Veenendaals dagblad Akkoord tussen Feisal en Nasser Reddeloos verloren Buiten OP DE KOFFIE Man steekt vriend van vrouw neer WIJ 50 Nederlanders vrij in Guinee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Drielandencommissie zal toezien op uitvoering van overeenkomst inde Syrische delegatie vertrekt uit Chartoem PR1MESSEN BIJ CONCOURS-HIPPIQUE Premier van Soedan bracht partijen tot elkaar ONRUST IN MILWAUKEE De Gaulle met gelijke munt betaald Fries vervalste voor 20 mille postwissels Diplomatieke gijzeling geruisloos beëindigd Alleen vier K.L.M.-employés worden nog vastgehouden Viëtnam-oorlog wellicht toch in de V.N. Schroder had hartaanval Weer gevechten in Boekavoe Dezelfde temperaturen In 't geel (II) CHARTOEM - koning Feisal van President Nasser van Egypte en Saoedi-Arabië hebben overeenstem ming bereikt over een regeling van de kwestie-Jemen. Kind te Deventer onder trein ft» 0 Een Veenendaals bedrijf ligt in de clinch met een Almelose concurrent over een handelsmerk. De rechter gaat binnenkort uitmaken wie er gelijk heeft DJEDD.iH Geen opheldering over dood Jordan DOORBREKEN Wiesenthal liet Duits blad in beslag nemen Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 31 AUGUSTUS I967 410 JAARGANG KONING FEISAL PRESIDENT NASSER EGYPTE TREKT LEGER UIT JEMEN TERUG Op de Haagseweg door de Haarlemmermeer raakte gistermiddag ter hoogte van de Venneperweg in de buurt van Leimuiden, een vrachtauto met aan hangwagen door nog onbekende oorzaak in brand. De aanhanger bleef gespaard, doordat hij ijlings werd afgekoppeld, maar de vrachtwagen ging geheel in vlam men op. MILWAUKEE. Met jachtgeweren en traangasgranaten gewapende poli tiemannen hebben woensdagavond in de Amerikaanse stad Milwaukee (Wis consin) een einde gemaakt aan een be toging van 200 negers voor het uitge brande hoofdkwartier van de jeugd raad van de „Nationale Vereniging voor de Vooruitgang van Gekleurden" (XAACP). De politie arresteerde ver scheidene negers, die bij hun weglei ding „zwarte nacht" schreeuwden. De burgemeester had de avond tevo ren een betogingsverbod voor dertig dagen afgekondigd na straatgevechten waarbij het gebouw van de NAACP in vlammen was opgegaan. Duizenden blanken uit een overwegend Poolse wijk hadden negers die 'n optocht hiel den tegen de discriminatie op huisves- tingsgebied, met flessen en stenen be kogeld, schreeuwend „dood ze, dood ze" en „wij willen slaven". CHARLEROI De zevenjarige Hans Peterman is woensdag te Marchienne- au-Pont in de Belgische provincie He negouwen verdronken. Hij viel van het binnenschip van zijn vader (een Neder lander) dat daar gemeerd lag. Zijn va der en nog twee mannen sprongen hem direct achterna en wisten hem vrij snel op het droge te brengen. De le vensgeesten van het kind waren ech ter al geweken. droge terreinen van bosrijke landschappen vinden we langs wegranden, voortdringend tot de roosjes. Uit de tuin en van Ameri- achtige 1 m hoge Gulden roede met de rechtop staande trossen van ontelbare bloemhoofdjes, thans nog slechts in 't gezelschap van wilgen roosjes. Uit de tuin en van Ameri kaanse romans kent ge deze plant wellicht beter als „Golden rod". Zij weet zich goed aan te passen en over al te handhaven; een der beste bota nisten schrijft haar zelfs dezelfde plooibaarheid en volharding toe (wat de groeimogelijkheden betreft) als 'n onkruid. Bij vluchtig toezien of te snel voorbijrijden zoudt ge misschien denken aan het hertshooi, doch de gulden roede is een composiet en de andere van een eigen familie. Er be staan wel 130 soorten van en vooral N. Amerika bezit er vele; in de tuin treffen we vaak de Canadese solidago aan, een waarlijk prachtige figuur. Onze gulden roede heeft een aangena me aromatische geur, doch de smaak is scherp en bijtend. Kruidenzoekers verzamelen de bovenste delen der- bloeiende plant in aug./sept, want zij heet vanouds een prima middel tegen nieraandoeningen en wordt voorts bij het bestrijden van andere kwalen ge bruikt, ook in de homeopathie. Zo be zien, vinden we de naam, die onze vaderen aan dit gewas gaven Hei dens wormkruid enigszins toepas selijk. LONDEN Twee Engelse Lager huisleden hebben zich tot president De Gaulle van Frankrijk gewend met het verzoek de inwoners van Bretagne volledige zeggenschap te verlenen over hun eigen interne aan gelegenheden. De twee Lagerhuisle den wezen hierbij op de belangstel ling die president De Gaulle aan de dag legt voor andere minderheden in de wereld. Bretagne is al sinds 1532 een ge- integreerde provincie in Frankrijk. Er bestaat in Bretagne wel een Bre tonse nationalistische beweging. De twee liberale Lagerhuisleden, Emlyn Hooson en Eric Lubbock, doen een beroep op president De Gaulle om het oude parlement van de provincie Bretagne opnieuw in te stellen. Dit parlement zou dan de volledige controle krijgen over de aangelegenheden van het volk van Bretagne. Hooson en Lubbock voegden hier nog aan toe dat dit voorstel „volle dig in overeenstemming is met het aanbod dat president De Gaulle on langs deed aan de inwoners van Quebec". WNAA/WWWWWVWWWWSA/NAA/WWVS«AA^ ADVERTENTIE 31-8-67 A. B. WIGMAN (op de wijs van: Piet Hein) Neuteboom Dinee Koffie kost minder geld, maar verdient'n kwaliteits-diploma en in deze tijd dat elke cent telt kies je voordeel, maar ook aroma! vergelijk, vergelijk vergelijk en proef hoe rijk! voordelig en zo goed, voordelig en zo goed: 't Is Dinee Koffie die 't 'm doe' 't Is Dinee Koffie, ja koffie van Neuteboom 't Is Dinee Koffie van Neuteboom! 500 grs. familiepak roodmerk ƒ3.42 250 grs.normaalpakroodmerk .75 Egypte zal volgens het akkoord zijn troepen uit Jemen terugtrekken, terwijl Saoedi-Arabië z'n steun aan de Jemenitische royalisten zal staken. De twee lan den hebben het toezicht op de uitvoering van de overeenkomst toevertrouwd aan Irak, Marokko en Soedan. De drie-landencommissie zal erop toezien dat Jemen ztfn stabiliteit herwint in overeenstemming met de wensen van het Jemenitische volk en dat ztfn soeverei niteit en volledige onafhankelijkheid gewaarborgd worden. (Van een onzer verslaggevers) VARIK In het Betuwse dorp Va- rik heeft de fruitarbeider G. J. D. (30) uit Opijnen gisteren uit minnenijd de 23-jarige W. G. uit Varik met een mes neergestoken. Een reeds lang slepende vete tussen beide mannen kwam gisterochtend tot een uitbarsting toen D., die later dan gewoonlijk naar zijn werk ging, een brief van de postbode aannam. Deze brief, gericht aan zijn vrouw, was afkomstig van G., die hij reeds lang er van verdacht dat deze een oog je op zijn vrouw had. Nu D. het bewijs hiervan in handen had, ontstak hij in woede. Hij sprong op zijn fiets, kocht een mes en ging daarmee naar Varik, waar hij W. trof op het erf van diens oom, waar hij op de boerderij hielp. De woordenwisseling ontaardde al spoedig in een vechtpartij. D. trok daarbij het mes en bracht W. twee die pe steken toe in de rug. Ernstig gewond is W. naar het ziekenhuis in Tiel over gebracht. D. werd door de Rijkspolitie aangehouden. Nasser en Feisal kwamen tot een ak koord tijdens een gesprek van tweeën eenhalf uur in de ambstwoning van de Soedanese premier Mahgoeb, die in deze kwestie tussen hen heeft be middeld. Mahgoeb was bij het ge sprek aanwezig. Om half twee in de nacht eindigde de ontmoeting en kwam het drietal opgewekt naar buiten. Premier Mahgoeb deelde mee dat Irak in de commissie van toezicht was gekozen door Egypte, Marokko door Saoedi-Arabië en Soedan door de Ara bische ministers van buitenlandse za ken gezamenlijk, in Khartoem aanwezig voor de topconferentie over de Arabi sche politiek na de oorlog met Israël. De commissie begint haar werkzaam heden zo spoedig mogelijk na de slui ting van de conferentie {vrijdag). DEVENTER De tweejarige Jea- nette Nieuwenhuis uit Deventer is gis termorgen de spoorbaan opgelopen en onder de trein Deventer-Arnhem ge raakt Het meisje was op slag dood. y. Een kleine vierhonderd Veenendaalse bejaarden hebben gisteren mede dank zij bijzonder gunstige weersomstandighe den genoten van de jaarlijkse tocht (de twintigste in successie) die hen ditmaal over de Veluwe naar het nieuwe land in de IJsselmeerpolders voerde. De enige wanklank die werd gehoord was de vol gende: „Noem deze rit voortaan geen „ouden-van-dagentocht" meer want dan voelen we ons zo oud Het nieuwe raadhuis te Veenendaal zal op vrijdag 29 september officieel in gebruik worden genomen door de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht. Met man en macht wordt momenteel gewerkt aan de „finishing touch" van het gebouw. Als de Renswoudse manufacturier Van Raay uitgerust van vakantie te rug is gaat hij z'n krachten onder meer wijden aan het oprichten van een VVV. 0 In Scherpenzeel is men al druk doen de met de voorbereidingen voor de jaarlijkse floraliatentoonstelling die me dio september in de eierhal zal worden gehouden. LEEUWARDEN De postale re cherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie, de 35-jarige H. U. te Oostrum (Fr.) gearresteerd. De man heeft dit jaar voor meer dan f20.000,-- aan postwissels vervalst. Hij stuurde postwissels naar poste- restante-adressen in geheel Nederland, voorzien van eigen naam. De getallen werden dan later „bijgewerkt" en op deze manier wist de man steeds grote re bedragen te incasseren. De man heeft bekend en is opgesloten in het Huis van Bewaring te Leeuwar den. khoQjd zal. ai# Get kftfé ÜA Het iiu bereikte alt tenminste niet hetzelfde f?>i ondergaat als dat van Djeddah uit 1965, mogelijk een einde maken aan een oorlog die nu al «vijf jaar duurt. Nadat in september 1962 een groep officieren onder leiding van maar schalk Sallal de macht had gegrepen en de republiek uitgeroepen, namen on middellijk in het noorden van het land de royalistische stammen, trouw geble ven aan de verstoten imam Al Badr, de wapens op om het nieuwe bewind te be strijden. Egypte stuurde 70.000 militai ren naar Jemen om de republikinen te steunen, de toenmalige koning Saoed van Saoedi-Arabië gaf de imam hulp. Het indertijd in Djeddah gesloten vre desakkoord is nimmer uitgevoerd. NEW YORK. Een Amerikaans artsenteam heeft na een tweede autop sie op het lijk van Charles H. Jordan, die in Praag dood is aangetroffen, kun nen bevestigen noch ontkennen, dat hij door verdrinking festorven is, zoals 'n Tsjechische arts beft geconcludeerd. Het nieuws van d< tweede lijkschou wing werd wereldkudig gemaakt door Joodse hulporganisaie, waarvan Jor dan adjunct-directeu was, toen hij op 16 augustus te Praa verdween. Zijn lijk werd vier dagei later in de Vlta- va-rivier gevonden. De Amerikaanse rtsen zeiden geen definitieve conclusie :e kunnen maken, omdat bepaalde licaamsorganen zich nog te Praag bevinen. Deze organen zullen alsnog naar d Verenigde Staten worden opgezonden. CHARTOEM De Syrische delegatie naar de Arabische topconferentie in Chartoem heeft gisteren bekendge maakt niet aan de conferentie deel te nemen en vandaag naar Damascus te zullen terugkeren. De Syrische ambassadeur, die dit meedeelde, gaf geen reden maar zei dat de delegatie handelt op instructies uit Damascus. De Syriërs waren dinsdag al niet op de openingsvergadering aanwezig schitterden ook woensdag bij het be gin van de werkvergaderingen, door afwezigheid. Syrië was vertegenwoordigd door een delegatie onder leiding van de minis ter van Buitenlandse Zaken. Van conferentiezijde is later meege deeld dat Syrië de topconferentie kennelijk boycot omdat Saoedi-Ara bië, Libië en Koeweit gekant zijn te gen handhaving van het olie-embar go. De in Chartoem aanwezige staatshoof den hebben gisteren de agenda goed gekeurd die hun ministers van Bui- telandse Zaken hadden opgesteld. De agenda omvat aanbevelingen voor 'n gezamenlijke Arabische politiek, mi litair en economisch optreden om Is raël te dwingen de bezette gebieden te ontruimen, opheffing van alle bui tenlandse bases in de Arabische we reld en coördinering van het diplo matieke en politieke optreden van de Arabische staten. Volgens officiële kringen in de Soeda nese hoofdstad voerden president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en president Aref van Irak op de ochtendbijeenkomst het woord. De Jordaanse vorst pleitte er voor dat de Arabische landen spoe dig tot besluiten komen om de impas se te doorbreken waarin de Arabi sche wereld sinds het begin van de vijandelijkheden met Israël op 5 ju ni verkeert. Hij gaf te kennen dat zijn regering nooit West-Jordanië zal opgeven dat nu door Israël is bezet. President Nasser gaf als zijn mening te kennen dat het nu wellicht niet het juiste tijdstip was om te denken aan een nieuwe fase in de actieve strijd tegen Israël. In het kort sprak hij over het voorstel van president Tito van Zuid-Slavië voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Ook pleitte de Egyptische leider voor solidariteit onder de Arabieren. President Aref van Irak, die slechts kort sprak, legde eveneens sterk de nadruk op de noodzaak tot eenheid. DEN HAAG De Guinese regering heeft geruisloos een einde gemaakt aan de gijzeling van vijftig Nederlanders. Alleen vier employés van de KLM wor den nog in de hoofdstad Conakry vastgehouden. Deze vier leven nu al ongeveer twee maanden in afzondering. Guinee neemt het de KLM nog steeds kwalijk, dat zij de Guinese delegatie naar de VN tijdens noodweer heeft overgevlogen naar Ivoorkust, waar de di plomaten werden gearresteerd. Het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort heeft werknemers in Gui nee, die aan verlof toe waren, al rustig naar Nederland laten komen. Het be drijf kan ook ongestoord aflossers naar Conakry sturen. „Er bestaat voor ons geen enkel pro bleem meer", aldus zei de directie ons gisteren. „Iedereen krijgt een uit- of inreisvisum. We laten onze mensen al leen niet meer met de KLM reizen. Ze worden nu door een buitenlandse maat schappij in het hartje van Conakry af gezet." Deze situatie bestaat al een week of drie. Het aannemersbedrijf en 't minis terie van buitenlandse zaken hebben het verstandiger gevonden zelf geen rucht baarheid te geven aan deze klimaats verbetering. De vier KLM-ers zitten opgesloten in de voormalige Franse club in Conakry, een riante villa. De accommodatie is zeer behoorlijk en de gijzelaars worden regelmatig voorzien van voedsel en schone kleding. Zij hebben echter geen enkel contact met de buitenwereld. Zij mogen ook niet naar familieleden in Nederland schrijven. NEW YORK De Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, Ar thur J. Goldberg heeft woensdag ver klaard dat de mog^ijkh^id dat de Ver enigde Staten de kwestie-Vietnam bij de Verenigde Naties aanhangig maken „opnieuw bezien wordt". Goldberg legde zijn verklaring af na een onderhoud van 75 minuten met se cretaris-generaal Oe Thant. Goldberg zei dat hij met de secreta ris-generaal de kwesties besproken had die tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering aan de orde ko men. Zij hadden over Viëtnam gespro ken, over de situatie in het Midden-Oos ten en over het ontwerpverdrag tegen de spreiding van kernwapens. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag op nieuw verklaard dat de Verenigde Sta ten bereid zijn een pauze in de bombar dementen op Noord-Viëtnam te overwe gen. Het Zuidviëtnamese staatshoofd, Ngu yen Van Thieu heeft verklaard dat hij wanneer hij tot president wordt verko zen, een pauze in de bombardementen zal trachten te bereiken. WENEN. Het jongste nummer van de „Deutsche National- und Soldaten- zeitung" is in Oostenrijk in beslag ge nomen. Dit is gebeurd op verzoek van ir. Simon Wiesenthal, de leider van het Joodse documentatiecentrum in Wenen die al talrijke oorlogsmisdadigers voor de rechter heeft gebracht. Deze stelt, dat in een artikel in het uiterst recht se blad zijn goede naam wordt aange tast. Hij heeft ook in West-Duitsland een klacht ingediend. ADVERTENTIE BONN. Dr. Gerhard Schroder, de Westduitse minister van Defensie, blijkt een hartaanval te hebben gehad. De 56-jarige bewindsman, die met spoed met een speciaal vliegtuig van zijn vakantieverblijf op het eiland Sylt naar een universiteitskliniek in Ham burg moest worden overgebracht, lijdt nog aan flauwtes. De staatssecretaris van Defensie, prof. Carl Carstens, behartigt de lopen de zaken op Schröders ministerie. In het kabinet wordt minister Schroder vervangen door zijn voorganger, Kai- Uwe von Hassel, die nu aan het hoofd staat van het ministerie voor Vluchte lingenzaken. Ahlers sprak de berichten tegen als zou minister Schroder dinsdag in zijn vakantieverblijf een val hebben ge maakt na te zijn uitgegleden over een bananeschil. In de officiële bekendma king werd gesproken van een „flauw te als gevolg van een stoornis in het hartritme". De echtgenote van de minister bevindt zich voortdurend aan het ziekbed. BOEKAVOE. In de Kongolese stad Boekavoe, die in handen is van de huursoldaten van de Belg Jean Schram- me, is woensdag weer hevig gevochten toen commandotroepen van het Kongo lese leger probeerden binnen te drin gen. De pogingen mislukten en een hon derdtal militairen zou door de huursol daten zijn gedood. Drie Katangese gen darmes en een huursoldaat sneuvelden. Prinses Margr was gistermiddag in Rotterdam, sa- pees kampioenschap springruiters. Prins Bernhards moe- men met haar'ootmoeder prinses Armgard zur Lippe der is pas hersteld, nadat zij geruime tijd ziek was geweest Biesterfeld, bij heoatste deel van de strijd om het Euro- in haar kasteeltje Warmelo bij Diepenheim. (Van onze weerkundige medewerker) Doven het zeegebied tussen Schot land en Noorwegen is een de pressie aangekomen, die een kern waarde heeft van ongeveer 993 mb. De storing trekt nog langzaam noord- oostwaarts en wordt morgen voor de kust van Midden-Noorwegen ver wacht. Een bijbehorend frontensys teem strekt zich uit over Denemarken, de Noordzee en Midden-Engeland. Het front verplaatst zich langzaam en zal het komende etmaal dicht in de buurt van Nederland blijven. Tengevolge hiervan kan plaatselijk enige regen of motregen voorkomen, voornamelijk in het noorden en midden van het land. De wind zal overwegend matig zijn uit westelijke richting, bij weinig verandering van temperatuur. TILBURG Bij een poging om per fiets de Ringbaan-Zuid te Tilburg over te steken, is de 14-jarige W. Leyten uit die stad aangereden door een auto. De jongen overleed op weg naar het zie kenhuis.

De Vallei | 1967 | | pagina 1