Raad Amerongen boos; niet verzocht bij opening school „Leersum laat ons met stukken zitten 99 Ederveen heeft zangvereniging „Gezangenkwestie is een afgodische kwestie" Televisie cadeau Burgemeester laat secretaris tijdens vergadering voorzitter van schoolbestuur bellen AGENDA Noorse levertraan Henny Jansen Wie zag poedel MIST u uw PTT'er benoemd bij 't CNV Automobilist dacht, maar keek niet Arrestatie wegens ontucht VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. MARKTEN Ds. Leenmans over gezangeiv avrffis VAN WOUT BLAUWKOUS September-aanbieding 10550 11079 Gevonden en verloren ELST Permanent FORD-show in showroom. Jeugddienst Honderd gulden Hemel V rouwendiens t Jordaanwater Aanbevelen Jeugdcantorij Riesi VRIJDAG I SEPTEMBER 1967 Afgelopen zaterdag is de voetbalcompe titie van start gegaan. Zo heet dat. En zo staat het ook in de kranten. De meeste zaken beginnen ergens. Maar competities gaan steevast altijd van start. Trouwens, zoals zoveel dingen, heeft het voetbal ook z'n eigen jargon gekre gen. Een vaktaaltje. Dat wordt voor het merendeel gemaakt door het pu bliek, dat in het gunstigste geval achter stalen buizen in bedwang wordtgehouden. „Langs de lijn" kun je wat horen. Je kunt het niet. Je moet het horen. Er zijn praters die langs de kant meer adem verliezen dan een speler op de grasmat. Ze kunnen een waterval openen gelijk een sportverslaggever. Het voordeel van de laatste is even wel, dat je hem z'n snavel kunt laten houden met een enkele draai aan de knop. Bij amateur-commentatoren lukt dat op geen enkele manier. Er zijn rustige kijkers die het proberen door bescheiden een andere kijk op de zaak te verkondigen dan de con- tinu-praters. Waag het niet, want dan is het hek helemaal van de dam. Dan blijven ze doordrammen tot de laatste snik die de scheidsrechtersfluit los laat. En, o wee, als er praters uit twee elkaar vijandig gezinde kampen bij elkaar in de buurt komen. Daar lig gen de kiemen voor de ongeregeld heden. Daar zijn complete veldslagen uit voortgekomen, die dan door de spelers uit genegenheid tegenover de supporters worden overgenomen. Buur Bram en ondergetekende hebben onlangs kunnen „genieten" van zo'n gratis recensie op de tegels, die het hoofdveld van het sportpark om zomen. Tijdens het zeer vriendschap pelijke duel tussen de plaatselijke sterrenploegen. Het noodlot had ons in de onmiddellijke nabijheid van een doorprater geplaatst. In normale om standigheden waren we een „reupel om gaan staan", maar de depressie die gedurende de hele wedstrijd over ons heen spoelde, maakte dat volstrekt onmogelijk. De baleinen van onze pa raplu zaten aan weerszijden verstrikt in andere baleinen en een kleine be weging van het apparaat gaf een aantal paraplu's verder nog protesten, omdat dat dan het hele dak in be weging kwam en het water overvloe dig achter in kragen begon te stromen. Er hielp niks aan. We moesten blijven staan waar we stonden en het stuk praatverdriet aanhoren. De man was alleen. Hij hoorde niet bij een zwager, een buurman of een ander artikel uit z'n naaste kring. We konden ons trouwens ook niet voorstellen, dat iemand met hem samen een match zou willen zien. Ook uiterlijk onder scheidde hij zich van de rest. Een paraplu zou hem misstaan hebben. Hij was verpakt in een waterafstotend kledingstuk, vaalgrijs van kleur. Vol gens Bram was het een soort brom- fietspak. Hij leverde onafgebroken kritiek, ter wijl niemand van de omstanders hem erom verzocht had. De spelers waren nog maar nauwelijks doorweekt of hij had de twee „aankopen" van het veld geveegd. De ene had het volgens hem in het betaalde voetbal nooit .hoger gebracht dan 't zevende van Wageningen en dan nog als reserve. Terwijl hij voor de andere, die men naar hij zei voor zeventienhonderd gulden weer naar z'n oude club had geronseld, nog geen doosje miskleur sigaartjes had willen geven. Zo ging de man door. Tot hij twee entwintig spelers geen plaatsje in één van de beide elftallen waardig ge keurd had. En vanzelfsprekend uit eindelijk was dat ook de consequen tie vroeg hij zich toen ook nog af, waarom men de trainers al niet lang geleden de plaats uit had gejaagd. 't Was echt een gezellige man om naast je te hebben. Hij besloot met een aardigheidje aan het adres van de scheidsrechter: hij zou hem een vogel fluitje van de markt toesturen. Het bestuur van het sportpark zou er geen kwaad aan doen een glazen hokje langs de lijn te plaatsen. Dat zou dan het trefpunt kunnen worden voor deze praatvaders WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL Speeltuin, Buurtlaan 19, 23 uur: Open luchtbazaar. ELST Cafe „De Morgenster", 20 uur: Leden vergadering v.v. „Oranje-Wit". BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: „Gescheurd Gordijn". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Speeltuin, Buurtlaan, 14-18 en 19-23 uur: Openluchtbazaar. RHENEN Natuurbad Ouwehand, 14.30 uur: Huldi ging Forellenleden. EDEKVEEN Café Marktzicht, 14-16 uur: Afscheids receptie heer Scholten. TIEL Stadswallen: Fruitmozaïeken tegen de wallen, 's Avonds verlicht, t.e.m. 10 sept. BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: „Gescheurd Gordijn'. AMERONGEN Tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft burgemeester mr. jhr. O. R. van den Bosch de plaatsvervangend ge meentesecretaris, de heer C. Th. de Boer, opdracht gegeven om ds. L. Zwaan, voorzitter van het bestuur van de School met den Bijbel, te bellen om te infor meren waarom de raad niet was uitgenodigd toen vorige week de christelijke ULO aan de Tabakslaan werd geopend. Een opmerking van de heer G. van Mourik (Gemeentebelangen) was in feite aanleiding voor deze merkwaardige gang van zaken. Hij was er nogal gebelgd over, dat de raad geen uitnodiging had ontvangen en zei dan ook: ,JDe gemeente is wel goed om geld te geven, maar verderho, maar". De burgemeester toonde zich ook verbaasd en in spanning werd het tele foontje afgewacht. Volgens de heer De Boer had de predikant hem verzekerd dat er geen enkele opzet in het geding was en dat de raadsleden van harte welkom zijn als vandaag de nieuwe christelijke lagere school wordt geopend. Burgemeester Van den Bosch liet later op de avond nogmaals zijn ver ontwaardiging blijken. Nu gold het de gemeente Leersum, die enige tijd geleden zonder overleg met de Ame rongen nieuw brandweermaterieel heeft aangeschaft, terwijl de beide gemeenten dit voorheen altijd voor gemeenschappelijke rekening deden. „In die aankoop zijn wij totaal niet gemoeid", sprak de burgemeester ge prikkeld. De heer Van Doom (CHU) ver weet Leersum dat Amerongen nu met de stukken blijft zitten, want de ne velspuit die in 1954 door de beide ge meenten samen werd betaald, komt nu geheel voor rekening van Ame rongen. Overigens vond de heer Van Doorn dat de spuit vanaf het begin al niet aan de eisen heeft voldaan. „De wagen is altijd te licht geweest. Als we nog eens een nieuwe kopen, zullen we wel bij deskundigen te ra de moeten gaan..." De raad werd een krediet van f 6200.- gevraagd om de brandspuit te kunnen voorzien van een nieuwe, zwaardere motor en een nieuwe ver snellingsbak. „De huidige trekkracht van de wa gen is onvoldoende. Het is onverant woord er mee uit te rukken. Stel je voor dat hij op weg naar een brand eens ergens blijft steken, dan staat R. van Mourik (Gem. Bel.) Ho maar het in de volgende dag in alle kran ten", zei de burgemeester. Het krediet werd tenslotte zonder enige tegenwerping verleend. De benoeming van wethouder K. G. Tiel tot ambtenaar van de burgerlij ke stand verliep alles behalve vlot. Vooral ir. Tenge (WD) bleek van de noodzaak hiervan maar nauwelijks te overtuigen. „We hebben al vijf van deze ambtenaren en ik vraag me daarom af of het noodzakelijk is, dat er een zesde bijkomt...", zo stel de hij. De burgemeester gaf als toe lichting dat de huwelijken meestal door wethouder Van Bameveld wor den voltrokken, maar dat er nu een speciaal verzoek was binnen gekomen van een aanstaand echtpaar dat door ADVERTENTIE 500 cc tijdelijk 1000 cc tijdelijk f 1.75 f 3.25 Drogisterij Zandstraat 7, Veenendaal CHERPENZEEL In verband met het honderd jarige bestaan van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft de afde ling Scherpenzeel gemeend om aan de Scherpenzeelse burgerij een passend ge schenk aan te bieden. Dit geschenk be staat uit een televisietoestel dat aan het bejaardentehuis in Scherpenzeel wordt gegeven ten behoeve van de recreatie zaal. De afdeling hoopt hiermede op passen de wijze een bijdrage voor dit mooie tehuis te hebben geleverd. de heer Tiel in de echt verbonden wenste te worden. Na veel heen en weer gepraat ging de heer Tenge toch met de benoeming akkoord. HUIVERIG Door de burgemeester werd mee gedeeld dat het zwembad De Blauwe Schuur voorlopig nog niet gesloten zal worden. Zo lang het zomerweer blijft aanhouden zal het bad vanaf 's mid dags een uur tot zonsondergang ge opend zijn. De raad besloot voorts een vaste lening aan te gaan ter grootte van f 203.00.- tegen een rente van 6V« procent per jaar. Het geld zal worden aangewend voor wegenaanleg op de terreinen van Bouwstroom I. Een raadscommissie bestaan de uit de heren Tenge, Buis en Put man bracht een advies uit over de „Verordening op de Inrichting en het Onderhoud van Siertuinen". In de vo rige raadsvergadering was deze ver ordening al uitvoerig ter sprake ge komen, maar toen vond de raad dat het raadzaam zou zijn de maatregel nog eens nader te laten onderzoeken door een speciale commissie. De com- commissieleden waren tot de slotsom gekomen, dat de verordening minder scherp moest worden gesteld. Er wer den dan ook enkele wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp van het college voorgesteld. De heer Tenge zei namens de com missie dat men er aanvankelijk hui verig tegenover had gestaan een der gelijke verordening vast te stellen, maar dat de bezwaren nadat de ma- VEENENDAAL Gevonden: een sleutelring met sleutels; damespara plu; een kinderpantoffel, rood van kleur; een gouden ketting; een ge vlochten babyschoentje; bruine porte feuille, inh. foto's en geldsbedrag; licht/blauwe halsdoek; transistor ra dio in tasje; trouwring, inscriptie Dini en datum; rieten boodschappentas; een sleutel no. 24; een rode kinder- step; een schildpad; bonnen Sociaal Bouwfonds Nederland; autosleuteltje met leertje; een kinderstep; een dub bele fietstas; een bromfietssleutel nr. 976; een bruin lederen boodschappen tas; sleutelhanger met autosleutels; zwarte dameshandtas, inh. zakdoekje enz. en een mapje met geld; een rood kinder jasje; een wit kinderschoen tje; elektrische boormachine; een grij ze boodschappentas met bloemen; ro de portemonnee, inh. geldsbedrag; een muntbiljet; bruine portemonnee, inh. geldsbedrag en enkele briefjes; een aktentas; verz. plaatje DNL-617; een verfkrabber; een metalen herenpols horloge met dito bandje; een wit kin derschoentje (rechter); een goudkleu rig damespolshorloge met bandje; een bankbiljet; een sleutelhouder met vier sleutels; sleutel aan ring; een wit kin derschoentje leer (linker). Verloren: een slobbroek, blauw van kleur; een zwarte herenparaplu met zwart handvat; een donkerbruine he renportemonnee, inh. f 20 a f 30 plus rekeningen; doublé herenpolshorloge, merk „Pronto" met zwart nylon band je; een grijze pet; een cognac-kleurige damesparaplu; een zilveren armband (schakels) met naamplaatje; rode schoen (slippers); driewielig kinder fietsje, kleur rood/geel met wit zadel; zwarte damesportemonnee met knip sluiting, inh. ong. f 12; verz.-plaatje bromfiets MRJ-930; een goudkleurige herenbril; een bankbiljet van f 25; een groen lederen damesportemonnee, inh. ong. f 5,00 en een huissleutel; een zwart regenpak; kinderbril met bruin montuur; sjaal, donkerblauw met groe ne noppen; bruin windjack; achter stuk van uitlaat van een Victoria- bromfiets; weggelopen een dwergpoe- deltje, zwart/wit van kleur roepnaam „Pasja"; verz.-plaatje bromf. QQL- 837; zwarte herenpantalon, verpakt in papier; doublé armband met rode steentjes (massieve armband); auto sleutel en huissleutel aan ring; blauw/ wit kinderfietsje; licht/blauwe para plu; rose paraplu met rood streepje; herenpolshorloge, merk „Pronto" met zwart nylon bandje; een rode step met witte spatborden, bel, rem en achter rekje; blauw toiletzak je waarin f 5, een ring met sleutels; een zilveren schakel armband. Op de band bevindt zich een plaatje met „Liesbeth"; een beige windjack; donkerbruine portemonee, inh. plm. f 2,50 en foto's; 4 sleutels in rood lederen etui; kinderbril met blauw montuur; gouden hangertje met pareltje; zwarte gasaansteker, merk „Poppell"; gouden ringetje, met in scriptie; grijs fietstasje; sleutelbos in bruin lederen omhulsel plm. 8 sleutels; rijbewijs; rode damesportemonnee, in houd f 5 plus los geld; verz.-plaatje bromfiets DNL 617; rode portemonee, inh. plm. f 15 en aansteker; sleutelbos met 4 sleutels; rond doublé dameshorlo ge met zwart bandje, merk „Pronto"; gouden ring met monogram „J.C.S."; verz.-plaatje bromfiets HQR-940; werk map t.n.v. J. M. Gerritsen; verz. bew. bromfiets NBB-499; een licht-grijs ge breid jongensvest met koperen knoop jes; een blauwe regenjas. Van Doom (CHU) stukken terie nader was bestudeerd, wel ver dwenen waren. „Persoonlijk", zo voegde hij er echter aan toe, „zou ik liever tot maatregelen overgaan, wanneer zou blijken dat dit noodzake lijk werd. Leiderdorp heeft dezelfde verordening vastgesteld, maar voor zover ik weet zijn Gedeputeerde Sta ten er niet mee akkoord gegaan..." De burgemeester wees er op, dat men de verordening uitsluitend moet zien als een middel om een harmo nisch en evenwichtig „stadsbeeld" te krijgen. Ir. Tenge liet zich niet zo gemakke lijk overtuigen, maar ook hij gaf zij tenslotte zijn fiat aan het voorstel, dat op voordracht van de commissie op enkele punten werd gewijzigd, zo dat er van een wat minder scherp toezicht sprake zal zijn. dagblad DE VALLEI Bel: tot 17.30 u. van 17.30— 19.30 Zaterdags 16.3017.30 uur VEENENDAAL De heer A. J. Evers, P.T.T.-ambtenaar te Veenen daal is per 1 oktober benoemd tot dis trictsbestuurder bij de Chr. Bedrijfs groepen Centrale in Nederland (aange sloten bij het C.N.V.). De heer Evers, die voorlopig in Vee nendaal blijft wonen, heeft de provin cies Noord Brabant en Limburg als werkterrein toegewezen gekregen. VEENENDAAL De Veenendaler A. D. wilde gistermiddag met zijn auto vanaf de Kerkewijk rechtaf de Patrimoniumlaan inrijden. Bij deze manoeuvre dacht hij dat het stoplicht reeds op geel stond, waardoor hij geen voorrang aan de bromfietser M. van Z. uit Amerongen gaf, .omdat hij toch moest stoppen", zoals hij later aan de politie verklaarde. De bromfietser reed echter door, waar hij volledig recht op had, omdat het verkeerslicht nog steeds op groen stond. Een botsing was het gevolg, waarbij beide voertuigen beschadigd werden. EDERVEEN Deze week is het werkelijk gelukt om in Ederveen ec christelijk gemengde zangvereniging op te richten. Diverse malen waren hier toe in het verleden pogingen ondernomen, maar men strandde steeds op de moeilijkheid dat er zich te weinig mannen opgaven. Het initiatief is uitge gaan van de Ned. Hervormde Jeugdraad, die de verdere uitbouw van de nieuwe verenigingen uit handen heeft gegeven aan het voorlopige bestuur dat als volgt is samengesteld: de heer H. van Manen en de dames Nab, Van Ee en Blaauwendraad. Er gaven zich inmiddels 20 dames en 10 heren op. Het ligt in de bedoeling om de repetities op woensdagavond in het verenigingsge bouw van de Ned. Hervormde kerk te houden. Dit hangt echter af van het aantrekken van een dirigent die deze avond nog beschikbaar heeft. Het kiezen van een dirigent wordt overgelaten aan het voorlopige bestuur, dat zich van zelfsprekend aanbevolen houdt voor nieuwe leden en wel in het bijzonder voor tenoren, bassen en baritons. Gevonden: 4 paar nylonkousen, he- renpolshorl., regenbroek, blauwe plas tic regenjas. Jonge hond aan komen lopen. Verloren: Twee Multo banden, he renportemonnee, zwarte portemonnee, gouden dameshorloge, damesarmband en fototoestel. SCHERPENZEEL In Leusden bij Amersfoort is gisteren aangehouden de 19-jarige B. uit Bameveld. Hij wordt verdacht van het plegen van ontucht met minderjarige jongens in de leeftijd van 1114 jaar in Leusden en Scher penzeel. De jongeman zal worden voor geleid aan de officier van justitie in Utrecht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Barneveld, 31/8 Coöperatieve Ve- luwse Eiervoiling Ede. Aanv. 832.594 stuks, stemming rustig. Prijzen (in f per 100 stuks): eieren van 52-53 gr. 11.68 11.95; 56-57 gr. 13.50—13.87; 60-61 gr. 13.70—14.25; 64-65 gr. 13.63—14.45. Barneveld, Eierveiling Aanvoer 963.440 stuks, stemming matig. Eieren van 42-48 gr. 6.99—9.55; 52-59 gr. 11.52 —14.28; 62-66 gr. 13.93—14.01; 66-72 gr. 13.94—15.20. Kruishouten, (België) Aanvoer 313.200 stuks, stemming rustig. Eieren van 52-53 gr. 10.88—11.17; 57-58 gr. 13.39 —13.60; 62-63 gr. 13.39—13.54. Barneveld, Eiermarkt Aanvoer 2.000.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 49-58 gr. 10.15—13.70, kg-prijs 2,07 2.36; 59-65 gr. 13.8514.50, kg-prijs 2.35—2.23. Varkensmarkt: Aanvoer 74 stuks, handel vlot. Prijzen (in f per stuk): biggen 6882. VEENENDAAL De vraag „al of niet gezangen zingen" is in veel kerken en groeperingen, waar dat tot nu toe niet de gewoonte is zeer ac tueel. Er lijkt langzamerhand een kentering te komen in de houding van degenen, die tot nu toe op „principiële" gronden het zingen van gezangen tijdens de kerkdiensten afwezen. In de kerkbode voor de Nederlandse Hervormde Gemeenten in de Ring Tholen schreef hierover ds. Ph. J. Leen mans toen nog Oud-Vossemeer, thans Rijnswaterswoude. Ds. Leenmans is lid van de gereformeerde bond in de Hervormde Kerk. Het is al weer enige jaren gele den, dat er in de Cunera-kerk een jeugddienst werd gehouden. Enkele leden meenden, dat hierin verande ring moest worden gebracht. Een Jeugddienstcommissie werd samen gesteld onder leiding van de heer Vos. Om tot een moderne jeugd dienst te komen, werd eerst onder zocht, wat de mogelijkheden waren. Onder andere werden jeugddiensten bezocht in Utrecht en Baam. De Jeugddienstcommissie, die al een jaar bestaat, meent, dat nu met een geheel nieuwe dienst gestart kan worden. Op zondag 10 september 's avonds om 7 uur zal de eerste dienst gehou den worden. De begeleiding van de hele dienst wordt verzorgd door het combo „The red cross singers" uit Zeist. „In de loop van de jaren vroeg men mij: „Waarom zingen wij in de kerk geen gezangen, u haalt in de preek menig gezang aan?" Onlangs besprak ik deze zaak met een Gere formeerde Bondscollega: Ik zei (en hij was het met mij eens): Wat voor een vreemde gemeente zou dat wezen, die week na week een preek zou aanhoren waarin wel over de Heiland en zijn arbeid zou worden gesproken, maar waar stelselmatig de naam Jezus werd weggelaten? Zoiets zou zelfs de stijlst rechtzinni ge gemeente niet uithouden, ook al had men de geschriften van „oude schrijvers" stukgelezen. In „onze gemeenten" betuigt de gemeente haar instemming met de verkondi ging door een lied waarin in het ge heel niet de Jezus-naam voorkomt! Ongezonde liturgische toestand is dit. Men kan zeggen dat Jezus toch overal gevonden wordt in de Psal men. Ja! maar de naam van vijf let ters wil in het lied genoemd we zen. Daar gaat het om. Zou er trou wens één gemeente zijn, die zo theo logisch ontwikkeld is dat zij overal in de psalmen de persoon en het werk van Jezus gewaar wordt? Onlangs kreeg ik een preek van Kohlbrugge, een bekende oude schrijver, in handen. Naast psalm verzen waren aangegeven 5 versjes van een gezang... Tot degenen, die mij aanspraken over de gezangen kwestie had ik alleen maar kunnen zeggen, dat ik beroepen ben destijds als een „niet-gezangen" dominee. Steeds had ik echter vooral moe ten zeggen, dat ik maar veiligheids halve de bezwaarde gemeenteleden tegemoet wilde komen, die zich (in de kerk!) zo zouden ergeren aan een gezongen gezang. Een tekst wordt nog wel eens aangehaald: „Als ik mijn broeder erger, zal ik in eeuwigheid geen vlees meer eten". Wie is die broeder? Zijn dat dan harde koppen en onverbrijzel- de gemoederen, zij die tegen alle ge zangen zijn, zonder er een reden voor te kunnen noemen? Of zijn het diegenen, die de naam Jezus lief kregen en deze naam van vijf letters gaarne hogelijk willen ver heffen in hun lied? Gezangen zegt men, zijn mensenwerk. Ja, maar de Psalmberijming, die we nog steeds gebruiken ook. Die is op vele plaat sen zelfs onschriftuurlijk! De Formulieren, de Catechismus en alle preken van alle dominees zijn mensenwerk. De historie van Aarons zonen, die vreemd vuur op het altaar brachten is wel eens aan gevoerd. Maar de Morgen- en Avond zang, die we nog wel willen zingen, mogen toch geen „vreemd vuur" ge noemd worden? Gezang 35 vreemd vuur? Dit is echter de prachtige be rijming van de wereldberoemde schuldbelijdenis van Calvijn. Een dominee gaf eens gezang 170 op: ,,'k Heb Jezus lief..." „Hoe kon u het opgeven zei een oud vrouwtje. „Dat kan een mens toch zomaar niet zeggen!" „Moedertje", antwoordde de pre dikant, „uit hart en keel zong je pas psalm 116: „God heb ik lief". Het vrouwtje was even verbluft, maar antwoordde toen: „Dat is het nu juist. De Psalmen stellen God voor op, maar de gezangen het „ik" van de mens!" „Moedertje, het gezang zet wel het „ik" voorop in die be ginregel" zei de predikant, „maar hoe? Het is een gekruisigd „ik". Er is niets anders overgeschoten dan een kleine „k"! Volgende zondag zong zij gezangen, dat haar mutslin ten beefden. De gezangenkwestie is een afgodi sche kwestie, ook een moorddadige kwestie. Hoevelen hebben hoevele dominees al niet „afgemaakt" om het gezang! Je wordt herinnerd aan een slachterswerkplaats met veel mensen, veel gereutel en veel bloed. Wat zegt u, lezer, van dit al les? Toch niet dit: „Dominee u moogt praten als Brugman, gelijk hebben of ongelijk: ik zing geen ge zangen niet uit de oude of de gezui verde bundel, al waren het berijmin gen uit Jesaja of Openbaring: ik wil het niet en ik doe het niet". Iemand noemde eens een gezegde van zijn vader: „Het gezang brengt ons niet in de hemel, het houdt ons ook niet uit de hemel". Zo denk ik ook", aldus ds. Leenmans. In de Julianakerk vond men in de collectezak een bankje van f 100 dat bestemd was voor de zending. Ds. Graafland kreeg een gelijk be drag voor het uitbreidingsfonds. Het volgende komt uit het Kerk blad voor de hervormde gemeente in Baarn: Wat weemoedig zegt moe der: „Als opa nog geleefd zou heb ben, dan was hij vandaag jarig ge weest". Waarop de kleindochter van opa antwoordt: „Nou, dan hebben wij pech en in de hemel hebben ze nu plezier". De kerkeraad van de wijkge- meente zuid van de hervormde kerk in Veenendaal heeft een aantal da mes uitgenodigd om een „damesco mité" op te richten. Er is reeds een eerste samenkomst met deze dames gehouden, waarop werd nagegaan en besproken welke plaats en taak Gods Woord aan de vrouw in de ge meente geeft. „De gegevens zijn dan niet weinig", schrijft ds. Jonger- den in het Kerkblad. „Op velerlei wijze heeft de vrouw in de dagen der apostelen aan het gemeentelijk leven deelgenomen. Niet als vrouwelijk ambtsdrager, maar wel als dienares in de grote arbeid van Gods Koninkrijk. Paulus ziet voor hen taken weggelegd. Zij hebben allereerst voor de Kerk van morgen zorg te dragen, maar voorts kunnen zij verschillende diensten verrichten die het gemeenteleven ten goede komen". De bedoeling is, dat het dames comité met ingang van 1 september een aantal taken op zich gaat ne men, zoals het bezoeken van nieuw ingekomenen in de wijk, bij geboor ten, bij bejaarden bij huwelijksju bilea bij langdurig zieken en zij die gedurende langere tijd in een zieken huis verpleegd worden. „Al dit werk heeft niet de bedoe ling om ambtelijk te komen. Het ambtelijke werk is en blijft voor de ambtsdragers. De gemeente is vrij om het bezoek te aanvaarden of daarvan af te zien. We mogen aan nemen dat dit in de geest der liefde geschiedt. De bezoeken kunnen ver gezeld gaan van kleine geschenken. Nadere gegevens volgen later", al dus ds. Jongerden. Het schijnt wer kelijk niet de bedoeling te zijn, dat deze vrouwen als „diacones" op gaan treden, ook al lijken hun werk zaamheden er op. Spectator, een „cursiefjesschrij ver" in de classicale kerkbode van de chr. geref. kerken onder meer te Veenendaal schreef onder de titel „Jordaanwater" het volgende: „Zoals u ongetwijfeld gelezen heeft beginnen de papieren van het Jordaanwater in kerkelijk Neder land te stijgen. Het schijnt je wel wat te doen, dat dopen met water uit de Jordaan, wat je eigen predi kant helemaal uit het heilige land meegebracht heeft. Vroeger stond het Jordaanwater er aanzienlijk slechter voor. Een zekere Naaman gaf er zogezegd niets voor. Maar nu liggen de zaken anders. Het feit, dat je met Jordaanwater gedoopt bent zegt toch wel iets. Je zou eigenlijk met een certificaat van echtheid moeten rondlopen, want als de za ken goedgaan wordt de Jordaan vast in de Heilige-Landstichting in Nij megen nagebouwd en dat zou oneer lijke concurrentie gaan betekenen. Maar al die mensen dan die niet met Jordaanwater gedoopt zijn? Nou, die zouden zich kunnen laten overdopen! Ik hoop overigens, dat hierdoor geen kerkscheuring ont staat, want wij hebben al kerken ge noeg en wat mij betreft is er voor Jordaandopers geen plaats meer. Die moeten maar in hun eigen ker ken blijven. Helaas weten we niet of de kamerling door Filippus met jor daanwater gedoopt is. Als het nu maar niet met Kidron- of Jabbok- water gebeurd is, anders krijgen we gewoonweg een doopwaterverwar ring. Maar zijn we niet hard aan 'n nieuwe relikwieënverering bezig? De zonet genoemde kamerling riep: „Ziedaar water, wat verhindert mij om gedoopt te worden?" Als wij nu maar niet met de Jor daan aankomen, want dat vroeg hij nu juist niet! De Jordaan is even min een heilige rivier als de Ganges of de Eem. Daarom vinden we dat gedoe met Jordaanwater maar be denkelijk. Hopelijk hecht ook nie mand er een bijzondere betekenis aan", aldus Spectator. Ds. J. van der Haar verontschul digt zich in zijn kerkbode voor het aanbevelen van de derde collecte: „U neemt me dat toch hopelijk niet kwalijk, dat ik de derde collecte aanbeveel. Wij wonen tegenwoordig allemaal in behoorlijke woningen en zouden we dan niet mogen ijveren voor een verbetering van het Huis Gods, zoals we de kerk toch vaak plegen te noemen?" Kennelijk is de derde collecte bestemd voor verbete ring van de kerk in Achterberg. De cantor-organist van de her vormde wijkgemeente „Sola Fide" wil komen tot oprichting van een Jeugdcantorij, die actief ingescha keld kan worden in de eredienst. Dat ook koorzang, naast gemeentezang aanspreekt tijdens de dienst is in de afgelopen maanden duidelijk be wezen. Voorlopig komen kinderen van 10-12 jaar in aanmerking om deel te gaan uitmaken van het kerk koor. Op 30 juni is de actie die „Sola Fide" voerde voor de gemeente van ds. Tullio Vinay te Riësi op Sicilië, afgesloten. In totaal werd in een jaar tijd f 4500 bijeengebracht. Op 1 juli begon een actie ten bate van het hulpfonds dat door de Wereld raad van kerken ten behoeve van de burgerbevolking in Zuid-Viëtnam is ingesteld. In de loop van de eerste maand kwam reeds f 374 binnen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3