In elkaar grijpende wortelstokken vormden groene golvende matten waarin de dood loerde pluimen voor RITME RITMEESTER Smalfilmers gaan V'daal filmen MODESHOW VAN SCHUPPEN Hoe ontstaat verlanding? Een elegante vrouw door Adriaan P. de Kleuver Spa aro verzicht in Veenendaal „Leger"-bazaar in eierhal eind van deze maand VEEMARKT UTRECHT SLIK MAT RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket- verpakking RITME voor de sportieve roker DOOS VAN 20 STUKS F 3.20 NATTER DARWIN Renswoude spaarde HEIN HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 Veengebied is groot openluchtmuseum Veen-en-daal! Een dal vol veen. Puik, best laagveen om er harde, korte baggerturf van te maken. Nu ziet men er zo goed als niets meer van. Vroe ger ja, toen was Veenendaal beroemd om de turf tot de venen leeggehaald waren en er armoede aan de vervenershutjes klopte. De Gelderse en Sticht- se venen waren volledig leeggehaald en wat overbleef was water dat op den duur weer moeras zou worden en dan op den lange duur wéér een met laagveen opgevulde plas zou vormen. Zo bleef „de Hel" liggen en daar omheen al die lage waterige stukken. Nu is door de verkaveling en werk verschaffing een groot deel van die eertijds waardeloze moerassen (gezien dan vanuit agrarisch oogpunt) in goede weilanden herschapen. Slechts de beide Hei-reservaten bleven natuurhistorisch bezien) als rijke terreinen over waar voor Veenendaal ook nog historische betekenis aan verbonden is. Eigenlijk zijn het openluchtmuseumstukken. Aan de hand van wat daar nu gaande is wordt in onderstaand artikel bekeken hoe, voor pakweg 3000 jaar, op die zelfde plaatsen ook veenvorming plaats had. In de vorige verhandeling over de fase in de geologische geschiedenis van onze bodem hebben wij de stormachtige tijd die al op het ein de van de vierde en tot nu toe laatste ijstijd aanving behandeld. De gehe le vallei werd volgestoven met een dek van stuifzand dat van de heu velrug afkomstig was. Het is zelfs zo geweest dat het stoffijne leem, dat ook afgestoten werd, nog verder met de toen heer sende overwegend westelijke of noordelijke winden verplaatst werd en als luchtsediment aan de ooste lijke Veluwezoom en zelfs óver de in de derde ijstijd gevormde lossla gen werd afgezet in Zuid-Limburg. Hier algehele verarming; daar on gekende vruchtbaarheid. Rond Veenendaal werden in die dekzanden dan weer diepe geulen uitgeblazen. Toen dan het landijs weer op de basis in het hoge noor den was teruggekeerd en al dat aan de zee onttrokken water in de vorm van grondwater al maar hoger en hoger kwam, kwamen de plassen. Toen begon al direct de verlanding. Ergens in de plas drijft een los geslagen stukje drijf til met wat riet en lis dodden. Al spoedig vestigen zich rond dit drijvend stukje „land" waterle lies en zakt op die plek ieder jaar een laagje dood plantenmateriaal naar de bodem. Eidelijk na verloop van jaren wordt het een geheel met de bodem. Het wordt al breder tot het contact maakt met de oever. Zo groeien alle plassen dicht, tenzij als bij ons reservaat „De Hel" gebeurd is, alle drijftil- len verwijderd worden, en er weer een echte plas ontstaat. Dat begin was maar summier en bestond uit gestorven vrij in het water zwevende eencellige plantjes en diertjes (algjes en andere leven de wezentjes uit het zoetwaterplank ton) die naar de bodem zakten en daar allengs wat wij de gytja (een Zweeds woord voor deze aanwas) noemen vormde. Dit slik is dan het begin geweest. Als ergens een plas of nieuwe sloot gegraven wordt gaat dat nu precies zoals dat een 5000 jaar geleden plaats had. Die oude vervening (men spreekt ook van „verlanding" van een plas) kan men nu nog op de voet volgen. Al spoedig kreeg zo'n plas een overbegroeiing met riet, van waar uit het verlandingsproces in sneller tempo voortzette. Er kwamen on dergedoken waterplanten opdagen, die uiteraard in de voedzame gytja een rijke voedingsbron vonden. Het riet „schoof" zijn wortelge stel steeds verder de plassen in, ter wijl zich op de bodem een dikke modderlaag ging vormen (saprope- lium) als gevolg van steeds meer plantenafval dat bezonk. Zo werd na verloop van zeer, zeer lange tijd het water ondieper en kwamen zich zilverblanke waterle lies en gele plompen vestigen en langs de rietkragen veenwortel met boven het water uitstekende rode bloeiaren, kikkerbeet en gele wa tergentiaan die wat de bladeren be treffen precies miniatuur waterle lies zijn. De fontijnkruiden die deels •ondergedoken al in de plas waren gaan groeien kregen gezelschap van het drijvend fontijnkruid. Eén van de planten uit het niet zichtbare plantenleger laat op een moment ook „zien" dat ze er is: het parasiterende blaasjeskruid. Dan kan zo'n plas overdekt zijn met dooiergele bloemetjes die verdraaid veel weg hebben van leeuwebekjes, 't Is er zelfs familie van! Zo'n on dergedoken blaasjeskruid vormt dik ke geelbruine guinlanders, waaraan duizenden moordkuilen zitten, blaas- vormige verdikkingen aan de fijn- verdeelde „bladeren". Zo'n plant kan zelf niets verrich ten en leeft van kleine watervlootjes die zo'n blaasje inzwemmen en door een krans van haartjes binnen ge houden worden. Daarbinnen verte ren die en het dierlijk voedsel wordt door de plant opgenomen. Hoe wonderlijk is toch de schep ping. Hoe heeft de Schepper zelfs het misdeelde schepsel nog de mo- gelkijheid gegeven zich in stand te houden. Het moge paradoxaal klinken, maar bewijst het niet op ondubbelzinnige wijze dat niets maar dan ook niets in de wondere schepping bij toeval bestaat. Als de mensen het maar wilden zien. Dan komt soms eerst na eeuwen het moment dat de rietkraag zich sluit. In dit geval ligt op het water al een mat van in elkaar grijpende wortelstokken. De beruchte drijftil- len dus, de groene golvende matten die menige betreder de dood hebben gekost. Zulk novaal „land" heeft ADVERTENTIE een fantastische plantengroei. Daar bloeien de orchideeën, het water drieblad met die fijn gevederde wit te bloemen, de grote glanzende bo terbloemen, de verukkelijk geuren de moerasspirea en poelruit met witte en geelgroene poederdonsjes. Wonderlijk zijn de orchideeën met hun paarse trossen bloemen. Je verwacht zoiets in de tropen. De Blauwe Hel staat er op een moment vol van. Het zaad is stoffijn en wordt door de wind meegenomen. Ergens is geschreven dat het mosterdzaad het kleinste onder de zaden is, maar dat zijn nog reuzenkorrels vergele ken met orchideeënzaad. Zo'n moe ras en drijftillengebied is het mooi ste wat denkbaar is. Dan noemden wij nog niet eens de fluweelrode wateraardbei en de goudgele moe rasrolklaver. Prachtig allemaal. Gaat alles ongestoord zijn gang dan wordt alle rietland op den duur moerasbos. Zo'n bos gaf eens aan Veenendaal de oudste naam Venloo, dus Veenbos (Loo is bos), een mo gelijk nog karakteristieker naam dan het dorp nu draagt. Lang kan zo'n bos bestaan. Er is evenwel een zeer geniepige moordenaar. Een nietig mosje maar, dat veenmos (sphagnum), maar het schijnt het eeuwige leven wel te bezitten. Het sterft van onderen wel af maar groeit naar boven of er niets aan de hand is ongestoord door. Het voch tige milieu zette het afstervende ge deelte om in mosveen en naarmate het dikker werd kwam het wortel gestel van het elzenbos zo los te zit ten dat de bomen bij de minste storm geveld werden. Zo verdween het broekbos op 't laatst geheel. Het veenmos woekerde evenwel maar door en overdekte het gevelde bos op 't laatst geheel. Zulke ingekapselde bomen noemt men kienhout. Dat er knapen van bomen in die moerasbossen stonden bewees een gegraven bouwput op het Scheepjeswolterrein waar zwa re stammen, zelfs van eiken, bloot gelegd werden die alle in één rich ting lagen. Men kon zelfs de toen malige windrichting reconstrueren. Deze moet wel overwegend west ge weest zijn. Bij de ontginning van de lage ge bieden langs de Kooiweg langs de voet van de Emmikhuizerberg kwam een héél woud van zéér zware stam men voor de dag. Het moet vroe ger dus wél geboesterd hebben in onze omgeving. In feite is zulk sphagnunveen echt hoogveen. Doordat het in de vallei rond het oude Venloo en Emmikhui- zen steeds natter werd en vooral bij hoog water van de Rijn steeds veel kwelwater rond de heuvels kwam te staan „verdronk" dit spaghnumveen en werd het hoog veen. Alléén aan de randen en mo gelijk ook bij Prattenburg zal wat hoogveen gezeten hebben. Er blijkt evenwel uit de voorhan den gegevens nimmer dat in de val lei in dagbouw gewerkt is, dat wil zeggen dat de turf, als in Drente ge bruikelijk „droog" afgeschept werd. De weinige overgebleven echte ve nen (delen van de Bennekomse meent en de Allemanskamp) zijn in hun climaxtoestand (blauwgrasland) écht laagveen. Van dit soort natuur- weiden bezit men niet veel meer. Men is er geweldig zuinig op om wetenschappelijke redenen. Het kan wel duizend jaar duren eer een moerasgebied nog eens de status van het beroemde blauwgras land krijgt. Vroeger was de omge ving van Veenendaal één van Euro pa's rijkste natuurgebieden. Een Duits geleerde heeft om streeks 1850 onze omgeving bezocht en was er geweldig enthousiast over. Dat moet enorm geweest zijn. Geheel onderaan het dekzand van de ondergrond. Dódrop de z.g. gytja die uit organische stoffen be staat en al eeuwen aanwezig kan zijn eer er in de plas .zichtbaar" leven op komt dagen. Bij Veenendaal is in hoofdzaak entrooph veen, dus écht laagveen aanwezig geweest. Tot hoog veenvorming kwam het zo goed als nergens omdat het jonge veen telkens „verdronk" in het aangrenzende nat te element. Hoe de slappe gytja op gedrukt werd en de plas „ingescho ven" werd is zichtbaar op de teke ning. De zéér, zéér zeldzame orchidee Spiranthes autumnalis heb ik nooit meer teruggevonden! En toch is het geweldig om eens te weten hoe rond 1880 het er in onze omgeving uitge- zienheeft. Geen énkele Nederlander heeft er ons een bericht over nage laten. Die zeldzame orchidee waarover de Duitser J. D. Kobus in 1882 schreef moet „am ende des Moo- res" gestaan hebben. Dat is daar in de omgeving van de Emmikhuizer berg geweest. Voor ze de Grift zo laag gebracht hebben was dat ons rijkste orchidee- enland. In mijn jongensjaren kreeg ik over die plant eens hooglopende woorden met een bakker uit de Gortsteeg. Bij hoog en bij laag hield die man vol dat het wilde hyacinthen waren. Of ik nu al de „potloodpunt- proef" met de grappige stuifmeel klompjes demonstreerde, ik had in zijn ogen ongelijk. Wat op hyacin then geleek was een hyacinth. 'k Heb nadien wel eens gedacht bij het zien van een wat lelijk uitge vallen mens dat zo iets dan even goed een aap genoemd kan worden. Dat heeft notabene Darwin in zijn evolutietheorie niet eens beweerd al wil men in streng orthodoxe kringen de onwaarheid nogal eens in het geding brengen dat die afvallige do minee Darwin geleerd zou hebben dat de mensen van de apen afstam men. Persoonlijk zeg ik altijd tegen de bestrijders van alles wat met geolo gie, afstamming en evolutie te ma ken heeft: „Doe nu eens verstandig en onderzoek dat eerst dan eens". Dat durft men blijkbaar niet aan omdat men beangstigd is dat zodra de ogen open gaan men de oude waarden wel eens waardeloos kon gaan vinden! Adriaan P. de Kleuver VEENENDAAL Gedurende de maand augustus heeft de Rijkspost spaarbank in Veenendaal een spaar overschot geboekt. Op het postkantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat werd door 812 spaarders f 198.620,21 ingelegd en werd aan 362 personen f 161,200,78 uit betaald. Op het postagentschap aan het dr. Slotemaker ce Bruïneplein werden 896 inleggingen geboekt met een totaal bedrag van f 87.433,03, terwijl aan 68 personen f 24.249,11 werd uitbetaald. VEENENDAAL De in april Jl. opgerichte club voor smalfilmers uit Vee nendaal en omgeving, de Smalfilmliga „De Gelderse Vallei", biedt haar le den het komende seizoen een goed en gevarieerd programma. Niet alleen zal de leden het werk van een aantal bekende smalfilmamateurs worden ge toond, deze winter zal de smalfilmliga ook zelf tot actie overgaan in de vorm van het maken van twee films: een documentaire over Veenendaal en een speelfilm, die in en rond Veenendaal zal worden opgenomen. In totaal zullen niet twee, maar on geveer zestien rolprenten uit de bus komen. De smalfilliga gaat namelijk als volgt te werk. Men verdeelt de uit 25 leden bestaande club in groe pen van drie of vier personen. Er zijn twee onderwerpen: de documentaire „Veenendaal" en de speelfilm, waar van de titel nog niet is bepaald. Elke groep moet nu op zijn manier deze twee onderwerpen verfilmen. Er is dus een gegeven, een scenario en een draaiboek voor verschillende groe pen. Ongetwijfeld zullen met deze methode interessante prestaties wor den geleverd. Uit de films, die eind maart, begin april gereed moeten zijn, wordt de beste documentaire en de beste speelfilm gekozen. De twee winnende films zullen dan naar een regionaal filmfestival wor den gestuurd. Als ze ook daar een prijs behalen doen ze mee aan het nationale smalfilmfestival, waar door ze de kans krijgen ook in inter nationaal wedstrijdverband te wor den opgenomen. Het regionale en landelijk filmfes tival gaat uit van de NOVA (Neder landse Organisatie van smalfilm Amateurs). De smalfilmliga „De Gel derse Vallei" wil zich hier met ingang van het 1 januari van het volgend jaar bij aansluiten. Zover is het nog niet. Voorlopig is alle aandacht gericht op de onderlinge wedstrijden. „En dan zien we wel hoever die filmpjes komen", aldus de heer P. H. de Geus, een van de op richters van de Smalfilmliga. Het werken in groepsverband heeft een tweede voordeel. Men kan name lijk constant bezig zijn met het, fil men. De liga komt in zijn geheel twee maal per maand samen, de eerste en de derde maandag van de maand. De onderlinge groepen kun nen echter wel twee maal per week samen komen. De leden van de filmliga zijn overi gens al bezig met 't voltooien van hun eerste opdracht: het maken van een vakantie-film. Eind oktober hoopt men deze films te kunnen vertonen. Een jury, bestaande uit leden van de smalfilmliga, zal de films beoordelen. Aan de documentaire en de speel film zal echter meer aandacht wor den besteed. „Het begint nu pas", zegt de heer De Geus. Bij de toekom stige films zal veel meer aandacht worden besteed aan montage, titels en geluid. Dat kan, want men werkt in groepsverband. Iemand met ge voel voor techniek zal voor het geluid moeten zorgen. Een ander weer voor de montage. De groepen moeten ook elk voor hun spelers zorgen. Verder zullen het komende seizoen programma's met zusterclubs worden uitgewisseld. Maandag, 18 september a.s. zal dit seizoen worden besloten met een filmavond in Hotel „De Ko renbeurs". Er zullen dan enkele goe de documentaires worden vertoond., In oktober begint het nieuwe seizoen. RENSWOUDE In het kasteeldorp heeft de Rijkspostspaarbank een vrij goede maand gehad, want er werd ruim anderhalf maal zoveel ingelegd op de spaarrekeningen, dan er werd terugbe taald. Zestig spaarders lieten in totaal f 12.624,08 op hun boekjes bijschrijven en 19 mensen haalden f 8.353,29 op. VEENENDAAL. De traditionele bazaar van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op vrydag 29 en zaterdag 30 september in de Eierhal. Voor het eerst zal er dit jaar een stand z(jn, waar men de inwendige mens goed kan versterken. Men zal er olie bollen, slaatjes, warme worstjes, hoffie en diverse (alcoholvrije) frisse dranken kunnen kopen. „De bazaar is nog steeds een van de financiële peilers waarop ons werk rust", vertelde de bevelvoerend offi cier, luitenant Van der Harst. „Hoewel dergelijke evenementen wat uit de tijd schijnen te raken zijn we er van over tuigd, dat ook dit jaar de bazaar weer slagen zal. We hebben nu reeds een groot aantal artikelen ingezameld voor de verkooptafels en als prijzen, terwijl we vertrouwen, dat er voor die tijd nog wel het een en ander bij zal ko men". Als elk jaar zullen korpsleden weer een beroep doen op middenstand en bedrijfsleven om prijzen voor de bazaar beschikbaar te stellen. Er leefde hier voor bij de commandant een zekere angst: „Er is vorige week een bazaar geweest voor de speeltuin en nu lopen we het risico, dat de mensen denken dat zij al iets voor onze bazaar afge staan hebben". Behalve de verkoop- en consumptie stands zullen de gewone attracties in de Eierhal aanwezig zijn. Men beraadt zich ook nog over de mogelijkheid van enkele nieuwe spelen. Paardenmarkt UTRECHT, 4/9 Aangevoerd: dieren. De prijzen waren: Luxe paarden f 1200 tot f 1625; werk paarden f 1200 tot f 1550; oude paarden f 850 tot f 1500; 3-jarige paarden f 800 tot f 1275; 2-jarige paarden f 725 tot f 850; veulens f 300 tot f 650; hitten f 700 tot f 900; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f2,90 tot f3,80; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,80 tot f 4,20. Handel: rustig. ADVERTENTIE draagt vanzelfsprekend elegante kleding en in dit opzicht is onze wintercollectie „het neusje van de zalm". Brengt u een bezoek aan onze dan bent u geheel op de hoogte van de nieuwe mode. Deze shows worden gehouden op woensdag 13 september in Hotel „La Montagne" Kerkewjjk 115, Veenendaal. Aanvang shows 3.00 en 8.00 uur. Kaarten h f 3.50, inclusief cafécomplet, telefonisch te bestellen 08385 - 12721 of aan de kassa van onze zaak.

De Vallei | 1967 | | pagina 3