u 3 Europa's POLEN KIJKEN ZEER WANTROUWEND De Gaulle voor eenheid van Duitsland Ford „proefkonijn" voor vakhond de individuele haarlotion Analfabetisme neemt nog ieder jaar in de wereld toe Felle aanval van Breznjef op Chinese leiders KROMMENIE VINYL ET Koffermoord in Parijs R.L. blijft in hechtenis Onderwijzers in V.S. staken NIEUWE OOGST CEtaiüIMf Cetaflex witte houtlijr Partij-gevechten in Aden t\erdonck MATRASSEN 9 77 7 2 NAJAARSBEURS vakbeurzen: VERLICHTINGS- èn ELEKTR. HUISH. ART. S'70 en REKLAME '68 Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar U Drievoudige moord van afgewezen riend Apen-infectie ook in Zuid-Slavië IVYSZISSKY VERSCHIL Douane staakt op vliegveld Brussel Morganatisch huwelijk Noorse kroonprins? ▲A ▼T II Ail R TA II AC HAARTABAC is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. HAARTABAC werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAC in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAURER WIRTZ STOLBERG IM RHEIXLAXD Vijfling kan niet naar kleuterschool Rumoer in Djauarta om stewardessen bessenjenever Haal Henkes in huis! Op tientallen plaatsen in Nederland kunt u een Perzisch Tapijt kopen. Er zijn maar vijf plaatsen waar u een tapijt kunt kopen van ^ont VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 ADVERTENTIE **T£»DAa D'"SOAQ 5t'T^aEfl WARSCHAU President De Gaulle heeft de Poolse leiders verteld, dat Duitsland door de Duitsers zelf herenigd moet worden, op voorwaarde dat zij afzien van het recht op kernwapens en zich neerleggen bij de huidige grenzen. De kwestie zou moeten worden geregeld binnen het kader van een Europees veiligheidsstelsel, dat berust op instemming tussen Oost-, West- en Midden- Europa, zo verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse Zaken. De Gaulle zou gezegd hebben, dat Polen niets- te duchten behoeft te hebben van een herenigd Duitsland, als zijn eigen grenzen veiliggesteld zijn en het nieuwe Duitsland niet over atoomwapens beschikt. NEW YORK. In diverse delen van de V.S. zijn of willen de onderwijzers gaan staken. Zij eisen een flinke sala risverhoging en in enkele staten ook verbetering van de secundaire arbeids voorwaarden en het recht om te staken. In de staat Michigan, waar de scho len woensdag hadden moeten beginnen, is nog geen school open. Alleen al in Detroit gaan 300.000 kinderen niet naar school als gevolg van de staking. In New York hebben 45.000 onderwij zers gedreigd ontslag te zullen nemen, als er voor maandag geen akkoord ge sloten is. Komt het akkoord er niet, dan zullen er voor ruim 1 miljoen kinderen geen leerkrachten meer zijn. In St. Louis (Missouri) waar de scho len al acht dagen geleden zijn begon nen, staken 600 van de 800 onderwij zers. Ook in Kentucky en Florida zijn vele scholen nog steeds gesloten. ADVERTENTIE IETS NIEUWS OP DE VLOER? AUBURN (Alabama. V.S.) Don derdag werden drie jonge meisjes ver moord. Een voormalige vriend van een zusje van de meisjes, dat ontsnapte, wordt beschuldigd van drievoudige moord. De commissaris van politie, Fred Ham mock, zei dat drie arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen Albert Sei- bold, 21, een voormalig student van de universiteit van Auburn, die eens een afspraakje had met een van de zusters van de vermoorde meisjes. Hij is nog niet gearresteerd. De slachtoffers zijn Mary Lynn Sin clair, 9, haar zuster Sarah Elizabeth Sinclair, 18 en Mary Durant, 8. De politie zei, dat mevrouw Juanita Sinclair, 40, een weduwe en de moeder van twee van de slachtoffers, gewond werd. De twee andere zusjes Sinclair, Ka- thy, 20 en Fave, 14, waren in het huis, maar ontsnapten. De politie zei, dat Kathy eenmaal een afspraakje had met Seibold. Kathy ont snapte aan de kogels door uit een raam te springen en Faye had zich waarschijnlijk onder een bed verbor gen. De jonge kinderen werden doodge schoten met een jachtgeweer, de 18- jarige werd doodgestoken. De moeder werd ook door schoten uit de buks ge wond. Zij wórdt in een ziekenhuis behan deld. Zij en haar andere dochters staan onder politiebewaking. Het meisje Durant was bij de Sin- clairs op bezoek. FRANKFURT De geheimzinnige „apen-infectie" waaraan in West-Duits- land reeds zes mensen zijn gestorven, heeft zich ook in Zuid-Slavië geopen baard. In Belgrado is een dierenarts die de uit Oeganda stammende groene meerkat had behandeld, die de ziekte kan verspreiden, ziek geworden. Dit is donderdagavond meegedeeld door art sen in Frankfort die met de infectie be smette patiënten behandelen. Het „Paul-Ehrlich"-instituut te Frankfort heeft sedert de ziekte zich in West-Duitsland openbaarde, 30 weten schappelijke instellingen over de gehe le wereld ingelicht. In de universiteits kliniek te Marburg liggen nog 18 pa tiënten in quarantaine en in Frankfort 8. ADVERTENTIE De Gaulle had de verdeling van Duits land „abnormaal" genoemd, waarbij hij gezegd had: „als het criterium van de internationale politiek de wil van het volk is, dan is het verdeelde Duitsland niet'in overeenstemming met dat crite rium". De Poolse president Edward Ochab verzekerde De Gaulle, dat Polen niet tegen normalisatie van de betrekkingen met Bonn is, maar dat er dan eerst een belangrijke wijziging in het beleid van Bonn ten aanzien van O.-Europa moet komen. Hij eiste dat Bonn afstand zou doen van zijn aanspraak 't gehele Duit se volk te vertegenwoordigen en dat het met Oost-Duitsland zou onderhande len in plaats van te proberen het te iso leren. „Het bestaan van de D.D.R. (Oost-Duitsland) is van fundamenteel belang voor de Poolse veiligheid," al dus een Poolse woordvoerder. De Gaulle's opvatting over drie Euro pa's West, Midden en Oost heeft hier belangstelling getrokken omdat dit doet vermoeden dat de Franse presi dent de Polen en andere Sovjet-satellie ten onafhankelijk van Moskou wil ma ken. Kort na zijn aankomst sprak hij over de drie Europa's en vandaag deed hij dit opnieuw. De Gaulle zou betoogd hebben, dat Frankrijk in een uitzonderlijke positie verkeert, omdat het met iedereen Washington, Moskou, Peking, Cairo en Tel Aviv goede betrekkingen onder houdt. De Poolse primaat, Kardinaal YVys- zinskv heeft president De Gaulle in Warschau een brief gezonden, waarin hij hem hartelijk in Polen begroet en hem een reproduktie zendt van de zwarte madonna van Czestochowa, met de Poolse adelaar. De opdracht luidt: „Aan de 'president van de Franse repu bliek van het episcopaat van het dui zendjarige Polen". Onze Parijse correspondent telefo neerde ons gisteravond: Ondanks de geestdrift waarmee de Gaulle in Polen overal ontvangen wordt; is er van de eerste dag af een duide lijk verschil van mening te constateren over de Duitse kwestie tussen de Fran se president en zijn Poolse gespreks partners- Wat het Duitse probleem betreft hier was het verschil van mening het duide lijkst. President Ochab zei in zijn toost dat de eerste en belangrijkste voorwaar de voor een ontspanning in Europa was „een erkenning van de onschendbaar heid van alle in Europa bestaande gren zen". Hiermee doelde hij duidelijk niet alleen op de Oder-Neisse grens, maar ook op die tussen de beide Duitslan- den." O BRUSSEL De douane op het Brus selse vliegveld is gisteren in staking ge gaan (kort voor de middag) en slechts een beambte bleef dienst doen. De an deren zaten buiten in de zon te kaarten en grapjes te maken. De staking heeft plaats uit solidari teit tot steun aan de staking die plaats gevonden heeft van het personeel van het ministerie van Financiën, in hoofd zaak van de afdeling-douane, voor be tere lonen en toeslagen. Het centrum van de staking is aan de Belgisch-Duitse grens, waar het vrachtwagenvervoer tot zo goed als nul gereduceerd is. Van tijd tot tijd gaat de slagboom omhoog om een vrachtwagen door te laten. Er wordt dan geen controle uit geoefend en geen invoerrecht geheven. DEN HAAG Bij KB van 29 augus tus is prof. dr. ir. J. P- Mazure opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor het zittingsjaar dat zal beginnen op 19 sep tember 1967. DETROIT In Amerika is een kwart van alle arbeiders in de automobielin dustrie in staking. Het betreft 159.800 man personeel van Ford, in 59 fabrieken her en der in de Verenigde Staten. De vakbond United Automobile Workers (U.A.W.), wil een nieuw soort arbeids contract afdwingen, dat naast verhoging van loon en toeslagen een gegarandeerd jaarloon inhoudt. De UAW heeft Ford als proefkonijn uitgekozen. Het is niet onmogelijk, dat het uitloopt op een langdurige strijd met de gehele auto-industrie. De voor zitter van de UAW, Walter Reuther, heeft meegedeeld, dat de stakingskas toereikend is voor een staking van 18 weken. De directeur van Ford, Henry Ford- II, noemt de staking ongerechtvaar digd, onnodig en een aanslag op het openbaar belang. De staking zal veel geld kosten, zei hij, maar Ford zal geen beginselen opofferen om tot een snelle ADVERTENTIE OSLO. Noorse kranten maakten don derdag onder grote koppen melding van geruchten volgens welke kroonprins Harald binnenkort toch in het huwelijk zal treden met de 30-jarige Sonja Haraldsen, dochter van een zakenman in Oslo. De kranten schrijven dat het huwelyk mogelijk nog deze maand of ficieel zal worden aangekondigd als koning Olaf van zyn reis naar Zuid- Amerika terugkeert. De afgelopen jaren is reeds verschei dene malen over een huwelijk tussen kroonprins Harald, .die eveneens 30 jaar is, en Sonja Haraldsen gespeculeerd. Twee jaar geleden eisten verscheidene kranten een officiële verklaring. Het hof deelde daarop mee dat de prins toen niet van plan was een morgana tisch huwelijk te sluiten. Ook de Noorse koning Olaf zou het voornemen hebben volgens sommigen. PARIJS Een los-werkman heeft bekend de vrouw te hebben vermoord, wier in stukken gezaagd lyk in koffers op een station in Parijs werd gevonden. Maurice Lazimi (20) legde zyn beken tenis af, nadat de politie juist de iden titeit van het slachtoffer bad vastge steld. De dode vrouw was mevrouw Alice Bitoun, een gewezen danseres, die haar flat door Lazimi liet opschilderen. Lazimi stal bij zijn werkzaamheden in de flat verscheidene blanco cheques, waarvan hij er één van 1000 francs ver zilverde. Bij een tweede poging liep hij tegen de lamp. Toen mevrouw Bitoun hem hierover onderhield, werd de jon gen woedend en sloeg haar met een hamer. Toen hij de volgende dag terug kwam bleek de vrouw dood te zijn, zodat hij zich van het lichaam moest ontdoen. Hij vertelde de politie, dat hij wat zwavelzuur had gekocht, waarmee nij het lichaam in het bad trachtte op te lossen. Toen dit niet lukte, zaagde hij het hoofd en de benen af. Het hoofd wikkelde hij in kranten en zeildoek, waarna hij het in de vuilnisbak gooide. De benen stopte hij in een koffer die aan het slachtoffer had toebehoord, de romp in een andere. Beide koffers droeg hij naar het Gare de Lyon, waar hij ze in bagagekluizen opborg. De benen werden op 1 september ont dekt, en de romp enige dagen later, toen de stank de aandacht begon te trekken. beëindiging van het conflict te komen. Reuther zei, dat hij de arbeiders van General Motors en Chrysler misschien zal verzoeken zonder contract te blijven werken, opdat de stakingskas inkom sten blijft houden. Uit regeringskringen zijn nog geen aanwijzingen ontvangen, dat de over heid zich met het conflict zal bemoeien. De produktie van materiaal voor de oorlog in Viëtnam loopt geen gevaar. Ford-Canada heeft laten weten, dat men met de produktie en de assem blage nog ongeveer twee weken voor uit kan. MARACAIBO, (Venezuela) De eni ge mannelijke vijfling ter wereld is donderdag vier jaar geworden. De moeder van de jongens zei dat ze geen geld heeft om ze naar een kleuter school te sturen. „We hebben een heleboel mensen ge schreven, zelfs de president, maar we hebben geen antwoord gekregen", zei Ines Maria Cuervo Prieto tegen ver slaggevers, terwijl haar 13 kinderen toekeken. Volgens mevrouw Prieto, is er geen openbare kleuterschool in de buurt, wel een privé-school, maar die kost 11 dol lar per maand voor elk kind. Mevrouw Prieto, de vrouw van Efren Prieto, die in dienst is van een Ameri kaanse oliemaatschappij, schonk op 7 september 1963 het leven aan vijf jon gens. Juan José, Otto, Mario, Fernando en Robinson zijn opgegroeid tot gezonde, luidruchtige kereltjes. Mevrouw Prieto zei dat niet veel mensen de beloften, die ze haar had den gedaan bij de geboorte van de vijf ling, waren nagekomen. De werkgever» van haar man hadden hun het materi aal gegeven voor het huis waar ze nu in wonen. BOEDAPEST De Russische par tijleider Leonid Breznjef heeft felle kri tiek geleverd op „Mao Tse-Toeng en zijn handlangers". „Wat deze groep op het ogenblik doet, kan slechts wor den omschreven met het woord contra revolutie. Men kan degenen die het Marxisme-Leninisme door avonturisme en het proletarisch internationalisme door nationalisme vervangen, geen communisten noemen", aldus de eer ste secretaris van de Russische com munistische Partij op een Russisch- Hongaarse vriendschapsbijeenkomst in Boedapest. De Chinese communistische partij beleeft op het ogenblik de meest kri tieke uren in haar geschiedenis. Wij ge loven echter in de uiteindelijke over winning van het socialisme in China. De Sovjet-Unie en het gehele Sovjet volk zullen deze overwinning als een belangrijke zaak toejuichen. Nu echter heersen in China onmenselijke onder drukking, fanatisme van de Rode Gar de en terreur. Zelfs het leger begint te begrijpen, dat de huidige gebeurte nissen in China betekenen dat de op positiekrachten sterker worden, aldus Breznjef. Geen Sovjet-leider heeft tot dusver zulke felle kritiek op de Chine se heersers geleverd. Breznjef spaarde ook de Verenigde Staten niet. Hij stelde het „imperialis me", in het bijzonder dat van de Ver. Staten, aan de kaak. Het brengt ge weld, bloedige misdaden en napalm over de wereld, zei hij. Het was ook de eerste keer dat een Sovjet-leider in een toespraak felle kri tiek oefende op de behandeling van de Amerikaanse negers. Peking heeft financiële steun, politie ke autonomie en grondige uitroeiing van anti-Maoïsten toegezegd aan de pro-Maoïstische Rode Garde in de pro vincie Kwantoeng, in het zuiden van China, waar nog steeds strijd geleverd wordt. Reizigers, die zijn aangekomen uit de provinciehoofdstad Kanton, ver klaarden, dat deze beloften aan de Ro de Garde zijn gedaan door premier Tsjoe en-Lai, tijdens een ontmoeting met de Maoïstische bevelhebbers op het „witte wolk"-vliegveld van Kan ton, eind vorige week. Zij deelden mee, dat er bij aankomst van Tsjoe op het vliegveld strenge vei ligheidsmaatregelen waren genomen, in verband met een demonstratie van duizenden anti-Maoïsten vlak bij het vliegveld. DJAKARATA Vijftig Djakartaan- se studenten zijn donderdag naar het hoofdkantoor gemarcheerd van de Indonesische staatsluchtvaartmaat schappij Garuda om te betogen tegen het plan van de Garuda, Japanse ste wardessen. in plaats van Indonesische te werven. In een petitie aan de directie van de Garuda zeggen de studenten dat het plan een belediging is voor de Indone sische meisjes. ADVERTENTIE LONDEN De Londense Bow Street- rechtbank heeft donderdag een verzoek afgewezen om vrijstelling ten gunste van een zich noemende Nederlander, die in Engeland is gearresteerd op borgtocht waarin hy echter niet K. S. genoemd wordt, zoals hy beweerde, maar René J. A. L. K. S., alias René J. A. L., wordt be schuldigd van verduistering van 350.000 gulden toen hjj employé was van de Sociale Verzekeringsbank in Am sterdam. De vertegenwoordiger van de Neder landse regering, R. S. Lloyd, heeft ver zocht om verlenging van de hechtenis van S., alias L, daar de papieren uit Den Haag nog niet ontvangen waren. De verdediger van S., K. K. Ward, ver zocht om vrijlating op borgtocht, totdat de autoriteiten het bewijs konden leve ren, dat de betrokkene ook werkelijk de man is, die de Nederlandse regering moet hebben. De heer Lloyd zei, dat de vingeraf drukken van L. overeenkwamen met de door de Britse politie genomen afdruk ken van K. S. In antwoord op een vraag van de rechter zei de heer Ward, dat S. sinds 1965 in andere landen had vertoefd en pas twee maanden geleden in Engeland aankwam. Hij verzekerde de rechter te vens, dat borgtocht mogelijk was. Op de vraag van de rechter, wat L. gedaan had sinds zijn komst in Enge land, antwoordde een rechercheur, dat hij zonder werk was geweest en zo hij al werkte, was dit als free-lance foto graaf geweest. De rechter heeft bepaald, dat het verzoek om vrijstelling op borgtocht vol gende week opnieuw kan worden inge diend. L. blijft in elk geval tot 14 sep tember in hechtenis. MONTREAL René Maheu, direc teur-generaal van de UNESCO, de spe ciale afdeling van de Verenigde Naties belast met de bevordering van onder wijs, wetenschappen en cultuur, heeft een beroep op alle landen gedaan, om te proberen het analfabetisme voor het eind van de twintigste eeuw uit te roei en. Hij deed dit in een toespraak die gehouden werd in het kader van de viering van de „Internationale gelet terdheidsdag" op de Expo. Maheu zei, dat met de groei van de wereldbevolking het aantal analfabe ten in de wereld was toegenomen, on danks het feit dat het percentage anal fabeten in de wereld sinds 1950, dank Zi., het lager onderwijs en het onder wijs aan volwassenen, kleiner was ge worden. „Zelfs nu nog", verklaarde Maheu, „is het aantal jonge mensen onder de vijftien, dat geen lagere school kon be zoeken en niet heeft leren lezen en schrijven, ieder jaar hoger dqn het aantal mensen boven de vijftien, dat wel heeft leren lezen en schrijven". „Uit de cijfers, die in twintig ver schil ende landen verzameld zijn, blijkt dat in de periode 1965/66 het aantal geletterde volwassenen slechts met 11 procent per jaar is toegenomen". Maheu zei, dat alleen de intensieve hulp van de ontwikkelde landen het de „onbevoorrechten mogelijk zou maken afdoende vooruitgang te boeken", te gen Het analfabetisme. „Maar", voegde hij er aan toe, „die hulp wordt thans beduidend kleiner, juist op het ogenblik dat er grote be hoefte is aan toeneming ervan". De algemene vergadering van de UNESCO heeft dit jaar voor het eerst 8 september uitgeroepen tot „interna tionale geletterdheidsdag". Op 8 sep tember wordt herdacht dat op die dag een wereldcongres voor geletterdheid begon van ministers van Onderwijs. Dat congres werd gehouden in 1965, in Teheran. PROGRAMMA. Maheu deelde mee, dat 48 landen hadden verklaard, deel te zullen ne men aan het experimentele wereld-ge letterdheidsprogramma van de UNESCO, dat als het resultaat van het congres in Teheran was gelanceerd. De Unesco had reeds naar 22 van de deelnemende landen voorbereidende missies gezonden. De UNESCO voert op het moment al experimentele geletterdhei dsprojec- ADVERTENTIE ten uit samen met de regeringen in Al gerije, Mali, Guinea, Tanzania, Iran en Ecuador. Het ontwikkelingsprogram ma van de Verenigde Naties heeft meer dan 7 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor steunverlening aan deze projecten. ADEN In Aden zijn donderdag vier Arabieren gedood en tien perso nen van wie vier Britse militairen gewond tijdens een golf van geweld, die samenviel met de vierentwintiguur- staking die was uitgeroepen door het front voor de bevrijding van Zuid-Je- men (Flosy). In de wijken Sjeik Oth- men en Mansoera werd vrijwel de ge hele dag zonder ophouden geschoten. Tegelijkertijd bezetten meer dan 1000 man van het Zuidarabische leger zon der op tegenstand te stuiten vier Zuid arabische gebieden welke in handen waren van één van de twee bestrijden de nationalistische groeperingen Flosy en NLF, het nationale bevrijdingsfront. Gisteren maakten leger en politie van de Zuidarabische Federatie bekend dat zij zouden ingrijpen als er geen einde kwam aan de gevechten tussen de twee groeperingen. ADVERTENTIE ARNHEM GELE RIJDERSPLEIN 41 TELEF. 2 04 95 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN 0LGA

De Vallei | 1967 | | pagina 9