Controle op doping zaait paniek in gelederen beroepsrenners Over drie jaar is wielersport helemaal kapot Geen huldiging voor Eddy Merckx Volgend jaar stop ik met fietsen terug EVERT GRIFT weer in wielernieuws DWS-AJAX uitgesteld Panters gaan zwaar seizoen tegemoet Goede start van Scherpenzeel Daan Holst staat op een tweesprong Ivy wereldkampioen in 125 cc-klasse Loting Europese roeikampioenschappen NEC tegen militairen Winst voor Sijbrands Billie Jean King tegen Virginia Wade 13 ploegen in zesdaagse Dortmund Supporter werkte Eddy Merckx tegen de grond Snelle T.O.V.-ploeg won in Scherpenzeel Veldhoen aan selectie toegevoegd Webb in Zesdaagse van de Toekomst Janssen Niet waterdicht Openhartig Valencia won Carranza trofee Karstens De man achter Graham Webb Gestuurd Geduldig Wielerschool Acht teams in de competitie Gewijzigd Professional of betonvlechter Afgeschreven Reserve Beloven Touwtrekken Jong Oranje voor duel tegen Oost-Duitsland Nieuw DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 HEERLEN De jacht op gebruikers van ongeoorloofde stimulerende mid delen heeft de beroepswielrenners in een hoek gedreven. Paniek is waar neembaar nu de Internationale Wiel- renunie (UCI) tijdens de wereldkam pioenschappen heeft getoond dat zij grimmig ten strijde trekt om de doping uit te roeien. Jan Janssen, zondag zor gelijk aan de start, doch na schitteren de strijd toch tweede, oordeelde: „Nog drie jaar, dan is de wielersport hele maal kapot als de heren zo doorgaan". En Gerben Karsten: ,Jk kan er 's nachts niet van slapen. Ik heb al va ker gezegd maar nu meen ik het: vol gend jaar stop ik met fietsen". De acht Nederlandse beroepsrenners die uitkwamen in de strijd om de re genboogtrui hebben hierover intussen uitgebreid van gedachten gewisseld met de heer Willem van Steenbergen, waarnemend voorzitter van de sport- commissie. Deze functionaris van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie zei na een langdurige bespreking: „De profs en zij niet alleen leven in angst. MONZA Dank zy een overwinning In de Grote Prys van Italië op het circuit van Monza is de Engelsman Ivv wereldkampioen motorrennen in de 125cc-klasse geworden. Bryans uit Ier land werd eerste in de 350cc-klasse, de Brit Read legde beslag op de eerste plaats in de 250cc-klasse en de Italiaan Agostini zegevierde in de 500cc-klas- se. De uitslagen: 125cc-klasse (18 ronden, 103,5 kilome ter) 1. Ivy (GB) Yamaha, 3. min. 13.5 sec. (gem. snelh. 166,82 km); 2. An- scheidt (W.-Dld.) Suzuki 37.13.7; 3. Sza- bo (Hong) MZopl ronde. Snelste ron de: Ivy 1 min. 55,4 sec., gem. snelh. 179,37 km. De stand voor het wereld kampioenschap luidt: 1. Ivy 60 punten; 2. Read (GB) Yamaha 40; 3. Graham (GB) Suzuki 38. 350cc-klasse (155.250 km): 1. Bryans (Ierl.), Honda, 48.39.7 (gem. snelh. 191.423 km nieuw record voor Monza). 2. Grassetti (It), Benelli, 50.23.2; 3. Ros- ner (O. Did.), MZ, op 2 ronden. Snelste ronde: Bryans, 45,7 sec, gem. snelh. 195.837 (nieuw record). De stand voor het wereldkampioenschap luidt: 1 en wereldkampioen Hailwood (GB), Honda, 40 pnt., 2. Agostini (It), MV, 32; 3. Ros- ner 18. 250cc-klasse (126,5 km) 1. Read, Ya maha, 39.22.2 (gem. snelh. 192,7 km); 2. Ivy, Yamaha, 39.22.8; 3. Bryans, Honda, 39.23.0. Snelste ronde: Ivy, 1.45.7, gem. snelh. 195.837 (nieuw record). De stand voor het wereldkampioenschap luidt: 1. Read 50, en Ivy 50; 3. Hailwood 46, Bryans 37. 500cc-klasse (201.250 km) 1. Agostini, MV, 1 u. en 17,2 sec (gem. snelh. 200,284 km, nieuw record); 2. Hailwood, Hon da, 1.00.34.4; 3. Bergamonti (It), Paton 1.00.31. Snelste ronde: Hailwood 1.41.4, gem. snelh. 204.973 km (nieuw record). De stand voor het wereldkampioen schap luidt: 1. Agostini 52; 2. Hailwood 44. Zyspanklasse (103.500 km) 1. Auerba- cher/Hermann (W.-Dld), BMW, 38.11.3 (gem. snelh. 162.615 km); 2. Luthrings- hauser/Geoffrey (W.-Dld.), BMW, 39.04.3; 3. Kolle/Schnidt (W.-Dld.) 39.50.8. De stand voor het wereldkam pioenschap luidt: 1. Enders (W.-Dld.) 42; 2. Schauzu (W.-Dld.) 32; 3. Auerba- cer 31. Hoewel ik uiteraard achter het dopings- besluit sta kan ik me die angst leven dig voorstellen." De beroepsrenners die tijdens deze historische conferentie overigens geen stap verder kwamen, stellen zich op het standpunt dat de onderzoekingen niet waterdicht zijn. Janssen: „Je bent bij het aannemen van eten en drinken al tijd afhankelijk van een ander en soms vertrouw ik mezelf niet eens. Bovendien ken ik sterke voorbeelden, waaruit blijkt dat het onderzoek niet water dicht is." Concrete gevallen wilde hij niet noe men. Wel dit: „Het is gebeurd dat een coureur urine van een willekeurige nietrenner inleverde. Daarin werden la ter verboden stoffen gevonden. Zoiets kan ik moeilijk verklaren." En Jan Jansen zei ook dit: „Ik durf gewoon geen resico meer te nemen. Stel je voor dat ik me door een arts een injectie laat geven met vitamine preparaten. Wie zegt me dan dat ik dan later niet wordt beschuldigd van do- pinggebruik? Bovendien: er bestaan vi taminepreparaten, onschadelijke stof fen dus, waar amfetamine in zit. Laten de medici het dus eerst maar met el- kaat eens worden voor ze ons als be roepsrenners gaan duperen." De wielersport is gekomen in een sta dium, waarin de renners gemakkelijk toegeven dat zij niet op een flesje thee en een boterham zware wedstrijden kunnen rijden. Wat gebruiken ze wel? VICHY In het Franse Vichy is gisteren de loting verricht voor de Europese roeikampioenschappen voor heren, die donderdag beginnen. Hieron der de series waarin de Nederlanders zijn ingedeeld. Vier met stuurman: vierde serie: Australië, Hongarije, Groot-Brittannië, Polen en Nederland. De winnaars gaan over naar de halve finales. De overige ploegen gaan naar de herkansingen. Bij de andere nummers plaatsen de winnaars van de series zich recht streeks voor de eindstrijd. De verlie zers komen in de repechages. Skiff: tweede serie: Rusland, Zuid- Slavië, Frankrijk, Italië en Nederland; twee met stuurman: eerste serie: Oost- Duitsland, Rusland, Nederland, Polen en Finland; vier zonder stuurman: tweede serie: West-Duitsland, Neder land, Groot-Brittannië en Rusland; dubbel scull: tweede serie: West-Duits- land, Nederland, Roemenië, België en Zwitserland; achten: eerste serie: Span je, Rusland, Nederland, Italië en Noor wegen. BRUSSEL Voor de nieuwe we reldkampioen op de weg, Eddy Merckx is de terugkeer van Heerlen eigen lijk een anti-climax geworden. Zondagavond keerde Eddy na de re ceptie in Heerlen onopgemerkt terug in zyn woonplaats Woluwe. Er wachtten geen mensen, er was geen feest en ook niet de fanfare, die voor wel minder belangrijke gebeurtenissen uitrukt. Na alle drukte in Heerlen ging Eddy, 22, vroeg naar bed, want de zaken wachtten. Vierentwintig uur nadat hij de regenboogtrui om zijn schouders had latei, glijden zat hij weer op zijn ma chine voor een kermiskoers in Leuven. De grote Belgische coureurs verdienen meer geld met elke week een kermis koers te rijden dan met een overwin ning in een klassieker. De kruidenierszoon uit Woluwe Saint Pierre is een ernstige jongen. Hij leeft slechts voor de sport. Hij rookt en drinkt niet. Hij gaat praktisch niet uit en gaat tussen 21.30 en 22.00 slapen. Hij heeft veel slaap nodig. Iedere dag traint hij drie a vier uur, waarbij ook een 30 km terreinrit be hoort. Hij is wat schuw, praat weinig, maar heeft een gezond verstand. Hij gaat in december trouwen met de blonde Clau- dine Acou, een lerares en dochter van Lucien Acou, de vroegere zesdaagse renner die tegenwoordig technisch lei der van de Belgische wielerploeg is. Tegen de zin van zijn moeder begon Eddy als 16-jarige als coureur. Toen hij 19 was won hij reeds de wereldtitel bij de amateurs. Sinds 1965 is hij prof. Eddy is een volledige wielrenner, maar geen uitgesproken sprinter. Hij is een goede klimmer en maakt een zeer goe de tijd in een wedstrijd tegen het hor loge. Verder heeft hij nog altijd een hoge achting voor Tom Simpson. Voordat hij aan wielersport begon heeft Merckx (1.88 en 75 kg) voetbal en baseball gespeeld. Zijn grote kracht is dat hij altijd vol komen fit is. In België is hij nu de on betwiste heerser op de weg. Zijn ploeggenoten zeggen: „Voor Eddy rij den is werkelijk een plezier". Dit is nieuw voor de Belgische renners bij wie het ploegverband dikwijls ver te zoeken was. De Belgen hopen nu maar dat Merckx voor het eerst sinds de oorlog voor een Belgische zege in de Ronde van Frankrijk zal zorgen. NIJMEGEN Op 14 september a.s. speelt de Nijmeegse eredivisieclub NEC in het Goffertstadion een oefen wedstrijd tegen het Nederlands militair team. De entreegelden komen ten goe den aan de Bond van Oorlogsslachtof fers. CADIZ Valencia, de Spaanse be kerhouder, heeft maandag dank zij een 21 overwinning op Real Madrid, be slag gelegd op de Ramon Carranza Trofee, de inzet van een jaarlijks voet baltoernooi in Cadiz. Penarol (Uruguay) legde beslag op de derde plaats dank zij een 3I overwin ning op Vasco da Gama (Braz.). Is het erg schadelijk? Men vraagt het zich af. De renners verwijten de medi sche commissies gebrek aan voorlich ting. Janssen, voor het wereldkam pioenschap: „Ze moesten hier zo nodig de profs gaan controleren, maar ik heb nog geen dokter gezien." De bestrijders van de doping gaan in tussen hun gang. De UCI deelt straffen uit, de KNWU gaat volgend jaar ook nieuwelingen controleren. „Misschien worden we iets wijzer als er conferen ties worden gehouden, waarop de UCI, doktoren, soigneurs en renners hun standpunten mogen uiteenzetten. Mis schien is het dan nog niet te laat", oor deelt Jan Janssen. Willem van Steenbergen: „Wegcoach Middelink heeft bij het hoofdbestuur van de KNWU een lijst met wensen in gediend. Daarop staat onder meer de wenselijkheid in de sportcommissie een vertegenwoordiger van de profs op te nemen. In elk geval zijn we vast van plan de komende winter uitgebreid over het dopingprobleem, dat ontzettend veel kanten heeft, te gaan praten." LIVORNO In de zesde ronde van het damtoemooi om de officieuze Euro pese titel ontmoetten de twee Neder landse deelnemers elkaar. Sijbrands hield aan zijn duel met Van der Sluis in Livomo twee punten over en blijft met de Russische wereldkampioen Koe- perman aan de leiding. HILVERSUM Evert Grift (45), al duchtig door z(jn donkerblonde steile haar gegroeid, is ineens weer terug in het wielernieuws. Als de man achter de Brit Webb, die zaterdag in Heerlen het wereldkampioenschap op de weg van de ama teurs voor zich opeiste. Nadat Grift negentien jaar geleden Nederland vertegen woordigde als amateurwegrenner in de Olympische ploeg in Londen en in Val kenburg op de wereldkampioenschappen zakte zijn naam weg in de vergetelheid. De te frequent voorkomende lekke banden waren daar vooral de oorzaak van. Grift accepteerde toen maar een goede baan by zyn schoonvader, die een uitge breid installatiebureau drijft en hield zich verder alleen nog maar bezig met de bestuurlyke kant van de wielrennery. Zo was hij tien jaar secretaris van de Gooise wielerclub De Adelaar, een jaar zelfs voorzitter en zijn rustige doorzetten heeft er niet weinig toe bij gedragen dat er weer een Hilversumse wielerbaan is gekomen, met verlich ting en zelfs een clubhuis, waarvan het meeste door de leden van De Ade laar zelf werd gebouwd. Nog altijd is Evert Grift de man die een belangrij ke stem heeft in het op die baan te or ganiseren wielerprogramma. Maar sinds zaterdag is Evert Grift in Hilversum opeens de man die een tot voordien totaal onbekende renner tot de allerhoogste top wist op te du wen. Zelf vertelt hij er onopgesmukt over: „Charles Ruys, een Nederlandse wielerjoumalist in Engeland die de Londense Zesdaagse organiseert en die een neef is van de toneelspelers Cor en Anton, heeft Graham Webb in april uit Engeland naar mij gestuurd. Webb had toen eigenlijk nog nooit gro te koersen gereden en hij zag eigen lijk het meeste in de achtervolging". „Maar dat heb ik hem snel uit zijn hoofd gepraat. Als hij wat wilde berei ken in de wielersport moest hij de weg op, het voordeel van Webb bleek: hij is niet eigenwijs, hij neemt wat van je aan en voert ook uit wat je hem advi- seerd. Hij toonde een goed begrip voor mijn bedoelingen en heeft een en ander ook bijzonder goed uitgevoerd. Ik heb het zelf nooit zover kunnen brengen, al heb ik dan wel tegen Schulte en Coppi gefietst, want ik ben ook nog prof ge worden. Maar ik kwam er toch nooit zo aan te pas, zoals deze Engelse jon gen nu". thuis, wel". Maar anders dan wist ik het geheim van deze oer-rustige Grift is wellicht dat hij alles en met geduld doceert er. over- Zijn dertienjarige zoon Willem Het Evert kalm legd. hunkert al naar een racefietsje. Maar vader vindt dat de school voorlopig nog voorgaat, dat fietsen kan altijd nog wel. Evert Grift verwacht Webb niet al te spoedig in Hilversum terug. De Brit fietst nu wat hij fietsen kan en doet ook mee aan de Londense zesdaagse volgende week. „Ik had hem ook best in Hilversum willen huldigen, op ons eigen baantje", zegt Grift. „Maar met Londen kunnen wij voor hem als Engelsman natuurlijk niet concurre ren". DEN HAAG - De Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) heeft de Amsterdamse eredivisieclub DWS mee gedeeld dat de competitiewedstrijd te gen stadgenoot Ajax, die 17 september zou worden gespeeld, voorlopig is uitge steld. Ajax had daarom verzocht in ver band met het zware programma van zijn spelers. Op 13 september speelt een aantal Ajacieden met het Nederlands elftal te gen Oost-Duitsland en een week later volgt de eerste ontmoeting tussen Ajax en Real Madrid in het toernooi om de Europese beker. De KNVB vindt dat de Nederlandse landskampioen zich op dit toernooi goed moet kunnen presen teren en acht het bovendien van belang dat de Ajacieden zich in de interland te gen Oost-Duitsland volledig kunnen inzetten. FOREST HILLS. Billie Jean King kwalificeerde zich maandag voor de vierde ronde van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills door met 64, 63 te zegevieren over haar landgenote Pattie Hogan. Zij komt in de volgende ronde uit tegen de Britse Virginia Wade. De Australische Judy Tegart zorgde voor de eerste verrassing bij de dames. Zij schakelde nummer acht van de plaatsing, de Amerikaanse Mary Ann Eisel uit met 6—3 6—2. De belangrijkste uitslagen waren ver der: Heren enkelspel: zestiende finales: Jan Leschly (Den.)Frank Froefling (V.S.) 4—6, 6—3, 11—9, 6—4; Mark Cox (G.B.)—Mac Clascin (V.S.) 6—4, 6—4, 64; Clark Graebner (V.S.)—Herb Fritzgibbon (V.S.) 6—2, 6—3, 11—9. Dames enkelspel: zestiende finales: Lynne Abbes (V.S.)Raymonde Jones (V.S.) 6—1, 6—0; Billie Jean King (V.S.)—Pattie Hogan (V.S.) 6—4, 3; Annette van Zijl (Z.A.)Emilie Burrer (V.S.) 6—3, 3—6, 6—0; Virgina Wade (G.B.)—Carole Herrick (V.S.) 6—0, 6—1; Carol Graebner (V.S.)Cristy Pigeon (V.S.) 6—3, 7—5. Heren-enkel, derde ronde: Bill Bow- rey (Austr.)Nicola Pilic (Zd.Sl.) 26, 7—5, 6—2, 64; Roy Emerson (Austr.)— Roy Barth (V.S.) 6—0, 6—3, 6—3; Ronald Barnes (Braz.)Peter van Lingen (Zd.- Afr.) 64, 6—1, 6—2; Thomas Koch (Braz.)Stephen Stockton (V.S.) 63 62, 61; Marcello Lara (Mex.)—Rob- bins (V.S.) 6—2, 6—2, 6—4. Dames-enkel, derde ronde: Frangoise Duit (Fr.)Karen Krantcke (Austr.) 7_5, 6—4. DORTMUND Het zesdaagseseizoen 1967'68 wordt 10 september in de Westfalenhalle van Dortmund geopend met de zesdaagse van Dortmund. De volgende ploegen zullen hieraan deel nemen: Baensch/Lawrie (Austr.), Koel Van dei; Lans (Ned.), Severeyns/Seeuws (België), Eugen/Kanters (Den./Dld.), Bugdahl/Gieseler (Did.), Kemper/Ol- denburg (Did.), Boelke/Grossimlinghaus (Did.), Junkermann/Renz (Did.), Ru- dolph/Roggendorf (Did.), Streng/May (Did.), Schulz/Wilde (Did.) Rohr/Wiede- mann (Did.) en Puschel/Peffgen (Did.). „Hij zal met januari wel prof worden en ja, na zijn wereldtitel kan ik wel een wielerschool beginnen, hier in Hil versum. Er heeft zich al een Zuidafri kaan gemeld, die me verzekerd heeft heel spoedig weer terug te komen. Ach, als ik iemand, een beginneling in deze sport kan helpen, zal ik het niet laten." „Als ze werkelijk, zoals Webb, van mijn ervaring kunnen en willen profi teren, dan wil ik ze wel een eind in de de wielrensport vooruit helpen. Maar in de praktijk kan ik die wielerschool wel uit mijn hoofd zetten. Ik heb mijn werk en ook niet zo gek veel ruimte ADVERTENTIE Als u voor één dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien. die meer van zijn, senoritas genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? VEENENDAAL Volleybalvereniging Panters heeft de training inmiddels hervat om zich voor te bereiden op een moeilijk competitie-seizoen. Bij de dames zijn de gelederen wat gedund, daar enkele vooraanstaande speelsters voorlopig niet van de partij kunnen zijn en bij de heren wacht de zware taak om het zo fantastische seizoen van verleden jaar met de teleurstellende finish beter over te doen. De Panters zullen straks de competitie ingaan met twee damesteams, een meisjes-jeugdteam, vier herenteams en een jongens-jeugdteam. Helaas is het niet mogelijk om dezelf de damesploeg tussen de lijnen te bren gen als verleden jaar. Toen werd op het nippertje de hoofdklasse niet ge haald en dat was, achteraf bezien, niet bepaald erg daar enkele cracks van de ze ploeg komend seizoen niet van de partij kunnen zijn. Wil Schoemaker, SCHERPENZEEL Scherpenzeel zette donderdagmiddag het nieuwe sei zoen goed in door de lastige uitwed strijd tegen het Utrechtse D.S.O. met 2-1 te winnen. Het is een zeer spannen de en sportieve wedstryd geweest, waarin de blauwwitten voor de rust de basis voor de zege legden. De gasten hadden de beste start en zij wisten in de vijfde minuut de lei ding te nemen door rechtsbuiten De Wit (1—0). Scherpenzeel bleek deze achterstand nodig te hebben om tot beter spel te komen want de ploeg ging steeds beter spelen en wist in de 27e minuut op ge lijke hoogte te komen. Bij een doel- worsteling werd de bal enige malen in geschoten maar stuite steeds op een verdediger af. Tenslotte kwam de bal voor de voeten van Van Oostrum. Deze vond een gaatje en joeg de bal tegen het net. (1-1.) Scherpenzeel bleef aandringen en kwam kort voor de rust aan de leiding toen na een handsbal van een verdedi ger de vrije schop door Rebergen hard en onhoudbaar in een doelpunt werd omgezet 1-2. Na de rust zagen de toeschouwers een wedstrijd met wisselende kansen waarbij beide ploegen om beurten in de aanval waren. De verdedigingen wisten de zaak echter gesloten te hou den waardoor de ruststand ook de eindstand werd en Scherpenzeel de eerste puntjes binnenhaalde. aanvoerster van de ploeg, zal de ver richtingen vanaf de tribunes moeten volgen, terwijl Lineke van Hardeveld verstek moet laten gaan daar zij elders werkzaam is. Een moeilijke opgave voor de rest van het team om zich te handhaven in de overgangsklasse. Bij de heren is er weinig verloop. Het team van verleden jaar, dat op het nippertje de promotie naar de over gangsklasse miste, maar wel met 23 punten voorsprong op nummer twee kampioen van de eerste werd, is ver moedelijk geheel present, maar de vraag is of er geen verjonging moet worden doorgevoerd. Deze formatie dreef op enkele oudere en wat meer ge routineerde spelers en enkele jongeren. De andere herenploeg, uitkomende in de eerste klas van de bond, is eveneens nog geheel van de partij. Deze samen stelling is geformeerd uit de wat jonge re spelers, maar het driejarig verblijf in de eerste klas is tot nu toe geen succes geweest. Van een doorbraak was geen sprake. Misschien kan dit het komend seizoen gebeuren. Het reserve-damesteam zal 't in de tweede klas wel weer zwaar te verdu ren krijgen, terwijl de twee reserve-he- renploegen het in de derde klas van de bond wel zullen klaren. De jeugdteams, van de meisjes en de jongens kunnen een heel leuke compe titie tegemoet zien. Verleden jaar de buteerde men fraai en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat juist uit deze ge neratie de opvolgers moeten komen. De komende jeugdcompetitie zal het leren.. LEUVEN Terwijl hij deelnam aan een criterium voor beroepsrenners in Leuven is de nieuwe wereldkampioen bij de professionals op de weg, de Belg Eddy Merckx, door een al te opgewon den supporter met fiets en al tegen de grond gewerkt. Merckx werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men op pervlakkige verwondingen constateerde. NUTH Na drie weken van vaak doelloos rondlopen in het tijdelijke hoofd kwartier van de Nederlandse wegrensport hotel de Dael in het Zuidlimburg se Nuth is coureur Daan Holst (22) gistermiddag diep teleurgesteld terugge reden naar zijn woonplaats Amsterdam. Hoewel hij volgens eigen overtuiging een seizoen achter rug had „waarop menige amateur jaloers kan zijn" mocht hij aan de ploegentijdrit, noch aan de individuele wedstrijd om de wereldkam pioenschappen deelnemen. Valt hij in wedstrijden vaak op door gigantische krachtsexplosies en spectacu laire solistische prestaties om zijn onmacht in de eindsprint te compenseren, in Limburg was hij slechts toeschouwer. Verbitterde conclusie voor de thuisreis: „Ze hebben me de kans ontnomen te bewijzen dat ik straks een goed profcon tract waard ben. Mijn besluit staat dan ook zo vast als een huis: als ik ko mende week geen contract kan tekenen dat mij een minimum jaarinkomen van f 7.500 garandeert, stop ik met fietsen. Als amateur wil ik niet langer rijden". In dat geval zal Holst moeten terug keren naar het vak, dat hij dank zij 'n schamel inkomen als amateur en offer bereidheid van zijn sterk meelevende ouders twee jaar niet hoefde te beoefe nen: betonvlechter. Daan Holst, sinds 1964 een hoogge waardeerde renner, staat op de twee sprong. Na gereden te hebben onder ploegleiderschap van respectievelijk Charles Ruys, Wim van Beek en Her man Krott, zegt deze laatste nu: „Daan heeft bij de amateurs niets meer te zoeken. Hij is echt het type van de be roepsrenner, geschikt voor het zware werk. Hij zou een geweldige knecht moeten worden, je kunt hem heel goed vergelijken met Jos van der Vleuten. IJzersterk. Die ging ook teleurgesteld van de amateurs naar de profs, waar hij nu helemaal op zijn plaats is". Rasechte Amsterdammer Holst heeft echter in de wielersport heel wat te genslag gekend, waar hij min of meer blijmoedig doorheen worstelde. Teleur stellingen incasseerde hij als hij na fel le gevechten in een kopgroep in de eindspurt naar de laatste plaats werd gedrukt. In 1965 voelde hij tijdens de wereldkampioenschappen in de ploegen tijdrit na dertig kilometer dat zijn rem- kabels het begaven, waardoor hij met fiets en al door een spandoek zeilde. In 1964, zijn eerste jaar als amateur, kon hij de toenmalige prominenten Karstens, Pieterse, Zoet, Dolman heel aardig bijbenen. Het jaar daarop ging hij ondanks het ontbreken van een „dodelijk eindschot" negen keer triom ferend door de finish. De toekomst leek rooskleurig tot hij vorig jaar in Olym piad Tour tegen de grond kletterde. Hij brak zijn linkerpols en er bleek kraakbeen 'beschédigd. Negen maanden sukkelde Daan Holst met zijn pols in het gips. „Die is voorgoed afgeschre ven", zeiden ze. Duizenden kilometers fietste vervol gens vechter Holst tijdens trainingsrit- ten in dit voorjaar. Zijn eerste wedstrijd na zeer langdurige afwezigheid in de koersen: De Omloop van het Volk, op 4 maart. Holst was steeds vooraan te vinden. „Het was daarna altijd zo: bij kiïometerpaal 2 loste ik iedereen en dan moest er hard worden gefietst. Heel wat renners stonden te bibberen aan de start als ze zagen dat ik meedeed". Vijf keer zegevierde hij dit seizoen, tot verbijstering van hen die hem had den afgeschreven. Grootste triomf: een ritzege in Olympia's Tour. Niettemin werd hij alleen maar opgesteld als 2de reserve voor de ploegentijdrit op de wereldkampioenschappen. Hij heeft een kans gehad om mee te rijden in Heerlen. Die selectie had hij moeten verdienen op 20 augustus, toen een Nederlands viertal uit Nuth ver trok naar het Belgische Verviers, waar een ploegentijdrit op het programma stond. „In die ene wedstrijd moest ik mijn plaats verdienen, dat is toch niet te doen? Ik moest rijden met Zoete melk, Wagtmans en Piet Tesselaar. Ontzettend nerveus ging ik van start en al na zeven kilometer leek het alsof mijn benen waren afgehakt. Ik kon niet meer, zo zenuwachtig was ik". Holst voelde dat hij geen beste beurt had gemaakt- Omdat hij vechten kan en aan tegenslag is gewend, vertrok hij de volgende dag met Rini Wagtmans SCHERPENZEEL Het zaterdag elftal van Scherpenzeel begon zyn heroptreden in de tweede klasse met een thuiswedstryd tegen het Baarnse T.O.V. en moest toestaan dat de gas ten met een verdiende zege huiswaarts keerden. De zeer snelle en technisch vaak goed spelende gasten hebben een groot deel van de wedstryd het beste van het spel gehad en legden vaak de oude re gastheren hun wil op, wraardoor de verdediging veel werk kreeg te verzet ten hetgeen niet steeds onberispelijk gebeurde. De thuisclub nam al na drie minu ten de leiding toen na e en misgreep van doelman Pijper middenvoor Van de Bovenkamp aan Westemeng een niet te missen kans kon bieden welke deze benutte (1-0). De gasten wisten hierna het spel te verplaatsen en zij kwamen na een kwartier op gelijke hoogte toen Van Os een van de paal terugkomende bal tegen het net schoot 1-1. Na een half uur kwamen de gasten aan de leiding toen de nog jonge kee per Vlaanderen misgreep op een af standschot van Cazius 12. In de 35e minuut kwam de thuis club weer op gelijke hoogte toen een goed door ^arsen genomen vrije schop door de vrijstaande Vlastuin beheerst werd afgerond 2-2. Kort voor rust namen de gasten op nieuw de leiding toen door een verde- digingsfout Cazius vrij voor doel kwam en beheerst scoorde, 2-3. In de eerste minuut na de rust gaf een nieuwe fout in de verdediging Mez- za de kans de stand op 2-4 te brengen, waarmede de gasten op fluweel kwa- me n. Het moedig zwoegen van de thuis club werd in de 35e minuut nog be loond met een goede treffer van Wes temeng maar verder lieten de gas t en het niet komen waardoor zij een ver diende zege behaalden. naar Sint Niklaas, waar een criterium over 110 kilometer moest worden gere den. Winnaar: Daan Holst. „Daarmee had ik voor mijn gevoel bewezen, dat mijn rijden van de vorige dag een uit zondering was. Als je een criterium wint ben je toch niet in slechte vorm? Ze stonden er trouwens wel van te kij ken, toen ik terugkwam in Nuth". Hij bleef niettemin in Heerlen slechts een verbitterd toeschouwer. Hij werd soms in gesprekken wat agressief. „Als de heren gaan dollen kan ik het ook". Men mag het hem vergeven, omdat Daan Holst als gespannen sportman ge wend is zich in andere gevallen vech tend in een wielerwedstrijd af te reage ren. Hij had voordat hij gistermiddag naar Amsterdam vertrok, het standpunt duidelijk bepaald: „Sommigen gaan als ze hetzelfde meemaken hun sport afbre ken, maar dat doe ik niet. Ze mogen allemaal rustig weten dat ik ontzettend teleurgesteld ben. Allerlei jongens van onze ploeg gaan na deze wereldkam pioenschappen op tournee, naar aller lei wedstrijden". „Ik heb nergens van gehoord, dus ze zullen mij wel weer overslaan. Als de KNWU nu zou willen dat ik amateur blijf om volgend jaar in Mexico te kun nen meedoen, dan zullen ze me dat schriftelijk moeten beloven en dan zul len ze me bovendien een behoorlijke dagvergoeding moeten gaan betalen. Dat zie ik er natuurlijk niet van komen en daarom word ik prof of ik stop met fietsen". „Lomme Driessens wilde me wel contracteren voor Smith, maar dan moest ik van de ene dag op de andere beslissen. En dat doe ik natuurlijk niet. Als wielrenner ben ik bereid keihard te werken, maar dan moet ik toch ten minste hetzelfde krijgen als ik met be- tonvlechten verdien. Dat is ongeveer f 7500 per jaar". Daan Holst op het altijd weerkerende gevaarlijke kruispunt van elke ama teurwielrenner weet dat de baas van elke wielerstal bij voorkeur minimum contracten (f 3000 per jaar) aanbiedt. Met Herman Krott, leider van Am- stels amateurformatie gaat hij de ko mende dagen touwtrekken om tot een gunstiger overeenkomst bij een prof stal te komen. Daan Holst: „Dat zal niet meeval len, want mijn lijstje met overwinnin gen is niet zo lang, omdat ik vaak net een klein stukje te kort kwam om win naar te worden. En die kleine stukjes kunnen in de wielersport verschrikke lijk veel geld gaan kosten". ZEIST Bondscoach Kessler heeft Veldhoen van Feyenoord alsnog uitge nodigd voor de centrale training van 't Ned. elftal. De selectie-groep, die zich voorbereidt op de wedstrijd tegen O. Duitsland, 13 september in Amsterdam, bestaat nu uit vijftien spelers. Er is kans dat Kessler deze week nog een zes tiende speler aan de selectie toevoegt. ZEIST voor de wedstrijd tegen Oost-Duitsland, morgen in Maagden burg is het elftal van Jong Oranje all volgt samengesteld: Doel: Van Beveren (Sparta), achter: Van den Burch (ADO), Hulshoff (Ajax), Mansveld (ADP) en Kemper (PSV), midden: Schneider (Go Ahead) en Veen- stra (Go Ahead), voor: Bond (Telstar), Klijnjan (DFC), Jansen (Feijenoord) en Pahlplatz (Twente). Reserves zijn: Thie (ADO), Rijnders (NAC), Rensenbrink (DWS) en Hou- waart (ADO). ZWOLLE De nieuwe wereldkam pioen op de weg bij de amateurs, de Brit Webb, is gecontracteerd voor de Zesdaagse van de Toekomst, die van 7 tot 13 december in Amsterdam wordt gehouden, gelijk met de Zesdaagse voor profs. Webb zal worden gekoppeld aan een Nederlandse amateur. De wereld kampioenen Bonger* en De Wit vormen samen een koppel.

De Vallei | 1967 | | pagina 9