David Broome leverde groot aandeel in fraaie Britse zege Coupe Peter Chamberlain7 voor vijftiende maal naar Engeland Nederland eervol vierde Engelse Beryl Burton oppermachtig bij de dames Voetbal in het buitenland Nederlandse atletiekploeg Tennissurprises in Forest Hills Tino Janssen won in Oude Maas Jan Gijs weer kampioen 50 km Bronzen medaille dubbel-twee Tonny Sybrands met Koeperman aan kop Prachtige sport in Rotterdams CHIO Nog beter MOTOCROSS DES NATIONS" TE MARKELO Pech Keetie Hage op zevende plaats Duitsland Jong talent Frankrijk n De MOTOR-, RACE- en CROSjKLEDING werd geleverd door DE VAKMAN (Fa. Ohmann) MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 ROTTERDAM David Broome heeft zich het afgelopen weekeinde een waardig Europees kampioen getoond. Za terdag had hij een belangrijk aandeel in de overwinning van het Britse team in de landenwedstrijd en zondag won Broome het zware springconcours om de Grote Prijs van de stad Rotterdam na barrage me de Braziliaan José Fernandez en de Zweed Jan Olav Johansson, die in het internationale concours hippique te Rotterdam steeds ster ker is gaan rijden. Niet meer dan een figurant in het prille begin werkte Johansson zich op tot een van de hoofdrol spelers. Het wekte geen verbazing, dat Broome met zijn paard „Mr. Softee" werd uitgeroepen tot de beste combi natie van het concours en daarvoor de „Prix du Vain- queur" ontving. De dag tevoren deelden in de eer van de Britse overwinning Harvey Smith, Peter Robeson en Ma rion Coakes. Met slechts 12 strafpunten over beide man ches waren de Britten superieur. De Duitse equipe, be staande uit Hartwig Steenken, Hauke Schmidt, Alwin Schockemöhle en Herman Schridde, bezette de tweede plaats met 20 strafpunten, terwijl Frankrijk en de uit slechts drie ruiters bestaande Zwitserse equipe ex aequo op de derde plaats kwamen, met elk 24 strafpunten. Ne derland moest met een bescheiden klassering genoegen ne men: zevende. Slechts de Belgen en de Russen lieten onze landgenoten achter zich. De landenwedstrijd, waarvoor negen equipes in het strijdperk traden, heeft ruitersport op hoog niveau te zien ge geven en duidelijk aangetoond, hoe de krachtsverhoudingen in de internationa le springsport liggen. Groot Brittannië werd niet bij verrassing winnaar. De voorgaande dagen waren reeds een vin gerwijzing in die richting. Immers, het Britse kwartet had zich in elk spring concours doen gelden. De grootste te genstand mocht worden verwacht van de Duitsers, die onder leiding van de oud-wereldkampioen Fritz Thiedemann bezig zijn de in de laatste jaren enigs zins vergane glorie terug te winnen. Ofschoon de Duitsers tegen de Brit ten niet waren opgewassen, was Thie demann geenszins ontevreden over zijn equipe. Verheugd was hij over het feit, dat zowel de door Steenken gereden „Porta Westfalica" (de glorieuze win naar van het Puissance springconcours) als „Donald" van Alwin Schockemöhle in Rotterdam en vooral ook in de lan denwedstrijd hebben blijk gegeven van waarlijk internationale klasse te zijn. Beide combinaties maakten over beide manches slechts één springfout en de den daarmee niet onder voor de Brit ten. Door minder goede prestaties van Hauke Schmidt en Hermann Schridde moesten de Duitsers echter het duel met de Britten gewonnen geven. In de eerste manche reeds van de landenwedstrijd, waarvoor een zwaar parcours was uitgezet, dat als schier onneembare hindernissen had de sloot en een 1.50 m hoog hek van rood-witte planken legio waren de fouten, die FOREST HILLS Verrassingen zijn in het tennistoernooi om de internatio nale Amerikaanse titels, dat in Forest Hills wordt gehouden, niet uitgebleven. De meeste spelers wisten zich gemak kelijk te handhaven. Alleen de Austra liër Tony Roche (derde op de toernooi- lijst) moest zich terugtrekken wegens een blessure. John Newcombe (Austr.) won in vier sets van de Amerikaan Mi ke Estep, die dit jaar de finale bereik te van het jeugdkampioenschap op Wim bledon (6-2, 6-2, 4-6, 6-3). De Engelsman Roger Taylor (zesde geplaatst) had wei nig moeite met de Amerikaan Armi- stead Neely: 6-3, 6-3, 6-1. Francisco Guz man (Ecuador), held van de Davis Cup- finale Amerikaanse zone tegen de Ver enigde Staten (door Ecuador gewonnen), verloor enigszins onverwacht van de Amerikaan Richard Dell, nummer 34 van zijn land: 4-6, 5-7, 1-6. Bij de dames won de als vijfde ge plaatste Australische Lesley Turner van de Amerikaanse Mimi Wheeler: 6-1, 6-2, waarmee Lesley Turner zich voor de derde ronde plaatste. Ook de Britse Ann Haydon-Jones (als tweede gerangschikt) en de Amerikaanse Rosemary Casals (nummer zeven) kwamen zover. In de tweede ronde van het heren-en kel werd de als vijfde geplaatste Zuid afrikaan Cliff Drysdale uitgeschakeld door de 26-jarige Deense apotheker Jan Leschly- De weinig tennissende Deen, die na zijn overwinning het besluit nam zes maanden lang alle toernooien af te lopen, zegevierde met 6-3, 4-6, 6-4, 7-5. Hij ontregelde het spel van de lange Zuidafrikaan, die twee jaar geleden de finale van Forest Hills bereikte, door de service zover mogelijk weg te laten draaien van Drysdales vervaarlijke dub- belhandige backhand en zo snel moge lijk de netpositie in te nemen. In de ge hele partij kwamen zes servicedoorbra- ken voor. De Engelsman Roger Taylor was de volgende geplaatste speler, die in de tweede ronde een nederlaag moest in casseren. Hij verloor van de 25-jarige Amerikaan Jim MacManus met 5-7, 5-7, 6-2, 2-6. De Australiër John New combe, als eerste geplaatst, ondervond geen grote tegenstand van de Ameri kaan Chuck Darley. Newcombe bleef met 6-4, 6-1, 6-2 heer en meester. De meest enerverende ontmoeting van zaterdag werd op het céntrecourt ge speeld tussen Emerson en de 22-jarige, uit Honolulu afkomstige, James Osbor ne. De Australische titelhouder van 1961 en 1964 moest al zijn routine aan wenden om de agressieve Osborne te weerstaan. Hij won uiteindelijk met 7-9, 10-8, 6-2, 2-6 en 6-4. hierop gemaakt werdén plaatsten de Britten zich in het voorste gelid teza men met de Zwitserse equipe, die slechts drie leden telde: Arhur Bliek en - storfer, kapitein P. Weier en Monika Bachmann. Vooral laatstgenoemde 2 re den uitstekende parcoursen en Monika Bachmann was op de achtjarige Han- noveriaan „Erbach", die eens in Ne derland was en gereden werd door Har ry Wouters van den Oudenweyer, zelfs de enige in de landenwedstrijd, die tweemaal foutloos rond kwam. Doordat de Zwitsers geen „reserve" hadden en daarmee te kwetsbaar waren, raakten zij door de 12 strafpunten van Blicken- storfer in de tweede manche de aan sluiting met de top kwijt. De Britten daarentegen kwamen in de tweede omloop nog beter voor de dag (totaal 4 strafpunten) en toen Broome als laatste van de equipe zijn parcours foutloos had gereden, kon hen de over winning niet meer ontgaan. De vier strafpunten, die Schridde als laatste Duitser opliep, waren van geen invloed meer. Frankrijk plaatste zich in de tweede manche door foutloze parcoursen van Roziet en d'Oriola op gelijke hoogte met de Zwitsers. Van de Nederlanders le verde Hans Brugman met „Sky High" de beste prestatie. In beide manches maakte hij twee springfouten, waarbij in de tweede manche nog een kwart strafpunt kwam wegens overschrijding van de tijd. Ebben bleef met „Kairou- an" onder de verwachtingen, zoals ook de volgende dag in de „Grote Prijs van de Stad Rotterdam", waarin hij door een fout, twee weigeringen en nog straf punten wegens tijdsoverschrijding ach terin het klassement kwam. Dat ook het parcours voor deze grote prijs verre van eenvoudig was blijkt het duidelijkst uit het feit, dat slechts drie van de 35 combinaties er zonder fouten doorheen kwamen: David Broome met „Mr. Sof tee", de Braziliaan José Fernandez met „Cantal" en de Zweed Jan Olav Johans son met „Shalimar". Er waren meer ruiters, die voortref felijk reden, maar één moment van on achtzaamheid werd hen soms noodlot tig, zoals de Olympische kampioen Pier re Jonqueres d'Oriola, die op de voor laatste hindernis struikelde. Een bar rage moest de beslissing brengen tus sen de drie coryfeeën. Alleen Broome NIJMEGEN. In een afgesloten arm van de Maas onder Niftrik bij Wychen (Nijmegen) zijn zondag 2 km zwemwed strijden gehouden. De voornaamste uit slagen waren: Dames, vrije slag: 1. Carla Janssen (Njord, Haarlem) 29.07.8 2. Ans van der Veeken (SNA, Den Haag) 29.51.6; 3. Elly van Leuven (ESCA), Arnhem) 30.47.9; 4. A. Kroese (D.W.R., Haarlem) 31.48.3; 5. L. te Veen (Robben, Hilversum) 31.59.0. Schoolslag: 1. Marjan van Strijland (De Robben, Hilversum) 33.36.0; 2. Lies van Nieuwen- huis (De Robben, Hilversum) 34.02.3; 3. Karin Daniels (Z.V.C., Tiel) 34.10.6. Heren, vrije slag: 1. Tino Jansen (Z.V., Wychen) 25.44.0; 2. Henk Termeer (Z.V. Tiel) 25.44.6; 3. Henk van der Linden (H.V.G.B., Haar lem) 26.46.7; 4. Rob Bosson (H.P.C., Heemstede) 27.02.2; 5. Bert Soet/Leidse Z.C.) 27.29.5. Schoolslag: 1. Arthur van Oest (IJ, Amsterdam) 30.36.9; 2. Ben Sliphorst (IJ, Amsterd.) 31.26.6; 3. H. Wagendrever (D.J.K., Am sterdam) 31.26.8. 'S-GRAVELAND De Amsterdam mer Jan Cijs (LAT) is zondag in 's-Gra- veland bij Hilversum voor de elfde maal Nederlands kampioen 50 km snel wandelen geworden. Cijs legde de af stand af in 5 uur en 16 sec. De Rotter dammers Ras en Vos (beiden RWV) ein digden als tweede en derde. H. M. de Koningin reikte tijdens het C.H./.O. persoonlijk de door haar uit geloofde medaille uit aan de Brit David Broome. slaagde erin ook het verkorte, maar verzwaarde, parcours zonder fouten af te leggen Fernandez en Johansson waren wel sneller, maar maakten bei den een fout en uit handen van ko ningin Juliana, die met prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene, de prin sen Claus en Carel Hugo, alsmede prin ses Armgard, de moeder van prins Berhard, dit springconcours bijwoonde, mocht hij de door Hare Majesteit be schikbaar gestelde zilveren medaille in ontvangst nemen. Een koninklijk ge baar voor een groot kampioen. VICHY Het „Vliiiiiiet" mocht fel en doordringend klinken, bron* leverde het niet op. Wanhopig poogde een tien tal vrouwelijke supporters van de Leid- se acht, toen de laatste meters van het slotnummer geroeid werden, zijn favo rieten nieuwe energie te geven in de strijd om de derde plaats met de Roe menen. Het had geen zin het krachts verschil was duidelijk te groot. Neder land zou het op de 14e Europese roei- kampioenschappen voor dames in Vichy moeten doen met het brons, dat de dubbel scull Arbouw/Van der Veen- Wacht eerder op de middag in een knap geroeide race veroverde. Ook nu verdeelden Rusland en Oost- Duitsland voor vrijwel lege tribunes de vijf titels. Nadat Ooet-Duitsland ge triomfeerd had bij de gestuurde vieren en de skiff, toonden de Russinnen hun klasse bij de quadruples, de dubbel- tweeën en in het hoogste nummer der achten. Vooral die laatse overwinning was voor de in rood gestoken roeisters van groot belang. De zege in de acht maakte, dat Rusland tevens eerste werd in het 1 andenklassement voor de „Zil veren Molen". De „schande" van 1966 was uitgewist. Voor het eerst in de veertienjarige ge schiedenis van de Europese kampioen schappen doorbrak Oost-Duitsland toen in Amsterdam de Russische hegemonie door de „Zilveren Molen" te winnen. Voor Nederland waren de kampioen schappen om de woorden van een veel gehoord lied te gebruiken „niet goed" en „niet slecht". Als enig West europees land veroverde Nederland in het geheel door Oost-Europa beheers te toernooi een medaille. Een gedeelde vijfde plaats in het landenklassement bij een deelneming van 14 nationalitei ten is beslist „niet slecht". Wanneer men echter bedenkt, dat het damesroeien maar in bescheiden mate beoefend wordt en het krachtsverschil met de vertegenwoordigsters van het oostblok bijzonder groot is, wordt duidelijk, dat de verrichtingen in Vichy beslist niet als „goed" mogen worden aangemerkt. De Nederlandse dubbel-twee verover de het brons in een race, waarin het duo van De Vliet van start tot finish strijd leverde. Als tweede een halve lengte voor Oost-Duitsland werd de 500 meterlijn gepasseerd. Het geweld, dat Monik Sommer-en-Ursala Pankraths, de Europese kampioenen in 1966, ont wikkelden, maakte dat het Leidse duo m de tweede 500 m. terugviel tot in der de positie. MARKELO De „Coupe Peter Chamberlain", de inzet van de „Motocross des Nations" zal dit jaar weer de medaillekast sieren van de Britse Motorren ners Vereniging. Na een hevige en emotionele strijd was het het Britse team, dat zegevierend uit de strijd kwam, die gestreden werd op het circuit „De Heri- kerberg" van de Markelose Motor Club „Ons Genoegen". In het 21-jarig be staan van dit grote motorsportevenement om de wereldtitel voor landenteams in de 500 cc-klasse is dit del5 e maal. dat Groot-Brittannië ten aanschouwen van 25.000 toeschouwers het kleinood veroverde. De wedstrijd, die verreden werd met ploegen van vijf renners en ging over twee manches van elk veertig minuten en twee ronden telde tien deelnemende lan den: België, Frankrijk, Zweden, Finland, Denemarken, Rusland, Oost-Duits land. Engeland, Zwitserland en Nederland. Tsjecho-Slowakije, dat eveneens had ingeschreven voor deze strijd, liet verstek gaan omdat de officials van dit land het circuit niet geschikt achtten voor hun team. Het was te zanderig. Ne derland heeft zich in dit gezelschap van wereldformaat flink geweerd en ein digde tenslotte op de eervolle vierde plaats. De Nederlandse ploeg kon door enke le blessures niet op «volle sterkte aan de start komen. Franske Sigmans, Pier re Karsmakers, Frits Selling. Jan Dirkx en Jan Keizer hebben echter hun huid zo duur mogelijk verkocht. De KNMV kan tevreden zijn over deze ploeg. Niet alleen omdat een vierde plaats werd veroverd, maar meer nog om het feit, dat juist onze jonge renners, Pierre Karsmakers en Franske Sigmans, het zo uitstekend deden en in dit interna tionale gezelschap best uit de voeten konden komen. Minder goed deden het de Belgen en ook de prestaties van het Oostduitse team vielen tegen. Nu dient direct ge zegd, dat beide teams het meest met pech te kampen hadden. Bij de Belgen was het Joël Robert, die bij een val voor verdere deelneming werd uitge schakeld. Dit heeft de Belgische ploeg HEERLEN Beryl Burtoh, een der tig-jarige Britse huismoeder met een dochter van 11 jaar, stak niet eens haar hand op, toen zij zaterdag in Heerlen om 11.27 uur, als wereldkam pioene op de weg over de eindstreep flitste. Alleen een glimlach en een kort knikje naar een paar Engelse wieler vrienden, die haar langs de kant ston- LONDEN De grootste verrassing in de eerste divisie van de Engelse league was de nederlaag van beker houder Tottenham Hotspur bij Burn ley (5-1). De laatste nederlaag van de Spurs dateerde van 14 januari, toen de ploeg bij landskampioen Manchester United werd verslagen. Sindsdien speel den de Spurs nog 33 wedstrijden voor competitie en beker. De vijf doelpun ten van Burnley, gedeeld door Andy Lochhead (2), Frank Casper (2), en Ralph Coates, voor de Spur, scoorde Jimmy Greaves, stootten de Spurs van de eerste plaats op de ranglijst. Sheffield Wednesday kwam terug aan de kop van de ranglijst door een overwinning met 1-0 in de plaatselijke ontmoeting met Sheffield United. Het enige doelpunt ia dit vurige duel werd gemaakt door John Ritchie. Voor de wedstrijd hadden de mana gers van beide clubs een beroep ge daan op het publiek om geen moeilijk heden te veroorzaken. Het heeft niet geholpen. Voor er een half uur ge speeld was, waren er al vijf toeschou wers naar ziekenhuizen gebracht. Bo vendien had de politie voor de wed strijd begon al talrijke heethoofden van de tribunes verwijderd. Ook op en om de andere velden is het bepaald niet rustig geweest. Vorig sei zoen, toen Manchester United West ham met 6-1 versloeg was het op de tri bunes al tot moeilijkheden gekomen en zaterdag toen de „Mancunians" op weg waren naar hun over winning van 31, was het niet anders. Voor de strijd begon hadden de supporters van Manchester trouwens al voor veel moeilijkheden gezorgd. De politie kon al onmiddellijk ingrijpen nadat de trein in Londen, waar de sup porters van de landkampioenen als vandalen in tekeer waren gegaan, was aangekomen. scheidsrechter door een toeschouwer tegen de grond geslagen. Arselnal Coventry City 1-1, Burn ley Tottenham Hotspur 5-1, Chelsea Southampton 2-6, Everton Wol verhampton Wanderers 4-2, Leeds Uni ted Fulham 2-0, Leicester City Sunderland 0-2, Manchester City Nottingham Forest 2-0, Newcastle Uni ted Stoke City 1-1, Sheffield United Sheffield Wednesday 0-1, West Bromwich Albion Liverpool 0-2, West Ham United Manchester Uni ted 1-3. De belangrijkste uitslagen van de wedstrijden, die zaterdag voor de Schotse League-Cup werden gespeeld, luidden: Aberdeen Celtic 1-5, Dun dee United Glasgow Rangers 0-3, Hearts Falkirk 3-1 en Motherwell -r Dundee 2-5. De politie voorkwam ook dat een groep van ongeveer 200 voetbalsuppor ters hun bezoek aan Londen en aan het veld van West Ham gingen uitbrei- gelijk den met een visite van de Chinese di plomatieke missie. De politie zorgde er voor dat de groep, die in de straten luidkeels anti-Chinese slagzinnen uit riep en zijn plannen niet verborgen hield, werd verspreid. In Leeds, waar de plaatselijke club met 2-0 van Fulham won, moesten den weggebracht, nadat op de tribunes vechtpartijen waren uitgebroken, toen de scheidrechter aanvoerder Billy Brem- ner van Leeds uit het veld stuurde. Ook bij Chelsea is het bepaald niet rustig geweest. De thuisclub verloor op eigen veld met 2-6 van Southampton. Vier doelpunten van „Saints" werd ge maakt door middenvoor Ron Davies, die in het eerste kwart van de wed strijd al drie keer had raakgeschoten. In Schotland hield het voetbalpubliek zich ook niet rustig. Bij AberdeenCel tic 35) ontstonden de moeilijkheden nadat Celtic, dat 't vorige seizoen alle competities en toernooien waaraan 't had deelgenomen had gewonnen, een straf schop kreeg toegewezen. Twee pro testerende spelers van Aberdeen wer den door de scheidsrechter opgeschre ven. Nadat Tommy Gemmell zijn eer ste strafschop gestopt zag, mocht hij hij hem overnemen omdat de doel man van Aberdeen te vroeg had bewo gen. Nadat Gemmell de tweede keer wel had raak geschoten, werd de DUSSELDORP Bayern München heeft het uitstapje naar Barcelona, waar twee wedstrijden werden ge- speeld, moeten bezuren. De 0-3 neder laag tegen de 1. FC Köln kostte de Zuidduitsers de leiding in de Bundesli- ga. Deze werd overgenomen door de 1. FC Nürnberg, die verrassend gemakke lijk (4-0) zegevierde over de Hambur ger SV. Een zeer goede rol speelt MSV Duisburg, dat door een 3-1-zege op debutant Borussia Neunkirchen de tweede plaats bezet. Bij Bayern Mün chen speelden Beckenbauer en Roth (geblesseerd) een zwakke wedstrijd. De doelpunten van FC Köln werden ge scoord door Ruhel en Löhr (2 x) 1. FC Nürnberg speelde tegen Hamburger SV in de tweede helft met een man meer, doordat Sandmann in de 43ste minuut door de scheidsrechter van het veld was gestuurd. Brungs (2x), Sta- rek en Cebinac zorgden voor de doel punten. Twee doelpunten van Em merich hielpen Borussia Dortmund voor 60.000 toeschouwers aan een spel tegen Hannover. Met twee treffers in de ontmoeting Bremen Borussia Mönchen Glad- bach (0-4) versterkte de Borussia-spe- ler Peter Meyer zijn positie op de lijst van topscorers. Hij scoorde in vier wedstrijden zes doelpunten. VBF StuttgartEintr. Braunschweig 0-0, Hannover-96 Borussia Dort mund 2-2, Werder Bremen Borussia Mönchen G1 0-4, MSV Duisburg Bor- russia Neunkirchen 31, 1. FC Kaisers- lauternEintr. Frankfurt 11, 1. FC Nürnberg Hamburger SV 4-0, Ale- mannia Aachen Karlsruher SC 2-1, FC Schalke-04 1860 München 0-0, Bayern München 1. FC Köln 0-3. den toe te juichen, bewees hoe geluk kig de Engelse tuinbouwassistente was met deze vrij verrassende overwinning. In haar eentje had zij immers de sterke Russische meisjes weerstaan, die haar op de wereldkampioenschappen op de baan, in het achtervolgingsnummer, naar een onwaardige derde plaats had den gefietst. Wellicht dat toen bij de vrouw, die eenmaal een wereldtitel op de weg ver overde en vijf keer wereldkampioene was op het achtervolgingsnummer, het plan rijpte, de onweerstaanbare opmars van het Russische dameswielrennen in Heerlen een halt toe te roepen. Het is haar gelukt op een wijze, die er geen twijfel aan liet bestaan, wie zaterdagmorgen op dat winderige cir cuit nabij Heerlen de sterkste was. Al na zes kilometer, aan de voet van de Benzenraderberg, demarreerde mrs. Burton. In een onvervalste „Danse des Grimpeurs" klom de Engelse kampioene op alle afstanden van 10 tot en met 100 mijl (16,5 km tot en met 165 km) naar de top van de heuvel en alleen de Russische Lubov Zadorozhnaya kon zich in het spoor werpen van de met een roodachtig valhelmpje getooide Beryl. Even leek het erop, dat ook Keetie Hage aansluiting met het leidende duo zou krijgen, maar na een furieuze achter volging van tien kilometer moest de Zeeuwse zich gewonnen geven en viel terug in het peloton, dat na twee ron den al een achterstand had van twee minuten op de Engelse en van één mi nuut en 50 seconden op de inmiddels losgereden Lubov Zadorozhnaya. Vanaf dat moment kon de in fraaie cadans doorgaande wielrenster uit Leeds (Yorkshire) eigenlijk niets meer gebeu ren. Zonder enige moeite vergrootte zij aangemoedigd door een enthousiast publiek haar voorsprong op Za dorozhnaya, die op de eindstreep meer dan anderhalve minuut bedroeg. De sprint van het eerste peloton eindigde in een overwinning van de Russische Konkina, die zich daarmede als derde klasseerde. Keetie Hage kon niet op te gen het sprintersgeweld, dat sommige dames in deze groep ontketenden en eindigde als zevende. tenslotte nogal punten gekost. Op het moment, dat de ongelukkige Robert, die met rugklachten moest worden overge bracht naar een ziekenhuis in Hengelo, uitviel, lag hij in uitstekende positie. Ook de Oostduitsers verloren door domme pech veel punten. Paul Frie- derichs, die in de eerste manche met groot machtsvertoon eerste werd, zou in de tweede manche opnieuw zijn triomf gaan vieren. In de voorlaatste ronde werd hij echter door motorpech uit de strijd geworpen. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat de Engelsen de overwinning cadeau heb ben gekregen. Zij hebben hun spelletje bijzonder knap gespeeld. Door him uit gekookte tactiek, werkten zij zich on opgemerkt tot de voorste gelederen op. Vic Eastman doet het nog altijd uitste kend en good old Jeff Smith is nog al tijd de meest tactische. Tegengevallen zijn de Russen. Hun nieuwe talent, Guner Draugs, viel wel heel erg tegen. In de eerste manche was hij al spoedig van de baan ver dwenen en in de tweede kwam hij niet verder dan een elfde plaats. Victor Ar- beckov is nu na zijn grote triomfen, die hem eenmaal het wereldkampioenschap in de soloklasse opleverden, sterk op zijn retour- In de tweede manche viel hij onopgemerkt uit. De Zweden hebben hun goede naam gehandhaafd. De ster van Torsten Hall man is nu toch wel aan het verbleken, maar gelukkig voor de Zweden staan er enkele jongeren van internationaal for maat klaar. Ake Johnsson met een der de en een zesde plaats is daar het be wijs voor. De tweede plaats „lag maar" 10 punten achter Engeland. De Denen, Finnen, Fransen en Zwit sers kwamen in het geweld van dit spektakelstuk niet voor, al bereikte de Deen Mogens Rasmussen enkele aardi ge individuele prestaties (12e en 9e). De start, met vijftig renners tegelijk in de baan, met het nieuwe starthek, verliep uitstekend. Al gingen dan in de eerste manche de Zweed J. Johansson en de Oostduitser Joachim Helmhold onderuit, waarbij de eerste zijn hand ernstig blesseerde. Een wedstrijd over twee manches van dertig minuten en twee ronden elk in de 250 cc senioren leverde een fraaie strijd op aan de kop van het veld. In de eerste manche werkte Gerrit Wolsink uit Hengelo (Gld) zich na een slechte start al spoedig op naar de eer ste plaats. Achter hem werd een felle strijd geleverd door Stef van der Sluis uit Arnhem, Harry Driessen uit Stein en Wiebe Plötz uit Nieuw Dordrecht. Zij waren met hun drieën niet in staat Wol sink te bedreigen en eindigden als 2e, 3e en 4e in bovengenoemde volgorde. In de tweede manche nam Wolsink onbedreigd de kop, maar na enkele ron den begon zijn machine vreemde din gen te doen en zagen Harry Driessen en Wiebe Plötz kans de grote man te passeren. Zij werden in deze volgorde eerste en tweede. Wolsink kon zich op de derde plaats handhaven. Met even veel punten als Driessen veroverde de man uit Hengelo toch de krans door een iets betere totale tijd. Stef van der Sluis moest ditmaal de vierde plaats laten aan Han Veis uit Westendorp. De uitslagen luidden: „Prix des Nations": Eerste manche: 1. België 13 pnt.; Jo el Robert (2); Roger de Coster (4), Frans Slechten (7)- 2. Engeland 19 pnt.; Vic Eastwood (3); Dave Bickers (5); Jeff Smith (11). 3. Zweden: 29 pnt.; Ak« Johnsson (6); Olle Petterson (10); Tor sten Hallman (13). 4. Oost-Duitsland 31 pnt.; Paul Friederichs (1); Heinz Hoppe (9); Dieter Muller (21); 5. Ne derland 53 pnt.; Frans Sigmans (14); Pierre Karsmakers (17); Frits Selling (22). Tweede manche: 1. en 2. Zweden 13 pnt.; Ake Johnsson (1); Torsten Hall- man (4); Olle Petterson (6); Engeland 13 pnt.; Vic Eastwood (1); Jeff Smith (5); Dave Bickers (7). 3. Nederland 37 pnt.; Frans Sigmans (8); Pierre Kars makers (13); Frits Selling (16). 4. O.- Duitsland 70 pnt.; Heinz Hoppe (20); Dieter Müller (21); Gerhard Teubner (29)- Eindstand: 1. Engeland 32 punten; 2. Zweden 42 punten; 3. België 59 punten; 4. Nederland 90 punten; 5. Oost-Duits land 101 punten; 6. Rusland 124 punten; 7. Denemarken 126 punten; 8. Finland 129 punten; 9. Frankrijk 198 punten en 10. Zwitserland 204 punten. Eindstand 250 cc senioren: 1. G. Wol sink 48 pnt. 1 uur 14 min. 17,3 sec; 2. H. Driessen 48 pnt. 1.14.25,9; 9- W Plotz 46 pnt.; S. v. d. Sluis 45 pnt. De Engelsman Vic Eastwood in actie tijdens de eerste manche in de Moto- cross des Nations. De Britse ploeg won de strijd met 32 punten. ADVERTENTIE De Leder- en Suède-Specialist Koninginnelaan 40 (v h. Zwolsew., A doorn) Lyon Angers 8-0; Nantes St. Etienne 1-1; Bordeaux Lens 6-1; Red Star Marseille 2-0; Valencien nes Strasbourg 0-1; Rouen Sedan 0-0; Aix Monaco 0-0; Ajaccio Sochaux 1-1; Lille Rennes 2-0. België. Dit weekeinde is in België een begin gemaakt met de voetbal competitie. De uitslagen van de wed strijden voor de eerste divisie luiden: Racing White-FC Luik 1-1; FC Meche- len-FC Beringen 3-1; Waregem-Lierse SK 1-0; FC Antwerp-SC Anderlecht 2-3; Charleroi-Beerschot 1-0; St. Truiden- Beveren 1-1. LUIK Nederland heeft de vijf kamp-landenwedstrijd tegen België en Groot Brittannië, die zaterdag en zon dag in Luik is gehouden gewonnen met een totaal van 9045 punten vóór Groot Britannië (8664) en België (8289). Corrie Bakker zegevierde in het indi viduele klassement met 4539 pnt vóór Mieke Sterk, die tot een totaal van 4506 pnt. kwam. Bij de heren (tienkamp), was België met 20.438 pnt de sterkste. Nederland bezette de tweede plaats (19.751 pnt), terwijl Groot Britannic met een totaal van 19.496 pnt als derde eindigde. Roger Lespagnard (Belg) werd met 7277 pnt de individuele winnaar. De bes te Nederlander was Freek Stam die met 6792 pnt de derde plaats verover de. In het totaal klassement bezet Neder land met 28.796 pnt de eerste plaats voor België (28.727) en Groot Britannië Voor Mieke Sterk is de drielandenwed- strijd, opnieuw een succes in haar loop baan geworden. De Haarlemse, die dit jaar op de 80 m horden en 400 m ver rassend sterk naar voren kwam, vestig de met haar totaal van 4506 pnt een per soonlijk record. Haar beste prestatie tot nu toe was 4430 pnt. Opmerkelijk was de 5,93 m bij het verspringen, waarmee zij slechts 4 cm achterbleef op Corrie Bakker, die haar overwinning in het in dividuele klassement voornamelijk te danken had aan de 1,57 m., die zij bij het hoogspringen haalde. Marjan Tho mas, die na de eerste dag nog de lei ding had, verscheen zondag wegens een blessure niet meer aan de start. Voor de Engelse ploeg werd Luik een teleurstelling. De Britten, die vorig jaar in Beverwijk zowel bij de heren als .dames zegevierden, moesten nu met be scheiden klasseringen genoegen nemen. Op de vijf kamp werd Susan Scott der de, terwijl Peter Gabbet op de tienkamp met een vierde plaats de beste Engels man was. Een lichte verrassing was bij de heren de dubbele overwinning van België. Roger Lespagnard verbeter de met 7277 pnt.- het nationale record, terwijl Freddy Herbrandt met 7050 pnt. juist boven de 7000 pnt.-grens kwam.' Freek Stam, die na de eerste dag zes de stond, maakte zondag een knappe sprong. De Zaanland-atleet kwam met 6792 pnt tot een nieuw persoonlijk re cord, waarmee hij nu achter Kamerbeek (7632), De Noorlander (7300), Timme (7213) en Thissen (6816) vijfde staat op de Nederlandse ranglijst aller tijden. LIVORNO Wereldkampioen Iser Koeperman en Ton Sij brands hebben na de vijfde ronde van het toernooi om de Coupe d'Europe, het officieuze per soonlijke Europese damkampioenschap, met negen punten de leiding. De derde koploper, onze landgenoot Wim van der Sluis, viel zondag in Livorno terug door een nederlaag tegen de Fransman Bajolle. In de strijd, die zich tussen Koeper man en de 17-jarige Sijbrands ontwik kelt, lijkt de Rus iets in het voordeel. Koeperman ontmoette in de eerste ronden namelijk zijn beide landgenoten Andreiko en Tsjegolev en scoorde in deze partijen drie punten. Ton Sijbrands staat echter nog een zware opgave te wachten, want hij moet Tsjegolev en Andreiko nog ont moeten. De grootste verrassing in het warme Livorno was zondag de nederlaag van de tweede Nederlander, Wim van der Sluis, tegen de Bajolle. Van der Sluis, die een heel goede positie had, tastte mis en verloor onverwacht. De stand na vijf ronden luidt: 1/2 Koeperman en Sijbrands 9 pnt.; 3. Tsjegolev 8 pnt.; 4/7 Andreiko, Ba jolle, Cazemir en Van der Sluis 7 pnt.; 8/9 De Descalars en Simonata 5 pnt.; 10/11 Verleene en Reimann 4 pnt.; 12 Agliardi 3 pnt.; 13. Simonelli 2 pnt.; 14 Bonifacino 2 pnt; 15 Virtu 1 pnt.; 16 Feldl 0 pnt.

De Vallei | 1967 | | pagina 9