Bejaarden-industrie van Baarn geschokt Kaarslicht boerenkool Bij vijftig inbraken meer rommel dan buit gemaakt de individuele haarlotion zie uzelf in AA TT TA IB AC Gemeente wil bi] voorrang eigen ingezetenen in rusthuizen 99 'Buitenpoorters' die er al zijn mogen blij ven Urk en Elten 1000 jaar II AA IE Juwelendief had briljante greep Forensen blijven doorrijden naar stadscentrum VAN ONZE LEESTAFEL Anthony Veder overleden WON1ISG1ÏOOD WORGGREEP Verkoop woningwet- huizen te Baarn opgeschort VERZOEK Jongen verdacht van 20 aanrandingen HAARTABAC is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. Loos bomalarm in Tweede Kamer JONGE DIEF LIET BRIEFJES ACHTER MET: „GEEN POEN - DAN ROTZOOI MISLUKT HUWELIJK Joseph-van-Leider. Onbillijke last VRIJDAG I SEPTEMBER 1967 99 (Van een onzer verslaggevers Tl/Tevrouw C. Brevé-Sampimon, directrice van een der 25 Baarnse rusthuizen voor bejaarden, kreeg gisteren haar handen vol, nadat bekend was ge worden, dat de gemeente alleen nog maar aan Baarnse bejaarden een vesti gingsvergunning wil geven. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld voor alle bewoners van pensions en rusthuizen zo'n vergunning verplicht te stellen. Mensen van buiten-af krijgen, volgens het voorstel, géén vestigingsvergunning Woensdag moeten de raadsleden over het plan van B. en W. oordelen. „De telefoon staat rood-gloeiend. Tientallen mensen, die van plan waren In de toekomst in ons rusthuis te komen wonen, bellen op om te vra gen wat rij moeten doen. Ik raad hun aan om zich voor woensdag alvast by de gemeente te laten inschrijven" zegt mevrouw Brevé. De adjunct-directeur van de gemeen telijke sociale dienst, de heer J. Benja min, is het ermee eens dat de nieuwe maatregel vooral de Baarnse „bejaar den-industrie" raakt. In de 25 plaatse lijke rusthuizen wonen ongeveer vijf honderd bejaarden. „Maar er is geen enkele reden om ongerust te zijn", zegt hij. „Het wordt tijd dat B. W. in een rondschrijven aan bejaarden en rusthuizen die onrust wegnemen." „Wij willen alleen dat de Baarnse bejaarden voorrang krijgen bij plaat sing in een rusthuis of pension. Als er dan nog plaatsen over zijn mogen die gerust door „buitenpoorters" worden ingenomen. Degenen, die nu in rusthui zen en pensions wonen, mogen daar blijven." De nieuwe maatregel geldt, volgens de heer Benjamin, ook voor tijdelijke pensiongasten en voor mensen die van buiten de gemeente komen, in Baarn werken en daarom in een pension op kamers gaan. „Maar dat zijn er niet veel", zegt de heer Benjamin. „Iemand die in deze gemeente werkt gaat waar achtig niet in een duur pension wonen. Die zoekt kamers bij particulieren." „De achtergrond van de nieuwe maatregel is de woningnood", zegt de heer Benjamin. „Wij hebben hier op 24.000 inwoners zeshonderd woningzoe kenden, onder wie enkele krepeerge- vallen. Er is een schreeuwende behoef te aan vooral arbeiderswoningen." „Wanneer Baarnse bejaarden voor rang krijgen bij het plaatsen in rust huizen, laten deze oude mensen hier woningen achter voor jonge gezinnen. Vewgeet ook niet dat het parkachtige Baarn enorm in trek is bij bejaarden. Er kwamen hier steeds meer oude mensen wonen." „Er wonen in Baarn bijna 3200 be jaarden. Dat is 13,2 procent van de be volking. Wij zitten bijna drie procent boven het landelijk gemiddelde." „Het gevolg was dat de meeste rust huizen gingen uitbreiden. Dat kostte de gemeente dan veelal een deel van het woningbouwcontingent. Maar wij heb ben juist veel woningen nodig en veel kans om de gemeente uit te breiden is er niet", aldus de heer Benjamin. Mevrouw Brevé zegt: „De gemeente wil af van de bijnaam Het Groene Graf. De winten, die de rusthuizen ma ken wil de gemeente in eigen zak ste ken. Daarom wil zij alle rusthuizen in een worggreep nemen. De gemeente bouwt niet voor niets zelf een bejaar denhuis elders in het dorp." De heer Benjamin is het daar niet helemaal mee eens. Hij zegt: „Het aantal particuliere rusthuizen in Baarn is inderdaad nogal fors. Daarom mo gen er geen nieuwe rusthuizen meer bijkomen." „Degenen die hier in Baarn een rust huis hebben, wilier liever een welge stelde oude-van-dagen in hun huis heb ben dan een bejaarde met plattere beurs. Baarn heeft niet veel rijke be jaarden. Als zo iemand naar een rust huis wil, zal meestentijds de Algemene Bijstandswet eraan te pas moeten ko men. De houders van rusthuizen in Baarn voelen weinig voor deze geval len." „Daarom bouwt de gemeente voor deze mensen met een lager inkomen zelf een bejaardenhuis. Die krijgen in ons huis voorrang. Als wij dan nog plaats over hebben, willen wij de be jaarden in de dure rusthuizen vragen BAARN De verkoop van woning wetwoningen aan bewoners is in Baarn opgeschort. B. en W. zijn het niet eens met de nieuwe maatregelen van de minister, die een verruiming van de verkoopmogelijkheden beogen. De bezwaren van het college gaan vooral uit naar de verkorting van de termijn (van tien tot drie jaar) gedu rende welke de kopers verplicht zijn de woning te bewonen, en tegen de verschuiving van de inkomensgrens van de zg. weistandsgrens naar twin tigduizend gulden. Bovendien menen B. en W. van Baarn, dat de woning wetwoningen aanzienlijk beneden de marktwaarde worden verkocht.» Het college heeft de bezwaren tegen de nieuwe regeling voorgelegd aan de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. In afwachting van een antwoord hierop zal de verkoop van woningwet woningen aan bewoners van Baarn voorlopig worden gestaakt, als de raad zich daarmee tenminste kan verenigen. of zij er zin in hebben in ons goedkope re huis te komen wonen". „Sterker nog: dan gaan wij Baarnse bejaarden, die elders in het land in een rusthuis wonen vragen of zij er iets voor voelen terug te komen naar Baarn." „De houders van rusthuizen in onze gemeente hoeven niet bang te zijn dat hun „bedrijf" naar de knoppen gaat: Het nabij gelegen Amsterdam heeft nog voorraadschuren vol met bejaar den. Maar éérst moeten de ouden-van- dagen uit Baarn zelf onder dak", zegt de heer Benjamin. Van onze correspondent HUIZEN Een zestienjarige jongen uit Huizen is gisteren gearresteerd op verdenking van het plegen van onge veer twintig aanrandingen in het afge lopen halfjaar in Huizen, Bussum en Naarden. Bij voorkeur viel de jongen zijn slachtoffers in de rug aan. Meer dan eens heeft hij geprobeerd vrouwen in Huizer klederdracht de kleren van het lijf on de kap van het hoofd te rukken. URK Elten in Duitsland, dat op korte tijd binnen de Nederlandse gren zen heeft gelegen, bestaat 1000 jaar, althans de r.k. Stiftskirche St. Vitus. Deze kerk is na in de oorlog te z(jn verwoest, thans hersteld en zal zater dag weer in gebruik worden genomen. Ook de gemeente Urk is hierbij be trokken. Duizend jaar geleden heeft keizer Otto I alle eigendommen van een zekere graaf Wichmann geschonken aan het klooster te Elten. Hierbij was ook het toenmalige Orch of Urk. Dat was toen de eerste maal, dat Urk offi cieel genoemd werd. De bescheiden hierover berusten in de kloosterkerk te Elten. Urk viert dientengevolge volgend voorjaar het 1000-jarig bestaan en dat zal op grootse wijze geschieden. Zaterdag zal Urk vertegenwoordigd zijn bij de ingebruikneming van de duizend jaar oude kerk op de Elter- berg. B. en W. zullen namens de be volking een geschenk aanbieden, om de banden tussen Urk en Elten te be wijzen. Om evenwel aan te tonen, dat het 1000 jaar geleden aan het klooster toe behorende Urk geen enkele binding heeft aan de R.K. Kerk wordt een Statenbijbel in oude (Duitse) druk aan geboden. De burgemeester kreeg de verzeke ring van de R.K. geestelijke overheid, dat deze bijbel een ereplaats zal krij gen in de Stiftskirche te Elten. Het Ur- ker visserskoor „Crescendo", zal za terdag in Urker kostuum te Elten con certeren. ADVERTENTIE HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAÜRER WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om kwart over vijf gistermiddag kreeg de Haagse politie een anoniem telefoontje dat er een bom zou zijn geplaatst in het gebouw van de Tweede Kamer. Een ploeg van tien po litiemensen heeft het gebouw meteen grondig» doorzocht. Er werd niets gevon den. ADVERTENTIE Waarom niet? U weet nog niet hoe feestelijk en apart boerenkool kan smaken. Winterkost, zeker. Maar u zult ontdekken wat er aan verrassends in alledaagse groenten schuil gaat. Wat voor weelde er uit gewone worst valt te halen. Winterkost hoeft niet alledaags te zijn. Juist in de winter is het nodig om niet alleen goed, maar ook interessant eten op tafel te brengen. En daarvoor hoeft u niets uit het buitenland te laten komen. Margriet Apart, de bijlage in Margriet nr. 36 van 9 september gaat helemaal over gewoon eten - maar dan gewoon eten waar u van opkijkt. 16 pagina's nieuws voor keuken en tafel.. Kleurenfoto's van nieuwe gerechten die zich bij kaarslicht laten fijnproeven. Nieuwe smaken en nieuwe geuren. Recepten, niet halsbrekend maar'heel goed uitgekiend. Dat kunt u Wina Bom wel toevertrouwen. Margriet Apart vertelt u nog meer. Bijvoorbeeld over winterdranken en vindingrijke hapjes. Over soepen - kent u warmoezenierssoep? Kruiden, die zo weldadig en veelzijdig kunnen.zijn (bij elke drogist te vinden). Vitaminen komen ter sprake. Handig inkopen staat erin. Enzovoort. U kunt nu eens iets op tafel brengen waarin uw eigen smaak tot zijn recht komt. Margriet bekijkt het met uw ogen. Beter krijgt niemand het te zien. margriet Verknicrbaar on 51 Lose nummers 60 cent Verkrijgbaar op 5000 verkooppunten ROTTERDAM „Geen poen dan rot zooi". Dat was de tekst, die de fa brieksarbeider Mattheus P. van D. (19) uit Rotterdam op een papiertje achter liet als hij bij een van de vijftig inbra ken, die hij in enkele maanden tijds pleegde, geen geld vond. De officier van justitie mr. P. A. H. Bos becijfer de gisteren voor de Rotterdamse recht bank, dat Van D. bij elkaar maar zes duizend gulden buit had gemaakt, maar dat hij zeker voor vier keer dat bedrag vernielingen had aangericht. Op 18 december had hij zich in een bedrijf in Schiedam dat hij drie weken tevoren ook al was binnengedrongen, aan een brandkast gewaagd. Hij had de brandkast van een verdieping af in een loods laten duikelen en was er vervol gens met een vorkheftruck tegen aan gaan rammen om hem open te krijgen. Daarbij had, zoals vaker gebeurde, zijn bróertje Dirk van twaalf jaar assisten tie verleend. Mattheus was eind vorig jaar ook al met de justitie in aanraking gekomen, maar toen ging het om een eenvoudige bromfietsdiefstal. Daarvoor had hij 8 februari twee maanden voorwaardelijk ring zo gunstig over hem had gerap porteerd. „Hij vraagt maar weinig zakgeld aan zijn moeder", was lovend over hem gezegd. „Ja, hij verdiende met inbraken ge noeg bij in die tijd", stelde de officier wrang vast. Die bijverdiensten stelden de toen nog achttienjarige fabrieksar beider in staat soms driemaal in de week met een sportauto te rijden en re gelmatig „naar de meiden" te gaan, zoals de president het overduidelijk ka rakteriseerde. Het gaf wel aan hoe moeilijk dit kind uit een grondig mislukt huwelijk te pei len was. De deskundigen van de Psy chiatrische Observatiekliniek in Utrecht hadden zich acht weken over hem ge bogen en zij hadden geadviseerd hem naar de jeugdgevangenis in Zutphen te sturen, waar hij een goede vakopleiding zou kunnen krijgen. De raadsman, mr. H. W. R. Beerling, voelde daar ook al les voor. Een selecteur van het gevangeniswe zen, die zich daarna ook nog eens met Mattheus had bezig gehouden vol gens mr. Beerling niet langer dan een kwartiertje had echter gezegd dat het selectie- en oriëntatiecentrum van het gevangeniswezen in Den Haag nog maar eens moest bekijken wat de juis te inrichting voor hem zou zijn. Die aanbeveling wilde de officier vol gen bij zijn eis, die hij rekening hou dend met het uitzitten van de voor waardelijk opgelegde twee maanden bepaalde op twee jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Mr. Bos vertelde ook nog aan opneming in de Professor Pompekliniek in Nijmegen te hebben gedacht, „maar daar zit nog steeds geen sleutel op de achterdeur, zodat het aantal ontvluchtingen er gelijk is aan het aantal patiënten." Voor de raadsman kwam de eis tot voorwaardelijke terbeschikkingstelling uit de lucht vallen, zoals hij zei, om dat daartoe nergens in de rapporten was geadviseerd. Een nieuw zielkun dig onderzoek in Den Haag leek hem dubbelop na het uitvoerige rapport dat de Psychiatrische Observatiekliniek al had uitgebracht- Mr. Bos verweerde zich daartegen met de uitleg dat de Psychiatrische Observatiekliniek te weinig ervaring met jeugdigen zou hebben. „Prof. Kloek van die kliniek heeft mij ver schillende keren gezegd dat hij eigen lijk niet goed weet welke gevangenis sen hij voor jeugdigen moet aanbeve len. Het zou niet de eerste keer zijn dat prof. Kloek een onbruikbaar advies voor jeugdigen gaf," aldus mr. Bos. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Tachtig mille aan juwelen vrijwel uitsluitend briljan ten bleek gisterochtend te zijn ver dwenen uit de etalage van de Bossche juwelier Ferdinant Klaassen. Van de ruitentikker is nog geen spoor gevon den. „Er is niet veel weg zo'n dertig ringen, armbanden en dasspelden maar het is een goede greep geweest", zei ons gistermiddag de heer Klaasen (33). „Het telt toch lekker aan. want het was allemaal twee-, drie- of vijf duizend gulden". Een krantenbezorger sloeg gisteroch tend vroeg alarm, nadat hij het gat in de ruit van de juwelierszaak aan de Kerkstraat had opgemerkt. De politie haalde de heer Klaassen uit bed. Buurtbewoners hadden bij het krie ken van de dag glasgerinkel gehoord en vervolgens een auto horen wegrij den, maar daar had niemand verder aandacht aan besteed. De alarminstal latie, die de winkelruit beveiligde, was niet in werking getreden. AMSTERDAM De proef om Gooi- se forensen erote te brengen hun auto bij het stadion van Ajax, in het oosten van de stad, te parkeren en een snel- bus naar het centrum te nemen, is mis lukt. De snel bus rijdt voor tien tot vijftien passagiers, onder wie vermoedelijk nog enkele buurtbewoners. Op de parkeer plaats, met een capaciteit van honderd- vijftig auto's, staan gemiddeld slechts twaalf wagens, ondanks de publiciteit, spandoeken, affiches en tweeduizend persoonlijke brieven aan forensen in het Gooi. Een dergelijke proef voor de foren sen uit de richting Amstelveen heeft evenmin succes opgeleverd. Toch zetten B. en W. de proef voort en zullen zij het aantal parkeermeters in de binnenstad uitbreiden. Dit blijkt uit het antwoord van B. en W. van Amster dapmo vragen van het gemeenteraadslid drs. Ed. van Thijn (soc.). yjinister Luns heeft een drukk eweek achter de rug. Hij is in Polen ge weest, waar hij galant heeft gedaan over de Poolse vrouw, hij heeft er op zijn buik zitten slaan om zijn materia listische instelling te illustreren en hij heeft, naast een heleboel mondelinge over Vietnam, weer eens schriftelijke vragen beantwoord. En daar is hij, zo is ook nu gebleken, niet sterk in, aldus de „Nieuwe Rotterdamse Courant" (Hb). „Ditmaal betrof het vragen van het socialistische Tweede-Kamer lid Voogd, die van de minister wil de weten of de Nederlandse rege ring zich ook had doen vertegen woordigen bij de begrafenis van de Zuidafrikaanse Nobelprijswin naar Loethoeli op 30 juli en zo niet, waarom niet. Vooral het ant woord op de laatste vraag was van belang, want ook de heer Voogd wist allang, dat Nederland er niet bij was geweest. De heer Luns heeft zich er met zijn ant woord als een joseph-van-leiden van afgemaakt. Hij heeft laten we ten, dat er zich een Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging geen aanleiding was, omdat Loethoeli geen belangrijke publieke functie heeft vervuld in het eigen land en omdat hij geen speciale verdien sten jegens Nederland heeft ge had. Het eerste motief van de minister is onjuist. Loethoeli heeft namelijk wel een belangrijke publieke func tie bekleed; hij is geruime tijd voorzitter geweest van het African National Congress. Dat hij de laat ste jaren geen belangrijk openbaar ambt meer heeft vervuld, lag min der aan hem dan aan de Zuidafri kaanse regering. De bekleding er van was hem onmogelijk gemaakt. Het was hem namelijk niet alleen verboden zijn afgelegen woon plaats te verlaten, het was hem evenmin toegestaan in het open baar te spreken. Hij hield er na melijk andere ideeën op na over een samenleving van blanken en an ders gekleurden dan de officiële, zoals die in de apartheidswetten zijn omschreven. Loethoeli had inderdaad geen bij zondere verdiensten jegens Ne derland. Hij heeft ons land nooit een handelscontract bezorgd, hij heeft evenmin geijverd voor een innige vriendschap tussen Nederland en Zuid-Afrika, hij had een paar andere dingen aan zijn hoofd. Loethoeli had evenwel verdiensten die hier ver boven uitgaan. Loet hoeli was een groot man, die heeft getracht zonder geweld blank en niet-blank tot elkaar te brengen in een land, waar een deel van de be- volkine niet zelden tot het uiterste wordt getergd als het zich demo cratische grondrechten wil ver overen. Hij heeft zijn aanhangers geïnspireerd tot geestelijk verzet. En als hij de laatste jaren dan geen belangrijke post in zijn eigen land heeft bekleed, betekent dat niet, dat hij er geen belangrijke publieke functie zou hebben ver vuld. Hij is, monddood gemaakt en geïsoleerd, een symbool van geweldloos verzet gebleven. Er zijn maar weinig mensen, die een dergelijke functie kunnen vervul len. Loethoeli heeft dan ook niet voor niets de Nobelprijs voor de vrede gekregen. Een andere vraag is of de Zuidafri kaanse regering het zou hebben gewaardeerd als Nederland zich bij de begrafenis zou hebben laten vertegenwoordigen, maar dit is gelukkig blijkens het ant woord althans, niet in de overwe gingen betrokken. De heer Luns heeft zich ertoe beperkt de ver diensten van Loethoeli onjuist te taxeren, dit in tegenstelling tot zijn collega's van de VS, Groot- Brittannië, Zweden, Noorwegen en Denemarken, want deze landen waren er wel. We zijn benieuwd naar het ant woord van de minister op het tweede stel vragen van de heer Voogd, want ook dit Kamerlid is al lerminst gelukkig met het minis teriële antwoord". klacht van een der spoorwegvak bonden, dat NS de lasten draagt van het militair personenvervoer-voor- half-geld, lijkt redelijk, constateert „De Volkskrant" (r.k.). ..Er valt veel voor te zeggen, dat het ministerie van Defensie ten volle betaalt voor de diensten, die aan zijn personeel, de dienstplich tigen zo goed als de beroepsmili tairen, worden verleend. Het zou beantwoorden aan een gezond be ginsel; dat van zuivere verhoudin gen in een zakelijk verkeer. Het feit dat de spoorwegen grote verliezen lijden (nu van 140 mil joen gulden), is eigenlijk maar een bijkomstigheid, die de onbillijk- hied van de situatie overigens wel een actuele nadruk geeft. Ook als ze rendabel zouden draaien, onaf hankelijk van overheidssteun, moe ten de spoorwegen geen lasten worden toegeschoeven, die vreemd zijn aan haar bedrijf. Nu ze zelf onder financiële zorgen gebukt gaan is er een reden te meer om een einde te maken aan een lang ROTTERDAM De bekende reder Anthony Veder is woensdag plotseling overleden in z(jn woonplaats Rotter dam. H(j was 52 jaar. De heer Veder was een zeer energiek man, wiens belangstelling verscheidene richtingen uitging. Sinds enige jaren was hij cultureel adviseur van Prins Bemhard. Zijn doorzettingsvermogen bleek al op jeugdige leeftijd. Hij was pas 22 jaar toen hij een eigen scheepvaartbedrijf stichtte onder de naam Anthony Veder en Co. Oranje Lijn. Hij was de onver moeide pionier voor de zeevaart naar de Grote Meren in Noord-Amerika. Hij liet er na de Tweede Wereldoor log een flinke vloot van schepen met speciale afmetingen voor bouwen. Door zijn initiatief werd de belangstelling van tal van scheepvaartmaatschappijen in vele landen gewekt voor dit gebied. Een groot deel .van zijn bedrijf ver kocht hij in 1959 aan de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Tot 1964 bleef hij da directie voeren.

De Vallei | 1967 | | pagina 7