Winkeliers vereniging volgt vanzelf NIEUWE SUPERMARKT VAELEIWEfi GEOPEND Baadscommissie wil toezicht op aanleg tiinen verminderen Eind september oprich tingsvergadering Bloemenshow in eierhal vereist veel voorbereiding UIT DE KERKEN Iedereen Veiling Kesteren Excursies Stenenexpositie bij juwelier Oliebollenactie voor bejaarden E.H.B.O.-cursus in januari AGENDA Vleesoorlog voor de deur Sportveldje voor scholen aan Bettekamp MARKTEN K.W.F.-collecte Larsheim gaat weer van start 9 Van nature lief Duizenden BURGERLIJKE STAND RHENEN Handelsavondschool startte nieuwe cursus LEERSUM SCHERPENZEEL VEILIG DE AUTOSNELWEG OP! DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 Renswoude RENSWOUDE De heer J. L. van Raay, die enige tijd geleden voorstel de in Renswoude een V.V.V. op te richten om het toenemende toerisme in zijn woonplaats de nodige service te kunnen verlenen, gaat tot actie over. Hij hoopt eind september de op richtingsvergadering van de V.V.V.- Renswoude te kunnen houden. Ge- interesseerden kunnen zich hierover met hem in verbinding stellen. Begin juli sprak de heer Van Raay in een interview in ons blad over het toenemende toerisme in Renswoude. Hij wees toen op de twee grote cam pings rond Renswoude, op het natuur schoon en op de winkels, die het vreemdelingenverkeer van alle beno digdheden kunnen voorzien. Hij uitte in het betreffende interview ook de wens in Renswoude tot de heroprich ting van een winkeliersvereniging te komen. Dat laatste stelt hij nu secun dair. Primair is de V.V.V.„Die win keliersvereniging komt dan vanzelf wel", meent hij. De meeste middenstanders uit Renswoude zijn het met de heer Van Raay eens: „Er moet een V.V.V. ko men." Maar tot nu toe is er niemand, tot actie overgegaan. Daarom gaat de heer v. Raay zich nu helemaal voor het plan inzetten. „Ik ben er eigenlijk wel een beetje bang voor", zegt hij glimlachend, „ik ben namelijk hele maal geen figuur voor een voorzit tersfunctie of iets dergelijks. Ik ben ook. helemaal geen spreker." De mid denstander uit Renswoude is dan ook niet van plan voorzitter te worden. Hij wil alleen komen tot de oprichting van de V.V.V. en de samenstelling van het bestuur: „Als dat er een maal is, draait het vanzelf wel. Maar er moet eerst iemand het initiatief nemen tot de oprichting. Dat ga ik nu doen." Hoe wil hij dat doen? „Iedereen die zich voor de V.V.V.-Renswoude dus voor het algemeen belang van Rens woude interesseert, kan zich met mij in verbinding stellen." Als de heer Van Raay dan een aantal men sen bij elkaar heeft, wil hij een op richtingsvergadering beleggen. De ge- interesseerden in de V.V.V.-Renswou de zoekt de heer Van Raay niet al leen in de winkeliers. Vooral ook de camping- en pensionhouders zijn van groot belang bij de oprichting van een Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in zijn woonplaats. Deze mensen spelen bij de activiteiten van een V.V.V. een grote rol. Maar er is nog een categorie die de heer Van Raay van grote dienst kun nen zijn: particulieren. „Men moet namelijk niet vergeten dat een V.V.V. niet alleen in het belang van de win keliers werkt, maar in het algemeen belang. Als we meer toerisme in Renswoude krijgen, dan is geheel RESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren woensdag 30 augustus als volgt: Renswoude daarmee gebaat. Daar I komt nog bij dat aan de evenemen ten, die voor de toeristen worden ge organiseerd door de V.V.V. ook door de inwoners zelf kan worden deelge nomen. De heer Van Raay hoopt eind sep tember genoeg mensen bij elkaar te hebben om tot een oprichtingsverga dering te kunnen overgaan. „Tijdens die vergadering zal de heer A. P. de Kleuver uit Veenendaal een lezing houden over de mogelijkheden voor GEBOREN: Hendrika, d.v. D. B. Zwijnenburg en H. Henzen (Eist); Dirk, z.v. F. Zwijnenburg en J. J. H. van Laar (Eist); Maria Helena, d.v. J. H. Boe- lee en B. Opperman; Alberta Wilhel- mina, d.v. H. Dijksterhuis en A. J. H. van Ginkel (Veenendaal); Marcelo, z. v. A. A. F. de Almeida Matos en G. H. J. Roodenburg (Praag); Gerard, z.v. A. van Veenendaal en E. Pluigers, Hendrik Albertus, z.v. R. A. Willem- sen en M. G. van de Kuilen. GEHUWD: C. M. Drost en M. Laros (OGerGem) P. J. de Penning (Middelharnis) en M, Roseboom; J. Janssen (Wagenin- gen) en G. J. van den Hatert; L. van Drunen en N. R. J. H. van der Schat te Olivier; J. W. G. Zittersteyn (Ede) en W. G. Blankestijn; OVERLEDEN: J. L. van Raay: wel initiatiefnemer, geen voorzitter. een V.V.V. in Renswoude. Niet alleen wat de oprichting en de organisatie betreft Hij zal ook spreken over eventuele excursies die in en rond het mooie en rustige Renswoude kunnen worden gehouden. Dat gebeurt nu al lemaal vanuit de omliggende plaat sen; het is veel beter dat dit vanuit Renswoude zelf gebeurt." Als de V.V.V. er eenmaal is, wil de heer Van Raay zich in verbinding stellen met de familie Taets van Amerongen. „Zij willen ons vast hel pen", zegt hij. De heer Van Raay zal ook nog enkele belanghebbenden per soonlijk bezoeken. „Maar ik ga eergt met vakantie", voegt hij er lachend aan toe. Geïnteresseerden kunnen zich tot en met zaterdag a.s. met de heer Van Raay in verbinding stellen. Daarna gaat hij een week met vakantie en vanaf maandag 11 september kan men dan weer bij hem terecht. Zijn adres is: J. L. van Raay, Dorps straat 46, Renswoude. Tel. 08387-306. LEERSUM De Leersumse horlo- ger, de heer Langelaar, heeft als hob by edelsteenkunde. Door de grote druk te in zijn zaak heeft hij weinig tijd om hieraan veel aandacht te besteden, maar voor liefhebbers is het wel leuk te weten dat hij nu zijn etalage heeft verfraaid met allerlei soorten edelste nen. Verschillende van deze stenen zijn door de Leersumer, de heer H. Kroes, gehakt in Duitsland en Frankrijk. Stenen die in ringen en colliers zijn verwerkt, zijn in de etalage van de heer Langelaar te bezichtigen. Hierbij is onder meer bergkristal. De naam is afgeleid van het Griekse kristallos, dat ijs betekent. Het berg kristal vindt in de techniek een zeer uitgebreide toepassing. Bergkristal wordt vooral in Brazilië en Madagas kar gevonden, alhoewel minder belang rijke vindplaatsen over de gehele we reld verspreid zijn. De edelstenen hebben naar oude over leveringen en aantekeningen hun,bete kenis als geneesmiddel tegen aandoe ningen en gebreken van het lichaam en de ziel. De betekenis van bergkristal is dat het reinheid en gezondheid geeft. Amethyst is de paarse tot donker violet gekleurde variëteit van bergkris tal. De naam is Grieks en betekent „niet dronken". De amethyst werd in de oudheid als amulet tegen de drankzucht gedragen. Naast de genoemde soorten zijn er nog tal van andere te bewonderen. RHENEN De sinds 1953 in Rhenen bestaande gemeentelijke middelbare Handelsavondschool is sinds kort weer gestart met de wintercursus 1967-1968 in de openbare uloschool aan de Wilhelmi- nastraat. Honderden jonge mensen heb ben sinds het bestaan van de school het waardevolle diploma verworven, dat dezelfde rechten geeft als het midden standsdiploma. Aanmelding is nog mo gelijk tijdens de cursusavonden op maandag, woensdag en vrijdag vanaf 19.00 uur. SCHERPENZEEL. Op 4, 5 en 6 september worden huis-aan-huis olie bollen verkocht ten bate van het comi té dat de middagen voor bejaarden or ganiseert. Op deze manier hoopt men, mede door een goede verkoop, wat meer fi nanciële draagkracht te verkrijgen teneinde het steeds groeiende aantal bejaarden dat deze middagen bezoekt, een gezellige en leuke middag te kun nen bereiden. LEERSUM De afdeling Leersum van de EHBO gaat bij voldoende deel name in januari een nieuwe cursus be ginnen. Hiervoor kan men zich per aanmeldingskaartje, dabmen dezer da gen in de bus vindt, opH even, vf bij mevr. Bos, Rijksstraatweg 170, mevr. De Groot, Rijksstraatweg 205 en bij Mevr. Overweel, Bentincklaan 18. De oefenavonden voor gediplomeerde leden beginnen 20 september weer! James Grieve: EI EI Aanvoer 38 ton. Bloemee: EI EI EII EII Aanvoer 27 ton. Ttfd. E. Worcester: EI EI Aanvoer 5 ton. Mank's Codlin: EI EI Aanvoer 8 ton. Zigeunerinnen: EI EI Aanvoer 8 ton. Clapp's Favorite: EI EI EII EII Aanvoer 25 ton. Franse wijnperen: EI EI Aanvoer 7 ton. Beurre de Merode: EII EII Aanvoer 3 ton. Triumph de Vienne: EII EII Aanvoer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. 65—75: 75—85: 60—70: 70—80: 60—70: 70—80: 60—70: 70—80: 60—70: 70—80: 65—75: 75—85: 55—65: 65—75: 55—65: 65—75: 33—36 32—41 28—36 41—49 25—28 38—42 43—47 52—55 23—25 26—30 22 29 48—50 52—56 38—46 45—51 50—60: 60—70: 60—70: 70—80: 60—70: 70—80: 33—36 41—44 49 55 70 67 WINKELCENTRUM VEENENDAAL KOOPAVOND tot Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel open en is op maandagmorgen ge sloten). Kappers zfjn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofd straat 84, tel. 08385—11607 en 11602. SCHERPENZEEL De Scherpenzeelse floraliivereniging is in deze weken bij zonder druk. Op 14, 15 en 16 september moet di gemeentelijke eierhal weer één bloemenpracht zijn. Avond aan avond is men )ezig met schilderwerk, timmer- J. G. G. Moorrees 65 jr., geh. gew. werk, bloemenverzorging en vele andere karwitjes, die nu eenmaal nodig zijn om zo'n tentoonstelling klaar te maken. met J. G. A. M. Kiene; J. van den Berg, 73 jr., echtg. van H. Verhoeven (Veenendaal); J. H. van Deutekom, 63 jr., Varik; A. Gerritsen, 81 jr., geh. gew. met J. van Geenhuizen (Veenen daal). INGEKOMEN PERSONEN: J. B. R. van der Laan van Winscho ten; C. E. M. Dekker van Zaamslag; M. Coops van Tiel; T. G. Sikkes van De Bilt; Y. Louwersheimer van Val burg; W. T. van Harrevelt van Utrecht. VERTROKKEN PERSONEN: H. Heij naar Doesburg; H. J. Land man naar Arnhem; F. Duijts naar Tiel; B. A. van den Oosterkamp naar Nieuw- amerongen; C. van der Laan naar As- peren; W. A. de Jong naar Leersum; J. van Swetselaar naar Veenendaal; J. Hardeman naar Veenendaal. Gehuwd: D. v. Dijk (Langbroek) en P. v. d. Grond (Leersum). Vestigingen: fam. H. Schuchardt, Majoors weg 1, gekomen uit Sneek; de heer H. J. Wouterse, Stadhouderslaan 4, gekomen uit Utrecht; mej. E. en J. W. R. Beekman, Planterslaan 44, geko men uit Bloemendaal; fam. M. I. Ver- kaik, MC Verloopweg 32d, gekomen uit Bloemendaal; de heer A. Meindersma, Peisenlaan 12,gekomen uit Avereest; de heer D. van Dijk, Zandweg 33, geko men uit Langbroek; de heer S. Koek koek, Roekenes 36, gekomen uit Gro- ningen. Verhuisd: fam. J. v. Donkelaar, Mid delweg 27 naar Kerkweg 33; fam. E. v. Dijk Kerkweg 33 naar Middelweg 27; fam. H. van Arkel, Rijksstraatweg 57 naar nr. 85. Vertrokken: de heer S. Meindersma, Peisenlaan 12 naar Culemborg, Slot gracht 13; de heer A. Kouwenhoven, Hoogstraat 8 naar Rheden, Velp, Kas tanjelaan 6; de heer J. P- I- v. d. Kamp, Rijksstraatweg 236 naar Zand- voort, Mariastraat 45; mej. C. v. Ver- seveld, Hoogstraat 8 naar Ingen,^Ze venmorgen 22; de heer H. Rijksstraatweg 97 naar werf, Wolvega. Rozenstraat 12; fam. J. j. Boers, Englaan 44 naar Utrecht, Donderdagsavonds om zeven uur zal de burgemeester van Scherpen- zeel, mr. C. P. Hoytema van Konij nenberg,- de tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling zal in het teken staan van de kamercultuur. Dit zal vooral de belangstelling wekken van de vele liefhebbers van kamerplanten. Niet alleen kamerplanten zijn van harte welkom, maar ook andere vrije inzendingen op gebied van bloemen en planten kan men goed gebruiken. Woensdagmiddag van 3 tot 5 uur is er voor de schoolkinderen de gele genheid hun planten, die ze zelf opge kweekt hebben, in te leveren aan de achteringang van de hal. Woensdag avond van zeven tot acht uur kunnen de vrije inzendingen gebracht worden. Dit keer zullen de lagere scholen ge zamenlijk een stand verzorgen, welke dan een geheel moet vormen. Het wedstrijdelement, dat er was, wanneer elke school afzonderlijk voor de dag kwam met een inzending, is er nu uit. Vrijdagavond zal de „Scherpenzeel se Boerenkapel" de tentoonstelling muzikaal opluisteren. Zaterdagavond kunnen de jongelui dan weer terecht, als het „Trio Ben Smits" uit Veenen daal zal optreden. Degenen die de tentoonstelling rustig willen bekijken, wordt aangeraden donderdagavond, Vrijdag voor 8 uur en zaterdag voor 8 uur te komen. Aan het eind van de tentoonstelling, dat is zaterdagavond om 10 uur, zal er weer de traditione le toemenverkoop plaats vinden. De tentonstelling zal geopend zijn don- derög van 19 tot 22 uur en vrijdag en zatedag van 15 tot 22 uur. RHENEN De heer B. v.d. Beek, die nu ongeveer drie jaar een levens- middelenbedrijf exploiteert aan de Valleiweg en nog niet zo lang geleden prak tisch dagelijk in het nieuws stond vanwege een besluit van de gemeenteraad van Rhenen om vlag naast zijn deur een stuk grond te verkopen aan een inge zetene van Arnhem, die daar momenteel al aan het bouwen is met de bedoe ling er straks 'een supermarkt te openen, heeft naar veler inzicht het enige juiste antwoord gegeven op het raadsbesluit van de gemeente Rhenen om een gelijk soortige zaak op enkele tientallen meters afstand de gelegenheid te geven haar vleugels uit te slaan. Vandaag opent hij een supermarkt, die gisteravond van 7 tot 9 voor tal rijke genodigden ter bezichtiging was open gesteld. Aan de geheel verbouw de en uitgebreide zaak is tevens een complete slagerij verbonden, dat wil zeggen, dat er vers vlees wordt ver kocht en geen voorgepakt vlees. De heer Van de Beek, die zes meisjes en een volwassen bediende in dienst heeft, heeft thans ook een pas van de slagersvakschool afgestudeerde sla ger aangetrokken. De slagerij, die achterin de zaak is opgebouwd, van de rest van de supermarkt geschei den door een glazen wand, is vóór zien van de nieuwste snufjes. Het assortiment van het bedrijf is uitge breid met aardappelen, groente, fruit (een speciale groenteafdeling), brood, melk, en vers vlees. Onder de velen, die het echtpaar Van de Beek kwamen feliciteren, was gisteravond aanwezig namens het gemeentebestuur wethouder T. van Lienden en gemeentesecretaris W. C. Pieters alsmede de voorzitter en de secretaris van de Rhenense Midden stands Centrale de heren A. J. Boven- schen en P. van Londen. Ook talrijke collega's, allen leden van de R. M. C. gaven blijk van be langstelling. Vele bloemen en bloem stukken sierden de heropende en uit gebreide zaak, die vanaf grote af stand al te zien is door de aan de ge vel aangebrachte „Supermarkt"- neon-reclame. „Dit is inderdaad mijn antwoord op de concurentie", zei deheer Van de Beek gisteravond. „Ik kon niet an ders. Ik had de kans in het huidige pand dit te verwezenlijken. Dit moest gebeuren. Ik kon niet afwachten tot dat de concurrentie het ging doen". De heer Van de Beek deelde ver der nog mede, dat het zijn bedoeling is een behoorlijk stuk vlees te bren gen tegen een betaalbare prijs. „De kwaliteit en de" prijzen zullen van dien aard zijn," zei hij letterlijk, „dat de inwoners van Rhenen er be slist op terug zullen komen". Komende week opent slager J. van Dijk aan het Fred. v. d. Paltshof. Hij kwam van Zoetermeer, ook al met het voornemen een behoorlijk stuk vlees te leveren tegen een betaalba re prijs. Zal er een vleesoorlog uit voort spruiten? Al ettelijke malen is zelfs tot in de gemeenteraadsvergaderin gen kritiek geuit over de vleesprijzen in Rhenen. Vele inwoners zouden het vlees van elders betrekken. Er is zelfs als eens getracht een vestigings- punt te vinden om er een zogenaam de noodwinkel in te openen. Daar zou dan zogenaamd vrijbankvlees van de noodslachtplaats uit Veenendaal moe ten worden verkocht om de burgerij tegemoet te komen. Voorlopig komen er twee nieuwe slagerijen bij in Rhenen, in de su permarkt van de heer v. d. Beek en de nieuwe zaak van de heer Van Dijk aan het Hof. Geruchten doen de ron de, dat ook in de in aanbouw zijnde supermarkt naast de heer Van de Beek vlees zal worden verkocht. Inderdaad bestaat er in Rhenen be hoefte aan goedkoper vlees. Wan neer dat straks in zo'n grote omvang verkrijgbaar zal zijn in eigen ge meente, betekent dit zonder meer een vooruitgang voor de middenstand in het algemeen. Vele winkelende in gezetenen zullen niet meer naar. el ders behoeven te gaan kopen. Grote groepen van de Rhenense gemeen schap wachten met spanning de ont wikkeling van deze gang van zaken af. EDE De inspecteurs voor het la ger onderwijs en de lichamelijke op voeding in de inspectie Ede hebben in 1965 ervoor gepleit te streven naar de totstandkoming van schoolsportvelden, met name ten behoeve van "de lichame lijke opvoeding van leerlingen aan scho len voor uitgebreid lager onderwijs. Aangezien de ruimte in een gymna stieklokaal geen mogelijkheden biedt voor de beoefening van diverse buiten sporten in het verband van de school, zoals volleybal, basketball en diverse vormen van atletiek, is een dergelijk schoolsportveld bij uitstek geschikt voor dergelijke doeleinden. Bij het gym nastieklokaal aan de Bettekamp te Ede bestaat eveneens de mogelijkheid voor de aanleg van een schoolsportterrein- tje. B. en W. hebben daarom ook daar voor een plan doen ontwerpen, omvat tende 't eigenlijke grassportveld, waar in mede zijn opgenomen een springbak met aanloop, welke laatste voorzienin gen zijn geprojecteerd achter het gym nastieklokaal. Rondom het sportveld zullen een haag en bomen worden ge plant. De kosten van de aanleg en in richting van het schoolsportveld wor den geraamd op 10.143,20 en het aan brengen van de beplantingen op ƒ1.465,80 totaal 11.600. Wij stellen u voor ten behoeve van bovengenoemde voorzieningen een kre diet beschikbaar te stellen van 11.600; een concept-besluit tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1967-is bijgevoegd. De commissies van bijstand voor onderwijszaken en voor de financiën kunnen zich met dit voorstel verenigen. Dit jaar is 'n echt wespenjaar Scherpenzeel, 30 augustus 1967 Ei ermarkt. Aanvoer 850.000 eieren. Prij zen kippeëieren van f 15,00 tot f 15,50 per 100 stuks; henneëieren van f 9,00 tot f 14,50 per 100 stuks. Handel rede lijk. Varkensmarkt. Aanvoer 135 biggen. Prijzen van f 70,00 tot f 83,00 per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL. Van 28 augus tus tot 10 september wordt weer de jaarlijkse collecte gehouden voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Huis-aan- huis zijn enveloppes verspreid, waarin men het geld kan deponeren. Door de collectanten zullen in de komende week deze envelopjes voor de kankerbestrij ding worden opgehaald. LEERSUM Zo langzamerhand gaan Hallers, I alle takken bij de sportvereniging Lars- Weststelling- heim weer van start. De afdeling judo en ritmiek is al - weer begonnen. Maandagavond 4 sep- Koppestokstraat 7.7; fam. L. V. yeer- Member kunnen de volleyballiefhebbers ling, Kon. Julianalaan 43- naar Nijme- weer terecht in de gymnastiekzaal gen, Hatertseweg 18. SCHERPENZEEL. Geboren: Jo hanna Grietje Albertine, d.v. J. v.d. Vanaf ongeveer 15 jaar kan men zich voor deze sport aanmelden. Het is de bedoeling van het bestuur van Larsheim om dit seizoen ook in wedstrijdverband te gaan spelen. Op 7 september begint ook weer de V- Tar, up i septemuer ueguit. uuis. wcu Brake en A. K;arsten,Jan z. E. afdeling badminton. Hiervoor kan men renbeek en A. C. Manüersioot, jacoo, M0„rnn„r t.nnn renbeek en z.v. G. Vermeulen en H. M. Pul; An- thea Wilma Wenda, d.v. M. A. de Man en N. Toller; Maria Hendrika, d.v. K. Klomp en D. M. v.d. Munt. Ondertrouwd: G. van Ee (Wouden berg) en C. D. Westeneng. Getrouwd: D. Hardeman en H. J. Wassink. zich aanmelden bij Mevrouw van Loon Rijksstraatweg 163. De bridgers gaan pas op 29 septem ber weer in hotel „Vogelsang" begin nen. Aanmeldingen en inlichtingen over deze tak van sport: de heer C. van Cooten, Middelweg 18. MERONGEN Een raads- ccmissie bestaande uit de heren Jc Tenge, A. Putman en G. J. Buis hd aan de gemeenteraad een ad- viuitgebracht over de destijds door hcollege van B. en W. voorgestel - deerordening op de inrichting en henderhoud van siertuinen. In de ra; vergadering van 17 juli kwam de verordening ter tafel en toen bh dat het merendeel van de raleden nog niet tot de vaststelling wee over te gaan, alvorens een spde commissie de verordening on de loep had genomen. I college achtte het destijds raaam, dat er een soort gemeen- telioezicht wordt uitgeoefend op de aar en het onderhoud van de sier- tuii te meer daar er binnenkort 72 woien in het Bouwstroomcomplex gen zullen komen. „We streven naam fraai en zo rustig mogelijk straeld en willen een chaotische toed vermijden, zonder overigens de '.oonlijke vrijheid aan te tas ten") lichtte burgemeester mr. jhr. R. van den Bosch het voor stel le desbetreffende raadsverga- deribe. Ded was op dat moment van de nood van een dergelijke verorde ning. te overtuigen en men liet een missie aan het werk gaan om de me nader te gaan onderzoeken. In advies, dat de commissie nu heeft:ebracht, wordt gesteld dat men 'erordening als zodanig wel aanvaaar acht, alhoewel er in de Kt*o «Haarplaat* voor fieisen werdfc.." Ir. .1 Tenge (WD) achtte het «en r bezwaar dat het voorstel eerst niet te een speciale raadscommissie wss be handeld. Zoals uit het verdere delist foièek liepen veel raadsleden warm voor dit argument en toen duidelijk werd d&t de meerderheid niet met het voorstel te zee zou gaan, benoem de de burgemeester alsnog een com missie, die de tuintjes-verordening Bader onder cie loep zal nemen. APPEL EN Een citaat uit het verslag van de raadsvergadering van 17 juli j.l, toen de tuintjes-verordening in de raad ter sprake kwam. commissie wel twijfel is geuit over de noodzaak van de in te voeren maatre gel. Zoals tijdens de raadsvergadering al bleek wil men de verordening ver zachten. „Minder' ingrijpend en min der stringent, dan 't door burgemees ter en wethouders voorgelegde ont werp", zo schrijft de commissie. Men ziet de maatregel in de eerste plaats als een middel om uitwassen tegen te gaan en niet om „alle genotsgerech- tigheden aan banden te leggen." Zo heeft men bezwaar tegen een verbod om heggen of hekken te plaat sen en acht men een onmiddellijke af kondiging van de verordening onge wenst, omdat het hier gaat om in voering van een geheel nieuwe tak van plaatselijke overheidszorg. De verordening zal van kracht zijn voor het gebied, dat begrensd wordt door de Prinses Beatrixlaan, de Prins Bernhardlaan, de Boslaan, de Burge meester H. Spruijtlaan en de Koen- straat. T~)e periode van eind augustus tot ver in september, is, indien gouden tijd voor de insekten. Ver scheidene soorten vlinders komen dan in groter aantal voor den eer der in de zomer. Op het bloeiende leverkruid bijvoorbeeld verrassen wij talrijke fraaie exemplaren van citroentjes, witjes, dagpauwogen, kleine vossen, atalanta's en distel vlinders. En ook een weinig ge waardeerd insekt is dan, en met name dit jaar, ruimschoots verte genwoordigd: de wesp! Er zijn weinig jaren geweest, waar in wij zoveel over wespesteken heb ben gehoord als thans. Het is een echt wespenjaar. Bijna iedereen die geregeld buiten toeft, heeft al zo'n giftige angel in zijn huid voelen prik ken en dat terwijl het hoogtepunt van de activiteit der wespen eigenlijk in de eerste helft van september valt. Dan immers is het aantal volwassen wespen het grootst. Om dat te begrij pen, moet men iets van het leven van deze getijgerde diertjes weten. De wesp is geboren om te steken, om onder alle omstandigheden haar vijand met de angel te kunnen door boren. Het achterlijf, waarin zich de vervaarlijke angel bevindt, lijkt met een steeltje aan de rest van het wes pelichaam te zijn verbonden. Waar men een wesp ook vastpakt, zij kan zich altijd zo wenden, dat de angel zijn onaangename werk kan doen. Van nature is een wesp niet kwaadaardig. Zy komt op de geur van zoetigheid af. Twee van de ze ven in ons land voorkomende soor ten, de gewone en de Duitse wesp, zijn zo brutaal, dat zij zich van de mens niets aantrekken en rustig van zijn sappige peer of limonade proberen mee te snoepen. Dat lokt een reactie uit van de mens en prompt gaat het gestreepte diertje tot de aanval over. Vaker echter nog brengt men het insekt onbewust in een situatie, waardoor het zich bedreigd voelt en steekt. Het zijn alleen de wijfjes, of eigen lijk de werksters, die steken. Hoewel de volwassen wesp zich voedt met ho ning en andere zoete stoffen, worden de larven uitsluitend gevoed met in sekten. De wesp is dan ook een echte rover en enig nut, wat de verdelging van vliegen en muggen betreft, kan haar dan ook niet worden ontzegd. De geschiedenis van de wesp begint in het vroege voorjaar. Alleen de ko ningin, die eens zo groot was als de werksters, heeft de winter doorstaan. Met haar kaken beet zij zich vast in de wand van haar verblijf, een spleet, een boomhol, een schuur, en over leefde in slapende toestand de tijd van ijs en sneeuw. In het vroege voorjaar wordt ze weer actief. Zij bezoekt de vroeg bloeiende planten- om wat voedsel voor zichzelf te verkrijgen en gaat aan vermolmde boomstronken kna gen om met dat materiaal, vermengd met speeksel, een papierachtig nest te maken. De gewone en de Duitse wesp, de talrijkst hier voorkomende en hinderlijkst optredende angel draagsters, zoeken een muize- of mollegang en maken, onder de grond dus, een rond nest, met binnenin ra ten. In de cellen van de raten worden de eitjes gedeponeerd. Na bijna een week komen uit de eitjes witte larv$n. Zij worden door hun moeder met fijngekauwde prooi dieren gevoed. Na vier weken is het larve- en popstadium voorbij en ko men de volwassen werksters te voor schijn. Terwijl de koningin nu verder in het ondergrondse nest blijft en niets anders doet dan eieren leggen, vliegen de werksters uit, halen hout vezels om het nest uit te breiden, vangen vliegjes en mugjes voor de larven en voeden die daarmee. Het nest verliest op den duur zijn mooie ronde -vorm en kan wel een meter in doorsnee worden. Daartoe moet zand worden verwijderd. De nij vere diertjes slapen het zand korrel voor korrel weg. Hoe groter het aantal werksters wordt, des te meer raten worden gebouwd, des te meer larven kun nen worden verzorgd en opgevoed. In augustus komen er iedere dag dan ook honderden tegelijk uit de pophuid en helpen hun verzorgsters bij het grootbrengen van weer an dere larven. Midden september worden wel kolonies aangetroffen die drieduizend of meer exempla ren bevatten. In die tijd kan men evenwel ook ra ten vinden, wier cellen in grootte af wijken van de andere. Daaruit ko men tenslotte koninginnen en manne tjes te voorschijn die eens zo groot zijn als de werksters. Deze vliegen samen uit, houden een bruidsvlucht. De mannetjes sterven spoedig, de ko ninginnetjes maken zich klaar om de winter te overleven. De kolonie takelt nu af. Koude herfstregens en de eer ste nachtvorst vernietigen de staat. Alle werksters sterven. Alleen de ko ningin zoekt een schuilplaats, slaapt tot het voorjaar y begint met de bouw van een nieuw nest. Een vroeg en droog voorjaar en een droge zomer, zoals wij dit jaar hebben gekend, zijn de voorwaarden voor een wespenplaag. Behalve bovengenoemde soorten kennen we nog de rode wesp, die ko lonies vormt van enkele honderden leden, de hoornaar, een groot, vaak in boomholten nestelend insekt, de middelste wesp, die meer zwart dan geel is, de boswesp, die een mooi rond nest in de openlucht maakt, aan takken van bomen en in de struiken, de Noorse wesp, die dat ook doet en de Oostenrijkse wesp. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Onstwedde: J. M. Visser te Broeksterwoude. Geref. kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Avereest-Dedemsvaart: T. G. Mulders te Murmerwoude. ......kan men dan nóg niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan ZWARTS ZESI is de invoeqstrook te kort en ontbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met 2oveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5