Zweden ging (met feest) van links op rechts verkeer Duitsland opgeschrikt bij salmonellen-infectie Wandel als kind des Lichts pluimen voor RITME RITMEESTER ILSE KOCH OVERLEDEN hij Echtpaar frontale hotsing omgekomen Prostituée in hoofdstad vermoord 10.50 Ds. H J KATER NA DOOP TOT PRINS WILLEM-ALEXANDER: FIETSEN BEHEERSTEN IN STOCKHOLM STADSBEELD Besmet kippevlees uit Nederland 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed DE GRAAUWE HENGST zondpr n Doopgetuigen Kinderbijslag ambtenaren wellicht lager NIET MEER ONGELUKKEN DAN GEWOONLIJK Ieder uur het paard met de mooiste jonge....! Geen garantie Grote vangst aan heroïne KERMIS FOUT „Heks van Buchemvald U zag het op TV Koop vandaag nog 1 j' -1-...SS: CD DD 3 v.a. f 3.95 zorgen v spons Er gaan héél-véél plukvers-geroosterde hazelnoten in RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking RITME voor de sportieve roker DOOS VAN 20 STUKS F 3.20 RECHERCHE VERHOORT V.S.MILITAIREN TOPDAG STEUN BUURTONDERZOEK MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 aSTOCKHOLM In Zweden is men zeer tevreden over het verloop van de om schakeling van het verkeer van links naar rechts. Zondag aan het begin van de avond waren op de speciale politie-alarmcentrale welke voor de omschakeling in het parlementsgebouw was ingericht, 150 meldin gen van verkeersongelukken binnengekomen een aantal dat geiyk is aan dat van een normale zondag in september. By deze ongelukken werden 23 personen licht (gewooniyk 35 tot 70) en slechts twee personen ernstig gewond. Een van de twee ernstig gewonden werd het slachtoffer van een dronken be stuurder. De minister van Verkeer verklaarde zeer tevreden te zyn in het byzonder met de organisatie die een vlot verloop van de omschakeling heeft mogelyk gemaakt. A Dat was in lange tijd niet gebeurd: voetballende jongens in een van de drukke straten van Stockholm. Het werd de jongens mogelijk gemaakt in verband met de omschakeling van link: naar rechts verkeer en de verkeersstop, die volgde. BAD WIESSEE In een kinderziekenhuis in de Beierse plaats Bad Wiessee is een kind gestorven aan acute salmonellen-infectie, zo is zondag van de zyde van het ziekenhuis meegedeeld. Zeventien kinderen die deze gevaarlyke ziekte oplie pen, zyn aan de beterende hand. Of er enig verband is met de leve ring van 2 tot 3 ton met salmonellen besmet kippevlees uit Nederland is niet bekend. De ziekteveroorzakende bacte riën werden vrijdagavond bij 'n steek proef van kippevlees uit Nederland ontdekt. Zaterdagochtend werd voor heel West-Duitsland Samonellen- alarm gegeven. Dr. Maier van de Westduitse gezond heidsdienst te Miesbach zei later, niet te geloven dat er verband bestaat tus sen de in Bad Wiessee geconstateerde infectie en de levering uit Nederland van besmet kippevlees. De infectie is vermoedelijk op de kinderen overge bracht door een verpleegster die op haar beurt besmet zou zijn door een verpleegde vrouw. Reeds in het voorjaar werden in één dag 15 volwassenen uit één familie door Salmonellen geinfecteerd, aldus dr. Maier. Elk uur zonden de radiostations een waarschuwing uit, die vrijdagavond ADVERTENTIE JONGE per 1 liter fles laat begon. De autoriteiten vonden bij de importeur nog maar tien pakjes van elk zes kilo. In twee ervan werden de bacteriën gevonden, waarvan overi gens 600 soorten bestaan. Toen bleek ook dat de zending uit Nederland af komstig was. De pluimveeslachterij Monesco in Someren die de partij had geleverd, wijst elke verantwoordelijkheid af. In mei al is de zending naar Keulen ge stuurd. Bij de behandeling houdt men zich met extra veiligheidsmarge aan de wettelijke'eisen. Tot nu toe is er nimmer een klacht binnengekomen, hoewel herhaaldelijk wordt gecontro leerd. De diergeneeskundige hoofdinspec teur van volksgezondheid, dr. J. M. van den Born, zei dat geen enkel be drijf kan garanderen dat varkens of kippen volkomen vrij zijn van deze bacteriën. Ook bij gezonde dieren kan de Salmonella-kiem voorkomen, zoals by een onderzoek twee jaar geleden is gebleken. Toen ook werd de afspraak met de Westduitse autoriteiten gemaakt dat men elkander direct zou waarschuwen, indien er klachten waren. Nu heeft dr. Van den Born de berichten via de Westduitse radio moeten vernemen. Ook de voorzitter van de Nederland se bond van exporteurs van pluimvee en gevogelte, de heer J. Moorman, meent dat de schuld zeker niet bij de exporteur of importeur behoeft te lig gen. Onoordeelkundige behandeling geeft ruim baan aan de gevaarlijke salmonellen. De Westduitse grens is niet gesloten voor Nederlandse kippen of onderde len daarvan. Ook vannacht is er nog een transport over de grens gegaan. De heer Moorman vreest echter wel nadelige gevolgen van de berichten voor de afzet. FORT LAUDRERDALE, (Florida) De Amerikaanse douane heeft een man en een vrouw gearresteerd op een Italiaans schip in Port Everglades en verklaard, dat zij heroine in beslag ge nomen heeft ter waarde van tenminste 1 miljoen dollar. De man, die zei geen Engels te spre ken, werd gepakt met acht zakjes van het witte poeder verborgen in zijn over hemd. De douane vond verder nog 14 pakjes aan boord van het schip. Onvermijdelijk was echter dat zich enorme verkeersopstoppingen voorde den toen een groot aantal te voorzich tig rijdende automobilisten aan het ver keer ging deelnemen. Vooral in Stockholm, waar het ver keer van zaterdag 10 uur tot zondag middag drie uur had stilgelegen, ont stonden grote verkeersknopen toen tal loze inwoners van de hoofdstad naar huis terugkeerden van hun weekeind- verblijven buiten de stad. Bovendien mengde zich tussen het gemotoriseerde verkeer een groot aantal fietsers, het geen de situatie af en toe nog onover zichtelijker maakte. In een kermisachtige sfeer is zondag ochtend vroeg het verkeer in Zweden voor het eerst rechts gaan houden. Reeds om 5 uur waren duizenden nieuwsgierigen in het centrum van de Zweedse hoofdstad aanwezig om getuige te zijn van het historische ogenblik, dat Zweden van links op rechts ver keer zou overgaan. Reeds van vier uur af reden jongelie den op de fiets naar Stockholms cen trum. Velen maakten gebruik van oude tandems, anderen waren „opgemaakt" als voor een carnaval. In andere grote plaatsen in Zweden waren soortgelijke taferelen te zien. Om 4.50 uur precies werd het ver keer tien minuten onderbroken. In die tien minuten moesten de automobilisten hun voertuigen van de linker- naar de rechterzijde van de weg brengen. Om 5 00 uur precies gaf de Zweedese minis ter van verkeer, Olof Palme, via de ra dio het sein voor de aanvang van het rechtshouden, waarbij voorlopig een snelheid van veertig kilometer per uur in de bebouwde kom en zestig kilome ter per uur daarbuiten in acht geno men dient te worden. Talrijke automo bilisten zetten het plechtige ogenblik luister bij met getoeter. In vele steden reden brandweer auto's rond om te oefenen in rechtsrij- den. Een brandweerauto, die voor een echte brand moest uitrukken, had de vreemde ervaring, dat hij er heen links moest rijden, maar terug naar de kazerne rechts. De villa brandde af. De autoriteiten hebben ook kleine fouten gemaakt. In Malmö werd een straat aan beide kanten als eenrich tingsverkeer aangegeven in verschil lende richtingen. In Stockholm wees een richtingwijzer regelrecht naar een bouwput. Marstrand, een klein vissereiland aan de westkust, heeft zaterdagavond zijn enige verkeersbord veranderd. Terwijl overbodige borden werden verwijderd, maakten souvenir jagers zich meester van oude borden of stukken er van en van stukken van de laatste Stockholmse tramwagens, die allemaal voor schroot worden verkocht. Wil iemand een bus kopen? H-gene- raal Lars Skjöld heeft een paar honderd bussen in goede conditie aangeboden aan landen, die nog links verkeer heb ben. Er zijn reeds orders ontvangen. Fotozaken ging het goed, iedereen die een camera had trok er op uit om historische ogenblikken vast te leggen en alles te kieken wat zich bewoog. Een links (socialistisch) blad in Mal mö, Arbetet, werd zondag een „rechts blad" in een „spiegel"-editie, te lezen van rechts naar links. BONN Ilse Koch, de „heks van Buchenwald" heeft zaterdag in de vrou wengevangenis van Aichach, West- Duitsland, zelfmoord gepleegd. De zes tigjarige vrouw hing zich op in haar cel, waarin ze na de Tweede Wereldoor log al twintig jaar had doorgebracht. Ze liet een brief na voor haar zoon Uwe die in 1951 in de gevangenis werd ge boren maar wiens vader onbekend is gebleven. Use Koch was de weduwe van Otto Koch, een kolonel van de SS die in 1937 commandant werd van het concen tratiekamp Buchenwald. Koch werd door de nazi's terechtgesteld wegens misbruiken en persoonlijke verrijking in het kamp. Zijn weduwe werd in 1947 wegens misdrijven tegen de mensheid door de Amerikanen veroordeeld tot levenslang, een vonnis dat later werd verminderd tot vier jaar. Onmiddellijk na haar vrijlating werd ze echter door de West duitse justitie gearresteerd. Die be- besliste, dat zy niet in aanmerking kwam voor verkorting van haar straf tijd. ADVERTENTIE CD CD N CD CD ink:: HEERENVEEN De heer en me vrouw T. Rispens-Elshuis uit Buiten post zijn gisteravond bij Heerenveen verongelukt, toen de auto waarin zij zaten bij een inhaalmanoeuvre fron taal op een tegenligger botste. De be stuurder van deze wagen werd ernstig gewond. Zijn vrouw en drie kinderen werden licht gewond. DIEPENVEEN. De 32-jarige H. W. Westerbeek uit Djepenveen is gis ternacht overreden door de auto van zijn vriend. De man was plotseling tus sen de bomen vandaan de weg opgelo pen. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. MAARTENSDIJK. De veertigjari ge W. H. Vis uit Utrecht is gister nacht, toen hij in Maartensdijk met zijn bromfiets de weg overstak, door een auto gegrepen. Hij overleed gister morgen in het ziekenhuis. IJHORST De twintigjarige J. Drogt uit IJhorst bij Staphorst is za terdagavond omgekomen nadat hij met zijn auto tegen een boom was gebotst. De jongeman overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. GELDROP De 67-jarige P. de Greef uit Geldrop is gisteravond in Heeze aangereden door een auto, toen hij met zijn fiets de weg overstak. De man was op slag dood. GIETERVEEN De 37-jarige E. Voelman is gistermiddag in Gieterveen met zijn auto tegen een boom gebotst. De man overleed kort na het ongeluk. 's-HEERENBROEK De 44-jarige M. W. Bonne en de 57-jarige J. Land- kroon, beiden uit Enschede, zijn vrij dagnacht omgekomen, toen hun auto frontaal op een tegemoetkomende wa gen botste. De inzittenden van deze auto bleven ongedeerd. ADVERTENTIE DEN HAAG „Thans zijt gij licht in den Heer, wandel als een kind des lichts". Deze bijbeltekst (Efeziërs 5 8) las ds. H. J. Kater zaterdagmorgen voor, direct na de doop van prins Willem-Alexander. De tekst had hij speciaal bestemd voor het prinsje. „De ondersaeten zijn niet van God geschapen ten behoeve van den prince om hem in alles, 't zij goed of kwaad, recht of onrecht onderdanig te zijn en als slaven te dienen, maar de prince is er ten behoeve van de ondersaeten, zonder dewelcke hij geen prince is, om hen-met recht en de redenen te rege ren". Deze woord van de Vader des Vader lands hanterend, richtte ds. Kater zich aan het einde van zyn eigen preek na de doop van prins Willem- Alexander tot de ouders, hun voorbe houdend „de nieuwheid des levens, waarin als alles goed gaat, uw kind zal mogen wandelen om een spoor van licht na te laten". „Zorg ervoor", aldus de predikant, „dat het voor zover het van u afhangt, inderdaad goed gaat leef daarom Willem-Alexander die nieuwheid des levens voor". De prediking stond in het teken van Romeinen 6:4: „Wij zijn met Hem begraven door den doop in den dood, opdat, gelijk Christus uit de doden is opgewekt door de majesteit des Va ders, zo ook wij in nieuwheid des le vens zouden wandelen". De predikant gebruikte in zijn woord tot de doopouders heel menselijke en simpele beelden om de betekenis van de doop te illustreren. Een doop, aldus ds. Kater, doet alleen iets voorzover een mens zich door die doop laat ge zeggen, voor zover een mens die doop wil ondergaan. Nog beter: in die doop wil ondergaan. „Paulus immers brengt de doop zeer bewust in verband met de dood. Nu is sterven op zichzelf niet zo feestelijk maar bij de doop gaat het dan ook niet om het sterven als zo danig, maar om het sterven en begra ven worden met Christus en zo gaat het altijd: de beoordeling of iets on aangenaam of feestelijk is, hangt vaak volledig af van het gezelschap, waarin je iets doet. Het is Christus die ons in de doop bezegelt: Ik ben het, die met je mee- ADVERTENTIE gaat. Ik blijf bij je in leven en in ster ven", aldus de predikant. Aanhakend bij de tekst uit de Ro meinenbrief,legde ds. Kater uit, dat daarin niet wordt gezegd, dat wij door de doop later in de hemel zullen ko men maar dat wij in nieuwheid des levens zullen wandelen. „En het is dui delijk", aldus de predikant, „dat dit wandelen niet zal geschieden in de he mel, maar hier op aarde. Zo zegt de doop twee dingen: ten eer ste, dat de mens, die op deze aarde wordt geboren deel krijgt aan haar ver gankelijkheid, haar zonde en haar on recht, zodat hij wederom geboren moet worden wil hij het Koninkrijk Gods zien en dat geldt ook voor een prins in het Koninkrijk der Nederlanden. Ten tweede zegt de doop, dat God de moge lijkheid schept tot een wandelen in nieuwheid des levens niet de samen leving die ons maar al te graag wil vastbinden aan de fouten van het ver leden". Ds. Kater wees de ouders vervolgens op hun verantwoordelijkheid de bedoe ling van de doop aan hun kind voor te leven. Ook aan de doopgetuigen een nauwelijks gekend instituut in de he dendaagse Hervormde Kerk vroeg ds. Kater besef voor hun verantwoorde lijkheid: „De ouders van Willem-Alex ander hebben echt niet voor de aar digheid of terwille van de show u ge vraagd zo dicht bij de doopvont te ko men staan. Ze hebben dat gevraagd in de verwachting dat ze voortaan inder daad zullen mogen rekenen op uw be langstelling en medeleven, op uw steun en advies, eventueel ook uw kritiek en vooral op uw gebed bij het opgroeien van hun kind. En op een iets ander niveau rekenen ze op ons allemaal, die door onze aan wezigheid hier in de kerk of die door ra dio en tv van dit gebeuren getuigen zijn. Wij zijn hierdoor", aldus de pre dikant, „allemaal doopgetuigen, allemaal mede-verantwoordelijk voor het gees telijk klimaat, waarin een kind mo menteel moet opgroeien". De geest van de tijd schetste ds. Ka ter als getekend door angst, wantrou wen, bekrompenheid, haat, hoogmoed, heerszucht, cynisme, materialisme en genotzucht. Wandelen in de nieuwheid des levens houdt, zo betoogde de predikant, onge veer hetzelfde in als wandelen in vrij heid. „Hier dreigt echter een misver stand. In Nederland zijn wij nogal trots op onze vrijheid. Ik geloof niet, dat die trots er altijd terecht is; want in feite", aldus ds. Kater, „komt onze vrijheid heel vaak in de buurt van ongedisci plineerdheid en bandeloosheid wordt zo vaak alleen negatief beleefd. „Zal Willem-Alexander eenmaal wan delen in deze nieuwheid des levens, in het licht van on ze positieve vrijheid? Ik bid het hem van ganser harte toe. Ik bid het daarom ook zijn ouders toe. Allereerst die vrijheid om zichzelf te zijn. Deze is immers in onze tijd voor een vorstenkind bepaald geen vanzelf sprekendheid. Daar pleegt de buitenwereld zich vaak op te verkijken. Men meent dan, dat een prins of prinses alles maar doen en laten kan, waarin deze zin heeft. Ik heb het opgroeien van princes- sen van nabij genoeg meegemaakt om te weten dat dit een vergissing is. Nie mand is zo onvrij als iemand, die in een paleis of koninklijk kasteel gebo ren wordt. Je leeft daar in een glazen huis. Je krijgt te maken met een be langstelling die soms dicht in de buurt komt van hinderlijke nieuwsgierigheid. Je staat voortdurend bloot aan alle mogelijke en soms ook wel onmogelijke kritiek. Dat kan iemand heel gemakke lijk verleiden tot een negatieve onver schilligheid van „je-kunt-het-me-wel- doen". Maar als dit gebeurt, ben je be slist niet op de weg van Christus, wan del je niet in de door Hem geschpnken nieuwheid des levens, wandel je niet als een kind des lichts- Op de weg van Christus weten wij van de positieve waarde der dienst baarheid. Daar aanvaarden wij onze gebondenheden met vreugde, omdat wij juist dan in de voetstappen gaan van Hem, die niet kwam om gediend te worden, maar om te dienen en Zijn le ven te geven voor anderen. De bijbel koestert niet zulke beste gedachten over vorsten en machtheb bers. Hij ziet deze vooral gedreven door begeerte naar macht, door zucht om te heersen. Er bestaat echter ook nog een ander type van machthebbers. Ik denk aan mensen, die de hun geschon ken positie en privileges niet hanteren als wapenen der ongerechtigheid ten dienste van de zonde, ten dienste van het eigen ik, maar die deze als wape nen der gerechtigheid in de dienst stel len van God en van de naaste. Het Evangelie kende dit type nog niet, eenvoudig omdat het nog niet be stond, omdat het zijn bestaan pas zou krijgen door de doorwerking van dit Evangelie, en vooral door de doorwer king van het nieuwe beeld van een Koning der koningen, die een man van smarten, die een gekruisigde was. Prins Willem van Oranje, de Vader van ons Vaderland, is van deze door werking een duidelijk voorbeeld, aldus ds. Kater. AMSTERDAM Rond midder nacht is zaterdag de 28-jarige prosti tuee Barbara van der Eng gewurgd in haar kamertje aan de Ondezijds Achterburgwal 72 in Amsterdam. Dertig rechercheurs van de moordbri gade zijn de opsporing van de dader begonnen, maar ze zijn nog niet veel verder gekomen dan een vaag signa lement van een Amerikaan. Op 18 juli 1963 werd in precies het zelfde benauwde kamertje de achttien jarige prostituée Sonja Kulsdom-van der Meijden gewurgd door de 47-jarige Utrechtste bankwerker G. J. K„ die zich enkele dagen na de moord meldde. Hij is toen ter beschikking van de re gering gesteld. Na de nog onopgeloste recente moorden op Jacoba van de Voort en Albert Souman staat de Am sterdamse politie weer opnieuw voor een uiterst moeiiyke taak. Zaterdag om half elf dronk Barbara nog koffie met de bewoners van de eerste verdieping. Een uut later was ze nog in leven, want een collega die in hetzelfde pand werkt, heeft door de ge sloten deur met haar gesproken. Om tien minuten voor twee trof haar vaste vriend, de 26-jarige L. T„ haar dood aan. Zij lag ontkleed naast het bed, vrijwel zeker door haar laatste klant gewurgd. T. waarschuwde direct de politie die omstreeks twee uur ter plaatse was. Het slachtoffer moet met blote handen zijn gewurgd. Daar is geen vechtpartij aan voorafgegaan, omdat alles ordelijk was in het kamertje. Het technisch on derzoek heeft nog geen sporen opgele verd. Wel staat zo goed als vast dat het geen lustmoord betreft, maar een roofmoord. In de tas waarin Barbara haar verdiensten bewaarde, is niets meer gevonden, terwijl daar een paar honderd gulden in had moeten zitten. Hoewel de vrouw bij het koffie drin ken nog geld aan haar vriend had af gedragen, is dat bedrag niet onaanne melijk hoog. Het afgelopen weekeinde heerste een ongekende -drukte op de Amsterdamse walletjes. De wijk werd vooral bezocht door Amerikaanse mili tairen, met verlof uit Duitsland. Vast staat dat het op de walletjes in jaren niet zo druk is geweest. De Amsterdamse recherche heeft de hulp gevraagd en gekregen van de Amerikaanse politie in Soesterberg. die zes man beschikbaar heeft gesteld Gis termiddag was men druk bezig alle in Amsterdam verblijvende Amerikaanse militairen te verhoren. Toen de collega van het slachtoffer om halT twaalf meldde dat ze naar huis ging, had zij tien minuten eerder een man bij Barbara naar binnen zien gaan van normaal postuur jong uiter lijk, met een licht .jasje en een donke re broek. Zij hoorde ook de stem van een Amerikaan. Het bezoek bestond die avond vrijwel uitsluitend uit Amerika nen. Barbara en haar vriend woonden in hetzelfde huis. Omstreeks half twee ging de vriend naar beneden om te kij ken hoe het met Barbara was. Hij wachtte twintig minuten en toen open de hij de deur. Hoewel het paar regel matig ruzie maakte, bestaat er tegen de man nauwelijks verdenking. Barbara van der Eng was al jaren in het vak. Ze is vroeger getrouwd ge weest en ze heeft uit dat huwelijk twee kinderen, die niet bij haar wonen. Haar vroegere man zou in het buitenland verblijven. Het slachtoffer heeft op een aantal adressen de prostitutie bedre ven. Sinds een maand zat zij op de Oudezijds Achterburgwal. Zij had de neiging een vaste klantenkring op te bouwen, waar de collega's die elkaar in de twee kamertjes afwisselden, wel bezwaar tegen hadden. Zy had niet al te nauwkeurig met het verbergen van het geld, wat de meeste prostituées wel zijn. Zij had een meisjesachtig uiter lijk, waardoor ze de aandacht trok. Hoofdinspecteur P. van Dijk heeft de leiding van het rechercheursteam van dertig man. Hij wordt geassisteerd door hoofdinspecteur Bremer van het bureau Warmoesstraat, die de rosse buurt door en door kent Tijdens het eerste buurtonderzoek zijn driehonderd mensen gehoord. In groepen stonden ze in het hoofdbureau te wachten Omdat ook het onderzoek naar de moord op Al- bert Souman nog in volle gang is, heeft de moordbrigade handenvol werk. DEN HAAG Het kabinet wil, uit overwegingen van bezuiniging, gaan be knibbelen op de kinderbijslagen voor het personeel van de overheid. Deze zijn, omdat ze bestaan uit een bepaald percentage van het maandloon, over het algemeen iets hoger dan die bij het bedrijfsleven. De regering wil nu deze verschillen wegstrijken- Het is overigens niet de bedoeling dat bestaan de rechten worden aangetast. Er moet een „afbouwregeling" komen. De ambtenarenbonden verzetten zich heftig tegen de plannen van de mi nisters Beernink (binnenlandse zaken) en Witteveen (financiën). Ze zyn bo vendien bang, dat straks ook zal worden geknaagd aan het waardevast pensioen en dat het wetsontwerp voor een eigen ziektekostenregeling zal worden veran derd. Vandaag praten de bonden weer met een vertegenwoordiging van de re gering. Ook bestaat weerstand tegen het plan om bepaalde objecten bijvoorbeeld hypotheken niet meer te laten vallen onder de premiespaarregeling voor ambtenaren, evenals tegen voorgeno men bezuinigingen op reiskostenvergoe dingen. Het verzet van de bonden gaat echter vooral tegen de voorstellen inza ke de kinderbijslagen. ANJUM De zeventienjarige Her man Ahlen uit Barger-Oosterveld is in het ziekenhuis overleden, nadat hij met zijn bromfiets bij Anjum tegen een boom was gebotst. De eigenaar van de bromfiets, die achterop zat, werd zwaar gewond.

De Vallei | 1967 | | pagina 6