilijk te verwerken. De laatste dagen kwam er nog een zorg bij. Rini Wagtmans, ook al een „vaste" in de formatie van de wegcoach, kreeg met een griepaanval te kampen. „Het valt gelukkig nogal mee", zei dokter Visser, lid van de medische commissie van de KNWU. „Het zijn natuurlijk geen lolletjes, maar de temperatuur van Wagtmans is al dermate gezakt dat ik het beslist niet somber inzie". Middelink is er evenwel niet gerust op. „Als we dit jaar bij de eerste drie komen, is dat een formidabele presta tie. Een ploegenrijdrit telt niet in de eerste 75 km, maar in de laatste 25. In die laatste fase moeten de renners tot op het tandvlees kunnen gaan. Ik hoop, dat er wat wind staat want dan zijn we in het voordeel. We hebben een stel gezonde knapen die wel tegen een stootje kunnen". Deze hoop van Middelink zal wellicht in vervulling gaan. Het parcours van Heerlen naar Born, dat een lengte heeft van 25 km, biedt de renners geen enkele beschutting zodat de wind vrij spel heeft. Het zal echter géén waar borg zijn voor een Nederlandse triomf. Er komt méér voor kijken dan alleen maar hard fietsen. Er moet onderlinge kameraadschap heersen en men moet vertrouwen in eikaars krachten heb ben. Kortom, de ploeg moet zonder meer een eenheid zijn. Alleen daar door kan een wereldkampioenschap in de ploegentijdrit worden behaald. Terug van een training van ruim 100 km stelde de nieuwe wereldkam pioen bij de amateur-achtervolgers, Gert Bongers: „Het gaat alweer voor tachtig procent. Ik heb nog een beetje last van mijn rug, maar dat gaat wel weer over. Als de strijd daar is zal het wel weer honderd procent zijn. Het is overigens een zwaar parcours. Als je in de richting van Born fietst, ga je wat naar beneden. Op de terug weg, daar zit het venijn en ook die enkele bpltjes onderweg moeten we niet onderschatten. Die zullen de krach ten slopen".. Rini Wagtmans: „Ik voel me alweer veel beter. Kansen? Afwachten". Joop Zoetemelk: „Het gaat lekker. Met een beetje geluk moeten we in de prijzen kunnen vallen". Piet Tesselaar: „We zullen er alles uithalen wat erin zit en dan zullen we het resultaat wel zien". Soigneur De Haan: „Kom maar eens kijken of het mee zal vallen". Op een tafel in de eethoek van de amateurselectie staan vijftien bekers, omringd door prachtige bloemenkran sen. Het zijn de prijzen behaald in trainingswedstrijden in België. Wie ze ziet staan krijgt een ongekend groot vertrouwen in de kracht van de Neder landse amateurwielrenners. „Straks", aldus soigneur De Haan, „komen er vier goüden medailles bij". HEERLEN In de ploegentijdrit over 100 kilometer, die vandaag wordt verreden, ontbreken twee landen die de laatste jaren steeds aanwezig zijn geweest: Engeland eq Tunesië. Door een misverstand in de Engelse Wiel- renunie stonden de Britten niet inge schreven. Gisteren hebben ze pogingen gedaan alsnog op de lijst te komen, maar de organisatie was onverbidde lijk. De renners van Tunisië kwamen in Heerlen zonder bagage en fietsen aan. Zij vertelden dat ze onderweg alles waren kwijtgeraakt. De Tunesiërs heb ben een telegram aan hun regering ge stuurd met het verzoek in Nederland nieuwe fietsen te mogen kopen. Het antwoord was een grote teleurstelling voor de Noordafrikanen: ze moesten onmiddellijk naar huis terugkeren. MODENA Ferrari heeft woens dag de Italiaanse coureur Scarfiotti, die verleden jaar dfe Grote Prijs van Italië op zijn naam bracht, ontslageen en aangekondigd voortaan geen Ita liaanse coureurs meer in dienst te ne men. De reden hiervan is dat de Ita liaanse renners te veel hun aandacht besteden aan hun eigen belangen, die niet op het. gebied van de auto sport liggen. Buitenlandse beroepsren ners daarentegen wijden zich volkomen aan hun werk, aldus Ferrari. Scarfiotti is een rijke groot-grondbe zitter en zijn landgenoot Nino Vacca- rello, een andere Ferrari-coureur, die in mei jl. reeds werd ontslagen, is het hoofd van een school in Palermo. Ferrari is bovendien beducht voor de aanvallen van de Italiaanse pers op de firma, wanneer Italiaanse coureurs tij dens wedstrijden bij een ongeluk be trokken raken, zoals het geval was met Lorenzo Bandini, toen deze enkele maanden geleden tijdens de Grote Prijs van Monaco verongelukte. Ongevallen, die buitenlandse coureurs treffen, wor den echter door de Italiaanse pers zeer sober beschreven. De Ferrari-stal beschikt thans door het ontslag van Scarfiotti nog slechts over drie coureurs, nl. de Nieuwzeelan- der Chris Amon en de Britten Jonathan Williams en Mike Parkes. Scarfiotti heeft inmiddels onderhande lingen aangeknoopt met de Amerikaan se coureur Dan Gurney om diens nieu we Eagle Ford renwagen te besturen in de strijd om de Grote Prijs van Italië, die zondag 10 september wordt gehou den. PUTTE De Nederlandse coureur Martin Breure is woensdag in het Bel gische grensplaatsje Putte winnaar ge wonden van een wegwedstrijd voor profs over 165 km. Breure, die een tijd van 3 u 51 min voor zich liet noteren, sloeg op de eindstreep de Belg Guillau- me van Tongerloo met een lengte. De derde plaats was voor de Belg Jos van Hout op zeven seconden, die met een banddikte zijn landgenoot Rik v. Looy versloeg. Als tweede beste Nederlan der finishte Gerard Vianen in dezelfde tijd als Van Hout op de zesde plaats. In Overijse won de Belg Alphonse De- bal een wegwedstrijd voor profs over 145 km in een tijd van 3.42. De Neder lander Leo Knops eindigde in dezelfde tijd als de winnaar op de vierde plaats. MILAAN De Braziliaanse voetbal Ier Germano, die gisteravond met Stan daard Luik 'n vriendschappelijke wed strijd zou spelen tegen Milaan, is niet aangekomen met de rest van de ploeg. Hij heeft gisteravond opgebeld naar Milaan en gezegd dat hij thuisbleef om dat zijn vrouw momenteel niet alleen gelaten wil worden. Dit heeft de secre taris van Milaan meegedeeld. Germano is zelf oud-speler van Mi laan. Hij is nog niet zo lang geleden getrouwd met Giovanna Agusta, doch ter van een steenrijke industrieel en edelman uit Milaan. Zij verwacht een baby. De club heeft in een officieel commu niqué gezegd dat Germano niet zal spe len omdat hij wegens persoonlijke om standigheden in Luik is gebleven. Er komt enig tempo zou men zeg gen: in april van dit jaar kwam Mar ten Ver gay aan zijn duizendste over winning als pikeur toe en nog voor au gustus achter de rug is, is er voor Jan Wagenaar junior in Alkmaar extra hard geklapt omdat hij de mijlpaal had bereikt. Het rijtje is dus uitge breid tot vier: de oude, al jaren in Ko penhagen wonende Jan Koster, Geer- sen, Vergay, Wagenaar jr. Jantje Wagenaar het zal nog wel enige jaren „Jantje" blijven want het publiek blijft in hem een jongen zien, wat mager met een tamelijk jong ge zicht al is hij al dertig is wel hele maal een man van na de oorlog. De andere drie waren al groot voor de be vrijding, Jantje was toen nog maar een klein kereltje dat rondscharrelde in vaders bedrijf. Een rustig manneke, veel kalmer van aard dan zijn pri mair reagerende vader er* veel meer een beschouwend type. Jantje is voor de buitenwereld geen grage prater, geen versierder, geen man ook die zijn stal „volsmoest" zo als dat hier en daar nog wel eens ge beurt. Hij laat zijn resultaten spreken voor de eigenaren, voor het publiek en voor de collega's. De resultaten zijn er: ais je de duizend volmaakt op je dertigste moet je veel van sturen weten, moet je een uiter mate bekwaam trainer zijn en moet je alles van koersen afweten. ZEIST Op het Sportcentrum van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond in Zeist is gisteren de centrale training van het Nederlandse elftal weer begonnen. Er staan een paar zware interlands op het programma, dat 13 september in Amsterdam be gint met de wedstrijd tegen Oost-Duits- land. Verder wordt het Nederlandse team dit seizoen geconfronteerd met de nationale ploegen van Denenmarken, België, Zuidslavië en Polen. Bovendien is de kans groot dat de ploeg in juni van het volgend jaar een trip naar Zuid-Amerika zal maken. De veertien geselecteerde spelers werden 's morgens onderworpen aan een intensieve baltraining. Bondscoach Kessler stelde nieuweling Strik van Go Ahead op zijn gemak met de woorden: „Doe maar net of je thuis bent". Feije- noords doelman Pieters Graafland en Cruyff en Pronk van Ajax hadden met een het oude ritme weer te pakken en het leek alsof ze nooit waren wegge weest. Na de lunch en een rustpauze volgde in de namiddag nog een training. Pie ters Graafland werd langdurig onder vuur genomen. Doelman Doesburg, Van der Kuylen en Kempier van PSV moch ten een half uur langer rusten. Zij kwa men pas aan de beurt toen men aan het traditionele oefenpartijtje begon. Kess ler toonde zich zeer tevreden met de ge leverde prestaties. JONG ORANJE Ook de geselecteerde spelers voor Jong Oranje maakten gisteren hun op wachting. Zij werden onder handen ge nomen door Plooyer. Woensdag 6 sep tember vertrekt Jong Oranje naar Maagdenburg, waar het uitkomt tegen het Oostduitse Olympische elftal. Op dezelfde dag komen de geselecteerden voor het A-team bij elkaar voor de tweede centrale training. De laatste vóór de wedstrijd tegen Oost-Duitsland Natuurlijk, hij heeft het geluk gehad dat bij zijn vader zat. Senior heeft er minstens zoveel plezier van als zijn zoon wint als wanneer hij dat zelf doet. Jantje kreeg alle kans om te rijden, de kanspaarden hield Ouwe Jan nooit voor zichzelf. Maar toch, duizend is veel. Er zijn de laatste jaren steeds meer koer sen gekomen, maar ook steeds meer paarden. Je rijdt vaker, maar je hebt ook meer te verslaan. Eigenlijk kan de kwaliteit niet anders worden bena derd in eerste instantie dan met het woord aangeboren. DEN HAAG De Nederlandse ploeg, die 9 en 10 september in Dortmund zal starten in de zeslanden-zwemwedstrijd, is als volgt samengesteld: Dames: 100 meter vrije slag: Nel Bos (ADZ); 400 meter vrije slag: Yvonne v. Kuilenburg (HPC); 100 meter vlinder slag: Ada Kok; 100 meter rugslag: Co- bie Buter (Zwemlust); 200 meter school slag: Klenie Bimolt (GZPC); 400 meter wisselslag persoonlijk: Betty Heukels (PSV); 4 x 100 meter vrije slag estafet te: Mirjam van Hemert (VZC), Corrie Mulder (KNZB), Bep Weetering (Ne- reus) en Nel Bos; 4 x 100 meter wissel slag estafette: Cobie Buter, Klenie Bi- molt, Ada Kok en Nel Bos. Schoonspringen: Marriet Dommers (Joop Stotijn). Reserve: Dolly Maane- man (RZC). Heren: 100 meter vrije slag: Oudt (Zi- an); 400 meter vrije slag: Langerhorst (HZPC); 200 meter vlinderslag: Langer horst; 200 meter rugslag: Schoutsen (De Dolfijn); 200 meter schoolslag: Van Oest (Het Y); 300 meter wisselslag persoon lijk: Mulder (Zwemlust); 4 x 200 meter vrij slag: Oudt (Zian), Van Beek, Drenth (Zwemlust) en Langerhorst; 4 x 100 me ter wisselslag estafette: Schoutsen, Mensonides (Zian), Drenth en Oudt. Schoonspringen: Van Oudheusden (Joop Stotijn). TOKIO Opnieuw is tijdens de Uni- versiade in Tokio bij het zwemmen ee wereldrecord gevestigd. En natuurlijk was het een Amerikaan, die het zwom. Op de 200 meter vlinderslag kwam Ferris tot 2.06.0, waarmee hij 0,4 sec sneller was dan zijn landgenoot Spitz een maand geleden. HAVANNA De Russische schaker Lew Poloegajewski heeft ook in de vijfde ronde van het internationale Ca- pabiancatoernooi de leiding behouden. Hij won van de Cubaan Eldis Cobo en heeft nu 4V2 punt. Wassily Smislow van de Sowjet-Unie won van de Nederlander Jan Hein Don ner. Alberic o' Kelly van België won van de Cubaan Silvino Garcia. Mevrouw Wagenaar (jr.) zegt: Ik geloof dat het een gave is. Je kunt wel bijleren, maar het gaat er voor een groot deel om of.je het in je hebt. We praten thuis bijna altijd over paarden. We schrijven samen in en houden sa men het prijzengeld dat onze paarden wonnen bij. Dat is het deel waaraan ik ook wel leuk mee kan doen. Maar Jan ,is" verder een en al paard. Vroeger had hij ook nog wel eens wat andere liefhebberijen; nu is hij helemaal in beslag genomen door al de dravers die bij ons in Otterlo staan. Ik ben voor de aardigheid amatrice, maar dat stelt niet zoveel voor; echt alleen maar een aardigheidje. Ik lig er niet van wakker als ik koersen moet. Jan trouwens ook niet. Alleen bij hele grote nummers, dan merk je wel eens dat hij 's ochtends wat kort is, dat hij zijn koers al aan het rijden is. De kandidaten voor het Nederlands elftal in actie. Van voor naar achte ren tijdens het maken van een kort sprintje: Muller, Nuninga, Strik en Doesburg. MALAGA De Braziliaanse voet balclub Santos heeft zijn tournee door Europa afgebroken en is gisteren naar Rio de Janeiro teruggekeerd. De wed strijden, d'2 het tegen Napels en Bar celona zou spelen, zijn vervallen. Als reden gaven de Brazilianen op dat het elftal tijdens de veldslag tegen Interna- zionale in New York te zwaar was ge havend. Veel spelers hebben tijdens die ont moeting verwondingen opgelopen. Men voelde er weinig voor de tournee door Europa voort te zetten met een ploeg, die ver beneden haar normale niveau speelt. Onder de geblesseerde spelers van Santos bevond zich ook Pele. Wagenaar (sr.): „Jantje kan alle:. Toen hij zestien was haalde hij zater dag zijn tiende overwinning toen nog voldoende om leerling-af te zijn en zondag won hij meteen zijn eerste rit als pikeur met Queeny Dillon. Zo is Jantje. Hij is een perfecte smid, hij kan een paard in balans zetten. Hij weet wat de paarden zijn die hij in de gaten moet houden, maar hij rijdt toch zijn eigen koers. Twee jaar geleden boden ze hem uit Duitsland zestigduizend schoon als hij daarheen wilde gaan. Zestigduizend. Schoon". Jantje ging niet. Hij is wel het type dat als hij een ton kon krijgen niet zou gaan, of desnoods heel even vlug die ton halen maar dan weer snel terug. Want hij zit best daar in Otterloo, waar hij een magnifieke trainingsbaan heeft, rust, goed land voor de paarden, een leuk huis vlak bij Pa's stallen. Geen soeza, weten waar je aan toe bent en je op de paarden concentreren. In de strijd is Jantje anders. Daar neemt hij alle risico's. Hij rijdt zijn ei gen koers, maar heeft een scherp oog voor het halve gaatje dat een ander open laat. Messcherp stuurt hij er in en zelden haalt hij de reis door dat gaatje niet. Hij kent de capaciteiten van zijn en andere paarden. Hij heeft een deel van het mirakel Quicksilver S op zijn naam staan. De tweeduizend liggen in een ver verschiet, maar Jan Wagenaar jr. zal ook daar wel komen. Tenslotte is hij al vanaf 1963 de meest- winnende pikeur. MALAGA Tijdens een ontmoeting tussen Espanol uit Barcelona en een selectie-elftal uit Argentinië in de fina le van het voetbaltoernooi van de Cos ta del Sol heeft de Spaanse politie in Malaga 2 vechtende voetballers uit el kaar moeten halen. De moeilijkheden ontstonden nadat de hard spelende Spanjaarden, die in technisch opzicht duidelijk de minderen van de Argentij nen waren, de stand op 2-1 in hun voor deel brachten. De Spaanse verdediger Ossorio en de Argentijn Wehbe vlogen elkaar aan, waarmee de basis was gelegd voor een massale vechtpartij. De politie maak te een eind aan de opstand. Een paar incidenten daarna resulteerden in het uit het veld sturen van drie spelers. De Spanjaarden hielden hun voor sprong vast. EINDHOVEN De eredivisie voet balvereniging PSV heeft woensdag avond op eigen terrein in een vriend schappelijke wedstrijd tegen de West- duitse Bundesliga club Alemannia Aachen met 22 gelijk gespeeld. Bij rust was de stand in de wedstrijd, die door 10.500 belangstellenden werd bij gewoond, eveneens gelijk: 11. Senders bezorgde na twaalf minuten spelen PSV met een kopbal de leiding: 10. Deze werd echter in de eenentwin tigste minuut door een treffer van Her- mandung teniet gedaan (1—1). Ruim een kwartier na de hervatting bezorgde Senders de Eindhovenaren op nieuw de leiding: 21; maar tien mi nuten later scoorde Bechman voor Ale mannia de gelijkmaker: 22. KEULEN In een eerste wedstrijd van de eerste ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker 1967/'68 heeft FC Köln met 20 gewonnen van Slavia Praag. Bij de rust leidden de Duitsers reeds met 1-0. De wedstrijd werd voor 12.000 toeschouwers in Keu len gespeeld. LONDON Voor de eerste divisie van de Engelse League zijn woensdag enkele wedstrijden gespeeld. De resul taten waren: Leicester City Shef field Wednesday 30; Manchester Ci ty Southampton 42; Newcastle United Chelsea 50; West Brom- wich Albion Wolverhampton Wande rers 41. APELDOORN Op het tennispark „Malkenschoten" wordt volgend jaar een tennisinterland gespeeld tussen Ne derlandse en Engelse tennisleraren. Deze wedstrijd heeft plaats op 27 en 28 juli.

De Vallei | 1967 | | pagina 11