Veenendaals dagblad Aandrang op directeur bedrijf te verkopen „Laat u niet opslorpen door grote mogendheid" Buiten Tass verwerpt interventie VN in Viëtnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Overwegend gunstig DOUANIERS LEGGEN KAARTJE Welkom voor Franse president Vijf tuinders vergiftigd Water slaat stuwdam in Noord-India weg T.U.C. achter Wilson HAAGSE RECHTER LAAKT ONJUIST GEBRUIK BIJ JUSTITIE EN POLITIE Moeilijkheden met Surveyor Ouders voor klas in New York Proces tegen demonstranten wordt ingetrokken Jonge vrouw bij kennis na vijf maanden bewuste loosheid Zeiljacht zoek Zuidafrikanen Rhodes ië te hulp Amrobank betaalt opnieuw week loon 900 werknemers Mier en GERESERVEERD GEMARCHANDEER RESPIJT VERTROUWEN HARTAANVAL Haagse verordening in strijd met grondwet Rothschild bestelt juwelen bij Delftse goudsmid Attlee in ziekenhuis Normaal Chinees lidmaatschap weer aan de orde Soldaat onschuldig aan moord Duitse kippen fokkers balorig TEGENVOORSTEL Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 9 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG REDDING VAN HEIJST MOGELIJK President De Gaulle van Frankrijk, die een bezoek van een week aan Polen brengt, is vrijdag bij zijn aankomst in Krakow langdurig toegejuicht door een enthousiaste menigte. De Gaulle hier op het vliegveld omringd door kinderen in Krakowse klederdracht. KRAKOW Voor een publiek van verscheidene honderden mensen heeft de Franse president De Gaulle vrijdag in de Poolse stad Krakow betoogd, dat zowel Frankrijk als Polen moet vermijden, dat ze worden overvleugeld door een gro tere mogendheid. Waarnemers meenden dat hij hiermee duidelijk de Verenigde Staten, resp. de Sovjet-Unie op het oog had. De Franse president zei dat internationale samenwerking onontbeerlijk is voor vooruitgang, „maar dan moet het werkelijk samenwerking zijn en geen opslor ping door een enorm buitenlands apparaat". De Gaulle sprak studenten en hoogleraren toe van de 600 jaar oude universiteit van Krakow. Het Poolse persbureau PAP dat een verslag van de toespraak gaf, liet de waarschuwende woorden van president De Gaulle, die door zijn gehoor werden toegejuicht, weg. Tn het dagboekblaadje van gisteren namen we afscheid van de vogels, die zich in vreemde gedragingen heerlijk met het mierenvolk associeer den. Bij gebrek aan deze parfumeurs bedienen ze zich wonderlijk ge noeg van surrogaten en verwante objecten als citroenen en citroensap, sinaasappels, hier, azijn, appelschillen enz., alle (evenals mierenzuur) met zwakzure of aromatische stoffen. Zelfs het baden in rok, als je dit zo zeggen kunt, werd geconstateerd, o.m. bij gierzwaluwen, kauwtjes en kwik staarten, die blijkbaar op de zuren en de zwavel in rook en smook af kwamen. Er zijn tientallen vogelsoor ten, bij welke het mierenwrijven werd geobserveerd gedurig in volières, dus van vlakbij en het verwondert mij niet, in de lijst de groene specht, die z'n voedsel veelal in mierennesten zoekt en dan ook een myrmycovoor wordt geheten, aan te treffen. Men meent te mogen vaststellen, dat vo gels, die extra veer- en huidverzorging behoeven (b.v. rui) zich voor hun toi let inwrijven. Anderen hebben ge dacht aan parasietenverdelging, aan gename huidprikkels enz. We weten immers dat mierenzuur de mens helpt bij reuma, spierzwakte en verlam ming, zo ook als wond-antisepticum, In de dermatologie wordt het gebruikt in poeders, pasta's en crèmes. Alle vo gels ondervinden een duidelijk lustge voel in hun vreemde bad, dat ons sterk intrigeert. Ze r'aken erdoor in extase. Allest met alles kent de weten schap nog maar weinig van de ach tergrond en het spijt mij, dat ik de belangstellende mensen in een Me luws dorp, die spreeuwen en lijsters zo raadselachtig bezig zagen op een mierennest, niet volledig kan inlich ten. 9-9-'67 A. B. WIGMAN De Gaulle had tevoren een triomfan telijke intocht gehouden in de oude Poolse hoofdstad waar hij zijn intrek nam in 't vroegere paleis van de Poolse koningen de Wawei-burcht en waar hij in hun kerk bad. Het episcopaat distantieerde zich éch ter van het bezoek van De Gaulle, door hem slechts door een vicaris te laten begroeten in de kerk van de Poolse ko ningen, de Wawel-kathedraal. Karol kardinaal Wojtyla, de metropoliet van Krakau en de kapittel-voorzitter van de kathedraal, was afwezig. De geestelijk heid scheen niet goed te weten hoe zij 't met dit bezoek had. Van katholieke zij de werd verklaard dat de kardinaal was weggebleven, omdat De Gaulle niet zijn opwachting heeft gemaakt bij Wyszynski; de primaat van Polen, die de Gaulle wel geschreven heeft dat „Franrijk een symbool van de vrijheid voor ons in het huidige Polen is". De Gaulle heeft inmiddels gereageerd op de brief van kardinaal Wyszynski. De Gaulle zegt in zijn antwoord, door waarnemers nogal gereserveerd ge noemd, dat hij een bezoek aan Polen brengt in de hoop dat dit zal leiden tot versterking van de vriendschap tussen de Fransen en de Polen. In de brief rept De Gaulle met geen woord over de verklaring van Wyszynski, vastgelegd in diens brief, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de geschiedenis de Poolse natie recht zal doen wedervaren. De Gaulle zegt in zijn antwoord ook niets over 'n eventuele ontmoeting tus sen hem en de kardinaal, die een fel tegenstander is van het huidige commu nistische bewind in Polen. Van Franse zijde is eerder deze week al meegedeeld dat er geen kans bestaat op een derge lijke ontmoeting in verband met politie ke en protocollaire moeilijkheden. DEN HAAG De kansen voor verkoop van de radiatorenfabriek J. B. van Heyst en Zonen N.V. in Den Haag nemen toe. De Haagse wethouder B. Bol (Economische Zaken) heeft gisteren president directeur J. P. J. van Heyst sr. in België opgezocht om hem van de noodzaak tot verkoop van het bedrijf te overtuigen. Er zouden een aantal serieuze kandidaten zijn. Voorwaarde is dan wel dat het bedrijf draaiende blijft. De Amsterdam-Rotterdam Bank heeft in ieder geval de uitbetaling van het loon voor de 900 werknemers ook voor de volgende week veilig gesteld. De bank heeft aan deze garantie geen voorwaarden verbonden, hetgeen eveneens op een zeker optimisme wijst. Wellicht heeft een vrij gunstig rapport dat een efficiency-bureau onlangs uitbracht, hiertoe bijgedragen. „De toekomst behoeft er niet slecht uit te zien" verzekerde gisteren een van de bewindvoerders, mr. M. P. Bloem- sma. Men hoopt dan wel dat de order stroom uit vrees voor een faillissement niet zal opdrogen. Aanvankelijk wilde wethouder Bol de gemeente Den Haag garant laten staan voor een week loon (kosten 160.000 gul den). B. en W. hebben het plan echter verworpen; Den Haag kon er het geld niet voor vinden. ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL DEN HAAG Vijf mensen die in de tweede helft van augustus in tuin bouwkassen in het Westland met in achtneming van de veiligheidsvoor schriften grond hebben ontsmet met methylbromide zijn ernstig ziek gewor den. Drie van hen vertonen verlam mingsverschijnselen. Eén van deze drie mensen hij werkte in Kwints- heul verkeert in levensgevaar. De arbeidsinspectie acht het reuklo ze middel zo gevaarlijk, dat zij de toe passing ervan voorlopig ontraadt. Oor zaak van de vergiftigingen is waar schijnlijk de hoge grondtemperatuur ge weest. DEN HAAG Sommige leden van het openbaar ministerie en sommige amb tenaren van politie, stellen nu al eni ge decennia eigen inzicht boven de wet. Het openbaar ministerie negeert of frus- teert de wet die het moet handhaven, blijkbaar zonder dat de minister van justitie in staat is dit misbruik te keren. „De ontwikkeling acht ik een zeer kwa lijke en zeer gevaarlijke zaak", aldus prof. mr. W. F. C. van Hattum, vice- president van de Haagse rechtbank, in een artikel in het Nederlands Juristen blad onder het hoofd „Teruggn/e van gestolen goed?" Prof. Van Hattum bepaalt zich tot het feit dat het vaak voorkomt dat gestolen goed door de politie bij de eerste koper wordt achterhaald. De man is dan meestal wel bereid de goederen weer af te geven tegen de door hem betaaide prijs. De politie laat dit vaak aan de besto lene weten en dan begint het gemar chandeer, wat er meestal op neerkomt dat de bestolene zijn eigendommen te rugkoopt. De Nijmeegse politie is hiervan een groot voorstander en dat is in strijd met het Nederlandse recht, aldus prof. Van Hattum. Het Burgerlijk Wetboek be paalt, dat niet de bestolene, maar de opkoper het risico van zijn koop hoort te dragen. Wat de politie niet doet, zegt hij, is de opkoper waarschuwen: „Wanneer u dit goed mocht verkopen, dan bent u schuldig aan heling, want u weet nu dat het gestolen is". Prof. Van Hattum zegt onder meer, dat het hem niet in de eerste plaats gaat om die paar ton per jaar (die be stolenen dus ten onrechte betalen) al is het duidelijk dat de ervaringen die zij opdoen nadat de politie hun gestolen goederen heeft achterhaald, niet zullen bijdragen tot versteviging van het ver trouwen dat de burger heeft in de auto riteiten. PASADENA De gisteren gelarr- ceerde Amerikaanse maanverkenner Surveyor-5, kampt met technische moei lijkheden. Bij een koerscorrectie bleek een brandstofklep niet goed te sluiten. Men heeft het mankement gedeeltelijk verholpen, maar de mogelijkheid be staat, dat de verkenner niet op het vastgestelde tijdstip, zondag om 12.30, op de planeet arriveert. NEW YORK. Als burgemeester John Lindsay van New York zyn zin krijgt, zuilen maandag op de lagere scholen in de stad de ouders van de kinderen voor de klas staan. Ondanks de onderwijzersstaking zullen de scholen maandag volgens plan beginnen. Lindsay kondigde dit vrijdag aan op een pers conferentie. Hij zei dat aan de ouders zou worden gevraagd tegelijk als onderwijzer en ouder te fungeren. In de staat Michigan genieten een half miljoen leerlingen van een onver wachte verlenging van hun vakantie. Ook daar staken de onderwijzers voor meer salaris en verkorting van hun werktijd. De Amro-Bank heeft de bewind voerders en de onder het personeel vrij populaire directeur J(oop) van Heijst jr. (24) een week respijt gegeven. Men heeft nu kans de stand van zaken nauw keurig te bestuderen en in een zekere rust onderhandelingen met eventuele gegadigden te voeren. Gisteren zegden de twee bewindvoer ders in het voorlopige uitstel van be taling, mr. M. P. Bloemsma en dr. ir. J. G. Schlingemann, toe volgende week na dere mededelingen te doen. Vakbonden en werknemers hebben vertrouwen in beide mannen. De machines zullen ook volgende week draaien. De heer J. P. J. van Heyst (51), direc teur-eigenaar van „J. B. van Heyst en Zoon N.V." is donderdagnacht in een hotel in het Belgische Grobbendonk op nieuw getroffen door een hartaanval. Een personeelslid van itotel, even eens eigendom van de heer Van Heyst, noemde diens toestand „slecht". 's Nachts moest met spoed een dokter worden gewaarschuwd, die in de loop van vrijdag nog enkele keren terug kwam. In de loop van donderdag had de heer Van Heyst nog enige gesprekken ge voerd met personen in Den Haag. DEN HAAG De officier van justi tie bij de Haagse rechtbank mr. dr. H .van 't Veer, heeft gisteren ontslag van rechtsvervolging geëist tegen de pacifistische jongeren mejuffrouw Nel. I. en de heer Wim de J., omdat een bepaling in de Haagse politieverorde ning in strijd is met artikel 7 van de Grondwet. Daarin staat dat niemand vooraf ver lof nodig heeft om door drukpers ge dachten of gevoelens te openbaren. Het tweetal had 3 december vorig jaar op het Haagse Spui met borden rondgelopen om te protesteren tegen politieke moorden in Spanje. De kan tonrechter had hen hiervoor veroor deeld tot vijftig gulden boete. Beide de monstranten waren in hoger beroep ge gaan. Zij voerden opnieuw aan dat artikel elf van de Haagse politieverordening veel te ver gaat. Daarin wordt het ver boden zonder vergunning van B. en W. met borden op de openbare weg recla me te maken of propaganda te voeren. Een artikel van gelijke strekking in de Rotterdamse politieverordening is door de Hoge Raad strijdig verklaard met de Grondwet. DELFT. Tijdens een bezoek aan Delft heeft de 56-jarige baron Henry William de Rothschild, multi-miljo- nair en lid van de bekende bankiers familie, bij de 26-jarige goudsmid Robert Smit een grote bestelling voor sieraden geplaatst. Met de vervaardiging van de collectie zijn minstens 1000 werkuren gemoeid. Baron De Rothschild, die op een bui tenlandse expositie kennis had ge maakt met het werk van Robert Smit, heeft de Delftse goudsmid voorts ge legenheid geboden volgend jaar een grote expositie in te richten in Londen. i LONDEN Graaf Attlee, de 84-j. oud-premier, is vrijdagavond in het Westminster Ziekenhuis opgenomen met een „lichte ongesteldheid", zoals een woordvoerder het noemde. Clement Attlee, die de na-oorlogse Labourregering van 1945 tot 1951 leidde, heeft al jaren een zwakke gezondheid. Zijn verblijf in het ziekenhuis zal ver moedelijk slechts twee of drie dagen duren. EINDHOVEN „Het was als of z(j uit de dood opstond", zo be schreef ons de Eindhovense gara gehouder W. van Veldhoven het ontwaken van zijn 26-jarige vrouw, die na een val uit het raam sinds april in een diepe staat van bewusteloosheid had verkeerd. Bij het zemen van de ramen stortte mevrouw Van Veldhoven vijf maanden geleden uit de derde verdieping van het flatgebouw op straat. Sindsdien lag zij in een diepe coma in het St.-Josefgast- huis te Eindhoven. De artsen vreesden dat de jonge vrouw niet meer uit haar bewusteloosheid zou ontwaken. Er waren reeds voorbereidingen getroffen om de bewusteloze vrouw naar een ver pleeghuis over te brengen, toen plotseling de levensgeesten begon nen terug te keren. ..Maandenlang heb ik uren aan haar bed gezeten," vertelde de overgelukkige heer Van Veldho ven. „Ik wist op het laatst niet beter of mijn vrouw was feitelijk dood. Daarom ervoer ik het als een wonder dat ik ook aan haar bed zat toen de ademhaling hoor baar werd en zij heel langzaam haar ogen opsloeg. Ik had het ge voel dat ook mijn leven opnieuw begon tegelijk met het terugkeren van de levensgeesten bij mijn vrouw". In de tijd dat mevrouw Van Veldhoven buiten bewustzijn was hebben de dokters in het zieken huis alles hersteld wat bij de val gebroken was. Drie operaties wa ren nodig om de gebroken kaak te herstellen en een gebroken rib die een long had beschadigd. On danks de staat van bewusteloos heid genazen deze kwetsuren ge heel normaal. Mevr. Van Veldhoven spreekt nog zeer moeilijk. Door het lange stilliggen kan zij haar ledematen nog niet bewegen. De dokters ver wachten echter dat deze handicap in een revalidatiecentrum spoedig kan worden verholpen. Haar geest is volkomen helder, zij herkent iedereen doch van het ongeluk zelf herinnert zij zich niets meer. Al enkele malen heeft zij haar man gevraagd of zij nu als ge volg van een auto-ongeluk in het ziekenhuis is terechtgekomen. DEN HAAG Van het vliegkamp Valkenburg is gistermiddag een Nep tune van de marinevliegdienst opge stegen om te zoeken naar het zeiljacht „Najade" van de Koninklijke Marine Jachtclub. Het 12 meter lange, kitsge- tuigde jacht is op 2 september uit Den Helder vertrokken voor een tocht naar Bergen (Noorwegen). Er wordt echter rekening mee ge houden dat het schip op de Waddenzee is gebleven. Schipper is luitenant ter zee Massee, die als een ervaren zee zeiler bekend staat, verder zijn nog vier heren en een dame aan boord. De scheepvaart is verzocht naar het jacht uit te kijken. NEW YORK Roemenië en acht andere landen hebben vrijdag een ge meenschappelijk verzoek ingediend om de kwestie van het VN-lidmaatschap van communistisch China op de agenda van de komende algemene vergadering te plaatsen. Het verzoek werd overgebracht in een brief van de Roemeense afgevaardigde aan secretaris-generaal Oe Thant. Behalve van Roemenië, gaat het ver zoek, dat al verwacht werd. uit van Albanië, Algerije, Cambodja, Kongo (Brazzaville), Cuba, Guinee, Mali en Syrië. De vergadering komt op 19 september bijeen. De douane in België staakt Hier een beeld van het vliegveld Zaventhem bij Brussel, waar de douaniers de tijd doden met een spelletje kaart. MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft de Amerikaanse verkla ring van bereidheid, de Verenigde Naties in te schakelen bij het vredesstreven in Viëtnam, vandaag ongefundeerd genoemd. Tass veroordeelde de „alarmerende berichten" over het Amerikaanse voor nemen een barrière te leggen tussen Noord- en Zuid-Viëtnam. BRAKPAN (Zuid-Afrika) Voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Afri ka is een Russische spion gearresteerd, zo heeft premier Vorster vrijdagavond meegedeeld. Gedurende het weekeinde zullen bijzonderheden bekend worden gemaakt over de arrestatie, die in de loop van deze laatste weken werd ver richt. Het communisme is in Zuid-Afrika bij de wet verboden en geen enkel com munistisch land heeft hier diplomatieke vertegenwoordigers. Vorster onthulde verder, dat de Zuid- afrikaanse politie onlangs deel heeft ge nomen aan de acties tegen terroristen in het naburige Rhodesië, met goedvin den van de Rhodesische autoriteiten. Minister van Defensie Botha had een eerder bericht van de hand gewezen, als zouden Zuidafrikanen betrokken zijn bij de gevechten tegen Rhodesische terro risten. AMSTERDAM De Amerikaan die donderdagavond laat op de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam werd aangehouden, blijkt niets met de vori ge week zaterdag gepleegde moord op Barbara van der Eng uitstaande te hebben. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage meldden, kwam de man, een 21-jarige soldaat uit Schwein- furt, pas maandag met verlof naar Amsterdam. De prostituée was toen al ruim een dag dood. O BRUSSEL Le Soir meldt dat het nieuwe Belgische verkeersreglement zal voorzien in een minimüm-snelheid van 70 km/u op autosnelwegen. De maxi mum-snelheid voor vrachtwagens en bussen op snelwegen zal 90 km/u wor den. HAMBURG Binnen een uur hebben 50 boeren uit het Nedersaksische district Vechta vrijdagochtend in Hamburg 20.000 jonge haantjes voor 2,50 mark per stuk van de hand gedaan. De boeren willen met deze actie pro testeren tegen lage prijzen voor de fok kers, hoge handelsmarges en ook tegen invoer uit het buitenland. NEW DELHI De overstromingen in India hebben een groot deel van de vijf jaar oude Nanaksager-stuwdam in het noorden van het land weggeslagen. Het kolkende water stortte zich de heuvel af langs de bedding van de rivier de Decha in de richting van de steden Pilibhit en Shahjahanpoer. De autoriteiten noemden de toestand ernstig en riepen de hulp van het leger in. De radio berichtte dat de bres in de dam breder werd en dat gevreesd werd dat het hele waterwerk zou worden meegesleurd. Het gebied vlak beneden de dam is gelukkig dun bevolkt. In het zuidwesten van de woestijnstaat Rajasthan strandde een trein met 500 passagiers. Legerhelikopters proberen bij het licht van fakkels voedsel voor de passagiers af te werpen, omdat legerschepen de trein over de woelige Luni-rivier niet konden bereiken. Aan beide kanten van de trein, die bijna 24 uur geleden tot stilstand kwam, staat het spoor soms anderhalve meter onder water. „Wij zullen elke bijdrage van de VN begroeten ,die kan leiden tot vrede in Viëtnam. De volkerenorganisatie is krachtens het Handvest verplicht om te doen wat mogelijk is om een vrede in Viëtnam tot stand te brengen". Dit zei Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, giste ren op vragen over nieuwe Amerikaan se pogingen om de VN tot een bemid delende rol in de kwestie-Viëtnam te be wegen. Rusk bevestigde dat Amerika andere landen heeft gepolst over de mo gelijkheid van een initiatief. Minister Rusk verzekerde dat Ameri ka elk voorstel dat door de nieuwe Zuid- Vietnamese regering zal worden gedaan over een pauze in de bombardementen op Noord-Viëtnam in ernstige overwe ging zal nemen. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat Amerika er niet aan denkt de bombardementen op Noord-Viëtnam stop te zetten, zonder te weten wat Hanoi daartegenover zal stellen. Alle partijen die betrokken zijn bij 't Viëtnamese conflict hebben er mee in gestemd 'n vredesmissie te ontvangen, die onder leiding staat van Nobelprijs winnaars, aldus deelt 't Noorse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee. De delegatie zal onder leiding staan van de winnaars van de Nobelprijs voor de vrede, Philip Noel Baker, Engeland, en pater Pire, België", aldus de bekend making. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben vrijdagavond een aanval uitge voerd in het zuiden van Noord-Viëtnam, en heden nog drie maal de geteisterde bufferzone tussen beide Viëtnams aan gevallen. BRIGHTON De T.U.C. (Trades Union Congress) heeft zijn bezwaren tegen de economische politiek van premier Ha rold Wilson terzyde gezet en de Labour partij een overweldigende motie van vertrouwen gegeven. Het congres heeft in de slotzitting na een conferentie van een week een reso lutie aangenomen, waarin de steun van Labour met een luid „ja" gegeven wordt. Een vakbondsleider zei dat dit ten minste een kleine troost is voor de rege ring, die meer kritiek uit de vakbewe ging heeft gehad, dan welke conserva tieve regering ook. Van onze weerkundige medewerker) TYe vooruitzichten voor het week- einde zijn over het geheel geno men gunstig. Men mag rekenen op overwegend droog weer, terwijl er in elk geval zondag zonnige perioden zullen voorkomen. We geloven niet, dat een kleine noordwaarts trekken de storing boven Polen, vergezeld van een uitgebreid regengebied boven Duitsland, veel invloed op het weer in onze omgeving zal krijgen. Wel zal dit minimum in de loop van vandaag meer bewolking kunnen brengen. De middagtemperatuur bereikt 'n niveau tussen 17 en 19 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1