Veenendaals dagblad Buiten Senaat wil inspraak bij vernieuwing van wetten WIJ Prins Bernhard aan de snor CORTINA 1200 f 5995,- Bij de doop Arabische oliekraan van een prinsenkind open, Suezkanaal blijft nog dicht Zeker van een frisse aanblik Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde OOK TANTE IRENE ZIET NEEFJE DOPEN A Meisje van 10 door vader mishandeld Verolme kan 4000 man gebruiken tml Topconferentie weigert vrede met en erkenning van Israël aardgaswarmte Lijk van vrouw in koffer op Parijs station Aanhoudend wisselvallig <Sr- In t geel III STEUN EENZIJDIG JA ZUSTER! B. ZUSTER! Vanavond op deT.V. Ie net om 19.56 uur Stigter Messemaeckers Verwarmingstechniek Deventer Zwolseweg56 Tarwe voor India Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 2 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG Een jongen bevochtigde gisteravond met zorg de bloemen op de praalwagens die in Aalsmeer al klaarstonden voor het bloemencorso, dat als ieder jaar weer op de eerste zaterdag van september door de hoofdstad trekt. Vlinder opvallend dan boerenworm- kruid, leeuwetand, muizenoor, haviks- en biggekruid presenteren zich langs de greppels van de wei den, tussen de heggen of op de ber men van weg en dijk doch steeds sterk neigend tot zandgrond de citroengele vlasbekjes. Hun zachte crème kleur, herinnerend aan die der ratelaars in slecht weiland, doet het fijner en beschaafder dan het felle goud der laatste nazomer- planten. Die vlasbekjes kunnen zich door de wortelstokken sterk uitbrei den, maar ook vestigen zij zich door zaadverspreiding (één plant heeft over de 30.000 zaadjes!) een eind- weegs van de moeder en zo zitten we nooit zonder. Door het blauwgroene, smal lancetvormige blad kregen ze hun naam, want dit lijkt op een vlas plant en een der volksnamen luidt dan ook „wild vlas". De levenskracht van ons gewas is grootde boer, die er de zeis door slaat, ziet het nadien weer vrolijk verschijnen. Allengs ver strijkt de zomer, doch hun sier blijft nog wel tot oktober bewaard. Hoewel niet met gele, doch met veel en veel kleiner blauwpaarse bloem pjes getooid, wil ik hier niettemin een andere linaria-soort memoreren, nl. het muurleeuwebekje, „on kruid" van oude muren en zich graag tevreden nestelend in een rotstuintje; het heeft blaadjes als van de klimop en wandelt met lange uitlopers lustig voort. Destijds haalde men het uit 't gebied der Middellandse Zee, doch het verwilderde vrij snel en burgerde zich overal in. Dit komt door de ingenieu ze wijze, waarop het stoffijne zaad tussen de stenen, in spleet en voeg valt, nl. door de speciale kromming der uitgebloeide stengeltjes. 2-9-'67 A. B. WIGMAN UTRECHT De 31-jarige los-werk- man Van der P. uit Utrecht is aange houden wegens ernstige mishandeling van zijn dochtertje Hanneke. Hij blijkt het kind dit jaar al tweemaal met een tafelpoot zo te hebben afgerost dat een gebroken arm het resultaat was. Zondag werd het meisje weer hevig geslagen, zodat zij in een ziekenhuis be handeld moest worden. De mishandeling is daarna pas uitgekomen. Van der P. woont met drie kinderen, een jongen van zes, een meisje van acht enHanneke, in de wijk Transvaal. Hij heeft een huishoudster, want zijn vrouw leeft gescheiden van hem in Rotterdam. Zondag wilde de man met kinderen en huishoudster naar kennissen in Woer den. Omdat Hanneke niet hielp bij de af was, mocht zij echter niet mee. Ze kreeg van haar vader het bevel naar bed te gaan en mocht niets eten. Toen de familie tegen de avond weer thuiskwam, beschuldigde de vader het kind ervan een plakje ham uit de koel kast te hebben gehaald. Het meisje ont kende dit, waarna de man zijn zelfbe heersing verloor. Hij pakte een tafel poot uit een kast en sloeg in het wilde weg op een arm van het kind. Bovendien greep hij zijn dochtertje bij de keel. Na dat het kind blauw was geworden kwam de huishoudster ertussen. Als straf moest Hanneke ondanks de hevige pijn aan haar arm op haar blote knieën de halve nacht voor het bed blijven. De volgende dag, toen de man naar zijn werk was, is de huishoud ster met het kind naar een ziekenhuis gegaan. Zonder te zeggen hoe het kind gewond was geraakt. Een familielid heeft Hanneke in de loop van de week meegenomen naar haar moeder in Rotterdam. Die heeft aangifte gedaan, waarna ook uitkwam, dat het niet de eerste keer was dat v. d. P. z'n dochtertje zo ernstig had mishan deld. De man zal worden vervolgd we gens poging tot doodslag. CHARTOEM De Arabische top conferentie is gisteren geëindigd met het besluit om de levering van olie aan landen „die Israël hebben ge steund" te hervatten. Dat zijn Ame rika, Engeland en West-Duitsland. Het tweede besluit is, dat Egypte het Suezkanaal voor alle scheepvaart gesloten zal houden, zolang de ande re Arabische landen Egypte de in komsten verschaffen die het anders uit de exploitatie van het kanaal zou trekken. Vrede met Israël, erkenning van Israël en directe besprekingen met Israël wijzen de Arabische landen van de hand. In de Soedanese hofdstad werd vrijdag avond verklaard dat de resolutie in zake de hervatting van de olie-uit voer de verkoop naar alle landen toestaat. Het is nog niet duidelijk welk stand punt Syrië in deze kwestie zal inne men. Dit is belangrijk, omdat vele oliebuisleidingen naar de Middel landse Zee, waar de olie in tankbo- ten voor de westelijke landen wordt gepompt, door Syrië lopen. Voorts zjjn de dertien Arabische landen overeengekomen dat z(j een ge meenschappelijk ontwikkelingsfonds in het leven zullen roepen. De twist tussen Saoedi-Arabië en Egypte over Jemen is bijgelegd. Je men houdt echter vol dat 't zich door dat akkoord niet gebonden acht. De Arabische landen zullen geen militai re steunpunten van andere mogendhe den meer op hun grondgebied dul den. Dat slaat op Aden, Algerije en Libye. In feite zijn de buitenlandse bases daar of reeds opgeheven, of niet meer in gebruik, terwijl Enge land Aden zeer binnenkort zal opge ven. De rijkste Arabische landen, die niet aan de strjjd tegen Israël hebben deelgenomen (de olieproducenten Sa oedi-Arabië, Koeweit en Libye) zullen resp. vijfhonderd, 550 en drie honderd miljoen gulden ter beschik king stellen van de twee landen die in de korte oorlog het meest hebben geleden: Egypte en Jordanië. Egypte krijgt de meeste steun 950 miljoen gulden. Jordanië ontvangt 400 miljoen gulden en Syrië 50 mil joen gulden, terwijl de overige 50 mil joen gulden over de andere getroffen staten zal worden verdeeld. Dat Syrië zo weinig krijgt hangt samen met het feit dat dit land de topconferentie heeft geboycot, omdat er t.a.v. de oliekwestie, niet die drastische be sluiten te verwachten waren die lan den als Syrië en Algerië hadden ge wenst. Om deze reden is ook de Al gerijnse leider Boumedienne niet naar Chartoem gekomen. Koning Hoessein van Jordanië heeft vrijdag de Arabische leiders gezegd dat als de Arabieren hun verantwoor delijkheid niet aanvaarden, hij een zijdig zou handelen om het aan Israël verloren gebied te herwinnen. Naar verluidt werd hij gesteund door president Nasser van Egypte, die zei dat koning Hoessein alles zou moeten doen wat hij kon om de westelijke oever van de Jordaan te herwinnen, mits hy maar niet rechtstreeks met Israël zou onderhandelen of een vredesverdrag zou sluiten. DEN HAAG De Eerste Kamer wil betrokken worden bij de voorbereiding van de herziening van de Grondwet en Kieswet. Dat is nu pas onthuld, nadat ongeveer twee maanden geleden het seniorenconvent van de Eerste Kamer zich hierover tot minister-president P. J. S. de Jong had gewend. Dat gebeurde naar aanleiding van de nota van 26 juni van de ministers De Jong, Beernink en Polak aan de Twee de Kamer over de gang van zaken met deze herziening. De regering liet daar bij weten, dat zij graag over deze zaak met de Tweede Kamer of met een com missie uit die Kamei var bedachten zou wisselen. Zo'n commissie 'is daarna in gesteld en verleden week geïnstalleerd. De voorzitter van de c.h.-fractie in de Eerste Kamer, mr. J. C. Bührmann, heeft deze nota ter sprake gebracht in het Seniorenconvent van de Senaat. Zijn standpunt was, dat als het gaat om punten als de verhouding regering-Sta - ten-Generaal ook de Eerste Kamer, als deel van het parlement, daarmee te ma ken heeft. Zij is voorts stellig betrok ken bij een herziening van de Grond wet, die in twee lezingen moet worden behandeld. Daarom besloot het Seniorenconvent in een brief aan de regering met zoveel woorden zijn ontstemming te laten blij ken over het feit dat de Eerste Kamer er geheel buiten was gelaten, terwijl het toch vanzelfsprekend is dat zij mede inspraak krijgt. Hoewel de brief al ongeveer twee Het college van B. en W. van Veenen- daal heeft vrijdag twee kunstwerken, een van aluminium en een van brons, op zicht gehad. Die van brons won het bij de vroede vaderen. Het kunstwerk, „De Heraut" genaamd, is een creatie van Ubbo Scheffer en zal ter verfraai ing dienen van het exterieur van het nieuwe raadhuis. Onze fotograaf was er juist op tijd bij voordat het in de kelders van het nieuwe raadhuis werd opgeborgen tot eind deze maand als het bij de officiële opening van het nieuwe huis der gemeente zal worden onthuld. Amerongen-Noord heeft sinds gister middag een eigen chr. lagere school. Het is een semi-permanent gebouw dat plaats biedt aan 200 leerlingen. Maan dag zal het onderwijs met 157 meisjes 611 i°n9ens van start gaan. Tijdens een officiële bijeenkomst werden tegelijker tijd twee nieuwe schoolhoofden geinstal- leerd. Een Veenendaler op gevorderde leef tijd veroorzaakte onlangs in Wagenin- gen een botsing met zijn auto. Hier voor had hij zich vrijdag te verant woorden voor de kantonrechter. Tegen de magistraat verklaarde de automobi list dat hij zo was geschrokken dat hij prompt de auto van de hand gedaan had. AMSTERDAM Prins Bernhard heeft gisteren bjj de viering van het eeuw feest van het Nederlandsche Roode Kruis voor een kleine sensatie gezorgd. Hy verscheen in het congrescentrum RAI in Amsterdam met het al enigszins gevor derde begin van een snor. Gelijk oud-premier Cals heeft de Prins zijn vakantie in Porto Ercole aan gegrepen om zijn snor alvast enige wasdom te laten bereiken alvorens zich weer in het openbaar te begeven. Niettemin was het duidelijk, dat het versiersel nog van jonge datum was. Dat de snor er zat, was evenmin onmiskenbaar. De Prins was er ondanks zijn rugklachten even uitgetrokken om namens het Nationale Rampenfonds drie ambulance-auto's aan het jubilerende Nederland sche Roode Kruis aan te bieden. Meer over de eeuwfeestviering van deze organisatie leest u elders in deze editie. maanden geleden aan de heer De Jong is verstuurd, is er nog steeds geen ant woord. De Eerste Kamer wil er echter voorlopig nog niet op terugkomen, daar er vertraging kan zijn ontstaan door de begrotingsvoorbereiding en de vakan ties. Men wil wachten tot het kabinet weer helemaal op dreef is. ADVERTENTIE ROTTERDAM Scheepsbouwer Verolme is vrijdagmiddag, tijdens de overdracht van de 48.000 tons bulkcar rier „Forth Bridge", met de medede ling gekomen dat zijn concern nog 4.000 werknemers zal kunnen plaatsen. Deze grote vraag naar arbeidskrachten is het gevolg van een serie belangrijke opdrachten die het Verolme-concern de laatste tijd heeft ontvangen. Met deze mededeling kwam de scheepsbouwer terug op een uitspraak die hij drie weken geleden aangaande de personeelsbehoefte van zijn concern deed. Verolme zei toen dat hij, onder andere in verband met de opdracht voor de bouw van twee supertankers voor Esso, 2.000 werknemers zou moe ten aantrekken. Onmiddellijk daarop startte het concern met een omvangrij ke wervingscampagne onder het motto „Verolme heeft werk, ook voor u". Volgens een woordvoerder van het concern verloopt deze campagne tot nu toe bijzonder succesvol. In twee weken tijd is men erin geslaagd 500 mensen aan te trekken. In verband met de steeds stijgende vraag naar werknemers zal de perso neelsafdeling van Verolme nu ook Bra bant, Limburg en het noorden en oos ten van het land in de wervingscam pagne betrekken. De zegsman van het concern zei wel dat de grote behoefte van het bedrijf aan nieuw personeel problemen met zich meebrengt. Omdat men verwacht dat vooral ongeschoold personeel zich zal komen aanbieden, zal een aanzien lijk grotere opleidings- en omscholings capaciteit nodig zijn. ADVERTENTIE 'Adviesprijs af fabriek Amsterdam In Nederland wordt de doop nog altijd gezien als een feestelijk gebeuren. Voor het kind zelf ook al heeft het er meestal geen weet van voor de ouders, voor de kerkgemeenschap die erbij betrokken is. Niet dat in onze kerken dat feestelijke van de dienst afstraalt zo uitbundig is onze litur gie nu eenmaal niet! Maar nooit zal de gelukwens ontbreken aan het ouderpaar. Want door hun kind naar de doopvont te dragen, belyden z(j het: „Wij zelf bouwen op God en wij zijn ervan overtuigd dat geen men senkind, ook ons kind niet, zonder God door het leven kan." En is dat niet een belijdenis die iedere christen tot vreugde moet stemmen? Vandaag houdt ons kroonprinselijk paar zijn kind ten doop en zonder twijfel zal dit vele Nederlanders ver heugen. Vreugde omdat ook deze twee mensen hun leven en dat van hun kind zien als een geschenk van God. Dat geeft vertrouwen want een dergelijke erkenning houdt tevens in het aanvaarden van de opdracht: het leven te gebruiken in dienst van God. Dat immers hebben koningen en prinsen gemeen met alle mensen. De koninklijke familie is voltallig aanwezig bij de doop van prins Willem-Alexander. Op Schiphol arri veerden gisteren vanuit Spanje prin ses Irene en haar echtgenoot, prins Carel-Hugo van Bourbon van Parma, die vandaag in de Haagse Grote Kerk hun neefje ten doop zien dragen in het hieronder afgebeelde pronkstuk van kant. Prins Willem-Alexander is na koningin Wilhelmina, koningin Julia na, prinses Beatrix en prinses Chris tina de eerste mannelijke Oranjetelg, die deze familiedoopjurk draagt. Zo als men weet, werden de prinsessen Irene en Margriet in oorlogstijd resp. te Londen en te Ottawa gedoopt. Blijft de vraag of men een dag als de ze moet ervaren als een nationale feestdag. Vroeger was dat zo, werd de doopdag meebeleefd als een feest voor heel het volk. Voorzover dat een mee-beleven was van de diepe waar de van de doop kan men zich daar over verheugen we geloven echter dat er aan dat feest ook heel wat God-Nederland-Oranje-pathos ten grondslag heeft gelegen, dat zich al te lichtvaardig toeëigenen van Gods speciale zegen voor ons land en volk. Die mythe is in een harde oorlog wreed verstoord we zijn ons meer de wijsheid van Lincoln bewust ge worden dat het niet de vraag is of God aan onze zijde staat, maar dat het erom gaat of wij ons aan Gods zijde bevinden! Daarheen wijst het vragen van de doop door een ouder paar. Het kiest bewust voor God. Maar zeg niet, omdat d i t ouder paar ons kroonprinselijk paar is en omdat deze dopeling straks wellicht onze koning zal zijn, dat op deze dag dus Nederland, deze na tie, voor God gekozen heeft. De doop van een prins is niet een nationale feestdag! Deze constatering staat los van het niet te miskennen feit dat er ook vele Ne derlanders zijn die de waarde van de doop niet of niet meer zien. Neder land is geen kerkelijke natie meer maar gelukkig nog wel een volk dat respect heeft voor de overtuiging van de ander. Ook wie het geheim van de doop niet meer verstaat of aanvaardt kan zich verheugen als een ander, een jong gezin, wèl vreugde heeft om een doopdag. En we geloven ook niet dat iemand het in zijn hoofd zal ha len om juist op deze dag blijk te ge ven van een anti-christelijke of van een anti-royalistische gezindheid. Als dat wel het geval zou blijken te zijn. zou het ons bitter tegenvallen! Want op deze dag past alleen maar een ge lukwens. Een gelukwens die te dieper gemeend is als men ook zelf weet wat het betekent een kind ten doop te hou den. PARIJS Het lyk van een jonge, corpulente vrouw, waaraan hoofd en benen ontbraken, is gisteren ontdekt in het bagagedepot van het Gare de Lyon te Parys. Volgens een politie-arts is de vrouw ongeveer een week geleden ver moord. De koffer met het lyk is ver moedelijk woensdagmiddag in het ba gagedepot geplaatst. Deze geheimzinnige koffermoord is ontdekt op aanwijzing van een kranten verkoopster, die haar kiosk in de buurt heeft. Zij beklaagde zich bij de stations chef over de ondraaglijke stank, die uit het depot kwam. De chef had geen moeite de kluis te vinden, waaruit de verderfelijke geur opsteeg, en liet die door de beheerder van het depot openen. Uit de kluis kwam een groene koffer te voorschijn van kunstleer. De toestand waarin deze verkeerde noopte de sta tionschef de politie te waarschuwen. Hoofdcommissaris Jobard, het hoofd van de Parijse criminele recherche, liet de koffer openen. Gewikkeld in zwart zeildoek met bloemetjes vond men de romp van een jonge vrouw, waaraan het hoofd en de benen ontbraken. Het stoffelijk over schot, dat in verregaande staat van ont binding verkeerde, werd overgebracht naar het politielaboratorium voor ver dere identificatie. WASHINGTON President Johnson heeft meegedeeld dat de Ver. Staten nog eens een miljoen ton tarwe naar India zullen zenden om dit land te hel pen bij zijn strijd tegen de honger. Eer der hebben de V.S. al anderhalf mil joen ton tarwe beschikbaar gesteld. (Van onze weerkundige medewerker) Tke weerstoestand behoudt dit week- einde een veranderlijke inslag. Na voorbijtrekken van front-uitlopers met regen van een Schotse depressie volgt er in de loop van het weekeinde een gebied met droger weer en opklarin gen. De temperatuur voelt zaterdag en zondag niets voor grote schom melingen en blijft op ongeveer het zelfde peil 's middags: 19—20 graden. Na de passage van alweer een vol gende oceaanstoring zal het maandag of dinsdag waarschijnlijk wat koeler worden. In Zuid- en Midden-Europa blijft het zomeren. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 1