Sjanghai wandelt op het is juist om weg van Mao TE REBELLEREN De revolutie in de praktijk ANTI-FLODDER Nu ook schietpartijen bij de Jordaan DE GAULLE VANDAAG NAAR POLEN Tsjechisch vliegtuig in de lucht ontploft 257s Slachterij neemt kippevlees terug Doel van reis nog onbekend VAN ONZE LEESTAFEL Minstens 37 doden Strijd d© goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Salmonella-af faire SVEZKAXAAL GUERRILLA REVOLUTIE BOURGEOISE i?f! Storm in Engeland; 7 doden Leuzenschip mag goederen lossen Met Velponzieje er geen barst van. CEtEÉUMT Velpon Politieke verenigingen H" niet vol te houden, dat politie ke partijen verenigingen zijn als alle andere verenigingen meent „Het Vrije Volk" (PvdA). Sinds hun naam op het stembiljet prijkt, hebben zij eni ge erkenning gevonden als bijzonders organisatie. En wel als organisatie die kandidatenlijsten opstelt voor verkiezin gen. Dat is dan ook wel een van de be langrijkste bezigheden en kenmerken van een politieke partij In een demo cratie. Belgische jongen in Sinaï zoek EEN KEIJZER TAPIJT Verdubbeling WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 Een propagandaplaat, die de vermorzeling van de ten" moet voorstellen. kapitalistische tegenkrach- ADVERTENT1E TEL AVIV Jordaanse troepen heb ben gisteren enkele malen het vuur ge- DEN HAAG/DUSSELDORP De slachterij Monesco in Someren neemt het ten dele besmette kippevlees terug, waarover in West-Duitsland zoveel ru moer is ontstaan- Het gaat hier om pakjes halzen en ruggen van kippen die terug worden genomen om de winke liers uit de moeilijkheden te helpen. Volgens het ministerie van Landbouw van Noordrijnland-Westfalen zijn er nog maar drie dozen met elk vijftien pak jes van 500 gram aan de leverancier te ruggezonden. Er zouden op z'n minst nog verscheidene tonnen van dit kippe vlees in de handel zijn. Dit wordt ech ter betwijfeld door de slachterij. De diergeneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid in Den Haag, drs. J. M. van den Born, heeft meegedeeld dat de pluimveeslachterij gunstig be kend staat. De werkgemeenschap van consumen tenorganisaties in Noordrijnland-Westfa len heeft in verband met de kippevlees- affaire, de minister van Binnenlandse Zaken van deze deelstaat gevraagd, bij de grensposten de controle op Nederland se produkten te verscherpen. Intussen is gebleken dat de waarschu wingen die zaterdag herhaaldelijk door de Westduitse radio en televisie zijn ge geven tegen het besmette kippevlees, niet uitgingen van de autoriteiten op me disch en veterinair gebied. Dit heeft de hoofdinspecteur van de Volksgezond heid in Noordrijnland-Westfalen, dr. Quander, gisteren meegedeeld aan zijn collega in Nederland, drs. J. M. van den Born. De tekst van het telegram dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland-Westfalen over het be smette kippevlees naar de autoriteiten van de andere Duitse deelstaten zond, moet in handen zijn gekomen van Duit se pers- en radiomensen. Niet om de mensen ongerust te maken maar om ze gerust te stellen is dr. Quander in het weekeinde enkele malen voor de televi sie geweest. ope'nd op^Israëlische militairen aan de westelijke oever van de Jordaan. Twee Israëlische soldaten werden gewond, zo deelde het Israëlische opperbevel in Tel Aviv mee. Het vuurgevecht gebeurde ongeveer dertig kilometer ten noorden van Jericho. De Jordaanse radio deelde gisteren mee dat Jordaanse troepen op de oos telijke oever van de Jordaan het vuur hadden beantwoord van Israëlische ar tillerie, die met 106 mm kanonnen, mor tieren en tanks Jordaanse stellingen had beschoten- Het gevecht duurde on geveer 25 minuten. Volgens Radio Am man, dat een Jordaans legercommuni qué voorlas, leden de Israëliërs zware verliezen aan manschappen en mate rieel. Een Egyptisch militair communiqué maakt melding van een nieuw treffen tussen Egyptische, Algerijnse en Israë lische eenheden dinsdagavond in het ge bied van „Al Tina" ten zuiden van Port Said. Volgens het communiqué openden de Israëliërs om 19.45 het vuur op Egyptische stellingen. De Egyptena- ren beantwoordden het vuur en gedu rende een half uur was geschoten. Aan Egyptische militaire zijde vielen geen slachtoffers. Er vielen 42 doden evenwel onder de burgers. V.N.-waarnemers stel den evenwel vast dat de Egyptenaren het vuren openden. Koning Hoessein heeft de guerrilla activiteit in 't door Israël bezette wes telijke deel van Jordanië veroordeeld. Kort voor zijn vertrek naar Ankara zei de vorst trots te zijn op het verzet in West-Jordanië tegen pogingen van de Israëliërs tot samenwerking. Acties van de z.g. commandotroepen zouden ech ter „de vijand een gelegenheid geven voor nieuwe erreur en onderdrukking". Koning Hoessein verklaarde dit ook op de Arabische topconferentie in Kar- thoem te hebben gezegd. Volgens hem vereist de huidige situa tie een volledige herziening van de Arabische plannen in het kader van de Arabische Liga. Hij gaf de voorkeur aan een gezamenlijk Arabisch optreden boven de actie van een of twee landen. Men zou vooral demagogie en ondoor dachte initiatieven moeten vermijden. Tenslotte verzekerde Hoessein, dat zijn land nooit zal afzien van de oude stad Jeruzalem, die Israël nu met zijn stads deel heeft verenigd. (door Link van Bruggen) SJANGHAI Sjanghai is een stad, waar de Grote Proletarische Culturele Revolutie gezegevierd heet te hebben. In hoeverre dit juist is, kan door geen waarnemer worden nagegaan. Te oor delen naar de portretten, de vlaggen, de demonstraties, de rode boekjes en de galmende luidsprekers in de straten behoeft niet betwijfeld te worden dat een groot deel van de industriële arbeiders in deze uitgestrekte metropool „de lichtende weg bewandelt van Mao's profetische gedachten". Van oppositie of kritiek merkt men nauwelijks iets. De naam van de grote tegenstander van de partijvoorzitter, (ex?)-president Lioe Sjao-tsji, hoort men nergens in positieve zin noemen. Duidelijk is dat de Grote Proletari sche Revolutie, die als een typhoon over Rood China wervelt, de voort zetting en de verheviging van de klassestrijd predikt. Even duidelijk is ook dat er in de partijhiërarchie onoplosbare verschillen van mening bestaan, over de communistische koers, die na 18 jaar staatsalmacht moet worden gevolgd. De grote strijd tussen de voorstanders van de dog matische lijn en die van de liberale lijn, welke thans in de Sovjet-Unie opgang doet, moet nog gestreden worden. Als de bijna 75-jarige en zwak van gezondheid zijnde Mao weg valt, zo wordt algemeen verwacht, zullen de werkelijke klappen pas val len. Ondertussen heeft de massa, de straat, „de fakkel der vrijheid" over genomen. Hoe de revolutie in haar werk gaat, laten de gebeurtenissen in Sjanghai loepscherp zien. Een combinatie van drie groeperingen: „verantwoordelijke leden van massa organisaties, kaderleden van de par tij en van regeringsorganisaties, die de correcte koers van voorzitter Mao volgden, zomede verantwoordelijke leden van het plaatselijke garnizoen van het Volksbevrijdingsleger", be gonnen al in november 1966 met hun agitatie, waarvan Mao de grondsteen heeft gelegd. Hun militantie kreet: „Het is juist te rebelleren", daverde door de stra ten. De doelwitten waren de contra revolutionairen, de imperialisten, de saboteurs, de reactionairen, de revi sionisten, kortom iedereen, die uit boosaardigheid tegenover het regi me „in het kapitalistische kielzog" was verzeild geraakt. In januari 1967 bereikten de troebe len het hoogtepunt. Bedrijven en or ganisaties, die door „vijanden van het volk" werden geleid, werden door arbeiders, studenten en soldaten over genomen. De stadsraad werd van „verraders" gezuiverd, het plaatse lijke partijbestuur eveneens. Twee kranten: de Jiefang Ribao (Dagblad van de Bevrijding) en de Wenhui Bao (Dagblad van Wenhui), raakten van de dag op de nacht hun directio nele en redactionele staf kwijt. Het ontwrichte vervoerapparaat werd in naam van het volk op poten gezet, nadat „de onmensen, die de verbin dingslijnen opzettelijk hadden verbro ken om de economie te schaden" er uit waren geschopt. Onmiddellijk daarna werden er re volutionaire comités gevormd, die als provisorische bestuursorganen be titeld werden. Op „het geplaagde volk, dat zich zijn loon had zien ont houden en dat door de anti-commu nistische terreur geeestelijk geteis terd was", werd een beroép gedaan de revolutie te consolideren en de produktie te verhogen. Alle revolu tionaire organisaties werden aange maand de werken van Mao creatief te bestuderen en toe te passen, „de giftige invloeden van de verderfelijke leer van het privé-bezit uit hun ge- handel en wandel te beoordelen en te behandelen". „Tijdens de januarirevolutie", ver klaarde een rode gardist van „het Mao Tse-Toengs gevechtskorps van het Centrale Muziekconservatorium" (met duizenden medestudenten was deze jongeman van Peking naar Sjanghai gekomen om aan de klasse- strijd daar deel te nemen), „her nam het volk de macht van contra revolutionaire revisionisten in een so cialistische staat, die slechts het pro letariaat als dictator kent. Het lever de een blijvende, historische bijdra- drage door het revisionisme totaal te ontwortelen, door het herstel van het kapitalistische sysyteem te verhinde ren en door dichter naar de doelein den van het ware communisme op te rukken". „Het oude Sjanghai was een be rucht paradijs van ovonturiers, een smerige put van kwaad. Onder de correcte leiding van het Centrale Co mité en van voorzitter Mao, wierp het Chinese volk de druk van de drie grote bergen: imperialisme, feodalis me en bureaucratie, zomede kapita lisme, van zich af, en veroverde zo doende de heerschappij. De drie ro de banieren: de juiste partijlijn, „De Grote Sprong Voorwaarts" en de volkscommune, werden hoog gehou den. De brede revolutionaire massa kreeg nieuw geestelijk uitzicht en boekte schitterende resultaten op in dustrieel, agrarisch en wetenschap pelijk gebied". „Kapitalistische krachten", aldus nog steeds deze demagogische aange legde rode gardisten, „zijn in Sjang hai altijd sterk vertegenwoordigd ge weest. De bourgeoisie bestaat nog steeds, hoewel haar economische ba sis gedurende de grote socialistische transformatie vernietigd werd. De le den van deze klasse zullen zich nooit bij hun noodlot neerleggen, maar zul len altijd proberen hun verloren pa- ADVERTENTIE Aan Scheepjeswol, Veenendaal. Wilt u mij zenden patroon no. 3344/45 Ik sluit een postzegel van 20 ct in. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: NAC s: |i ?r. O O i 2. g (0 fb re. -T- V O si B m' 2; ■o 1 3 2. 5 3 2 °- 8-9 E a - radijs terug te winnen. Onder het handjevol personen in het plaatselij ke partijbestuur, dat de kapitalisti sche weg volgde, bevonden zich som migen, die door de vergulde kogels van de Bourgeoise geraakt waren, en die als gevolg hiervan tot contra-re volutionairen en revisionisten gede genereerd waren. Anderen echter waren zo lang ze leefden vijanden van het volk geweest". „De laatsten probeerden met alle middelen het kapitalistische front te versterken. Ze deden een vergeefse poging om de zogenaamde vreedza me evolutie in Sjanghai te bewerk stelligen. Als agenten van de bour geoisie dienden ze de partij. Ofschoon klein in getal woelden hun sinistere handen diep in pers-, onderwijs-, lite raire en kunstkringen, in de partij, in regeringsprganisaties, in fabrieken en in andere bedrijven. Het zijn hoogst gevaarlijke vijanden, tegen wie wij, jonge rode soldaten van voorzitter Mao met alle krachten, waar we over beschikken, dienen op te tre den". Zo ging en gaat 't in Sjanghai. Op dezelfde wijze en met dezelfde mid delen poogt de rode draak in heel China bedreigde posities te herwinnen en de aandacht van de interne ideo logische strubbelingen af te leiden. Geen storm zonder centrum, maar een strijd zonder oorzaak. LONDEN De storm welke dinsdag Groot-Brittannië geselde heeft aan 7 mensen het leven gekost. Er zijn tien tallen gewonden. De schepen zochten beschutting in de havens en het luchtverkeer naar het Europese vasteland ondervond vertra ging. Vandaag vertrekt president De Gaulle voor rijn in begin juni uitgesteld be zoek naar Polen, waar hij tot 12 sep tember de gast zal zijn van de Poolse regering. In die periode zal hij bezoe ken brengen aan Warschau, Krakau, Gdansk, Gdynia, aan industrieën en slagvelden en vooral aan de vroegere concentratiekampen van Auschwitz en Birkenau. Hij zal besprekingen voeren met de Poolse president Ochab (uit beleefd heid), met de minister-president Cyran- kevitsj (uit noodzaak) en vooral met de secretaris-generaal van de communis tische partij, de almachtige Gomoelca (als zijns gelijke). Hij zal, als hoogtepunt van dit bezoek, een zitting bijwonen van de Poolse volk vertegenwoordiging. Daar spreekt hij een van zijn vier redevoeringen (waar van een voor de televisie) uit en wordt beantwoord door Gomoelka zelf. Slechts één teleurstelling wacht hem: kardinaal primaat Wysinsky, voor wie hij zo'n grote bewondering heeft, krijgt hij niet te zien. Toch zouden de Gaulle en de kardinaal elkaar graag gespro ken hebben. Maar de verhouding tus sen de kardinaal en de Poolse regering is zodanig, dat de communisten op dit gebied niets aan het toeval wensen over te laten. Bovendien willen zij dat de reis van het Franse staatshoofd zonder incidenten normaal eindigt. Polen is nu eenmaal geen Canada. Het wordt dus een gewoon staatsie- bezoek, pompeus, weinigzeggend, ver moedelijk uiterst hartelijk, maar zonder belangrijke politieke resultaten. Weinig is bekend over de motieven die de Gaulle bewogen hebben van de ontelbare uitnodigingen die hij krijgt, nu juist de Poolse te kiezen. Zijn het zijn jeugdherinneringen? Op 4 april 1919 tekende hij, als jong kapitein, een verbintenis van twee jaar met het Poolse leger, dat in Frankrijk was opgericht om Polen tegen de Rus sische invasie te beschermen. De gehe le zomer van dat jaar bleef de Gaulle in Warschau als commandant in het centrumleger, dat er in slaagde de Rus sen, onder leiding van gneeraal Toegta- tsjefski, terug te dringen en tot een wa penstilstand te dwingen. Is het omdat Polen na Rusland het grootste Oosteuropese land is dat in verhouding tot Rusland staat als Enge land in de Westelijke wereld tot Ame rika? Op zijn kruistocht voor een „Euro pa van de Oeral tot de Atlantische Oceaan", is het inderdaad te begrijpen dat hij na zijn bezoek aan Rusland als eerste van de Oosteuropese staten Po- I len heeft gekozen. I Of beschouwt hij Polen als de ware toetssteen voor zijn eigen, grote ambi tie, om een leidende rol te spelen in Europa, door dit Polen te verzoenen met West-Duitsland, wat zou neerkomen op het vinden Van de kwadratuur van de cirkel? Is het omdat de Poolse cul tuur zo dicht bij de Franse staat, of omdat het lot van het Poolse volk door zijn bewogen geschiedenis heen altijd zo nauw verbonden is geweest met dat van het Franse? Het zijn vermoedelijk al deze redenen bijeen. Maar boven alles wil hij op de ze reis de goodwill herkrijgen, die hij in het conflict in het Midden-Oosten en bij zijn bezoek aan Canada voor een goed deel is kwijtgeraakt. Deze good will heeft hij nodig, als hij straks, na zijn terugkomst, de Westelijke landen ervan moet overtuigen, dat de Polen zijn formule: „Van ontspanning tot een beter begrip en van begrip tot een hech te samenwerking" wensen te accepte ren als basis van de Groot-Europese eenwording. De Gaulle houdt ervan op zijn buiten landse reizen sensatie te verwekken. De beruchte redevoeringen in Duits land, in Zuid-Amerika, te Pnom-Penh (in Cambodja) en in Quebec hebben dit overduidelijk laten zien. Het is mogelijk, dat hij het ook in Po len zal doen, hoewel men aanneemt dat hij zich hier heel wat voorzichtiger zal uitdrukken dan elders. De commu nistische autoriteiten houden er niet van dat anderen zich jegens hen al te vrijpostig tonen. Kartdinaal Wyszinsky weet daarvan mee te praten. GENUA Terwille van de arbeids- vrede en de goede handelsbetrekkingen met China, heeft Italië toestemming ge geven voor het lossen van het vracht schip Li Ming in ruil voor enige kleine concessies van de luidruchtige propa gandisten voor Mao Tse-toeng, die de bemanning van het schip vormen. Na vier weken werd eindelijk de la ding, zijde, speelgoed en grondstoffen gelost. De vakbond van havenarbeiders had gedreigd vandaag in staking te gaan als er geen oplossing voor het conflict werd gevonden. De Italiaanse invoer naar China is van januari tot en met juni met 85.3 procent gestegen tot 27.9 miljard lire, terwijl de invoer met 21.5 pet. steeg tot 18-6 miljard lire. HAARLEMMERMEER Op de Lis- serweg in de Haarlemmermeer is gis ternacht de 47-jarige automobilist J. H. Lottering uit Hengelo met grote snel heid tegen een boom gevlogen en op slag gedood. ADVERTENTIE „In de meeste partijen is de kan didaatstelling nauwkeurig geregeld. Als een partij jong is, zijn er wei nig problemen. De oprichtersgroep, de leiding van de partij levert de kandidaten voor de verkiezingen. Als een partij een lang leven heeft en tot een grotere organisatie is uit gegroeid, komen er wel problemen. In het bijzonder het probleem van de selectie, van de vraag wie de kandidaten in feite uitzoekt. En dat is één van de facetten van wat in een partij als de PvdA de interne partijdemocratie wordt genoemd. Andere partijen hebben een ander woordgebruik. Het komt ons voor dat de interne partijdemocratie anders moet wor den beoordeeld dan de democratie in de staat. In de staat is erg overtrokken de democratie wel genoemd georganiseerd wantrou wen. De democratie in de politieke partij dient echter, wil zij goed functioneren ook wat overtrok ken georganiseerd vertrouwen te zijn. Het verschil vloeit voort uit het verschil in karakter. De staat is een verband waarvan men lid is of men wil of niet. De staat is met de meest vergaande macht bekleed. De burger kan zich aan die macht niet onttrekken. Onze staat wordt gevormd door mensen die niet ge lijk denken. De politieke partij bestaat daar entegen wel uit mensen die gelijk gezind zijn en samen voor hun ideeën steun vragen. Het lidmaat schap is niet verplicht- Het bestuur staat voor een groot deel uit vrij willigers. De macht van de politie ke partij over een van de leden houdt op als dat lid bedankt. Nu de partijvorming zoveel aandacht vraagt en er met zwierig gemak over partijen binnen een partij wordt gesproken, dient men op de hier gesignaleerde verschillen be dacht te zijn. Een democratische staat kan niet functioneren zonder tenminste twee partijen. Ander* worden verkiezingen een aanflui ting. Een politieke partij daarente gen, gebaseerd op vrijwilligheid en gelijkgezindheid, gaat kapot wan neer zij langdurig het strijdtoneel wordt van twee of meer partijen- in-de-partij. Dat betekent natuurlijk niet dat er in een partij van politiek gelijk gezinden geen verscheidenheid van mening zou kunnen zijn. Die moet er zijn. Want waar geen discussie is, is geen vernieuwing. De discus sie moet ook het beginselprogram raken. Want dat program is geen contract waarop de leden eens en voor al de politieke partij zijn aan gegaan, maar het is de neerslag van de politieke kerngedachten. De geschiedenis van verschillen de partijen in ons land heeft aange toond, dat vernieuwing mogelijk is zonder dat de politieke partij in permanente partijen wordt ver deeld. De geschiedenis leert ook dat waar permanent partijschappen in een partij gaan optreden, de politie ke gelijkgezindheid, die de basis is van de partij, verloren gaat. In de verheugende drang naar vernieu wing van ons politiek bestel zal de vraag naar wat een politieke partij wel en niet aan verscheidenheid kan verdragen opnieuw aan de or de komen en doordacht moeten worden". TEL AVIV Het Israëlische leger gaat helpen zoeken naar een Belgische jongen die al meer dan twee weken in de Sinai-Woestijn vermist wordt. Daniël Abclew (16) werd het laatst gezien in Bir Gafgafa, midden in de woestijn. De vader van de jongen, David Abe- lew (50) een fabrikant uit Brussel, kwam vorige week over om de leiding te nemen bij de speurtocht. Daniël werd vorige maand thuis verwacht, na in Is raël als vrijwilliger te hebben gewerkt. „Het zou me niets verbazen als hij in Egyptische handen is gevallen", zei z'n vader. „Maar ik begrijp het toch niet. Hij is een jongen met verantwoorde lijkheidsgevoel, een uitstekende leerling en een goede attente zoon". Soldaten in El Aris, in het noorden van de Sinai, vertelden dat een jongen die aan de beschrijving van Daniël beant woordt, daar gekampeerd heeft vervol gens besloot naar het Suez-Kanaal te liften, ondanks de waarschuwing die voor reizigers in deze streek geldt. GANDER Een vliegtuigongeluk op New Foundland heeft gisteren aan ten minste 37 mensen het leven gekost, ter wijl 32 mensen verwondingen opliepen. Allen waren inzittenden van een Tsje chisch vliegtuig dat op weg was naar Praag naar Cuba. Na een tussenlanding om brandstof in te nemen op het internationale vlieg veld Gander is het toestel, een in Rus land gebouwde Iljoesin-18 in de lucht ontploft. Het ongeluk gebeurde op maar drie kilometer van de startbaan om tien over half drie 's nachts, plaatselijke tijd. Bij zonderheden over ramp waren schaars, omdat er bijna geen ooggetui gen waren. De overlevenden konden evenmin iets zeggen over de toedracht van het ongeluk omdat alles zeer snel en volkomen onverwachts in zijn werk ging. Nadat het was neergestort schoof het vliegtuig, nog bijna een kilometer over de zachte grond voordat het tot stil stand kwam. Lichamen en brandende brokstukken van het toestel werden over een groot gebied verspreid. „Ik zag niet wat er gebeurde", aldus de man in de verkeerstoren. „Het eer ste wat ik wel zag was dat een enorme vuurbal de grond raakte. Het was ver schrikkelijk". De wrakstukken van de Tsjechische Iljoesjin-18, welke kort na het ver trek in de lucht is ontploft. Van de 69 inzittenden hebben 37 het leven verloren. De anderen zijn gewond. Van vele gewonden is de toestand kritiek. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroèmde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk iri onderhoud (390 cm) PER METER2 POSTBUS 39 HILVERSUM verdubbeling van de schadeloos stelling voor Tweede-Kamerleden tot f 40.000,- zoals door de commissie- Götzen is voorgesteld, lijkt, meent het „Nieuwsblad van het Noorden" (lib.) omvangrijker dan zij in werkelijkheid is, als er een aftrekregeling aan wordt vastgekoppeld, zoals het voorstel in houdt. Vele Kamerleden zouden de verhoging niet kunnen innen, omdat zij door neveninkomsten nu al de f 40-000 halen. „Toch vraagt men zich in parle mentaire kringen af, of de psycholo gische weerstanden desondanks niet te groot zullen blijken. De kans, dat minister Beernink het advies on verkort zal opvolgen, wordt dan ook vrij klein geacht. Het grote probleem is steeds, dat de schade loosstelling bij de wet moet worden verhoogd, waardoor de Kamerle den als het ware over hun eigen salarisverhoging moeten beslissen. Het is vaak voorgekomen, dat Ka merleden tegen de verhoging wa ren, omdat zij vreesden, dat de verhoging bij het publiek verkeerd zou vallen. Dat die tegenstanders in het parlement dikwijls politici waren, die door neveninkomsten toch wel boven het peil van de schadeloosstelling uitkwamen. kwam in de discussies vaak niet naar voren. Ter omzeiling van dit netelige pro bleem wordt dan ook al lang aan gedrongen op een koppeling van de schadeloosstelling aan ambtelijke salarissen, waardoor verhogingen niet steeds tot parlementaire dis cussies zouden leiden, maar gelijke tred zouden houden met de verho ging van de ambtelijke salarissen, die bij ministerieel besluit plaats vindt. De ministers van Binnenland se Zaken hebben zich echter nooit bereid verklaard tot een dergelijke koppeling en speelden de bal steeds terug naar het parlement. De laatste tijd groeit de overtui ging, dat het Kamerlidmaatschap een volledige baan behoort te zijn. De eerste parlementariërs die daar ernst mee hebben gemaakt zijn de fractieleden van D'66 die geen van allen nevenbetrekkingen hebben. De commissie-Götzen sluit daar enigszins op aan door voor te stel len het aantal met het Kamerlid maatschap onverenigbare functie: uit te breiden. Zo zou de commis sie het burgemeesterschap onver enigbaar willen laten verklaren evenals de functie van Gedeputeer de en wethouder van grote steden"

De Vallei | 1967 | | pagina 7