de appele bloeien tÊk 3 David Holmes: reorganisatie Nationale Ballet noodzakelijk Einde van lied Unilever en Philips weer hoger Kerkelijke musea in Haarlem en Utrecht gaan fuseren NCRV ziet (n)iets in „Kijk, zei de meid UIT DE KERKEN Weer gerucht overneming van H.B.U. Shaffy-liedjes uit „Piek Up VANAVOND MORGEN PILOOT STORM RECHTER TIE SS TEKKO TAKS V1 Rijnvaartrederijen gaan samen 90 man ontslag Aandeel „V.B. 1894" bleef in "66 op peil TELEVISIE T.V. LANGENBERG O Bestuur Van Heek ingekrompen Jan de Poorter in '67 minder winst Pagina 2 VRIJDAG I SEPTEMBER 1967 éé<7r7Z> Ach hemel, wie had het Coen ooit zo gemakkelijk gemaaktEr was niets te zeggen. Het geweldige ge voel, waarmee hij de vorige dag langs de landerijen gelopen had, liet zich niet in vijf woorden tekenen; en het was bovendien geblust. De zoete bedwelming, die de Lange hem ingoot met zijn wijze zotheden, was geluwd, want nu zat Coen tegenover een vriendelijke, kalme man zonder bra- vour en zonder wraaklust. Wat was er belangrijk om te vertellen of te vragen? Doch Alexander vroeg zo eens wat, en bracht Coen listig op gang, tot niet alleen zijn tong bevrijd was. An ders had Verbrinke nooit zo veel ge hoord over kleine en grote standjes, over zelf-betaalde schoolschriften en genegeerde woede en verkropte ver nederingen, over geldkrapte en af schuwelijke grijze dassen met zwarte stippeltjes en een baan aan een mi nisterie, over trots en begeerte, dan sen en donkerrode schoenen en een lieve oude tuin en een onbuigzame wil. Pas toen Coen een klok hoorde slaan en ademloos zweeg, viel het hem op, dat hij veel te druk geweest moest zijn voor een beschaafde vent. Zijn hoofd gloeide en zijn knieën sid derden tegen elkaar, terwijl hij toch alleen maar gepraat had! En hij had niet eens het gevoel, deze dag reeds voor de tweede keer hetzelfde ver haal te hebben gedaan; want Mona de Rez had hij maar enkele dingen verteld, en de luisteraar geeft aan een verhaal de klank, de akoestiek. Nu zag Coen ook, dat meneer Alex ander tegenover hem zat te glimmen en te gnuiven. De gedachte kwam bij hem op, dat deze man toch wellicht niet helemaal zonder een kleine, sub jectieve rancune was. Zijn zichtbaar medeleven verwarmde Coen's hart zo ontzaglijk, dat hij er vochtige ogen van kreeg. „Zo, zo, Coen!" zei meneer Alex ander eindelijk. Het klonk betekenis vol. „En nou zit je bij mij!..." „Ja", zei Coen, omdat hij zwijgen onbeleefd vond, en niet „nee" kon zeggen. „Het is altijd heerlijk, als God je in staat stelt om iets te beëindigen, wat je begonnen bent", zei Alexander dromerig. Coen begreep dit niet goed. Maar hij zweeg, en keek naar de kleine donkere man. En hij proefde weer de wonderlijke bekoring van beschaving en vriendschap en vertrouwen, welke hem als klein kind zo geboeid had in meneer Alexander. „Ik hoop, dat je hier veel aan huis zult komen, Coen", zei de ander. „Je moet op mij bouwen, jongen. Want je hebt nog niemand anders, en ik meen het heus goed met je". „Ja", zei Coen weer. Hij wist zelf niet, hoe jong hij was, zoals hij daar zat. „Je moest 'hier vooreerst maar lo geren, vind ik", ging de oudere man voort. „En zou je me maar niet tu toyeren? Me dunkt, we zijn nu toch mannen onder elkaar, niet?" „Wat moet ik dan z-zeggen?" in formeerde Coen, met een kleur als een boei. Hij had nog nooit een ont wikkeld mens van oudere leeftijd bij de voornaam genoemd. „Lex, natuurlijk", zei Verbrinke, met 'n snel-bedwongen lach. Hij voel de, hoeveel meer zekerheid en gevoel van eigenwaarde zulke kleinigheden Coen zouden geven. „Ik zal eraan moeten wennen", antwoordde Coen, nog steeds erg rood. „Ik zou 't prettig vinden", zei Ver brinke met zijn warmste glimlach. Toen stond hij op: „Zullen we eens 'n stukje gaan eten?" Zo laat was het al... Ze gingen naar beneden. Uit een openstaande deur klonken stemmen: een vrouwenlach en een babbelend, kwetterend kinderstem metje. Coen maakte kennis met Elisa, en met het vierjarig zoontje, dat Pom genoemd werd. Hij zat met hen aan tafel, en zag rond in de rustige ka mer en snoof de geur op van appe len en wittebrood. En met een wonderlijke gloed in zijn borst besefte hij, dat hij zich daar thuis voelde, zoals hij zich dit vaag van heel vroeger meende te her inneren... Uit een tijd, die voor Wy- nendael bestaan had. Die avond kwam de Lange ook nog. Coen zat toen op de divan in de huis kamer. Hij had een beetje dikke ogen en gaapte dikwijls verstolen. Het was een heel zware dag geweest. „Ik kom mar effe", hoorde Coen de stem van zijn vriend galmen in de gang. „Ken ik meneer spreke?" Daarna zwaaide de deur open, en daar stond de Lange. Hij was nog verwaaider en vuiler dan 's morgens, en hij struikelde bijna over zijn eigen benen, toen hij Coen zag zitten. ,,Bê' je 't echt vroeg hij, en kneep zijn ogen dicht, tot ze zwarte spleetjes waren. „Gossamkroake... hê' je vlerke an je schoene??' Ach, toen schoot Coen veriegen overeind had hij ooit zo vaak op één dag een kleur gekregen Door de drukte was hij niet aan het ver tellen over zijn allernieuwste erva ring toegekomen. „Ik mocht meerijden", zei hij. „En je wou allenig zijn! En lo pe!..." verweet de Lange. „Dat wou ik ook", gaf Coen toe, met een schuldig gezicht. „Maar toen stond er aan de kant van de weg een auto, en daar was een dame bij..." „En die had 'n lekke band", be greep de Lange. „Ja...", zei Coen en hij haalde haastig adem, om zijn vriend voor te zijn. Maar de Lange stak de handen in de zakken en vervolgde wereldwijs: „Ze was neturelek mooi, en jong, of zoies..." „Ja", zei Coen, met een kop als bloed. Alexander en zijn vrouw zaten het lachend aan te horen. „En jij oan 't hellepe", begreep de Lange pienter. - „Heb je 't gezien?..." vroeg Coen verpletterd. „Nee", zei de Lange bot, „ik kén dat". Toen moest Coen dèt nog vertellen. Het was bijna ondraaglijk moeilijk, door de cynische interrupties van de Lange. Als Coen niet zo over-ver- moeid was geweest, zou hij de Lange misschien voor het eerst van zijn le ven zijn aangevlogen. Maar hij zat toch overeind, met fonkelende ogen en een vertrokken gezicht, te luiste ren naar de Lange z'n lachbuien, na dat deze gehoord had van het mooie meisje, en van de sandwiches met zalm en het flesje drank. Want om dat Coen zo schrikwekkend groen was, wist hij ook niets te verzwijgen. „Het ze je hand nie vastgehouwe?" s snikte de Lange, van achter zijn pet. „Néézei Coen, zodat iedereen 5 het tegendeel begreep. „Ze had zeker 'n lollige naam, hè 5 Coen, jonge?" informeerde zijn s vriend voorts. (Wordt vervolgd) 1 3597. Het licht van hun helmlampen zwaaide in helle kegels door de duisternis van het onderaardse ge welf, terwijl zij regelmatig van links naar rechts keken in de hoop nu spoedig iets te ontdekken. De grond hel de nog steeds flauw naar omlaag. Toen de lichte vlek van de ingang achter hen bijna geheel was verdwenen, begonnen zij vage vormen om zich heen te onderschei den. Het waren niet meer dan nuanceringen in grijs en zwart, die achteruit leken te wijken, zodra zij zich in hun richting bewogen. Het leek Sandra een onwe zenlijke droom. Onwillekeurig greep zij de hand van haar verloofde, die zachtjes een eigen compositie floot. Hij grinnikte en vroeg: „Zal ik nu eens keihard roepen... De Gasman!! Of zoiets?!" Sandra moest ondanks alles ook even lachen, maar die lach bestierf op haar lippen toen er plotseling twee smalle bundels licht uit het niets tevoorschijn sprongen om zich op het hoofd van piloot Storm te richten... 4. Rechter Tie gaat naar zijn kleedkamer, waar zijn bediende hem helpt om zich in zijn ceremonieel ge waad te hullen. Al gauw komt Tsjiao Tai binnen met de hoofdman van de gerechtsdienaars, die een diepe buiging maakt. „Luister goed, hoofdman", zegt Tie. „Ik wil dat je meteen een boot met roeiers uitrust, we gaan een bezoek brengen aan het militaire fort. Over vijf mi nuten zijn we bij de steiger". Als de hoofdman zich verwijderd heeft, vraagt de Rechter aan Tsjiao Tai: „Heeft commandat Fang het vonnis van je vriend zon der meer bekrachtigd? Ik heb hem pas éénmaal ontmoet, maar hij leek mij een eerlijk en intelligent man." „De commandant had geen keus, Edelachtbare", zegt Tsjiao Tai. „Alle feiten schijnen op Tsjeng te wijzen. De moord is gepleegd met een kruisboog en Tsjeng is specialist op dat wapen. Bovendien had hij kort tevoren ruzie gehad met de vermoorde ondercommandant. Toch heb ik gehoord dat Fang niet helemaal gelukkig is met de uitspraak. Daaruit blijkt wel hoe geliefd Tsjeng was in het fort." „Nou, we zullen het wel merken", zegt Rechter Tie. „Laten we gaan. Een boottochtje over de rivier zal me bij dit mooie weer in elk geval geen kwaad doen. Onderweg kun je nop wat meer bijzonderheden vertellen." 67. De goede professor Starreveld, die niets van Kaatjes opgewondenheid gemerkt had werkte met koortsachtige ijver verder aan zijn uitvinding. Hij was trouwens zelf een beetje in de war en morste en knoei de op een verschrikkelijke maniet met de inhoud van allerlei flesjes en reageerbuisjes die hij voor zijn proe ven nodig had. „Wacht nu nog een beetje van dit!" mompelde de geleerde terwijl hij weer iets bij het reeds half gevulde reageerbuisje goot. „En nu nog een beetje van dat. Zo, nog even wachten Taks dan kan ik je misschien helpen. Je bent een reuze kerel om die verkleiningsvloeistof op je zelf geprobeerd te hebben en zodoende je leven in dienst van de wetenschap ge steld te hebben. Ik moet en zal het vinden. Nog even geduld. Ik hoop zo klaar te zijn!" Bombus die een Ont zettende dorst gekregen had vloog rusteloos door het laboratorium heen en weer op zoek naar iets dat hij zou kunnen drinken. Hij stopte zijn vinger in alle fles jes om van de inhoud te kunnen proeven maar vond niets van zijn gading. En terwijl hij daarmee bezig was stapte de brigadier op de laboratorium deur af op de voet gevolgd door Kaatje die zenuwachtig op een punt van haar boezelaar beet. UTRECHT De verzamelingen van het Haarlems Bisschoppelijk Museum en het Utrechts Aartsbisschoppelijk Mueum zullen tezamen met een ge- wadencollectie van het oud-Katholieke Museum, over enige tijd in één museum in Utrecht worden ondergebracht. Daartoe zullen zo spoedig mogelijk het Catharijne-gasthuis en het Catharijne- convent in Utrecht worden verbouwd en gerestaureerd, waarmee 'n bedrag van ruim twee miljoen gulden zal zijn gemoeid. De samensmelting van deze collecties, die permanent in Utrecht zullen wor den geëxposeerd en onder toezicht ko men van de Stichting van het Museum van Religieuze Kunst, betekent, dat Utrecht binnen niet al te lange tijd ze ker driekwart van het hele kerkelijke museale kunstbezit van Nederland zal bezitten. Wanneer de Haarlemse collec tie eenmaal in de Domstad zal zijn on dergebracht, betekent dit tevens het einde van het Haarlemse museum, dat over ongeveer twee jaar voor het pu bliek zal worden gesloten. De Haar lemse verzameling zal echter eigendom van het Haarlems bisdom blijven. AMSTERDAM „Het Nationale Ballet bevindt zich in een kritieke si tuatie en moet nodig worden gereorga niseerd. Anders is het verstandiger het overheidssubsidie te geven aan een groep die het geld beter gebruikt." Dit is de mening van de Canadese ballet danser David Holmes, die twee jaar bij het ballet heeft gewerkt en zaterdag op staande voet werd ontslagen, omdat hij in strijd met de bepalingen van het contract aan verslaggevers de reden van de aan het ontslag voorafgegane schorsing van hem en zjjn vrouw, de balletdanseres Anne-Marie Holmes, zou hebben meegedeeld. Deze schor sing volgde nadat zij zonder toestem ming van de balletdirectie een inter view hadden gegeven, waarin zij even eens over interne aangelegenheden van het ballet zouden hebben gesproken. Reeds enkele maanden eerder had 't echtpaar Holmes besloten geen nieuw contract te sluiten, omdat zij het niet eens waren met de artistieke en zake lijke leiding van 't ballet. Volgens mevr. Gaskell, de directrice van het ballet, hadden de dansers echter graag willen blijven, maar was de leiding tot het in zicht komen dat beiden niet pasten in de gemeenschap van het ballet. David Holmes vertelde gisteren dat zij aanvankelijk inderdaad hun contract wilden vernieuwen, omdat er destijds sprake van was dat mevrouw Gaskell 't ballet zou verlaten en het beleid volle dig zou worden gewijzigd. Toen later bleek dat het een noch het ander het Verreweg de boeiendsttv-uitzending van gisteravond was de verkorte her haling van Pier Tania's film „Het einde van het lied" over het werk van radio-collega'Ate Doornbosch die over al in Nederland bijna vergeten liedjes voor zijn programma „Or.der de groe ne linde" (250e aflevering op 11 sep tember) opneemt en daardoor ver eeuwigt. In de aankondiging zag men bij wijze van contrast een dergelijke liedjes-zingende moeder naast een stel jongelui dat danste op „All my lovin'" van de Beatles. In deze „tijd van het snelle vergeten" (Tania) zijn er inder daad niet veel mensen meer die zelf hun arbeidsvitaminen zingen. Maar is het contrast tussen „Het was op een zwoele zomermorgen vroeg" en „Op een mooie Pinksterdag" wel zo groot? In chansons en protestsongs heeft Ne derland er sinds de eerste uitzending van deze documentaire heel wat balla des bijgekregen. „Het einde van het lied" wordt ingezonden naar het volks muziek- en folklorefestival in Dublin, begin oktober. Daar zal het contrast misschien verdwijnen door integratie met het moderne volkslied. Wat na tuurlijk niets afdoet aan de waarde van dit knappe werkstuk van Pier Ta nia, integendeel. J. v. d. K. HILVERSUM Ramses Shaffy heeft gistermiddag tijdens een camerarepeti tie voor het televisieprogramma Piek Up van de NCRV het liedje „Kijk, zei de meid" niet mogen opnemen. Toen men bij de NCRV de tekst hoorde, be merkte men dat de woorden „LSD" en „overspel" in het liedje voorkwamen. „Kijk, zei de meid" staat op de nieu we langspeelplaat van Ramses Shaffy. Gisteravond is die plaat opgenomen. Toen het besluit viel, dat het lied er bij de NCRV niet door kon, was Ram ses even sprakeloos. Later moest hij er wel om lachen. „Ik had er niet eens aan gedacht, dat dit zou kunnen." NED HERV. KERK: Beroepen te Birdaard-Reitsum: I. D. H. Dijk te Vierhuizen-Zoutkamp; te Hoek van Holland: A. Westra te Rhenen; te Anjum (Fr.): J J. Winckel te Foudgum; te St. Laurens (toez.): A. J. A. Ruys, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Westbroek: G. Broere te Dinteloord. GEREF KERKEN: Beroepen te Hoorn: E. J. Oomkes te Leeuwarden; te Midwolda (Old.) en te Bellingwolde: K. Dijk, kand. te Am sterdam; te Varsseveld en te Sidde- buren: F. de Jonge te Emmer-Com- pascuüm. Aangenomen naar 't Harde: G. Brink man te Kampen. GEREF GEMEENTEN: Bedankt voor Oud-Beijerland: A. W. Verhoef te Barneveld. ft ff geval was, besloten zij geen nieuw con tract aan te gaan. Volgens Holmes heeft het ballet in 't buitenland een slechte naam. Ter illus tratie vertelde hij, dat het ballet na zijn optreden in Mexico tijdens de jongste buitenlandse tournee in de pers als amateuristisch werd betiteld. Het ontbreekt de leiding aan visie op de toekomst, aldus Holmes. Er worden geen plannen op lange termijn ge maakt, waardoor het ballet op hetzelf de slechte niveau blijft hangen. Men hoopt er kennelijk elk seizoen maar weer het beste van te maken. De afge lopen twee-en-een-half jaar verlieten circa vijftig dansers het ballet, waar door het onmogelijk is de zo noodzake lijke continuïteit te krijgen. Als je elk jaar met een praktisch nieuwe troep moet beginnen kan ook geen goed artis tiek beleid worden gevoerd, aldus Hol mes. Hij meende, dat de directie tracht rond de hele zaak een rookgordijn te leggen en mevrouw Gaskell alles doet om een schandaal te vermijden. De heer Holmes achtte het ontslag onrechtmatig en nadelig voor zijn naam en die van zijn vrouw als be roepsdansers. Hij is dan ook niet van plan zich er bij neer te leggen. „Ik zal het stichtingsbestuur om een onderzoek van de hele kwestie vragen. Weigeren zij, dan zal ik het ballet een proces aan doen", aldus de heer Holmes. Het echtpaar vertrekt zaterdag naar Oost-Berlijn voor opnemen van een kleurenfilm, waarin zij zullen optreden. Daarna volgen uitvoeringen in Portu gal en Spanje en begin volgend jaar een tournee door dé Verenigde Sta ten. Het echtpaar blijft in Amsterdam wonen, onder meer om de verdere ont wikkelingen rond het ballet te volgen. Het Canadese danspaar Anne-Marie en David Holmes tijdens de perscon ferentie in verband met hun directe ont slag bij het Nationale Ballet. ROTTERDAM Twee grote Rotter damse Rijnvaartrederijen hebben we gens de slechte gang van zaken in hun bedrijfstak besloten vqortaan samen te gaan. De Nederlandsche Rijnvaartver eniging (N.R.V.) die deel uitmaakt van de Steenkolen Handels Vereeniging en de Handels- en Transport Maat schappij Vulcaan hebben daarom tot fusie besloten. Daartoe richten zij de nieuwe Europese Waterweg Transpor ten N.V. (E.W.T.) op. Er zullen negentig personeelsleden moeten afvloeien. De fusie wordt op 1 januari 1968 van kracht. Van 1 oktober af zullen N.R.V. en Vulkaan al voor gezamenlijke reke ning gaan varen. ROTTERDAM De intrinsieke waarde van een aandeel NV Vereenigd Bezit van 1894 (incls. uitgiftekosten van nieuwe aandelen) was aan het eind van het op 30 juni geëindigde boekjaar 1966/ '67 nagenoeg op peil gebleven, t.w. op f 97,- tegenover f 97,12 op 30 juni 1966. Het vermogen steeg van f 163,1 min. tot f 164,2 min., terwijl het geplaatste aandelenkapitaal toenam tot f 89,8 min. (f 85,9 min.). De inkomsten vertoonden een stijging tot f 7,8 min. 7,2 min.). Zoals bekend wordt voorgesteld een onveranderd dividend van f 4,20 per aapdee^an f 50 nominaal over het door de in aandelen van vorig jaar met 4 pet.' verhoogde aandelenkapitaal, alsmede 2*/» pet. in aandelen ten lasle van de agioreserve tegen 4 pet. vorig jaar. HILVERSUM L 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, praatje. 18.20 Licht instrumentaal kwartet. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte grammofoonmuz. 19.30 Lezen en schrij ven: letterkundige kroniek. 19.55 Nws. VPRO/VARA: 20.00 Edinburgh Festi val: BBC Symfonie ork. en solisten: mod. muz. (In de pauze: 21.10-21.25 Voordracht). 22.05 Voordracht v. ge dichten. (VARA). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Licht gevarieerd platen- progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Klass. en lichte grammofoon muz. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Radiokrant 19.30 RVU: Sociale onrust in de Nieuw ste Geschiedenis: de bewustwording v. de onderliggende groep Afro-Azia tische landen en Z. Amerika door Prof. Dr. A. E. Cohen, m.m.v. Prof. Dr. R. A. J. van Lier, Drs. W. J. van der Dussen en mej. Th. M. Wijntjes. NRU: 20.00 Grenspost: informatie voor en over vakantiegangers. 22.25 Huma nistisch Verbond: Kort commentaar, onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Avondcon cert: I. Vocaal kwintet: oude liederen. II. Kamerork.: mod. muz. 23.20 Radio- rama: veertiendaags mini-magazine met een cultureel knipoogje. 23.55-24.00 Nws NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. AVRO: 19.00 De onbekende wereld: Tuamotus, ko raalatol in de Zuidzee, filmreportage. 19.20 Muzikale improvisatie. 19.25 Kolo nel Hogan's helden, TV-film. 19.50 Pro- gramma-overz. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. TROS: 20.20 Humores ke, muzikaal progr. 20.35 87th Precinct Idol in the dust, TV-film. AVRO: 21.25 AVRO's Televizier. 21.55 Taptoe Delft. NTS: 22.45-22.50 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. KRO: 20.02 Jazz 625: Art Farmer Quartet. 20.30 Blind gebo rendocumentaire film. 21.00 Bo nanza: Explosieven, TV-film. 21.50 On ze man in Washington. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm. muz. (8.30-8.35 Van de voorpa gina). 9.35 Waterstanden. 9.40 Koper orkest. 10.00 Z.O. 135: gevar. program ma (11.00 Nws.) 12.15 Loon naar wer ken, lezing. 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Actueel sport nieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ikke, een geluidscollage. 16.00 Nws. 16.02 Sikkel en hamer, lezing. 16.15 Lichte gramm. muz. 17.05 De microfoon is voor U: amateursprogramma (Tussen 16.30- 17.30 Event, onderbreking voor reporta ge wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor amateurs te Heerlen). 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Stereo: Oude muz. (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Gewijde muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn, gevar. progr. (8.30-8.32 Nieuws). 11.00 Nationaal Programma: Reportage van de doop van Prins Willem-Alexander. 12.30 Nws. 12.43 Marktberichten. 12.45 Over heidsvoorlichting: Hoe gaan we?: een programma over verkeer, vervoer en vooruitzien. Presentatie: Rob Maas. 12.55 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.05 Lichte gramm. muz. 14.00 P.M., familieprogr. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. muziek (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operafragmen ten (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Hilver sum 3-vertissement. 11.30 Leger des Heilsmuziek. 12.00 Nieuws. 12.02 Weg wijzers, wenken en wetenswaardighe den. 13.00 Nieuws. 13.02 Tienerama. 14.00 Nieuws. 14.02 Tienerama. 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nieuws 15.02 Live! modern Amerikaans amu sement. 15.30 Tournee: muzikale zwerf tocht (16.00 Nieuws). 17.02-18.00 Sport- show: sport en lichte platen. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 TV-spel. 12.00-13.30 Act kroniek. 14.03 In kleuren: Schwarzwald- melodie. 16.10 Nws. 16.15 Progr. over beroepskeuze. 17.05 TV-film. 17.55 Over zicht der middagprogramma's van de volgende week. 18.00-18.05 Nws. (Regi on. progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.- overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn- Westfalen. 18.10 Progr. over geluidsja gers. 18.25 Hier und heute. 18.50 Goe denavond. 19.00 Hier und heute. 19.10 TV-spel. 19.40 Koorzang.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 In kleuren. Blijspel. 22.00 Journ. en weeroverz. Aansl.: com mentaar. 22.15 Critisch commentaar op het nws .22.45 Blijspel. 0.40 Nws. DUITSLAND II 14.30-16.10 In kleuren: Schwarzwald- melodie, film. 17.40 Weerber. voor va kantiegangers. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sportprogr. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 In kleuren: TV-film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 TV- film. 21.15 Muz. amusementsprogr. 21.40 Nws., weerber. en act. Aansl.: weer bericht voor vakantiegangers. 22.10 In kleuren: Filmreportage. 22.40 Les Choe- phores, opera v. Milhaud. AMSTERDAM Er bestond op nieuw weer zoveel (buitenlandse) be langstelling voor aandelen Philips en Unilever dat de koersen verder kon den doortrekken. Philips bijna f 1,50 en Unilever ca. f 1.Ook Koninklij ke trok tijdens beurs onverwacht aan, hoewel de handel hier zeer be perkt bleef, maar er werd nauwe lijks iets aangeboden, waardoor ons hoofdfonds om de vraag te bevredi gen rond f 1.50 kon aantrekken. Daarentegen ontwikkelde er zich vooral in de tweede periode aanbod voor AKU waar men nog altijd de kluts kwijt is door een nieuwe produktiebeperking binnen het concern: het fonds moest nu ruim f 1,prijsgeven. Ook Hoog ovens was f 1,op retour. Bij de EMS was het feest weer uit Er bleek niet voldoende vraag om het wassende aanbod op f 50,op te van gen, zodat volstaan werd met een ver lies van f 4,Opnieuw lager werd Bre- dero terwijl Elsevier, Kemo en Dagra in reactie gingen. Hoger waren daaren tegen Auto Rotterdam, Rommenhöller en Erdal, terwijl Albert Heijn, Centrale Suiker, Leidsche Wol, Utermöhlen, Spaarnestad, Fokker, Holl. Sociëteit, Nutricia en Havenwerken in herstel waren. Na veel passen en meten kwam voor de claims AMRO-bank een prijs van f 2.10 tot stand tegen een theoretische waarde op basis van de koers van de vorige dag van f 2.30. De scheepvaart lag weer lusteloos met trage koersvorming terzijde. KLM zette zijn opmars voort. Ook Deli en Amsterdam Rubber waren hoger. De obligatiemarkt lag geheel ongeani meerd en de koersen moesten weer enige druk verwerken. AMSTERDAM Op de Amsterdam se effectenbeurs zijn de aandelen Hol- landsche Bankunie heftig in beweging gekomen op grond van een nieuw ge rucht over een overneming van deze bank. Gisteren noteerden de aandelen 212 1/4 pet. Tijdens d beurs liepen de stukken op tot 220 pet en nabeurs werd hierin gehandeld oplopend tot 229Vi pet. Het gerucht wil dat een Amerikaanse bank een bod op de aandelen zou willen uitbrengen van 250 procent. Naar de raad van bestuur ons meedeelt is haar over een dergelijk bod niets bekend. „Wij moeten de geruchten geheel voor rekening laten van hen die ze versprei den. Trouwens met een bod van 250 pro cent zou een bedrag zijn gemoeid van honderd miljoen gulden en dat is toch wel iets om over te komen praten", al dus het bestuur. Volgens het gerucht zou het Ameri kaanse bod worden opgehouden door de Nederlandsche Bank, die het Neder landse bankwezen in de gelegenheid zou willen stellen een tegenbod op de aandelen van de H.B.U. uit te brengen. Daardoor zou deze voor de financiering van de buitenlandse handel zo belang rijke bankinstelling voor ons land kun nen worden behouden. Genoemd in dit verband worden de Amsterdam-Rotter dam Bank en Mees Hope. De vorige president van de Neder landsche Bank, dr. M. W. Holtrop heeft zich ten tijde van de grote bankfusies in ons land uitgesproken tegen een verde re concentratie van het bankwezen in Nederland. Nu de geruchten willen dat er buitenlandse gegadigden voor de H.B.U. zouden zijn, komen de kaarten wel anders te liggen. Een dergelijk bod heeft de goedkeuring nodig van de Nederlandsche Bank. ENSCHEDE Drs. H. J. Geerkens, directeur van Ven Heek Co. Konink lijke Textielfabrieken, heeft met ingang van 1 oktober 1967 eervol ontslag ge vraagd. Het ontslag is hem in de alge mene vergadering van aandeelhouders op de meest eervolle wijze verleend on der de gelijktijdige benoeming van de heer Geerkens tot commissaris der vennootschap. De heer B. J. ter Kuile, directeur, is benoemd tot plaatsver vangend directeur met een bijzondere opdracht. Van het college van commissarissen hebben twaalf leden op eigen verzoek hun comissariaat neergelegd. Hun zal worden verzocht toe te treden als lid van een raad van advies voor de ven nootschap. Naar aanleiding van de ontslagne ming van de heer Geerkens kan wor den opgemerkt dat de regering destijds een aantal voorwaarden heeft gesteld aan het verlenen van een kredietgaran tie van f 10 miljoen van de Investe ringsbank. Tot deze voorwaarden be hoorde o.m. een beperking van het aantal directeuren in verband met het inkrimpen van het bedrijf. Van Heek Co heeft het personeels bestand dit jaar teruggebracht van 3700 tot 2000 man. De directie van Van Heek Co zal straks worden gevoerd door de heren H. van Joolen en drs. H. J. Zeggelt. ROTTERDAM In de jaarvergade ring van de NV Internationale Handel en Scheepvaartmaatschappij Jan da Poorter te Rotterdam is ten aanzien van het lopende jaar meegedeeld, dat het bedrag aan winst op industrieprodukten en op handelsprodukten, welke in 1966 ruim 8 ton beliep, zeker niet zal wor den gehaald. Er zal echter vrijwel geen sprake meer zijn van liquidatie- of re organisatiekosten, uit welken hoofde de winst 1966 nog werd gedrukt met 4,5 ton. Het aantal werknemers te Rotter dam bedraagt momenteel iets minder dan 40 en te Geertruidenberg 65 a 70.

De Vallei | 1967 | | pagina 2