Duizendste leerling aan Luchtmacht-kaderschool Politie weg in volgt ongewone moordzaak Tielse atleten boekten een overtuigende zege 217-243 Rudolphstichting bestaat 40 jaar MARKT KOOPJES MANTANO Jongen met suikerziekte was etmaal spoorloos OP DINSDAG: WOENSPAGs Binnenkort grotere opleidingscapaciteit Tweekamp VAV-TEC Mijnwerker al 13 dagen opgesloten Gesneden GROENE KOOL kilo 29 Gesneden RODE KOOLkilo 29 VERSE WORST500 grom 1.59 Gesneden SNIJBONEN kilo JAMES GRIEVEkilo PRIMA GEHAKT500 grom 69 59 1.89 J* W" tm, Afill Schaarsbergen heeit uniek instituut TAAK MOGELIJKHEDEN „STEEDS VAKER" Pleeggezinnen Modernisering SUPERMARKT BRENGT id/éAbédtfakf tt/im f rte AM iïe bcJcir 4* Ut 0 JS JMOttom''3f.U, 'e+Shfa'a T UMT <zrv*j0ücbk Z5 Vocrv j 25 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 SCHAARSBERGEN Tijdens een promotiebijeenkomst in de Luchtmacht- Kaderschool, 't instituut dat vrijwel de meeste beroepsonderofficieren voor func ties bij verschillende ondetrdelen van de Koninklijke Landmacht opleidt, werd vrijdag het duizendste diploma van de school uitgereikt. Dat werd gedaan door de commandant van de school, kolonel H. v. Weerden, aan serg. P. J. Simmers uit Rotterdam. Met hem ontvingen nog drieënvijftig andere leerlingen van de school, die de cursus met goed gevolg hadden doorlopen, 't voor hun militaire carrière vereiste getuigschrift. Aan de diploma-uitreiking was om twee redenen wat meer cachet dan ge woonlijk gegeven. Ten eerste om het bereiken van deze belangrijke mijlpaal in het zevenjarig bestaan van de school ten tweede omdat men juist voor een grote uitbreiding van de L.K.S. staat die het mogelijk maakt binnenkort «vijf honderd leerlingen in de school onder te brengen. Mede daarom was de plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf, generaal-majoor G. W. de Zwaan vrijdag tijdens de diploma-uit reiking aanwezig en mèt hem commo dore W. J. Kramer, adjunct opperoffi- cier Personeel en commodore J. N. Mulder, commandant van het comman do luchtmachtopleidingen. In een toespraak tot de pas bevorder de sergeanten wees kolonel Van Weer den erop dat in de zo langzamerhand zeer gespecialiseerse luchtmacht ook de onderofficier dikwijls een zeer grote verantwoordelijkheid heeft. Het goed functioneren van de luchtmacht waar borgt bovendien de goede behandeling van zeer kostbaar materiaal en wat nog belangrijker is, kan het behoud van mensenlevens betekenen. Sprekende over de geschiedenis van de L.K.S. deelde kolonel Van Weerden mee, dat de opleiding van onderofficie ren op de school in Schaarsbergen op 1 mei 1960 met twaalf leerlingen begon. Vier maal per jaar worden nieuwe klassen gevormd. Met de vereiste voor opleiding, mulo, achter de rug duurt de opleiding 27 maanden. Zij, die nog al gemeen vormend onderwijs behoeven doen over de gehele cursus 36 maan den. Aan de school te Schaarsbergen worden tegenwoordig ook nog cursus sen gegeven aan sergeanten die in aan merking willen komen voor bevorde ring tot sergeant-majoor terwijl voorts ook nog korporaals voor het hulpkader worden opgeleid. De capaciteit van de school zal dusdanig worden opgevoerd, dat in de eerstkomende jaren steeds zo'n duizend man in opleiding kunnen worden genomen waarvan er ruim achthonderd in Schaarsbergen zullen kunnen worden gelegerd. Commodore Mulder, die verklaarde blij te zijn met een opleidingsinstituut als de L.K.S. verklaarde dat thans het punt bereikt is waarop alle beroepsser geanten tot de oud-cursisten van de school kunnen worden gerekend. De be langstelling voor de opleidingen is gaandeweg toegenomen zodat men thans de cursisten niet meer door wer ving behoeft aan te trekken. Ze melden zich nu zelf wel, aldus commodore Mul der. Aan de vele gasten, ouders en verloof den, deelde de commodore mede, dat het in de luchtmacht heel goed moge lijk is om nog aanvullend middelbaar onderwijs te genieten en, maar dat geldt dan alleen voor de uitblinkers, uiteinde lijk de officiersrang te bereiken. Na afloop van de offiële bijeenkomst, die vanwege het slechte weer in de nieuwe leerlingenkantine werd gehou den, volgde een ongedwongen samen zijn waarbij de duizendste cursist door de eerste man die de cursus begon, thans sergeant I. A. Roos van de vlieg basis Ypenburg, sergeant Simmers bloemen aanbood. De commandant van de school beloonde de prestaties van zijn duizendste leerling met een fraai boekwerk, een geschenk dat ook aan de man met de beste cijfers, B. C. Correljé uit Utrecht, werd overhandigd. De geslaagde sergeanten zullen de zer dagen worden aangesteld bij ver schillende luchtmachtonderdelen in Ne derland en Duitsland. AMSTERDAM De moordbrigade van de Amsterdamse politie heeft een uniek initiatief genomen. Omdat het onderzoek naar de moordenaar van Al- bert Souman volledig is vastgelopen en omdat men vrijwel geen tips krijgt, heeft commissaris Th. Sanders zich rechtstreeks in een brief tot alle homo fielen in de stad gericht. Honderden van dergelijke brieven waarin om medewerking wordt ge vraagd, zijn zaterdagavond verspreid in de dertig cafés, waar in hoofdzaak ho mofielen komen en in de twee socië teiten COC en DOK. De poging om contact met de zeer gesloten groep ho mofielen te krijgen heeft het afgelopen weekeinde nog geen resultaat opgele verd. Commissaris Sanders schrijft in zijn brief dat homofielen de laatste tijd steeds vaker het slachtoffer worden van gewetenloze en misdadige lieden, „steeds vaker met een zeer droevig ge volg". „Ik heb de overtuiging dat er tal loze mensen rondlopen die het slacht offer zijn geweest van soortgelijke mis daden, doch uit angst voor hun baan, hun vrouw, familie of wat dan ook, hierover niets vértellen". „De moord op Albert Souman (ge pleegd op of rond 24 augustus) dreigt 'n raadsel te blijven, tenzij ik informa ties krijg uit homofiele kringen", schrijft commissaris Sanders in zijn op roep. Met nadruk zegt hij dat de men sen die inlichtingen geven, desgewenst volkomen anoniem kunnen blijven. „Ik sta er persoonlijk borg voor dat uw naam of verdere gegevens op geen en kele wijze zullen worden vastgelegd". Commissaris Sanders besluit zijn op roep met het geven van zijn adres: „Ik ben voor u bereikbaar op het hoofdbureau van politie, telefoon 62456, toestel 304. Bij geen gehoor kunt u mij zo hodig thuis bellen onder nummer 422106". U kunt ook een anonieme brief rich ten tot de Nederlandse Vereniging van Homofielen COC, postbus 542 in Am sterdam. Vermeldt u dan echter wel waar u de dader hebt ontmoet, welk geweld hij gebruikte alsmede een zo goed mogelijke beschrijving van zijn persoon." Geen hekken, geen prikkeldraad op de jubilerende Rudolphstichting wel vriendelijke gebouwen en niet te ver geten een imposant ontspanningsge bouw waarover geen enkele grote stad zich zou behoeven te schamen. Een klas cursisten, die al de rang van korporaal lste klasse heeft bereikt exerceert onder toezicht van een onder officier om de finishing touch aan de op leiding aan te brengen. HAARLEM „Ik loop nooit meer weg, ik dacht dat ik misschien wel dood zou gaan". Dat bekende de elf jarige scholier Dirk Jan de Jong uit Haarlem zijn vader, toen hij zaterdag avond na een etmaal lang zoek te zijn geweest veilig in het Binnengasthuis in Amsterdam lag. Met zijn vrees was hij niet ver bezij den de waarheid geweest, want als ernstig suikerpatiëntje moet Dirk da gelijks een insuline-injectie hebben en die was hij door zijn weglopen van huis zaterdag misgelopen. Hij had onderweg wat appels gekregen, maar als hij zon der eten was blijven lopen, was hij misschien nog voor zaterdagavond be wusteloos geraakt, vertelde zyn vader ons. Dirk Jan de Jong was vrijdagavond omstreeks acht uur na een ruzie met zijn (tweede) moeder van huis wegge lopen. De heer De Jong, die die avond later thuiskwam, begon hem direct te zoeken. Hij zocht de hele nacht door. De politiekorpsen van Haarlem en om liggend» gemeenten zochten op grote schaal mee. De heer De Jong toonde zich gisteravond bijzonder erkentelijk voor die grote politiële medewerking. Bossen en polders werden uitgekamd maar tevergeefs. Omdat het hier om een suikerpatiëntje ging, werd eerder dan in een gewoon geval naar het mid del van een opsporingsbericht via de televisie gegrepen en met succes De foto van Dirk werd zaterdagavond na het eerste journaal op het scherm vertoond en om vier minuten over half negen was hij gevonden. VEENENDAAL Voor de derde maal organiseerde VAV het afgelopen weekend de jaarlykse tweekamp met atletiekvereniging TEC uit Tiel. De wedstrijden zjjn in alle opzichten bijzonder goed geslaagd en werden een groot succes voor TEC, dat de Veenendalers met 217—243 duidelijk versloeg. Toch werden er op sommige onderdelen door de VAV-ers wel goede prestaties geleverd. Jan Hartema bewees ook deze middag weer zijn goede vorm, door (zonder tegen stand) de 1500 m jongens-A te winnen in 4.35.8. Het was de enige overwinning voor VAV bü de A-jongens, want op alle andere onderdelen waren de TEC-atle- ten veruit superieur. Bij de heren lag dat wel anders, want hier waren de VAV'ers op elk onderdeel net iets beter dan hun Tielse collega's. Wim ter Haar won de 100 m in zijn beste seizoentijd nl. 11.4. Ook de 400 m won hij in 55.2. Tot ieders verbazing won hij ook nog het verspringen met een sprong van 5.65 m. De 800 m werd een fraaie overwin ning voor Gerrit Hendriks, die zich in de laatste 200 m met een prachtige so lo losmaakte en met 2 sec. voorsprong won in 2.15.3. Het hoogspringen was met 1.53 m voor Jaap Zuidema. Een voor hem slechte sprong, want enige weken geleden sprong h(j 1.70 m. De Olympische estafette, die aan het einde van de middag werd gelopen was onbetwist het mooiste en spannendste nummer. Voor VAV kwamen Gerrit Hendriks 800, Jan Harteman 400, Wim ter Haar en Jaap Zuidema 2 x 200 m in de baan. Na de 800 en 400 m lagen beide ploegen nog gelijk. Maar de felle sprint die daarna door Ter Haar volg de gaf VAV een kleine voorsprong. In de laatste meters moest Zuidema nog alles op alles zetten om de winst naar VAV te laten gaan, hetgeen hem nog net lukte. Bij de dames gingen vrijwel alle pun- ACHTERVELD Wie over de oude Postweg van Lunteren naar Amers foort rijdt ziet op een gegeven moment een concentratie van paviljoens, bun galows en boerderijen, die evenals de omliggende terreinen een bijzonder verzorgde indruk maken. Tien tegen een dat men dan terecht is gekomen op de Rudolphstichting, het grootste gereformeerde centrum voor kinderbescher ming van Nederland, dat binnenkort veertig jaar bestaat. Het briefpapier van deze inrichting vermeldt als officiële naam „De vereniging tot verzorging van kinderen „de Rudolphstichting" te Achterveld", voor de omgeving is het de Stichting. Eigenlijk wil men van die naam stichting af omdat dit gedachtenas- sociaties oproept van hoge hekken en veel prikkeldraad. „De Rudolphstich ting" is een jeugddorp, een open gemeenschap waar doorgaans zo'n 180 door kinderrechters, raden voor de kinderbescherming, voogdijverenigingen en ook gemeentelijke geneeskundige diensten geplaatste kinderen tot 21 jaar zich vrij kunnen bewegen, werken, spelen en leren. De jeugdgemeenschap is genoemd naar de in 1915 overleden Leidse Ge reformeerde predikant ds. Rudolph, een groot ijveraar voor de kinderbe scherming. Kinderen die om de een of andere reden thuis niet konden worden opgevoed vonden in 17 boer derijen van de 125 hectaren omvatten de landbouwkolonie in Achterveld goede pleegouders. Omdat de betekenis van de land bouw steeds verder is verminderd, zijn de boerderijen veranderd in bun galows voor de pleeggezinnen, die ook in het jeugddorp wonen. Er zijn nu nog maar vijf boerderijen in be drijf. De kinderen krijgen in het jeugddorp nu andere opleidingen. Voor het lager onderwijs zijn er op de terreinen van de Rudolphstichting eigen scholen. Daarna gaan ze naar Amersfoort of andere plaatsen om te leren. In het jeugddorp zelf zijn allerlei mogelijkheden voor praktische vak opleidingen. Er is een goed gesorteer de zelfbedieningswinkel, een bakke rij, een timmerwerkplaats, een sme derij en er komt een garage. Het jeugddorp heeft ook een eigen kerk, zwembad en ontspanningsgebouw, het paradepaardje van de stichting. Behalve paviljoens en allerlei cen trale gebouwen staan er in het jeugd dorp 20 huizen, waarin de pleeggezin nen wonen. Vroeger waren dat bijna uitsluitend mensen die in de Rudolph stichting werkten. Tegenwoordig pro beert men ook andere bewoners als pleeggezinnen aan te trekken, zoals mensen uit het zakenleven, leraren en kunstenaars. Er zijn twee situaties in dit randge bied van de Gelderse Vallei: Daar is het dorp met zijn paviljoens (groepsopvoeding) en de gezinsver pleging. Een gezinsverpleging, die tot het inrichtingsverband behoort en zeer bewust deel uitmaakt van de to tale opvoedingsarbeid. Dit in tegen stelling tot de gezinsverpleging buiten de inrichting, die veelal een meer blijvend karakter draagt. De andere situatie is die van de voogdijvereni ging, die als iedere andere voogdij- vereniging bij voorkeur werkt met pleeggezinnen in het land. (Op de Rudolphstichting zelf leven ongeveer 70 kinderen in gezinsverband). Er is de laatste jaren in deze klei ne gemeenschap (180 pupillen, 80 stafleden en 120 kinderen van de staf leden) veel veranderd. Het bezit was danig verouderd, want de meeste hui zen dateerden uit het begin van deze eeuw. Er is gemoderniseerd, geres taureerd en nieuw gebouwd. Er kwam een ontspanningsgebouw, een zwembad en een zelfbedieningswinkel werden gebouwd, een nieuwe school verrees en nog veel meer. Daarmee was een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Een derde deel heeft de Rudolphstichting zelf moeten betalen, waarbij onder meer dank baar gebruik werd gemaakt van jaar lijkse bijdragen van contribuanten, collectes in kerken en ook kreeg de stichting f 150.000 uit de opbrengst van de kinderpostzegelactie. Directeur is Mr. M. K. Krijger; ad junct-directeur, de heer J. A. Kui pers; pedagoog-psycholoog drs. R. A. C. Mulder. Hoofd van de voogdij- vereniging is mej. mr. M. Fopma; administrateur, de heer K. Faber en predikant: ds. G. Aalversberg. Er is een sport- en spelleider en sinds kort een leider voor het cultureel vor mingswerk. De maandelijkse post aan salarissen bedraagt f 60.000. De kin deren eten wekelijks voor f 2400 op. Zonder financiële steun van de diaco nieën die onder meer f 75.000 voor het ontspanningsgebouw bijeenbrach ten en de 30.000 contribuanten zou de zegenrijke arbeid van de Rudolph stichting onmogelijk zijn. Op 5 september komen kinderrech ters, raden voor kinderbescherming en andere bij het opvoedingswerk be trokken autoriteiten de vernieuwde Rudolphstichting bekijken, waarmee dan tevens het 40-jarig jubileum wordt gevierd. ten naar TEC. Bij de B-jongens ver richtte Dik Basterhof een goede pres tatie door 1.53 m hoog te springen, waarmee hij dit nummer won. Ook het discuswerpen (25.58 m) en de 100 m (12.8) bracht hij op zijn naam. Bij de C- en D-junioren gingen ook de meeste punten naar TEC. Wel ver richtte Rein Bijkerk een goede presta tie door de 600 m in 1.55.8 te lopen, 0.6 sec. langzamer dan de in ons land hoog genoteerde M. Baron van TEC. Na de wedstrijden hield de nieuwe voorzitter van VAV, de heer Van Cam- pen, een toespraak waarin hij o.a. op merkte het zeer verheugend te vinden dat er in 3 jaar zo'n hechte band is gegroeid tussen de beide clubs, waarna hij de prijzen uitreikte. CHONGYANG (Zuid-Korea) Eer mijnwerker die reeds sinds 22 augustus gevangen zit in een onderaardse gang van een goudmijn zei het nog wel enke le dagen te kunnen uithouden. Hij zit opgesloten op een diepte van 114 meter. De 35-jarige marine-veteraan Kim Chang-son houdt zich in leven met het drinken van water en het kauwen op stukken boomschors. Reddingsploegen gaan voort met het verwijderen van puin uit de ingestorte goudmijn te Ku- bong, 130 km ten zuiden van Seoel. Een lid van de reddingsploeg zei dat er nog 2,9 meter dieper gegraven moest worden en dat dit nog wel drie dagen in beslag zou nemen. Het graven gaat langzaam, ongeveer een meter per dag. De vrouw van de opgesloten mijnwer ker moest vrijdag in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij werd door uit putting overmand, terwijl ze aan het bidden was in een nabijgelegen boed dhistische tempel. Later kon ze weer naar huis terrugkeren. Het gezin telt vijf kinderen. O WASHINGTON - De Amerikaanse goudreserves zijn in juli met 33 miljoen dollar teruggelopen tegen een teruggang in juni van 45 milj. dollar. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn de Amerikaanse goudreserves met 99 milj. dollar gedaald. COMBI met zakje kruiden gratis i i

De Vallei | 1967 | | pagina 4