Kantongerecht Wageningen Bejaarde na botsing: 'Ik wil geen auto meer zien'... B. en W. koos unaniem Herautvan Scheffer Drumband verraste echtpaar Methorst Bronzen kunstwerk voor raadhuis Verkeerd Wild MARKTEN VEEMARKT UTRECHT ER VOOR DE RECHTER lN OP 'T KERKHOF9 Zonnebril Rammelen NOG DIT JAAR START BOUW WATERZUIVERINGS INSTALLATIE MIST u uw Jr*) 10550 11079 Premiekeuring fjordenpaarden Alarmnummers van brandweer gewijzigd Reeks arrestaties op Borneo ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 reed, iets horen „rammelen". Zijn aandacht voor het verkeer was daar door zo verslapt dat hij op de krui sing Industrielaan-Ambachtsstraat geen voorrang had verleend aan een personenauto. De botsing had grote materiële schade tot gevolg en om dat de geleende auto niet verzekerd was, had de aanrijding een flinke aanslag veroorzaakt op de financiën van verdachte. Hij had de tegenpar tij schadeloos moeten stellen en had ook moeten zorgen, dat de relatie, die hem de auto had geleend een an dere wagen kreeg. Dat „rammelen" verklaarde B. al dus: „Die auto is van een betonwer ker en er liggen alierlei gereedschap pen is. Bijlen, schoppen en weet ik wat al niet meerDoordat hij dit aanvankelijk niet in de gaten had ge had, had hij aandacht aan het „ram melen" geschonken, maar het trieste hiervan was dat hij dit juist op een kruising had gedaan. De officier nam hem dit dan ook kwalijk. Het rijden zonder verzeke ring wilde hij de verdachte niet aan rekenen, omdat hem dit er niet bij was verteld toen hij de wagen had ge leend. Hij eiste een geldboete van f 25,-. Mr. Van den Brand maakte er f 10,- van. De auto was door de poli tie in beslag genomen en de officier deed verdachte de toezegging dat be keken zal worden of het „lonend" is het wrak van Nijmegen naar Ede te slepen. „Ik kan in ieder geval nog wat beuren voor de onderdelen", zei ver dachte nog voordat hij de zaal verliet. De hoofdassistent bij 's Rijks Be lastingen, de Dordtenaar L.K. zal bij zonder onplezierige herinneringen be waren aan zyn rit over de Apel- doornseweg te Otterlo, Hij was daar met zijn auto tegen een boom gere den. De gevolgen waren byna catastro faal. Zelï had had hij een hersen schudding en een wervelbreuk op gelopen en drie familieleden, die eveneens in de auto zaten, waren er bovendien allemaal met zwaar licha melijk letsel van afgekomen. K. weet het voorval aan een ver keerde reactie. Hij gaf toe dat hij door onoplettendheid in de berm was gekomen, maar had vervolgens gas ge geven in plaats van te remmen, ,,'t Is wel een flinke klap geweest", con stateerde de rechter. „Het blijkt wel dat u de auto niet voldoende onder controle heeft." Toen het ongeval plaats vond, was verdachte nog maar drie maanden in bezit van een rijbe wijs. „Dat bewijst weer eens", zo sprak de officier, dat men nog niet goed kan rijden als men pas kort een rij bewijs heeft. Een ervaren chauffeur zou zoiets niet overkomen zijn." Hij eiste een boete van f 100,-. De kantonrechter wilde in zijn vonnis re kening houden met het lichamelijk letsel, dat verdachte en de mede-in zittenden hadden opgelopen (ze wa ren overigens allemaal weer zo goed als hersteld) en maakte er f 50,- van. Conclusie van mr. Van den Brand tenslotte: „Je kunt altijd nog beter voor de kantonrechter staan dan op het kerkhof liggen." Hoofdagent J. V. uit Renkum had een wilde achtervolging ondernomen om de Renkummer H. B. tot stil stand te brengen. Tenslotte was hem dit gelukt met hulp van collega's pas in Oosterbeek gelukt. De agent had B. al op de hielen gezeten, om dat hij geconstateerd had, dat ver dachte, die niet op de zitting ver scheen, over de witte streep was gc reden, waar dit verboden was. De officier vond dit niet zo erg. „Een formele overtreding", zei hij Zwaarder wilde hij de verdachte he. feit aanrekenen, dat hij de maximum snelheid overtreden had, zoals de ver balisant onder ede verklaarde. Hij eiste een geldboete van f 75,-. De rechter vonniste comform maar voegde er een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van drie maanden aan toe. Overigens had B. al 'n ontzegging van 2 jaar op zijn naam staan. als bij de officier in verkeerde aarde. „Natuurlijk", zei mr. Van den Brand, „zal de politie het wel weer gedaan hebben..." Verdachte bleef volharden. „De ge breken zijn niet door de politie op de weg gecontroleerd. Ik heb op eigen initiatief de garage opdracht gege ven de boel te repareren..." al met al was gebleken dat hij had gereden met een auto, waarvan de handrem niet deugde en tevens de stuurinrich ting en de bedrijfsrem niet in orde waren. De officier wees nog eens op de lan ge straflijst van verdachte. Hij noem de het allemaal nog eens langzaam op: „Drie keer de maximumsnel heid overschreden, een keer een au to gesneden en een keer een aanrijding veroorzaakt, waarvan zwaar licha melijk letsel het gevolg was". De redenering van verdachte wees hij zonder meer van de hand met de woorden: „Dit is er volkomen naast. U heeft duidelijk een tekort aan ver antwoordelijkheidsbesefDe eis: f 100,voor de bedrijfsrem f 100.- voor het stuur en f 25,- voor de hand rem met bovendien een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid van drie maanden. „Zo'n straf leg je een misdadiger op U kunt me beter een eeuwige ontzegging gevenriep de koop man verbolgen. „Dat zouden we best kunnen doen", beet de kantonrech ter hem toe. „U komt met een rij dende doodkist op de weg en u weet blijkbaar niet dat er jaarlijks 2500 doden in het verkeer vallen". Hjj ver oordeelde A. tot de in de eis gestelde boetes. Voor de defecte handrem maakte hij er f 10,- of twee dagen van. De Wageninger J. W. G. matroos op een veerpont, had op de kruising van de Diedenweg en de Geertjesweg in zijn woonplaats geen voorrang verleend aan een van rechts komen de auto. Er was een aanrijding ge volgd, die verdachte veel narigheid had bezorgd. Van zijn broer had hij een auto gekocht voor f 3500,- en na de aanrijding had een sloper er nog f 1150,- voor neergeteld. „Ik heb die andefe auto vermoede lijk wel gezien, maar ik dacht dat hij geparkeerd stond" zo verdedigde hij zich. In het proces-verbaal werd ge steld, dat de oorzaak mogelijk in het feit dat G. een zonnebril droeg, zou kunnen liggen, te meer dat de van rechts komende auto een donkerblau we kleur had. De officier vond dat er niet van onverantwoordelijk rijden kon worden gesproken en wees erop, dat de verdachte de laatste 3 jaar zon der ongelukken heeft gereden. „Ik had een hogere boete in mijn hoofd, maar nu ik hoor van die gro te strop, die verdachte al heeft ge had, wil ik het bij een boete van f 75,- laten". Mr. Van den Brand was nog wat milder in zijn vonnis en maakte er f 40,- of vier dagen van. De Edenaar B. had, toen hij met een geleende auto door Veenendaal Utrecht veemarkt, 31 aug. 1967 Totale aanvoer 4902 stuks. Runderen 1262; vette kalveren 324; graskalveren 37; nuchtere kalveren 421; schapen 1265; varkens boven 100 kg 395; var kens beneden 100 kg 40; biggen 1081; bokken en geiten 68. Pry zen (in guldens): melk- en kalf- koeien, per stuk 1125—1500; kalfyaar- zen, p. st. 10451250; vare koeien, p. st. 9001125; pinken, p. st. 675750; stie ren, p. st. 8501250; graskalveren, p.st 380565; nuchtere kalveren, p. st. 40 80; fokkalveren, p. st. 110300; scha pen, p. st. 80125; lammeren, p. st. 110 150; drachtige varkens, p. st. 325425; lopers, p. st. 85110; biggen, p. st. 63 74; bokken en geiten, p. st. 12—52; vet te koeien le kwal., per kg gesl. gew. 3,854,10; vette koeien 2e kwal. per kg gesl. gew., 3,603,80; vette koeien 3e kwal., per kg gesl. gew. 3,30—3,50; vette kalveren le kwal., per kg lev. gew. 3,50 3,65; vette kalveren 2e kwal., per kg lev. gew. 3,203,30; vette kalveren 3e kwal. per kg lev. gew. 2,45—3,20; nuch tere kalveren, per kg lev. gew. 1,40 1,80; zware vette varkens, per kg lev. gew. 1,851,90; zouters, per kg lev. gew. 2,102,15; slachtzeugen per kg lev. gew. 1,601,68; jonge slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,68—1,78. RENSWOUDE Vrijdagmiddag trad te Renswoude mej. H. Vink in het huwe lijk met de heer R. Methorst. De bruid is jarenlang lid geweest van de Rens- woudse drumband en dat verklaarde de ongewone drukte voor het gemeen tehuis. Geflankeerd door haar collega's in vol tenue trad het verraste jonge echtpaar een hopelijk zonnige toekomst tegemoet. VEENENDAAL Verschillende projecten op het gebied van de bestrijding van de waterverontreiniging zijn in het afgelopen jaar door financieringsmoeilijk heden vertraagd. Zo konden de voor aanbesteding gereed zijnde plannen voor het stichten van een rioolwaterzuiveringsinstallatie voor Veenendaal niet tot uit voering komen omdat daarvoor geen financieringsmiddelen beschikbaar werden gesteld. Dat staat te lezen in de toelichting op de provinciale begroting voor 1968. Het provinciaal bestuur heeft evenwél goede hoop, dat de benodigde middelen nog dit jaar beschikbaar komen. In dat geval zal wellicht nog voor het einde van het thans lopende begrotingsjaar met de uitvoering van dit werk een aanvang kunnen worden gemaakt. Voor onderhoud wegen zijn op de begroting onder meer de volgende posten uitgetrokken: weg 16 (Eist-Veenendaal) f9.400,weg 21 (Veenendaal-Rhenen) f32.400,en weg 29 (Amerongen-ScherpenzeelO f 4.500,—, Overzicht (resp. handel en pryzen): melk- en kalf koeien: kalm, prijsh.; vet te koeien: redelijk, even hoger; vare koeien: rustig, prijsh.; vette kalveren: lui, lager; graskalveren: matig, ruim prijsh.; nuchtere kalveren: willig, prijs- h.; fokkalveren: rustig, hoger; schapen: willig, prijsh.; lammeren: willig, hoger; varkens: traag, prijsh.j biggen: willig, prijsh. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 u. f* - leg je aan een misda- Udus was de reactie ïse koopman B. A., die was aangehouden om- enkele mankementen ruk gebarend stond hij en trachtte zich met 'zijn krachten te verde- de koopman maakte het f one-man-show niet beter Zijn verwijt dat de r" had gehandeld, door in een garage nogmaals Meren, waarbij weer vele gebreken aan het licht waren viel zowel bij de rechter, van 17.30 19.30 voerde nog als verzachtende omstandigheid aan, dat hij in proces-verbaal had opgelopen. „Omstreeks 1930 voor het ;hter wierp even een blik in de stukken en sprak daarop corrige- 1965 bedoelen, dus zo lang is 't niet geleden". een boete van f 25,of twee dagen met als motivering, dat de materiële schade al een flinke strop had opgelopen. Dq conform en de handelaar in ruste verzuchtte tenslotte: „Ik I er af ben......" Beatrixschool start met 157 leerlingen AMERONGEN De voorzitter van de vereniging School met den Bijbel ds. L. Zwaan heeft gistermiddag de nieuwe Prinses Beatrixschool in Amerongen- Noord geopend en installeerde tevens twee schoolhoofden. De nieuwe school krijgt als hoofd de heer Kuit, tot voor kort hoofd van de christelijke lagere school aan de Gasthuisstraat. De heer K. A. van Loon zal hem opvolgen. De beide schoolhoofden werden tijdens een bijeenkomst in het schoolgebouw har telijk toegesproken door de predikant. Een groot aantal genodigden woonden de officiële opening bij. WAGENINGEN De 77-jarige Veenendaler M, A. had zo de schrik te pak ken gekregen, toen hij op de kruising Prof. van Uvenweg-Mansholtlaan in Wa geningen met zijn auto geen voorrang verleende en een flinke aanrijding ver oorzaakte, dat hij prompt besloot met autorijden te stoppen. „Ik heb mijn wa gen verkocht, dus er kan me niets meer gebeuren", sprak hij dan ook voor het Wageningse kantongerecht. De gepensioneerde handelaar bleek evenwel nog over een grote dosis handelsgeest te beschikken, want nog voordat de officier, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot aan het woord kwam, zei hij al: „Geef me geen al te hoge boete, want ik heb geen geld en mijn kinderen zullen er voor moeten opdraaien „Geen geld?" zo haakte de kantonrechter, mr. A. C. van den Brand, verbaasd in,,maar u kon toch wel een auto rijden". Verdachte deed uit de doe- „stel prima" kinderen had, die de financiële aspecten van vaders op hoge leeftijd nog achter het stuur te gaan zitten voor hun re- EDERVEEN Op initiatief van de vereniging van het Nederlandse Fjord- paardenstamboek, wordt er dinsdag 5 september een Fjordenpaarden premie- keuringsdag gehouden op de weide van de heer Liefting aan het Bruinhorster- pad. Voor deze keuring hebben al een ne gentigtal gegadigden zich ingeschreven. De keuring zal worden verricht door de heren: W. v. Helden, Woudenberg; J. H. H. Kursten, Sterksel; H. Smit, Zwolle; en G. J. Bouwhuis uit Hardenberg. Ook ditmaal zijn er weer een aantal bekers beschikbaar voor de beste deel nemers. Het keuringsterrein is gelegen achter het kasteel „De Bruinhorst". De school aan de Prinses Beatrix- laan bestaat uit een zes-klassig semi permanent gebouw, dat plaats biedt aan 200 leerlingen. Voor de nieuwe cursus, die maandag begint zijn 157 jongens en meisjes ingeschreven. De bouw van de school ging begin mei van dit jaar van start. In zijn openingstoespraak herinnerde ds. Zwaan nog even aan de beginperio de. „De wens om een school aan de noordkant van het dorp te hebben leefde al vele jaren. We kregen een urgentie-verklaring voor een vier- klassig stenen gebouw, maar het luk te niet een geschikt bouwterrein te verkrijgen...." De gemeente bood het schoolbestuur toen een perceel grond aan de Prin ses Beatrixlaan aan. De urgentiever klaring werd toen geruild voor een vergunning voor een semi-permanent gebouw van zes klassen. „Als we dat niet gedaan hadde, zou den we nog jaren hebben moeten wachten", zei ds. Zwaan. Amerongens burgemeester mr. jhr. O. R. van den Bosch sprak er zijn voldoening over uit, dat het nieuwe DJAKARTA De Indonesische poli tie is een Pekinggezinde communisti sche beweging op het spoor gekomen die ongeregeldheden in Pontianak, de hoofdstad van West-Borneo, voorbereid de. Volgens het persbureau „Antara" is een tiental personen gearresteerd en zijn documenten in beslag genomen. Ook zou een groep van 40 Chinezen aan land zijn gegaan om de guerillero's aan de grens tussen Indonesisch en Malei sisch Borneo te steunen. De landing op het eiland Koeloemoet ter hoogte van de westkust was door de plaatselijke be volking gezien. Het particuliere persbureau „Ni" meld de dat Maleisië heeft ingestemd met een gezamenlijke actie van Indonesië en Maleisië tegen de communisten in het grensgebied. De troepen van de Indone sische brigade-generaal Witono zouden de rebellen in de armen van de Malei sische strijdkrachten trachten te drij ven. gebouw nu geopend werd. „Drie maanden geleden lag hier nog volko men maagdelijke grond".... zo zei hij onder meer. De burgemeester deelde verder mee dat er officiële toestem ming was verkregen om aan de school de naam van Prinses Beatrix te verlenen. Ds. Zwaan installeerde vervolgens de beide schoolhoofden. De heer Kuit werd destijds door het bestuur voor de keuze gesteld: of hoofd van de oude school blijven of dezelfde func tie aan de nieuwe te aanvaarden. „Het is dankbaar om in zo'n gloed nieuwe school te beginnen", zei hij in een korte toespraak. De heer Van Loon, die tot voor kort hoofd in Vleuten was en daarvoor 5 jaar aan de school aan de Gasthuis straat was verbonden, uitte de wens dat het schoolbestuur binnenkort aan- dacht zal schenken aan diverse ver beteringen aan het oude schoolge bouw, die beslist noodzakelijk zijn. Namens de leerkrachten van beide scholen bood de heer Visser, een der onderwijzers, zijn gelukwensen aan. Hij overhandigde tevens een envelop pe met inhoud die werd geschonken door de Gereformeerde kerk. Er werden nog andere geschenken aangeboden .Aan het slot van de bij eenkomst voerden nog enkele spre kers het woord. O Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch leest de officiële goedkeuring voor om de school de naam „Prinses Beatrixschool" te verlenen. Zaterdags 16.3017.30 uur OVERBERG/AMERONGN De te lefoonnummers voor branmeldingen in beeld zal bij de rechterhoek aan de voorzijde worden geplaatst. Het gekozen kunstwerk geniet al een vrij grote bekendheid. Het stond op de tentoonstelling „150 jaar Beeldhouwkunst", die werd gehou den ter gelegenheid van de viering 150 jaar koninkrijk. Daar werd de bronzen constructie herhaalde ma len gefilmd voor reportages van de Nederlandse en Duitse televisie. Het kunstwerk stond ook tentoongesteld op een expositie in De Bilt, waar het gemeentebestuur heeft rondge keken om een beeld voor het nieu we raadhuis te vinden. Bij die gelegenheid viel de keuze van het college op twee beelden. Een aluminium constructie en de „Heraut" van Scheffer. Gistermor- constructie laatst en gis- fet voltallige 3e beeld, om overeenstemde van het raadhuis, schepper van „De Heraut", Ub- bo Scheffer, was zelf aanwezig om burgemeester en wethouders het een en ander over zijn beeld te vertellen. Hij zei het te betreuren, dat de zon niet scheen. „Als de zon schijnt is het beeld twee maal zo groot. Dan speelt het licht tussen de openingen. De armen lijken nu met het beeld samen te smelten. Met beter licht staan ze er volkomen los van". Ondanks de ongunstige weersom standigheden werd „De Heraut" met algehele instemming gekozen, nadat de heren zich ter beraadsla ging enige tijd hadden teruggetrok ken in het nog onvoltooide raad huis. Burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg lichtte de beslissing toe: „Het past geheel in de totaliteit van het raadhuis. Het beeld is niet in strijd met de architectuur van het gebouw. Integendeel, het harmo nieert er mee". Het bronzen kunstwerk past inder daad goed bij de functie van het nieuwe gebouw. Ubbo Scheffer zelf zegt: „Als een vreemdeling dit ge bouw met het beeld ervoor ziet, zal hij meteen zeggen: „Dat is een raad huis. Hij zal niet eens denken aan een andere mogelijkheid". Het beeld was gisteren op een nood- sokkel geplaatst. In werkelijkheid komt het beeld op een dunne meta len buis te rusten, die bevestigd is in een betonnen constructie. Die dunnen buis is het enige contact, dat het beeld met de aarde heeft. Daardoor schijnt het te zweven. Dit is volkomen de wil van de kunste naar: „Ik zou het 't liefst aan een ketting hangen", zegt hij. Voorlopig zal de vrij omvangrijke bronzen constructie in een kelder van het nieuwe raadhuis worden onderge bracht. Bij de opening van het raad huis zal het beeld officieel worden onthuld.

De Vallei | 1967 | | pagina 3