Onze rekruten worden langer, dommer en onevenwichtiger Thuiskomen kan een genot zijn ma T v Rode Kruiskisten werden vaak onnodig geopend IGLO SOEPGROENTEN 35 ct KLM vliegt 2 maal per dag Sc hip hol-Antwerpen v.v. BOOTZ Nu lekker goedkoop! Mende treedt af als F.D.P.-chef VAN ONZE LEESTAFEL Gat in geheugen Poppenkast iNMrJjH De zaterdagmiddag GROEIEND AANTAL SIMULANTEN Afkeuringen wegens letsel in 6 jaar verdubbeld OPENHARTIGHEID OVER HOMOFILIE KEURINGSRADEN NIET NODIG SLECHTE OGEN REDWATEREN LENGTE Nieuw topic: Bootz Jonge genever is Extra Zacht APPELEN DOORGEDRAAID IN BELGIË Aanval Giinther Grass op heksenjacht 7 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE DEN HAAG De ervaringen die het ministerie van Defensie de laatste jaren bij de keuring voor de militaire dienst heeft opgedaan, leren duidelijk dat: 1. Steeds meer jongelui durven bekennen dat zy homoseksueel zijn. 2. De Nederlandse rekruut de laatste zes jaar vier en een halve centimeter is gegroeid. 3. Het aantal simulanten toeneemt. 4. De intelligentie en geestelijke stabiliteit van de aanstaande dienstplichtigen opvallend is teruggelopen. 5. De opgroeiende jeugd van Amsterdam en overig Noord-Holland het hoogste aantal jongens telt met het gunstigste intelllgentiecflfer één, die van Limburg het laagste aantal. 6. Het aantal afkeuringen wegens letsel (verkeersongevallen en dergelijke) de laatste zes jaar is verdubbeld. De kolonel-arts K. A. Lijfering, hoofd van de sectie geneeskundige aangele genheden van de Inspectie militair-ge neeskundige dienst, beschikt over een stortvloed van cijfers om deze conclu sies te bewijzen. Hij kan bijna alle ont wikkelingen wel verklaren, alleen bij het begrip intelligentie staat hij voor een raadsel: „We hebben weieens een piek gekend, maar die was verklaarbaar. Dat was in '55 oen we op de keuring de jongens kregen die in de oorlogsjaren op de la gere schoolbanken hadden gezeen. Acht procent van de kandidaten voor de dienst werd toen wegens een te lage intelligentie afgekeurd (in 1945 was dat drie procent). In 1965 was het percenta ge teruggelopen tot vijf, maar nu zit ten we alweer op bijna 7,7 procent," „En wie zegt dat dit cijfer later op nieuw een piek zal blijken? Het kan best zijn dat dit peil nog jaren blijft gehandhaafd of dat het percentage zelfs nog naar boven wordt gestuwd. Ik kan ditmaal echt niet zeggen waaraan dat hoge cijfer ligt. Het is best mogelijk dat het gewoon maar een toevalligheid is". Ieder jaar worden zo'n honderddui zend jongens voor de militaire dienst gekeurd. Dat gebeurt bij zeven keu- rings- en indelingsraden. Het land is daartoe verdeeld in zeven districten. De raden zijn gevestigd in Roermond, Bre da, Delft, Utrecht, Amsterdam, Deven ter en Groningen. Tot 1960 waren er twaalf indelingsra den. Per dag kwamen toen gemiddeld veertig jongens onder het kritische oog van de dokter. Het ministerie van de fensie heeft daarna een reorganisatie toegepast, die echter nog altijd niet is voltooid. Naar wordt verwacht zal die pas in 1969 achter de rug zijn. Dan zal ook hét noordoosten van het land op nieuw zijn ingedeeld. De jongens van de Veluwe, die nu nog in Utrecht worden gekeurd zullen straks naar Deventer moeten, terwijl de jon gelui uit Zuid-Friesland en Zuid-oost Drente, die nu in Deventer hun borst bloot moeten maken, dat over een paar jaar in Groningen zullen doen. De keuringsraad Delft verwerkt de grootste toeloop van aanstaande recru- ten (gemiddeld 120 per dag), alle andere raden hebben een keuringscapaciteit van tachtig jongens per dag, zegt lui tenant-kolonel J. M. Lagendijk, hoofd van het Bureau indelingsraden van het ministerie van Defensie. Kolonel Lijfering vindt het niet nodig dat gezonde militairen die verder niets mankeren zes weken na hun opkomst in werkelijke dienst opnieuw een fikse keuring ondergaan. Deze tweede keu ring de zogeheten Tilanus-keuring, genoemd naar het lid van de Tweede Kamer wijlen dr. H. W. Tilanus wordt de laatste twee jaar op ongeveer éénderde tot éénvijfde van de dienst plichtigen toegepast. „We pakken de jongens ook nog wel als ze op de eerste dag van hun dienst tijd de poort binnenkomen. Er zitten immers maanden tussen de dag van de keuring en de dag van opkomst. Daarin kan van alles zijn gebeurd. En tussen de eerste dag en de keuring na zes we ken kijken we ook goed uit. Als een knaap na een dag of wat enorme heim wee krijgt, zullen we echt niet aarzelen om de jongen maar weer naar huis te sturen. Zo zijn er nog meer voorbeel den: recente maagzweren, iemand maakt een val en krijgt letsel". „Een andere situatie: een dienstplich tige die de militaire dienst ingaat met naar hij zelf vindt een oogafwij king, kan bij de Tilanus-keuring of tus sentijds al de mededeling krijgen dat hij de dienst uit mag op grond van slechte ogen". „Die slechte ogen had hij naar we aannemen ook al op de eerste dag, maar niet iedere recruut met oogafwij kingen wordt doorgestuurd naar de spe cialist. Dat zou enorm veel tijd gaan kosten. Maar het is de specialist die iemand op z'n ogen afkeurt. Overigens gaat het hier maar om een klein aan tal militairen". Dat het aantal afkeuringen de laat ste jaren procentueel is gestegen dit jaar dertig procent van het totaal komt ook doordat de medische weten schap (net als de meeste wetenschap pen) vorderingen blijft maken. „We krijgen een steeds beter inzicht in de ziektebeelden. Daarom zijn we de laatste tijd voorzichtiger geworden met asma en andere longkwalen, allergi sche aandoeningen, nierziekten en bij voorbeeld bedwateren", legt kolonel Lijfering uit. „Ook onze eigen ervaring wordt steeds groter. We staan ook wat sceptischer tegenover dienstplichtigen die in hun jeugd reuma hebben gehad. In het verleden plaatsten we voor bed- wateraars wel wekkertjes op de solda- tenkamers maar dat leidde tot niets, in ieder geval niet tot het gestelde doel". Het simuleren neemt toe en dat vindt de kolonel-arts niet vreemd: „Hoeveel populair-wetenschappelijke boeken op 't gebied van de geneeskunde zijn er niet op de markt gekomen? Ook de leken weten veel meer van ziekten dan vroe ger. Het komt nogal eens voor dat de aanstaande dienstplichtigen wordt aan geraden: Als je nou dit of dat voor wendt word je wel afgekeurd". „Er zijn ook ouders, die hoe vreemd 't ook moge klinken hun zoon adviseren: Zeg maar dat je homofiel bent, dan laten ze je wel gaan. Maar dat laatste weet ik zo net nog niet, want hoe openlijker er tegenwoordig voor de homoseksualiteit wordt uitge komen ook op de militaire keuringen en dan is het vaak terecht gemeend hoe meer wij inzicht krijgen in de figu ren die homofiele neigingen vertonen". Kolonel Lijfering komt dan met een lijstje over het stijgende aantal afkeu ringen wegens tekort aan stabiliteit (on rust- en onlustgevoelens, negativisme, neurose): 2,95 pet. in 1961, 1964: 3,16 procent, 1966: 4,72 procent, 1967: 5,15 procent. Een zesde deel van de dit jaar afgekeurden kon gaan wegens te gerin ge stabiliteit, bijna een kwart wegens een tekort aan voldoende intelligentie. „De gemiddelde lengte van alle ge- keurden in 1961 was 1,736 meter, die van de gèkeurden in 1967 ruim 4 centi meter meer: 1,78 meter. Lengte is ech ter niet altijd kracht", zegt kolonel Lij fering er droogjes bij. Overste Lagendijk laat nog even we ten dat de dienstplichtige lang niet al tijd op zijn wenken wordt bediend. „Bijna de helft wil bij de marine of luchtmacht worden ingedeeld. Dat kan natuurlijk niet. Dan zou je de zaak op z'n kop zetten. Van de goedgekeurde jongelui gaat tachtig procent naar de landmacht, twaalf procent naar de luchtmacht en acht procent naar de marine. De Beechcraft „Queeti-Air", waarmee de K.L.M. de nieuwe luchtverbinding AmsterdamAntwerpen zal onder houden. BONN Erich Mende, de landelijke voorzitter van de liberale vrye demo cratische partij (FDP), heeft zijn af treden aangekondigd. Op het jaarcon gres van de liberale oppositiepartij zal de 50-jarige voorzitter zich niet herkiesbaar stellen. Mende, die zeven jaar partijleider is geweest, verklaarde dat zijn besluit af te treden een gevolg was van een con flict tussen zijn beroep en het partij voorzitterschap. Gisteren werd bekend gemaakt dat Mende het voorzitter schap op zich had genomen van de raad van commissarissen van de Over zeese Investeringsmaatschappij. Het is niet bekend of deze benoeming binnen de partij op verzet stuitte, dat zijn af treden noodzakelijk maakte. In de periode dat de F.D.P. met de christen-democraten en de christen-so cialistische unie in de regering zat, was Mende vicekanselier onder Lud- wig Erhard en minister van Duitse za ken. ADVERTENTIE Vooral in de winter. Het hóórt ook een genot te zijn, want hoe zouden we anders die kille, schemerige maanden doorkomen? Thuis moeten we het goed hebben. Het moet er blij en behaaglijk zijn. Dit is te belangrijk voor een wenkje hier en een ideetje daar. Margriet bekijkt bet van alle kanten. Zestien extra pagina's in kleuren - een gids naar een welkom- thuis - Margriet Apart, een uitneembare bijlage in nummer 37 van 16 september. Margriet Apart praat met n over warmte. Warmte is meer dan temperatuur. Niet alleen •warmtebronnen komen ter sprake, maar ook hun verstandigste opstelling en gebruik. Ventilatie. Wat te doen tegen te droge en tegen te vochtige lucht. Isolatie: hoe houdt u de Warmte in huis? En wat er ook bij hoort - hoe beschermt u gemakkelijk uw waterleiding en andere installaties Margriet Apart vertelt u over licht; niet gewoon om bij te zien, maar om in te leven. Licht, dat is ook kleur en glans. Hoe maakt u een saaie hoek wakker? U krijgt een hele reeks kleuren voor ogen, en wat ze voor u kunnen doen. Van welke kleuren houdt bijvoorbeeld mahonie? eikehout? teak? Welke kleuren houden van elkaar? Margriet Apart geeft raad en informatie... geeft u vooral een stimulans om van uw huis een thuis te maken. Waar u van de winter geborgen en helemaal uzelf bent. Margriet bekijkt het met uw ogen. Beter krijgt niemand het te zien. margriet Verkrii sbaar ot> 50i Losse nummers 60 cent Verkrijgbaar op 5000 verkooppunten DEN HAAG. De K.L.M. gaat van 19 september af met een gehuurd vlieg tuig (inclusief bemanning) een dienst onderhouden tussen Amsterdam en Ant werpen. Deze afstand die een vliegtyd vergt van 55 minuten, zal tweemaal per dag heen en weer worden gevlogen. Er zijn twee uitgangspunten bij de K.L.M. voor het instellen van deze dienst: Het passagiersvervoer van en naar Antwerpen kan tot ontwikkeling wor den gebracht: De snel groeiende industriegebieden in zuidwest Brabant en Zeeuws Vlaan deren krijgen een goede luchtverbinding met Schiphol. De dienst zal worden gevlogen met een aan negen reizigers plaats biedende Beechcraft „Queen Air" van de Belgi sche maatschappij Delta Air Transport. Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man. nog zién, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat li TOPIC blijft roken? Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hele fles fl 0,15 I"\er Herr Oberbürgermeister van de de Duitse stad Keulen wil een ko pie van het bekende, door Zadkine ver vaardigde oorlogsmonument in Rotter dam in zijn stad plaatsen. Volgens hem, past het beeld evengoed In Keu len als in Rotterdam, releveert de „Leeuwarder Courant" (onafh.). „Beide steden zijn in de oorlog, zonder dat de bevolking er iets aan kon doen, stuk gebombardeerd. Uit beide steden is het hart weggesla gen, wat gesymboliseerd wordt door het gat m het lichaam van het beeld. De Keulse Herr Ober bürgermeister heeft een gat in zijn geheugen. Het beeld van Zadkine herinnert aan de misdadigste epi sode uit de misdadige Duitse over val op Nederland in de mei-dagen van 1940. De vliegtuigen, die Rot terdam bombardeerden, stegen ook op van vliegvelden bij Keulen. Er is niets van bekend, dat de bevol king van Keulen zich toen al zo lotsverbonden met de bevolking van Rotterdam toonde, dat zij heeft ge protesteerd tegen het bombarde ment van Rotterdam. Het geheu gen van de stad Rotterdam zal wel zo goed zijn, dat zij geen mede werking verleent aan het Keulse plan. De mensen uit Keulen, de Oberbürgermeister incluis, kunnen het beeld van Zadkine te allen tijde komen bekijken in Rotterdam. En gedenken". 20 l '"senoritas* f.2.- HASSELT (België). Duizenden ki lo's rijpe appelen worden door de kwe kers in het noordoosten van België op de mesthoop gegooid als gevolg van de overproduktie. Onlangs heeft een vrachtwagen van de fruitmarkt van St.-Truiden ruim 25.000 kg appelen ge stort op de vuilnisbelt van Meiveren. Op de markt van St.-Truiden is de prijs van James Grieve appelen ge daald tot 2.9 franc, 21 ct. per kilo. Vol gens de EEG-marktbepalingen krijgen de kwekers deze schadeloosstelling als de appelen niet voor de consumptie ge bruikt worden. Op de fruitmarkt van Kerniel zijn reeds vijf ton appelen doorgedraaid. UTRECHT Veertien handlampen, vyf verbandtrommels en drie dekens werden vermist, twee kisten werden by aanrydingen vernield, zeven maal werd de inhoud van verbandtrommels gebruikt, van vyf kisten verdwenen kaartjes aan de slui tingen en negentig maal werden de kisten louter uit nieuwsgierigheid geopend, zonder dat er echter iets werd vermist. Dat is de voorlopige balans van de proef met de Rode-Kruiskisten langs de rijksweg van Utrecht naar Gouda, die nu een half jaar duurt. „Een moeilijkheid is, dat wij onmo gelijk kunnen controleren, waarom de kisten precies worden opengemaakt en wat er met de inhoud gebeurt. In som mige gevallen wees de aanwezigheid van kluiten aarde in een kist erop, dat de inhoud ook gebruikt was", zegt kapitein HAMBURG De Westduitse schrij ver Giinther Grass heeft in een open brief in het weekblad Die Zeit presi dent Novotny van Tsjecho-Slowakije gevraagd vrijheid van gedachten te waarborgen voor zijn collegae auteurs in dat land. Aanleiding tot Grass' ver zoek is een manifest waarin meer dan driehonderd intellectuelen in Tsjecho- Slowakije zich hebben gericht tegen hun regering. In dat manifest spreken de onderte kenaars zich uit tegen de „heksenjacht van uitgesproken fascistisch karakter" die door de leider van de communisti sche partij in hun land tegen de intel lectuelen wordt gevoerd. Grass zegt in zijn open brief zich bij het protest aan te sluiten en hij vraagt afschaffing van de censuur om auteurs, toneel schrijvers, cineasten en geleerden in staat te stellen in vrijheid te scheppen. W. F. K. J. F. Frackers van de sectie bijzondere verkeerstaken van de Rijks politie, die met het algehele toezicht op deze proefneming is belast. Op de kisten is nu een mededeling aangebracht, waarbij de inhoud van de kisten bij het publiek als bescherming wordt aanbevolen in geval van nood. „Deze opschriften hebben over het al gemeen het zonder enige noodzaak openmaken van de kisten sterk vermin derd", aldus kapitein Frackers. De proef zal een jaar duren. J^e Tweede Kamer heeft tot nu toe twee openbare gehoren zoge naamde hearings gehouden in „de provincie". Beide malen deed men dat in een stadsschouwburg, de eerste maal in die van Enschede, de tweede maal vorige week in die van Tilburg. Men zon, schampert het „Al gemeen Dagblad" (onafh. lib.) bijna een diepe betekenis gaan hechten aan de keuze van deze plaatsen van samen komst tussen volksvertegenwoordigers en mensen uit de „regio". „Het enige verschil tussen zulk een „openbaar gehoor" en een to neelstuk is namelijk, dat de optre denden in het laatste geval hun rol uit het hoofd moeten leren. Bij een „openbaar gehoor" mag de tekst worden voorgelezen. Die teksten zijn bovendien tevoren al toege zonden aan die leden van de Ka mercommissies die de „hearing" houden. Zij hebben al die woorden al die wensen dus thuis al kunnen bestuderen en hebben hun vragen braaf kunnen voorbereiden, 't Eni ge spontane element in heel de séance is, dat de „gehoorden" de vragen der Kamerleden op al dan niet duidelijke wijze moeten be- antwoorden. De Tweede Kamer is, menen wij, met opvoeringen van deze poppen kast op de verkeerde weg. Tilburgs burgemeester, mr. H. J. W. Becht, riep woensdag uit dat dit openbare gehoor een hoogtepunt voor zijn stad was. Waarom? Om dat hij en anderen nu eindelijk eens met Kamerleden konden pra ten? Weineen. De vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer heeft al twee keer vertrouwelijk gesproken met het Tilburgse gemeentebestuur en met andere belanghebbenden over de werkloosheid in de stad en in heel Midden-Brabant. En als het rap- port-Goldschmidt klaar zal zijn volgt nog zulk een gesprek. Over gebrek aan contact met de volks vertegenwoordiging behoeft dus niet te worden geklaagd. Het gaat hier alleen maar om een aantal regels in kranten en om het aantal minuten op de televisie. Dat wordt gretig geturfd". JJet gesprek tussen werkgevers en werknemers in de detailhandel over een vrije zaterdagmiddag is vast gelopen. Gelukkig, meent de Leeuwar der Courant (onafh.). „Het zou volslagen in strijd zijn met de functie en het belang van het winkelbedrijf, wanneer men des zaterdagsmiddags zou sluiten. Dat heeft niets te maken met de vijfdaagse werkweek. Voor die verloren zaterdagmiddag kan com pensatie op een andere dag worden geboden. Er is geen enkele reden om te stellen, dat de zaterdagmid dag zo'n bijzondere middag is, dat iedereen in principe van werken in die uren moet worden vrijgesteld. Wanneer de aard van de arbeid meebrengt, dat men des zaterdags middags werkt, dan moet men zich daarin schikken of naar een ander beroep omzien. Er zijn legioenen werknemers in allerlei branches, die ook die middag in touw zijn. In de Bondsrepubliek mogen de winkels uitsluitend de eerste zater dagmiddag van elke maand open zijn. De andere zaterdagmiddagen is het er de dood in de pot. Alle stadscentra zijn leeg en stil; alle gezelligheid is verdwenen. In West-Berlijn probeert de Senaat nu de winkels een paar zaterdagen in het jaar tot negen uur 's avonds open te houden. Studenten en ande re rumoerige jongelieden gaan er tegenin, waardoor het de vraag is of men de bepaald niet uit weelde genomen maatregel kan uitvoeren. De vakorganisaties ten onzent zou den moeten beseffen, dat winkelen behalve een levensgewichtige nood zaak ook een plezierige, vrijetijdsbe steding kan zijn. En dat dit een ontwikkeling is, waar patroons en personeel zich niet domweg aan kunnen onttrek ken". ADVERTENTIE 8 zomerverse groenten voor 6 tot 8 borden smakelijke groentesoep. Heerlijk van Iglo. Neem gauw een paar bekertjes mee. Tijdelijk maar 35 centl VAN 40T VOOR

De Vallei | 1967 | | pagina 7