„Gele gevaar" sterk en toch zwak BRITTEN HERSTEL BEREID TOT NORMALE BETREKKINGEN Staking auto-industrie in Amerika zeer nabij i «RAIFFEISBBANK Over de srenzen I Zwaar Europa wacht straks zware defensiestorm Blaauwhoed en Pakhuis- meesteren gaan samen Ruzie met Rusland geeft zware slag OPPOSITIE TEGEN VERDRAGEN OVER PANAMAKANAAL L spaarbank en alle hkzaken Dode zwaardwalvis naar museum Drie Russische schrijvers staan terecht TROPISCHE ZIEKTE IN W.-DUITSLAND MAAKT NOG MEER SLACHTOFFERS Twee oliemaatschappijen in Algerije genationaliseerd Industrie nog niet ontwikkeld KLEIN RAMP NA AFLOOP E.E.G.-VAKANTIES KOMT KERN (WAPEN) PUNT AAN DE ORDE VERZOENEND GEBAAR JEGENS CHIN At VAKBOND WEES AANBOD BEDRIJVEN AF VOLKSMILITIE NIEUW BERAAD NIET UNANIEM KOPER IN DE KNEL GRAAG OVERLEG FEL PROTEST BRILLEN mm DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 SHANGHAI Het „gele gevaar", waarvan keizer Wilhelm II al in het begin van deze eeuw sprak, is thans ook het „rode gevaar" geworden. Er gaat een geheimzinnige dreiging van uit, die velen in het Westen wel eens de schrik om 't hart doet slaan. Men denkt dan aan de uitbreiding van de Chinese invloedssfeer, in 't bijzonder In Zuidoost-Azië en in enkele nieuwe staten van Afrika, aan de opbouw van onuitputtelijke strijdkrachten dit al thans wat het mensenmateriaal betreft en aan een gewapend conflict, waar grote zowel als kleine mogendheden bij betrokken worden. Nu moet de mogelijkheid van agres sie toch ook weer niet al te nadruk kelijk worden gezien. Hoewel de oorlog in Korea bewezen heeft dat Peking bereid is aan een ge lokaliseerde krachtmeting deel te ne men, en er niet voor terugschrikt vol tallige divisies op te offeren, is het zich er wel van bewust dat de tech nische ontwikkeling nog maar in de kinderschoenen staat. Een concurrerende zware industrie kan nog lang niet worden opgebouwd. Alle aandacht is gericht op de econo mische ontplooiing; alle energie wordt gestoken in het beter laten functione ren van de lichte industrie. Worden de nog oneindig lijkende vredestaken niet naar behoren uitgevoerd, dan kan. er geen stalen vuist worden gemaakt. On derontwikkelde landen en daar hoort het immers grote rode rijk be slist nog bij zijn in de moderne we reld niet in staat op het internationale vlak Mars of Wodam te imiteren. Het meester worden van de nucleaire wapentechniek heeft China zeker ster ker gemaakt. Toch is het, ondanks zijn numerieke overwicht, zwakker dan wel eens wordt verondersteld. Mis schien kan zelfs wel gezegd worden dat het in militair opzicht minder ste vig in de schoenen staat dan een paar jaar geleden, toen de verloving met Rusland nog niet verbroken was. Voor een land met 800 miljoen be woners zijn de staande strijdkrachten bepaald klein. De Nationale Verdedi- gingsraad, die nog altijd onder voor zitterschap staat van het bij Mao in ongenade gevallen staatshoofd Lioe Sjao-Tsji, kan beschikken over een le ger van ongeveer vier miljoen man, die voornamelijk worden gerekruteerd in overbevolkte agrarische provin cies als Hoenan, Honan en Kiangsi. De marine telt ongeveer 100.000 man, de luchtmacht eveneens. De zware wapens, die uit Rusland afkomstig zijn, kunnen als verouderd worden betiteld. Tanks van het type T-34 en Stalin-II zijn nog algemeen in gebruik. Ook 't grootste deel van de artillerie, het luchtafweergeschut en de raketten is nog door de Sovjet- TJnie geleverd. Het aantal oorlogsbodems is gering, zeker als de lengte van de kustlijn in aanmerking wordt genomen. Het zwaarste schip is een lichte kruiser, terwijl er niet meer dan 30 klassieke onderzeeboten zijn. De vloot van lan dingsvaartuigen, die thans van Chi nese makelij zijn, bestaat uit ca. 100 eenheden. Het luchtwapen telt zo'n 4.000 vlieg tuigen. De meeste hiervan zijn Rus sische straaljagers van de sterk ver ouderde typen MIG-15 en MIG-17. Als jachtbommenwerper is de Iljoesjin-28 in gebruik, als zware bommenwer pers de TOE-4. Ook deze toestellen voldoen niet meer aan de eisen van de moderne luchtoorlog. Het deels ideologsche, deels politie ke conflict met Rusland een con flict, dat niet mag worden onderschat, en waarschijnlijk messcherpe kanten zal krijgen betekent voor de Natio nale Verdedigingsraad een ramp. De import van nieuw en modern oorlogs tuig is niet alleen stopgezet, maar ook die van onderdelen en technische kennis. Wat oud en verouderd is, kan nog slechts met de grootste moeite worden onderhouden. Uit de ten koste van veel deviezen ingerichte wapen- kist is de bodem weggeslagen. In zijn nog groter geworden isolement zal de rode draak een eigen, veelzijdige oor logsindustrie dienen op te bouwen. De scheldkanonnades van Peking aan het adres van Moskou moeten ge deeltelijk in dit licht worden be schouwd. Niet uit sterkte, maar uit zwakte wordt de ene bedreiging na de andere geuit. Er spreekt blinde haat uit, spijt en wanhoop ook over het ontstaan van een situatie, die het pres tige afbreuk doet en de bewapening sterk afremt en belemmert. De volksmilitie 125 miljoen mannen en 75 miljoen vrouwen Met de winning of de voorraadvor- ming van strategische bodemschatten is het al even miserabel gesteld. Hoe wel er geen land ter wereld is, waar meer zwart goud gevonden kan wor den dan In het rode rijk, is de pro- duktie van ruwe aardolie nog nauwe lijks van de grond gekomen. IJzer,ko per, mangaan, bauxiet, lood, tin, zink het is er allemaal. In relatieve zin worden ertsen echter slechts mond jesmaat gewonnen. De grootste zwakte van Mao's rijk tenslotte is de innerlijke verdeeldhied. Het Chinese volk is misschien wel te g£Oot om echt één te kunnen zijn. De oude tegenstellingen van vroeger tussen het noorden en het zuiden bij voorbeeld openbaren zich weer, nu in de partijleiding een worsteling is ontstaan over de te volgen politieke en economische koers. De rust die over Europa en zijn bovennationale instellingen is neergedaald, is de bekende stilte voor de storm van ministersconferenties, vergaderingen en congressen, die volgende maand zal opsteken. Na de vakanties van vrijwel iedereen die iets met het proces van eenwording te maken heeft, zullen de dis cussies losbreken zowel over de nabije als over de iets verdere toekomst van ons werelddeel. WASHINGTON Plannen voor het tekenen van drie nieuwe Panamaka- naalverdragen door de Ver. Staten en Panama zyn blijkbaar voor onbepaalde tijd uitgesteld door groeiende oppositie ertegen in beide landen, aldus is van diplomatieke zyde in Washington ver nomen. Invloedrijke lieden in het Amerikaan se Congres hebben de verdragen ge brandmerkt als het cadeau geven van het kanaal, dat Amerikaans eigendom is, aan Panama. In Panama daarentegen is de beschuldiging geuit, dat president Robles de verdragen wil gebruiken om de verkiezing te verzekeren van een door hem uitgezochte opvolger. LONDEN Engeland heeft een duidelijk verzoenend gebaar gemaakt je gens de Chinese regering, hoewel de Britse zaakgelastigde in Peking gisteren opnieuw aan vernederingen en beledigingen werd blootgesteld. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, heeft een brief gestuurd aan ztfn Chinese ambtgenoot Tsjen Li, waarin hjj zich bereid verklaart bespre kingen te openen over herstel van de normale betrekkingen tussen de twee lan den. Engeland beschouwt de toestand van het ogenblik als hoogst ernstig. DETROIT De vakbond van arbei ders van de Amerikaanse auto-indus trie heeft de aanbiedingen die de grote ondernemingen, Ford, General Motors Ik heb 't nog niet over de volksmi litie gehad. Uit dit mensenarsenaal kunnen naar schatting 125 miljoen mannen en 75 miljoen vrouwen wor den geput. Allen zijn geüniformeerd en mili tair gedrild. Niet allen hebben een wa penopleiding gehad. Ongeveer vijf pet. kan met geweren en pistoolmitrail leurs omgaan. Er zijn nog een heleboel andere za ken, die de sterkte van China als mi litaire mogendheid in een twijfelach tig daglicht plaatsen. De infrastruc tuur laat veel, zo niet alles, te wensen over. Gezien de ruimte en het vaak onherbergzame karakter van het land bevindt het transportwezen zich nog in een embryonaal stadium. Voor de verder expansie van de vredesindus- trie heet het zelfs een van de grootste knelpunten te zijn. Het spoorwegnet, inclusief de nieu we trajecten naar buitengewesten als Sinkiang en Tibet, heeft een totale lengte van nog geen 40.000 kilometer, Slechts 60.000 kilometer van het we gennet is voor gemotoriseerd verkeer geschikt. Motor- en stoomschepen kun nen iets meer dan acht pet. van de waterwegen (320.000 kilometer) benut ten. Terwijl immers in Brussel voorberei dingen worden getroffen voor de minis tersconferentie over de toetreding van Engeland tot de Europese gemeen schappen, beraadt de Europese Bewe ging in Nederland zich over de gemeen schappelijke defensie, een in ons land zeer omstreden kwestie. De Europese Beweging, een pressie groep waarin naast duizenden indivi duele leden de verbonden van werkge vers en werknemers, jongerenorganisa ties en de vijf grote politieke paftijen samenwerken, werd tijdens haar laat ste congres geplaatst voor grote me ningsverschillen. Om ernstige conflic ten te voorkomen heeft men uit het programma die passage geschrapt, waarvan de slotzin luidt: Ter verster king van het Atlantische bondgenoot schap dient de Europese defensiebijdra- ge in het kader van de Europese ge meenschap te worden geïntegreerd ten einde Europa in staat te stellen een wezenlijke bijdrage te leveren tot vrede en veiligheid in de wereld". De 'gemoederen konden toen tot beda ren worden gebracht door de belofte dat de Europese Beweging zich op nieuw zou beraden. Daarmee keerde oppervlakkig gezien de rust wel terug, maar achter de schermen wordt hard gewerkt aan de heropening van de dis cussie, waarvan overigens al bij voor baat vaststaat dat zij niet tot een voor ieder bevredigend resultaat zal leiden. Er is namelijk een groep mensen die niet dulden dat een zich verenigend Europa zich ook als eenheid met de de fensie, of anders gezegd met het bewa ren van de vrede bezighoudt. Kernpunt daarbij is dan de vraag of een Europe se strijdmacht ook over kernwapens moet kunnen beschikken. De situatie nu is dat het grote Ame rika met een grote verzameling middel grote en kleine landen samenwerkt in één bondgenootschap. Gevolg is uiter aard dat Washington in feite de scepter zwaait. Europa zal eerst dan werkelijk invloed kunnen uitoefenen indien het als een eenheid kan optreden. Dat blijkt nu al op economisch gebied, dat geldt voor elk ander terrein der samenleving Alleen wanneer men bereid is zich bij voorbaat te onderwerpen aan de Amerikaanse wil, kan men de defensie uitsluiten van de Europese eenwording Een militair apparaat is zo kostbaar dat geen van de Europese landen wellicht op Frankrijk na zij het ten kos te van vele offers op sociaal en econo misch gebied in staat of zelfs maar bereid is grote uitgaven ten behoeve van de defensie te doen. Tegenover de 8,8 procent van het bruto nationale pro- dukt die Amerika aan zijn defensie be steedt, steekt de bijdrage van de Euro pese landen vrij schamel af. Om enkele voorbeelden te noemen: België 3,6 pro cent, Frankrijk 6,7, Duitsland 5,5, Ne derland 4,8, Engeland 6,9 procent. De vraag of een toekomstige Europe se defensiegemeenschap al of niet ingebouwd in de bestaande gemeen schappen waarvan Engeland eens lid zal zijn over kernwapens moet be schikken, is overigens niet belangrijk meer. Engeland en Frankrijk hebben nu eenmaal kernwapens, zij het dat zij in omvang en slagvaardigheid niet ver geleken kunnen worden met de Ameri kaanse. Duitsland moet zeker in staat worden geacht kernwapens te maken en zou het wellicht ook graag doen om zich een meer gelijkwaardige positie te kunnen verschaffen. In een Europese gemeenschappelijke strijdmacht kun- nn de bestaande kernwapens onder ge meenschappelijk toezicht worden ge plaatst zodat één kernmogendheid in de plaats treedt van twee bestaande en een nog onbekend aantal kandidaten. De tegenstanders van de Europese defensiegemeenschap met kernwapns vergeten dat Frankrijk noch Engeland bereid zijn hun kernwapens, zelfs al zijn ze vaak verouderd, in zee te gooien. Zij vergeten ook dat een ver enigd Europa voor de Amerikanen als mede-beheerder van in de NAVO on dergebrachte kernwapens een veel aan trekkelijker partner is dan een groep je landen dié nu al terecht of ten onrechte zuchten onder de defensie- lasten. Te eisen evenwel' dat de Europese Beweging zich tegen Europese kernwa pens waar zij er al zijn, zou moeten uitspreken op straffe van uittreden of zelfs scheuring, lijkt overdreven. Zeker daar de politieke partijen zelf verdeeld zijn over dit onderwerp. Er wachten de Europese Beweging verhitte debatten, al lijken zij wat voor barig in hét huidige stadium van een wording. AMSTERDAM/ROTTERDAM De besturen van Blaauwhoed en Pak- huismeesteren zullen aan de aandeel houders in beide vennootschappen een voorstel doen tot volledige samenvoe ging der bedrijven. Blauwhoed en Pakhuismeesteren zul len een overkoepelende houdster-n.v. oprichten onder de naam „Pakhoed NV" met statutaire zetel te 's-Gravenhage. Aan de aandeelhouders, respectievelijk houders van niet royeerbare certificaten van aandelen, Blauwhoed NV en aan de aandeelhouders Pakhuismeesteren NV zal worden aangeboden hun aandelen, respectievelijk hun niet royeerbare cer tificaten van aandelen om te wisselen in gelijke nominale bedragen nieuw uit te geven aandelen, respectievelijk niet royeerbare certificaten van aandelen van de nieuw op te richten naamloze vennootschap Pakhoed NV. De overwegingen welke aan het voor stel tot samenvoeging der bedrijven ten grondslag liggen zijn in grote trekken de volgende: Blauwhoed en Pakhuis meesteren hebben zich ontwikkeld tot moderne havenondernemlngen met hoofdbedrijven ln KoUc-r^i.,»- e'i* Am sterdam en met vele vertakkingen bin- nens- en buitenslands. In het wereld-goederenverkeer, dat de bestaansbasis is van de havenbedrij ven, voltrekken zich structuurwijzi gingen van ongekend ingrijpende bete kenis en omvang. Aan de daaruit voort vloeiende noodzaak tot aanpassing, her oriëntering en ontplooiing kunnen Blauwhoed en Pakhuismeesteren be- langrjjk beter het hoofd bieden indien de in leide ondernemingen beschikba re kraditen op het gebied van veem-, stuwad>ors en expeditiebedrijf doelbe wust £bundeld worden. Pakluismeesteren brengt mede in de combiiatie zijn grote bedrijven op het gebied van tankopslag en aanverwante diensterleningen zowel in als buiten Nederand. Blauwhoed zijn domineren de poitie op het gebied van koel- en vrieshizen verspreid over het land. Voortbrengt Blauwhoed zijn expande rend .Property Development" bedrijf in, geicht op het ontwikkelen en exploi- terenvan alle soorten bedrijfsgebou wen lsmede zijn belangen in de be- trokkn investeringsfondsen.. Dyr dit alles tezamen te voegen ont- staat?en maatschappij die begint met een ïplaatst kapitaal van nominaal circa; 38.000.000,een getoond eigen verngen van circa f 115 miljoen als- medibelangrijke stille reserves in de waaiering der vaste activa. ADVERTENTIE STAAT EEI HUIS en Chrysler, hebben gedaan, afgewe zen. Daarmee Is de dreiging van een sta king in deze voor de Amerikaanse eco nomie zo belangrijke bedrijfstak zeer nabij gekomen. Op 6 september loopt de collectieve arbeidsovereenkomst af. Als voor die datum geen akkoord wordt bereikt, zal op 7 september het werk worden neergelegd. De afwijzing door de vakbond komt niet onverwacht, al hebben de indus trieën hun aanbiedingen bestempeld als de hoogste die ooit zijn gedaan. Zij luiden: onder meer een loonsverhoging van gemiddeld 2,8 procent per jaar voor 1968 en 1969 plus een verdere ver betering van de secundaire arbeids voorwaarden. Zo wil de industrie de duurtetoeslag verhogen, zij het slechts één keer per jaar. Op het ogenblik wordt de duurtetoeslag die is geba seerd op het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud, viermaal per jaar aangepast. Verder heeft de industrie een vérho ging van de pensioenen aangeboden en een verhoging van het gegarandeerde inkomen bij verkorting van de werktijd van 75 tot 80 procent. Daarnaast is- een verbetering aangeboden van de uitke ringen bij ziekte en van de vakantie toeslag. Overigens zijn niet alle industrieën unaniem in hun aanbiedingen. Zo heeft General Motors, die aan vierhonderd duizend mensen werk geeft, het gega randeerde jaarloon niet in zijn aanbie dingen opgenomen. De loonsverhogin gen waarmee de industrie akkoord gaat, zouden uitkomen op acht dollar cent per uur voor de laagstbetaalden tot 16 a 17 dollarcent per uur voor de hoogstbetaalden. Mocht het tot een staking komen, dan zal dit een grote invloed hebben op de Amerikaanse economie. Het is niet onmogelijk dat er een tekort aan auto's zal ontstaan. De voorraden bij de dealers worden geschat op 920.000 stuks of zestien procent minder dan een jaar geleden. De fabrieken draai en op volle kracht om de modellen voor 1968 zo snel mogelijk van de band te krijgen. Een spannende tijd maakt ook de Amerikaanse koperindustrie door. De nog altijd voortdurende staking in de ze bedrijfstak heeft de regering ge noodzaakt de hoeveelheden, bestemd voor export, die al door de staking wa ren ingekrompen, gedurende de reste rende maanden van het jaar te hand haven op het verlaagde peil. De gouverneurs van de vijf staten, waar de koperindustrie is geconcen treerd, hebben bij de regering aange drongen op toepassing van de Taft- Hartley-wet, waarbij het de regering is toegestaan een hervatting van het werk te b'evelen gedurende tachtig dagen. In die periode moeten partijen weer aan de tafel gaan zitten om tot een verge lijk te komen. De voorraden koper bij de industrie zijn nog altijd groot, maar met het einde van het vakantieseizoen wordt een toeneming van de vraag verwacht. Veel zal echter afhangen van de ont wikkeling in de Amerikaanse auto-in dustrie. Als het hier tot een staking mocht komen, dan betekent dat een vermindering van het verbruik van 500 ton per dag. BORKUM De zwaardwalvis, die voor de kust van het Westduitse eiland Borkum was doodgeschoten omdat hij telkens naar het strand zwom, is ge vonden. Het 5V« meter lange dier was onder water verdwenen nadat het dinsdag met een geweer was doodgeschoten. Verscheidene schepen hebben 24 uur naar de walvis gezocht. Een reddings vaartuig heeft het kadaver inmiddels naar de marinehaven van Borkum ge sleept. In een instituut in Frankfurt zal het worden geprepareerd. Daarna gaat het zeldzame dier naar een West duits museum. MOSKOU In Moskou is woensdag het proces begonnen tegen drie Russi sche schryvers, die waarschynlyk te recht staan omdat zy hebben meege werkt aan het illegale tydschrift Phoe- nix-1966, dat in januari het Westen bereikte. Verslaggevers mochten het gerechtsgebouw niet binnen omdat de publieke tribune, naar zeggen van de parketwachten, vol was met verwanten. Volgens een Russische zegsman zijn de drie beschuldigden Yevgency Koetsj- tsjev, Vadim Delone en Vladimir Boe- kovsky. Hij zei ook dat zij worden be schuldigd van het organiseren van een demonstratie welke 22 januari werd ge houden tegen de arrestatie van de uit gevers van Phoenix-1966. Het blad be vatte onder meer een open brief van de dichter Yoeri Galanskov waarin de schrijvers Sinjavsky en Daniel werden verdedigd, die in februari tot respectie velijk acht en vijf jaar gevangenisstraf werden veroordeeld wegens, het publi ceren in het Westen van kritiek op de Sowjet-Unie. Verwacht wordt dat het vonnis niet voor donderdag zal worden bekendge maakt. De Britse legatie in Peking is op 22 augustus afgebrand het werk van de Chinese „Rode Garde". Represaille maatregelen van de Britse regering te gen Chinese diplomaten in Engeland leidden eergisteren tot relletjes bij de Chinese legatie in Londen. De Britse regering stelt nu dus de Chinese rege ring in staat zich, zonder prestigever lies te redden uit de moeilijkheden wel ke zij zelf heeft veroorzaakt. De regering te Londen heeft er vol strekt geen behoefte aan de toch al ge spannen betrekkingen met Peking ver der te laten verslechteren. Zij is bereid op elk moment rationeel en zakelijk overleg te plegen met China om te ko men tot geleidelijke wederzijdse ophef fing van de beperkingen die de twee landen eikaars diplomatieke vertegen woordigers hebben opgelegd. Bij de pogingen van Engeland om tot normalere betrekkingen met China te komen, gaat het in de eerste plaats om het welzijn van de vrouwen en kinde ren van de Britse diplomaten in China. De Britse zaakgelastigde probeert al een week vergeefs om de gezinnen uit China te laten vertrekken. Al zijn po gingen zijn gestrand op onwil en weige ringen van Chinese kant. Gisteren heeft de Chinese regering nieuwe be perkingen afgekondigd van de bewe gingsvrijheid van de Britse diplomaten in Peking. De Britse zaakgelastigde in Peking, Donald Hopson, is gisteren (zoals we in enkele edities reeds meldden) door woedende Rode Gardisten die bij hem kwamen protesteren aan zijn haar getrokken toen hij weigerde het hoofd te buigen. De Chinese regering heeft intussen fel geprotesteerd tegen wat zij noemt „de barbaarse en fascis tische gruwelen" die in Londen door de politie zijn bedreven tegen de Chi nese diplomaten. Zij eist bestraffing van alle schuldigen, schadevergoeding en afdoende bescherming voor de staf van de legatie ln Londen. „De Britse regering heeft zelfs bandieten ge huurd", zo zegt de Chinese regering, „om tegen onze diplomaten te vech ten." Bij het legatiegebouw in Londen is het gisteren rustig geweest. Minister Brown kwam een kijkje nemen bij de politiebewaking die nu uit vijftig man bestaat. Hij gaf de politiemannen een complimentje voor hun beheerste ge drag van dinsdag en voor de manier waarop ze zich hadden verweerd tegen de wild geworden Chinezen. De jongen van 13 jaar, die elke och tend de kranten bezorgt bij de Chinese legatie, was zo bang geworden van wat daar dinsdag gebeurde, dat hij er gis teren niet heen difrfde. Hij had een fo to gezien van de man die de kranten elke dag aanneemt als hij er aanbelt. Op de foto had de man een pistool in zijn hand. De baas van de winkel, die de kranten levert, heeft ze gisteren zelf maar afgegeven. Dat wil zeggen, hij legde ze op de stoep nèer toen er niet werd opengedaan. Even later griste een Chinees ze naar binnen. Enkele leden van de legatiestaf gin gen gisteren naar een opticien in de buurt om nieuwe brillen te kopen. De oude waren kennelijk gesneuveld in de strijd tegen de politie. Vier agenten volgden hen tot in de winkel. Een winkelbediende van twintig jaar die dinsdag een stuk beton naar de Chinese legatie had gegooid kreeg gisteren een boete van f 500,Dat vond hij wel erg zuur, want hij had al leen maar de politie willen helpen toen die door de Chinezen in het nauw werd gedreven. MARBURG De onbekende tropische infectieziekte, die ruim een week geleden de eerste slachtoffers maak te in Marburg en Frankfurt, breidt zich uit. Vier mensen zijn al overle den, 22 mensen worden verpleegd in ziekenhuizen In beide plaatsen. De ziekte is vermoedelijk overge bracht door een aantal apen uit Oeganda, die in laborfitoria in Mar burg en Frankfurt zijn gebruikt bij experimenten. De ziekte zou alleen besmettelijk zijn voor hen die in aan raking zijn geweest met het bloed van de apen. Alle patiënten zijn art- sen, laboranten en dierenhandelaren. Verscheidene buitenlandse laboratoria zijn bezig met een onderzoek naar de aard van de ziekte, vermoedelijk een virus. TToe dichter hij bij de verkiezingen van 1968 komt, des te meer stape len zich voor president Johnson de moeilijkheden op welke de oude poli tieke rot een zeer zware tijd doen te gemoet gaan. Enige van zijn moeilijkheden: de oor log in Viëtnam, de ongeregeldheden ln de steden, zijn verzoek de belastingen te verhogen. "IToordat over 15 maanden de verkie- zingsdag aanbreekt zal hij waar schijnlijk nog meer moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Het beste voor hem zou zijn: een eind aan de oorlog en een makkelijke republikeinse tegen stander, maar dat zijn nog maar dro men. Het is nog te vroeg om te raden wie zijn tegenstander zal zijn en een eind van de oorlog is nog niet in zicht. W/'at de ongeregeldheden betreft: er zullen er waarschijnlijk nog meer dit jaar komen met de kansen dat de omvang in 1968 nog groter zal worden. De Washington Post heeft het oor te luisteren gelegd in het Congresgebouw Het bleek dat speciaal de democraten, zich ongelukkig voelen. Een aantal van hen zei onverbloemd dat Johnson de partij kwaad doet. Zij meenden dat dit de slechtste tijd is welke het land ooit heeft doorgemaakt. Voor de meningsvorming is het no dig ook nog even een oude vriend var. Johnson aan het woord te laten. Het i? Everett M. Dirksen. de republikein?' fractievoorzitter in de senaat. „Ik hel mij altijd gehouden aan de theorie da' geen politieke partij ooit door een an der wordt verslagen zij verslaat zichzelf. En dat is het, wat naar ik meen, nu aan het gebeuren is. Lyndon heeft een buitengewone bekwaamheid maar het is zeker dat hij vandaag of morgen zal struikelen." Tohnson, die hypergevoelig is voor d publieke reacties op vrijwel alles, bevindt zich in een moeras, waar het heel gemakkelijk struikelen is. Zijn enige geluk tot nu toe is geweest dat de republikeinen nog niet een pre sidentiële kandidaat naar voren heb ben kunnen schuiven, die tot de publie ke verbeelding spreekt. Daardoor heeft Johnson zijn politieke lot nog in eigen handen. "Viëtnam, dat nog altijd onoplosbaar blijkt, heeft de populariteit van Johnson een geduchte knauw gegeven. Daarna kwamen de rassenonlusten in de steden. Ook daarvoor treft hem niet rechtstreeks de blaam, hetgeen niet wegneemt dat toch een deel van de openbare mening hem hiervoor verant woordelijk stelt. Politiek gezien is nog het ergste dat hij ter dekking van de kosten van de oorlog in Viëtnam gedwongen was voor te stellen de belastingen te verhogen. Deze zullen vrijwel een ieder treffen en veel kwaad bloed zetten. li/fisschien is wel zijn grootste politie ke tegenstander Ho Tsji Minh, d® communistische leider van Noord-Viët nam die nu al 21 jaar een oorlog vol houdt eerst tegen de Fransen en nu tegen de V.S. Als leider van een betrekkelijk pri mitieve gemeenschap zou het redelijk geweest zijn te denken dat hij door de knieën was gegaan toen de V.S. beslo ten echt oorlog tegen hem te voeren en speciaal toen de bombardementen op het noorden begonnen. Een ding werkte echter in zijn voordeel en daar uit heeft hij ook zoveel mogelijk pro fijt getrokken. Dat was het besef dat de V.S. de oorlog tot het zuiden wilden beperken en niet het risico van een oorlog met China door een invasie in het noorden wilden nemen. De andere kaart van Ho Is dat hij weet dat de tweedracht in de V.S. over de oorlog in Viëtnam nog steeds toe neemt, waardoor Johnson wel eens ter wille van zijn politieke toekomst tot een bestand gedwongen zou kunnen wor den. Tot dusver heeft Johnson echter geen neiging getoond een gemakkelijke uit weg uit het dilemma te zoeken. De toe genomen bombardementen in de afge lopen dagen zouden op het tegengestel de kunnen wijzen. Blijkbaar hoopt Johnson voor de verkiezingen op een overwinning en niet op een bestand. MARTELANGE Het aantal doden als gevolg van de ramp in Martelange in België waar een tankauto met propaangas ontplofte is gestegen tot negentien. Gisteren overleed een 22-ja- rige man. In ziekenhuizen worden nog 26 slachtoffers verpleegd Sommigen van hen verkeren nog in levensgevaar. PARIJS De twee in Algerije gevestigde Amerikaanse oliedistributiemaat schappijen, Esso en Mobil Oil, zijn door de Algerijnse regering genationaliseerd. De Amerikaanse olieproduktiemaatschappijen, zoals Phillips, El Pasa en Sinclair, die ln Algerije werken, worden niet door deze maatregel getroffen. Evenmin de twee ondernemingen van MobU Oil, die met de Franse Erap de oliebronnen te Ohannel exploiteren. Zij zullen echter hun totale produktie moeten exporteren en mogen daarvan niets op de Algerijnse binnenlandse markt verkopen. De genationaliseerde ondernemingen zullen schadeloos worden gesteld. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim 127 miljoen dinar (94 miljoen gulden) Vijf ondernemingen worden door de maatregel getroffen. Dit zijn Esso Afrique, Esso Standard Algérie, Esso Saharienne, Mobil Oil Africain® en Mobil OU Fran cais®.

De Vallei | 1967 | | pagina 7