Vernieling voetgangersbrug stelt Bunnik voor problemen Prins Claus morgen 41 Ambtenarenbonden over kinderbi j slag-plannen zeer verontwaardigd Politie is wurger van prostituéei nog niet op spoor Maak uw salaris rentegevend! 31/2% op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland Havens gaan meer werken op zaterdag 4 personen met auto vanaf f 307.- Uw Kunstgebit Grote kerken houden in oktober vredesweek PACHTPRIJZEN WELLICHT 1 NOVEMBER OMHOOG Totoformulier van invalide man lag bij onbestelbare stukken Veilige verbinding voor schooljeugd weggeslagen Al honderden mensen verhoord Fout inhalendode en vier gewonden MOEILIJKE KEUS OMWEG „BUS" Per AUTO naar Groot-Brittannië tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur voordelige retours per dagboot Hoek van Holland-Harwich fX 'DERTIEN GOED' EN TOCH NOG MIS. Vergeten Huisje Efficiënter N.J.G. tot regering: Werkloosheid onder jongeren eist extra aandacht GEWURGD REACTIES Van den Boorn zou uit voorarrest zijn ontslagen NOODZAAK Auto te water; drie Duitsers verdronken DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 BUNNIK Rijkswaterstaat bekijkt of op korte termijn een noodbrug kan worden geslagen over de rijksweg Utrecht-Arnhem ter hoogte van Bunnik. Een betonnen voetgangersbruggetje, waarover dagelijks tientallen mensen veilig de drukke snelweg kruisten, werd gisterochtend, zoals we al berichtten, finaal weggeslagen door een hooggeladen vrachtauto. Prins Claus wordt woensdag 41 jaar. Deze officiële „ver j aars foto" werd gemaakt door Max Koot. Het ziet er naar uit dat de pachtprij zen voor agrarisch land binnenkort genoemd wordt de datum van 1 no vember weer verhoogd zullen wor den. De verhoging zou, afhankelijk van de grondsoort, ten hoogste dertig gul den per ha bedragen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat ook de huur of pacht van boerderijen en bedrijfsge bouwen met ingang van het nieuwe pachtjaar verhoogd zouden worden, maar daartegen is uit landbouwkringen nogal wat verzet gerezen. De verhoging van de pachtprijzen, die op zich weliswaar niet rigoureus is en in wezen geen soulaas brengt in de problemen rond de landbouwfinancie- ringen, komt voor vele pachters, waar van er in Nederland altijd nog rond c!e 45.000 te vinden zijn, toch vrij hard aan omdat men verwacht dat de pro- duktenprijzen, met name die van gra nen en van melk, het komend jaar ze ker niet verhoogd doch wellicht zelfs iets verlaagd zullen wordep. Bekend is dat de verschillende land bouworganisaties en met name 't Land bouwschap, gezien de prijsontwikkeling in de E.E.G., met de komende pacht- prijsverhoging waartegen zowel door de Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren in Nederland als door het Land bouwschap is geageerd, niet bijster ge lukkig zijn. Ook de grondeigenaren zien de binnenkort te verwachten pacht- prijsverhoging niet als de ideale op lossing voor de moeilijkheden. Ook in Duitsland en België schijnen plannen tot verhoging van de landpachten te bestaan. In Duitsland treft dat echter verhoudingsgewijs veel minder boeren, omdat daar het instituut van de pacht procentsgewijze veel lager ligt, circa 18 pet., dan in Nederland waar rond de 45 pet. van de boeren land heeft ge pacht. DUBBELDAM - Eén dode, twee zwaar en twee licht gewonden: Dat was gistermiddag om kwart over één op de Rjjksweg van Dordrecht naar Breda het resultaat van een ernstig verkeersongeluk. Het ongeluk gebeurde even voorbij Dordrecht op een weggedeelte waar door reparatiewerk aan de weg het verkeer over één rijbaan wordt ge leid. Hoewel ter plaatse een inhaalver- bod geldt, wilde de 38-jarige vertegen woordiger A. Sengers uit Tilburg een voor hem rij dense Duitse personenauto inhalen. Hij kwam frontaal in botsing met een tegemoetkomende vrachtwa gen. De heer Sengers was op slag dood. Een 22-jarige verkoopster, mejuffrouw H. Theeuwen uit Budel, die bij hem in de auto zat werd zeer ernstig gewond. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De Duitse auto, die door de heer Sengers was in gehaald, reed met hoge snelheid in op de verongelukte personenauto. De be stuurster, mevr. Silm uit Aken, werd licht gewond. Haar 73-jarige moeder, die in haar wagen zat, werd zwaar ge wond. De bewoners van het Bunnikse grondgebied aan de overzijde van de rijksweg zijn met één klap beroofd van hun kortste en vooral veiligste ver binding met de dorpskern. Enkele tien tallen schoolkinderen klommen dage lijks onbedreigd door het razend-druk- ke snelverkeer met fiets en al over het bruggetje.- De ouders van de kinderen staan nu voor de keus hun kroost iedere dag te brengen en te halen of de kleintjes op de fiets een omweg van vier tot zeven kilometer te laten maken. Zij moeten dan de rijksweg kruisen via de tunnel in de weg Werkhoven-Bunnik. „Eerst moeten vragen worden be antwoord als: Waarom lag het brug getje er, wat voor rechten en plichten heeft het Rijk en hoe is de situatie ge wijzigd? Dan pas kan er een beslis sing worden genomen", legde het hoofd van de dienstkring Utrecht-West van Rijkswaterstaat, de heer D. van Nie ons uit. „Vermoedelijk zal er wel een nieuw bruggetje worden gebouwd. Een tun neltje is veel kostbaarder en ingrijpen der. Duidelijk is in elk geval dat er gedupeerde mensen zijn. Een noodop lossing zou op korte termijn kunnen worden aangebracht. Voordat aan een betonnen bruggetje kan worden begon nen is het winter geen beste tijd. om beton te storten. Voorlopig is de parallelweg langs de rijksweg de aangewezen (om-) weg weg voor dé bewoners van de boerde rijen aan de overkant. Met plezier had de vierjarige Nico van Bentum gister ochtend op zijn driewielertje willen stappen. Tot zijn verdriet besloot zijn moeder hem voorlopig thuis te houden van de kleuterschool. Zo denken meer moeders van kleuters erover. De rooms-katholieke lagere Barba- raschool trekt de meeste kinderen, zo'n twintig of 25 uit het afgesneden gebied. Hoofdonderwijzer L. A.H. Wiss regelde gisterochtend persoonlijk het verkeer op de provinciale weg door Bunnik. Zwaar gedupeerd voelen zich de on gemotoriseerde bewoners van de vier eenvoudige huisjes op luttele meters van het weggevaagde bruggetje. „Ik zit nu helemaal geïsoleerd. Fietsen kan ik niet meer en zo ver lopen haal ik niet", verzuchtte de zeventigjarige me vrouw Ida Meijer-van Dalen. Boer J. G. van Bentum laadde giste ren zijn zes kinderen in de auto om ze van zijn hoeve aan de rand van het uitgestrekte Bunnikse gebied naar school te brengen. „De gemeente zou eigenlijk voor een bus moeten zorgen zo lang er geen nieuwe verbinding over de weg is", piekerde hij. „De kinderen uit deze buurt moesten toch al ver fietsen en daar kan niet zo maar zes kilometer bij. Als ze toch gaan bouwen, zou een tunnel overigens veel beter zijn (Jan zo'n ongelukkig bruggetje". Een tunnel zou de beste oplossing zijn", beaamt Bunniks gemeentesecre taris, „maar wij mogen onze vingers niet uitsteken naar de rijksweg. Al leen Rijkswaterstaat heeft het daar voor het zeggen". ROTERDAM Binnenkort zal in de havens van Rotterdam en Amsterdam op zaterdag meer werk kunnen worden gedaan dan tot dusver. Dit wordt op 1 oktober van kracht. De bonden van werkgevers en werkne mers hebben dit vastgelegd Li een aan vulling op de lopende cao. Daarin is ook bepaald dat de arbeidstijd van de havenwerkers met eeneneenkwart uur wordt verkort tot 41 1/4 uur per week. Volgens de huidige regeling hebben de havenarbeiders recht op twee vrije weekeinden achter elkaar. Op het derde weekeinde kunnen zij worden opgeroe pen om aan de gang te gaai voor het „afwerken" van schepen en op schepen waarvoor vergunning is gegeven om op zaterdag te worden behandeld. Daaron der vallen passagiersschepen en sche pen met lading die aan bederf onder hevig is. In de aanvulling op de cao is niet ge tornd aan de twee vrije weekeinden. Wel staat er in dat voortaan „voor alle werk" de mensen op de volgende zater dag kunnen worden opgeroepen. Daar mee vervalt de vergunning. Pas aange komen schepen kunnen na 1 oktober dan ook op zaterdag worden geladen of gelost. ADVERTENTIE A Het eenvoudige betonbruggetje waarde ruim een ton over de rijksweg UtrechtArnhem zeeg volledig ineen nadat een vrachtauto met een staalpers er tegenaan was gebotst. Het kostte enkele uren voordat de brokstukken van truck en pers waren verwijderd. A De restanten van de vrachtauto die het betonnen voetgangers-bruggetje aanreed. DEN HAAG De Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) verwacht dat in de miljoenennota een algemeen plan zal zijn opge nomen om te bezuinigen op de kinderbijslagen van het overheidspersoneel. De bond denkt niet dat dit plan zal zijn uitgewerkt. Er moet namelijk nog verder worden gepraat met de ambtenarenbonden en er is nog geen datum vastgesteld voor zo'n gesprek. De ARKA is evenals de andere bonden voor het overheidspersoneel zeer verontwaardigd over de plannen van staatssecretaris mr. Van Veen (Bin nenlandse Zaken) om de kinderbijslagregeling voor het overheidspersoneel ge- ljjk te trekken met die, welke geldt voor het bedrijfsleven. „Het gaat vooral de lagere ambtenaren veel geld kosten", zei dr. Deijsselblocm, secretaris van de ARKA gisteren in Den Haag. ROSSUM Bij de familie S. van Hemert in Rossum heerst een bijna ondraaglijke spanning- Iedereen vraagt zich af of de heer Van He mert een prijs van ongeveer zestien duizend gulden uit de voetbaltoto van 27 augustus zal krijgen, hoewel zijn formulier niet op tijd in Den Haag is aangekomen. Dit kon gebeuren doordat het pak ketje totoformulieren van de voetbal vereniging Hurwenen, waarin de heer Van Hemert meespeelt, onvol doende was geadresseerd en daar door terecht was gekomen bij de af deling Onbestelbare stukken van de PTT in Den Haag. Het pakketje werd achterhaald, toen de familie Van Hemert vorige week maandagmiddag hét strookje met dertien goed voorspelde uitsla gen naar Den Haag stuurde. Op het hoofdkantoor van de toto werd toen duidelijk, dat er geen enkel formu lier van de voetbalvereniging Hur wenen was binnengekomen. De ver eniging werd om opheldering ge vraagd. Toen bleek, dat de 21-jarige Gientje van Heel, de dochter van de voorzitter van de voetbalclub, het pakketje met toto-formulieren welis waar naar het verzameladres, de heer Maas in Geldermalsen, had ver zonden, maar dat zij had vergeten de plaatsnaam op de envelop te schrijven. De heer Maas had de formulieren wel gemist, maar had geen alarm geslagen. Hij stuurde met de formu lieren voor de volgende toto naar de voetbalclub alleen een briefje mee dat hij de vorige formulieren niet had gekregen. Vader Van Hemert, een zestigjari ge invalide, is de wanhoop nabij. Volgens het reglement van de toto heeft hij geen recht op een prijs om dat zijn toto-formulier veel te laat, vorige week dinsdag, bij de notaris is gearriveerd. Gistermiddag kreeg hij bezoek van de heer Muijenberg, de directeur van de Stichting Na tionale Sporttotalisator. Deze zei dat de reglementen onverkort gehand- moeten worden en dat er dus geen prijs zal worden uitgekeerd aan de heer Van Hemert. „Geheel onverplicht wil ik toch proberen of er een mouw aan is te passen", zei de heer Muijenberg. Daaraan ontleent het echtpaar Van Hemert nu zijn hoop. De heer Van Hemert speelt al jaren in de toto. Hij wil een eventuele prijs gebruiken om zijn liefste wens in vervulling te laten gaan: een eigen huisje. Hij gaf een voorbeeld- Het voorstel van het kabinet gaat een adjunctcom mies voor zijn eerste en tweede kind ruim vijf gulden per maand schelen. Vanaf het derde kind kost het voorstel van de regering deze ambtenaar 8,94 gulden per maand. De algemene kritiek van de bonden op de voorgestelde bezuinigingsmaatre gelen inzake de kinderbijslag en de premiespaarregeling is deze: als de overheid zuinigjes aan moet, doen dient ze allereerst te bezien of ze efficiënter kan werken. Het is onjuist om het per soneel in de eerste plaats de dupe te laten worden, door bestaande rechten aan te tasten. Het bestuur van de Arka kon overi gens niet meedelen, welk voordeel de schatkist van de bezuiniging zou heb ben. Het schijnt, dat de staatssecreta ris daarover geen enkele mededeling heeft gedaan. De ambtenarenbonden protesteren ook tegen het plan van het kabinet om bepaalde bestedingen niet meer onder de spaarregelingen te laten vallen. De Arka erkent dat het voorstel adminis tratieve vereenvoudigingen meebrengt, maar ook hier geldt: de kleine ambte naar wordt het meest de dupe. Ondanks alles is de voorzitter van de Arka, mr. G. A. A. M. Boot, blij met staatssecretaris Van Veen, die als eer ste is belast met ambtenarenzaken. „Het is jammer dat hij met het voor stellen van zulke maatregelen moet be ginnen. Aan de andere kant: het is moe dig van hem om ermee aan te komen in het georganiseerd overleg. De wijze waarop hij zich heeft ingewerkt, spreekt mij in het algemeen wel aan". AMSTERDAM De Nederlandse Jeugd Gemeenschap vindt dat de ge volgen van de werkloosheid voor jonge ren zo ernstig zijn, dat aan deze werk loosheid extra aandacht moet worden besteed. In een telegram aan minister president De Jong vraagt de NJG om instelling van kopklassen op de Lts.- en die jongeren in staat stellen hun kennis te vergroten en een tweede getuig schrift te verwerven. De NJG wijst er op, dat vergeleken met de toestand in de zomer van 1966, de werkloosheid onder de jongeren drie maal zo snel is toegenomen als die van de oudere werknemers. Door het snel treffen van maatregelen wordt in ieder geval bereikt dat de jongeren die deze zomer van school zijn gekomen, gele genheid krijgen hun kennis te verrui men. Hoewel bij het scheppen van werkge legenheid het uitgangspunt moet zijn dat het werk naar de werkzoekenden wordt gebracht, vindt de NJG dat het nuttig kan zijn jonge mensen naar ge bieden te brengen waar werk is. Voor op zal echter moeten staan, dat deze verplaatsing veelal van tijdelijke aard is en dienstig aan de voltooiing van de onderbroken vakopleiding. AMSTERDAM Voor het huis waarin zaterdagnacht de 28-jarige prostituêe Barbara van der Eng werd vermoord, hielden gisteren twee politiemannen de wacht. Aan de overkant van het water van de Oudezijds Achterburgwal groepten de hele dag mensen samen, hun verontwaardiging luchtend en theo rieën opzettend omtrent de persoon van de dader. Specialisten van de Amsterdamse poli tie zochten onderwijl naar sporen. Re chercheurs reisden stad en land af. Honderden mensen zijn al verhoord, on der wie veel Amerikaanse militaire verlofgangers. Het front waarop naar de moordenaar van Barbara van der Eng wordt gezocht, is desondanks nog zeer breed. Er komen vrij veel tips binnen, maar geen ervan heeft de politie de draad in handen gegeven die naar de op lossing van de moord leidt. Barbara van der Eng is de 7e prosti tuêe in elf jaar tijds die in de hoofd stad is vermoord. In vijf van de ze ven gevallen was wurging de doods oorzaak. Tot nu toe werd in één ge val de dader veroordeeld. De rechter plaatste de dader in een ander geval in een psychiatrische inrichting. Op 18 mei 1957 werd Zwarte Truus in haar kamer aan de Befgstraat ge wurgd. De politie arresteerde 4 jaar later een man, die haar bezocht had. De rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar, het hof sprak hem vrij. Magere Josje is op 11 augustus 1957 aan de achterzijde van het adres Oude zijds Voorburgwal 83 gewurgd. Haar man werd door de rechtbank tot tien jaar veroordeeld, maar in hoger be roep vrijgesproken. Op 12 mei 1958 werd Finse Henny in een kamer aan de St. Olofsteeg door een Noorse zeeman doodgestoken. De Noor kreeg drieëneenhalf jaar. Chinese Annie is aan de Oudezijds Ach terburgwal 60 (in de buurt van het pand waar Barbara werd vermoord) met een nylonkous gewurgd. De da der is nooit gegrepen. Zwarte Annie verdween op 3 december 1962 langs de rijksweg Amsterdam - Den Haag. Haar lijk werd drie maan den later in de Schinkel gevonden. Nooit is een dader achterhaald. Op 18 juli 1963 is Sonja Keulsdom-v.d. Meijden in hetzelfde pand gewurgd, waar het afgelopen weekeinde Barba ra omkwam. De dader werd door de rechtbank van rechtsvervolging ont slagen en in een inrichting geplaatst. Houvast heeft de moordbrigade van de Amsterdamse politie tot dusver even min kunnen krijgen bij haar zoeken naar de moordenaar van Albert Sou man, wiens lijk vorige week maan dag in zijn kamer in de Fagelstraat in Amsterdam werd gevonden. Na de brief die de commissaris van politie Th. Sanders, onder homofielen heeft laten verspreiden met een smeekbede om informatie, zijn wel enkele reac ties binnengekomen. Zij hielpen de re chercheurs echter nog niet aan de tip die zij nodig hebben. MAASTRICHT. De Nederlander Tonnie van den Boorn (30) uit Maas tricht is door de Bulgaarse autoriteiten vrijgelaten en loopt vrij ir Sofia rond. Hij mag de Bulgaarse hoofdstad ech ter niet verlaten in afwachting van zijn berechting, begin oktober. De Bulgaar se staatssecretaris voor toerisme, Pe ter Ignatoff, heeft dit gezegd tegen twee Duitse verslaggevers. Zoals bekend werd Tonnie van den Boorn met zijn zwager Peter Lehmann uit Solingen en een vriend uit 't Duitse Remscheid door de Bulgaarse politie aangehouden, toen zij probeerden een schoonzuster van Tonnie van den Boorn de Oostduitse arts Gudrun Lehmann, naar 't Westen te smokkelen. De vrouw zou na de mislukte vluchtpoging zelf moord hebben gepleegd. De vrouw van Tonnie van den Boorn, de 29-jarige Brigitte van den Boorn- Lehmann in. Maastricht had gisteravond nog niets uit Bulgarije gehoord. Ook de ouders van Tonnie van den Boorn le ven nog in onzerkerheid. geen contact ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaatst Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gefnakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrals plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. ADVERTENTIE (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. UTRECHT. Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van wel vaart. Dat is de leuze waarmee alle grote kerken in Nederland in oktober een vredesweek willen ingaan. Het zal voor de eerste keer in de geschiedenis zijn dat de kerken in Nederland zich gezamenlijk in een interkerkelijk vre desberaad zullen inzetten voor de vre de. Het is de bedoeling dat zij dat per manent blijven doen. Aan het vredesberaad nemen deel: de Rooms-Katholieke Kerk, de Neder landse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Oud-Katholieke Kerk, de Doopsgezinde Broederschap en de Remonstrantse Broederschap in Nederland. Het beraad staat ook open voor niet- kerkelijke vredesbewegingen. Met som mige daarvan hebben de Kerken al contact gehad. Ook het Humanistisch Verbond kan aan de vredesweek en an dere activiteiten meedoen. In de vre desweek, die van 8 tot en met 15 okto ber zal worden gehouden, zal het vol gende gebeuren. Van de kansels in alle deelnemende Kerken zal op zondag 8 oktober een ge meenschappelijke verklaring worden voorgelezen; er zal een vredeskrant (oplaag voorgerichte uitreiking voorlopig 150.000) worden verspreid; er worden acties gehouden voor een concreet vredesdoel waarbij zoveel mo gelijk jeugdgroepen worden betrokken; in allerlei verbanden en op allerlei plaatsen, met name op scholen voor voortgezet onderwijs en op universitei ten en bijvoorbeeld op catechisaties en oecumenische vormingscursussen, zul len gesprekken over de gekozen leuze beginnen aan de hand van een daar voor aangelegde „vredesmap". het afsluiten van de week met een vredeszondag op 15 oktober; speciale programma's via radio en televisie. „De kerken kunnen als ze willen een bepaalde aandrang oefenen bij rege ring en politieke partijen om te berei ken dat Nederland in de vergaderingen van de volkerenorganisaties, op ontwa peningsconferenties en bij andere gele genheden een helder en klaar vredes- geluid laat horen", zei de voorzitter van het interkerkelijk vredesberaad, de (Hervormde) predikant dr. C. P. van Andel, gisteren in Utrecht. Het is gewoon een noodzaak zo vinden de kerken dat de Nederland se regering niet alleen een verdrag te gen de spreiding van kernwapens voor- staat, maar zich ook actief toont bij het verwezenlijken van deze en andere maatregelen van de zogeheten Atoom club. Nederland moet pleiten voor interna tionale controle op naleving van een verdrag tegen spreiding omdat alleen een dergelijke controle voor alle onder tekenaars van het verdrag geloofwaar dig is. De gezamenlijke kerken menen dat een aantal punten nu al door de rege ring zou kunnen worden overgenomen: 1. Het invoeren van een alternatiede dienstplicht in de vorm van sociale dienst voor de ontwikkelingslanden. 2. Het ombouwen van het leger tot een vredesmacht in dienst van de Ver enigde Naties. 3. Het oprichten van een zelfstandig nationaal instituut voor vredesvraag stukken. 4. Het afstemmen van het onderwijs op de opvoeding tot de vrede. ST.-MAARTENSBRUG Drie Duitse vakantiegangers zijn gistermorgen ver dronken nadat hun auto bij Sint Maar tensbrug uit een bocht was gevlogen en in het Noordhollands Kanaal terecht was gekomen. De slachtoffers zijn de 61-jarige A. Breuer uit Hilden, die de auto bestuurde, de zeventigjarige Arthur Johan Thielemann uit Stuttgart en diens 68-jarige vrouw, mevrouw Gertrud Thielemann-Roeder. LOCHEM Nabij Laren zijn gister avond twee auto's frontaal in botsing gekomen doordat één van de wagens was gaan slingeren als gevolg van het springen van een achterband. Daarbij werd d elieer H. H. M. Oude Luttig- huis (37) uit Rijssen op slag gedood.

De Vallei | 1967 | | pagina 7