Strijd in KVSW-top spitst zich nu toe NIEUW PROCES OP 15 SEPTEMBER Lokhorst n.v. in gelijk gesteld Bondsgemeente in de Cunerakerk Collecte voor Reclassering Noorse levertraan Henny Jansen VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Ds. Mulder vertrekt uit bestuur van „Het Anker" KERKDIENSTEN Gezichts- en reactietest op de Markt AGENDA Laatste concert in Andrieskerk N.C.V.B start winterseizoen Brandweerman onderscheiden Botsing bi] wegrijden van parkeerstrook NVVH vergadert Druivenprinses naar fruitcorso VEEMARKT UTRECHT Huize Modern geopend J. C. Bottenheim: Haat moet wel diep ztten VAN WOUT BLAUWKOUS Funest Haat Geschiedenis September-aanbieding Drogisterij Permanent FORD-show in showroom VEENENDAAL RHENEN ELST EDERVEEN RENSWOUDE RESTEREN 0PHEUSDEN SCHERPENZEEL 0VERBERG ACHTERBERG AMERONGEN LEERSUM Uitspraak in kort geding ZONDAGSDIENSTEN Wijkcentrum Instuif Gids Aankondiging Jeugdweekend Winterwerk Lezenaar Zwartjes VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 Stel u 'es voor, dat u niet op een pet vol centen hoefde te kijken en er een huis neer kon laten poten zoals u dat zelf helemaal wilde. Er zijn inder daad mensen die dat kunstje uit kun nen halen, maar de meesten moeten met een confectiegevalletje volstaan. En aangezien ik mij immer tot de massa richt, aangenomen dat die massa de moeite neemt om zo af en toe een „stukkie" van mij te lezen, zeg ik „stel u 'es voor". V'ruit, stel u dan 'es voor dat u zo'n droomhuis liet zetten en een kunst zinnig persoon opdracht gaf om daar een naam voor te bedenken. Ik vind het persoonlijk onzin om een naam op een woning te zetten, omdat zo iets nooit en te nimmer wegloopt of op een andere manier zoek kan ra ken. Maar goed, u doet het. U wacht vol spanning af wat er uit de bus zal komen. Dat komt er dan ook, nadat de kunste naar enkele weken op inspiratie heeft zitten wachten. Hij schuift u op zeke re dag een papiertje onder de neus waarop geschreven staat „Woonhuis". U knippert enige tijd met de ogen. Kijkt nog eens goed op het stukje pa pier en ziet het er inderdaad staan. „Woonhuis". Tien tegen een, dat u zich dan begint op te draaien. U bent in staat om met de geestelijke vader van de naam uw nieuwe huis aan te vegen. Nee, u zal zich daar even door de een of andere artistieke vlegel bij de neus laten nemen! Deze voorstelling van zaken schoot mij even door 't hoofd toen ik ken nis nam van de aankoop van het tweede kunstwerk voor ons nieuwe stadhuis. Laten we meteen maar flink wezen en die tussenvorm van „raadhuis" laten varen. Dat tweede stuk komt in de openlucht te staan. Het is een knap stuk werk. Van formaat dan. Het bepalen van de artistieke waarde laat ik over aan de mensen, die daar meer kijk op me nen te hebben dan ik. 't Leek me geen lelijk ding, al kwam het op 't portret een beetje onvoordelig uit. Maar als het uitgepakt is dan zal ik met de andere mannenbroeders 'es een middag voor de kritiek uittrek ken. Ook met de naam kan geen mens kwaad. Het heet „De heraut". En als we over een jaar of vier weer een mooie zomer hebben lijkt het, volgens de schepper, wel twee keer zo groot. Nou, zakelijk als we zijn, kunnen we daar ook geen bezwaar tegen hebben. Dubbele waar voor één geld. Tot zover zit het dus allemaal wel goed. Maar het zit 'em in de toelich ting van de beeldhouwer: „Als een vreemdeling dit gebouw met het beeld ervoor ziet, zal hij meteen zeggen: „Dat is een raadhuis". Hij zal niet eens denken aan een andere mogelijkheid." Het is een dood-eerlij- ke uitspraak, daar niet van, maar we kunnen het er mee doen. Geen mens zal meer twijfelen aan de bestemming van het gebouw als de heraut er eenmaal voor toetert. En ik ben al die tijd zo onnozel geweest om te denken, dat je aan de toren kon zien wat er achter stond Wout Blauwkous RENSWOUDE Tussen 18 septem ber en 1 oktober wordt in Renswoude een huis-aan-huis collecte gehouden ten bate van de Nationale Reclassering. Het plaatselijk comité heeft nog behoefte aan enkele collectanten. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de heer S. Laansma, Van Reedeweg 3. AMERONGEN Dinsdagavond wordt het laatste zomeravondconcert in de Sint Andrieskerk gegeven. Opgetre den wordt door 't Trazonkoor uit Haar lem onder leiding van dirigent J. Moo- lenijzer. Organist is de heer Bernhard Barteling. Het koor heeft met veel suc ces reeds eerder een concert in de Sint Andrieskerk gegeven. ADVERTENTIE VEENENDAAL „Wij achten het van wezenlijk belang dat een zo groot mogelijk aantal aandeelhouders in de buitengewone algemene vergadering van de Koninklijke Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij van 22 september aanwezig is of zich aldaar laat vertegenwoordigen. Indien aan onze oproep tot het bijwonen van de vergadering onvoldoende gevolg wordt gegeven bestaat de mogelijkheid dat een georganiseerde groep aan deelhouders over het ontslag van de directeur, de heer J. C. Bottenheim, beslist op een wijze waarmee niet-georganiseerde aandeelhouders zich niet zouden hebben kunnen verenigen." Dit zegt de raad van commissaris sen in een toelichting bij de oproep van deze «vergadering. „Onze overwe gingen worden niet slechts ingegeven door het belang van aandeelhouders, doch evenzeer door de in het geding zijnde bestaansmogelijkheid van de ongeveer duizend werknemers van de vennootschap". Het betoog van de commissarissen komt erop neer dat wanneer geen ontslag aan de heer Bottenheim wordt gegeven, dit strijdig zou kunnen zijn met de belangen van de onderneming en met die van de grote meerderheid van de aandeelhouders, zo niet van al le. „In ernstige mate zou zich daardoor het gevaar kunnen voordoen, dat de voortzetting en verdere ontwikkeling van het gevoerde beleid in de toekomst wordt afgebroken. Dit zou voor de po sitie van de vennootschap funest zijn". Een van de punten, die op verzoek van drie aandeelhouders, aan de agen da zijn toegevoegd luidt dat een per soon wordt aangewezen die de Veenen daalsche zal vertegenwoordigen in het geschil tussen de commissarissen en de heer Bottenheim, zoals dit geschil door commissarissen bij rekest van 19 juli aanhangig is gemaakt bij de Arnhemse rechtbank. Die persoon zou moeten worden opgedragen het rekest van 19 juli in te trekken. Naar aanleiding hiervan hebben de commissarissen opnieuw een kort ge ding tegen de heer Bottenheim aan gespannen, dat op 15 september zal die nen. „De haat moet wel heel diep zitten", zei ons de heer Bottenheim. „Opnieuw wordt een nieuwe strijdbijl geworpen, zulks ondanks het verzoek van de vakbonden om tot een vergelijk te komen. Men heeft het steeds maar over mijn ziekte, maar een beleids kwestie wordt niet aangeroerd. Als ze nu zouden zeggen wat ik verkeerd zou hebben gedaan... Maar dat komt er niet uit. Bovendien hebben de commissaris sen het steeds doen voorkomen, dat zij een vergadering willen bijeenroepen na de vakantie, maar nu blijkt, dat dit is gebeurd op verzoek van drie. aandeel houders". In een toelichting op de agendapun ten zeggen de commissarissen nog eens dat een vruchtbare samenwerking met de heer Bottenheim niet meer mo gelijk is en dat een handhaving van hem als directeur slechts tot ernstige schade voor de vennootschap zou lei den. Gememoreerd wordt het verlenen van ziekteverlof op 1 november 1965 van de heer Bottenheim en zijn plotse linge verschijnen op de fabriek zonder overleg met commissarissen. Daardoor zou een onhoudbare situatie in het be drijf zijn ontstaan, waarna commissa rissen besloten de heer Bottenheim als directeur te schorsen. Op grond van 'n gerechtelijke uitspraak, waarbij de president van de rechtbank de heer Bottenheim verbood het kantoor van de Veenendaalsche te betreden en zijn werk te hervatten, werd de schorsing ingetrokken. Op 27 juli besliste de president van de rechtbank dat de heer Bottenheim zijn werk niet zou kunnen hervatten, tenzij een daartoe strekkend besluit zou zijn genomen door de algemene verga dering van aandeelhouders. Op 19 juli dienden de commissarissen 500 cc tijdelijk 1000 cc tijdelijk f 1.75 f 3.25 Zandstraat 7, Veenendaal WINKELCENTRUM VEENENDAAL 9 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel open en is op maandagmorgen ge sloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. WV-InlichtingenKantoor: Hoofd straat 84. tel. 08385—11607 en 11602. Heden, vrijdag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 u: „De papaver is een bedwelmende bloem". Morgen, zaterdag RHENEN Panoramamolen 20 uur: „Mother's love" uit Tiel. TIEL Parcours 14.15 uur: Start Oogst-Fruit corso. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 u.: „De papaver is een bedwelmende bloem". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen tot en met 13 september, 1112.30 en 1417 uur: behalve op zond. en woensdag: Wer ken van Alice Blauw-Moehr. Gebouw Irene Rhenen, heden tot 22 uur en zaterdag 10 tot 21 uur: Bloemen en vogelshow „De kleurvogel". Stadswallen Tiel, tot en met 10 septem- per: Fruitmozaïeken tegen de wallen, 's avonds verlicht. Tiel, tot en met 10 september: S treek- beurs. bij de rechtbank een rekest in, waarin zij verzoeken de arbeidsovereenkomst met de heer Bottenheim met de Vee nendaalsche ontbonden te verklaren. Op 22 september komen aandeelhou ders nu bijeen. Commissarissen zullen zullen daarin ontslag vragen van de heer J. C. Bottenheim als directeur. Drie aandeelhouders zullen daartegen over vragen: het ontslag van de heer Hendrik Muller als commissaris, het uitspreken van afkeuring over het be leid van de commissarissen en het toe staan dat de heer Bottenheim zijn werk als directeur zal hervatten. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 RESTEREN Dominee C. Mulder uit Dodewaard zal binnenkort zyn func tie als secretaris van het dagelijks be stuur van bejaardencentrum „Het An ker" te Resteren moeten neerleggen. De predikant heeft dezer dagen een beroep aanvaard van de hervormde ge meente te Poortvliet. De open plaats, die in het dagelijks bestuur ontstaat, zal waarschijnlijk worden ingenomen door een lid van het algemeen bestuur. ELST De afdeling van de Neder landse Christen Vrouwenbond komt dinsdagavond 12 september voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen in ge bouw „Pniël". Tijdens de bijeenkomst zal ds. C; Langbroek uit Veenendaal spreken over het onderwerp: „Hebt ge de Heilige Geest ontvangen?" Ned. Herv. Kerk: Oude kerk: 9.30 uur ds. Langerak; 17 u. ds. Wisgerhof. Julianakerk: 9.30 uur dr. Graafland; 17 uur ds. Vroegindeweij. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. Jonger- den; 17 uur ds. Langerak. Sionskerk: 9.30 uur ds. Vroegindeweij; 17 uur ds. Willemsen uit Doornspijk. Bejaardencentrum: „De Engelenburgh" 9.30 uur ds. Willemsen uit Doornspijk. Veeneind: 15 uur de heer Van Beuse- kom; donderdag 14 sept. a.s.: 19.30 uur ds. Brons uit Nunspeet. Dijkstraat: 14.45 uur. ds. De Bie uit Ederveen. Herv. Gem. „Sola Fide". 10 en 17.30 uur ds. Vijzelaar. Geref. Kerk. Oude kerk 9.30 uur ds. IJtsma en 17 u. ds. Slingenberg uit Ede. Petrakerk, 9.30 u. ds. Slingenberg uit Ede en 17 uur ds. IJtsema. Geref. Kerk (O.C.B.). 9.30 en 17 uur ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17 uur ds. Lang broek. Pniëlkerk, 9.30 en 17 uur prof. Kremer uit Apeldoorn. Geref. Gemeenten (Ned.). 9.30 en 18.30 uur Leesdienst. Geref. Gemeenten (Syn.). 9.30 en 17 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur ds. W. F. Monné uit IJssel- steiri. R.K. Kerk. Salvador kerk: 9 en 11 uur H. Mis en 19 uur Lof. Willibrorduskerk: 8 en 10 uur H. Mis en 17 uur Lof. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Jehova Getuigen (N.V.V.-gebouw) 14.30 uur Openbare vergadering en 17.30 uur bijbelbespreking. Soefi-be weging: 17 uur Universele Eredienst in gebouw Ned. Prot. Bond, Kerkewijk 75. Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9 uur ds. A. Westra. Cunerakerk: 9 uur ds. O. v. Vliet uit Zetten; 10.30 uur ds. A. Westra (H. Doop) en 18.30 uur ds. W. Kooreman. Geref. Kerk. 10 en 17 uur ds. W. Scheuter uit Ben- nekom. Geref. Gem. (Ned.): 10 en 18.30 uur Leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 10 en 17.30 uur Leesdienst; donderdag 14 sept. a.s.: 19.30 uur ds. Van Dam uit Werkendam. Oud Geref. Gem.: Woensdag 13 september a.s.: 19 uur ds. Van Prooyen uit Grafhorst. Oud Geref. Gem: 9.30 en 19 uur lees dienst; donderdag 14 sept. a.s. 19.30 u. ds. Van de Poel uit Ede. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. C. van Dop uit Amersfoort en 18.30 uur ds. Van de Pert. Geref. Kerk: 10 en 18.30 uur ds. Slingenberg. Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 uur ds. C. van de Berg. Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 uur ds. J. Catsburg. Geref. Gem. (Syn.): 10 en 18.30 uur leesdienst. Geref. Gem (Ned.): 10 en 18.30 uur ds. M. van Beek. Nad. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10 en 18.30 uur ds. P. W. van de Veen Ver. v. Vrijz. Herv.: 19.15 uur ds. W. F. Monné uit IJssel- stein. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur ds. W. E. van Petegem (Bed H.A.). Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur de heer B. Roest. R.K. Kerk: 8.30 uur H. Mis. AMERONGEN Tijdens een infor mele bijeenkomst van de vrijwillige brandweer werd door de burgemeester van Amerongen aan de heer T. Eyffius, voorzitter van de vrijwillige brandweer vereniging 't vergulde kruis voor 40-ja- rige brandweerdienst uitgereikt met de bijbehorende oorkonde. De heer Eyffius kwam op 21 mei 1927 bij de brandweer. Vele jaren was hij commandant van het korps. Sinds enke le jaren is hij niet meer in actieve brandweerdienst. Hij dient de vereni ging thans als voorzitter. VEENENDAAL De heer M. A. G. van D. uit Veenendaal lette donderdag op de Prins Bernhardlaan bij het weg rijden van de parkeerstrook niet vol doende op het hem achteropkomende verkeer. Het gevolg was dat een per sonenwagen, bestuurd door de heer M. G. van D., eveneens uit Veenendaal, te gen hem aanreed. Beide wagens werden beschadigd. AMERONGEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Amerongen vergadert woensdag - 13 september in het „Dorpshuis". Op deze avond zal de heer J. Schuur- huis een inleiding houden over het on derwerp „Antiek in onze woning." Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Geref. Gem.: 9.30 en 18.30 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 18.30 u. leesdienst. Ned. Prot Bonr: 10.30 uur nxej. ds. J. Ph. Feikema (Rem.) uit Driebergen. Geref. Kerk: 10 uur ds. L. Zwaan en 18.30 uur ds. L. Hoorweg. 10 uur ds. L. Hoorweg en 18.30 uur ds. L. Zwaan. VEENENDAAL Zaterdag 9 sept.: J. H. Kets, Hoofdstr. 26, telef. 10056. Zondag 10 sept.: H. E. G. Pilon, Kerke wijk 82, telef. 12481. Apotheek: M. H. L. Zuidersma, Hoofd str. 53. telef. 12123. Tandartsen Veenendaal-Rhenen: Spoed gevallen, telef. 0838512945. RHENEN Voor Rhenen neemt waar dr. Wijchers, telef. 2328. EDERVEEN, DE KLOMP en RENSWOUDE Dr. Rademaker uit Ederveen, telef. 201. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar: dr. Zandijk uit Kesteren, telef. 08886—201. OPHEUSDEN Voor Opheusden, Echteld, Ochtenen en Dodewaard neemt waar: dr. Jonker uit Opheusden, telef. 08887393. AMERONGEN, LEERSUM en ELST Van Ommeren te Eist, telef. 08377217. KESTEREN /TIEL Naar wij ver nemen zal de druivenprinses uit Naald wijk met haar beide hofdames een be zoek brengen aan het fruiscorso te Tiel, dat morgenmiddag plaats vindt. Hoogstwaarschijnlijk zal het illustere gezelschap eveneens kennis willen ma ken met de oogstfee en haar gevolg. VEENENDAAL Sinds gistermid dag het mobiele informatiecentrum van het Verbond voor Veilig Verkeer stand plaats koos op de Markt hebben tien tallen personen van de gelegenheid ge bruik gemaakt hun gezichtsvermogen en reactievermogen aan een test te o derwerpen. Veenendaal's vurigste pro pagandist voor Veilig Verkeer, briga dier C. A. Visser, was gisteren de eer ste die de test aflegde. Bij de test gaat men er van uit, dat niet alleen het onderhoud van de voer tuigen van groot belang is voor de ver keersveiligheid, maar dat ook de fysie ke gesteldheid van de weggebruiker van invloed is op zijn weggedrag. Met behulp van het ortho-Rater test apparaat wordt nagegaan hoe het ge zichtsvermogen is met betrekking tot gezichtsscherpte, oogstand, afstand- of dieptewaameming en kleurgevoelig heid. Met een ander apparaat wordt na gegaan of het oog op de juiste wijze en binnen de daarvoor toegestane tijds limiet na verblinding door een tegen ligger zich aanpast. Verblinding wordt door de ogen aan een in tijdsduur va riabel en fel lichtschijnsel bloot te stel len. Sinds het Verbond voor Veilig Ver keer met het nieuwe informatiecentrum diverse plaatsen in het land heeft be zocht hebben zich ongeveer 45.000 au tomobilisten aan een test onderworpen. Tot hedenavond half zes is men op de Markt nog in de gelegenheid aan de test deel te nemen. ADVERTENTIE VEENENDAAL/ALMELO De president van de Almelose Arrondisse mentsrechtbank, mr. H.- J. J. van der Biezen heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat door de Veenendaalse N.V. E. A. Lokhorst tegen de N.V. Huisman uit Almelo was aangespan nen. De beide bedrijven maakten bij het adverteren met en het verkopen van machines, die bestemd zijn voor de pluimveesector, gebruik van eenzelfde handelsmerk. Dit merkteken bestaat uit een haan, waarvan het lijf gevormd wordt door een tandwiel. De president stelde Lokhorst in het gelijk en ver bood de N.V. Huisman om tien dagen Totale aanvoer 4690 stuks. Runderen 1274; vette kalveren 190; graskalveren 32; nuchtere kalveren 343; schapen 1443 varkens boven 100 kg 437; varkens be neden 100 kg 22; biggen 898; bokken en geiten 51. Pryzen (in guldens): melk- en kalf- koeien, p. st. 10001475; kalfvaarzen, p. st. 10201225; vare koeien, p. st. 920 1080; pinken, p. st. 675725; stieren, p. st. 7751220; graskalveren, p. st. 360 540; nuchtere kalveren, p. st. 4080; fokkalveren, p. st. 120290; schapen, p. st. 80120; lammeren p. st. 115145; drachtige varkens, p. st. 345500; lo pers, p. st 85115; biggen, p. st. 6274; bokken en geiten, p. st. f 1064; vette koeien le kwal, per kg gesl. gew. 3,80 4,05; vette koeien 2e kwal. per kg gesl. gew. 3,603,80; vette koeien 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,203,60; vette kal veren le kwal, per kg lev. gew. 3,50 3,65; vette kalveren 2e kwal. per kg lev. gew. 3,303,50; vette kalveren 3e kwal. per kg lev. gew. 3,003,30; nuchtere kalveren per kg lev. gew. 1,401,80; zware vette varkens, per kg lev. gew. 1,801,85; zouters, per kg lev. gew. 2,10 2,15; slachtzeugen per kg lev. gew. 1,601,65; jonge slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,651,75. Overzicht (resp. handel en pry zen): melk- en kalf koeien: rustig, nietr geheel prijshoudend; vette koeien: flauw, prijs houdend; vare koeien: stug, even la ger; vette kalveren: flauw, prijshou dend; graskalveren: matig, prijshou dend; nuchtere kalveren: willig, prijs houdend; fokkalveren: vlug, prijshou dend; schapen: kalm, niet geheel prijs houdend; lammeren: kalm, niet geheel prijshoudend; varkens: matig, prijshou dend; biggen: matig, prijshoudend. na het uitspreken van het vonnis het merkteken nog te gebruiken op straffe van een boete van f 1000,- voor elke overtreding. De Almelose N.V. werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding ten bedra ge van f 300,-. RHENEN De nieuwe winkelvesti gingen zijn in Rhenen de laatste tijd aan de orde van de dag. Was het eer gisteren de slagerij van de heer A. van Dyk, aan het Fred. v. d. Paltshof, gis termiddag om halfdrie opende de heer P. Winkel zijn nieuwe zaak in dames- stoffen aan de Molenstraat, genaamd Huize „Modern". Burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal opende de deur met een sleutel, die hem netjes op een kussen werd aangeboden door het dochtertje Anja. De burgemeester was vergezeld van de wethouder mr. J. Deen. De RMC werd vertegenwoordigd door de bestuursleden C. A. Drost en J. Drost. Zowel slager Van Dijk als de heer Winkel heeft ter gelegenheid van hun opening onmiddellijk aansluiting gezocht bij de Rhenense Middenstands Centrale. De heer Winkel, oorspronkelijk inwo ner van Culemborg, was voor een jaar nog chef van de afdeling produktie in de tricotsector in een Rhenen's textiel bedrijf. Door arbeidsmoeilijkheden in de textiel werd hij ontslagen. Na rijp be raad kocht hij een oud pand aan de Molenstraat, verbouwde dit van top tot teen en zo kon gistermiddag iedereen een prachtige nieuwe zaak, modem en smaakvol ingericht, bewonder. Een dergelijke winkel was in Rhenen nog niet gevestigd. Huize „Modem" verkoopt damesstoffen met alle mogelij ke bij-artikelen. Men kan er een „lap" uitzoeken en zelf een japon maken. Men kan er ook een japon laten maken. De heer Winkel vertelde met iedere fabrikant te kunnen concurreren. Hij beschikt over 1000 patronen, zodat de dames op hun gemak kunnen kiezen. Naast de winkel is 'n naaikamer en een paskamer. De heer en mevrouw Win kel geven ook adviezen, wanneer de koopsters zelf een japon willen maken. Huize „Modern" ontving ter gelegen heid van de opening bijzonder veel blij ken van sympathie. De winkelruimte was in een bloemenzee herschapen. Voor het winkelcentrum betekent Hui ze „Modem" weer een belangrijke aan winst. De plannen van de hervormde ge meente te Veenendaal voor de bouw van een wijkcentrum in de wijkge- meente west hebben vaste vorm ge kregen. Het gebouw, dat zowel voor godsdienstoefeningen als vereni- gings- en jeugdwerk dienst zal doen, komt in de wijk „Molenbrug" in de nabijheid van het Panhuis, maar later toch weer in haar bezit gekomen. Zij dragen het opschrift: „De Kerck van Veenendaal". De ouderdom van de bekers wordt ge schat op driehonderd jaar. Het oude avondmaalstin is spoorloos verdwe nen. Eveneens uniek zijn volgens de deskundige van monumentenzorg de ruim 250 jaar oude psalmborden, die vroeger aan de preekstoel hingen. Eigenlijk, schrijft ds. Vroeginde weij, zouden ze weer een plaats aan de muur van de kerk moeten krij gen. De jeugd vanaf 15 jaar kan weer terecht in de kelder onder de her vormde Sionskerk te Veenendaal. De kelder is iedere zaterdagavond ge- tot half opend van half acht elf. De hervormde gemeente te Scher- penzeel zal binnenkort 'n kerkelijke gids laten verschijnen. De kerkeraad is bezig met de samenstelling er van. De gids zal nog dit najaar aan alle hervormde gezinnen worden toegezonden. Bij de hervormde gemeente te Scherpenzeel wordt huisbezoek een week van tevoren met datum en uur schriftelijk aangekondigd. Deze nieu we methode voldoet goed. De hervormde ds. S. P. van Assenbergh te Veenendaal zal voor gaan in een herdenkingsdienst van de 45 jaar oude jongelings- en meis jesvereniging te Kampen. Deze dienst wordt gehouden in het kader van een jeugdweekend op 16 en 17 september, waarvoor jongelui van andere gemeenten zijn uitgenodigd. Het winterseizoenprogramma, dat de hervormde jeugdraad te Ederveen heeft opgesteld wordt geopend met een bijeenkomst, waaraan mede werking verlenen dr. C. Graafland, hervormd predikant te Veenendaal en het Ederveens hervormd jeugd koor onder leiding van mevr. Boeve. Het winterwerk voor de hervorm de jeugd van Renswoude op cate chisaties en verenigingen wordt ge opend met een speciale dienst op zondag 24 september. Ds. A. Vroegindeweij te Veenen daal schrijft in het hervormde „Veens kerkblad" zo nu en dan het een ander over bezittingen van de hervormde gemeente met histori sche waarde. De aandacht van de rijksdienst voor monumentenzorg is nu gevallen op enkele ornamenten in de Oude kerk op de Markt, o.a. de lezenaar van de preekstoel, waar schijnlijk gemaakt rond 1700 en de lezenaar van de voorlezer. Ook de zilveren avondmaalsbekers hebben de belangstelling van monumenten zorg. Deze bekers zijn uit handen van de hervormde gemeente geraakt, RHENEN Sinds zondag 2 juli worden er in de Cunerakerk diensten belegd voor de hervormden die zich rekenen tot de modaliteit van de Gere formeerde Bond. Tot die datum waren de „bonders" bijeen in een evange lisatievereniging, die aparte diensten belegde. In de evangelisatie zorgde het bestuur voor twee preekbeurten van „bonds"-dominees. Momenteel heeft men een beurt, die uitgaat van de kerkeraad van de Hervormde Kerk Rhe nen, behorend tot de „midden-orthodoxe" modaliteit. Ds. N. Kooreman. voorzitter van de kerkeraad gaf een toelichting op het gebeurde. „De gereformeerde bond is nu kerkelijk ingeschakeld, op een wij ze die definitièf beloofd te zijn. Er is enkele jaren geleden een voorstel geweest om het voor een half jaar te proberen, maar dat was eigenlijk geen oplossing. Het bestuur van de evangelisatievereniging zou dan of de zaal kwijtraken of zou deze moe ten doorbetalen en deze oplossingen waren eigenlijk geen van beide be vredigend. Nu heeft men afgesproken, om definitief bijeen te komen in de Cunerakerk onder gezag van de ker keraad. De oplossing is tot stand ge komen doordat een commissie van kerkeraadsleden is gaan praten met het bestuur van de evangelisatiever eniging. De predikanten hebben zich hierbij de op achtergrond ge houden", aldus ds. Kooreman. Iedere zondag om 9 uur wordt de „bonds"-dienst gehouden in de Cu nerakerk. Op dezelfde tijd begint 'n „gewone" dienst in de Ulo. De pre dikant die in de Ulo voorgaat moet om half elf een dienst leiden in de Cunerakerk, zodat er een afspraak is dat de diensten van de gerefor meerde bond om kwart over tien af gelopen moeten zijn. Er is door de „bonders" in het begin ook om een tweede dienst gevraagd, maar la ter heeft men deze eis laten vallen. „Iedere zondagmorgen zal er een dienst voor deze groep gehouden wor den", aldus ds. Kooreman, „behal ve eenmaal in oktober. Die ene uit zondering staat in verband met de avondmaalsdienst, die dan gehouden wordt. We houden hier viermaal per jaar een avondmaalsdienst, die des morgens om 10 uur begint. Indien men later begint wordt het veel te laat voordat de dienst afgelopen is. We hebben het zo geregeld, dat in ok tober door ds. Westra en mij de bei de diensten van die dag geleid wor den. De één de ochtenddienst en de andere de voortzetting van het avondmaal en de nabetrachting in de middagdienst De andere malen dat het avondmaal gevierd wordt zal een gereformeerde bondsdominee de voortzetting en de nabetrachting houden, zodat de „bonders" ook in de gelegenheid zijn het avondmaal mee te vieren onder een „eigen" predikant. Voorlopig zal er ook een maal per jaar een doopdienst zijn om 9 uur, indien noodzakelijk eventuéel ook nog een tweede maal. De diensten staan onder verant woording van de kerkeraad, zodat er ook steeds ouderlingen en diake nen bij de dienst aanwezig zullen zijn. De 200 leden die op de leden lijst voorkomen, (hierbij zijn de ge zinsleden niet meegerekend) zullen bij gaan dragen in de kerkelijke las ten, door het betalen van een vrij willige bijdrage en bijdragen voor de generale kas. De predikanten die een beurt in de 9 uur-dienst komen vervullen worden door de kerkeraad betaald. „Er is een mogelijkheid opengela ten om in de toekomst een gerefor meerde bondspredikant te beroepen", vertelde ds. Kooreman, „maar dan zal er eerst een derde predikants plaats ingesteld worden. Er is uit drukkelijk overeengekomen dat als een van de bestaande predikants plaatsen vacant wordt hiervoor een niet-bonder beroepen zal worden, maar in principe bestaat de moge lijkheid dat er in Rhenen nog eens een „bonder" beroepen zal worden." „Dé droeve omstandigheid in on ze hervormde kerk van het naast elkaar voortgaan van verschillende groepen binnen die kerk, eigenlijk kerkjes in de kerk, is door deze re geling voor een deel uit de weg ge ruimd en dat stemt toch wel tot ver heuging. Ik hoop ook dat er een ver dere integratie komt, waarbij de bondsleden naar de avonddiensten in de Cunerakerk zullen gaan, zodat er werkelijk weer van een kerk gespro ken kan worden", aldus ds. Koore man. In kerkelijke kringen laat men bepaalde antiquiteiten nog niet zo gemakkelijk los. In 't kerkblad van de hervormde gemeente te Veenen daal worden nog regelmatig zen- dingsgiften verantwoord onder het motto „Voor de zwartjes". We zou den toch wel even vreemd opkijken als we in de een of andere Afrikaan se kerkbode zagen staan „f 1,25 voor de witmensjes".

De Vallei | 1967 | | pagina 3