Veenendaals dagblad NIEUW ARTSENCONFLICT DREIGT: Specialisten willen 12 procent opslag voor pensioenen Al jong „van de hoge" Buiten Grote paspoortendiefstal in Engeland Thieu en Ky zijn in Vietnam winnaars WIJ inde ZWARE STRIJD IN Britten willen Aden aan Bevrijdingsfront overlaten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Inwilliging zou fondsen tientallen miljoenen kosten Franse arbeiders moeten camping af België hoopt op goedkoper aardgas VIETNAM Geen prijsdaling door opheffing olie-embargo Noodlanding met honderd passagiers Canadese hulde voor Oorlogs- gravencomité Beschuldiging van fraude VLIEGTUIG BIJ CANADA VERMIST ARABIEREN IN GAZA VEROORDEELD Prof. dr. Cohen overleden Herfststorm Volkswagen thans ook automatisch Bessen-vrienden Plotseling Conflict Chef-spionage in Egypte ontslagen FRAVDE N.L.F. EX-VOORZITTER VAX JOODSE RAAD Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, relet. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert loöse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 5 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG WOLFSBURG Volkswagen heeft be kendgemaakt, dat automatische transmissie aangebracht kan worden ln de 1500- en 1600-modellen. De fabriek deelt mee, dat nog geen prijs vastgesteld is, Aan het sporken- of honzehout in de wal piepen de beziën in groen, rood en glanzend zwart uit het lover; die kleuren zijn dl, naardat ze gerijpt zijn en het mooiste dunken mij de gitten kralen, die aan vogel- of mui- zeogen doen denken. Veel buiten lieden spreken van vuilboom, en dit is eigenlijk geen mooie naam. Weet echter, dat hij slaat op het vermaarde ouderwetse laxeermiddel, dat uit de schors wordt gebrouwen, bekend als „rhamnus" naar de wetenschappelijke naam van onze heester. Wij noemden het als kinderen „rammenas"-bast, maar feitelijk is dit een variëteit van de radijs, die er niets mee van doen heeft. Bosduiven en fazanten snoe pen graag van deze bessen, evenals een enkele koekoek, die zich verlaat heeft. Voorts trekken zij vooral de aandacht van onze kleine zomerzan- gers, zoals fitis, tjiftjaf, braamslui- per, zwartkopje, vliegenvanger en an dere sylviden, die in de herfst, wan neer de insectenkost krimpt, vóór hun vertrek naar de winterherberg gaarne op vlier, prunus, kornoelje e.a. besdragende heesters foerageren. Daarbij laten zich de lijsters en spreeuwen evenmin onbetuigd en al le zorgen onderwijl onbewust voor uitzaai in bos, park en tuin. Die vo gels zijn van bijzondere betekenis voor verjonging, vermeerdering, va riatie en luister van het rijk der hou tige planten, want pitjes en zaden blijven volkomen kiemkrachtig en kunnen zich onder gunstige omstan digheden van bodem, temperatuur e.a. factoren ontplooien. 5-9-'67 A. B. WIGMAN DE BILT De vierjarige Christa Duk springt van de hoge plank om daarna af te zwemmen voor haar diploma „A" en te slagen. Zij is daarmee waar schijnlijk de jongste A-zwemster in ons land. ROTTERDAM De consument zal voorlopig weinig merken van de her vatting van de olie-export door de Ara bische landen. De prijzen zijn in de afgelopen maanden verhoogd, voorna melijk als gevolg van de gestegen vrachtkosten. Ook nu nog zullen de tankschepen om Kaap de Goede Hoop moeten varen. De grote olieconcerns kunnen de ver grote olie-aanvoer die uit andere lan den op gang is gekomen, niet van de en? dag op de andere stopzetten. Zij willen bovendien hun voorraden eerst aanvullen. In Nederland heeft men nu een re- servevoorraad, voldoende voor rond veertig dagen. Het door de Europese gemeenschap voorgeschreven mini mum is echter altijd nog zestig dagen. Voor de meeste olie-produkten is op korte termijn geen verlaging van prijs te verwachten. Een prijsstijging zit echter evenmin in de lucht. Uitzonde ring vormen de huisbrandolies, die aan de normale schommelingen van zomer en winter onderhevig zijn. PARIJS Een Boeing-707 van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" met honderd passagiers aan boord, heeft maandag een geslaagde noodlanding gemaakt op de Parijse luchthaven Orly. Geen van de inzitten den liep letsel op. Het toestel was voor een dagelijkse lijnvlucht naar het eiland Guadeloupe in de Caraïbische Zee vertrokken. Na dertig minuten maakte de piloot rechts omkeert omdat hij een fout in het hy draulische systeem van het landingsge stel had ontdekt- Brandweerlieden en de reddingsdienst stonden klaar, maar het toestel kwam goed aan de grond. ROTTERDAM Opnieuw dreigen de ziekenfondsen in conflict te komen met een groep medewerkers: ditmaal met de specialisten. Van de Landelijke Specialisten Vereni ging (L.S.V.) verwachten de fondsen een voorstel, dat een opslag van on geveer twaalf procent op het honora rium over 1967 behelst. Die opslag zou moeten worden gereserveerd voor de oudedagsvoorziening van de medewer kende specialisten. Een vooraanstaand functionaris uit het ziekenfondswezen zei ons onom wonden dat er in zijn kring niet wordt gedacht aan inwilliging van dit ver langen van de specialisten. Vooruitlopend op de komende onder handelingen over het- tarief voor 1968 heeft de L.S.V. de ziekenfondsorganisa ties eerst gepolst over hun bereidheid tot medewerking aan een oudedags voorziening. De specialistenvereniging had haar gedachten daarover in een brief aan de ziekenfondsorganisaties vastgelegd. Een percentage werd daar in echter niet genoemd. In een onlangs gehouden vergadering van de wederzijdse onderhandelings commissies werd plotseling gesproken over een verhoging met twaalf procent. Indien ook de andere groepen van me dewerkers onder wie de tandartsen en de apothekers hetzelfde zouden vragen, zou dat voor dit jaar een extra belasting voor de ziekenfondsen beteke nen van ongeveer zestig miljoen gul den. Zouden de specialisten hun eis hand haven en gezien hun betoog tijdens de vergadering ziet het daar wel naar uit zou dan volgens ziekenfondskrin gen gemakkelijk tot een nieuw conflict kunnen leiden. Dit zou dah, aldus dezelfde kringen, een rechtstreeks gevolg zijn van de houding die de huisartsen tijdens de onderhandelingen met de ziekenfond sen hebben aangenomen. Dr. H. F. W. Dubois in Apeldoorn, lid van de onderhandelingscommissie der specialisten, wilde gisteravond geen enkele mededeling doen. „Ik zou dat op dit mojnent hoogst onfatsoenlijk vinden", zei hij. CAIRO Salh Nasr is ontslagen als leider van de Egyptische inlich tingendienst, zo berichtte dinsdag het gezaghebbende blad Al Ahram. In een kort bericht meldde het blad dat bij een uitgebreid onderzoek naar het werk van de Egyptische inlichtin gendienst was gebleken, dat deze ver buiten zijn bevoegdheden was ge gaan. De mutatie bij de inlichtingendienst volgt een dag na de officiële bevesti ging dat de vroegere legerbevelheb ber veldmaarschalk Abdel Hakim Amer en nog 50 officieren, onder wie de minister van Defensie tijdens de korte oorlog met Israël, Shams Bada- ran, gearresteerd zijn wegens een sa menzwering tegen de regering. BEVERWIJK Het grootste gedeelte van de 200 Franse arbeiders, die aan de bouw van de Mobil-Oil raf finaderij op de zuidoever van het Noordzeekanaal werken, woont in caravans op de camping Adrichem. Het gemeentebestuur wil dat de camping 1 oktober geheel ontruimd is, omdat het kampeerseizoen dan ten einde is. Maar waar moeten de Fransen dan heen? Dinsdag heeft de terreinbeheerder opnieuw een bespreking met B. en W. BRUSSEL L/c Belgische minister van Economische Zaken, Van Offelen, heeft in Brussel verklaard, dat de on derhandelingspositie van importeurs van aardgas (zoals België) is verbeterd door de nieuwe aargasvondsten in Nederland en voor de Britse kust. De nieuwe vondsten zullen de ver- bruikslanden in een betere positie bij prijsonderhandelingen brengen, zo zei hij op een persconferentie over de re cente economische ontwikkeling. De aardgasreserves zijn aanzienlijk gestegen en de producerende landen vooral Nederland zullen als gevolg daarvan belangrijke hoeveelheden op de Belgische markt willen afzetten. De minister merkte overigens op, dat de aardgasprijs reeds meer concurre rend is geworden door de ontwikkeling van de brandstofprijzen, als gevolg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten en de sluiting van het Suez-Kanaal. DEN HAAG De secretaris van het Ned. Oorlogsgraven Comité, mr. \V. H. Enklaar (burgemeester van Holten) zal op 18 september in het Nederlands pa viljoen van de wereldtentoonstelling te Montreal de „International award of merit" in ontvangst nemen, uitgereikt door de president van de „Royal Cana dian Legion". Hiermee wenst de Canadese oud-strij ders-organisatie hulde te bewijzen aan het gehele Nederlandse volk voor de eerbied en de piëteit, die sinds het ein de van de Tweede Wereldoorlog bewe zen worden aan de in Nederland teraar- de bestelde Canadese gesneuvelden. Mr. Enklaar reist op 15 september per vliegtuig naar Canada in gezelschap van 150 Canadese nabestaanden, die dan juist een „pelgrimage" naar oorlogs graven in ons land achter de rug heb ben. Zij zijn naar Nederland gekomen op uitnodiging van het Nederlands Oorlogs graven Comité, dat nu al 21 jaar zijn werk verricht en het de nabestaanden van geallieerde gesneuvelden mogelijk maakt voor een „pelgrimage" naar Ne derland te komen. Volgend jaar wordt de 50.000ste buitenlandse gast ver wacht. LONDEN Scotland Yard heeft de jacht geopend op de stoutmoedige bende die kans gezien heeft 250 Engelse paspoorten te stelen uit een bureau van de paspoor- tendienst. De mannen, die voorgaven beambten van de posterijen te zijn, gingen er van door met vier postzakken die gereed stonden om afgehaald te worden, in de gang van een paspoortenbureau. De plannen voor deze geslaagde diefstal zijn waarschijnlijk opgesteld door man nen die enkele maanden geleden enige tijd in dit bureau hebben rondgewandeld, waarbij zij zich uitgaven voor telefoon-monteurs. „De zakken met paspoorten die per post verzonden worden, staan altijd hoogstens tien minuten in de gang", zei een woordvoerder van het bureau. „De dieven moeten bijzonder goed op de hoogte zijn geweest". De diefstal werd ontdekt toen de echte postbeambten op kwamen dagen. De politie is van mening dat de diefstal het werk Is van een bende die zich specia liseert in het verkopen van paspoorten aan aspirant-immigranten. Op de zwarte markt brengen zij tot 200 pond (2000 gulden) op. SAIGON De militaire leiders van Zuid-Viëtnam hebben zich b(j de verkiezin gen van zondag het recht verworven plaats te nemen aan het hoofd van een nieuwe burgerregering, maar hun grootste rivaal wil de verkiezingen ongeldig laten verklaren in verband met beweerde onregelmatigheden. Volgens de officieuze uitslagen van 38 van de 44 provincies en zeven grote ste den hebben het huidige staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu en de huidige premier, vice-luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky 1.333.561 van de 3.913.749 daar uitgebrachte stemmen voor het president- en vice-presidentschap behaald, ofwel ca. 36.8 procent. Er moeten nog bjjna een miljoen stemmen worden geteld, maar die zullen naar verwachting de winst van de militairen nog vergroten. Thieu en Ky kregen ruim een half miljoen stemmen meer dan de boed dhistische advocaat Troeng Dinh Dzoe, die in de verkiezingscampagne de vre desduif als symbool voerde en bij ver rassing op de tweede plaats eindigde. Dzoe heeft de nederlaag toegegeven, maar tegelijkertijd te kennen gegeven dat hij de grondwetgevende vergade ring zal verzoeken de verkiezingen on geldig te verklaren in verband met fraudegevallen. Hij wil trachten de be wijzen van de volgens hem in diverse gebieden gepleegde knoeierijen te ver zamelen en daaruit dossiers samen te stellen. Hij zal daarover met de andere burgerkandidaten contact opnemen. Oud-president Pha Khac Soe heeft hem steun toegezegd. Dzoe, met wie als kandidaat nauwe lijks rekening werd gehouden, maar die een goed georganiseerde campagne voerde en voor de radio zijn oratorisch talent wist uit de buiten, zei dat er in verscheidene stembureaus in Saigon niet genoeg stembiljetten waren ge weest, waardoor enkele honderden kie zers hun stem niet konden uitbrengen, en dat op sommige plaatsen slechts acht van de elf lijsten aan de kiezers waren uitgereikt. Hij sprak ook van grote mi litaire bedrijvigheid bij de stembureaus in Saigon en de omliggende provincie Gia Dinh. „Als dat hier al gebeurt, dan kunt u zich voorstellen hoe het in de meer afgelegen provincies toegaat", zei hij. Als gevolg van Viët-Cong-aanslagen kwamen op de verkiezingsdag 49 Viët- HALIFAX. Bü Gander (Newfound land) is vanmorgen naar verluidt een Tsjechisch ljjnvliegtuig met zestig men sen aan boord vermist, vermoedelijk neergestort. Rhenen gaat de krotopruiming in het centrum drastisch aanpakken. Iedere krotwoning die leeg komt te staan slaan we direct kort en klein, aldus de wet houder van Openbare Werken, mr. Deen, tijdens een interview met een van onze redacteuren. De gevolgen van deze poli tiek zijn al duidelijk te zien in de Wil- helminastraat waar al verscheidene krot ten tegen de vlakte zijn gegaan. 0 De nog betrekkelijk jonge Smalfilm liga in Veenendaal gaat in het komende seizoen een documentaire ma ken. Ook wil men een of meer speelfilms op de smalfilmband vastleggen. 0 Sinds het gereedkomen van de flats aan de Palmengrift in Veenendaal zijn er al tientallen rijwielen uit de trappen huizen ontvreemd. „Meestal eigen schuld van de eigenaars", zegt de politie, „om dat men beschikt over boxen waar de fietsen 's nachts achter slot en grendel gezet kunnen worden". namese burgers om en werden er 218 gewond Fr dejjen zich 238 incidenten voor, waarbij ne Viët-Cong mortieren en handgranaten gebruikte. De guerril lastrijders ontvoerden 281 burgers. Regeringsfunctionarissen toonden zich in Washington verheugd over de op komst van de Viëtnamese kiezers, waarin ze een overwinning op de com munisten en een grondslag voor een brede steun aan een grondwettige rege ring in Saigon schenen te zien. President Johnson zelf bewaarde het stilzwijgen over de overwinning van de militaire lijst in Zuid-Viëtnam. SAIGON Dinsdag hebben voor de tweede achtereenvolgende dag hed ge gevechten plaatsgevonden tussen Amerikaanse mariniers en krachtige communistische eenheden in de laag vlakte langs de kust van Zuid-Viët nam. 43 communisten zijn bij de ge vechten gesneuveld. Maandag bedroegen de Ameri kaanse verliezen 54 doden en 84 ge wonden. Bij de voorpost Con Thie zijn maan dag Amerikaanse mariniers gestoten op eenheden van het geregelde Noord- viëtnamese leger, juist ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Hier bij zouden 37 communisten en twee Amerikanen gesneuveld zijn. 47 Ame rikaanse militairen werden gewond. De gevechten betekenen een scher pe opleving van de strijd in Zuid- Viëtnam na het betrekkelijk rustige weekeinde, waarin de geallieerde troepen zich beperkt hebben tot vei- ligheidspatroilles ter bescherming van de bevolking tijdens de presi dentsverkiezingen. Behalve de kustgebieden waar een heden van het 5de mariniersregiment opereerden, is het ook elders in Zuid- Viëtnam tot verspreide gevechten ge komen. In de omgeving van Saigon hebben eenheden van de 25ste divisie van het Amerikaanse leger op ver schillende plaatsen vuurcontact ge had met de vijand. TEL AVIV Een Israëlische krijgs raad in Gaza heeft drie Arabieren uit die stad veroordeeld tot gevangenis straffen van drie tot vjjf jaar wegens •verberging of verkoop van wapens- De veroordeelden zijn 21, 45 en 65 jaar oud. De Israëliërs hebben maandag twee voormalige Jordaanse onderwijsfunc- tionarissen gearresteerd die zich heb ben verzet tegen de opening der scho len op de westelijke Jordaanoever en zouden hebben opgeroepen tot onge hoorzaamheid jegens de bezettingsauto riteiten. Het zijn Hoesni Soeleiman, in specteur van het onderwijs voor Jeru zalem en Jericho, en zijn plaatsvervan ger, Achmed Isjak Abdel Latif. Volgens sommige geruchten zijn elders ln het bezette gebied nog twee onderwijsin- specteurs aangehouden. Tientallen scholen op de westelijke Jordaanoever bleven maandag de eer ste dag van het nieuwe schooljaar, ge sloten, dit als gevolg van een boycot van Jordaanse onderwijzers en ouders van schoolgaande kinderen. LONDEN Nauwelijks vier maanden voordat de Britse kolonie Aden haar onaf hankelijkheid verkrijgt doet zich een mogelijkheid voor dat de soevereiniteits overdracht zal geschieden zonder het grote bloedbad dat iedereen in het verschiet ziet. Het gezag van de federale regering van de kolonie, dat al lang wankelend was, is totaal verdwenen. Er werkt nog één minister; de andere ministers zijn gearresteerd, gevlucht, of ontvoerd. De afgelopen weken heeft een van de twee grote nationalistische organisaties die daar werken de feitelijke macht overgenomen in het grootste deel van de Zuidarabische federatie, waarvan Aden een deel is. Engeland is nu bereid om met die or ganisatie (N.L.F., afkorting voor Natio naal bevrijdingsfront) te gaan onder handelen. De Zuidarabische federatie is een schepping van Engeland, een van de ve le federaties die de Britse regering heeft gevormd in koloniën die op het punt stonden onafhankelijk te worden. Vrijwel nergens heeft die staatsvorm goed gefunctioneerd. Ook niet in Aden, waar de federale heersers, die dus door Londen werden erkend, niets anders wa ren dan een gezelschap feodale sultans en sjeiks. Engeland heeft het de laatste maan den steeds meer aan de stok gekregen met het Nationaal bevrijdingsfront, N.L.F., dat nu in twaalf van de zeven tien staten van de federatie de macht heeft en met de andere nationalistische organisatie, FLOSY, „het bevrijdings front" voor het zuiden van Jemen. Hun terreur heeft in vier jaar tijd de levens gekost van 74 Britse militairen en bur gers, gisteren waren er weer twee slachtoffers. De twee organisaties bestredéh niet alleen de Engelsen, maar vooral ook de federale regering en elkaar. FLOSY werd met veel geld en wapens gesteund door Egypte dat gebeurde van Je men uit maar het besluit van Egypte om het republikeinse deel van Jemen te ontruimen is voor FLOSY waar schijnlijk de genadeslag. Engeland staat nu op het punt om on derhandelingen te openen met het N.L.F. Erkenning van deze organisatie als fei telijke regering van Aden en aangren zende gebieden kan niet lang uitblijven. Daar heeft de Britse hoge commissaris in Aden, die het afgelopen weekeinde voor overleg ln Londen was, sterk op aangedrongen. AMSTERDAM Op 84-jarige leef tijd is in Amsterdam overleden prof. dr. David Cohen, oud hoogleraar in de ou de geschiedenis aan de Amsterdamse universiteit en tijdens de bezetting één der twee voorzitters van de in opdracht der Duitsers opgerichte Joodse Raad te Amsterdam. Prof. Cohen, die op 31 december 1882 in Deventer werd geboren heeft aan de universiteiten van Leiden, Leipzig en Göttingen klassieke letteren gestudeerd. Aan de laatste promoveerde hij. In 1926 werd prof. Cohen benoemd tot hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam. In 1953 ging hij met emeri taat. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gevonden. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die zich momenteel boven Ierland manifesteert, is de diepste, die er totnutoe in dit na seizoen is geweest. De luchtdruk in de kern was vanmorgen tot onder 970 mb. gedaald. Het minimum ver oorzaakt langs onze kust stormwin den met windkracht 9 Beaufort, ter wijl boven land windkracht 7 tot 8 wordt bereikt. Vandaag valt er regen, morgen en overmorgen produceert het minimum regenbuien afgewisseld door enkele opklaringen. De temperatuur blijft in Gelderland op een middag niveau van ongeveer 17 graden. In Locarno is de laatste dagen uit zonderlijk veel regen gevallen: ruim 300 mm in 36 uur tijds, dat is nog iets meer dan er normaal in Apeldoorn valt in juni, juli, augustus en septem ber samen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1