Stammenoorlog splijt geheel Nigeria „Iks" loopt zeer goed Oude stad in Mexico gevonden Eten voor India; Olifant voor Artis H.H. DIEVEN Ibo's en Haussa's in strijd op leven en dood 7 NIGERIA Leuk, maar een beetje duur Kapsel aangezien voor nest Vissers in troebel water liggen op de loer Snelle radio BERLIJN KLOK LOL BEVOLKINGSGROEPEN CONTACT IRONSI SLECHTER DOORSTOTEN L STUUR SCHEMA ZORGEN GEEN SPORT LANG DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 DEN HAAG Nigeria, 27 maal zo groot als Nederland, telde bij een volkstelling in 1963 bijna 56 miljoen inwo ners. Het land grenst aan de Golf van Guinee en heeft Dahomey, Niger, Tsjaad en Kameroen als buurlanden. Het ontleent zijn naam aan de grootste rivier de Niger. De hoofdstad is Lagos. Formeel is Nigeria een federale republiek, bestaande uit het federale gebied Lagos en de deelstaten Noord-, West-, Midwest- en Oost-Nigeria. (Oost-Nigeria riep op 30-5-'67 de republiek Biafra uiit, hoofdstad Enoegoe. Na binnenruk- van Biafraanse troepen wordt in aug. '67 in de deelstaat Midden-Westen een voorlopige Ibo-regering gevormd). Engels is de officiële en tevens de handelstaal. Verder worden Niger-Kongo-talen, semi-Bantoe-talen en een Hami- tische taal gesproken. O f #Kano #Kadoana LLagos /y<P ANP »V P£LTi Eens per week beleeft Nederland een gewoon heel erg goed radiopro gramma dat alle mensen die „aan ra dio niks meer vindenbestraffend de hoek in jaagt. Henk van Stipriaan en Joop de Roo maken het. Sterksnel, hoogst actueel en menselijk. „Een mo dern programma voor moderne men sen en we geloven onvoorwaardelijk in de opzet", zegt Henk van Stipriaan, op twee hoog in Villa Anna te Hil versum, verlengstuk van het Vara complex. Ze gaven het programma 'n onbekendetitel. Ze noemden het „Iks". „De onbekende"zegt Van Stipriaan„Een sprong in het duister. We weten 's middags om zes uur nog niet wat er komt". Da's laat, want om tien over half elf maandagavond moet „Iks" de lucht in. Een lang programma: vijfenzeven tig minuten, waarvan vijftig minuten, de rest gesproken woord De ramp in Martelange, met de tank auto. „Om een uur of vier kregen we 's middags het bericht", zegt Van Stipriaan en loopt naar een van de tientallen landkaarten waarmee de mu ren van zijn kamer zijn bezaaid. „Het eerste dat je doet is naar de kaart: hier ligt het, niet ver van Bastenaken. De Brusselse correspondent was met vakantie, vanuit Hilversum iemand sturen duurde te lang, contact met Maastricht gezocht, met Radio Om roep Zuid. Vandaar reed verslaggever Maurice Ackermans naar Martelange, keek er rond, bracht verslag uit, inter viewde de burgemeester en reed te rug naar Maastricht. Daar monteerde hij zijn reportage en 's avonds om goed elf uur konden wij zijn verslag meteen in onze „Iks" brengen" Joop de Roo (37 jaar en zeven jaar radiowerk) zorgt voor die vijftig minu ten muziek. Moeilijk soms, heel moei lijk. „Na het gesprek met de burge meester van Martelange kan ik geen vrolijke muziek brengen, maar ook geen treurmars. Je moet dat allemaal aanpassen, maar de luisteraars mer ken dat nauwelijks. Ze zouden het wèl merken als je ineens de Beatles hoor de; dan zei iedereen: Maar dat gaat toch niet". „Er is één gebied waarop de ra dio de televisie voor kan blijven", vindt Van Stipriaan. „De heel snelle nieuwsvoorziening. We hoorden 's avonds om kwart voor elf dat Ri chard Flink was overleden, een half uur later konden we een van zijn naas te medewerkers over hem aan het woord laten". Een van de ideeën van de Iks-ma- kers is ook, om de luisteraars tegen middernacht op maandagavond te ver tellen waar de ochtendbladen van de volgende morgen het over zullen heb ben. Ik heb dat deze week gedaan vanuit Berlijn", grinnikt Henk van Stipriaan (43 jaar, twintig jaar radio- ervaring, bereizer van de hele we reld). Uit Berlijn? Jawel, Van Stipriaan en De Roo vertrokken naar die plaats. „Vanwege de grote Funkausstellung" zegt De Roo. „Daar begon dan ook de Duitse kleurentelevisie en er was een soort Qrand Gala" De dag daarop, vloog Henk van Stipriaan verder naar Frankfort, waar 's woensdags het proces over Auschwitz begon. „Dat proces zal wel een half jaar duren", zegt hij, maar dezelfde dag maakte ik twee radiore portages voor de Vara". Ik vraag of Van Stipriaan een af spraak heeft. Waarom? Omdat hij om de twee seconden naar de grote klok aan de muur kijkt „Oh sorry, doe ik altijd", zegt hij „Ook als ik ergens op visite zit vragen ze of ik weg moet, want dan kijk ik telkens op m'n horlo ge. Dat komt door mijn vak" Hij gelooft in „Iks", Henk van Stip riaan. „Zo'n programma vol actualitei ten zou zes, zo niet zeven keer per week moeten worden uitgezonden zegt hij. „De vraag is helemaal of ik dat steeds zou moeten presenteren. Laat elke omroep het doen." Wat hij vreselijk vindt? „Dat iedereen denkt dat hij grap pig moet zijn voor een microfoon. Wij houden het uiterst strak. Ik voel niks voor die geforceerde grapjes. Je kunt alleen maar leuk zijn als er re den voor is. Maar na ieder plaatje een kwinkslag of een lolletje, dat gaat niet. Dat is afschuwelijk" Middelen van bestaan zijn land bouw (cacao, palmolie, rubber, aard- noten en katoen), visserij, bosbouw, mijnbouw (aardolie, aardgas, steen kool, lood-zinkerts) en industrie (ka toen, houtzagerijen, bierbrouwerijen). De munteenheid is het Nigeriaanse Pond. De buitenlandse handel (ge baseerd op gegevens van 1966) richt zich voornamelijk op Groot-Brittan- nië, Nederland, en West-Duitsland Export: aardolie, cacaco, aardno- ten, palmpitten, tin, rubber en katoen. Nigeria voerde (1966) kapitaalgoe deren (machinerieën en transportma- terieel), fabrikaten en halffabrikaten (katoenen stoffen en staal) in. Op 16 juli 1966 werd in Lagos de overeen komst getekend waarbij -Nigeria ge associeerd lid van de EEG werd. Te Lagos is een Nederlands luchtcharter- bedrijf (Aero Contractors of Nigeria Ltd.) gevestigd, dat veel werk ver richt t.b.v. aardolie-exploitatie en -winning. Er zijn belangrijke bier brouwerijen, waaronder Nigerian Bre weries Ltd. (United Africa Company Unilever en Heineken). De aardolie winning is in handen van twee maat schappijen: Shell-BP en Gulf-BP. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging bestaat uit een am bassade in Lagos en vice-consulaten in Kano en Port Harcourt. Er is een Nigeriaanse ambassade in Den Haag. HAUSSA: de grootste bevolkings groep, die voornamelijk in het noor den woont. Landbouwers, ambachts lieden en handelaars. Taal Mamitisch. IBO: voornamelijk ik in Oost-Nigeria. handelaars. Bezet ten door hun grotere intelligentie veel sleutelposten. IBIBO: wonen ten zuiden van het Ibo-gebied. Veel overeenstemming met Ibo's. FOELANI: wonen in het noorden. Zijn geen negroïden maar stammen waarschijnlijk van de Berbers uit Noord-Afrika. TIV: wonen in het grensgebied van noord en zuid. Voornamelijk land bouwers. JOEROEBA: belangrijkste groep ten westen van de Niger. Landbou wers en ambachtslieden. EDO: deze in Middenwest-Nigeria wonende bevolkingsgroep vertoont veel overeenkomst met de Joeroeba. Beoefenen vooral de landbouw. Andere Nigeriaanse stammen zijn: Kanoeri. Ijaw, Noepe en Efik. De overheersende godsdienst is in Nige ria de Islam. In Oost-Nigeria over weegt evenwel het rooms-katholicis- me. Verder zijn er Anglicanen, Bap tisten, Presbyterianen, Methodisten en Zevendedagsadventisten. Het eerste contact met Europeanen kregen de bewoners van het huidige midden-westen in 1472, toen Portuge zen onderhandelden met de Oba van Benin en toestemming kregen zich op het eiland van Lagos te vestigen. Nigeria ontstond als staatkundige eenheid in 1914 door samenvoeging van de Britse kolonie Lagos met de protectoraten van Noord-Nigeria en Zuid-Nigeria. In 1954 werd Nigeria 'n federatie van drie deelstaten, met La gos als federaal en het Britse beheer- schapsgebied Zuid-Kameroen als half- f ede raai gebied. In 1957 leidde de con stitutionele conferentie in Londen tot instelling van een federale minister president en regionale autonomie voor Oost-Nigeria en West-Nigeria, nadat in 1959 Noord-Nigeria eveneens in tern zelfbestuur had gekregen, met de Britse koningin als staatshoofd. Noeamdi Azikiwe werd gouverneur- generaal. Drie jaar later werd Nigeria een federale republiek en Azikiwe presi dent. In 1966 kwam aan deze republiek een einde, toen een militaire staats greep leidde tot opschorting van de constitutie, afschaffing van de regio nale en federale parlementen en ver vanging van de federale regering door een militair bewind, terwijl voor de regionale regeringen militaire gou verneurs in de plaats kwamen. Voor deze militaire staatsgreep berustte de uitvoerende macht bij de premier en zijn ministers, die zitting hadden in het Huis van Afgevaardigden. Er was een Senaat waarin de deelstaten gelij kelijk waren vertegenwoordigd. Na een referendum was in 1961 het noordelijk deel van Brits Kameroen als de provincie Sardaoena bij Noord- Nigeria gevoegd. Tegenstellingen tussen noord en oost, die zijn terug te voeren tot stam- mengeschillen, hebben steeds een grote rol gespeeld. Deze geschillen waren terug te vinden in de samen stelling van de politieke partijen en ongeregeldheden in Ibadan en Lagos, waarbij premier Akintola en enkele ministers werden vermoord. Bij de staatsgreep van januari 1966 werd generaal Ironsi, een lbo, de nieuwe leider. Hij schortte de grond wet op en stelde een militair bewind in. Ironsi maakte plannen bekend voor KOLONEL GOWON weinig kans een eenheidsstaat met een sterk cen traal gezag, hetgeen aanvankelijk iedereen met instemming begroette. De naijver tussen Ibo's en Haussa's stak echter weer de kop op, toen Ironsi aarzelde zijn plannen tot uit voering te brengen. Van deze besluite loosheid maakten emirs, hogere amb tenaren en vroegere politici gebruik om ontevredenheid bij de Haussa's -tegen de sleutelposities van de intelli gente Ibo's aan te wakkeren, hetgeen in mei 1966 leidde tot onlusten. De Haussa's richtten ware slachtpartijen onder de Ibo's aan, die voor het me rendeel naar hun geboortegrond, Oost- Nigeria, vluchtten. Dat Ironsi en zijn medewerkers moesten wijken werd al spoedig dui delijk. Dit gebeurde dan ook bij een staatsgreep in juli 1966, waarvan Iron si en de militaire gouverneur van West-Nigeria de belangrijkste slacht offers waren. Opvolger werd overste Yakoeboe Gowon, die de eenheids- staatgedachw verwierp en de toestand van voor januari 1966 herstelde. Het leger, dat door twet muiterijen bin nen een jaar aan verlies van interne discipline leed, was aanstichter van nieuwe mishandelingen van de Ibo's, die in september-oktober een ernstige omvang namen. De verhouding tussen Oost-Nigeria en de federale regering in Lagos werd steeds slechter. De autoriteiten in Enoegoe, de hoofdstad van Oost- Nigeria, stelden een verscherpte be waking van de grens in en droegen geen belastingen meer af. Toen Go- won de noodtoestand afkondigde en het land in 12 staten verdeelde, waar bij het oosten in drie delen gesplitst en dus verzwakt werd, riep Oost-Ni geria op 30 mei 1967 de republiek Biafra uit. Overste Gowon, de leider van Nige ria, mobiliseerde zijn leger en liet de havens van Biafra blokkeren. Fede rale troepen trokken de nieuwe repu bliek binnen voor een veldtocht, die volgens Gowon niet meer dan vier da gen in beslag zou nemen. Het verzet van de IBO's viel ech ter bitter tegen. Na maandenlange ge vechten waren de centrale troepen niet verder gevorderd dan enkele ki lometers. Inmiddels manoeuvreerden beide regeringen om de miljoenen guldens aan royalties van de Bia fraanse gebeid gevestigde oliemaat schappijen te verkrijgen. De militaire situatie werd voor de centrale regering nog ongunstiger toen op 9 augustus 1967 in de deelstaat Midden-Westen militairen onder lei ding van IBO-officieren een greep naar de macht deden. Uit Biafra bin- nengerukte troepen kwamen de op standelingen te hulp en bezetten de hoofdstad, Benin. De regering onder leiding van gene raal David Ejoor trad af en er werd een „bevrijdingsregering" gevormd. Inmiddels liet een Biafraans toestel bommen vallen op Lagos. Binnen en kele dagen hadden de Biafranen nage noeg het gehele Midden-Westen in hun macht. Het militaire bewind in Nigeria gaf toen order voor een „to tale oorlog" tegen Biafra. Vanuit het midden-westen stootten de Biafranen door op Nigeriaans grondgebied. Generaal Banjo, een Joeroeba, bevelhebber van de Biaf raanse troepen, die het Midden-Wes ten waren binnengerukt, nam half augustus de macht in dit gebied in handen en stelde de grondwet buiten werking. Hij kondigde onafhankelijk heid en strijd tegen de overheersing van de Haussa's af. De Biafraanse leider Ojoekwoe ging dit blijkbaar te ver en hij benoemde snel een eigen militaire gouverneur voor het Midden- Westen met de mededeling dat hij de zelfstandigheid van deze staat erken de. Dit was majoor Okwono, een lbo. Omstreeks half augustus deden zich bloedige onlusten voor in Ibadan, hoofdstad van west-provincie, waar een deel van de Joeroeba bevolking in opstand kwam tegen het centrale bestuur. De leider van de Joeroeba's riep echter op tot gehoorzaamheid en bestrijding van de rebellen, waarna uit deze stad niets meer werd verno men. Intussen begonnen de communisti sche landen wapens te leveren aan de federale regering. Deze ontving mili tair materieel, waaronder straalja gers, uit Polen, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie. Amerika, dat zich evenals Engeland van wapenleveranties had onthouden, sprak zijn ongerustheid hierover uit. In de tweede helft van augustus stelde kolonel Ojoekwoe vredesonder handelingen voor. Maar hij verbond hieraan de voor de federale regering onaanvaardbare voorwaarde dat rij de zelfstandigheid van Biafra moest er kennen. Een aardig cadeautje voor uw vrouw? Deze schoudertas werd deze week in Tokio getoond door de Japanse ontwerper Masao Mizuno. De naam van de creatie, die bezet is met 90 edelstenen, zoals saffieren, robijnen e.d., is „Star dust". O ja, de prijs voor het geval u erover denken mocht uw vrouw te verrassen Het is een koopje: f 10.000! MEXICO Bü graafwerk ten be- hoeve van het Olympische dorp voor de spelen van 1968. zijn fundamenten van de oude stad Cuicuilo gevonden. De archeoloog Ponciano Salazar Ortegon, die belast is met de leiding 1 van het graafwerk, zei, dat de drie i gevonden piramiden het centrale punt van de stad hebben gevormd. Zij kunnen herbouwd worden. De monumenten en het vele aarde- werk alsmede de kunstprodukten die zijn gevonden dateren uit de periode van het jaar 1000 voor Christus. Om- streeks 50 voor Christus werd de i stad onder een enorme massa lava bedolven. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen en het ministerie I van Openbare Werken zijn tot de conclusie gekomen, dat de resten van I de stad behouden moeten blijven en I dat zij tijdens de Olympische Spelen I te bezichtigen behoren te zijn. j SUNDERLAND Een groep zee meeuwen stortte zich zondag in een vogelreservaat bij de Engelse stad Sunderland op een bezoekster, kenne lijk haar moderne kapsel voor een nest aanziend. Ze rukten de wild om zich heen slaande vrouw de haren uit en deze wist pas aan de dieren te ontkomen, nadat ze een hoofddoekje had omge daan. „Ze dachten zeker dat die vrouw er met hun nest vandoor ging", was het commentaar van een vogelkenner. Zweden zwaait van links naar rechts verkeer STOCKHOLM. Binnenkort zal Zweden in een enkele nacht zjjn hele ver keer van links naar rechts overbrengen, zodat het rtfverkeer en de voetgangers gewoonten moeten afleren, die teruggaan tot de achttiende eeuw. H-dag (de „h" staat hier voor „Höger", dat in het Zweeds „rechts" betekent) is zondag 3 september en vormt het hoogtepunt van vier jaar voorbe reidingen tot in de kleinste bijzonderheden door een speciale regeringscommissie, waarmee een bedrag van 600 miljoen Zweedse kronen (120 miljoen dollar) gemoeid is geweest. De Zweden zijn het laatste volk op het vasteland van Europa, dat zich schikt naar de overheersende praktijk van rechts rijden. Alleen de Europese eiland- staten Engeland, Ierland en IJsland zullen links blijven rijden. IJsland is van plan het komende jaar naar rechts over te gaan. In de rest van de wereld behoren Ja pan, India, Ceylon, Australië, Zuid-Afri- ka en gedeelten van Afrika nog tot de links rijdende landen. De krijgshaftige koning Karei XII heeft de Zweden in 1734 bij koninklijk decreet naar links verwezen, ofschoon hij zijn legers op mars in Europa rechts liet houden. Waarom heeft dan de Zweedse rege ring na al die jaren en ondanks tegen zin van het publiek besloten tot de kost bare en ingewikkelde verandering? Alle buurlanden van Zweden rijden rechts en het verkeer over de grenzen neemt met het vorderen van het tijd perk van de motor gestadig toe. Offi ciële persoonlijkheden voorspellen, dat in het begin van de zeventiger jaren elk ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! AMSTERDAM Uit dankbaarheid voor de actie ,,Eten voor India" heeft het Indiase gouvernement uit naam van de Indiase kinderen het olifantje Suseela, „Zij met het goede karakter", ter beschikking gesteld van de Nederlandse jeugd. Het dier zal in de Amsterdamse dierentuin Artis onderdak krijgen. Het bevond zich samen met een wildwachter, Shri K. S. Nair, aan boord van het Duitse schip Neidenfels, dat op 28 augustus in Rotterdam aankwam. Suseela, die ongeveer vijf jaar oud zal zijn, is in het wild geboren. Zij werd in de omgeving van Konni in de staat Kerala Zuid-lndia ge vangen. In deze streek maakt men daarbij nog veelvuldig gebruik van valkuilen. Deze voorziet men van een i zachte vloer van plantenmateriaal en halverwege takken die de val moeten breken. Jaarlijks worden op deze wijze olifanten gevangen. De bruikbare olifanten behoudt men om te worden gedresseerd tot werk- olifant. Ongeschikte dierenzoals volwassen stieren, krijgen meteen de vrijheid terug. Olifanten zijn pas op hun negende of tiende jaar zover dat zij werkzaam heden kunnen verrichten. Dr. E. F. Jacobi, directeur van Artis, die vorig jaar een reis maakte door Ceylon en India, heeft toen ook een bezoek gebracht aan het werkkamp in Konni en bij zijn terugkeer toonde hij zich zeer ingenomen met Suseela. De wildwachter die mee naar Neder land kwam, zal ongeveer vijf weken in Amsterdam blijven en men ver wacht in Artis dat hij zal demonstre ren hoe met een olifant kan worden gewerkt. Suseela zal de eerste tijd in een eigen verblijf in Artis worden gehuisvest Pas wanneer zij zich helemaal thuis voelt, zal zij mogen kennismaken met Barbara en haar toekomstige echt genoot Murugan. Murugan is een ge schenk van de vroegere premier van India, Pandit Nehroe, aan de Amster- damse jeugd. i jaar 15 tot 20 miljoen motorvoertuigen over de Zweedse grenzen zullen komen. Het aantal ongevallen, waarbij bui tenlandse bestuurders rijn betrokken die niet gewend rijn aan links rijden, is reeds groot en zal ongetwijfeld in ho ger tempo groter worden, als Zweden een buitenbeentje blijft. De verandering zal dus misschien helpen het aantal on gevallen te verminderen. Een andere factor is, dat de stuur wielen in de meeste Zweedse auto's links zitten. Dit betekent, dat de Zweed se autobestuurder bij het inhalen van zijn wagen naar de rijhelft van het te gemoetkomende verkeer moet sturen om te zien of de weg vrij is. Functio narissen van veilig verkeer zeggen, dat dit tot vele ongelukken heeft geleid. H-dag is voorbereid met al de zorg en oog voor het detail van het hoofd kwartier van de generale staf, die op het punt staat ten oorlog te trekken. Het tijdschema voor de overgang luidt als volgt: 1. Zaterdag, 2 september, des voor middags te tien uur, treedt in het eigen lijke Stockholm een rijverbod in wer king, dat 29 uur tot zondagmiddag 15 uur duurt. 2. Op 3 september des voormiddags te een uur zal voor een periode van vijf uur in geheel Zweden een algeheel ver bod van het rijden met motorvoertui gen beginnen. De enige uitzondering zul len taxi's, bussen, wagens, die het land uitgaan, wagens van de dienst onder houd wegen en voertuigen met een spe ciale vergunning rijn, maar ook die zul len des voormiddags te 4.50 tien minu ten moeten stoppen en vervolgens om vijf uur beginnen rechts te rijden. 3. Om 6 uur zal het verkeer in het algemeen naar de rechterzijde van de weg verhuizen. 4. Daarna mag in bebouwde kommen niet harder worden gereden dan 40 km/ u. en buiten de bebouwde kommen niet harder dan 60 km/u. gedurende de eerste drie dagen. 5. Gedurende vier weken van 6 sep tember af en misschien langer zal de snelheid in de steden beperkt blijven tot 40 km/u., maar buiten de steden ver hoogd mogen worden tot 70 km. Voor de snelwegen is de grens gesteld op 90 km/u. Een algemene snelheidsbeperking be staat in Zweden niet, behalve in dicht bevolkte streken, waar de maximum snelheid op 50 km/u. is vastgesteld. Niet alleen de naar schatting 1.800.000 Zweedse bestuurders van motorvoertui gen zullen na H-dag een nieuwe kijk op hun steden krijgen en enkele angstige uren doormaken. De autoriteiten maken zich eveneens veel zorgen over de voet gangers. „Degenen, die het grootste ri sico lopen, rijn de voetgangers, vooral de ouden van dagen, die gewend zijn bij het oversteken eerst naar rechts te kijken", zei Lolov Nellborn, de direc teur van de Zweedse dienst van wegen en waterwegen. H-dag wordt een saaie zondag voor de Zweedse sportliefhebbers. De zondag is traditioneel de grootste dag van de week voor sportgebeurtenissen, maar al le wedstrijden zijn verboden. De Zwe den worden aangespoord, thuis te blij ven en naar een tv-uitzending van de voetbalwedstrijden tussen Zweden en Noorwegen te Oslo te kjjken. Een paar weken voor de overgang zijn een half miljoen kaarten in kleuren gedistribueerd onder Stockholmse ge zinnen, om de Stockholmers in staat te stellen, onder de nieuwe omstandighe den hun weg door de stad te vinden. De schoolkinderen zijn hun herfstschool- tijd begonnen op 24 augustus onge veer een week vroeger dan gewoonlijk om de nieuwe verkeersregels te kun nen leren en te oefenen in het overste ken van straten bij rechts rijdend ver keer. Al maanden rijn werklui bezig stra ten open te breken om kabels te leggen voor de op andere plaatsen op te stel len verkeerslichten, verkeersborden te verplaatsen en de voornaamste ver keerskruispunten te veranderen. Alleen in Stockholm worden 30.000 verkeers borden, 180 verkeerslichten, 2.000 tram- en bushalten, 200 taxistandplaatsen en 20 belangrijke verkeerskruispunten ver anderd. Langs wegen buiten de steden worden tienduizenden „H"-borden, be staande uit gele reflectoren tegen een blauwe achtergrond, neergezet bij wij ze van waarschuwing. Zij zullen op rijn minst een jaar blijven staan. De Stockholmse trams zullen op H- dag verdwijnen, maar in de tweede stad van het land, Götheburg, komen nieu we trams met de uitgang rechts. Voor lopig zullen ze achteruit rijden maar op K-dag worden ze omgedraaid. Alvorens op 10 mei 1963 met 294 te gen 50 stemmen rijn goedkeuring aan de verandering te geven, had het parle ment zes eerder gedane voorstellen om tot rechts rijden over te gaan, verwor pen. De goedkeuring werd gegeven on danks verwerping van 't plan bij volks stemming in 1955, toen 82,9 pet. van de bevolking tegen stemde. Uit recente opiniepeilingen valt af te leiden, dat de houding van de Zweden ten opzichte van de hervorming thans positiever wordt. In mei 1966 verklaarde 45 pet. van de ondervraagde Zweden zich voor tegen slechts 34 pet. in de herfst van 1965. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! HEMET (Californië) - Everett Gard ner kreeg er langzamerhand schoon genoeg van, dat inbrekers regelmatig via de achterdeur van zijn café bin nenkwamen. Daarom hing hij een bordje op: „Dieven gebruik alsjeblieft geen breekijzers. De keukenramen rijn open. Dank u." Het advies van Gardner werd dit weekend maar al te graag gevolgd. Dieven drongen via het keukenraam naar binnen en verdwenen met twee grote kratten bier en Gardner's hele wijnvoorraad

De Vallei | 1967 | | pagina 9