Veenendaals dagblad Voor 900 mensen nog één week loon dank zij hulp ministerie Buiten handige 3.99 Minister De Block kreeg kwart miljoen los Staking bij Ford WIJ Plan van VS om via de VN tot vrede te komen in Viëtnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Financieel wanbeheer is de oorzaakzeggen werkgevers- en werknemersorganisaties Daling bracht nog geen ommekeer NEUTEBOOM inde Jeugd pleegde dit half jaar 20 pet. meer misdrijven ZWARE STRIJD BIJ DA NANG opbergdoos bij „Overheid is Iniet bereid Prikkeldraad hij Hongkong Itot grotere inspanning Kloos: Werkloosheid zal binnen enkele maanden verdubbelen DEN HAAG/APELDOORN - De werkgelegenheid in ons land heeft gisteren opnieuw een ernstige klap gekregen. Moordenaar*' van prostituee maakte „grapje*" Eekmast Incident bij Ismail ia N.V.V.-VOORZITTER GEEN ANTWOORD ONTSLAG AANSPORING VERSPREIDING OMLAAG GEMIS verbetering Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)', 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 7 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG „VAN HEYST N.V." ZIT AAN DE GROND 1. J. B. van Heyst en Zonen N.V. in Den Haag en de Overijsselse plaatsen Wierden en Ossenzijl, fabriek van radiatoren, heeft surséance van betaling aangevraagd. De werkgelegenheid van ruim 900 mensen hangt in de lucht. Met medewerking van het ministerie van Economische Zaken is de beta ling van lonen en salarissen tot en met deze week veilig gesteld. 2. Het landelijk werkloosheidscijfer was op 31 augustus 65.800, ruim vier duizend lager dan een maand tevoren. Telt men er de mensen bij die direct na het zomerseizoen weer zonder werk zullen zijn dan steeg de werkloos heid van 85.500 tot 87.200. 3. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. H. Kloos, voorspelde gisteren in Apeldoorn dat de werkloosheid, nu ongeveer twee procent, binnen enkele maanden zal oplopen tot vier pro cent of meer. Slechts een direct ingrijpen zou die ontwikkeling nog kunnen keren. Van Heyst en Zonen heeft een ruim gevulde orderportefeuille. De ramp is echter zowel naar het oordeel van de organisaties van werkgevers als van werknemers veroorzaakt door finan cieel wanbeheer. DEN HAAG Aan de scherpe stij ging van de werkloosheid die midden 1966 begon en doorliep tot eind mei 1967, is vooralsnog geen einde geko men. De werkloosheid, gecorrigeerd naar het seizoen, zweeft even onder de 88.000 man. Dat er vorige maand een daling op trad van 69.800 man naar 65.800 man, heeft geen wezenlijk verband met een duidelijke kentering in het economisch leven. Dat blijkt trouwens ook uit het aantal vragen naar personeel, zoals die bij de gewestelijke arbeidsbureaus zijn genoteerd. Dè openstaande vraag naar mensen zakte in augustus van 51.400 naar 48.200. Past men ook hier de seizoen correctie toen, dan ontstaat er even wel een veel geringere daling, name lijk van 43.100 tot 42.500. 1V- AMSTERDAM De 18-jarige Ame rikaanse militair C. E. B-, die dinsdag avond aan een prostitué op de Oude- zijds Voorburgwal vertelde de moorde naar van haar collega Barbara van der Eng te zijn blijkt part noch deel aan de zaak te hebben. Nadat hij was aangehouden verklaar de de Amerikaan dat hij een grap had willen uithalen en niets met de moord te maken had. Gebleken is dat de man ten tijde van de moord niet in Amsterdam was maar eerst op 4 september uit Karlsruhe voor verlof naar Nederland was ver trokken. Hij wordt in de loop van de middag overgedragen aan de Ameri kaanse militaire politie. |J"et loopt nog wel enige weken aan, vóór de eikels beginnen te val len, maar we zien ze toch aan grote en kleine bomen overal tussen het lover zitten. Zo bezien wordt het een seizoen, waarin we met enige grond van „eekmast" mogen spreken, d.w.z. dat de eiken een rijke lavei voor het grofwild beloven. Ook de eekhoorns, muizen en gaaien weten de voedza me, gezonde vruchten te waarderen. Is de oogst zeer ruim, dan worden ze door schoolkinderen die er een grijpstuiver en een vrije dag voor krij gen opgelezen en op een vorstvrije plek, h.v. onder afgevallen blad of in een schuur, bewaard, tot de nood aan de man komt en ze voor het wild op de voerplaats breedwerpig worden ge strooid. De echte secure weidman welt de eikels tevoren in water, want want dan nemen de dieren hen liever en bekomen ze hun beter bij de stof wisseling. Eekmast bevat een groot kwantum calcium en fosforzuurdit laatste bevordert de groei van het ge wei. Het komt vooral voor in de kor rels der granen, de vruchten van kas tanjes, beukels, enz., in paddestoelen, alsook in knoppen en jong blad, maar die hebben we 's najaars niet. Hoe ouder de bldren worden, des te ge ringer is het gehalte aan fosforzuur en des te groter de kalkrijkdom. Geen van beide stoffen kan het gewei mis sen, doch evenmin kan de drachtige hinde er buiten voor de vorming van een sterk beendergestel van haar toe komstige baby. 7-9-67 A. B. WIGMAN Het bedrijf is niet meer te redden, volgens de vakbeweging. Slechts uitstel van betaling maakte het nog mogelijk dat de lonen over de lopende week vei lig werden gesteld. Over de aanspraken op vakantiegeld en dergelijke is geen zekerheid.. Het be drijf heeft bovendien aan het pensioen fonds voor het administratief personeel een schuld van zevenhonderdduizend tot achthonderdduizend gulden. Een fusie zou het bedrijf nog kun nen redden. De bewindvoerder zal in die richting een oplossing moeten zoe ken- De directie zelf is praktisch on bereikbaar, ook voor de Amsterdam- Rotterdam Bank, wier kredieten die in de miljoenen lopen, overigens geheel zijn gedekt. Vrijdag wordt de beslissing verwacht over het al of niet aanblijven van het personeel. SAIGON Amerikaanse mariniers zijn vanmorgen in hevige gevechten ge wikkeld geraakt met een Noordviët- namese strijdmacht die op regiments grootte geschat wordt. In de slag op 48 km afstand van de grote basis in Da Nang zijn tot nu toe 36 mariniers omgekomen en 152 mari niers gewond geraakt. De verliezen van de tegenstanders zouden 142 doden be dragen. Ongeveer 200 km zuidelijker werd de Amerikaanse luchtmachtbasis te Tuy Hoa aan de Zuidchinese Zee door mor tiervuur van de Viët-Cong getroffen. Rondom de basis braken gevechten uit, waarbij een Amerikaan gedood werd. Aan de vliegtuigen werd geen schade toegebracht. Metrailleureenheden van de Viët- Cong hebben ook in de vroege morgen de landingsbanen van een Amerikaan se straaljagerbasis onder vuur geno men. De basis, bij Tuy Hoa waarvan de bouw en inrichting rond 50 miljoen dollar heeft gekost, is een van de be langrijkste in Viëtnam. TEL AVIV. Egyptenaren en Is raëliërs hebben gisteravond aan het Suez-Kanaal laat bij Ismaila enkele uren lang op elkaar geschoten.. Volgens de Israliërs zijn de Egyptenaren be gonnen en vielen aan Israëlische kant geen slachtoffers. ADVERTENTIE met 500 grams familiepak roodmerk nu samen slechts voor: 55 DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft zich gister ochtend persoonlijk ingezet om de Amsterdam-Rotterdam Bank te bewegen een kwart miljoen gulden te geven voor het uitbetalen van de lonen en sala rissen bij Van Heyst en Zonen N.V. te Den Haag. Ook de lonen van de be ambten werden tot vrijdag uitbetaald. Of de poorten van d;, drie bedrijven in Den Haag, Woerden en Ossenzijl op die dag dicht zullen gaan hangt af van wat de bewindvoerder zal ondernemen om een fusie tot stand te brengen met een ander bedrijf. De moeilijkheden bij Van Heyst (fa briek van vooral radiatoren) tekenden zich al maanden geleden af. Het bedrijf kreeg te kampen met een vermindering van de afzet van radiatoren, niet in het minst door de scherpe concurrentie van buitenlandse radiatorenfabrieken op de Nederlandse markt. De laatste maanden echter raakte de orderporte feuille van het bedrijf weer bijzonder goed gevuld. Volgens mr. De Wit van de Federa tie metaal en elektronische industrie, is de ondergang van het bedrijf ook toe te schrijven aan wanbeheer. De laatste jaren werden bijzonder grote investeringen gedaan vooral in een nieuw bedrijf in Ierland waarvoor kapitale bedragen werden geleend. De oudste directeur van het bedrijf, de heer J. P. J. van Heyst, heeft zich vol gens mr- De Wit ook aanzienlijke per soonlijke uitgaven veroorloofd. De heer M. Pit van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond zei dat de onderhandelingen die gevoerd werden om uit de moeilijkheden van het bedrijf te komen, een goede kans van slagen hadden. „Maar deze liepen op niets uit, om dat er van de zijde van de directie geen antwoord kwam op de voorstel len die werden gedaan", zei de vak bondsbestuurder. Op de bijeenkomst in het gebouw van de F.M.E. waar gisteren de moei lijkheden bij Van Heyst werden bekend gemaakt, was niemand van de directie aanwezig. De oudste directeur kon we gens zijn ernstige gezondheidstoestand niet aanwezig zijn, zijn zoon de 24-jari- ge J. H.U. van Heyst had het te druk met de zaken van het bedrijf. De interne accountant van het be drijf, de heer G. J. Coebergh die de mededelingen deed, was niet bereid om 'veel over de achtergronden van de strubbelingen te vertellen. Wel herin nerde hij aan de moeilijkheden die er nog niet zo lang geleden in het bestuur waren en die leidden tot het ontslag van een van de directeuren, de heer Van Geene. Hij behoorde niet tot de fa milie Van Heyst, maar bepaalde zeer sterk het beleid van de onderneming. Het personeel dat gisterochtend door de directie op de hoogte werd gesteld, heeft er volgens een vakbondsbestuur der weinig van begrepen hoe die moei lijkheden zijn ontstaan. Het kon er bij vele mensen niet in, dat het bedrijf er slecht voorstaat, terwijl er volop werk is- De vakorganisaties hebben de jnen- sen aangespoord, geen overhaaste be slissing te nemen om weg te gaan. Als er besprekingen komen over een fusie, dan is het van zeer groot belang, dat de bedrijven volledig bezet zijn. Als het er op uitdraait dat de bedrijven dicht gaan, dan is dit voor een belang rijk deel van het personeel rampzalig. Er zijn veel oudere werknemers in de bedrijven. In Wierden werkt praktisch de hele beroepsbevolking bij Van Heyst. De buitenlandse bedrijven van Van Heyst in Ierland, Duitsland en België zullen waarschijnlijk meegesleept wor den in de ondergang van het bedrijf. In deze vestigingen werken ongeveer vierhonderd mensen. DETROIT. De United Automobile Workers vakbond heeft te middernacht haar leden bij Ford bevolen het werk neer te leggen. Tengevolge van deze beslissing zullen in de loop van heden in 25 Amerikaanse staten ongeveer 160.000 arbeiders zonder werk komen. Sommige arbeiders bij Ford hadden reeds in de loop van woensdag het werk verlaten. De staking, de eerste die Ford treft sinds 1961, toen de UAW een staking van 14 dagen heeft doorgevoerd, komt aan het einde van de looptijd van een driejarig arbeidscontract en volgde op de verwerping door de fabriek van een voorstel van de vakbond een onafhan kelijke derde partij de loon-voorwaar- den voor het nieuwe arbeidscontract te laten vaststellen. De UAW had een arbitrage-commis sie van drie wijze mannen voorgesteld. Gurkha's in Britse dienst leggen prikkeldraadversperringen aan langs de grens van de kroonkolonie Hong kong met Communistisch China. Doel van de 25% km lange versper ring is de wrijving in het gebied van Lo Woe te beperken. De mededelingen over de ernstige ge volgen van de financiële moeilijk heden van J. B. van Heyst en Zonen N.V. werden gisteravond niet gedaan in het bedrijf maar in het gebouw van de werkgeversfederatie Metaal en elektronische industrie. Achter de tafel T. J. Coebergh van den Broek, accountant; A. J. M. Schellart, ad junct-directeur; drs. C. J. J. de Wit, hoofd afdeling economische zaken F.M.E. en mejuffrouw C. Hak van de afdeling sociple zaken van de F.M.E. ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL I APELDOORN Het geloof In de ondernemingsgewijze produktie E heeft door de plotselinge sluitingen E E en massa-ontslagen in het afgelopen E jaar een harde tik gekregen. Het E enige voordeel is misschien dat de geesten rijp werden gemaakt, ook E E bij de ondernemers, voor aanpas- E E sing van de maatschappelijke struc- E E tuur. die tot voor enkele jaren on- E denkbaar was. E Deze opmerkingen maakte giste- E E ren de heer A. H. Kloos, voorzitter E j van het Nederlands Verbond van E E Vakverenigingen. Hij sprak op het congres van de zestigjarige Algeme- E ne Bedrijfsgroepen Centrale. E De heer Kloos noemde een werk- E loosheid van vier procent, zoals hij E E die voor de komende maanden voor- E zag indien er geen kentering komt, E E onaanvaardbaar hoog. Nationaal en E internationaal moeten de oorzaken E E te lijf worden gegaan. E E De overheid is volgens de heer E E Kloos evenwel niet bereid grotere E inspanningen te brengen. „Zoals E een kloek op haar eieren zit, zo be- j waart dit kabinet zijn uitgaven en E "deviezenpot". E Niet meer de economische groei E E en een hoog peil van werkgelegen- E heid staan voorop, maar de angst voor een toekomstige inflatie. De E argumenten die daarvoor worden E gebezigd, zijn gelijk aan die van de E voorstanders van de gave gulden E uit de jaren dertig, aldus de heer E Kloos. Tijdens de receptie van de zestig- E jarige A.B.C. gaf de heer Kloos toe E dat zich binnen de vakbeweging een hoop verspilling voordoet. Voor een E deel weet hij dat aan de verschillen- E de richtingen, voor een ander deel E aan het feit dat de vakbeweging E meer is dan een hiërarchisch ge- leid bedrijf. E 0 In Leersum start binnenkort de bouw van een nieuw bejaardencentrum. Tijdens een gesprek met een van onze redacteuren vertelde de heer J. K. de Vries, voorzitter van de woningbouw- stichting in Leersum dat Yiet in de be doeling lag eerder met de bouw te be ginnen. Administratieve verwikkelingen stonden de bouw tot dusver in de weg. Statutair is al geregeld dat bewoners van Leersum, voorrang zullen genieten bij op neming in het nieuwe tehuis. 0 De hoofdbesturen van „De Eendracht" en „Unitas", de werknemersbonden in de textielnijverheid hebben in een schrijven aan de directie van de K.V. S.W. hun hoop uitgesproken, dat het conflict in de top van dit bedrijf alsnog langs minnelijke weg tot een oplossing zal worden gebracht. 0 Hedenmorgen is in gebouw Irene te Rhenen een vogel- en bloementen toonstelling geopend. 0 In Amerongen startte gisteren een balletcursus. DEN HAAG Het aantal door de jeugd gepleegde misdrijven Is in de eerste helft van dit jaar met meer dan .twintig procent toegenomen. De spe ciale afdelingen voor jeugdigen in de huizen van bewaring zitten propvol. Vooral in de gebieden, waarin de vier grote steden liggen, zijn de cijfers voor de jeugdcriminaliteit omhoog ge sprongen. In sommige steden is het aantal zaken dat aan de officieren van Justitie ter vervolging wordt voorge legd, zelfs gestegen met ongeveer 25 procent. De grote toeneming van het aantal door jeugdigen gepleegde misdrijven valt het sterkst waar te nemen in de leeftijdsgroep, die piet meer behoort tot de zogenaamde geboortegolf. Be paald onrustbarend is, dat de vermo gensdelicten vooral berovingen in de leeftijdsgroep yan veertien tot zeventien jaar het sterkst is toegeno men. In de eerste helft van dit jaar nam het aantal van deze delicten (of ficieel diefstallen onder verzwarende omstandigheden geheten), met 25 pro cent toe. Het aantal overtredingen tegen de openbare orde bleef, tegen de ver wachting in, daar ver beneden. Na 1964 telden de jeugdigen uit de geboortegolf van vlak na de tweede wereldoorlog niet meer mee voor de statistieken van de justieel minderja rigen (jongens en meisjes onder de achttien jaar). Het gevolg was dat in de jaren daarna de cijfers voor de jeugdcriminaliteit omlaag gingen. Des te opvallender is het dat de cri minaliteit onder de jeugd thans zo'n onrustbarende stijging vertoont. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een stijging te zien van vijftien tot twintig procent. In het tweede kwartaal zette de stijging in nog heviger mate door. Gevreesd wordt dat voor het hele jaar 1967 het percentage van twintig ver der zal worden overschreden. Voor de officieren van Justitie, be last met de jeugdzaken is de onder brenging van de jeugdige delinquenten een probleem. Zij hebben er bezwaar tegen hen onder te brengen in inrich tingen, waar zij in contact komen met oudere misdadigers. De selectiediensten, die uitmaken welke inrichting de beste kansen geeft op herstel zijn echter zo overbelast, dat steeds meer jeugdige verdachten in huizen van bewaring moeten wach ten voor zij aan de beurt zijn. In dit stadium wordt het gemis aan speciale huizen van bewaring voor jeugdige de linquenten in steeds sterkere mate ge voeld. De stichting van deze instellingen is tot nu toe op financiële bezwaren afgestuit. NEW YORK De Verenigde Staten hebben aan hun bondgenoten een voor stel gedaan met betrekking tot de weg waarlangs door bemiddeling van de Veiligheidsraad een staakt het vuren en vredesonderhandelingen in Viëtnam bereikt kunnen worden, aldus de New York Times van vandaag. Het voorstel, aldus de N.Y.-Times, wil dat de Veiligheidsraad een oproep doet uitgaan voor een internationale confe rentie over vrede in Zuid-Oost-Azië, gebaseerd op de Geneefse conferenties (1945-Viëtnam., 1962-Laos). Volgens het New Yorkse blad, zou den welingelichte kringen bij de Ver enigde Naties hebben verklaard, dat de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Arthur J. Goldberg het idee heeft ge opperd, dat de Veiligheidsraad een richtlijn zou kunnen opstellen voor een nieuwe Geneefse conferentie. De principes waarvan de conferentie zou moeten uitgaan zijn: wapenstil stand en ontbinding van de strijdkrach ten in noord en zuid eerbiediging van de internationale grenzen van de landen die aan Noord- en Zuid-Viëtnam grenzen en van de grenzen van de ge demilitariseerde zone^ regeling van de toekomstige hereniging van Noord en Zuid-Viëtnam door het volk zelt zonder buitenlandse inmenging. De N.Y.-Times zegt dat Goldberg overleg heeft gepleegd met vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Japan, Denemarken, Argentinië en Brazilië, landen die alle deel uitmaken van de Veiligheidsraad op dit moment- (Een eerder Amerikaans initiatief, Viëtnam in de Veiligheidsraad te be spreken, stuitte op verzet van de Sovjet-Unie, gezien het feit dat Noord- Viëtnam geen lid is van de Verenigde Naties). (Van onze weerkundige medewerker) W/e willen niet beweren, dat de thermometer morgen al vlot naar de zomerse grens van 25 graden zal oprukken, maar toch zit er nu verbetering in het weer en kan het kwik weldra op circa 20 graden komen. Zones van hoge druk breiden zich over Frankrijk en Zuid-Duitsland in noordelijke en over de Britse eilan den in oostelijke richting uit, waar door de buien met onweer, die zich vanmorgen vroeg in ons land voor deden, het loodje zullen leggen. Gis teravond en vannacht is de onweers activiteit vooral boven zee en in de kustgebieden tamelijk groot geweest. Zo meldde Schiphol vanmorgen 6 mm neerslag. Vrijdag en zaterdag verwachten wij in Gelderland op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar temperaturen van 25 tot 30 graden zijn vooreerst alleen voor West-Rusland en Polen weggelegd.

De Vallei | 1967 | | pagina 1