Veenendaals dagblad „Arabische top" sticht fonds voor herstel oorlogsschade Beperking bewapening M.-Oosten Buiten AMRO BANK Hulzen voor prinselijk paar „Luchtoorlog N.-Vietnam moet worden verhevigd" Gelderland had sinds '59 geen drogere zomer D Nog geen run op Noordzeeplat Gewondenvervoer na bomaanval Ilja Ehrenburg overleden WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Giftige aanval op tuin van gehate leraar De AMRO Bank houdt voortaan de vrijdagavond voor u vrij. Politieke in plaats van militaire oplossing Audrey Hepburn en Mel Ferrer gaan uiteen Pas één maatschappij vroeg exploratie-vergunning Mijnwerker in Korea 9 dagen opgesloten Nieuwe storing Herfstmaand AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK COMMISSIE UIT SETS A AT V.S.: Seizoen maakte een prima indruk Tropisch „WEL EEIS BEETJE" Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent VRIJDAG I SEPTEMBER I967 4le JAARGANG CHARTOEM Uit het resultaat van het Arabische topoverleg in Char- toem, komen drie essentiële punten naar voren: 1. Er is besloten tot financiële hulp aan de Arabische landen die zwaar ge leden hebben onder de recente oorlog met Israël. Er zal een fonds voor econo mische bijstand en samenwerking worden gesticht, waarvoor het geld wordt bijeengebracht door de olieproducerende landen. In ruil door deze hulp, die een bedrag van anderhalf miljard gulden zou om vatten, is ten gunste van de olielanden afgezien van bindende boycotmaatrege len tegen de landen die in het recente conflict de kant van Israël zouden hebben gekozen. Evenmin zou er nog sprake zyn van opneming van de Arabische tegoe den bjj de Britse en Amerikaanse banken. Enkele landen, waaronder Koeweit, hadden opgemerkt dat de rentevoet met name in Engeland veel gunstiger Is dan In Zwitserland of Frankrijk en dat het absurd zou zjjn bewust geldverlies te gaan lijden terwijl men zich financiële offers getroost om de getroffen landen, vooral Egypte en Jordanië, te hulp te komen. Saoedi-Arabië en Koeweit zouden elk een half miljard in het fonds storten. NEW YORK De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur J. Goldberg heeft donderdag verklaard dat de registratie en beper king van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten, een „dringend punt" zal worden bij de beraadslagingen in de komende zitting van de assemblee, die op 19 september begint. De registratie en beperking is door Amerika voorgesteld in een resolutie die op 20 juni is ingediend tijdens de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering. Er is destijds niet over gestemd. Goldberg zei dat de Verenigde Sta ten zich niet zullen vastleggen op een bepaalde tekst van een resolutie met betrekking tot het Midden-Oosten. f\mdat het najaar ,naar de almanak gerekend, op de 23ste september begint, noemen wij de vier weken, die we vandaag binnenglijden, „herfst"- maand. In de natuur kan het vaak al herfstig aanvoelen en het daglicht kort merkbaar, n.l. 1 uur en 43 minu ten. Gelukkig wordt september vaak gekenmerkt door fraai nazomerweer met kalme, sfeervolle dagen en soms nog zachte avonden.. We passeren de dag- en nachtevening (de 23ste), wan neer de zon evenals op 21 maart precies in het oosten opkomt en in het westen ondergaat. Het einde van de zomer nadert merkbaar in het ver dwijnen van 't groen en het verschij nen van vele kleuren, tinten en scha keringen van boom, heester en kruid. Bl&ren beginnen neer te dwarrelen en al bloeien er nog begonia's, gera niums, rozen, zonnebloemen, herfst- asters en lathyrus, (om de in 't wild groeiende planten buiten beschou wing te laten) toch komt er al veel dor lover en gebluste gloed in de bor der en moet tuinman Kloet aan de slag, om in de tuin de winter voor te bereiden. De bedrijvigheid der mieren luwt en de bijen vinden nauwelijks meer een andere nectarbron dan de dit seizoen prachtig florerende struik hei. Er beginnen herfstspinnen te we ven aan net en draad, de echte zomer vogels trekken weg en andere pas seren veld, polder en stranden. Vruchten rijpen in de bongerd, wal en hof en de kinderen in de dorpsschool zingen terecht: O herfstgetij, o milde tijd U dank ik alle dagen 1-9-67 A. B. WIGMAN 2. De Arabische landen gaan een ge zamenlijke politieke en diplomatieke actie op touw zetten als tegenwicht voor de campagne die tegen hen wordt gevoerd. Een desbetreffende resolutie zegt niets over de diverse voorstellen die zijn gedaan voor een politieke oplossing van het con flict. 3. Er zal een militaire commissie wor den gevormd ter bestudering van noodzakelijke hervormingen en even tuele reorganisatie van de Arabische strijdkrachten. Nu het eind van de topconferentie nadert, blijkt duidelijk dat Egypte zich geschaard aan de zijde van de andere Arabische landen in hun bereidheid een politieke oplossing te zoeken voor de problemen van het Midden-Oosten in plaats van een militaire oplossing. President Nasser van Egypte ver klaarde dat zijn land op het ogenblik niet in staat is een militair offensief tegen Israël te beginnen om verloren gebiedsdelen te heroveren. In een te verwachten slotcommuni qué van de topconferentie zal er vol gens het semi-officiële Egyptische blad Al Achram de nadruk op worden ge legd dat „elke politieke oplossing die de sporen van dc agressie niet liqui deert en de rechten vai het Pa^tijn- se volk negeert er een is, d bische volk zal weigeren. Verder zal elke poging worden veroordeeld om „de Verenigde Naties in hun werk te hinderen of onder druk te zetten", wor den opgeroepen tot inspanning van alle krachten om „de sporen van de gres- sie uit te wissen" en Jeruzalem tot Arabische stad worden verklaard, waarin de heilige plaatsen van Mo hammedanen en Christenen niet onder het beheer van het „Israëlische im perialisme" kunnen blijven, aldus het blad. De Syrische vice-premier en minis ter van buitenlandse zaken, Ibrahim Machoes. die de conferentie heeft ge- boycoot, heeft naar Al Achram be weert niettemin president Nasser meegedeeld dat „Syrië zich gebonden zal achten door alle besluiten die de Arabische staatshoofden zullen nemen". Over de Algerijnse radio waarschuw de intussen donderdagavond een com mentator, dat Algerië geen medewer king zal verlenen aan een oplossing die „bekrachtiging van het fait accom pli in het Midden-Oosten" zou inhou den. HOLLYWOOD Audrey Hepburn en haar echtgenoot Mel Ferrer hebben besloten uiteen te gaan maar van een echtscheiding is vooralsnog geen spra ke. Dit is gisteren namens het echtpaar meegedeeld. Audrey Hepburn en Mel Ferrer zijn in 1954 getrouwd. Ze heb ben een zoon van 7 jaar. O PAMPLONA „Europa Press" meldt dat men ln het gebied van Lei- za in de Spaanse provincie Navarra een belangrijke uraniumlaag heeft ont dekt. De laag, die in de Pyreneeën ligt zou één van de grootste van Europa zijn. Ze is bijna negen km lang en be vat uraniumfosfaat, dat sterk radio actief is. ADVERTENTIE Vanaf vandaag bent u voortaan ook elke vrijdagavond (van 19.00 tot 20.30 uur) van harte welkom bij het kantoor van de AMRO Bank in Veenendaal. Voor al Uw kaszaken. Voor uw salarisrekening. En voor Uw spaarrekening, waarop wij, afhan kelijk van de opzegtermijn, 4 tot 6% rente vergoeden U hebt ons adres toch Hoofdstraat I (hoek Markt). Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag op kasteel „Drakensteijn" deputaties van de krijgsmachtdelen ontvangen, die op de dag van de geboorte van prins Willem-Alexander op vijf plaatsen in het Koninkrijk saluutschoten hebben gelost. Deze deputaties boden HH.KK. HH. de hulzen aan van de eerste i saluutschoten, die op die dag door hen werden afgevuurd. WASHINGTON De luchtoorlog tegen Noord-Viëtnam moet worden verhe vigd en de haven van Haiphong moet ook worden bestookt, aldus de ondercom missie uit de Amerikaanse Senaat, die belast was met een onderzoek naar het verloop van de luchtoperaties in Viëtnam. In een rapport dat de subcommissie na haar onderzoek van drie weken heeft gepubliceerd, staat dat men de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Zuid-Viëtnam niet mag vragen de strijd voort te zetten, als men niet bereid is de luchtstrijd in het noorden op een zo doeltreffend mogelijke wijze te intensiveren. „Dit maakt het noodzakelijk de haven van Haiphong af te sluiten, deze plaats te isoleren van de rest van het land, alle doelen van militair belang aan te val len en steeds meer de verbindingswegen met communistisch-China te bestoken." (Van onze weerkundige medewerker) door legioenen vakantiegan gers bejubelde zomer van 1967, is in feite een heel normaal seizoen geweest. De instrumenten hebben uitgewezen dat er, wat de elementen temperatuur en zonne schijn betreft, in het geheel geen uitzonderlijke dingen zijn gebeurd. Opvallend was misschien nog wel de vrij geringe neerslag, in Apel doorn gemiddeld 140 mm tegen 326 mm normaal. Dat het afgelopen seizoen toch zo veel indruk kon maken, kwam on der meer door de slechte kwaliteit van de meeste zomers in de achter ons liggende jaren. Alleen het sei zoen van 1964 kon nog zo'n beetje meekomen het aantal zomerse dagen (met temperaturen boven 25 graden C) was in Apeldoorn toen met 16 zelfs hoger dan nu: 14, maar voor het overige waren het missla gen en het was werkelijk geen won der dat veel mensen het niet meer zagen en zich onder de Italiaanse zon gingen koesteren. In De Bilt kon over het meteorolo gisch zomerseizoen van 1967 (1 juni tot en met 31 augustus) voor de ca tegorie „gemiddelde etmaaltempe- ratuur" een waarde van 16,3 graden worden berekend (normaal 16,4). In alle voorafgaande zeven zomers was deze waarde lager, met een diepte punt van 14,6 gr. in 1962. Eerst in 1959 vinden we een cijfer van veel meer allure: 17,4 gr. Aan de Toermalijnstraat in Apel doorn werden in juni 1967 geen zo merse dagen vastgesteld, in juli 10 en in augustus 4: totaal 14 tegen 20 normaal. Dit aantal is precies de helft van dat in de fraaie zomer van 1959. Overigens moet opgemerkt wor den dat het Limburgse Buchten (in het nauwste gedeelte van Limburg), het de afgelopen drie maanden be staan heeft een totaal van circa der tig zomerse dagen te boeken. Tropische dagen (boven 30 gr.) zijn er in Apeldoorn 2 waargeno men (normaal 4). De data waren 18 juli (30,5 gr.) en 1 augustus (30 gr.). De laagste temperatuur van Nederland deed zich 5 dagen later voor op het vliegveld Deelen: 2,1 gr. Tenslotte de zonneschijn: totaal aantal schijnuren in De Bilt ca. 612 uren tegenover 607 normaal: het grootste aantal zomerzonuren sinds 1959 (toen 797). De vliegbasis Twen te kwam nu niet verder dan ca. 550 uren. Samenvattend: ons land heeft de aangenaamste en rustigste zomer van de laatste zeven jaar achter de rug. Het regende (ook landelijk be keken) minder dan sinds 1959 het geval was geweest, maar er viel toch bij tussenpozen neerslag ge noeg om de gewassen aan de groei te houden, terwijl ook de tempera tuur en de zon het beter deden dan sinds dat prachtjaar het geval was geweest. En nu de toekomst: Met een zich handhavend hogedrukgebied van de Azoren tot over Zuid-Engeland en West-Frankrijk slaan we de kans op nog meer nazomerdagen in septem ber zeker niet gering aan. ROME De Italiaanse politie speurt naar een kaas, die dezer dagen uit een trein werd gestolen. De kaas be vat dodelijk vergif en was bestemd voor de rattenbestrijding in Frankrijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De grote oliemaatschappijen tonen nog weinig belangstel ling voor het aanvragen van een vergunning om aardgas of olie op ons deel van de Noordzee te mogen zoeken. Alleen de Amerikaanse maatschappij Amoseas heeft, voor zover in Den Haag bekend is, bij het ministerie van Economische Zaken een vergunning aangevraagd. De gelegenheid hiertoe staat sinds 15 augustus open. De maatschappijen, die over het al gemeen erg actief zijn als het gaat om het verdedigen van hun belangen, rea geren opmerkelijk flauw. „Waarom zullen we ons haasten? We hebben immers tot 15 november de tijd", was gisteren een wat terughou dende reactie op onze vraag, waarom nog geen vergunning was aangevraagd. De Shell had een degelijker verkla ring. „We hebben nog niets gedaan, om dat we nog moeten uitzoeken wat de re sultaten van ons seismisch onderzoek zijn. Bovendien wachten we zo lang mogelijk, omdat de boringen aan de Engelse kust nog invloed kunnen heb ben op onze aanvrage voor een vergun ning op het Nederlandse plat." In Den Haag gaat echter het gerucht, dat de oliemaatschappijen uit overwe gingen van concurrentie zo lang moge lijk met aanvragen zullen wachten. Ze zouden bang zijn, dat een andere maat schappij er toch achter komt voor wel ke blokken zij aanvragen hebben inge diend. Dit is ook de reden, waarom het ministerie van economische zaken geen enkele mededeling wil doen, voor da 15 november de volledige lijst met be langstellenden kan worden gepu bliceerd. De Shell wilde het argument van de concurrentie niet op de voorgrond stel len bij haar beslissing over de datum van aanvraag. De maatschappij gaf echter wel toe dat deze overweging „er wel een beetje bij komt". Het is overi gens, aldus de Shell, internationaal ge bruikelijk om zolang mogelijk te wach ten met het aanvragen van vergunnin gen. De Caltex ziet die overwegingen van concurrentie niet. „Het is geen knikker- wedstrijd" ,'zo reageert d&e maat schappij. Bovendien: Alle maatschap pijen azen op dezelfde blokken. De seis mische onderzoeken van de verscheide ne concerns dekken elkaar volkomen, aldus de Caltex. Het is overigens niet zo, dat wie het erst bij het ministerie van Economische Zaken aanklopt, het eerst zal boren. De datum van aanvrage heeft, mits voor 15 november ingediend, geen enkele in vloed op de toewijzing. SEOEL Op 115 meter diepte in een goudmijn in Zuid-Korea zit al ne gen dagen lang een mijnwerker opge sloten na een instorting. De man, die nog steeds leeft, heeft verbinding met de buitenwereld via een telefoon lijn en een ventilatiekoker. Hij heeft verteld dat hij zijn broodtrommeltje in 3 dagen heeft leeggegeten. Sinds dien heeft hij niets naar binnen ge had. De redders zijn nog vijftien meter van de man verwijderd. De minister van Sociale Zaken, Ko Jae II, heeft de mijn bezocht. Hij maakte de reis in opdracht van de Koreaanse presi dent Chung Hie Pak, nadat een krant in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, een oproep had afgedrukt van de 13- jarige dochter van de mijnwerker. Het meisje had de president daarin om hulp gevraagd. In haar rapport stelt de ondercom missie zich achter de opvatting van de Amerikaanse stafchefs, die allen voor stander zijn van een versnelde verhe viging van de luchtoorlog, en tegen over de mening van de minister van de fensie, McNamara die onlangs heeft verklaard niet te geloven, dat men door die verheviging de aanvoer van Noord- Viëtnam naar de Viëtcong in het zuiden tot staan kan brengen. Kort voor de publikatie van het rapport had de lei der van de democraten in de senaat, Mike Mansfield, gezegd dat minister McNamara namens president Johnson had gesproken en dat aanvallen op de bewindsman in werkelijkheid kritiek op het staatshoofd waren. Generaal Barold Johnson, chef van de generale staf van de Amerikaanse grondstrijdkrachten, heeft de mogelijk heid geopperd van een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viët nam binnen 18 maanden. Hij deed dit maandag tijdens een toespraak voor een groep aalmoezeniers en legerpredi- kanten te Fort McNair in Vlrginië, al dus verluidde donderdag in Washing ton. Maar generaal Johnson zou verder gezegd hebben, dat deze terugtrekking slechts mogelijk zou zijn als de voor waarden voor werkelijke vooruitgang zouden worden gehandhaafd en als Chi na of Rusland zich niet in het conflict zouden mengen. De Amerikaanse staf chef is van mening, dat de Zuidviëtna- mese strijdkrachten dan in staat zou den zijn guerrilla's het hoofd te bieden die volgens hem hun acties ongetwijfeld nog vele jaren zouden voorzetten. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van defensie heeft gewei gerd de verklaring van generaal John son te bevestigen noch tegen te spreken. Leden van de „bescherming bevolking" in de Noordviët natnese hoofdstad Hanoi brengen een gewonde over naar een beschutte plaats, na een Amerikaanse boni-aanval. MOSKOU Ilja G. Ehrenburg, e van de meest vooraanstaande en oi streden schrijvers van de Sovjet-Uni is gisteravond aan een hartaanval ove. leden, aldus deelt de Bond van Sovjet schrijvers vandaag mee. Ehrenburg is 76 jaar oud geworden Hij kreeg 10 dagen geleden een hart aanval en zijn toestand werd geleide lijk slechter, totdat hij gisteravond ln zijn woning overleed, aldus vrienden. SPAUBEEK De rijkspolitie in het Limburgse Spaubeek onderzoekt wie de tuin van dr. ir. J. A. J. van der Laar tijdens diens vakantie heeft vernield door er natriumchloraat in rond te strooien. Vele struiken en een oude, ve le meters hoge meidoorn zijn door het vergif doodgegaan. Dr. Van der Laar, een scheikundele raar in Maastricht, kreeg bekendheid doordat hij zich met hand en tand ver zette tegen de gemeentellijke plannen om vlak achter zijn huis een sportter rein aan te leggen. Door de wijzigingen in de afwatering van het gebied zou zijn unieke verzameling van dertigdui zend boeken en honderden fossielen en mineralen in zijn kelder onder water komen te staan. Dr. Van der Laar heeft rich door zijn verzet tegen de aanleg van het sportterrein de woede van enkele Spau- bekers op de hals gehaald. Al twee jaar lang worden hij en rijn vrouw voortdurend bedreigd, worden de ruiten van rijn huis ingegooid of andere ei gendommen vernield. De politie is er nog nooit in geslaagd een van de vandalen aan te houden Tr\ rlo 0 „Als ze geld nodig hebben zijn we goed, maar voor de rest ho maar" zo luidde gisteravond het commentaar van een raadslid in Amerongen op het ver zuim van een schoolbestuur om de ge meente uit te nodigen bij de opening van een school. 0 In Ederveen werd deze week een zangvereniging opgericht. Het heeft geruime tijd geduurd voordat dz mensen die al lang met dit plan rondliepen vol doende Ederveense heren hadden omge praat om ook te komen zingen. 0 Het P.v.cLA.-Kamerlid de heer Van de Gevel ziet veel positiefs in de radica le groeperingen die de laatste tijd in ver schillende politieke partijen de kop op steken. Hij zei dit gisteravond tijdens een bijeenkomst in het N.V.V.-gebouw te Veenendaal. 0 In Rhenen zal voortaan geen grof vuil meer worden meegenomen tijdens de normale rit van de vuilnisauto's. Men kan wel van het grofvuil af maar dan moet dit netjes gebundeld en op aparte tijden worden aangeboden. Grote „grof- vuilaanvoerders" moeten er bovendien apart voor betalen. (Van onze weerkundige medewerker) Am een depressie voor de kust van Noorwegen wordt polaire lucht over de Noordzee naar Noordwest europa getransporteerd. Tegelijker tijd stroomt vochtige oceaanlucht via Zuid-Engeland en het Kanaal naar West-Europa. De beide luchtsoorten worden gescheiden door een frontale zone, die zich van Zuid-Engeland via Nederland naar Noord-Duitsland uit strekt. Plaatselijk viel 10 tot 15 mm regen, vooral in het noorden van ons land. Voor zaterdag is een volgende oce aanstoring voor het weer in onze om geving van belang. De storing trekt vrij snel naar het noorden van de Noordzee en het bijbehorende fron tensysteem zal veel bewolking ver oorzaken, met tijdelijk regen. De wind neemt toe tot matig of krachtig uit zuidelijke richtingen. Later ruimend naar zuidwest tot west, terwijl wei nig verandering vSh temperatuur wordt verwacht.

De Vallei | 1967 | | pagina 1