Veenendaals dagblad Lang smeulend geschil kan Vietnam in burgroorlog storten Conflict tussen Thieu en Ky komt tot uitbarsting Buiten Bufferzone in Vietnam NU ONDER PANAMESE VLAG Vandaag wordt over lot van „Van Heyst" beslist WI< r MUM Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Surveyor-5 gelanceerd Busramp Mexico in „Verkeersbrigadiertje" in Zweden KLM kan nu weer 100 vliegers gebruiken alleen è-7 Raar bad CLIMAX PAUZE BELEID C.H.U.-senator vindt apartheid meevallen WEINIG ANIMO VOOR TREK NAAR WESTEN Randstad heeft 33.000 werkers te weinig elders zijn er 50.000 te veel MAAR DRIE N/ET MOEILIJK Rotterdam trekt metro door Schip blokkeerde spoorwegve r kee r McNamara wil: Duur nestje Pro-Britse houding in Gibraltar KAMER VRAAGT Arabische top naar Bagdad Rustig weer Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan' 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. ten za. 1-10 woorden /•1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 8 SEPTEMBER I967 41e JAARGANG KAAP KENNEDY De Amerikanen hebben vandaag van de basis Kaap Kennedy weer een Surveyor-ruimte- vaartuig gelanceerd dat een zachte landing op de maan moet maken. Het toestel is uitgerust met instru menten voor een chemische analyse van de maanbodem en met camera's voor het fotograferen van het maanop pervlak. Tn de tijd, toen ik 's avonds nogal eens ging buurten bij de prepara teur, waar vaak iets te leren viel onder de opgezette viervoeters en vogels, liet hij me nu en dan aan de verse balg van een groene specht ruiken. Daaraan viel steeds een fijne aromatische geur op te merken, af komstig van de mieren, die de vogel, wanneer deze met boze bedoelingen in het nest doordrong, met hun scher pe, als nevel sproeiende „zuur" be spoten, om hem te verjagen. De specht trekt er zich echter weinig van aan; mieren hebben geen angel, zoals bijen, doch bezitten als afweer een soort reservoir van organisch zuur, dat ook bijzonder pijnlijk in de men selijke huid brandt. Scheikundigen kunnen uit mierencadavertjes dit „acidum formicicum" door persen be reiden. Het wordt in de textiel- en levensmiddelenindustrie toegepast. Speciaal op warme zomerdagen kan een mierenhoop er sterk van geuren, vooral wanneer ge de dieren plaagt. Maar goed. De lucht van de mieren hangt ook nog wonderlijk samen met het raadselachtige gedrag van som mige vogels, die vol welbehagen de levende mieren tegen het lichaam wrijven, maar de insekten ook wel verlokken tot het spuiten van haar zuur. Het werd o.m. bij lijsters en gaaien waargenomen. Ja, de grote Oostenrijkse dierenpsycholoog prof. dr. K. Lorentz zag een kraai vol ver rukking met uitgestrekte vleugels op een mierenhoop liggen en een andere onderzoeker heeft het over een jonge, bonte kraai, die zich letterlijk in de mieren baadde. Op deze vreemde ma nier van doen, kom ik morgen nog even terug. SAIGON Een oude vete tussen de verkozen Zuidviëtnamese president Ngoejen Van Thieu en zijn verkozen vice-president Ngoejen Cao Ky is van daag tot een uitbarsting gekomen. Thieu weigerde, op het laatste ogenblik en voor de tweede maal, met Ky in hetzelfde Amerikaanse televisieprogramma te verschijnen. Hij was wel bereid alleen te verschijnen. Het programma was het „meet the press"-forum van NBC, dat aanstaande zondag in de \S. zal worden uitgezonden. Een woordvoerder van NBC ver klaarde, dat het programma donderdagmorgen zou worden opgenomen, maar dat Thieu zich er van afmaakte. De president liet weten dat hij niet juist was ingelicht. 8 sept. '67 A. B. WIGMAN Thieu liet zich niet door het forum on dervragen, maar liet in de televisiestu dio een korte boodschap aan het Viët- namese volk opnemen, waarin hij om offers vroeg. Functionarissen van NBC bewerkten Thieu de hele donderdag tot ten slotte besloten werd dat vrijdagmorgen zowel Thieu als Ky voor de opnamen zouden «verschijnen. Donderdagavond laat kreeg NBC echter te horen, dat de pre sident van gedachten was veranderd en slechts alleen wilde verschijnen. NBC had geen keus en besloot het programma met Thieu te maken. Toen Ky dit hoorde werd hij razend. Het was de bedoeling dat Ky en Thieu om de beurt een vraag van de pers zou den beantwoorden. Thieu echter is van mening, dat hij de topfiguur In de rege ring is, die het beleid zal uitstippelen. Met welk recht zou de tweede man dus voor hem spreken? De oude vete tussen Thieu en Ky be reikte een climax op 3 juni, toen Thieu en de generaals die hem steunden, Ky dwongen zich terug te trekken uit de presidentsverkiezingen en genoegen te nemen met een tweede plaats cp de lijst-Thieu. Bij de presidentsverkiezingen steun de K op eigen gelegenheid enkele lijs ten van tien politici voor de senaat, die echter geen van allen gekozen wer den. Ky heeft in de 60 leden tellende senaat geen aanhang. Thieu heeft echter enige binding met het grote contingent gekozen katholie ken, omdat hij zelf katholiek is. Ky is in naam boeddhist. Tijdens de verkiezingscampagnes zochten Ky en Thieu hun eigen weg en verschenen zelden samen in het open baar. Thieu heeft inmiddels verklaard, dat hy zal wachten tot hy officieel geïn stalleerd is tot president voor hij een pauze in de bombardementen op Noord- Viëtnam zal voorstellen. Hij zei dat 1. oktober de waarschijn lijke datum van zijn inauguratie zal zijn. ,3innen een week of tien dagen zal ik dan de pauze in de bombarde menten voorstellen." Thieu herhaalde dat er geen onder breking zou komen, indien Hanoi niet reageerde. „In principe begint de pauze 'n week na de installatie, maar het zal helemaal afhangen van de manier waarop Hanoi reageert op mijn voorstellen", aldus Thieu. Gevraagd naar zijn mening over de beschuldigingen dat de verkiezingen een „nationale fraude" zijn geweest, antwoordde Thieu: „Ik geloof niet dat die beschuldigin gen ernstig zijn. Bij alle verkiezingen in alle lander komen er wel onregelma tigheden voor." Hij voegde hier nog aan toe dat de onregelmatigheden niet alleen ten gunste van hem maar ook ten gunste van andere kandidaten ge pleegd zijn. Op de vraag waarom Thieu niet ge zamenlijk met Ky wilde verschijnen antwoordde eenen zegsman: „Omdat hy (Thieu) nu president is. De meeste vra gen zouden liggen op beleidsgebied. Ook indien generaal Ky aanwezig was, zouden er toch geen vragen aan hem ge steld worden. De meeste vragen hadden dan betrekking op de voorstellen van generaal Thieu, zijn vredesprogramma onder andere". Ky was niet te spreken voor de pers. De Zuidviëtnamese minister van De fensie, generaal Cao Van Vien, heeft een order ondertekend waarbij 38 offi cieren worden ontslagen als onderdeel van een zuiveringsactie in de strijd krachten. UMTATA Dr. J. W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer voor de CHU, heeft donderdag in Umtata in Zuid- Afrika gezegd dat de betrekkingen tus sen blanken en niet-blanken in Zuid- Afrika beter zijn dan hij verwachtte. Hij voegde er aan toe dat deze op merking niet betekent dat hij apart heid van ganser harte steunt Dr. Van Hulst zei bezwaren tegen deze politiek te hebben en te geloven dat het vraag stuk van de betrekkingen tussen de rassen progressiever zou moeten wor den benaderd. De Nederlandse senator brengt op uitnodiging van het Zuidafrikaanse mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een bezoek van tien we ken aan Zuid-Afrika. AMSTERDAM/ROTTERDAM Het bedrijfsleven in de Randstad heeft nog tenminste 33.000 werknemers no dig. Met name de metaalindustrie zit te springen om personeel. De animo van de ruim vijftig duizend werklozen buiten de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht om buiten hun woonplaats te gaan werken is ech ter uiterst gering. Ook de jongeren voelen er, ondanks een verbeterde te gemoetkoming in reis- en verblijfkos ten, weinig voor naar het westen te trekken. Op het arbeidsbureau in Amsterdam zijn honderden aanvragen van werkge vers binnengekomen voor arbeiders bui ten de stad. Sinds januari zijn al twee duizend buitenlanders uit de provincie naar de hoofdstad gekomen. Amster dam vraagt metaalarbeiders, onge schoolde en geschoolde mensen voor overheidsdiensten, kantoorpersoneel en dergelijke. Slechts drie Nederlandse jongeren uit de zogenaamde probleemgebieden heb ben zich tot nu toe gemeld. Maar ook bij de ouderen is, afgezien van de bouw nijverheid, weinig geneigdheid de ver trouwde omgeving te verlaten. De directie van het Amsterdamse ar beidsbureau wijt dit gebrek aan animo daarom niet aan de „de slechte naam" van de hoofdstad, maar onder andere aan de goede opvang die de bijstands wet de jongeren biedt. De jongeren krijgen nu wekelijks de reis naar huis vergoed. Bovendien draagt de overheid voor de helft bij in de pensionkosten (tot ten hoogste 22.50 gulden per week), indien werkgever en werknemer samen de andere helft betalen. In Amsterdam alleen al kunnen drie duizend metaalarbeiders terecht, in het noordelijk waterweggebied ruim 2300. Ook in Rotterdam vraagt men nog steeds naar metaalbewerkers. De hoofd directeur-inspecteur voor de arbeids voorziening in Zuid-Holland, de heer H. C. Boon, zei dan ook: „De jeugd met een vakopleiding krijgt wel een baan. In Zuid-Holland ligt de inschakeling in het arbeidsproces niet zo moeilijk". In Utrecht zijn wel veel ouderen werk loos. Degenen die zestig jaar en ouder zijn genieten vaak een gunstige afvloei ingsregeling, zodat zij niet naar ander werk uitzien, maar wel ingeschreven staan op de arbeidsbureaus. ROTTERDAM De raad van Rot terdam heeft gisteravond besloten de nu 5Va kilometer lange metroverbin ding tussen het Centraal Station en het centrum van Rotterdam-Zuid te ver lengen met circa tien kilometer naar het stadsdeel Hoogvliet De bouw zal ongeveer zeven a acht jaar in beslag nemen en honderd miljoen gulden kos ten. Verwacht wordt dat het rijk circa 45 miljoen gulden zal bijdragen in de kos ten van dit stuk bovengrondse metro naar het op vijftien kilometer van het stadscentrum gelegen Hoogvliet. AKKRUM Het treinverkeer van en naar Leeuwarden kwam gisteravond stil te liggen, nadat een zandschip van 120 ton onder de geopende spoorbrug bij het Friese Akkrum kwam vast te zitten. Honderden treinreizigers uit de randstad werden met bussen van Ak krum naar Leeuwarden gebracht. Het ongeluk gebeurde om half acht. Tot gisteravond laat probeerden drie sleepboten het schip, de Alpha uit Zwol le, los te trekken. WASHINGTON De minister van Defensie Robert S. McNamara heeft bekendgemaakt, dat tussen Noord- en Zuid-Viëtnam een bufferzone van prik keldraad en de modernste elektronische apparaten zal komen om de Noordviët- namese infiltratie tegen te gaan. Op een persconferentie zei McNa mara dat gouverneur George Rom- ney van Michigan, die wel eens de re publikeinse kandidaat voor het preri- dentschap zou kunnen worden, blijk baar „blind voor de waarheid" is met zijn beschuldiging dat de regering- Johnson onjuste inlichtingen over de oorlog in Viëtnam geeft. Hij kondigde ook plannen aan foor de oprichting van een nieuwe leger divisie om het aantal divisies op 19 2/3 te brengen en de strategische reserve van de VS weer wat op peil te brengen. Nog twee brigaden van de 101ste lucht landingsdivisies zullen naar Zuid-Viët nam worden gestuurd als onderdeel van 't voornemen de Amerikaanse land strijdkrachten daar met 45.000 man te versterken. Het hoofd van de Amerikaanse VN- delegatie, Goldberg, voert in New York besprekingen met een aantal Westelijke landen over inschakeling van de VN bij het tot stand brengen van een eervolle vrede in Viëtnam. Naar gemeld wordt, wil Amerik uit gaan van de volgende beginselen: 1. Een staken van het», vuren en het scheiden van de strijdkrafhten van bei de partijen, 2. Militaire terugtrekking. 3. Eerbiediging van internationale grenzen en van een gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam, 4. Oplossing van het herenigingspro bleem door de Viëtnamezen zelf, zon der buitenlandse inmenging, 5. Internationaal toezicht op het vre desakkoord. Volgens Amerika zou hierover over eenstemming kunnen worden bereikt op een door de VN bijeen te roepen inter nationale conferentie, naar het voor beeld van de conferenties van 1954 en 1962 over indochina in Genève. ENSCHEDE Als gevolg van een extra krediet van 5 miljoen in het ka der van de verruiming van de werkge legenheid in de bouwvakken kan nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een nieuwe mensa voor de Techni sche Hogeschool Twente. In 1969 zal de eerste fase van deze mensa gereed zijn, waardoor 2000 a 2500 studenten daar kunnen eten. ROTTERDAM, le Katendrechtse haven. De Citovan de Mij. Groen uit Gro ningen is de eerste Nederlandse kust vaarder, die (sinds 1 september) met volledig Nederlandse bemanning onder Panamese vlag vaart. Het schip arri veerde donderdag in de Maasstad. VRASSEL Een caféhouder in het Duitse dorpje Vrassel bij Em merich, vroeg zich al enige tijd af hoe toch uit de geldla in de tapkast het ene briefje van honderd na het andere kon verdwijnen toen hij gis teren op een stil moment geritsel in het buffet hoorde. Hij ging eens goed kijken en ont dekte toen achter de Ia een rattenest dat geheel van honderd-marktbiljet- ten was vervaardigd. De ratten had den het geld via een gat in de ach terkant van de la buitgemaakt. Hun nest was 1500 mark (1350) gulden) waard. TEPEJI del RIO (Mexico). Een autobus met 20 inzittenden is donder dagavond in volle vaart door een brug leuning geschoten en in de door zware regens sterk gestegen rivier de Tepiji terecht gekomen. Volgens de eerste berichten z(jn min stens 16 personen om het leven geko men. De snelheid van de bus moet tenmin ste 130 km per uur bedragen hebben toen de chauffeur de macht over het stuur verloor. Hij was op weg van Mexico-stad naar Queretaro, 185 km ten noordwesten van de Mexicaanse hoofdstad. De lijken van de passagiers werden door de wild stromende rivier meege sleurd Het uur-„H" moge dan voor de Zweden al weer enige dagen oud zijn, de nieuwe situatie vraagt nog steeds de aanpassing van de weggebruikers. Overal in de steden zijn dan ook nog de „verkeersgidsen" actief ,die de mensen leren hoe ze nu moeten oversteken en die advies geven bij onoverzichtelijke ver keerssituaties. DEN HAAG Vanmiddag om drie uur moeten directie en bewindvoerders van J. B. van Heyst en Zonen N.V. de beschikking hebben over 165.000 gulden, wil het bedrijf volgende week de lonen en salarissen kunnen uitbetalen. Voor dat loon hebben de 900 mensen van Van Heyst overigens deze week al gewerkt. Gisteren is het bedrijf voorlopig uitstel van betaling verleend. Kersvers benoem de bewindvoerder mr. M. P. Bloemsma zei: „Ik weet van de zaak van Van Heyst niets af. Ik heb zelfs nog niet officieel van myn benoeming gehoord". EELDE Honderd nieuwe vliegers zal de K.L.M. in de komende twee jaar in dienst nemen. Dhr. P. van der Tuuk Adriani, plaats vervangend hoofd van de afdeling po litieke, juridische en economische za ken van de rijksluchtvaartdienst, deel de dit gisteren mee op een conferentie dag van de Rijksluchtvaartschool (R.L.S.) te Eelde. De jonge vliegers, die van de R.L.S. komen, zijn hierdoor verzekerd van een baan. Het betekent ook dat een groot aantal vliegers dat emplooi heeft moeten zoeken bij buitenlandse maat schappijen, weer door de K.L.M. in dienst kan worden genomen. Onge veer twintig piloten hebben al gebruik gemaakt van die mogelijkheid. (Zie elders in dit blad: „KLM vliegt 2 maal per dag Schiphol-Antwerpen v.v.) GIBRALTAR Het lijkt er op, dat de bewoners van Gibraltar, die allen de Engelse nationaliteit hebben, niet het geduld hebben om tot zondag te wach ten met het wereldkundig maken van wat ze in de toekomst willen zijn: En gels of Spaans. Ze hebb hun hele rots volgehangen met „Union Jacks" (En gelse vlaggen) en er wappelen hier meer in de wind dan ooit tevoren. Het merendeel der waarnemers zegt dat 99 procent van de 12.762 kiezers „de rots Engels wil houden" bij het te houden referendum, dat door Engeland werd uitgeschreven, door de Verenigde Naties werd afgekeurd en door Spanje bij voorbaat al wordt verworpen. Huisvrouwen hielden mensen op straat staande om hun aanhankelijkheid aan Engeland te verkondigen. „De rots blijft Engels", zei een grijsharige me vrouw, die een zware boodschappentas voortzeulde, welke er uit zag of hij van een Engelse vlag gemaakt was. O De laatste veertien dagen van deze maand worden beslissend voor het reeds lang slepende geschil tussen Raad van Commissarissen en directie van de K.V.S.W. enerzijds en de heer J. C. Bot- tenheim anderzijds. Op 15 september dient een nieuw proces en een week later zullen de aandeelhouders gelegenheid krijgen zich over deze affaire uit te spreken. De civiele procedure die door Lok horst n.v. te Veenendaal was aan gespannen tegen een Almelose concur rent met als inzet het voeren van een handelsmerk is door het Veenendaalse bedrijf gewonnen. 0 De Kesterense afdeling van de E.H. B.O. gaat een bliksemactie voeren om het ledental omhoog te brengen. Vooral van de jeugd wordt het zo broodnodige enthousiasme verwacht om het E.H.B.O.- werk in Resteren in stand te houden. 0 In Rhenen voerden een groot aantal studenten een spektakelstuk op als onderdeel van hun ontgroening. De regen was echter spelbreker maar kwam voor de dienst gemeentewerken goed van pas. De andere bewindvoerder, dr. ir. J. G. Schlingeman zei: „Ik weet alleen dat er een NV Van Heyst bestaat. Voor de rest kan men mij evengoed inlichtin gen vragen over de een of andere maatschappij in Peking. Ik weet' als technisch man toevallig wel hoe je ra diatoren moet maken." De heer Schlingeman is oud-direc teur van de Herstelbank. Vanwege zijn kwaliteiten als financier is hij tot be windvoerder benoemd. Samen met mr. Bloemsma en de directie zal hij orde moeten scheppen in de financiële cha os van het bedrijf, dat onlangs nog met een omzet van vijftig miljoen gulden dertig tot 35 procent van de markt van radiatoren bezat. Er waren jaren waarin negen miljoen gulden winst werd gemaakt bij een aandelenkapitaal van 1,2 miljoen gulden. De Tweede-Kamerleden de heren Van Lier (PvdA) en Masman (PvdA) heb ben de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie schrifte lijk gevraagd, of het juist is dat de vakbeweging een half jaar geleden aan de Verzekeringskamer gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de si tuatie bij het pensioenfonds van J. B. van Heyst en Zonen NV en tot welke resultaten dit onderzoek geleid heeft. De Kamerleden vragen voorts, of de Verzekeringskamer in de resultaten van 't onderzoek aanleiding gevonden heeft maatregelen te treffen en of er reden is te overwegen de bepalingen in de pen sioen- en spaarfondsenwet over het toe zicht van de Verzekeringskamer op de pensioenfondsen te verbeteren. Aan de minister van economische za ken vragen de Kamerleden, of hij de Kamer wil inlichten over de gang van zaken bij het bedrijf. Zij willen weten, of de minister maatérgelen heeft over wogen om dit bedrijf in staat te stel len zijn werkzaamheden voort te zet ten. BAGDAD Eind november zal waarschijnlijk in de Iraakse hoofdstad Bagdad een nieuwe conferentie van Arabische staatshoofden en regerings leiders worden gehouden. Radio-Bag dad meldde vanmorgen dat president Aref van Irak de desbetreffende uitno digingen heeft verstuurd. Op de confe rentie zullen de besluiten die tijdens het recente topoverleg in Karthoem ge nomen zijn aan een nader onderzoek worden onderworpen. Tn de afgelopen 24 uur is de lucht- druk boven de Britse eilanden en onze omgeving flink gestegen, waar door een verbinding tot stand is ge komen tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een boven Noord-Rus land. Tengevolge van deze ontwikke ling is de atmosfeer enigszins stabieler geworden, maar aangezien in de ho gere luchtlagen nog een lagedruk gebied aanwezig is, ontwikkelden zich boven het relatief warme water van de Noordzee buien, die de kustprovin cies binnendreven. Anderzijds bevindt zich boven de Bal kan een depressie, die zich met regen over Polen naar het noorden uitbreidt Hierdoor zal de noordoostelijke wind bij ons geleidelijk wat gaan toenemen, maar waarschijnlijk zal dit regen- gebied ons land in het komende etmaal niet bereiken. Evenals in de afgelopen nacht, is er kans, dat ook in de komende nacht de temperatuur aan de grond plaat selijk tot 0 graden daalt. In het bin nenland zal opnieuw hier en daar mist ontstaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 1