DE DAGEN VAN DE GOEDE AARDE ZIJN VOORBIJ Ook Chinese boer verliest tenslotte zijn geduld DAF HEEFT ALLES PLUS v~~ Interventie van VN voor Tsjombe afgewezen God is niet dood in Rusland Over de grenzen Breken Arrestaties in Moskou Informatie-proefrit Kardinalen van Curie willen ontslag NAJAARSBEU RS vakbeurzen: VERLICHTINGS- en ELEKTR. HUISH. ART. S'70 en REKLAME'68 -4 t/m 12 sept INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE - 4 t/m 8 sept.«Geopend van 9-17 uur Treinroof in Canada Stokeley Carmichael prijst Viët-Cong OP DE KOP SPRONG Moordenaar van Rockwell voor gerecht plus het pienterste pookje ter wereld: variomatioautomatic Pagina 5 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE MONTREAL. Twee gewapende mannen hebben donderdag de bewaker van een goederenwagon van de snel trein Halifax-Montreal overmeesterd en zijn er vandoor gegaan met een be drag van naar schatting 80.000 dollar (260.000 gulden). De rovers zijn vermoedelijk in de trein gestapt toen deze in Beloeil (Que bec) stopte. Zij boeiden de enige bewa ker van de goederenwagon en stopten hem een prop in de mond. De diefstal werd ontdekt toen de trein op het centraal station in Mon treal arriveerde. HONKONG Stokeley Carmichael, fel voorstander van heerschappij der negers in de Verenigde Staten, heeft bij een bezoek dat hij aan Noord-Viët- nam brengt de Viëtcong geprezen om dat zij de „verachtelijke en wrede aard van het Amerikaanse imperialisme" aan het licht brengt. In een bericht uit Hanoi wordt ge zegd, dat Carmichael uitdrukking gaf aan een hechte militaire solidariteit tussen de negerbevolking van de Ver enigde Staten en de Viëtnamezen te genover hun „gemeenschappelijke vij and, het Amerikaanse imperialisme". (Door Link van Bruggen) SJANGHAI China is in de eerste plaats een agrarische staat. Negentig procent van de bevolking woont op het platteland. Het leven is er hard en zwaar. Voltallige families, tot tanige grootmoeders en mollige kin dertjes toe, ploeterenen zwoegen er van de vroege morgen tot de late avond. De resultaten zijn dikwijls bijzonder gering. Slechts in de stroomgebieden van de Huango (Noord-China), de Jang-Tse-Kiang (Midden-China) en de Sikiang (Zuid-China) kan van werke lijk vruchtbare gronden worden ge sproken. De Chinese boer, zo kan uit de in dringende boeken van Pearl Buck worden geconstateerd, heeft door de eeuwen heen een armzalig bestaan ge leid. Van geslacht op geslacht is hij aan natuurrampen onderworpen ge weest, om van de onderworpenheid aan grootgrondbezitters maar niet te spreken. Overstromingen en droogte- annex hongercatastrofen zijn sinds de jaar telling kalendarisch vastgelegd. Het gaat om meer dan 1800 calamiteiten, die tezamen tientallen miljoenen slachtoffers voor zich opeisten. De oorzaken hiervan zijn het overvloedig vallen of het uitblijven der moesson- regens, gekoppeld aan de primitieve waterbeheersing. Binnen het kader van de commu nistische leer is het traditionele leven op het platteland totaal op de kop ge zet. De nagestreefde socialisering heeft ongetwijfeld belangrijke veranderin gen ten goede te zien gegeven. De landeigenaar, die herendiensten en woekerpacht verlangde, is verdwe nen. De vaak bloedige onteigenings procedures namen over 't algemeen slechts enkele dagen in beslag. Wat echter ook verdwenen is, is het kleine boerenbezit. De staat is de eni ge exploitant van het akkerland, de weidegronden en de bosbouwgebie- den geworden. In de plaats van de grootgrondbezitter is de supergroot- grondbezitter getreden. De landbou wer heeft nog slechts met voor hem denkende en regelende ambtenaren te maken. De noodzakelijkheid van landher vormingen, zomede de rationalisatie en mechanisatie van de landbouwme thoden, is door Mao en zijn medeheer sers duidelijk ingezien. In de drie vijf jarenplannen, die sinds 1952 van start zijn gegaan, is op akkerbouw en vee teelt een duidelijk accent gelegd. Bo vendien is er nog een twaalfjarenplan opgesteld, dat uitsluitend en alleen voor de agrarische sector geldt. In verband met de bevolkingsaan was zo'n 15 miljoen zielen per jaar heeft de uitbreiding van het land bouwareaal absolute prioriteit. De ir rigatie is met wisselend succes ter hand genomen. Ook de industrialisa tie is voor een groot deel in dienst van de boer geplaatst. Alleen met kunstmest en tractoren kan de pro- duktie worden opgevoerd, waardoor de export van landbouwprodukten weer kan worden bevorderd. Met statistieken, die een heel boek zouden kunnen vullen, toont de rode draak aan dat zijn agrarische politiek een daverend succes is geworden. Ze zijn als een langgerekte juichkreet, waarin steeds weer wordt uitgejubeld dat de geraamde produktiecijfers ver overtroffen werden, en dat ten aan zien van de plannen op lange termijn jaren konden worden ingelopen. De waarheid is echter dat de „Gro te Sprong Voorwaarts" zo ambitieus in zjjn conceptie was, dat de geverg de krachtsinspanningen te groot ble ken. Veel van wat men dacht te heb ben bereikt, werd in de «volgende sei zoenen teniet gedaan door de gebrek kige opzet. Dit geldt in 't bijzonder de irriga- tiewerken, die met de hand werden uitgevoerd. Dijken en dijkjes stortten in, de oevers van kanalen en de ran den der greppels kalfden af. Als ge volg hiervan is men in vele gebieden met de waterbeheersing niet vpel ver der dan vóór de opmars der plannen makers. Een nare complicatie was nog dat het jaar 1960 in het teken van grote natuurrampen stond. Zestig miljoen hectaren akkerland, of wel de helft van de beschikbare landbouwgrond, werden door overstromingen en droogte zwaar geteisterd. De aan beproevingen gewend ge raakte Chinese boer kromde de rug onder de verdere maatregelen van het partijregime. Met rigoreuze hand werden de gecollectiveerde landbouw bedrijven eenheden van 500 tot 8.000 zielen tot IQ a 20 keer zo gro te volkscommunes omgemetseld. Het ging om geheel zelfverzorgen- de staatsboerderijen, welkende opper vlakte en de faciliteiten van steden hadden. Huizen, scholen, hospitalen, land, vee, de produktiemiddelen, de verdiensten alles was zogenaamd gemeenschappelijk bezit. Bureaucraten ontfermden zich over de kinderen, de vrijetijdsbesteding, zo mede de samenstelling en het ver schaffen van maaltijden. Politieke commissarissen zongen de lof van Marx, Lenin, Stalin en natuurlijk van de eigentijdse landsman en profeet: Vader des Vaderlands; Mao. In het begin van de zestiger jaren werd in Peking van 24.000 agrarische volkscommunes gesproken, die elk een bevolking van tussen de 30.000 en 80.000 zielen telden. Tezamen met de inmiddels geïntroduceerde stedelijke volkscommunes werden aan bijna 550 miljoen mensen gemeenschappelijke maaltijden verstrekt. Meer dan vijftig miljoen kinderen werden in crèches en andere tehuizen verzorgd. De eenheidspot, die op elk gebied werd geserveerd, bleek voor het me rendeel der nieuwbakken communis ten een te grote geestelijke kwelling te zijn. Bovendien ontstond er Onte vredenheid over de minimale voeding en de inspanningen, die moesten wor den opgebracht. De hervormers had den zich op een muur van lijdelijk verzet doodgelopen. Door een deel van de volkscommunes op te heffen of tot kleinere eenheden om te bouwen, keerden ze ijlings op hun schreden terug. In 't algemeen kan gesteld worden dat de ijver, waarmee de Rode Garde de Grote Proletarische Revolutie tracht te verwezenlijken, de Chinese plattelandsbevolking weinig zint. Men vreest een verdere verstrikking in het net van de bazige en over alles be disselende partij. Men is verbolgen ovér de verstoringen, die zijn opge treden in het produktieproces en in de vervoersector. Hoewel de rode gardisten zich overal en masse voor Een oude boer, die het portret van Mao Tse-toeng kennelijk op prijs stelt. O het volk inzetten grondbewerking, het binnenhalen van de oogst, het la den en lossen van schepen heeft de praktijk geleerd dat ze beter met de tong dan met de handen kunnen werken. Vandaar de vaak bloedige botsin gen, die uit verschillende delen van het land worden gemeld. Een Chine se boer is ook maar een mens. Elke terging heeft haar grenzen. ARLINGTON Een rechtbank in Arlington heeft afwijzend beschikt over een verzoek van de aanklager, om John C. Patier verdacht van moord op de Amerikaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell, in een in richting op te nemen «voor verder psy chiatrisch onderzoek. De rechter baseerde zijn beslissing op een .rapport van drie psychiaters die van oordeel waren dat Patier re kenschap over zijn daden kon afleg gen. Woensdag zal een verzoek van de verdediging behandeld worden om de borgsom van 50.000 dollar te vermin deren. MOSKOU De Sovjet-politie heeft vandaag twee Russische jongelui weg gesleept die met Westelijke correspon denten gesproken hadden voor het ge bouw waar het proces tegen drie Sov jet-schrijvers gehouden wordt. De twee vrienden en volgelingen van hen die terecht staan, hadden het pro ces besproken met correspondenten die vergeefs probeerden het bij te wonen. Het proces, dat woensdag begon en .paar aangenomen wordt vandaag zal .eindigen, wordt gevoerd omdat de be klaagden beschuldigd worden van het houden van een illegale demonstratie ten gunste van gevangen gezette Sov jet-schrijvers. Kort nadat een jongeman klaar was met spreken met een Russisch spreken de Westelijke correspondent, naderden hem twee politiemannen in uniform en sleepten hem weg naar een vracht auto. Daarna grepen zij de ander die bij het gesprek was geweest met de correspondenten en sleepten hem ook in de vrachtauto. De wagen reed daarna weg. De twee jongelui werden door een aantal agenten in de auto bewaakt. Ongeveer 30 Russen, onder wie veel rechercheurs, sloegen het toneeltje passief gade vanuit de deuropening van het gerechtsgebouw. ADVERTENTIE ^.V JP waam OPNIEUW TRIOMF VOOR SNELLE DAF 44 Marathon de Ia Route: een 84 uur durende De 8e klinkende klasse-overwinning van monsterrit op de berucht-bochtige Nürburgring; verplicht gemiddelde 90 km uur. 43 wagens aan de start, slechts 13 aan de finish. Daf le, 3e en 4e in klasse tot 850 cc. In 84 uur legde elke Daf ongeveer 8000 km af; een grandioze prestatie! Daf in 1967. Daf zegevierde reeds in de Rallye de Monte Carlo, Rallye dei Fiori, Rallye de Picardie, Rallye des Routes du Nord, Rallye de Bordeaux, Tulpenrally en Acropolis Rally. NAAM STRAAT PLAATS DP603-' W De snelste manier om te ontdekken wat intelligent, scherp autorijden is. A - stuur mij zonder enige verplichting nadere informatie over de Daf personenauto's B ik wil vrijblijvend een test-m-zelf rit maken (onderstreep wat u wenst In enveloppe zenden naar DAF, Eindhoven Frankeren als brief 6250,- af fabriek GENèVE De regering van Algerijë heeft een beleefd maar weinigzeggend antwoord gegeven op de brief die prins Sadroeddin Aga Khan, Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen van de VN, heeft geschreven. Sadroeddin was bij president Hoeari Boumedienne tussenbeide gekomen ten behoeve van Moise Tsjombe, oud-pre mier van Kongo. De brief van Sadroeddin is begin au gustus geschreven. In de brief werd ge- MOSKOU Het Russische jeugd blad Komsomolskaja Pravda, publi ceert vandaag een ingezonden brief, waarin een lezeres zich uitspreekt voor het geloven in God en een aanval doet op het atheïsme. De redactie brengt bij wijze van commentaar de gebrui kelijke argumenten naar voren om de brief te weerleggen. Het opvallende is echter dat de brief is geplaatst en het pleidooi voor de godsdienst onder ogen wordt gebrachtj*van miljoenen jongeren. De schrijfster van de brief, A. Aja- zewa, schrijft: „De woorden van de atheïsten zijn leeg. Het menselijk le ven heeft zonder God geen zin." Ze wijt de tekortkomingen in de jeugd aan het ontbreken van godsdienstles sen op de scholen. „We hebben Chris tus uit onze gezinnen en scholen ge bannen en met hem is ook de moraal verdwenen. Het bestaan is ondraaglijk zonder de hoop op een leven na de dood." De brief beslaat met het commen taar driekwart pagina. De schrijver van het commentaar doet geen per soonlijke aanval op de schrijfster. Hij zegt dat geen gelovige het bewijs kan leveren voor het bestaan van God en dat een geloof in God niet noodzakelijk is voor het bestaan van een moraal. Men moet zich een ideaal stellen zo als het verbeteren van het lot van de mensheid. In plaats van te hopen op een leven na de dood, moet men zich toeleggen op het helpen van de naaste tijdens het leven, schrijft de redacteur. Hij noemt Svetlana Stalina als voorbeeld van iemand die de godsdienst stelt bo ven de menselijke plicht. „Deze op zo ongunstige wijze in het nieuws geko men vrouw, heeft haar kinderen in de steek gelaten om God te zoeken aan de andere kant van de oceaan. Naar onze mening is dit ketterij". Twee dagen geleden is uit een gepu bliceerd onderzoek gebleken dat in de stad Kazan 21 procent van de bevol king openlijk opgeeft godsdienstig te zijn. wezen op de theoretische rechten die Tsjombe heeft als vluchteling onder het mandaat van de Hoge Commissaris Het mandaat heeft betrekking op allen die buiten hun vaderland wonen en geen gebruik kunnen of willen maken van de bescherming van hun regering, uit vrees voor vervolging op grond van eas, godsdienst, nationaliteit of politieke opvatting. Tsjombe zit sedert 30 juni gevangen in Algerije. Op 21 juli deed het Alge rijnse hooggerechtshof een aanbeveling tot uitlevering naar Kongo, waar hij bij verstek ter dood is veroordeeld. Welingelichte zegslieden hebben ver klaard dat Sadroèddin een hoffelijk schrijven heeft gekregen van de Alge rijnse regering, waarin wordt gezegd dat de advocaten van Tsjombe geen aanspraak hebben gemaakt op de sta tus van vluchteling voor Tsjombe tijdens de behandeling van deze zaak. Verder wordt er op gewezen, dat de regering zich niet aan het gerechtelijk advies hoeft te houden. De zaak is nog in behandeling, aldus de brief. Sadroeddin heeft de brief geschreven op verzoek van de advocaat Luis Kut- ner in Chicago, die handelde in op dracht van mevrouw Tsjombe. O UTRECHT De 55-jarige mevrouw C. P. Deurhof-Roelofs is gistermiddag in Utrecht met haar bromfiets door een stadsbus aangereden. Zij kwam onder het achterwiel van de bus. In dé zieken auto is zij overleden. VATICAANSTAD. Op het Vaticaan lopen geruchten, volgens welke alle bejaarde kardinalen van de Curie, het centrale bestuursapparaat van de R.-K. Kerk, tegen het einde van het jaar hun ontslag zouden indienen. Volgens de geruchten zou de aartscon servatieve, 76-jarige halfblinde Cu riekardinaal Alfredo Ottaviani, reeds ontslag hebben aangevraagd, maar zou de Paus hem hebben verzocht, „voor het ogenblik" aan te blijven. De geruchten willen, dat alle Curiekar dinalen boven de 75 jaar ontslag zou den aanvragen. Dit zou de weg effenen voor het begin op 1 januari van de ingrijpende her vorming van de Curie door de Paus, welke ten doel heeft, dit lichaam doeltreffender te maken en te moder niseren. In het op 18 augustus uitgevaardigde pauselijk document betreffende de hervorming van de Curie wordt er niet openlijk op aangedrongen, dat bejaarde kardinalen zullen aftreden, maar de Paus heeft reeds kardinalen verzocht, dit te doen. Ook heeft hij diocesane prelaten ver zocht na het bereiken van de 75-jari- ge leeftijd ontslag te vragen en ver scheidene malen de wens te kennen gegeven, dat Curieprelaten hetzelfde zullen doen. Enkele ontslagaanvragen zijn door de Paus aanvaard, andere afgewezen. president De Gaulle gaat, politiek gesproken, een harde winter te gemoet, die misschien de moeilijkste van de laatste jaren zal worden en vol zal zijn van beroeringen, welke zijn conflicten omvatten met: De man, van wie hij afhangt voor een groot aantal zetels in het parlement, de kiezer; Een waakzame socialistisch- communistische oppositie; De vakverenigingen, wegens een reeks economische decreten; De werkgevers wegens dezelf den; Een publiek, dat blijkens aan duidingen. van opiniepeilingen hem wellicht collectief de rug zal toeke ren; Een onrustig parlement, dat bin nenkort de tijdelijk aan De Gaulle afgestane economische bevoegdheden terug wil hebben. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat zijn officieel bezoek aan Polen, dat woensdag a.s. begint, dat zijn „lang leve het vrije uebec" in herinnering roept, opnieuw een storm van emotie zal ontketenen. TAe meeste Fransen bevonden zich nog aan het strand, toen de eer ste bliksemflitsen begonnen te knet teren. Vakantiegangers werden naast hun lichte zomerlectuur getracteerd op grote doses verklaringen, tegenver- klaringen en beknopt samengevatte reacties uit het buitenland. .Zij hoorden over stakingen praten en tegen de tijd dat zij hun steden weer binnenstroomden, hadden velen nog andere jeuk dan die tengevolge van zonnebrand. Frangois Mitterand, de leider van de gecombineerde socialistisch-com- munitische oppositie, kritiseerde de DE GAULLE Zwaar weer op komst inmenging van De Gaulle in Canade se aangelegenheden en zei: „hooghar tig beschermheerschap is in eigen land al erg genoeg, laat staan in het buitenland". Maar Mitterand uitte zich gema tigd in vergelijking met een man in het eigen kamp van De Gaulle, de voormalige minister van Financiën, Giscard d'Estaing, die beweert 42 van de 245 zetels van De Gaulle in het parlemeht van 487 leden onder zijn leiding te hebben. Daarom hebben de politieke rubriekschrijver:;, toen hij kritiek uitoefende op de „eenmanspo- litiek" van De Gaulle, daaraan heel wat aandacht gewijd. De Gaulle besloot blijkbaar Giscard d'Estaing in zijn vaart te stuiten, voor hij al te ver ging. Hij liet de huidige minister van Financiën, Mi chel Debré, Giscard d'Estaing beschul digen van terugkeer naar de „heillo ze achterklap" van de voor-Gaullis tische vierde republiek en de drie le den van de partij van Giscard d'Es taing in het kabinet werden eraan herinnerd, dat zij door de verkie zingsuitslag gebonden waren De Gaulle te steunen. „De vaas is ge barsten", aldus een van de politieke rubriekschrijvers. „Men zal moeten afwachten of hij zal breken". TAe Gaulle heeft het geenszins ge- makkelijker met werkgevers en werknemers. Op de eerste dag, waar op de fabrieken na de vakantie weer open waren, begonnen berichten over kleine stakingen in Parijs binnen te komen. Wat zijn populariteit betreft heeft de jongste enquête aangetoond dat slechts 49 procent van het volk wenst, dat De Gaulle aanblijft tot het einde van zijn ambtstermijn in 1972. In mei 1966 werd dit nog door 56 procent ge wenst. Het parlement kan heel goed de tijdbom van de winter worden. Vele parlementsleden, zelfs Gaullis ten, zijn, naar verluidt, ontevreden over De Gaulle's verzoek om specia le economische bevoegdheden en nog meer over de manier, waarop hij die gebruikt, maar het parlement' krijgt zijn kans op 1 november, op welke datum de speciale bevoegdheden -af lopen. Het is mogelijk, dat de afge vaardigden dan elke mogelijke me thode zullen bèproeven om cie meest omstreden elementen in de decreten van De Gaulle om te buigen, nietig te verklaren of op anaere wijze te ontkrachten. jpolen lijkt kenmerkend voor de gevallen, die beantwoorden aan de uitspraak van De Gaulle, dat „re geringen veranderen, maar volken blijven". Hij zal daarom wellicht geen notitie nemen van de Sovjet-pa raplu boven Polen en van het Poolse communistische regime ten gunste van een gebaar van volk tot volk en van natie tot natie. Dat zou ook keurig passen in zijn droom van een Europa zonder blok ken, „van de Atlantische Oceaan tot de Oeral" waarin alle landen gelijk zouden zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 5