Duitse poging tweedracht te zaaien Dagbladartikel vertroebelt sfeer van bezoek De Gaulle Openbare executies van anti-Maoïsten in Sjanghai NIEUWE ONRUST BIJ SOVJET-DICHTERS Maak uw salaris rentegevend! 31/2% op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland Twijfel Grotten van Lascaux weer geopend Anti V.S.-rel in Frankfort Economische politiek van Wilson door TUC afgekeurd Over de Overval te Luik Vuurgevecht in Saloniki BOMMEN OP ENOEGOE Referendum in Gibraltar gaat door Onder donderend applaus 5000 Nieuwe minister in Denemarken APPARATEX GROET Bus van helling Zweden vergaten uitlaten BEGIX VAX MOEILIJKHEDEX Israël wenst zijn natuurlijke grenzen in een flat - maar mijn huis heeft een interieur met persoonlijkheid. Gekozen bij Miljoenen insekten in ruimte Ontvoerde vrij op Sardinië DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 TOKIO Twee „contra-revolutionaire" sympathisanten van president Lioe Sjao- tsji zyn ter dood veroordeeld en in het openbaar terechtgesteld onder het applaus van duizenden in Sjanghai. Volgens een bericht van radio-Sjanghai, gebeurde dit reeds op 28 augustus. De slachtoffers twee van de acht die in Sjanghai berecht werden ten aan schouwen van meer dan 100.000 personen waren Sjan Soeng-Iin, die een con trarevolutionair" genoemd werd en Lioe Joeng-tsjing, een „contra-revolutionaire moordenaar". De radio zei niet wat met de anderen gebeurd is. Het was de eerste officiële bericht over een executie van anti-Maoisten se dert het begin van de „grote proletari sche culturele revolutie" in Juni 1966. De radio zei,, dat „de verschillende contrarevolutionairen die berecht wer den en ter dood veroordeeld, contra-re volutionaire elementen zijn, die gegre pen werden terwijl zij sabotagedaden van verschillende aard pleegden in nauwe samenwerking met de „Chinese Kroetsjef" (president Lioe) en zijn gro te en kleine lakeien tijdens de grote culturele revolutie". De twee mannen werden doodgescho ten „onder een donderend applaus van duizenden toeschouwers" aldus de ra dio. Sjan werd beschreven als een „cipier in de gevangenis van Sjanghai tijdens de dagen van het nationalistisch be wind voor 1947". De belangrijkste be schuldiging tegen hem was, dat hij se dert 1965 „veel contra-revolutionaire pamfletten had verspreid, anonieme brieven had geschreven en fanatieke contra-revolutionaire sabotagedaden be dreven". „Hij ging zelfs zo ver, dat hij con tra-revolutionaire postzegels plakte op de portretten van onze meest geliefde en geëerbeidigde voorzitter Mao en op openbare aankondigingen van het cen trale comité van de partij inzake de culturele revolutie in de straten." De misdaden van Lioe waren ernsti ger. Een „straatschender" voordat de communisten aan de macht kwamen, ging hij voort de massa's te beschim pen. Hij koesterde blijkbaar wrok te gen hen die hem aanbrachten, aldus de radio. „In januari van dit jaar pro beerde hij de mannen te vermoorden die zijn misdaden aan de kaak stelden". Hij werd gegrepen. Na de kritiek van de massa haatte hij de mensen nog meer. Hij kocht een scherp mes van 15 centimeter lang en op de avond van 16 augustus doodde of verwondde hij zes mensen die zijn misdaden aan de kaak gesteld hadden". Het officiële centrale nieuwsagent schap van nationalistisch China heeft woensdag gemeld, dat 5000 personen werden gedood by onlusten in Sjanghai, tussen voor- en tegenstanders van de communistische party voorzitter Mao Tse-toeng. Het nieuwsagentschap heeft dit ont leend aan de nationalistische inlichtin gendienst, die een verklaring aanhaalt van het revolutionaire pro-Mao- comité in Sjanghai, gedateerd 1 septem ber. De onlusten zouden pas kort ge leden hebben plaatsgehad. Hoelang ze hadden geduurd werd niet meegedeeld. Intussen meldt Tan joeg, het Joego slavische nieuwsagentschap uit Peking, dat afranselingen, ontvoeringen en het lynchen van mensen nu officieel ver boden zijn in Sjanghai. Het bericht voegt hieraan toe, dat er geen beter bewijs is voor de ernst van de situatie in dit gebied. Vooral het leger werd hierdoor getroffen. In Hongkong heeft een plaatselijk Chinees dagblad meegedeeld, dat het Chinese leger vluchtelingen, die gepakt worden, terwijl zij van Kwantoeng naar Hongkong op weg zijn, geëxecuteerd werden. Sommigen werden berecht en ter dood veroordeeld door de kogel, an deren doodgeschoten, terwijl zij pro beerden de Sjoem Tsjoen rivier over te zwemmen, die het vasteland van de Britse kolonie scheidt. KOPENHAGEN - Hans Tabor, hoofd van de Deense delegatie bij de V.N., is tot minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken benoemd.. Premier Krag is na de regeringswij ziging van 28 november 1966 tijdelijk als minister van Buitenlandse Zaken opgetreden. LUIK Drie of vier mannen heb ben woensdagavond een makelaarsbe- diende overvallen die zijn kantoor be trad, en zich met aandelen en obligaties ter waarde van 1,5 miljoen franken uit de voeten gemaakt. De buit bestaat voor een groot deel uit obligaties van de stad Luik, waar van de nummers bekend zijn. De be diende vertelde dat zijn belagers on gewapend schenen, hoewel hij een van de mannen „schiet hem neer" hoorde roepen, toen hij de achtervolging in zette. De politie in geheel België kijkt uit naar de auto waarin de rovers verdwe nen. A Toegejuicht door duizenden mensen, maakte president Charles de Gaulle, vergezeld van zijn ambtgenoot Ed ward Ochab, de intocht door de Poolse hoofdstad Warschau. PARIJS De grotten van Lascaux, in de Franse Dordogne, beroemd om hun prehistorische kleurentekenin gen zullen binnenkort heropend wor den. Er zullen in de toekomst echter niet meer dan driehonderd bezoekers per dag kunnen worden toegelaten. Zoals men zich zal herinneren ontdek te men drie jaar geleden dat de te keningen waren aangetast door een parasiet, die de „groene pest" wordt genoemd. Deze parasiet zou tot ont wikkeling zijn gekomen door de voortdurende aanwezigheid van men sen (met hun hoge lichaamstempe raturen en hun vochtige adem). Nadat de grotten gesloten waren voor het publiek begon men met succes deze „groene pest" te bestrijden. Op het ogenblik dat men meende ze weer voor het bezoek te kunnen openstellen openbaarde zich in de grotten echter een schimmel op de tekeningen die de naam van de „wit te ziekte" kreeg. Ook deze heeft men kunnen verwijderen, zonder dat de tekeningen er onder geleden hebben. In de afgelopen weken heeft men met apparaten getracht in de grotten de atmosfeer te scheppen van mense lijke aanwezigheid. Nadat men hier in geslaagd was, heeft men de teke ningen langdurig met deze atmo sfeer in contact gebracht. Aan de hand van de daarbij verkregen resul taten, menen de conservatoren, dat men de grotten opnieuw voor 't pu bliek kan openstellen mits het be zoek beperkt blijft. MOSKOU. De door het Kremlin gecontroleerde bond van Sovjet-schrij vers heeft scherpe kritiek geleverd op de dichter Andrei A. Voznesensky voor een brief, waarin de bond ervan be- FRANKFORT Studenten en poli tie zijn gisteravond slaags geraakt in het Amerika Haus te Frankfort. Een aantal studenten werd gearresteerd, terwijl de politie de hal van het ge bouw schoonveegde. De politie werd ontboden toen de stu denten waren doorgedrongen tot de grote hal van het gebouw, waar een de bat over het Amerikaanse optreden in Viëtnam werd gehouden. Meer dan 100 studenten drongen tot de hal door, terwijl anderen door luidspre kers „LBJ - how many kids have you killed today" (L. B. Johnson, hoeveel kinderen heb je vandaag vermoord?) riepen. De studenten rukten op naar het po dium en vroegen toestemming aan het debat deel te nemen. Vechtpaftijen braken uit, toen de politie het podium ontruimde en de studenten naar buiten drong. Terwijl het debat hervat werd, ver zamelden meer dan 250 studenten zich voor het gebouw om anti-Amerikaanse leuzen door luidsprekers te roepen. Het Amerika Haus herbergt een bi bliotheek en verzorgt tentoonstellingen en lezingen over Amerikaanse zaken. In de meeste grote Duitse steden be vindt zich een Amerika Haus. schuldigd wordt, te liegen en gemene methoden te gebruiken „waardoor wij onszelf bevuilen". De brief werd niet bekend gemaakt, maar gepubliceerd in het buitenland. In de tegenaanval van de bond werd Voznesensky aan de kaak gesteld om dat hij het zwijgen bewaarde terwijl de brief, volgens de bond, gebruikt werd voor „anti-Sovjet-lasterlijke aanval len". In de brief wordt de bond die ge weigerd had de 34-jarige dichter naar New York te laten gaan, om daar op 21 juni zijn gedichten voor te lezen ervan beschuldigd „de draak gestoken te hebben met de fundamentele waar digheid van een menselijk wezen door de wijze waarop de zaak behandeld werd". „Men kan zien dat de autoriteiten van de bond de schrijvers niet als mensen beschouwen", schreef Voznesensky. Een dergelijke behandeling met leu gens en ontwijkingen zijn een gewoonte geworden. Mijn kameraden worden op dezelfde wijze behandeld. De brief werd voor het eerst op 10 augustus in het buitenland gepubli ceerd. Hij was geschreven aan het par tijblad Pravda, maar niet opgenomen. Het antwoord kwam vandaag in het blad van de schrijversbond, Literatoer- naya Gazeta. De brief van Voznesensky werd „on waardig en schreeuwerig" genoemd. „Een staaltje van rauwe tactloosheid te genover zijn collega's en de bond van schrijvers". Voznesensky is een van de vooraan staande jonge liberalen op het toneel van de Sovjet-literatuur waar spanning heerst. Hij heeft herhaaldelijk gewei gerd de soort gedichten te schrijven die de Stalinistische toezichthouders op de Sovjet-cultuur wensen. Als er in het verleden kritiek op hem geleverd werd, heeft hij zich in zwijgen gehuld. WARSCHAU N..ar schatting een half miljoen Polen hebben de Franse president, Charles de Gaulle, gisteren een uitbundig welkom bereid bij zijn .aankomst in Warschau. Het Franse staatshoofd brengt een officieel bezoek van zes dagen aan Polen. Tegelijkertijd pleegden de Westduitse en de Franse regering overleg over een artikel inzake de Westduits-Poolse be trekkingen dat was verschenen in het Parijse dagblad Combat. Dat artikel was naar het scheen geschreven door de Duitse bondskanselier, Kurt Georg Kiesinger, die zonder omwegen ver klaarde dat zijn land er niet aan denkt de Oder-Neise-grens te erkennen als oostelijke Duitse grens. President De Gaulle heeft al in 1959 deze grens erkend. De publikatie van het artikel in Combat viel daardoor wel ongelukkig samen met De Gaulles Poolse reis. De Duitse regering haastte zich gis teren te verklaren dat het gewraakte artikel helemaal niet door Kiesinger was geschreven. Het was daarentegen een weergave van een toespraak die Kiesinger in april van dit jaar had gehouden voor een groep Oostduitse vluchtelingen. Niettemin blijft het op zijn minst verdacht dat net op dit tijd stip een dergelijk artikel verschijnt. Het. vliegtuig waarmee De Gaulle naar Polen vloog, een Caravelle, werd van de Tsjechisch-Poolse grens af be geleid door een eskader Migs van de Poolse luchtmacht. Bij aankomst op het vliegveld te Warschau kwam de Franse president oog in oog te staan met een grote me nigte, die spandoeken meedroeg met opschriften als „Warschau zegt neen tegen de militaristen in Bonn". De Gaulle, die wordt vergezeld door zijn vrouw, door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en door de minister van On derwijs, Alain Peyrefitte werd bij aan komst begroet door onder anderen Er- ward Ochab, de Poolse president. Deze herinnerde in zyn welkomsttoe spraak aan de „traditie van de Frans- Poolse wapenbroederschap in de pe riode van stryd op leven en dood te gen de barbaarse Hitier". Hij zei ver der dat het bezoek van De Gaulle en zijn besprekingen met de Poolse lei ders van belang zijn „op het ogenblik w aarop de ontwikkeling van de gebeur tenissen op internationaal gebied aan leiding geeft tot bezorgdheid". President De Gaulle zei in zijn ant woord dat het doel van zijn bezoek is „de betrekkingen te versterken op eco nomisch, wetenschappelijk en tech nisch gebied, maar dat het ook dient om onze handelingen te richten op de meest essentiële vraagstukken, veilig heid en vrede". Hij beëindigde zijn toespraak met in het Pools uit te roepen: „Met geloof en hoop groet ik Polen, lang leve Po len". LONDEN. Doordat een bus door een muur reed en van een steile hel ling stortte kwam in Huddersfield, En geland, een man om het leven. Twee endertig mensen liepen verwondingen op. STOCKHOLM Bij alle voorberei dingen voor de overgang op rechts ver keer blijken de Zweden, nu de omscha keling een feit is, toch nog iets te heb ben vergeten. Niemand heeft kennelijk gedacht aan de uitlaten van de vracht wagens, die naar rechts gericht zijn, zo- krijgen. Een verordening zal binnen kort verplicht stellen dat de uitlaten aan de linkerkant komen te zitten. Intussen beweegt het aanta, ongeluk ken zich in een langzaam stijgende lijn. Op de dag van de omschakeling, zon dag, was dat aantal 156, maandag 180 en dinsdag 191. Vooral in de steden hou den nog maar weinig automobilisten zich aan de maximum snelheid van 40 km. De politie zal de controle verscehr- pen. Nieuwe maatregelen ter verhoging van de verkeersveilighei zijn indvöo r- bereiding. BRIGHTON, (Engeland) De geor ganiseerde Britse arbeiders hebben ge- eist, dat er een einde komt aan de po litiek van economische bezuiniging van de Labour-regering, t«n gevolge waar van de werkloosheid sterk gestegen is. De afgevaardigden, die bijna 9 mil joen arbeiders vertegenwoordigen spra ken zich op het jaarcongres van de TUC (Trade Union Congress) uit tegen de pleidooien van hun leiders en keur den een motie goed^ waarin sterke kri tiek op de economische politiek van de regering geleverd wordt. De stemming was 4.883.000 voor af wijzing van die politiek en 3.502.000 te gen. In de motie wordt het gebruik door de regering betreurd „van de traditio nele deflatie maatregelen" en gezegd, dat deze politiek niet alleen geleid heeft tot de grootste werkloosheid se dert het einde van de tweede wereld oorlog, maar in feit de economische toestand nog slechter heeft gemaakt. In de motie wordt verder geëist dat de regering de economische politiek herziet en maatregelen aanneemt om volledige werkgelegenheid te handha ven, toezicht te houden op de import en export van kapitaal, de pogingen te verdubbelen om de wereldhandel te ontwikkelen, de militaire uitgaven te verminderen, de prijzen te beteugelen en stabiliseren, alsmede huren en de winsten en de industriële doeltreffend heid te vermeerderen. Eerder had Wilson al een klap ge ïncasseerd toen het congres in een re solutie van het kabinet eiste, dat hét zich distantieert van het Amerikaanse beleid in Viëtnam. Nieuwe moeilijkheden wachten de re gering op 't congres van de Labour partij, dat op 2 oktober te Scarborough begint. Ook hier zal veel kritiek wor den geuit op het economische beleid van het kabinet. SALONIKI, (Griekenland) Een van de twee Grieken die woensdagmorgen gewond raakten bij een vuurgevecht met de politie is in een ziekenhuis over leden, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. De twee mannen werden neergescho ten, bij een poging door het politiecor- don om een huis in de Noordgriekse stad Saloniki te breken. Zij werden „communisten" genoemd, die een ver gadering bijwoonden waar het omver werpen van de Griekse militaire dicta tuur werd beraamd. Er werden tien ar restaties verricht. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat de groep al weken door de politie in het oog werd gehouden. Toen de politie het huis omsingeld had, kregen de aanwezigen opdracht naar buiten te komen en zich over te geven. Verscheidene mannen kwamen schietend naar buiten en de politie be antwoordde het vuur. LAGOS De Nigeriaanse regering heeft meegedeeld, dat vliegtuigen van de federale luchtmacht een bombarde ment hebben uitgevoerd op Enoegoe, de hoofdstad van de rebellerende staat Biafra. Volgens de bekendmaking zijn zes bommen op het vliegveld terechtge komen. Drie toestellen zouden zijn ver nietigd: een van de twee enige bommen werpers Boeing B-26 waarover Biafra beschikt, 'n Douglas DC-3 en een straal vliegtuig. De luchtaanval schijnt te zijn uitgevoerd met Tsjechische toestellen, die kortgeleden aan de Nigeriaanse re gering zijn geleverd. Volgens eerdere onofficiële berichten uit de federale hoofdstad zou Enoegoe na voortdurende bombardementen tij dens de afgelopen 36 uur in brand staan. Militaire installaties en woonwijken zou den zwaar zijn beschadigd. De federale regering hoopt met het bombardement twee dingen te bereiken, namelijk enerzijds de ministers die in Kinsjasa bijeen zijn voor de conferen tie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, ervan te weerhouden de „kwes tie Nigeria" aan de orde te stellen en anderzijds gematigde Biafraanse leiders tot een verzoenende houding te bewe gen. Volgens de regering in Lagos, zijn de federale troepen uit Ausji, in de provin cie Midden-West, naar het zuiden ver trokken. In hun pogingen om verder naar het zuiden door te dringen, wor den ze4 ernstig belemmerd doordat de Biafraanse troepen twaalf bruggen heb ben vernield. Men vreest een tegenof fensief van Biafra met halfrupsvoertui gen en pantserwagens in de kuststreek. NEW YORK Engeland heeft de Verenigde Naties meegedeeld, dat het referendum over de toekomst van Gi braltar zondag doorgang zal vinden, ondanks het feit, dat de VN-commissie inzake het kolonialisme een dergelijke raadpleging bij voorbaat ongeldig heeft genoemd. Lord Caradon, de Britse afgevaardig de bij de VN, noemde een volksraad pleging op Gibraltar in overeenstem ming met de resolutie van de algeme ne vergadering van vori~ jaar, waarin werd gezegd dat rekening moet wor den gehouden met de wensen van de bevolking. In officiële kringen in Londen is mee gedeeld, dat Spanje de onderhandelin gen over Gibraltar onmiddellijk wil hervatten. Een nota van deze strek- is woensdag door de Spaanse ambassa deur aan de minister van Buitenlandse Zaken, Georges Brown, overhandigd. De ambassadeur werd ervan in ken nis gesteld, dat de Britse regering de nota pas kan beantwoorden na het be kend worden van de uitslag van het re ferendum. TEL AVIV. „Daar de Arabieren geen vrede willen, rest Israël geen an dere oplossing, dan te streven naar na tuurlijke grenzen en er is geen natuur lijker grens dan die van het Suez-Ka- naal". Dit heeft premier Levi Esjkol van Israël woensdag gezegd op een in spectiereis door de Sinaï. De Israëli sche premier bezocht El Arisj en Bir Gafgafa en de oever van het Kanaal. Esjkol zei in Gantara, president Nas ser een gesprek van „man tot man" te hebben willen aanbieden, maar Kar- thoem had dit onmogelijk gemaakt. Esjkol besloot zijn toespraak: „Als Karthoem de vastgestelde politiek van de Verenigde Arabische Republiek is, dan is ons antwoord: „Wij zijn er". ADVERTENTIE r2nïlHJ.nSTCTo21E TEL. 010/112955 ROTTERDAM P,^27.Er,^ARJS.TSTa 5 7EL- 0/0/116162 DEN HAAG PLAATS 2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK93. TEL 05700/12411 DEVENTER KAAP KENNEDY Miljoenen Insec ten worden heden in de tweede Ameri kaanse biosatelliet in een baan om de aarde gebracht. De ruimtereis van drie dagen moet aanwijzingen verschaffen over de uitwerking van lange reizen op de mens. Biosatelliet II, die de vorm van een bijenkorf heeft, wordt heden om 20.00 uur door een tweetraps Deltaraket ge lanceerd met miljoenen biologische spe- cima zoals broodschimmel, meeltorren, tarwekiemen en peperplantjes aan boord. Het 433 kilo wegende ruimtevaartuig, zal zondag na 47 omwentelingen door een vliegtuig boven de Stille Oceaan ge borgen worden. Geleerden kunnen dan de uitwerking van gewichtsloosheid en straling op levende cellen, groei en voortplanting bestuderen. Het Amerikaanse ruimteprogramma wordt minder dan 13 uur na de lance ring van de biosatelliet voortgezet met de lancering van Surveyor-5 op vrijdag. Na een vlucht van 65 uur moet de Sur veyor een zachte landing uitvoeren op de oostelijke maanhelft, gezien van de aarde. Behalve fotografische apparatuur be vindt zich aan boord van de Surveyor ook een klein scheikundig laboratorium om de chemie van het maanoppervlak te onderzoeken. ADVERTENTIE (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Het valt te betwijfelen of de Am rikanen erg gelukkig moeten zij.. met de overwinning aan de stembus van de heren Ky en Thieu in Viët nam. Allereerst is er de twijfel over de eerlijkheid van deze verkiezing. De bewijzen van fraude liggen natuurlijk niet openlijk op de straat. Zij moeten zeker nog geleverd worden. Maar niet iedereen, al noemt hij zich ook een objectief waarnemer, kan in een paar dagen in Saigon, zo maar doordringen in de geheimer. van het kiesstelsel en ook werkelijk zien. wat er aan de stembus gebeurt in de klei ne dorpjes en afgelegen plaatsjes op de hoogvlakten. De wijze waarop de campagne werd gevoerd, met telkens woedende pro testen van de oppositie-kandidaten, de verwarring en de terreur in het zui den door de Viët-Cong, maken het in ieder geval mogelijk, dat de aan de macht zijnde junta van de geslagen vijanden Ky en Thieu met de stembus heeft kunnen knoeien. Eens té meer is daarmee steun ge- MAARSCHALK KY toch niet de man geven aan de stelling, dat de mili taire leiders in Saigon eigenlijk meer feodale oorlogsheren zijn, dan werke lijke leiders van het volk, ze zijn zeker geen democratische leiders. Er schpilt geen discriminatie in de bewering, dat Zuid-Viëtnam geen de mocratie is, zeker geen westerse de mocratie. Het land lijkt er (nog) niet op, of is er maar nauwélijks rijp voor. Een vijfentwintigjarige oorlogstoe stand is geen beste basis voor een sta biele opbouw van een land dat van middeleeuwen plotseling naar de twin tigste eeuw moet worden gevoerd. Dat is op zich al een zo grote ope ratie, dat een oorlogstoestand er al leen maar schade aan kan doén. Het is op zich ook helemaal niet zo erg, dat een land niet direct aan de in het westen gestelde eisen voor een democratie voldoet. Er is zeker geen twijfel aan, dat Amerika met Viëtnam zeker het beste voor heeft. Maar blijkbaar gaapt er nog 'n groot gat tussen wat de Amerikanen het beste achten en wat de Viëtnamezen zelf wensen. En toch moesten de Amerikanen be ter weten. Zij hebben met een feodale krijgs heer als Ngo Dinh Diem indertijd was, bekruipenom,gewen geen al te beste ervaringen opgedaan. Zij hebben hem indertijd zelf moeten laten vallen met als gevolg, dat Viët nam daarna nooit meer een stabiele regering heeft gehad en een vrij toer- nooiveld was voor de in groten getale aanwezige generaals. Het was indertijd de befaamde har de Franse staatsman Georges Cle- menceau, bijgenaamd „De tijger", die Frankrijk door bloed en tranen naar de overwinning in de wereldoor log 1914-1918 voerde, die de stelling heeft geponeerd, dat oorlog een veel te belangrijke zaak was, om aan generaals alleen over te laten. Het kan bijna niet anders, of de ge neraal, in een oorlog voor duizend en een problemen geplaatst, zal de lust bekruipen om, gewend als hij is aan het gehoorzaamd te worden op zijn bevel, zich ook met de burger-organi satie te bemoeien. organiseren in de burgermaatschap- Hij zal dan echter merken, dat het pij nog heel iets anders is, omdat daar heel andere factoren meespelen. Of feodale krijgsheren als Ky en Thieu, en dan nog wel in een Ooster se wereld, de mensen zullen kunnen zijn, die Viëtnam naar een werkelijke democratie zullen kunnen leiden, moet toch wel betwijfeld worden, zeker als zij ook eikaars geslagen vijanden zijn naar een brokje van de zo begerens waardige macht. Zelfs al zouden de Viëtnamezen hen zelf hebben gekozen, dan nog zou dit tweemanschap niet de beste keus zijn. TJet enige wat Viëtnam nodig heeft is een regering die er van door drongen is, dat een werkelijk sociale politiek op verheffing van het gehele volk gebaseerd, de Viëtnamezen het elan kan geven om de dictatuur van Ho Tsji Minh en zijn nietsontziende aanhangers te weerstaan. Feodale krijgsheren en grootgrond bezitters als Ky en Thieu lijken daar niet de geschikte mensen voor, zelfs al zouden zij een eerlijke zege aan de stembus hebben behaald. NUORO Op Sardinië is woensdag de zoon van een rijke oogarts, de 24-ja- rige Gianni Caocci, die dertien dagen geleden was ontvoerd, ongedeerd terug gekeerd. Zyn ontvoerders hadden hem ergens in de bergen vrygelaten. van waar hij te voet naar een politiepost nabij Nuoro kwam. Volgens onofficiële berichten waren zijn ouders al enige dagen in onderhan deling over een losprijs van 30 miljoen lire (ongeveer 175.000 gulden). In dit jaar zijn op Sardinië al tien mensen ontvoerd, van wie er twee nog niet terecht zijn. Ook zijn er meer dan dertig moorden gepleegd. Voor de strijd tegen deze misdaden hebben de Italiaan se autoriteiten 7.000 militairen en poli tiemannen gemobiliseerd, maar tot dus ver met weinig resultaat.

De Vallei | 1967 | | pagina 7