Vier Zweedse broers Petterson wonnen gouden medaille in ploegentijdrit Oranje-equipe was met slechts drie man kansloos Dit resultaat hadden we niet verwacht Arie den Hartog voor WK uitgeschakeld Jan Harings vervangt hem Harry Jansen vervangt Piet Tesselaar Nieuw DAF: sterker, goedkoper en omgedoopt Vyth heeft kopstukken voor zijn zesdaagse Zwemrecords Ada Bakker verloor finale Pietrangeli stopt Ook doping-controle bij gangmakers? CADEAU Militairen verloren Gouden plak voor Ada Bakker en Astrid Suurbeek Meer ruimte Gerucht Hoog tempo Al eerder Volle honderd procent De Pettersons uitgelaten Bekend terrein Renner maakte ernstige val Kwantiteit Verdeling der medailles De groten Zwarte lijst Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? Universiade VRIJDAG I SEPTEMBER 1967 HEERLEN Lange tijd zat wereldkampioen Gert Bongers, nadat hij bijna van afmatting van zijn fiets was gebuiteld, met het hoofd in de schoot. Toen opende hij zijn mond: „In de laatste vijf kilometer wist ik niet meer dat ik leefde". Het waren de eerste woorden die klonken in de Nederlandse cabine, toen het kwartet Bongers-Wagtmans-Zoetemelk-Tesselaar de ploegentijdrit over 96,4 kilometer had beëindigd. Het was, op de winderige rijksweg tussen Heerlen en Born, ontzettend zwaar geweest voor Oranje. Na vijf kilometer al, toen Tesse- laar door een zeer pijnlijke blessure aan een dijbeenspier van krachtpatser tot machteloos renner werd, was het duidelijk dat de Nederlanders niet meer moch ten hopen op een hoge klassering. Zij tuimelden naar een zeer bescheiden elfde plaats, die zij bovendien moesten delen met de Spanjaarden. Het goud was voor de vier gebroeders Petterson uit Zweden, die de Denen beloond met zilver nu onttroonden. Een bronzen medaille was de troost prijs voor de favoriete Italianen. BILBAO De veelvoudige Italiaan se tenniskampioen Nicola Pietrangeli heeft donderdag in Bilbao aangekon digd dat hij met de actieve wedstrijd sport zal stoppen. Als reden geeft de 30-jarige Italiaan op dat hij het beu is geworden steeds weer van plaats tot plaats te moeten trekken en vermoei ende reizen te ondernemen om aan tennistoernooien te kunnen deelnemen. Op de spelen van Tokio (1964) was het goud op dit nummer voor de Ne derlanders, maar altijd lagen er voor Oranje tijdens wereldkampioenschap pen onneembare obstakels op de onge veer honderd kilometer lange weg. In de zes jaar, dat de ploegentijdrit op het programma staat, bereikte Neder land met het kwartet Wagtmans - Stee- vens - Beugels - Groen vorig jaar een tweede plaats. „Nog nooit hebben we zo'n sterke ploeg gehad", jubelde toen wegcoach Joop Middelink. Slechts 24 seconden bleef Oranje toen ten achter bij de tri omferende Denen, ondanks ontzettend veel pech: valpartijen van Wagtmans en Beugels op het spekgladde parcours in de buurt van Keulen. Gisteren trof pech de vaderlandse formatie toen Piet Tesselaar (21) de pijn van een gebles seerde dijbeenspier voelde steken. Als 23ste van de 25 formaties waren de Nederlanders van start gegaan. De jonge Joop Zoetemelk zag bleek; hij was nerveus zoals dat van een debu tant verwacht kan worden. Bongers be keek met gematigd pessimisme de ko mende koers. Tesselaar wreef bij voort during over de grote pleister die op zijn rechterdij been was geplakt. Wagt mans verborg zijn nervositeit in een nonchalante houding, grapjes makend, uiterst spraakzaam. „Geef die Italianen maar een slaapverwekkend middel", raadde hij een Italiaanse verzorger aan. Snel was daarna de Nederlandse ploeg vertrokken. Bongers ijlde voort aan de kop van het groepje. Het tempo lag hoog, zeer hoog aanvankelijk in de strijd met de tijd als onzichtbare tegen stander maar met wereldtitelhouder Denemarken, de altijd snelle Italianen en de Oostduitsers als concrete riva- len. Vijf kilometer snelden de Nederlan ders in perfecte cadans voort. „Toen voelde ik opeens", zei Tesselaar later, „een brandende pijn. Het was met me gebeurd, dat voelde ik onmiddellijk". Niettemin bleef hij 45 kilometer aan het wiel, voordat hij zijn verbijsterde ploegmakkers in de steek moest la ten. Stilletjes stuurde hij vervolgens zijn fiets naar de cabine. „Dat is nu al de tweede keer", zei hij een huilbui bedwingend. „Ik zal zaterdag weer niet kunnen meedoen in de individuele kam pioenschappen. Vorig jaar stond ik er naast wegens een knie-operatie, na een val in de Ronde van de Toekomst". De krachtig gebouwde Tesselaar, die als eerste in het honderd coureurs tel lende rennersveld had moeten afhaken, had eerder al last gehad van deze dij beenspier. Dat was in het begin van de ze maand tijdens de ploegentijdrit in Hoofddorp, welke gold als selectie voor de wereldkampioenschappen. En het gebeurde onlangs in de Ronde van Na men. „Maar tijdens de training in de afgelopen week", mompelde Tesselaar, „voelde ik er niets meer van. Ik had echt gedacht dat ik goed kon rijden, maar de pijn schoot erin toen Bongers de kop overnam en ik een gaatje moest dichten." Was niettemin de keuze van Piet Tes selaar gerechtvaardigd? Coach Middelink: „Wie had ik anders moeten nemen? Door het uitvallen van Den Hertog was ik voor de ploegen tijdrit op Tesselaar aangewezen". Visie van dokter Visser: „Ik heb Tes selaar woensdagavond voor het laatst onderzocht en toen bleek hij gezond voor de volle honderd procent. Het is gedeeltelijk ook wel een psychische kwestie. Die grote pleister heb ik er Piet Tesselaar voelde kennelijk toch eigenlijk zo maar opgeplakt. Maar ja, iets. Laat ik het zo zeggen: als iemand kiespijn heeft en hij wint de honderd duizend, dan is hij zijn kiespijn natuur lijk op slag vergeten". Hoe dan ook, de Nederlanders moes ten, nauwelijks halverwege, met drie man verder. En die opgave was veel te zwaar te midden van zoveel geweld. De constant soepel rijdende, niet met pech kampende gebroeders Petterson waren nogal verrassend ongrijpbaar voor de belagers, van wie de Denen tot het laatste moment titelkandidaten bleven. Dit viertal Blaudzun en Hansen, die vorig jaar reden in de „gouden ploeg", benevens Mortensen en Petersen perste er een formidabele lange eind sprint uit, die uitkwam bij de zilveren medaille. De uitslag luidde: 1. Zweden (Erik Petterson, Gösta Petterson, Sture Pet terson en Thomas Petterson) 2.03.07 (gem. 46.970 km/uur). 2. Denemarken 2.03.23. 3. Italië 2.03.46 (gem. 46,731 km/uur). 4. West-Duitsland 2. 06.51. 5. Rusland 2.07.49. 6. Frankrijk 2. 08.13. 7. Polen 2.08. 28 8. Oost-Duitsland 2.08.42 9. Zwitserland 2.08.46. 10. Roemenië 2. 09.17. en 12. Nederland en Spanje 2.09.29. 13. Tsjechoslowakije 2.09.59. 14 Oostenrijk 2.10.51. 15. België 2.11.15. 16. Zuidslavië 2.11.31. 17. Bulgarije 2.11.47. 18. Hongarije 2. 11. 49. 9. Turkije 2.12.23. 20. Noorwegen 2.14.08. 21. Finland 2.14.54. 22. Marokko 2.16.25. 23. Luxem burg 2. 16. 46. 24. Algerije 2.18.43. 25. Mexico 2.22.06. UTRECHT „Niet alleen de stayers slikken, maar bij ons gebeurt dat net zo goed. Ook wij hebben het zwaar te verduren en velen gebruiken de mid delen om hun oplettendheid en reactie vermogen te vergroten om dan beter de vermoeidheid tegen te kunnen gaan Ik denk dat bij de volgende wereld kampioenschappen ook de gangmakers zich aan een anti-dopingsonderzoek zullen moeten onderwerpen." Dit zei donderdagavond de zo succes volle Norbert Koch tijdens een korte bijeenkomst op het Utrechts stadhuis, waar de wethouder van sportzaken mr. A. Looten hem namens het Utrechtse gemeentebestuur nog eens wilde com plimenteren met zijn triomfen tijdens de wereldkampioenschappen wielren nen op de baan in Amsterdam. Koch ontving ais blijk van waardering een kostbare kandelaar waarvan het eike hout ongeveer 10.000 jaar oud moet zijn. Norbert Koch gaat overigens nog drukke weken tegemoet. Hij moet nog rijden in Zürich, Parijs, Antwerpen en Dortmund. Overigens beschouwt hij zijn succes dit jaar als een uitschieter. „Zo'n jaar krijg ik nooit meer", zei hij. ADVERTENTIE dit Irish Coffee glas TIM 30 SEPT. 1067 WINKEL WAARDE FL2. bij elke fles John Jameson Irish Whiskey IMPORT: SCHAEFERS WÜRDEMANN N.V, A'DAM Joop Middelink gaf de Nederlandse renners kort voor de start nog de laatste aanwijzingen. Men ziet Gert Bongers en Rini Wagtmans (boven) als mede Joop Zoetemelk en Piet Tesselaar, die later moest uitvallen. ItSOtliSfy De vier Zweedse gebroeders Petter son op weg naar goud tijdens de tijdrit over 100 km. UTRECHT Het Nederlandse mili taire elftal heeft donderdagavond in het Utrechtse stadion met 15 verlo ren van een Utrechts provinciaals elf tal. Bij rust leidden de Utrechters al met 30. Plageman van DOS nam drie treffers voor zijn rekening en Harmse van HVC twee. Koens, die in de Belgi sche club St. Truiden speelt, scoorde bij de stand 40 het enige tegendoel punt. Arie den Hartog: pechvogel HEERLEN De vier broers Pet terson, Gösta (27), Sture (25), Erik (23) en Thomas (20) konden hun ge luk niet op. Gösta, de oudste zoon van de familie Petterson, fungeerde als woordvoerder: „Eigenlijk hadden we wel verwacht hoog te zullen eindigen. Tijdens onze trainingswedstrijden wa ren wij al tot snelle tijden gekomen, maar wereldkampioen, nee". Uitgelaten ondergingen zij hun hul digingen van doldriftige officials en an dere leden van de Zweedse ploeg. Gösta: „Het is niet de eerste maal dat wij voor ons land uitkomen. In 1960 werd ik al in de nationale selectie ge kozen. In 1963 kwamen Erik en Sture erbij en in 1965 onze jongste broer Thomas. Eigenlijk is de formatie ge boren uit het steeds met elk&ar trai nen. Met zijn drieën SfuPe en Erik en ik hadden wij al eerder een ploe gentijdrit gereden. Toen een official zei, dat wij het maar eens met zijn vieren moesten proberen, bleek dat Thomas ons tempo goed kon volgen. Hij heeft in deze rade evenveel werk gedaan als wij". Drie van de vier zoons van de fami lie Petterson ondergingen als routiniers de huldiging. De jongste, Thomas, was zichtbaar aangedaan over zijn eerste grote prestatie. Voor de oudere drie was het niet de eerste maal dat zij het erepodium mochten beklimmen. Tijdens de Olympische Spelen van 1964 in To kio waar de Nederlandse formatie HEERLEN De Nederlandse prof wielrenner Arie den Hartog heeft don derdag tijdens een koers in Rummen in België een ernstige val gemaakt, waardoor hij niet zal kunnen uitko men in het wereldkampioenschap op de weg. Den Hartog sloeg met zijn hoofd tegen de straat en werd aan vankelijk naar een ziekenhuis ge bracht. Daar werden in een bloedende hoofdwonde zes hechtingen aange bracht waarna Den Hartog naar zijn woonplaats Elslo kon vertrekken. Den Hartog heeft echter een lichte hersen schudding en zal dus waarschijnlijk ook de volgende week het bed moeten houden. Donderdagavond laat nog heeft de KNWU-arts K. Visser een bezoek ge bracht aan Den Hartog. Hij kwam tot de conclusie dat Den Hartog inder daad zondag niet aan de start zal kun nen komen. Na een zeer korte verga dering heeft de leiding van de Neder landse wegploegen toen besloten Jan Harings uit Scheulde in plaats van Arie den Hartog in de profwedstrijden van zondag te laten starten. Harings stond als tweede reserve op gegeven. Eerste reserve was Harm Ottenbros uit Alkmaar, maar die is gepasseerd, omdat hij, zoals wegcoach Joop Middelink zei, totaal geen be langstelling heeft getoond voor de ploeg. Alle profrenners hadden name lijk van de KNWU een brief gekregen waarin hun verzocht werd maandag jongstleden zich telefonisch met Mid- Ottenbros heeft aan dit verzoek geen Ottebros heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven, hetgeen hem nu zijn plaats in de ploeg heeft gekost. NUTH De leiding van de Neder landse amateur-wegploeg heeft beslo ten zaterdag in de individuele wegwed strijd Piet Tesselaar te vervangen door de Westzaner Harry Jansen. Tesselaar die in de ploegentijdrit last kreeg van een oude blessure heeft zelf bij terugkeer in het trainingskamp gezegd dat hij het niet aandrufde om zaterdag alsnog in de individuele race uit te ko men. Daarin zal Nederland dus nu ver tegenwoordigd worden door Harry Jansen, René Pijnen, Rini Wagtmans, Leo Duyndam, Ger Harings en Henk Nieuwkamp. goud veroverde eindigden zij op de derde plaats, waarmee zij de bronzen medaille verdienden. In tegenstelling tot de uitgelaten vreugde bij de Zweden was de mi neurstemming in het Nederlandse kamp. „Je kunt beter gewoon op de baan achtervolgen", steunde een dood vermoeide Gert Bongers. „Ik heb de eerste veertig kilometer te veel gege ven, waardoor ik in de laatste fase ka pot zat. Wij hebben een grote fout ge maakt. In plaats van de Belgen te passeren, hadden wij ons eerst moeten laten trekken om op krachten te ko men. Pas daarna hadden wij ze voor bij moeten gaan en los moeten rijden. Nu kwamen zij terug en kregen wij een morele dreun". „Dit was geen ploegentijdrit meer", zei een van een griep herstelde Rini Wagtmans. „Met drie man kun je dit nummer niet fietsen en op het laatste gedeelte hebben Zoetemelk en ik het met zijn tweeën moeten doen". Zoetemelk: „Wij verloren te veel tijd met het kopwerk. Met drie man was dat te zwaar. Ik heb in de tweede ronde geweldig moeten afzien, maar later ging het weer uitstekend. Wat moet ik er verder nog van zeggen? Ik ben teleurgesteld". HEERLEN De medailleverde ling bij de wereldtitelstrijd wielren nen na de baanwedstrijden en het eerste onderdeel van de wegkam- de ploegentijdrit pioenschappen, over 96,4 Ion, is: 1. Rusland 2. Nederland 3. België 4. Italië 5. Denemarken 6. Frankrijk 7. Zweden 8. Gr. Brittanië 9. Polen 10. Trinidad 11. Tsj.-slowakije 12. W.-Duitsland goud zilver brons De Daffodil heet voortaan DAF 33. Behalve de nieuwe naamplaatjes kreeg de auto een wat sterkere motor, andere stoelen en een nieuw stripje op de neus. De wijzingen verbergen verder een prijsverlaging van driehonderd gulden. De DAF 33 wordt in twee versies ge maakt. De mooiste, de DAF 33 de Luxe, komt wat uitvoering betreft vrjjwel overeen met de vroegere Daffodil de Luxe Extra, maar hjj kost driehonderd gulden minder dan deze auto, namelqk 5395 gulden In plaats van 5695 gulden. De prjjs van het standaardtype is ge lijk gebleven, 4995 gulden. De luchtgekoelde tweecilinder boxer- motor is voor de DAF 33 opgevoerd van 30 op 32 SAE-pk. Dat heeft een stij ging van de topsnelheid tevens kruis snelheid van 105 tot 112 km/u. tot gevolg. De acceleratie is ook wat ver beterd. De auto heeft nu zeventien se conden nodig om van stilstand op tach tig kilometer per uur te komen. De DAF 33 heeft vrijwel dezelfde stoelen als de grotere DAF 44. De rug leuningen van die stoelen zijn erg dun, wat de ruimte voor de passagiers ach terin ten goede komt. DAF introduceerde het lieve naam pje Daffodil (Engels voor narcis) in 1961 voor een extra fraaie uitvoering van de DAF 750. Later gingen alle HEERLEN De zesdaagse-oorlog tussen Amsterdam en Munster is beëin digd. Na vele besprekingen hebben de directies van Amsterdam (Kurt Vyth) en Münster de vrede getekend, welk feit op de in Amsterdam gehouden «ver gadering van winterbaandirecteuren bekend is gemaakt. De vete was ontstaan in het begin van dit jaar toen op de bijeenkomst van de directeux-en in Milaan de heer Vyth niet die data kreeg toegewezen, die hij graag had willen hebben. Toen was de heer Vyth uit de vergadering gelopen en had vrijwel het gehele veld van de aan de gang zijnde zesdaagse van Milaan gecontracteerd. Daarna bleek bij het vaststellen van de zes daagsekalender, dat beide steden de zelfde data toegewezen hadden gekre gen, namelijk van 815 december. De heer Vyth heeft intussen wel wat water in de wijn moeten doen en heeft enkele renners aan Münster moeten af staan, dat anders niet zou kunnen draaien. „Maar ik heb alle grote jon gens, ook Altig en Renz", aldus de heer Vyth, die inmiddels voor de tegelijk met het profevenement te houden zes daagse voor amateurs voor Amsterdam reeds het kampioenskoppel Gert Bon gersPiet de Wit heeft gecontracteerd. Op de vergadering van baandirecteu- ren heeft de Westduitse arts dr. Klum- per aangekondigd, dat de medische commissie van de Internationale Wiel- renunie binnen zeer korte tijd een lijst van verboden stimulerende middelen zal samenstellen, die ook voor de zes daagserenners zal kunnen gelden. Naar aanleiding daarvan heeft de organisa tie van baandirecteuren een commissie ingesteld, die de mogelijkheden van de bestrijding van het gebruik van stimu lerende middelen in zesdaagsen zal on derzoeken. TOKIO Tijdens de Universiade in Tokio zijn donderdagmorgen weer we reldrecords gebroken. Charlie Hick- cox, sinds maandag recordhouder op de 100 meter rugslag, was als eerste zwemmer van de Amerikaanse esta fetteploeg op de 4 x 100 meter wissel slag 0.2 sec. sneller dan maandag en kwam tot een tijd van 59.1 sec. Niet alleen Hickcox ging snel door het water, want de Amerikaanse ploeg vestigde met een tijd van 3.57.2 een nieuw wereldrecord op de 4 x 100 me ter wisselslag. Het oude record stond reeds op naam van de Ver. Staten met 3.58.4, een tijd die drie jaar geleden tijdens de Olympische Spelen in het zelfde bad werd gerealiseerd. SCHIPHOL De Engelse coureur Ian Raby, die een maand geleden tij dens de Grand Prix wedstrijden in Zandvoort met zijn auto uit de bocht vloog en gewond raakte, is gistermid dag op eigen verzoek met een Learjet zaken vliegtuig van Schiphol naar Gat- wick London vervoerd. Dafjes zo heten. Dat de naam is losge laten zal met name voor de fotograaf van DAF 'n hele opluchting betekenen. De man placht behalve zijn apparatuur steeds een bak met narcissen mee te sjouwen, die dan voor een foto snel even werden gepoot, desnoods midden in de winter. Het is nog de vraag of het nieuws van DAF met de Daf 33 voorlopig weer is uitgeput. Het gerucht dat de tweeci- lipder luchtgekoelde boxermotor van de Daf 44 vrij binnenkort zal worden ver vangen door een watergekoelde vierci- linder is bijzonder hardnekkig. Het zou om een Renaultmotor gaan, waar schijnlijk de 1108 cc 50 SAE-pk'i mo tor van de Renault 8. mes enkelspel bjj de Universiade In Tokio heeft Ada Bakker in drie sets (4-6, 6-3, 3-6) verloren van de Engelse speelster Nell Truman, de 21-jarige zuster van de internationaal meer be kende Christine Truman. In de eerste set had Ada Bakker een voorsprong van 3-1 genomen, maar zij was niet bestand tegen het scherpe aanvallende spel van de Engelse, die herhaaldelijk naar het net kwam en met felle smashes haar aanvalsacties voltooide. In de tweede set had Ada Bakker het wapen gevonden tegen de veel langere Nell Truman. Met uitge meten drives naar de hoeken zorgde zij ervoor dat haar tegenspeelster vee. meer aan de base-line moest blijven Met een enkele dropshot haalde Ad. Bakker Nell Truman soms naar he net, maar onmiddellijk daarna passeer de zij de Engelse dan met een be heerste slag langs de lijnen of een pre- ciese lob. Ada Bakker nam een voor sprong van 4-1, Nell Truman vocht nog terug tot 4-3, maar Ada Bakker gaf de set niet meer uit handen, 6-3. In de laatste en beslissende set bleek Nell Truman de meeste reserves te hebben. De nummer acht van de En gelse ranglijst, die in de tweede set even gehinderd was door een val en een bloedende knie, herstelde zich van de lichte inzinking, nam meteen een voorsprong en zorgde er daarna voor dat Ada Bakker nooit verder dan een gelijke stand kwam. De finale van het heren enkelspel werd gewonnen door de Japanse Da- vis Cup-speler Isao Watanabe, 6-4, 6-2, 6-0 van zijn landgenoot Kamiwazumi. TOKIO Ada Bakker en astrid Suurbeek hebben de eerste gouden me daille voor Nederland veroverd bij de Universiade die in Tokio wordt gehou den. Het nederlandse paar won van morgen de finale van het tennistoer nooi in het damesdubbelspel bij de in ternationale studentenspelen. Ada Bakker en Astrid Suurbeek versloegen het Italiaanse paar Alessandra Gobbo en monica Giorgi met 6-3.

De Vallei | 1967 | | pagina 11