Met het glas in de hand op de klok kijken In buitenland werken 250 Ned. secretaressen IDEEËN VOOR UW WINTERGARDEROBE YVONNE SMIT IS TELEURGESTELD Nadelig voor toerisme naar Engeland Kinderen moeten op de stoep wachten BRITTEN EN BUITENLANDERS KLAGEN OVER DE „PUB" Winkelende dames mogen hun kinderen brengen, maar ze komen niet Onlogisch Keerzijde Vastgeroest Staan LONDEN - Ga je mee een glaasje bier drinken? - hoe dikwijls hebben Neder landse toeristen in dit mooie Engelse land de daad bij dat uoord kunnen voegen? Hoe vaak vonden zij de deuren van de van buiten dikwijls bar ongastvrije uitziende pubszoals de cafés in Engeland worden genoemdniet gesloten? Wie in Engeland geen lid is van een besloten club moet al tijd op de klok kijken om te zien of hij een glaasje kan en mag drinken. De pubs (het woord is een afkorting van public house) in Engeland is gebonden aan de strenge bepalingen van de drank wet, variërend in verschillende delen tan het land. Het komt erop neer dat de cafés tussen elf en drie uur open zijn en dan weer van vijf uur of half zes tot half elf of elf uur 's avonds. Dit zijn wat men in Enge land de drinkuren noemt. Op zondag zijn die uren minder in getal dan door de week. Dit alles is het overblijfsel van het strenge puritanisme dat Engeland in vroeger tijden zo lang in sjjn greep heeft gehouden, maar ook van het tragische drank misbruik in het begin van deze eeuw, waarvan velen. vooral in de arbeiders klasse. het slachtoffer zijn geworden. Er is evenwel nog iets waardoor de pubs in Engeland zich onderscheiden van de café's, de koffiehuizen of de bistro's op het vasteland van Euro pa. Wie onder de achttien jaar is, mag er niet in. Het is dan ook geen onge woon verschijnsel om op een warme dag op de stoep van een pub kinde ren te zien zitten met een glas limo nade. Vader en moeder zijn dan bin nen bezig bier of sterke drank te nuttigen. Wie in zijn continentaalse onschuld een pub binnenloopt, en om een kop je koffie vraagt, wordt vreemd aan gekeken. Het kan wel, maar alleen in die pubs die maaltijden serveren, en dan nog alleen na het eten. Zo maar gezellig een kopje koffie, nee, dat kan niet. Onlangs beleefden wij een van die typisch onlogische maar o zo irrite rende avonturen die men in Enge land voortdurend kan meemaken. Wij waren met onze kleine kinde ren in een aardig dorpje in Devon, een echte toeristenplaats. Het was elf uur 's ochtends, we hadden trek in een kopje koffie. Er was maar één gelegenheid om dat te krijgen en dat was wonder boven wonder de enige plaatselijke pub. Maar, alsof we het al niet wisten als goedgetrainde be woners van dit land op de deur stond: „Geen kinderen". We trokken onze brutale vasteland- se schoenen aan, gingen naar binnen en vroegen of we toch met de kinde ren binnen mochten. De kroegbaas (in Engeland heet hij landlord of publican) antwoordde lachend: „Als we ze maar niet zien". Enke le minuten later was ons dochtertje van drie jaar vrolijk aan het ravot ten met het even oude kind van de landlord dat blijkbaar altijd in het café speelt. En er werd een keurig, kopje chocolade voor haar gemaakt. Maar: wie 's middags in een pub te recht denkt te kunnen voor een kop je thee, komt bedrogen uit. Pubs schenken geen thee, bovendien zijn ze 's middags gesloten. Men kan hier vaak uren rijden zonder ook maar één gelegenheid tegen te komen die kan voldoen aan de toch zo eenvoudi ge behoefte van de toerist en de rei zigers: een kopje thee. Het is ons, na dat we een theehuisje hadden ont dekt, dikwijls gebeurd dat we te ho ren kregen: we beginnen pas om half vier. Dan was het bijvoorbeeld tien voor half vier. We konden dan buiten wachten of weggaan. plaats. Ze staan er hier ook meestal bij, ook al zijn tal van pubs ook nog zulke aardige gelegenheden, die het zeker waard zijn om er eens rustig te gaan zitten. Engeland is knap in het produceren van rapporten over allerlei misstan den. Zo is er dezer dagen een uitge komen over de pubs, opgesteld door de consumentenbond, een lichaam dat werkt met subsidie van de staat. Wat deze bond zegt kan iedereen toejuichen die het goed meent met Engeland en het toerisme. „Het hele gezin moet met vader en moeder mee kunnen als die een glaasje gaan drinken. Er moeten speciale pubs ko men voor de hele familie, waar be halve alcoholhoudende dranken aller lei frisdranken en dergelijke verver singen worden geserveerd en hapjes en maaltijden worden verzorgd, naar het voorbeeld van de bistro's op het vasteland. Die moeten de hele mid dag open zijn en op zondag, wanneer men immers graag samen met de kinderen uitgaat, langer dus dan de drinkhuizen van nu". „Geef iedereen een vergunning die een ruime keus aan verversingen kan bieden", zo raadt de consumenten bond verder aan. „Laat de kinderen toe in deze gelegenheden, niet aan de bar maar in een ruimte die daar spe ciaal voor is bestemd". Van alle kanten wordt deze gezonde taal in Engeland vah h^rte toege juicht. Hoog tijd, zegt men, dat er iets verandert. Hoog tijd ook, dat de pubs eens wat beter voedsel gaan bereiden in plaats van de eeuwige on smakelijke sandwiches en de andere afschuwelijke dingen die de meeste tijdens het lunchuur offreren, de goe de niet te na gesproken. Helaas was de reactie van de or ganisaties van pubhouders allesbehal ve bemoedigend. Zo was het ook met die van de brouwerijen die eigenaar zijn van 95 procent van de pubs in Engeland en Wales. „Een duidelijk monopolie", zegt de consumenten bond. „dat de brouwerijen op econo misch en sociaal gebied lang niet ten volle uitbuiten". Langer open, betekent hogere kos ten, klagen de landlords, we kunnen nu al niet voldoende personeel krij gen. „Als wij kinderen zouden toela ten, zouden we niets anders zijn dan stationswachtkamers met buffet. Ik geloof niet dat de gemiddelde klant het leuk zou vinden als er over al kinderen door de zaak zouden ren nen. We zouden onze zaken meer schoon moeten houden, langer moe ten verwarmen, nee hoor, niets voor ons" De secretaris van de organisatie van pubs in Londen maakte het nog mooier: „Het Britse publiek en ook de toeristen willen hun pubs niet zo hebben als de café's op het vaste land. In de Britse pub hebben we een instelling waarmee we iedereen voor bijstreven". Typische reacties dus van mensen, die zitten vastgeroest in gevestigde tradities en belangen. In plaats van een tegemoetkomend geluid en een poging om alom gehoorde klachten redelijk te benaderen, botte afwijzing. Overigens behoeft men niet te den ken dat er door druk van overheid op dit gebied spoedig iets zal veranderen in Engeland. Het rapport van de con sumentenbond was bestemd voor de cpmipisie, voor het monopolievraag- stuk, die aan een rapport over bier wei'kt'; Dit kan op zijn vroegst vol gend jaar gereed zijn. „Dit is een van de ingewikkeldste onderwerpen die wij hebben onder zocht", zegt de commissie. Voorlopig blijft het dus op de klok kijken in Engeland als men wat wil drinken. En de kinderen blijven op de stoep. TT et uit zend bureautje van mevrouw Miep Tuyten op het ministerie van Buitenlandse Zaken loopt gesmeerd. Vooral in het zomerseizoen, wan neer een legioen van kersvers gediplomeerde secretaressen op zoek gaat naar werk, is er toenemend verkeer op de departementale afdeling aan de Lange Houtstraat in Den Haag. De zo begeerde vacatures zijn: secretaresse post en op buitenlandse ambassades, op de consulaten-generaal en op de vertegen woordigingen bij de internationale lichamen als EEG, VN en Navo. Gemid deld 250 Nederlandse secretaressen werken in het buitenland bij deze instel lingen. Maar het aantal sollicitanten voor dit soort banen is aanmerkelijk groter. Dit is de keerzijde van de medaille die de Britse toeristenorganisaties steevast op hun jasje hangen. Men wil steeds meer toeristen trekken, maar men verzuimt ervoor te zorgen dat zij in Engeland kunnen krijgen, wat men in elk ander land, in elk geval in Europa, heel gewoon vindt. Bovendien zitten de bepalingen op dit gebied in Engeland vol tegenstrijdig heden. Zo kan men wel samen met kinderen in restaurants en hotels eten en zwak- of sterk-alcoholische dran ken krijgen, maar in de pubs is dat taboe. Bovendien zijn deze voorschrif ten in Wales en Schotland weer an ders dan in Engeland. Wie op zondagavond in Schotland in zijn hotel na tienen naar de bar wil, komt bedrogen uit. Gesloten. Alleen de nachtportier kan u dan als hij dat wil nog aan .een glaasje van het een of ander helpen. Zo is de toestand op het gebied van eten en drinken in dit land, waar ge lukkig steeds meer gemopperd wordt over dit knellende keurslijf. Zeker, sinds meer Britten met vakantie naar het buitenland gaan en het daar de gewoonste zaak van de niet-Britse we reld vinden om op elk gewenst uur van de dag op een terrasje neer te strijken en een kopje thee of koffie, een glas bier of sterke drank te be stellen. Daar genieten ze van de con tinentaalse gezelligheid en nemen het ervan. Thuis gaat het weer ernstiger. Daar gaan ze naar de pub „om te drinken" zoals ze zeggen. De gezel ligheid komt daarbij op de tweede „Toch niet voor alle plaatsen tegen woordig", zegt mevrouw Tuyten. „Voor de posten als Lagos, Addis Abeba en Cairo bijvoorbeeld zijn op het ogenblik moeilijk secretaressen te vinden. De meisjes zelf willen over het algemeen wel naar de oorlogsge bieden. De ouders zijn daar echter dikwijls tegen." In Jeruzalem zaten, toen het daar zo ging spannen, twee Nederlandse secretaressen. Een van hen schreef mij een brief over de oorlogstoestand daar. Het hele Nederlandse ambassa de-personeel heeft die eerste woelige dagen in Jeruzalem in het huis van de eerste secretaris doorgebracht. Vooral de eerste nacht was afschuwe lijk, aldus de briefschrijfster. „De langste, die ik ooit heb meegemaakt. Toch wil ik hier per se blijven. Het contract hebben we nu eenmaal gete kend en het werk vind ik fijn." „Opvallend is hoeveel aanmeldin gen hier kort na de vakanties binnen komen", vertelt mevrouw Tuyten. Zelf heeft zij twee jaar als secreta resse gewerkt op de politieke afde ling van het Hoge Commissariaat in Djakarta. „Als de meisjes met een land als Griekenland of Italië hebben kennis gemaakt in de vakantie, krij gen ze soms opeens zin daar te gaan werken. Dan komen ze dikwijls hier naar dit bureau." „Afgezien van het beperkt aantal vacatures komt lang niet iedereen voor zo'n baan in het buitenland in aanmerking" zegt mevrouw Tuyten. „Wel laat ik meestal iedereen, die solliciteert, oproepen. Tenminste als zij bij voorbaat aan bepaalde eisen voldoet. Dat zijn dan middelbare schoolopleiding, secretaresse-diploma en liefst ook enige buitenlandse erva ring. De minimum leeftijd is 21 jaar". De kwaliteiten als secretaresse wor den op dit uitzendbureautje op de proef gesteld aan de hand van een test steno-typen en eventueel een babbeltje in de moderne talen. Aan gezien de meeste kandidaten tussen de 21 en 24 jaar zijn en als secreta resse nog weinig ervaring hebben zijn zij verplicht eerst een jaar op het de partement in Den Haag te werken. Daarna worden zij uitgezonden. „De beginners stuur ik meestal niet ver van huis," zegt de organisatrice. Dan kunnen ze eventueel tussendoor nog altijd even overkomen. Het con tract is doorgaans voor twee jaar. Het kan worden verlengd maar langer dan vier jaar blijft een secretaresse niet op dezelfde post. Wie tussen door naar Nederland wil moet dat doen op eigen kosten. De reis in het contract aangegeven, wordt door het Rijk betaald." Een winterensemble van Ricci. Het bestaat uit een mantelpak met broekrttk van kastanjebruine tweed en een met vossebont afge zette jas van hetzelfde materiaal. Het korte jasje van het mantelpak heeft vier opgestikte zakken. De w(jdgerande hoed is van rood vilt. „Cocadier" is de naam van dit ro de wollen pakje van Pierre Bal- rnain. Het pakje heeft een zeer kort jasje en een wtyde klokrok tot net boven de knie. „Atrabilaire" noemde ontwerper Pierre Balmain deze jas met gele wol. De jas, die met drie knopen wordt gesloten heeft twee diepe steekzakken. „Chapardeur" heet dit tweed pak je in een zwart-wit ruitje. De rok, die tot op de knie wordt gedragen, heeft van voren een diepe plooi. Er wordt een hoedje van dezelfde stof bijgedragen. Mode uit Wenen, getoond door de Mode-Pool Wenen. Een herfstensemble voor de motor- of bromfiets, bestaande uit een jak, rok en slacks. Het rok je geeft een modieus cachet tijdens de wandeling. Het jakje is van voren dubbel. Nog twee modellen van de Mode-Pool Wenen. „Tauplitz" (links) is een ski- pak voor dames met een één-rü jakje, een broek met lüfje en twee zakken met ritssluiting. Rechts een koraalkleurig skipak van helanca en lycra. Dit elastische materiaal maakt een zeer strakke pasvorm mogelijk. De acteur Otto Sterman heeft zijn baard afgeschoren. Waarom? „Och, waarom zou je zo'n ding altijd hou den", sprak hij op het tweede per ron van Arnhems station, met een blokfluit in een tasje op weg naar Brummen voor een uitvoering. „Slecht weer? Laat uw auto thuis en neem de trein". De zin is niet van de Spoorwegen, maar had het kunnen zijn. Nou, zoiets doe je dan een keer en ontdekt, dat er deze rit inderdaad koffie aan boord is, zeep en hand - doekjes om de handen te wassen. Ik dacht al dat die tijd voorgoed voorbij was, maar neen hoor, keurig allemaal En het Arnhemse winkelcentrum Pre- sikhaaf ligt tien taxi-minuten van het station. Iets nieuws waar vrouwen uit heel het land belangstelling voor zullen hebben, overwoog ik. Daar in Arn hem, midden in dat winkelcentrum. Daar kun je je kind tijdelijk onder brengen omdat een meisje van 21 jaar een initiatief nam. Ik vind haar in een flat op de eer ste verdieping boven de winkels: Yvonne Smit, na een opleiding van drie jaar in juni geslaagd voor het examen Kleuterleidster. „We slaagden met negentig meis jes", vertelt ze. En de meesten heb ben nog steeds geen baan. „Hoe kan dat nu, wil ik weten. Ik dacht, dat ze overal om kleuterleidsters-met-di ploma zaten te gillen". Ik weet schooltjes waar ze een beroep ge daan hebben op vroegere kleuterleid sters. die al jaren en jaren getrouwd zijn en grote kinderen hebben: „Wilt u alstublieft terug komen, want we kunnen niemand krijgen". Er is toch een eigen blad voor onderwijzend oersoneel met advertenties? „Ja, dat blad heb ik", zegt Yvon ne Smit. „Ik heb vier keer gesollici teerd, maar niets gehoord. O ja, één keer wel, uit Heelsum, daar waren ze net voorzien. En nu in het laatste nummer staat één oproep: voor Ca- pelle. Dat is me te ver uit de buurt, want ik wil mijn hoofdakte ook ha len en dat betekent nog één jaar op leiding hier in Arnhem. Daarna wil ik best overal in Nederland werken". Het diploma in de zak en geen baan. Zo lagen de feiten voor Yvon ne Smit in juli. Maar het lag niet in haar aard om zich bij de gang van zaken neer te leggen en ze zocht iets". Vrienden gingen weg uit een flat in het Arnhemse winkelcentrum en twee maanden augustus en sep tember zou Yvonne Smit de ruim te krijgen. Voor niks. Van 1 oktober af betalen. „Dat was het, dacht ik", vertelt ze. „Een kinderverblijf inrichten, mid den in het winkelcentrum. Ik was meteen heel erg enthousiast en be gun met winkeliers te bezoeken. Dat viel wat tegen". Hoe kwam dat? Je zou toch zeg gen: die winkeliers vinden het ge weldig. Ze entameren zo'n kinderver- biijf, wijzen er hun winkelende klan ten op, kortom: hun kassa moet er toch niet slechter van draaien. Maar de winkeliers in Arnhem wij zen naar Amstelveen. Daar was ook een „kinderbewaarplaats" voor de kinderen van winkelende vrouwen, maar al spoedig bleek dat werkende vrouwen er hun kind brachten (zon der betaling overigens) en dat was niet de bedoeling. Het werd in Am stelveen een fiasco, zeggen ze in Arn hem. Dat zal best waar zijn, waarom zou ik er aan twijfelen? Maar dat zal die winkelende moeders van kin deren in Arnhem toch niet erg boeien? Als die weten dat ze voor een gulden hun kind kunnen „stallen" bij een gediplomeerde kleuterleidster en in die tijd rustig kunnen winkelen, bij de kapper zitten of auto-rijles nemen, dan is dat toch een geweldige kans? Of niet? Kennelijk niet. „Ik ben drie we ken geleden hier begonnen", zegt Yvonne Smit, staande tussen drie kinderen en een hoop speelgoed, door een winkelier van het winkelcentrum die wel iets in het plan zag er neer gezet. Mijn drukste dag had ik met vier kinderen. Mijn beste week met tien gulden Daar kun je niet eens van eten. Toen las ik in de krant dat je. met een diploma in de zak maar zon der een. baan, in aanmerking kon ko men voor de regelingen van de Bij standswet. Daar ben ik op af geweest Afgelopen vrijdag kreeg ik voor een week 61 gulden uitgekeerd en daar ging dan weer dat zelfverdiende tien tje af: 51 gulden dus gekregen, tien zelf gebeurd. Dat kan natuurlijk niet. Als ik 1 oktober huur moet gaan beta len en het loopt nog zo, dan moet ik er wel mee ophouden". Ik kan er nog steeds niet bij. Heeft ze dan niet een beetje reclame in de buurt kunnen maken? Yvonne Smit geeft me een gedrukt foldertje, waarin ze de opening van haar kinderverblijf bekend maakt met het adres: „Kramersgildeplein 54 bo ven Albert Heijn in het winkelcen trum Presikhaaf. Ik geloof hiermede in een behoefte te voorzien en zal ook uw kind graag een paar plezie rige uren bezorgen", zegt de folder. „Ik heb in elke flat hier in de buurt zo'n briefje in de bus gegooid en ze ook aan winkelende mevrouwen uit gedeeld", vertelt Yvonne Smit, „maar het resultaat ziet u" En ze kijkt naar de kinderen om zich heen. Wat zeggen die winkeliers dan verder, wil ik weten? „Die zeggen: Laat haar maar eens bewijzen, dat het nodig is. Maar als ik de volgende maand op straat sta, krijg ik die kans niet meer en ieder een zegt dat je een aanlooptijd van twee maanden nodig hebt". Yvonne Smit is eigenlijk teleurge steld. Ze had het zich zo anders voor gesteld Een beetje troost heeft ze. „Als ik wegga vinden de moeders van kinderen die hier waren het erg naar, want sommige kinderen heb ik al vijf keer gehad", zegt ze. A

De Vallei | 1967 | | pagina 10