Feyenoord-Ajax voor eredivisie voorlopig duel van de waarheid Jan Janssen is even optimistisch als voor Sallanches Jan Timman leverde geringe prestatie geen DOVO-adspiranten naar Duitsland Judo in Scherpenzeel Volgende week eerste topscorerslijst In elke tak van sport leeft de geest van De Coubertin DVSA start competitie met vrije dag Nederlandse dames werden verwezen naar herkansingen Valery Voronin voor twee jaar geschorst Feestelijke intocht van Gert Bongers Mia Gommers liep eigen 1500m-record aan duigen Acht maal 13 goed in sporttoto Vier renners wegens doping geschorst Voetbalprogramma Roeien Sprong naar meesterschap Her-oprichter van Olympische Spelen stierf 30 jaar geleden „Bedrijf sport" TUSSENSPRINTJES Gianni Motto rijdt op babyvoedsel Geen „zwarte" zitplaatsen Ultimatum aan Rudi Altig Australiërs mochten niet starten G.G.D. paraat Eerste divisie Tweede divisie Ook Faggin en Timoner Wisselvallig Geen stok Afd.Utrecht-zondag ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 Het topduel tussen Feyenoord en Ajax, dat zondag in het Rotterdamse stadion wordt gespeeld, zal de voorlopige beslissing gaan brengen over de vraag, welke van beide formaties de ranglijst gaat aanvoeren. De meeste voetbal-insiders ver wachten een kleine Amsterdamse zege, maar wy zyn daarvan nog niet zo heel zeker. We geloven namelyk, dat het verschil in kracht tussen deze beide ploegen dit jaar kleiner is dan in het vorige seizoen en zouden ons over een puntenver deling niet verwonderen. De belangstelling voor deze wedstryd is bijzonder groot en de kaarten waren dan ook al heel snel volledig uitverkocht. PSV zou intussen bij een puntenver deling bijzonder gebaat zijn, zich naast Ajax en Feijenoord kunnen plaatsen via een overwinning op MVV. In Volen- dam moet NEC de strijd aanbinden en dat kan de Nijmeegse ploeg mogelijk een gelijk spel opleveren. Moeilijk zal het voor NEC wel worden. Spannend wordt ongetwijfeld ook de ontmoeting tussen DWS en Sparta, die in Amsterdam wordt gespeeld. We hou den het op een kleine overwinning voor de Rotterdamse formatie. Het wissel vallige GVAV is o.i. in Groningen te sterk voor FC Twente en DOS zal waarschijnlijk de volle winst binnen ha len tegen NAC. In Deventer krijgt Go Ahead bezoek van ADO en ook daar zal de uitslag niet ver van een puntenverdeling aflig gen. Telstar krijgt mogelijk gelegen heid om via een overwinning op Fortu- na '54 de eerste punten binnen te halen en Sittardia houdt Xerxes/DHC waar schijnlijk aan de verkeerde kant van de score. Eindhoven krijgt zondag weinig kans op het behalen van het eerste winstpun tje, want het krijgt bezoek van FC Den Bosch, dat met Willem II en SW de ranglijst aanvoert. Willem II behoudt waarschijnlijk zijn goede positie door een overwinning op Velox, maar SW zakt wat terug omdat het een vrije dag heeft. Of het gepasseerd zal worden door SC Cambuur valt nog te bezien, want VICHY Rusland en Oost-Duitsland waren, zoals eigenlijk al bij voorbaat vaststond, de grote overwinnaars op de eerste dag van de Europese roei- kampioenschappen voor dames, die vrijdagavond in Vichy begonnen. De Russen plaatsten zich door overwinnin gen in de series bij de achten zijn slechts zes inschrijvingen, zodat de ploegen hier direct in de eindstrijd uit komen in drie finales. De Oostduitsers, die bij de double sculls de zege aan de Russinnen Shweits en Gomolko moesten laten, in twee. De Nederlandse dames en ook dat was geen verrassing werden naar de herkansingen verwezen, die vandaag zullen worden geroeid. Gezien de bescheiden inschrijving geven de repechages echter bijzonder grote mogelijkheden. Van de vijf vieren met stuurvrouw, die zaterdag in de herkansing komen, gaan er bijvoor beeld vier over naar de finale. Van de zeven skiffs, die zaterdag in actie ko men gaan er vier naar de eindstrijd. Hetzelfde geldt voor de acht quadru ples en de zes dubbel-tweeën. Dat in het Russische kamp de vreug de niet volledig was moet geweten wor den aan de nederlaag van de skiffeuse Geovaite Chidagite, die de moeilijke taak had haar landgenote Galina Kon- stantinova titelhoudster van '63 tot en met 1966 te vervangen. Zij kwam niet verder dan een vierde plaats. De Oostduitse Anita Kuhlke had het al evenmin gemakkelijk. Zij trof in haar serie de Tsjechische Alena Kvasilova- Postlova, de Europese kampioene uit 1962 en werd na spannende strijd met gering verschil geklopt. De uitslagen zijn: Vier met stuur vrouw: eerste serie: 1. Oost-Duitsland de 1000 meter in 3 min. 36,04 sec.; 2. Tsjecho-Slowakije 3.36,05; 3. Denemar ken 3.37.06; 4. Hongarije 3.41.01. Tweede serie: 1. Rusland 3.30.21; 2. Roemenië 3.36.54; 3. Nederland (De Vliet) 3.37.17. Skiff: eerste serie: 1. Alena Kvasilo- va (Tsj.-Sl.) 3.42.09; 2. Anita Kuhlke (O.-Dld.) 3.42.51; 3. Toos van der Ende (Ned.) 3.50.63; 4. Geovaite Chidagite (Rusl.) 3.51.59; 5. Renate Sika (Oost- Dld.) 3.51.86. Tweede serie: Anna Domonkos (Hon garije) 3.54.44 2. Merete Beidt (Den.) 3.58.94; 3. Valtraud Roick (W.-Dld.) 4.01.17; 4. Danuta Pribe (Pol.) 4.03.72. MOSKOU De aanvoerder van het Russische voetbalelftal, Valery Voronin, is met onmiddellijke ingang voor twee jaar geschorst door de Russische voet balbond omdat hij herhaaldelijk niet op de training van zijn club, Torpedo Mos kou verscheen, maar aan het boemelen ging in Moskouse restaurants. De schor sing van Voronin zal met twee jaar worden verlengd als de komende twee jaar iets op zijn gedrag valt aan te merken. In een open brief aan het Rus sische tijdschrift „Komsomolskaja Prav- da" gaf Voronin het hem ten laste ge legde toe en verklaarde alles in het werk te zullen stellen om zijn oude faam terug te krijgen. De Russische voetbalbond besloot tot de zware straf voor Voronin nadat in de Russische pers talrijke artikelen over de afwezigheid van Voronin tij dens belangrijke wedstrijden van zijn club verschenen waren. TWELLO Wereldkampioen Gert Bongers wordt maandagavond in zijn woonplaats Twello feestelijk ingehaald. De snelste amateur-achtervolger ter wereld wordt omstreeks half zeven be groet aan de rand van het dorp ver moedelijk nabij de 7-up-fabriek en daarna met muziek door het dorp geleid, waarna om zeven uur een offi ciële ontvangst door het gemeentebe stuur plaats heeft. de Friezen krijgen het in de uitwed strijd tegen FC VVV niet gemakkelijk. Alkmaar/Zaanstreek - Elinkwijk wordt een duel op het Ischerp van de snede en hetzelfde geldt voor RBC-DFC. Van Vitesse verwachten we een kleine overwinning in de thuiswedstrijd tegen Blauw Wit. HVC gaat op bezoek bij de Volewijckers en zal blij mogen zijn wan neer het de halve winst verovert. Holland Sport-Haarlem en RCH-He- racles bieden de thuisclubs gelegenheid hun puntentotaal wat te verbeteren. In de tweede divisie gaat AGOW en De Graafschap bijzonder moeilijke wed strijden tegemoet. AGOW gaat op be zoek in Schiedam bij het nog ongesla gen Hermes DVS en De Graafschap heeft een uitwedstrijd tegen Heeren veen voor de boeg. Voor Wageningen liggen in de thuis wedstrijd tegen Hilversum de papieren vermoedelijk iets gunstiger. Spannend zal het ongetwijfeld toegaan in Zwolle waar PEC bezoek krijgt van koploper Fortuna VI. De Zwollenaren moeten winnen om naast de Vlaardingers te ko men. Of dat zal lukken is de grote vraag. ZFC, dat een verrassend goede start heeft gehad, ontvangt zondag NOAD en die wedstrijd biedt alle gelegenheid om aan te tonen, dat de Zaankanters ern- SITTARD De 28-jarige Unitas-atle- te Mia Gommers heeft vrijdag tijdens atletiekwedstrijden in het Baandersta- dion te Sittard haar eigen Nederlandse record op de 1.500 meter omver geke geld. Met een tijd van 4.22,3 brak zij het oude record, dat zij op 15 mei van dit jaar eveneens in Sittard vestigde, met niet minder dan 13,3 seconden. Welk een reserve Mia in de slotfase van de race had blijkt wel uit de tijd over de laatste 400 meter: 64 seconden. Hilda Slaman (Sagitta) was de snelste op de 400 meter. Haar tijd was 56,2. De 3.000 meter steeple chase leverde met een tijd van 9.02,3 een overwinning op voor Wil Willems van 't Msatricht- se Kimbria. stige plannen hebben. Zwolse Boys brengt een bezoek aan EDO en mag blij zijn met de halve winst. Helmond moet in eigen home de baas kunnen blijven over het tot nu toe ern stig teleurstellende Roda JC en De Ba ronie krijgt misschien kans het op be zoek komende Veendam voorbij te stre ven. Voor SC Gooiland lijken winstkan sen aanwezig tegen SC Drente en Lim- burgia kon voor Excelsior wel eens een te moeilijke hindernis blijken te zijn. DEN HAAG De cijfers van sportto to nummer drie (van de afgelopen week) luidden: aantal deelnemers 579.892; in leg f798.456; prijzenbedrag f263.491. Eerste prijs f 144.920.05 8 meldin gen van dertien goede uitslagen. Uitge keerd wordt per kolom bruto f 18.115. Tweede prijs f 79.047.30 353 meldin gen van twaalf goede uitslagen per ko lom f224.60 netto. Derde prijs f39.523,65 1137 meldin gen met de eerste negen goed, van wie 9 met twee kolommen. Per kolom wordt uitgekeerd f 34.70 netto. HEERLEN De voorzitter van de U.C.I., de Italiaan Adriano Rodoni, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat 3 van zijn landgenoten, die aan de baan- kampioenschappen hebben deelgeno men, wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen zijn bestraft. Het betreft de achtervolgers Faggin en Fornoni en de stayer Arienti. Deze drie professionals kregen ieder een boete van 2000 Franse francs. De Spanjaard Guil- lermo Timoner, die zich in Amsterdam niet voor de anti-dopingcontrole had gemeld, werd bestraft met een boete van 6000 francs en is bovendien met ingang van 1 september voor een maand ge schorst. Voor Timoner, die na 22 km in de fi nale van de profstayers met een ach terstand van drie ronden uit de baan verdween, zal deze straf wel het defi nitieve einde van zijn wielerloopbaan betekenen. De kleine Spanjaard, die in het verleden zesmaal wereldkampioen bij de stayers werd, had trouwens het einde al aangekondigd. De Amsterdammer Adrie Zwartepoor- te, lid van de sportcommissie van de KNWU en speciaal belast met de oplei ding van stayers, had al contact opge nomen met Timoner om diens fietsen over te nemen. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat Henk Nieuwkamp 't vol gend voorjaar achter de motor gaat proberen en juist voor hem zouden de lage frames van Timoner bijzonder welkom zijn. NUTH „Ik heb het voorgevoel, dat ik hier iets groots ga doen, iets, waarvan men verbaasd zal staan dat Janssen dat nog kan", aldus de grote favoriet uit de Nederlandse profploeg Jan Janssen, die vrijdagmiddag zijn opwachting in het trainingskamp in Nuth maakte. Janssen, die door zijn „chauffeur", de Luxemburger Johnny Schleck, werd gebracht, heeft, zoals hij zelf zegt „de grote vorm". „Zondag reed ik geweldig in een wedstrijd over 180 km rond Sen- ceau in Frankrijk. Het parcours daar leek veel op dat van Heerlen, ook heu vel op „heuvel af". In die wedstryd werd Janssen tweede achter Jacques Anquetil (lachend: „die moest win nen") maar voor alle andere Franse troeven. „Ik ben zeker zo optimistisch als voor Sallanches, waar ik in 1964 we reldkampioen werd". Toen verklaarde Janssen twee dagen voor de wedstrijd ronduit, dat hij wereldkampioen zou worden. „Zover wil ik nu niet gaan. Dat zou te opschepperig lijken. Maar ze moeten zondag met Janssen reke ning houden". Zijn grootste concurrenten zoekt Jans- DELFT Jan Timman, de Neder landse jeugdschaakkampioen, zit in Delft weer op de schoolbanken. Hij kwam begin deze week uit Jeruzalem terug, alwaar hij na wetenswaardige gevechten tenslotte derde werd op de wereldranglijst van spelers beneden de twintig jaar. Onze complimenten; het is geen geringe prestatie geweest. Overigens was Jan Timman niet bijster ingenomen met die redelijk ho ge eer. Hij had gedroomd van de eer ste plaats, het wereldkampioenschap en de titel „Internationaal Meester".... Dét is namelijk de hoogste onderschei ding die aan deze krachtmeting ver bonden is. De Portoricaan Kaplan ver wierf die. Kenners en kniesoren zouden zich over de „titel" wel eens kunnen opwin den. Een beetje terecht, want het in Jeruzalem in de finale vertoonde spel kan de toets der kritiek maar ten dele doorstaan. Het gemiddelde spelpeil lag wat bene den dat van de Nederlandse hoofd klasse-clubwedstrijden om het nationa le kampioenschap. De negen finalisten zouden waarschijnlijk tegen bijvoor beeld Philidor, VAS of ASC het onder spit delven. Kort gezegd: goede tot pit tige hoofdklasse, niet meer. Deze maatstaf aanleggen is evenwel niet al te eerlijk jegens de sterkste jongelui. Hun groei dient namelijk te worden ingecalculeerd en dan komt men tot geheel andere gevolgtrekkin gen. In het verleden waren bijvoorbeeld Iwkof, Spasski, Parma, Gheorgiu de sterkste youngsters. Ze klommen regel recht naar het grootmeesterschap. Er komt ten aanzien van dit kam pioenschap nog de aparte factor bij, dat de Oosteuropese staten vrijwel over de gehele linie om politieke rede nen verstek lieten gaan. Gesteld mag worden, dat de finalegroep ster ker bezet zou zijn geweest bij een „normaal" toernooi. Dat „normaal" opzettelijk wat geaccentueerd, want de afwezigheid van bepaalde landen be hoeft nu ook beslist weer niet te die nen als stok om de hond te slaan; dat ware lichtelijk overdreven. Timman heeft wisselvallig gespeeld, hetgeen een typisch leeftijdsverschijn sel mag worden genoemd. Het getuigt van ondeskundigheid het „gemiddelde" van de partijen van een jonge speler onder de loep te nemen. Onderzocht dient te worden wat hij al kan; daarnaast, waarom het er niet in elke partij uit is gekomen. Nu, Timman kan al veel. In enkele partijen versloeg hij van de opening uit zijn sterke (hoofdklasse)-opponen ten zonder driemaal diep adem te ha len; die kwamen er niet aan te pas. Hij faalde vooral met zwart we gens onvoldoende dieptekennis van de openingen; een enkele maal door een positionele oordeelsfout. Die gebreken in zijn spel zijn ern stig en tezelfdertijd onbelangrijk. Plan matige training en voortgezette studie zeggen we over een tijdsduur van twaalf maanden zullen vele van die manco's doen verdwijnen. Het was nu al verrassend te zien wat onze interna tional Bouwmeester hem in nauwelijks drie maand mondjes-maat training had weten in te stampen. Na nog een jaar zal de gevestigde Nederlandse hoofd klasse vermoedelijk dagelijkse prooi voor Timman kunnen zijn geworden. Dan ligt de sprong naar meesterschap in het verschiet. Talent en ambitie daarvoor heeft hij royaal genoeg. sen onder de Belgen en uiteraard valt daarbij als eerste de naam van Eddy Merckx. „Maar ook Van Rijckeghem en Reybrouck zijn gevaarlijke mannen. Ik zie echter tien maal liever Merkx winnen dan Reybrouck. Dat zou toch geen gezicht zijn, wanneer die in de trui kwam te rijden." Jan Janssen had weinig tijd. Tussen een uitsmijter en nog wat dik belegde boterhammen door rende hij heen en weer naar de telefoon. Gesprekken met Belgische inrichters, gesprekken met reisbureaus om vliegtickets te bestel len. „Ik heb de laatste tijd veel gevlo gen. Aldoor met de auto rijden is veel te vermoeiend, zeker vlak voor een we reldkampioenschap". Zo was Janssen na een criterium in Zuid-Frankrijk, waarheen hij samen met Schleck per auto was gereisd, met het vliegtuig te ruggekomen. „Johnny heeft de auto thuisgebracht". Johnny stond nu ook al te wachten om samen met zijn grote baas het parcours te gaan verkennen... Intussen waren vrijdagmiddag nog niet alle Nederlandse profs in Nuth aangekomen. Kort na Janssen arriveer de ook Jo de Roo, die weinig spraak zaam als altijd de schouders ophaalde toen hem zijn verwachting voor zondag werd gevraagd. „We zullen wel zien", was het enige dat de Zeeuw wilde los laten. Ook Jan Harings, die de gevallen Den Hartog op het laatste nippertje mag vervangen kwam zijn licentie inle veren. En ook Peter Post (van hem moet Eddy Merckx gezegd hebben: „Met wereldkampioen Peter Post kan ik een goed koppel voor de zesdaagsen vormen") en Gerben Karstens kwamen nog op tijd om een rondje over het par cours te maken. VEENENDAAL Vanaf het Davidsplein vertrokken gistermiddag zestien DOVO-aspiranten met hun leiders naar Afschaffenburg in Duitsland, waar de Veenendalers een tegenbezoek brengen aan s.v. Viktoria. Voor de eerste maal nam de Duitse aspirantenploeg van deze vereniging dit jaar deel aan het Firet-toernooi in Veenendaal. De DOVO-toekomst speelt vandaag en morgen enkele wedstrijden tegen de Duitsers, erwijl een groot gedeelte van het weekend zal worden doorgebracht met sightseeing en bezichtiging van sportaccommodaties. Maandagmorgen keert de roodwitte ploeg weer terug van de sporttrip. Op de foto de DOVO-spelertjes voor hun vertrek naar Afschaffenburg. VEENENDAAL/SCHERPENZEEL Sportschool Van de Velde uit Vee nendaal gaat vanaf 15 september ook in Scherpenzeel judo-onderwijs geven. Voorlopig start leraar Van de Velde, geassisteerd door een nieuwe ClOS-sport- leraar, met de jeugd van deze gemeente, doch reeds begin oktober kunnen ook de senioren zich voor de judosport aanmelden. „Doordat een groot aantal Scherpenzelers mijn judoschool in Veenendaal be zocht, werd het mij al spoedig duidelijk dat er in Scherpenzeel een grote be hoefte bestond aan een judo-vereniging. Het was helaas niet te realiseren om eerder te beginnen met judo-onderwijs in Scherpenzeel", aldus de Veenendaal- se sportleraar, „maar nu ik een gediplomeerd assistent in dienst heb gekregen, kunnen we ook daar starten". De heer Van de Velde geeft zelf les in de bovenzaal van het Verenigingsge bouw aan de Molenstraat 7. Nadat de eerste veertien dagen specifiek voor de jeugd (jongens en meisjes) zijn gereserveerd, kunnen op donderdag 7 september ook de senioren de mat betreden. VEENENDAAL Ook dit jaar looft Sporthuis „Cocky" weer zeer aantrekkelijke prijzen uit voor de tien hoogstgeplaatste topscorers uit het verschijningsgebied van ons dag blad. Zowel de goalgetters van het zaterdag-, zondag- alsook afdelings voetbal worden op één lijst ge plaatst waarbij uiteraard alleen de competitiematches gelden. Volgende week vrijdag starten wij met de publikatie van de scorings driftresultaten van de verschillende spelers. Gedurende de gehele com petitie verschijnt de topscorerslijst in de vrijdag-editie bij de progno ses. DEN HAAG Pierre de Coubertin is als her-oprichter van de Olympische Spelen de geschiedenis ingegaan. Hij zelf echter zou gaarne genoegen heb ben genomen met de op zichzelf ver erende kwalificatie van humanist. De op 1 januari 1863 in de Rue Oudi- not in Parijs geboren telg van een der grote geslachten van Frankrijk, stierf op 2 september 1937, op een bank in 't park Lagrange in Lausanne, waar hij na een wandeling wilde uitrusten: een man van adel des geestes. Hij stierf arm. Zijn vermogen was door zijn idee- en opgeslokt, maar reeds tijdens zijn leven was hij zijn eigen legende gewor den. Pierre de Coubertin was gewend lei ding te geven, een pionier van de inter nationale sport, zoals er geen tweede heeft bestaan en niet meer kan bestaan. Hij was een volmaakt stylist, geniaal, ook in zijn redevoeringen, een inne mend diplomaat en daarbij een tac tisch manoeuvrerend politicus. Hij gaf de sport zijn plaats in het leven van de volken. Zijn gedachten verlichtte zijn tijd en werken nog steeds bevruchtend op de toekomst. Dertig jaar na zijn dood kan men zijn levenswerk niet be ter karakteriseren dan met dit: in elke sport leeft De Coubertin. Het geslacht De Coubertin was reeds 500 jaar oud, toen hij werd geboren. Frankische, Normandische en Italiaan se elementen waren erin verweven. Zijn voorvaderen dienden de tiara en de kroon, zij stonden naast Pausen en koningen en durfden hun mond open te doen, waar anderen zwegen. Henri- Louis stierf in 1790 onder de guillotine, Pierre's vader, Charles Louis, had het kunstenaarsbloed van een Cyrano de Bergerac in de aderen. Hij was de ma ker van de „Wandeling van een Ro meinse kardinaal", een schilderij dat later in het bezit kwam van Napoleon III. Zijn moeder, Agathe-Gabriëlle de Grisenoy, gaf de jonge Pierre een op voeding, die hem geschikt maakte voor de zware taak, die hij op zich nam. Zijn jeugd bracht hij door in Parijs, op het slot van De Coubertins in Saint - Remy-Les-Chevreuses en in de vrijheid van het Normandische landgoed Mir- ville. Jeuzieten voltooiden zijn opleiding. Als 17-jarige werd De Coubertin gefas cineerd door de geschiedenis. Toen hij in 1880 zijn middelbare opleiding af sloot, rebelleerde hij tegen de traditie van de familie. Hij werd noch officier, noch diplomaat. Hij zou de staat op an dere wijze dienen. Op een zomeravond in Mirville vond Pierre de Coubertin een boek van Hip- polyte Taine, „Opmerkingen over En geland". Er was hier sprake van sport en lichamelijke ontwikkeling: 'n Frans man was vol lof over het Engelse sys teem van opvoeding en onderwijs aan de hogere scholen. In 1883 reisde De Coubertin naar Engeland, bezocht Eton, Oxford, Cambridge en Rugby. Toen hij terugkeerde, verwierf hij aan de Sorbonne een academische graad met een studie over de pedagoog Tho mas Arnold, die het Engelse opvoe dingssysteem gedurende een eeuw had bepaald en riep hij zijn landgenoten iets ongehoord toe: „bedrijf sport". De Coubertin schreef opvoedkundi gen en pedagogen. Hij schudde ze wakker. Met vooruitziende blik zag hij dat de sport internationaal van karak ter moest zijn, wilde de nieuwe bewe ging de vrede dienen. In 1894 riep hij een internationaal congres van leraren lichamelijke opvoe ding in Parijs bijeen. Hier werden de regels van het amateurisme vastgelegd. Punt 8 van de agenda was: „Het her stel van de Olympische Spelen in mo derne vorm". De afgevaardigden stemden toe. De wil van De Coubertin geschiedde op 23 juni 1894. De pionier had gezege vierd. Op 5 april 1896 vond in Athene de feestelijke opening plaats van de eer ste Olympische Spelen in de moderne tijdrekening. De Coubertin heeft in de daarna volgende veertig jaar de Olym pische gedachte uitgediept. Zijn boeken en geschriften tellen meer dan 60.000 pagina's. VEENENDAAL Op het voetbal programma voor morgen staan alleen enkele ontmoetingen in de afdeling Utrecht. Zoals bekend is, komen vol gende week de KNVB-teams Veenen daal, Candia '66 uit Rhenen en Op- heusden pas in het veld. Het het vorige seizoen gedegradeerde DVSA uit Amerongen, dat nu in de eerste klasse B van de afdeling Utrecht is ingedeeld, tegint de competitie met een vrije dag. In de tweede klasse B gaat Scherpen zeel op bezoek bij het Utrechtse DSO. De Scherpenzelers zijn de afgelopen competitie achter kampioen Utrechtse Boys geëindigd en zijn dit seizoen ge brand op de titel in deze afdeling. Onze prognose is derhalve een zege voor de bezoekers. RK Unitas heeft vorig seizoen teleur gesteld. De eerste competitiewedstrijd van de Veenendalers is tegen Barne- veld. welke ploeg o.i. de grootste kans op de overwinning heeft. Oranje-Wit uit Eist ontvangst mor gen op zijn terrein de snelle, doch veel al improduktieve ploeg van Maluku Mu- da. De Elstenaren zullen de ploeg uit Barneveld ongetwijfeld met lege han den naar huis sturen. Het Leersumse HDS uitkomend in de derde klasse B start morgen de competitie met een thuiswedstrijd te gen Dorestad. De Leersummers hebben voor dit seizoen grootse plannen en de laatste oefenmatches hebben aange toond dat het spelpeil een stijgende lijn vertoont, alhoewel de wedstrijd van vo rige week tegen DVSA tegenviel. Een bescheiden zege voor HDS of een gelijk spel is onze verwachting van dit duel. Afdeling Utrecht - zondag: le klasse B: St. Boys—DWSV Hoogland—VSK BrederodesUtr. Boys SoesterbergPatria De MeeuwenRoda '46 (DVSA vrij) 2e klasse B: Olympia '25Houten DSO (U)Scherpenzeel BarneveldR.K. Unitas Oranje-WitMaluku Muda St. MaartenDVSU 3e klasse B: SVMM—En Avant HDSDorestad Ares—RUC RivierwijkersFaja Lobi Scherpenzeel (uit - DSO (U.)nog geen opstelling bekend. R.R. Unitas (uit) - Barneveld: nog geen opstelling bekend. Oranje-Wit (thuis) - Maluku Muda: geen opstelling bekend. HDS (thuis) - Domstad; doel: H. Ter- schegget; achter: R. Meerbeek, G. de Hartog; H. Hek; midden: L. Schuilen- burg en J. v. d. Berg; voor: W. J. Meer beek, J. Maassen, H. Vonk, T. Gijsbertse en L. Hol. Een geheimpje uit het Italiaanse kamp is vrijdag uitgelekt. Namelijk dat de blonde Gianni Motta tijdens de wedstrijd van de profs zondag een expe riment gaat dóen door niet het gebrui kelijke voedsel voor onderweg mee te nemen, maar vloeibare babyvoeding. Motta is tot deze proef gekomen op aan dringen van een Italiaanse arts. Inmid dels schijnt Motta in betere vorm te zijn dan zijn grote rivaal Felice Gimondi. Terwijl deze dagelijks niet meet dan 60 kilometer op de fiets zit, heeft Mot ta achter een scooter nu drie dagen ach tereen 250 km getraind en heeft daar mee dus de afstand Amsterdam-Berlijn overbrugd. Q Wie denkt dat er voor de bewoners van de huizen, die langs het par cours staan waarop vandaag en zondag de wereldkampioenschappen op de weg worden betwist, gouden tijden zijn aan gebroken, komt bedrogen uit. „Nee me neer, ik "heb geen kaartjes verkocht aan mensen, die vanuit mijn woning de koers willen zien", aldus een inwoner van Kunrade. „Stel je voor. Ik heb ne gen kinderen en vijf daarvan hebben verkering. We moeten met zijn zestie nen voor het raam zitten. Dat wordt du wen en als ik dan ook nog aan buiten staanders plaats ga verlenen, waar blijf ik dan. Ik geloof dat er nergens kaartjes zijn verkocht. Als men geen kinderen heeftd an heeft men wel fami lie die dolgraag wil kijken. Want wiel rennen is populair hier, reken maar." 0 De Duitse wielerbond heeft Rudi Altig vrijdag een ultimatum ge stuurd omdat de wereldkampioen van 1966 zich nog steeds niet in het hotel van de Duitse ploeg had gemeld. Altig was de dag tevoren in Zuid-Limburg ge signaleerd, maar ivas toen rechtstreeks naar het hotel van de Italianen gereden. Daar immers logeert ook zijn Italiaanse broodheer Albani van Molteni. Tegen Duitse journalisten had Altig gezegd dat hij thuis in Keulen wilde blij ven tot zondagochtend. Dat nam de Duitse bond niet en dreigde Altig uit de ploeg te zetten. Opnieuw zocht men te lefonisch contact met zijn huis, waar het dienstmeisje vertelde dat haar werk gever inmiddels naar Nederland was vertrokken. Altig wilde blijkbaar toch geen risico lopen.... 0 De Australiër Lawrence Jones, pre sident. van de Australian Cycling Council, het instituut dat in het vijfde werelddeel de belangen van de beroeps renners behartigt, heeft in Heerlen uit zijn eigen zak 2.000 francs moeten neer tellen om het meerijden van de Austra lische profs Lawrie en Painter op de weg mogelijk te maken. De V.C.I. dreigde de Australiërs niet tot de wedstrijd toe te laten omdat Australië de contributie aan het wereldorgaan niet zou hebben voldaan. De heer Joties, die in Melbour ne woont, beweerde dat het geld was overgemaakt door de in Sydney op 1700 km van Melbourne wonende se cretaris van de Australische bond, maar bij de U.CJ. wist men van niets. Ten slotte heeft de Australiër om zijn land genoten niet te duperen maar betaald in de hoop het geld nog eens terug te krij gen. 9 Vrijdagmiddag legde de G.GJ). van Heerlen de laatste hand aan 11 hulp verlening sposten, die langs het parcours staan opgesteld. Gevoegd bij de acht ambulancewagens, de elf doktoren, een twintigtal verplegers en meer dan 200 EHBO'ers is er weinig aan het toeval overgelaten. Bij valpartijen zal er snel ingegrepen kunnen worden en dat lijkt na de ernstige valpartijen van Fedor den Hertog en Arie den Hartog in Bel gië, geen overbodige luxe.

De Vallei | 1967 | | pagina 7