Veenendaals dagblad Tankauto met gas gekanteld Indonesië krijgt geen reserve-onderdelen Bulten In ïerventie van Nasser in Aden gevraagd Schip met TNT ontploft WIJ 1 MM I Prins Claus Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei RUSLAND BLIJFT BIJ Stilzwijgen WEIGERING opgelegd Expositie schoenen in Arnhem Mijnwerker gered Deze maand wetsontwerp nieuwe omzetbelasting Getuigen tegen Papandreoe gevlucht Na 15 dagen Gepensioneerde rijksambtenaren krijgen geen premievoordeel Gemaskerde krijger tegen Britten Meer dan 700 middenstanders willen zaak opheffen Sovjet-top naar Boedapest B.R.T.-technici staken zondag Beter weer op komst Voor grage snavels Luchtaanval op Enoegoe ONDERHANDELEN INGETROKKEN Israël heeft plan voor vluchtelingen Freule Wttewaall van Stoetwegen in ziekenhuis WMfc?n AMERIKAAN ZEGT MOORDENAAR VAN PROSTITUEE TE ZIJN Acht man ontslagen Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 6 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG Woningen ontruimd wegverkeer omgeleid BEEK Men is bij Beek de gehele nacht bezig geweest met het overpom pen van propyleen uit een Franse tank wagen, die daar gistermorgen is gekan teld, in een speciaal uit Duitsland over gekomen tankwagencombinatie. Toen de combinatie gisteravond tegen negen uur in Beek arriveerde, werd het ver keer in de omgeving volledig stilgelegd en verder omgeleid over Meerssen en Schimmert. De bewoners van de omliggende huizen werden geëvacueerd. Een en ander gebeurde met het oog op het ontploffingsgevaar tijdens het overpompen van het-propyleen, dat on der hoge druk dient te geschieden en waarbij men ervoor waakt dat er geen zuurstof bij het vloeibare gas kon ko men. Men verwachtte dat in het begin van de middag ongeveer de helft van de in houd van de Franse tankwagen zou zijn overgepompt. Het ligt in de bedoeling de tank daarna röntgenologisch op even tuele scheuren te onderzoeken en zo daar niets van zou blijkei. na te gaan of het mogelijk is de tankwagen weer recht te zetten. Zie voor een uitvoerig verslag elders in dit blad. ARNHEM In Musis Sacrum in Arnhem is met ingang van gis teren een schoenen-show-exposi tie" ingericht. Het accent valt dit keer op de combinatie van schoen met accessoires, getuige deze foto waarop de combinatie is uitgevoerd in sins-skin. TAe ene vogel aast op vroege, de an dere op late vruchten, terwijl er ook vele zijn, aan wie weinig keus gelaten wordt, want ze moeten voort naar het winterkwartier. Voor onze eigenlijke stand- en wintervogels, zijn de lijsterbessen met hun oranje tooi en de vlieren met gitten dracht van ondergeschikt belang, want zij laten reeds in de loop van december de overgebleven vruchten vallen en deze worden slechts door enkele soorten tussen gras en blad gezocht. Een fa zant en bosduif, een korhoen zn groe ne specht mogen er naar pikken het gros van de vogels foerageert liever tussen takken en twijgen. Dat lieve leven begint nu weer of is al aan de gang geweest bij vogelkers, kamperfoelie, cotoneaster, rozen (de bottels worden o.a. geconsumeerd door kramsvogels, koperwieken en spreeuwen), meidoorn, hulst, Gelder se roos, liguster, klimop, berberis en nog wel meer van die bessendragers'. De gevederde liefhebbers kunnen op mooie, rustige dagen van september met hun gekwetter en zoete najaars preludes een levendig vertier in boom en struik brengen. Als ik boseigenaar was, plantte ik veel bes- en vrucht dragende gewassen, want zij bevor deren aanwas en verjonging van het bos. De uit de faecaliën los komende zaden vormen heinde en ver voor nieuwe opslag; de symbiose tussen vo gelwereld en bos treedt hier zeer op vallend aan het licht. Dit had de Ve- luwse bosmeester Frerik v. Rennes al in 1561 in de gaten, toen hij in zijn rapport schreef dat het „bosch van sich selffs genouch beplant wordt door den crayen uyter Zocht 6-9-'67 A. B. WIGMAN DEN HAAG In de loop van septem ber wordt de indiening verwacht van een wetsontwerp dat betrekking heeft op de belasting over de toegevoegde waarde, een nieuw systeem van omzet belastingheffing gegrond op de harmo nisatie van de belastingwetgeving in de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Dit heeft mr. R. J. Nelissen, algemeen secretaris van het Nederlands Katho liek Ondernemingsverbond meegedeeld. In de kring van de middenstand is men er benieuwd naar of in dat wets ontwerp ook de detailhandel onder het systeem zal vallen van de heffing van de belasting die in de plaats komt van de omzetbelasting. Bekend was dat de vroegere minister van Economische Za ken niet erg enthousiast was over het voornemen van zijn ambtgenoot van Fi- nanciOn om de detailhandel onder de werking van het systeem der belasting heffing over de toegevoegde waarde te brengen. Invoering van het belasting stelsel over de toegevoegde waarde ook in de detailhandel zal, naar sommige deskundigen vrezen, hoge eisen stellen aan de administratie van vele bedrijven in die sector. Het nieuwe systeem moet in alle lan den van de EEG uiterlijk 1 januari 1970 van kracht zijn. LAGOS Een Nigeriaans vliegtuig heeft dinsdag drie bommen op Enoe goe, de hoofdstad van overig Nigeria afgescheiden oosten, zo is uit betrouw bare bron in Lagos vernomen. De om vang van de schade is niet bekend. MOSKOU Indonesië is er niet in geslaagd het vraagstuk op te lossen van Sovjet-straaljagers en oorlogsschepen die werkloos staan, omdat de Sovjet- Unie opgehouden heeft onderdelen te sturen uit politieke overwegingen. Een Indonesische poging op hoog niveau, verleden week, om reserveonderdelen te krijgen werd zonder succes afgebroken, aldus inlichtingen die vandaag be schikbaar waren. De Sovjet-autoriteiten noch de Indonesische ambassade, wilden spreken over het netelige vraagstuk. De Sovjet-Unie wil geen publiciteit over haar pogingen om politieke munt te slaan uit de moeilijkheden van In donesië. De Sovjet-leiders zijn nog al gevoelig met betrekking tot ande re landen, die Sovjet-wapens kochten en die zich er zorgen over maken, dat binnenlandse politieke veranderingen hun wapens ook nutteloos zullen ma ken. Indonesië houdt zich aan de Sov jet-wens het stilzwijgen te bewaren in de hoop dat het Kremlin' uiteindelijk er toe zal overgaan onderdelen en an dere hulp te verschaffen. In het grote Oost-West spel om te proberen invloed te kopen in ontwik kelingslanden, heeft de Sovjet-Unie ongeveer 1,2 miljard dollar aan hulp in Indonesië geïnvesteerd. Voor het grootste deel in leningen die Indone sië, in de huidige toestand van eco nomische chaos, niet kan terugbeta len. Ongeveer 800 miljoen dollar hiervan was voor wapens waaronder 115 MIG 21 straaljagers en TOE-16 straalbom- menwerpers en 29 oorlogsschepen. ZWAK De Sovjet-wapens vormen de rugge- graat van de Indonesische luchtmacht en vloot. In de laatste twee jaar is het een zwakke ruggegraat geworden. Mo derne militaire vliegtuigen hebben voortdurend nieuwe onderdelen no dig en omdat Indonesië die niet krijgt staan er veel toestellen aan de grond. In de Sovjet-Unie gebouwde oorlogs schepen kunnen de haven niet verla ten. Het niet leveren van onderdelen volgde op de mislukte communisti sche staatsgreep. Sedertdien is de Indonesische poli tiek van pro-communistisch neutra lisme omgezwenkt naar het Westen, volgens het standpunt van het Krem lin Alle hulp werd stopgezet. De commandant van de Indonesi sche vloot, admiraal Muljadi, had de leiding van de groep, waarin ook een hoge officier van de luchtmacht was opgenomen, maar deze werden vrij dag afgebroken en Myljadi vertrok zondag weer naar Djakarta, onver- richtezake. NEW YORK Ramparts Magazine heeft bericht, dat twee Griekse bur gers, die „kroongetuigen van de Griekse regering" in het proces tegen Andreas Papandreoe genoemd wor den, naar de Verenigde Staten zijn ontkomen en „hun volledig verzonnen" getuigenverklaringen hebben ingetrok ken. Het blad maakt een en ander be kend in een advertentie over een vol le pagina van de New York Times. De twee mannen zijn volgens het blad Andreas Vachliotis, een Atheense advocaat wiens vader generaal in het Griekse leger is geweest, en Kyria- kos Diakogiannis, redacteur en uitge ver van een Grieks emigrantenblad in Parijs en oud-pers-attaché van de Griekse delegatie bij de OEES in Pa rijs. Ramparts Magazine maakt bekend dat in haar oktobernummer verslag zal worden gedaan van de wijze waar op de Griekse geheime dienst reeds drie jaar voor de coup „bewijzen" te gen Papandreoe verzamelde. Ramparts Magazine wordt in San Francisco uitgegeven. Het blad heeft ook als eerste de rol van de CIA bij de financiering van de activiteiten van verschillende studentenverenigin gen in de openbaarheid gebracht. CHONGYANG (Zuid-Korea) Red dingsploegen zijn er in geslaagd, de 35-jarige mijnwerker te bevrijden die al 15 dagen op een diepte van 125 meter in een gang van een goudmijn zat opgesloten. Twee van de redders, die door een nauwe opening naar binnen waren ge kropen, telefoneerden dat zij er in ge slaagd waren Kim Chang-son te berei ken. Zij hadden een zak bij zich om de mijnwerker in'te wikkelen. Hij lag in een nis in een van de gangen. De redding had plaats om 8 uur van morgen, 4 uur plaatselijke tijd, pre cies 15 dagen, 3 uur en 20 minuten na dat hij bij een instorting van de Ku- bong goudmijn opgesloten was ge raakt. Kim, vader van vijf kinderen, barst te in tranen uit toen de twee redders hem tenslotte hadden bereikt. Zij om helsden elkaar en konden geruime tijd geen woord uitbrengen. Bij verzekering van ziektekosten DEN HAAG Staatssecretaris mr. C. van Veen (binnenlandse zaken) wil de gepensioneerde rijksambtenaren die willen deelnemen aan de ziektekosten verzekering voor het overheidsperso neel, hiervoor de volledige premie la ten betalen. In het indertijd ingediende wetsont werp is vastgesteld dat het Rijk voor de ambtenaren in functie èn voor de ge pensioneerden de helft van de premie zal betalen. Die premie is in de memo rie van het antwoord op het wetsont werp verschenen in december vorig jaar voorlopig vastgesteld op 5,3 procent. Als de schatkist niet de helft van deze premie voor de ongeveer 145.000 gepensioneerden zal betalen, be tekent dit een extra bezuiniging van 25 tot dertig miljoen gulden- De staatssecretaris 7-1 de vaste com missie uit de Tweed? her voor amb tenarenzaken. e;fjMnén vanoch tend op de hoodie \ji.scennid- dag heeft hij de lAentrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken ingelicht. Uit het feit dat deze commissie 15 september weer bijeen komt, kan worden afgeleid, dat de staatssecretaris nog een mogelijkheid voor onderhandelen heeft opengelaten Het is daarom de vraag of in de over veertien dagen aan te bieden Mil joenennota concrete beslissingen zullen zijn vastgelegd. Dit zelfde geldt, zoals bekend ook voor het terugbrengen van de kinderbijslagregeling voor ambte naren. Een eventueel voorstel van staatsse cretaris Van Veen zal in elk geval geen bestaande rechten aantasten. Een klein deel van de gepensioneerde rijksambte naren is tot nu toe verzekerd bij een ziekenfonds. De overigen hebben een particuliere verzekering. Zij zullen straks deze verzekering kunnen houden. Zij kunnen ook tegen betaling van de volledige premie toetreden tot de amb telijke ziektekostenverzekering. De belofte in het door oud-minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) in gediende wetsontwerp, inhouend dat de overheid de helft van deze premie zou betalen, wordt nu echter ingetrokken. JERUZALEM Op de bijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties deze maand, zal Is raël een plan ter tafel brengen dat een volledige oplossing van het vluch telingenvraagstuk door middel van re gionale en internationale samenwer king beoogt- De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft dit be kendgemaakt op een persconferentie in Jeruzalem. „De Verenigde Naties moeten niet proberen een vredesplan voor het Mid den Oosten op te stellen", zei Eban. „Haar wezenlijke taak is de landen in dit gebied aan te sporen, naar de con ferentietafel te komen om met elkaar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden." Tot verleden week donderdag (31 aug.) keerden slechts 14.056 vluchte lingen terug. Israël en Jordanië be schuldigen elkaar van vertraging van het schema uit politieke overwegingen. UTRECHT De 24-jarige veehouder A. Hoogendoorn uit Kockengen is gis teravond omstreeks half negen om het leven gekomen, toen hij in Kockengen de macht over het stuur van zijn land bouwtrekker verloor en in een sloot reed. De man kwam onder de trekker terecht en vedronk. Deze commando van de N.L.F. (Nationaal Bevrijdingsfront) heeft de wacht betrokken in een nederzetting, 25 km van Aden. Van hieruit worden aanvallen gedaan op Britse troepen. De gevaarlijk uitziende strijder heeft zijn hoofddoek voor het gelaat gebonden om niet door de Engelsen te worden herkend. LONDENEngelands Hoge Commissaris in Aden, Sir Humphrey Trevelyan, heeft met de minister van Buitenlandse Zaken, Brown, de ontwikkelingen aan de vooravond van de onafhankelijkheid van de Zuidarabische Federatie besproken. Sir Humphrey, die in verband met de .machteloosheid van de federale regering met spoed naar Londen was ontboden, heeft voorgesteld zonder dralen besprekin gen te beginnen met het nationale bevrijdingsfront (NLF), dat zegt in het grootste gedeelte van de federatie de macht in handen te hebben. DEN HAAG Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand heeft al 7400 aanvragen gekregen voor hulp bij het opheffen van bedrijven. Voor hulp by verdere ontwikkeling van middenstandszaken kwamen zeshon derd aanvragen binnen. In tweehonderd gevallen van opheffing nam het fonds een beslissing. Dit werd gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van de pers, met het nieu we hoofd van de afdeling voorlichting en publiciteit van het Nederlands katho liek ondernemersverbond, de heer R. Damoiseaux. De verwachting werd uit gesproken dat het ministerie van Eco nomische Zaken binnenkort een nieuwe vorm van krediet bekend zal maken, die bij het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de middenstand ingang zou kunnen vinden. DEN HAAG Freule mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, is giste ren opgenomen in het ziekenhuis Zuid- wal in Den Haag. Zij heeft zaterdag bij een val een scheurtje in een enkel op gelopen en zal enige tijd in het zieken huis moeten verblijven. Freule Wttewaall van Stoetwegen is thans voorzitter van de CH-Kamerfrac- tie, in verband met de afwezigheid van fractievoorzitter J. T. Mellema, die thans in Israël vertoeft. MORGAN CITY In de Golf van Mexico, ter hoogte van Morgan City (Louisi ana) is een geografisch onderzoekingsvaartuig, dat een grote hoeveelheid glyce- roltrinitraat TNT (vloeibare springstof) aan boord had, in de lucht gevlogen. Om trent het lot van vier van de zes opvarenden is niets bekend. Twee mannen wer den gered. Het schip, de Beck II, gebruikte deze springstof btf het zoeken naar olie in de zeebodem. Een van de opvarenden heeft een arm en een been gebroken. De doktoren hebben in allerijl bloedtransfusie moeten toedienen toen hij in het ziekenhuis van Mor gan City was binnengebracht. De leider van het front, Qahtan As- Sjaabi, heeft Engeland verzocht, zijn or ganisatie als de enige vertegenwoordig ster van de Zuidarabische bevolking te beschouwen en de Britse troepen onmid dellijk terug te trekken. De Britse re gering staat nu voor het probleem aan wip zij de macht moet overdragen wan neer zij op 9 januari of eerder haar bestuur over het gebied beëindigt. Er zijn namelijk twee kandidaten, het eerder genoemde NLF en het „front voor de bevrijding van bezet Zuid-Je men" (FLOSY). Beide nationalistische bewegingen be strijden elkaar, waarbij middelen als bomaanslagen en moorden niet uit de weg worden gegaan. Het NLF heeft president Nasser ver zocht zijn invloed aan te wenden om een burgeroorlog te voorkomen. Vooral de toestand in de deelstaat Lehej wordt ex plosief genoemd. 0 „We bedanken er feestelijk voor om met het organiseren van een Lampe- gietersavondoptocht letterlijk en figuur lijk onze eigen glazen in te gooien". Al dus de motivering van het bestuur van de Veenendaalse winkeliersvereniging om dit jaar geen hand uit te steken naar de organisatie van dit jaarlijkse evenement. Dank zij het jeugdwerk „De Instuif" zal Lampegietersavond toch gestalte krijgen in een optocht. De gemeente springt bij in de kosten. 0 De muziekvereniging „Caecilia" te Scherpenzeel bestaat op de kop af 75 jaar. Er is een feestprogramma opge steld waarvan de Scherpenzelers van jong tot oud kunnen genieten. 0 Een kweker te Opheusden heeft door een kruising tussen twee appelsoor ten een nieuw soort weten te kweken. 0 De Macro te Rhenen en met haar on getwijfeld veel motorsportliefhebbers is bijzonder verheugd met het bericht dat de K.N.M.V. besloten heeft volgend jaar op Hemelvaartsdag niet de 250 cc maar de 500 cc in Rhenen aan de start te laten verschijnen. 0 Er wordt al hard gewerkt aan de op bouw van de wagens die zaterdag zullen deelnemen aan het grote Tielse fruitcorso. 0 In hoger beroep hebben beide par tijen in het K.V.S.W.-geschil gisteren voor het Arnhemse gerechtshof hun standpunten nader toegelicht. Vandaag viert prins Claus zyn 41ste verjaardag zoals te doen gebruike lijk op de verjaardag van een lid van ons koninklijk huis wapperde van daag de vlag van vele gebouwen en waren bussen en trams getooid met oranje. Blijk van meeleven van ons volk met de jarige. Die vlaggetooi zal juist hem ongetwij feld goed gedaan hebben en moet voor hem een stimulans zjjn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Want ook de mensen die het felst ge kant zijn geweest tegen het huwelijk van onze kroonprinses met deze Duitse jongeman zullen willen toe geven: hjj heeft het tot dusverre uit stekend gedaan! Op een bescheiden, maar besliste en intelligente manier is hij begonnen zich te verdiepen in de problemen van ons volk, dat nu ook zijn volk is. Hij heeft die ka ten als zijn speciale studie-object gekozen, die hem het meest interesseren en die vooral ook gericht zijn op de toe komst van ons volk; facetten waar mee hy te maken zal krygen als zijn echtgenote eens tot het koningschap zal worden geroepen. En hij heeft ook dat is een verdienste alles na gelaten wat zyn tegenstanders als onsympathiek zouden kunnen aan voelen en aanvoeren. Daarom bieden wy hem op deze dag graag onze gelukwensen aan. Hem, zijn jonge gezin en heel ons konink- lyk huis. Een gelukwens vergezeld van een pluim op de hoed. Want ook een prins is een mens die wel graag eens een pluim op de hoed wil krygen. MOSKOU De Russische topleiders zijn vanmorgen uit Moskou naar Boe dapest vertrokken. Zij zullen in de Hon gaarse hoofdstad een nieuw verdrag van vriendschap, samenwerking en weder zijdse bijstand sluiten met het Hongaar se communistische bewind. Tass meldt dat partijsecretaris Leo nid Breznjef aan het hoofd staat van de ook premier Alexei Kosygin en de mi nister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko deel uitmaken. BRUSSELDe technici van de Bel gische radio en televisie B.R.T. hebben voor aanstaande zondag een staking uit geroepen over hun eis dat zon- en feest- dagen dubbel betaald worden. Hierover zyn al weken onderhandelingen met de regering gaande. De regering, die radio en tv finan ciert, verzet zich tegen de dubbele be taling omdat deze maatregel zich zou moeten uitstrekken tot alle overheids instellingen die op zondag werken. De radio zal zondag slechts korte nieuwsberichten uitzenden terwijl in plaats van het normale televisie-pro gramma oude films vertoond zullen worden. De technici dreigen iedere zon en feestdag in staking te gaan. AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade onder zoeken op het ogenblik de bewering van de 18-jarige Amerikaanse militair C. E. B., dat hij in de nacht van za terdag op zondag de prostituée Bar bara van der Eng heeft vermoord. Hij deed zijn „bekentennis" tegenover een prostitutée op de Oudezijds Voor burgwal bij wie hij gisteravond op be zoek was. De vrouw waarschuwde on middellijk de politie, die de Amerikaan aanhield. De verdachte is met verlof in Amster dam en gelegerd in West-Duitsland. |~ke kern van de depressie die het stormachtige weer veroorzaakte, is naar het zeegebied tussen Schot land en Noorwegen getrokken en koerst nu, al opvullend naar het noordwesten. Samenhangend hiermede breidde een uitloper van een hogedrukgebied na bij de Azoren zijn invloed in de rich ting van Ierland en de Golf van Bis- caje uit. Het laat zich aanzien, dat er een verbinding tot stand komt tus sen deze uitloper en een bijzonder krachtig hogedrukgebied, waarvan de kern boven Noord-Rusland wordt aan getroffen. Dit betekent voor ons land dat de wind geleidelijk verder afneemt, maar nog wel zuidwestelijk blijft. Aanvan kelijk stroomt via het nog betrekkelijk warme Noordzeewater onstabie'e lucht aan, waarin zich boven zee buien zullen ontwikkelen, die zich voornamelijk boven onze kuststreken zullen ontlasten. Geleidelijk evenwel wordt de onstabiliteit onderdrukt en zullen zonnige perioden de overhand krijgen. ywvvvwvyvwwwvwvs'vwwyvwv^A'WW ENSCHEDE Bij de N.V. Twent- sche Textielmaatschappij te Enschede zal het personeel met acht personen worden ingekrompen. Dit is de laatste fase van de in 1966 ingezette reorgani satie. Bovendien zal een kleine groep personeelsleden van 62 Vï jaar en ouder een zogenaamde non-activiteitsregeling worden aangeboden, zoals ook in ver scheidene andere bedrijven in Twente is toegepast.

De Vallei | 1967 | | pagina 1