Russen bereid in ruimte samen te werken Zweden in recht(s)e spoor gebleven Vuurgevecht bij mond van Suez-Kanaal aardgasiivarmfe Linkse beweging in fel van start V.S. te Komplot T.U.C. geschokt door werkloosheid Invasie vliegende schotels Over de grenzeii NIEUWE TOCHT VOOR 50 JAAR SOVJETS de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte Eer Te veel doden in Detroit hoe eerder, hoe beter! Radio-Cairo meldt weer zege Kustvaarder kapseisde Nazi gegrepen na 24 jaar Berggidsen in ernstig gevaar Griekse dictatuur boos op vrije pers Paus Paulus ziek Meisje (15) doodt vader H' DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE STOCKHOLM De Zweedse auto mobilisten z(jn gisteren de eerste spitsuren op een gewone werkdag na de grote omschakeling van het ver keer van links naar rechts zonder veel moeilijkheden te boven gekomen. Er deden zich in totaal 157 verkeersonge vallen voor, maar het gemiddelde aantal ongevallen voor een maandag bedraagt 175. Er waren geen onge lukken met dodelijke afloop onder. De Zweedse politie toonde zich gis teren tevreden. De meeste steden verwerkten de grote verkeersstromen zonder veel oponthoud. Alleen in het noorden van Stockholm deden zich enkele opstoppingen voor, maar die waren te wijten aan het uitvallen van enkele verkeerslichten. Intussen heeft Lars Skioeld, de voorzitter van de commissie die de grote verkeersmanoeuvre heeft voor bereid, gewaarschuwd voor al te groot optimisme. Hij wees erop, dat de eigenlijke omschakeling van links naar rechts maar een eerste stap was en dat de grote moeilijkheden nog zou den komen. De operatie is nu voor iedereen nog een nieuwtje. De grote gevaren komen pas over enkele maan den, meende hij. In gelijke zin liet zich een Engelse verkeersdeskundige uit, die als waar nemer de operatie in Zweden had bij gewoond. Hij zei, dat het huwelijk dat Zweden met het rechtshoudende verkeer had gesloten erg gelukkig was verlopen, maar dat nu de kritieke wittebroods weken voor de deur stonden. Andere buitenlandse waarnemers, onder wie verkeersdeskundigen uit het linkshoudende Japan, wezen op de omschakeling van links naar rechts in Ethiopië in 1964. Hier had zich ook het verschijnsel voorgedaan dat onge lukken met dodelijke afloop de eerste dagen na de omschakeling waren af genomen. In de weken daarna was echter de toestand uitermate hachelijk geweest. ATHENE De minister van Binnen landse Zaken, brigade-generaal Stylia- nos Patakos, heeft aanvallen gedaan op de „lasterlijke" delen van de buiten landse pers, die naar hjj zei „Grieken land beledigen zonder de feiten te ken nen". Patakos, lid van de aan het bewind zinde militaire Junta noemde het deel van de buitenlandse pers waarop hij zinspeelde niet. „De pers heeft herhaaldelijk gelogen", aldus Patakos in een verklaring voor de buitenlandse pers tijdens zijn halfweke- lijkse persconferentie. Hij voegde er aan toe: „Het is barbaars en onfatsoen lijk en naïef te denken dat de Griek se volk geïntimeerd zal worden." Hij zei dat het internationale commu nisme „ons met rust moet laten omdat het Griekse communisme uitgeroeid is." MOSKOU Een vooraanstaand Sovjet-ruimtevaartdeskundige heeft bekend gemaakt, dat grote ruimtevaartprojecten in de toekomst internationale samen werking nodig zullen maken. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie nooit enige belangstelling gehad in aanbiedin gen samen te werken met andere landen in het onderzoek van de ruimte. De Verenigde Staten hebben hier verscheidene malen op aangedrongen. Deze totaal veranderde houding ten opzichte van de internationale samenwer king kwam tot uiting na het oponthoud in het Russissche ruimtevaart-program ma, veroorzaakt door het neerstorten van de Sojoez-1 het nieuwe Sovjet-ruim teschip, waarbij de veteraan-ruimtevaarder Vladimir Komarof om het leven kwam. Volgens het officiële Russische persbureau „Tass" heeft de geleerde Leonid Sedof, vice-president van de internationale ruimtevaart-federatie, verklaard, dat zijn land geen prijs meer stelde op een zelfstandig ruim tevaart-programma. Hij zei dat het bouwen van grote wetenschappelijke bases in de ruim te en reizen naar Mars en andere ge weldige projecten, zeker de samen werking van alle landen nodig ma ken. Sedof gaf hoog op van de door de Russen bereikte resultaten in de afge lopen tien jaar in de wetenschap van de ruimte. Hij verklaarde, dat alle bereikte mijlpalen in het ruimtevaart tijdperk, dat begonnen was met het lanceren van de eerste kunstmaan vanaf de aarde, toegeschreven moeten worden aan Sovjet-geleerden. Hij zei ook dat alle verdere onder zoekingen van het heelal gebaseerd zullen zijn op de ervaringen die de Russische geleerden hebben opge daan in hun studie van de ruimte. Deze uitlatingen van Sedof zijn be doeld om de eer, die zal voortvloeien uit wat voor prestaties en ontdekkin gen dan ook, welke het gevolg zullen zijn van een internationale samenwer king, alvast te reserveren voor Rus land. De Russische geleerde zei, dat er ze ker bemande vluchten zullen plaats hebben. Hij merkte op dat de veron derstelling is geopperd, dat Rusland zeer aarzelend stond tegenover het zenden van een man in de ruimte, na het ongeluk met Komarof, dat een knauw betekende voor het prestige van Rusland. „Vluchten naar planeten uit het zon nestelsel, zijn technisch te verwezen lijken", zei Sedof. Hij hield vol dat er nu genoeg be kend was geworden over de maan om de mogelijkheid van een bemande vlucht erheen alsmede van het bouwen van wetenschappelijke laboratoria al- daarte berekenen. Hij zei ook, dat een reis naar Mars niet meer als een sprookje werd be schouwd maar als een serieuze moge lijkheid. De verklaring van Sedof moet als tweede recente voorbeeld worden gezien van het geven van pu bliciteit aan het Russische ruimte vaartprogramma. Na de ramp met de Sojoez-1 is het lange tijd stil geweest. Op 24 augustus werd bekendge maakt dat Sovjet-ruimtevaarders zich trainen in het neerkomen na een ruimtevlucht op het water. Dit was in Rusland niet eerder voorgekomen. Het geven van meer publiciteit aan het Russische ruimtevaartprogram ma wijst er misschien op, dat de Rus sen een nieuwe bemande ruimtevlucht aan het voorbereiden zijn, te onderne men voor het einde van het jaar, mo gelijk om extra luister bij te zetten aan de viering van de vijftigste ver jaardag van de oktober-revolutie op 7 november a.s. VATICAANSTAD In verband met ziekte van de paus zijn de audiënties in ieder geval tot woensdag afgelast, ter wijl de reis welke de paus vrijdag naar een stad 48 km buiten Rome zou maken ook niet zal doorgaan, zo heeft het Va- ticaan meegedeeld. TEL AVIV. Tweemaal hebben Egyptische en Israëlische artillerie eenheden elkaar gisteren beschoten. Het eerste duel dat gistermorgen uit brak werd na enkele uren stopgezet na tussenkomst van waarnemers van de VN. Het incident deed zich voor bij het zuidelijk deel van het Suezkanaal. In dezelfde sector braken gisteren tegen de avond opnieuw gevechten uit. Wegens de tegenstrijdige verklarin gen over de gebeurtenissen was het niet mogelijk het' juiste aantal slachtof fers en de schade vast te stellen. Volgens de Egyptische lezing van het eerste incident hadden drie Israëlische schepen geprobeerd zich een weg te ba nen naar het Suezkanaal van de ingang van de Rode Zee uit. „Dat was een schending van het bestand met de Egyp tische strijdkrachten", aldus Radio- Cairo, dat de uitzending van het nieuws onderbrak om een militair communi qué voor te lezen. De Israëlische schepen openden het vuur op de haven van Suez en Port Taufig aan de westelijke oever van het kanaal die in handen is van de Egypte- naren, aldus Radio-Cairo. De gevechten zouden drie uur hebben geduurd. Twee Israëlische tanks en een radio station zouden zijn vernietigd, terwijl een Egyptenaar was gesneuveld en drie Egyptenaren verwondingen had den opgelopen. Radio-Cairo deelde ver der mee, dat een Israëlisch marine vaartuig was getroffen, dat een Isra ëlisch militair kamp was verwoest en dat een vijandelijke poging om vliegtui gen te gebruiken was, verijdeld. De toe stellen, zo zei men, werden meteen door de Egyptische luchtmacht onder schept en moesten terugkeren. Volgens de Israëlische verklaring hadden Egyptische kanonnen bij Port Taufig het vuur geopend op twee Isra- Conclusie onderzoek: DETROIT De meeste omgeko men slachtoffers van de rassenonlus- ten. die zich deze zomer in Detroit hebben voorgedaan hadden in leven kunnen blijven. Tot die conclusie is de Detroit Free Press gekomen na een studie over de onlusten die wordt beschouwd als de beste die tot nu toe is gepubliceerd. Uit een onderzoek dat drie verslag gevers van de Detroit Free Press had den ingesteld kwam onder meer vast te staan dat de Nationale garde niet had gehoorzaamd aan de bevelen om de wapens te ontladen en alleen te schieten op bevel van een officier. „Als gevolg daarvan", aldus de on derzoekers, „was de Nationale Garde betrokken bij de dood van elf mensen, van wie er negen onschuldig waren". Door gesprekken met meer dan driehonderd mensen en bestudering van honderden documenten waren de verslaggevers tot de slotsom gekomen dat het merendeel van de slachtoffers niet had behoeven te sterven. Achttien van de 43 slachtoffers, zo was gebleken, waren doodgeschoten door de politie van Detroit. Vastge steld werd dat er onder hen veertien plunderaars waren. De vier anderen waren een sluipschutter, een mogelij ke brandstichter, maar dat stond niet vast en twee van drie mannen die in motel werden doodgeschoten. Volgens de Detroit Free Press was zowel het aantal sluipschutters als het gevaar dat zij vormden sterk overdre ven. Onder de slachtoffers was maar één sluipschutter; slechts drie van de slachtoffers waren waarschijnlijk door sluipschutters om het leven gebracht. In totaal werden 31 mensen gear resteerd op beschuldiging van sluip schutter ij. Tegen geen van hen is een proces aanhangig gemaakt. DORTMUND Een 15-jarig meisje heeft in Dortmund haar vader met ver gif gedood, omdat hij haar verboden had 's nachts van huis te blijven. Het slachtoffer, de 44-jarige mijnwer ker Helmut Goschütz, was weduwnaar en moest voor zes kinderen,zorgen. De gene die hem een insectenbestrijdings middel in zijn koffie deed, was zijn oudste dochter Angelika. CHICAGO. Een nieuwe politieke beweging in de Verenigde Staten zal het volgende jaar aan de verkiezingen gaan deelnemen maar alleen in die sta ten waar zij kansen op plaatselijke sue- elische patrouillevaartuigen in de Baai van Suez. Er zouden geen treffers zijn geplaatst en aan Israëlische zijde vie len geen slachtoffers. Gevecht. Er volgde een vuurgevecht met lichte wapens dat ongeveer een uur duurde. Tegen een uur gistermiddag, plaatselij ke tijd, begon de Egyptische artillerie opnieuw te schieten in hetzelfde ge bied, maar ze werd door de Israëlische artillerie tot zwijgen gebracht, aldus Tel Aviv. Om half zes gistermiddag braken echter nieuwe gevechten uit, waarbij de Egyptische posities langs het Suez kanaal door Israëlische mortieren en tanks werden bestookt. Dit deelde het hoofdkwartier van de Egyptische strijd krachten mee. STAVANGER Veertien opvaren den van het Noorse kustvaartuig Dux zijn gistermorgen om het leven geko men toen het schip in het Boknafjord, aan de zuidwestkust van Noorwegen, kapseisde en zonk. Alleen de kapitein, zijn vrouw en de eerste stuurman kon den worden gered. Zij werden uit het water» opgepikt door een vleugelboot, die een dienst onderhoudt tussen Sta- vanger en Haugesund. Hoe de ramp met de vier jaar oude Dux zich heeft afgespeeld, is nog niet duidelijk. Het schip was met een lading kunstmest onderweg van Bergen naar Oslo. Ter hoogte van de plaats van de ramp kwam het in slecht weer terecht. Neil Batey, een 15-jarige Britse scholier, poseert trots met zijn „vliegende schotel", die hij op een heuvel heeft gevonden. Het niet geïdentificeerde voor werp is een van de vijf, die verspreid over Zuid-Engeland zijn aangetroffen. De politie houdt het voorlopig op een grap, welke zorgvuldig is voorbereid. Twee Britse studenten in de luchtvaarttechniek hebben later toegegeven de oorzaak te zijn geweest van de „vliegende schotels zijn geland"-stemming in Zuid-Engeland. Christopher Southall en Roger Plamer (beiden 22), werkzaam te Farnborough, zeiden de makers te zijn geweest van zes „schotels". Zij hadden dit gedaan om geld bijeen te brengen voor een goed doel. cessen meent te hebben. De beweging wil dan nog niet als „derde nationale partij" optreden om het tegen president Johnson op te nemen. Zij is daar nog niet sterk genoeg voor. De nieuwe politieke beweging kreeg de afgelopen dagen vorm in een confe rentie in Chicago waaraan ongeveer 4000 mensen, onder wie vrü veel negers, deelnamen. Voor Amerikaanse begrip pen is deze beweging zeer links. Onder de kopstukken bevinden zich vele lei ders van de diverse bewegingen voor volledige gelijkstelling van blanken en negers en van bewegingen die gekant zijn tegen voortzetting van de strijd die de Verenigde Staten voeren in Viët- nam. Hoewel de negers in de minderheid waren in de conferentie, behaalden zij zondag een belangrijk succes. Zij dwon gen een besluit af dat inhield dat de conferentie de stemmen van alle negers samen even zwaar zouden wegen afs die van alle blanken samen. Het waren de negers onder de aan wezigen die op het uitblijven van de formatie van een nieuwe politieke par tij reageerden met de eis dat er meer nadruk in de nieuwe beweging moest vallen op kracht:ge politieke actie. De felsten onder de negers dreven de aanvaarding door van een resolutie waarin de Verenigde Staten ervan wer den beschuldigd de negers met uitroei ing te bedreigen, waarin de oorlogvoe ring van het „imperialistische zionisme" in het Midden-Oosten werd veroordeeld en waarin de politiek van president Johnson „woest en beestachtig" werd genoemd en ongeveer over één kam werd geschoren met die van de onlangs vermoorde nazileider George Lincoln Rockwell. 1 EXTREMISME Alle pogingen tot matiging van de tekst van die „extremistische" resolutie liepen stuk op het dreigement van een minderheid van ongeveer een op tien van de aanwezigen dat zij de conferentie zouden verlaten indien de tekst werd afgezwakt. Het besluit, nog geen partij op te richten, verkreeg een wel heel kleine meerderheid. De stemmenverhouding was 13.519 tegen 13.517 (Dat stemmen- totaal overtreft dat der deelnemers om dat elke deelnemer evenveel stemmen mag uitbrengen als de beweging die hij vertegenwoordigt, actieve leden heeft). De Amerikaanse correspondent van het Parijse dagblad Le Figaro tekende gisteren bij het eerste openbare optre den van deze nieuwe politieke beweging MOSKOU Een nazi-collaborateur die zich 24 jaar in Siberië schuil had weten te houden onder een andere naam, is ge grepen en ter dood veroordeeld, aldus het regeringsblad Izvestia. G. M. Sokolof nam vrijwillig dienst bij de Duitse politie voor de nazi's tij dens de bezetting van de Oekraïne en folterde zijn stadsgenoten in Sverdlofsk. Hoe de politie hem op het spoor kwam werd niet meegedeeld. aan, da. zij meteen al de weg naar el ke vorm van serieus handelen had af gesneden doordat zij zich had laten in timideren door een luidruchtige minder heid van racistische negers. Ds. Martin Luther King sprak de con ferentie vrijdag toe. Hij drong bij de aanwezigen aan op een krachtige actie voor 't toebrengen van een vernietigen de nederlaag aan president Johnsons politiek ten aanzien van Viëtnam en het rassenvraagstuk. Uit de wijze waarop de minderheid van militante negers in de conferentie de tekst van de „extremis tische" resolutie dicteerden bleek hoe weinig invloed ds. King had. CORTINA d' AMPEZZO Acht van dc beste plaatselijke berggidsen verkeren in gevaar op een bergtop in de noord oostelijke Italiaanse Alpen, de 2.998 m hoge Cima Grande de Lavaredo. De mannen, die de bergen waren be klommen om twee Duitssprekende al pinisten te helpen, hebben gemeld dat al hun klimtouwen bevroren zijn. Zij vroe gen slaapzakken en ander materiaal om de nacht te kunnen doorbrengen. Aan het verzoek zal waarschijnlijk niet vol daan kunnen worden door slecht weer. Verder wordt gemeld dat de acht gid sen uitgeput zijn nadat zij de gehele dag reeds in touw waren geweest, de lijken van tweè Italiaanse alpinisten naar be neden te brengen. Aangenomen wordt dat één van de gestrande alpinisten een arm heeft ge broken. Egypte heeft er zich over verbaasd, dat er in het buitenland zo wei nig aandacht aan de problemen van de Egyptenaren is geschonken en dat er zo weinig sympathie is getoond voor de Arabische zaak. Het doet een beetje denken aan de vos Reinaerde, die zich kwam bekla gen, omdat de boer een slot op het kippenhok had gedaan. Wie herinnert zich niet de luidruch tige communiqués van, het Egyptische opperbevel de eerste dag van de oor log met Israël? Twintig Israëlische machines zouden zijn neergeschoten. Nu de waarheid van de Israëlische verliezen aan het licht is gekomen en blijkt dat de Egyptenaren drie of vier machines neerschoten, is men al le Egyptische mededelingen met wat zout gaan nemen (als' men dit niet reeds tevoren deed). Daarom staat men een beetje huive rig tegenover de berichten uit Cairo, dat er een militaire samenzwering zou zijn ontdekt van de verslagen en ver nietigde kolonels, die op papier alles wonnen. De leider van het komplot zou veld maarschalk Amer, eens Nassers rechterhand in het brallende oorlogs- geschreeuw tegen Israël, zijn geweest. Amer was een van de lagere offi- eieren die in 1952 met Nasser de revolutie hebben beraamd en uitge voerd. Al spoedig was hij een van de machtigste figuren in de nieuwe repu bliek. Hij combineerde de post van vi ce-president met die van opperbevel hebber. Beide functies zijn hem ontnomen, al heette het indertijd dat hij zelf ont slag gevraagd had. Al Ahram het Egyptische blad zegt, dat de bron van het conflict is ge weest dat Amer na de nederlaag bei de functies wilde blijven combineren en Nasser alleen bereid was hem het vice-presidentschap te laten. Amer was gekant tegen de zuivering van het leger na de nederlaag in de oorlog. Het komplot van Amer zou zijn uit gelekt, doordat enkele officieren die hij benaderd had, de regering van de" plannen op de hoogte hebben gesteld. Nasser zou daarop Amer hebben ontboden en hem in het bijzijn van ho ge regeringsfunctionarissen hebben la ten zien dat hij tot in de details van de voorgenomen samenzwering op de hoogte was. Nasser zou Amer hebben meege deeld, dat hij hem tot zijn spijt huis arrest moest opleggen. Terzelfdertijd beval Nasser de arrestatie van de of ficieren die in Amers villa ondergedo ken zaten en contiscatie van alle daar gevonden wapenen. \7olgens Al Ahram zou Amer zijn 'plan op 27 augustus hebben wil len uitvoeren, twee dagen voor presi dent Nasser Egypte zou verlaten ter bijwoning van de Arabische topconfe rentie in Khartoem. Het plan bestond eruit, dat Amer en zijn voornaamste aanhangers naar het legerhoofdkwartier zouden gaan en daar de macht in handen nemen onder het voorwendsel dat Nasser hen weer in hun oude functie had hersteld. Daarop zouden de officieren hun MAARSCHALK AMER toch geen succes eisen naar Nasser hebben gezonden, waarin zij volledig eerherstel, ophef fing van het onderzoek en vrijlating van alle gearresteerde leger- en lucht machtofficieren zouden verlangen. Amer verblijft volgens Al Ahram on der huisarrest in zijn villa in de voor stad El Giza van Cairo. Tot de eveneens gearresteerden be horen volgens het blad „een vijftigtal officieren, Sjams Badran, minister van Defensie bij het uitbreken van de oorlog met Israël, alsmede een aantal vrienden, familieleden en oud-mede werkers van Amer. begint er naar uit te zien, dat achtergrond een iets lagere toon zal moeten aanslaan. Bovendien zullen de andere Arabische landen, die nu Egypte met olie-geld op de been hou den, ook wel de nodige matiging eisen. LONDEN Het jaarlijks terugkeren de seizoen van de grote conferenties in Engeland is gisteren begonnen met het congres van het TUC, het overkoepe lend verbond van vakverenigingen. Al meteen heeft de voorzitter van het TUC, sir Harry Douglas, een striemende aan val gedaan op het economische beleid van de regering-Wilson dat het land meer dan 550 duizend werklozen heeft bezorgd met het vooruitzicht van zeven tot achthonderdduizend werklozen in de komende winter. De werkloosheid in Engeland zal de ze week keer op keer worden gebruikt bij alle aanvallen die er op Wilson en de zijnen worden ondernomen. Vooral wanneer de loon- en prijspolitiek aan de orde komt, waartegen onder meer de machtige transport-arbeidersbond zo sterk is gekant. be regering-Wilson heeft de vakbon den zelf het beste wapen in handen ge geven met de vrijdag aangekondigde verhogingen van de elektriciteitstarie ven, in veel gevallen met 15 pet en meer. „Waarom moeten wij het slacht offer zijn van de overheidspolitiek, die de lonen aan banden legt, maar de prij zen rustig omhoog laat gaan?" vragen veel vakbondsleiders zich af. STEUN Ondanks alle kritiek zal er ook dit keer op het congres van het TUC dat in de badplaats Brighton wordt gehou den wel weer een meerderheid zijn voor de algemene motie, waarin steun wordt toegezegd aan het regeringsbe leid. Per slot van rekening laat de Brit se vakbeweging, als het er op aan komt, een verwante socialistische regering niet zo maar in de steek. Het alternatief van een conservatief bewind is de bonden toch nog altijd minder aantrekkelijk dan een socialis tisch bewind, hoeveel ze daarop ook hebben aan te merken. En hoeveel bezwaren er in tal van bonden ook bestaan tegen de wettelijke macht die de socialistische regering zich heeft laten geven-om de lonen te kunnen beheersen, toch werkt de vakbe weging als geheel het TUC dus, mee met een stelsel van vrijwillige besnoei ing van looneisen. Doet ze dat niet dan zal de regering zichzelf nog veel meer macht laten geven om het gewenste resultaat te kunnen bereiken en daar voelen de bonden helemaal niets voor.

De Vallei | 1967 | | pagina 6