Het kan - maar hoe „Jaarbeursje" j i mee naar huis i van Lichtinjecties maken beton en stenen zichtbaar bij nacht Paartje maakte een rooftocht langs campings Bezuinigen op defensie 10 maanden voor bomaanslag op Van Heutsz-monument Onze militaire medewerker schrijft THEEDOEK???? Geen akkoord tussen V.S. en Rusland over Midden-Oosten DE DOEK DIE DIRECT DROOGT^H Veertig katten weggehaald „Stichting" over wijziging A.W.Z. teleurgesteld Het plan-Egelraakt al aan het defensief vermogen van ons leger WILDE TONELEN Oost-Nederland I PHILIPS BATTERIJ EN I J [™i die móéten wel goed zijn I Na diefstallen in Utrecht en 't Gooi Inbrekers ZAlÉRDAG 9 SEPTEMBER 1967 Op 14 juni 1967 schrijft de staatsse cretaris van Defensie, Zijne Ex- eenllentie J. C. E. Haex, een brief aan 't personeel van de Koninklijke Land macht. Hij kondigt daarin een aantal tijdelijke, radicale, kostenbesparende maatregelen aan en spoort iedere land machtmilitair aan, met de grote lijn voor ogen, doelbewust te streven naar een beperking van de kosten bij de uit oefening van de dagelijkse taak. De staatssecretaris stelt voorop dat het de fensief vermogen niet kan en mag ver minderen. Toch dwingt de niet zo roos kleurige financieel-economische situa tie en de daarbij komende extra uitga ven ter bestrijding van de gevolgen van verminderde werkgelegenheid tot o.a. beperking van de defensie-uitgaven. Met name de vereiste aanbetalingen op de aanschaffing van nieuwe tanks voor het legerkorps komen in het ge drang, hetgeen Zijne Excenllentie te recht onaanvaardbaar acht. „Een le gerkorps dat qua uitrusting de minde re is van een eventuele tegenstander is een verkwisting in zichzelf', zo stelt hij in bovengenoemde brief. De maatregelen die uit deze beslis sing voortvloeien (bekend als plan „Egel") beginnen nu zo langzamerhand vorm aan te nemen. In het resterende deel van 1967 zal o.a.. in de structuur van het Eerste Legerkorps een aantal dienstplichtigen worden uitgespaard, die elk per jaar ongeveer f 5000,kos- cen. In hoofdzaak wordt dit bereikt door het herstructueren van de beide parate divisie-staven. Bij een divisiestaf, die 't commando voert over een drietal bri gades van elk plm. 4500 man, horen na- melijk een vrij groot aantal ondersteu nende en verzorgende eenheden. Door deze eenheden waar mogelijk te her- groeren op het hogere niveau (het leger korps), kunnen doublures worden voor komen en worden „overhead" kosten bespaard. Dit houdt echter ook in dat deze brigades zelfstandiger en meer „zelfsupporting" moeten worden, het geen dus daar weer wellicht enige uit breiding met zich mee zal brengen. Wat blijft is een kortgewiekte (tactische) di visiestaf die te velde „naar behoefte" het operationele commando over een aantal brigades zal voeren, wanneer 't legerkorps zelf hiertoe, gezien o.a. de afstanden, niet meer in staat is. Voor de niet zo ingewijden verduidelijkt bij gaande staat de bedoelingen van het „plan-Egel". Op zichzelf is deze regeling beslist niet verwerpelijk. De huidige Com mandant van het Eerste Legerkorps heeft enkele jaren geleden deze moge lijkheid reeds laten onderzoeken. Uit voerbaarheid was toen uiterst dubieus, aangezien in die tijd de brigades hier voor nog niet over de noodzakelijke zelfstandige organisatie konden be schikken. Ondertussen wijzigde de bri gadestructuur zich; men kan de huidige ontwikkeling van <ïe divisiestaf dan ook a's een logische voortzetting zien van de structuurverandering der briga des. Het ziet er zelfs naar uit dat de toekomst aan de brigade behoort. Een verdere ontwikkeling zal een nog grote re zelfstandigheid van de brigade moge lijk maken ten koste van de divisie-in vloed. De brigade is reeds een team van verbonden wapens (infanterie, artil lerie, cavalerie en genie) en de enorm toegenomen vuurkracht en beweeglijk heid plus de noodzaak om in het mo derne gevecht zeer snel te kunnen rea geren, dus zonder gedetailleerde tijdro vende bevelen van hogerhand af te wachten, stimuleren deze tendens. Naast deze verschuivingen van ni veau en 't opheffen van doublures" ver vallen echter bovendien bij de huidi ge maatregelen een parate afdeling ar tillerie en een paraat geniebataljon. Uiteraard zijn dit alles blijvende ver anderingen, die ook in 1968 kostenbe sparend zullen werken. Na de „Opera tie Chirurg"-maatregelen van de voor gaande jaren en het afstoten van 25 me rendeels oude kazernes door de huidige Chef van de Generale Staf, raken deze opheffings- c.q. mobilisatie-maatrege len toch wel sterk het Eerste Leger korps en zijn wellicht niet geheel in overeenstemming met het gestelde van de Staatssecretaris over handhaving van het defensief vermogen. Stroomlijning en een nog efficiëntere organisatie zijn prachtig. In elk leger is de organisatie een zich vrijwel voortdurend aanpas send geheel. Doch een bataljon mobili sabel maken en een afdeling schrappen kan men toch moeilijk doen zonder de parate gevechtskracht aan te tasten. Het „parate" le Legerkorps, bestaat uit 3 divisies, waarvan één geheel mo bilisabel is. Nog geen 35 pet van de to tale mankracht is werkelijk paraat. Dit percentage zal dus nog wel iets dalen, hetgeen niet zo'n ramp is als daar een grotere efficiëntie en een minstens ge lijk blijvende gevechtskracht tegenover zouden staan. Hoe men echter het geheel der maat regelen beziet, iets zal er inderdaad moeten gebeuren om geld voor inves teren vrij te kunnen maken. Momen teel is reeds 80 pet van het landmacht budget noodzakelijk voor exploitatie kosten. Hiervan gaat 72 pet op aan per soneelskosten. Deze kosten zullen eer der toe- dan afnemen, want men praat immers nu al weer over verhoging van de „wedde" der soldaten. In vergelij king met het buitenland is van een ach terstand voorlopig geen aprake. Zo MINSTER VAN DEFENSE STAATSSECRETARIS VAN DEFENSE LUCHTMACHT STAATSSECRETARIS VAN DEFENSIE LANDMACHT STAATSSECRETARIS VAN DEFENSIE MARINE CHEF MM DE GENERALE STAF TEVENS BEVELHEB8ER LANDSTRIJD KRACHTEN HOOFTKVVARTER KGNIM<LJJKE LANDMACHT TERRITORIALE BEVELHEBBERS KWARTIERMEESTER GENERAAL IWAPENNSPECTlESl cavalerie infanterie artillerie genie verbndngsdenst Koninklijke Marechaussee MATEREEL INSPECTIES NSPECTE OPLEIDINGEN intendance mi geneesk denst genie verbindingsdienst LEGERKORPS 1LK_ APELDOORN I SCHOLEN 1 Hogere Krijgsschool Konnklijke Militaire Academie Koninklijke Militaire School enz. ONDERSTEUNENDE TROEPEN DIVISIE ±16.000 man DIVISIE 01 VISIE □VISE TROEPEN BRIGADE ±4500 mat ~r~ BRIGADE BRIGADE Bataljons elk 1000 man krijgt, de Belgische soldaat maande lijks plm. f 34,de Duitse plm. f 73, de Franse plm. f 12„de Deense plm. f 63,de Russische plm. f 15, en alleen de Amerikaanse soldaat komt door de gunstige wisselkoers van de dollar op plm .f 315,Die Nederland se f 104,schoon, plus kleding, eten en drinken en overige faciliteiten zijn dus niet zo heel gek vergeleken met het buitenland. Doch f 104,schoon bete kent minstens f 200tper maand en hiervan glijden grote bedragen weer als belastingen terug in 's rijks schat kist Ook belastingen en invoerrechten van sommige soorten materieel dat aan geschaft wordt vloeien rechtstreeks te rug naar financiën. Ze drukken ech ter wel op de defensiebegroting. Zo staat bijv. ook op het landmachtbudget een belangrijk deel van de kosten der Koninklijke Marechaussee, die voor Justitie werkt op grensposten en vlieg velden. Dit alles zult u bij de Sovjet-* Unie niet tegenkomen. Daar levert men materieel aan defensie soms zelfs bene den kostprijs. Indien men drastisch, maar vooral snel wil bezuinigen ligt het voor de hand dat dit bijzonder effectief kan gebeuren door het aantal diensplichtigen terug te brengen zodat de personeelskosten di rect dalen. Aangezien die personeels kosten later weer gaan stijgen lijkt het echter niet de ideale uiteendelijke oplos sing. Op die manier krijgen we na iede re „wedde"-verhoging minder parate soldaten. O Misschien verdient het aanbeveling andere exploitatie- en overheidskos ten nader tc bestuderen. Tenslotte staat boven en achter ons legerkorps a zes parate" brigades een organisatie be staande uit een Ministerie van Defen sie, een Hoofdkwartier van de Generale Staf, de staven, troepen en installaties der territoriale bevelhebbers, de In specties van wapens en dienstvakken met hun scholen en werkplaatsen, een Kwartiermeester Generaal voor aan schaffingen, een Opperofficier perso neel met staf enz., om o.a. dit ene le gerkorps op de been te brengen en te houden. Een aantal organisaties die qua mansterkte voor het parate leger korps niet onderdoen. Nu treft men dit bij alle landen op ongeveer overeenkomstige wijze aan, maar hoe kleiner het land c.q. het le ger hoe groter uiteraard de invloed de zer overhead"-kosten. Nu wil ik be slist niet beweren dat hier van verspil- king sprake is, doch veel is historisch gegroeid en zou weer eens kritisch kun nen worden bezien. Het is duidelijk dat één inkooporganisatie voor marine, land- en luchtmacht goedkoper is dan 3 verschillende. Wapens en dienstvak ken zijn zo naar elkaar toegegroeid dat het te overwegen ware tot één tacti sche- en één technische inspectie te ko men. In tegenstelling tot wat velen den ken is de NAVO geen supra nationale organisatie doch een tijdelijke regiona le alliantie waarin elk land voor eigen aanschaf en verzorging (logistiek) ver antwoordelijk is en blijft. Navo-stan- daardisatie-commissies streven sinds jaar en dag naar eenheid in organisa tie, bewapening, munitie en dergelijke. Vooral op het gebied van procedures werd veel bereikt, maar nationale eco nomische belangen zullen, zoals op he den, een belangrijke hinderpaal blijken bij het standaardiseren van grote (kost bare) uitrustingsstukken. Ook wat dat betreft kunnen we in de leer bij het Warschau-pact. Daar treft men gelijk soortige (Russische) organisaties aan met standaard-wapens en -munitie. Economisch efficiënt en tactisch en ver- zorgingstechnisch ideaal (de ideologisch politieke achtergrond even buiten be schouwing gelaten). Bij alle NAVO-landen treft men dus telkens weer dezelfde instanties aan, die er op toezien, o.a. door beproevin gen, dat het beste wordt gekocht, tegen de laagste prijzen en liefst in eigen land. Dax deze beproevingen hun doel wel eens voorbij schieten is eveneens begrijpelijk. Wij beproeven o.a. over hemden en schoenen, tanks, voertuigen en wapens, die grote landen al lang in hun organisatie voeren. Ik ben bang dat er nog wel eens een kwartje wordt uit gegeven om een dubbeltje te sparen, aankoopbeleid. Bij de Europese Defen- Nu is een dergelijke structuur op korte termijn beslist niet te ver anderen. De oplossing zou zijn een Euro pees leger met o.a. een gezamenlijk aankoopbeleid. Bij de Europese Defen sie Gemeenschap-besprekingen behoor de dit eens tot de mogelijkheden maar deze oplossing is nu verder dan ooit van verwezenlijking verwijderd, hoewel in beperkte kring tegenwoordig weer over wordt gesproken. Om te beginnen zou echter kunnen worden gestreefd naar samenwerking op dit gebied met België, een land dat momenteel dezelf de moeilijkheden ondervindt als wij. Dit zou alleen maar voordelen voor de strijdkrachten van beide landen met zich meebrengen. Wellicht ware op dit gebied meer bilateraal te regelen. Der gelijke maatregelen zullen echter naar het zich laat aanzien in hoofdzaak lei den tot het afstoten van aantallen amb tenaren en beroepsmilitairen. Een voor betrokkenen volledig acceptabele fi nanciële regeling is altijd nog goedko per dan het continueren van een histo risch gegroeide doch niet geheel bevre digende dure situatie. Dat iets derge lijks bij een gepreciseerde en gedetail leerde rechtspositie van betrokkenen en een wankele arbeidsmarkt geen aan lokkelijk plan is spreekt voor zichzelf. Een en ander vergt een zeer groot inzicht en toekomstvisie, met bijzonder veel doorzettingsvermogen en de man die een dergelijke structuurwijziging zou moeten doorvoeren zou beslist niet po pulair zijn. Toch wijst alles er op dat eens die weg zal moeten worden inge slagen. Men kan één conclusie trekken: de toekomst voor de strijdkrachten ligt in een efficiënte bundeling op Europees niveau. De vertechnisering der strijd krachten zal voortschrijden, evenals de ontwikkeling in de richting van gerin gere docht hoogwaardige mankracht (vrijwilligers). Dit alles zal veel geld kosten en voor een klein land, dat zo wel een land-, lucht- als een zeemacht instand wil houden, is dit steeds moei lijker op te brengen. MOSKOU De „Prawda" heeft gis teren de mededeling in de Westerse pers, dat de V.S. en de Sovjet-Unie het eens zijn over een plan ter regeling van het conflict in het Midden-Oosten, een „volslagen leugen", genoemd. Het standpunt van de Sovjet-Unie, al dus het blad, is duidelijk. De agressor in dit geval Israël mag de vruch ten niet plukken van zijn aanvallen. De Israëlische troepen moeten terugge trokken worden uit het Arabische ge bied dat zij bezet houden. Zij die dit standpunt kennen, weten dan ook dat de berichten in de Westerse pers vol komen ongegrond zijn. Een Londens blad heeft geschreven dat Moskou en Washington de evacuering overwegen van de Israëlische troepen uit het door hen bezette Arabische gebied, met uit zondering van Jeruzalem en enkele grensstreken. ADVERTENTIE DDD DDIS HEDEMAN ALMELO 1 T^e Utrechtse recherche heeft in het j i huis van de 53-jarige schoon- maakster mevrouw S. B. een soort 1 „mini-jaarbeurs" aangetroffen met j niet minder dan duizend van de Na- j jaarsbeurs afkomstige artikelen. Sinds de opening van de Najaarsbeurs op 1 maandag, misten verschillende stand- 1 houders in de Vredenburggebouwen 1 allerlei voorwerpen, Zij deden aangif- i te bij de politie. Donderdag betrapte 1 de bedrijfsbewaking van de Jaarbeurs 1 de schoonmaakster, toen ze weer en- 1 kele snuisterijen in haar grote schort- zak Het verdwijnen. De recherche werd ingeschakeld en j nam de vrouw mee naar het politie- 1 j bureau, waar ze de diefstal van een imitatie parelsnoer en twee oorknop- pen van gecultiveerde parels beken- de. Daar bleef het echter niet bij, j want bij huiszoeking vond de politie j een enorme voorraad snuisterijen en sieraden, onder meer acht leren da- 1 mestassen, tientallen gasaanstekers (waarbij vijf tafelmodellen), honder- j den oorbellen, -hangers en -clips, tien- i tallen armbanden en halskettingen, j verschillende portemonnaies, hand- j schoenen, beeldjes en dergelijke, alles j bij elkaar voor een waarde van enke- le duizenden guldens. Bij de privé-expositie stond ook een dure tafelaansteker, die de schoon- maakster al voor de Najaarsbeurs be- J gon had meegenomen uit de directie- kamer van de Jaarbeurs.- De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. Ze is geen onbekende van de politie en heeft al verscheidene ma- 1 len terecht gestaan wegens diefstal J en heling. De schoonmaakster liep nog j in een proeftijd na een vorige veroor- deling. 1 I AMSTERDAM Onder grote be langstelling van de buurtgenoten, heb ben ambtenaren van Bouw- en Wo ningtoezicht, vergezeld van een vyftal politiemannen, vrydag veertig katten uit een woning op het Meidoornplein in Amsterdam-Noord gehaald en overge bracht naar een asiel. Buren van de eigenaar, de 52-jarige werkloze heer JI. L. S. hadden bij B. en W. geklaagd dat de dieren een pene trante geur verspreidden en de situatie onhoudbaar was. Omdat niet werd opengedaan, moes ten de ambtenaren, die in opdracht van B. en W. handelden, de deur openbre ken om binnen te komen. In de woning werden zij opgewacht door een opge wonden heer S., die wild met een brood mes zwaaide. Nadat hij en zijn vrouw waren gekalmeerd, kon worden begon nen met het vangen vah de katten, die op stoelen, tafels en zelfs in pannen in de keuken lagen. De hele woning werd tenslotte door de Biologische Dienst van de GG en GD ontsmet. Bü de N.V. Arbeiderspers verschenen weer een drietal boeken in de jeugdserie. Het zijn weer juweeltjes; modern van stijl en aangepast aan de interessen van de hedendaagse jeugd. Cris Scheffel debuteert in deze serie met „Koning Zazoe en het Kogmobiel". Na lezing van dit fraai door Alfons van Heusden geïllustreer de boek, zijn wjj er van overtuigd, dat we Scheffel in de toekomst vaker zullen tegenkomen in deze serie. Voetbal blijft voor de jeugd altijd ac tueel. „Flip de topscorer" zal er dan ook ingaan als koek. Juist de aardige vorm, waarin Waldemar Post het ver haal van deze rasvoetballer heeft gego ten, maakt het boek aan inhoud des te lezenswaardiger. Zelfs de meisjes zul len van dit boek smullen. „Het teken van Tanit" is het derde boek. De auteur Esteban Lopez heeft er een wel heel zonderling reisavontuur van gemaakt, dat erg onwaarschijnlijk aandoet, maar de jeugd toch zeker zal boeien, omdat het terugkeert in het ver leden. Drie fraaie aanwinsten voor on ze jeugdige lezers. Meindert de Jong kent de Friezen en hij kent hun nationale sport, het schaat senrijden. Hij maakte er een sappig ver haal over de kleine Jelle van. Tot zijn grote schande kon. Jelle op zijn negen de jaar nog niet schaatsenrijden en dan telt een jonge Fries niet mee. Hoe Jelle het tenslotte toch leert en hoe wreed het streekeigene soms is, heeft De Jong in „Scherpe schaatsen, verre vaarten" in een zeer prettige vertel trant uit de doeken gedaan. Het boek werd bij Uitgevers Mij West-Friesland te Hoorn, in een aantrekkelijke uitvoe ring met leuke tekeningetjes van Nan cy Grosman, uitgegeven. Bij de N.V. Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen verscheen van de hand van Wijnand Jakobs de roman „Ik zie je zoals je bent". Het is een bikkelhard verhaal, waarin we geconfronteerd wor den met jeugdproblemen, die leiden tot een dramatische intrige. Het vindt al les zijn oplossing door een sterk geloof in God. De hoofdfiguren zijn fijn gete kend, terwijl het milieu voor de lezer gaat leven. Dat is een van de sterke zijden van deze roman, die in de „Spie- gelserie" verscheen. „Het journaal van de Takebora" is het boeiende relaas van een wereldreis per zeiljacht „De Takebora", in 1964 gemaakt door de luitenant-generaal H. A. Maurenbrecher. Het negen meter lange zeilschip kwam na twee jaar be houden in Nieuw Zeeland aan. Na zijn vertrek vandaar heeft men nooit meer iets van de wereldreiziger vernomen. Zijn schip, waarin het logboek, werd wel gevonden. Het relaas van de reis, in al zijn eenzaamheid en moeilijkhe den van deze Nederlander, is thans ver eeuwigd in dit boek, dat, fraai geïllus treerd door Pieter Kuhn, werd uitgege ven bij A. J. Luitfngh te Laren (N.H.). De erfenis, die Jan Jans, de beken de Overijsselse architect, ons heeft nagelaten in zijn vele studies niet alleen over bouwkunst op het platte land, maar ook op het gebied van Na tuurbescherming en vele folkloristische facetten komt geleidelijk aan in de openbaarheid. Het documentatiecen trum voor Oostnederlandse Bouwkunst heeft onder auspiciën van de Jan Jans stichting een bijzonder fraai boekwerk laten verschijnen bij de N.V. v/h M. J. van der Loeff te Enschede, onder de titel „Landelijke Bouwkunst in Oost- Nederland." Welk een begaafd mens Jans is ge weest, komt in dit fraaie werk nog weer eens duidelijk naar voren. De prachtige schetsen en tekeningen ge ven op ondubbelzinnige wijze de schoon heid van de diverse bouwstijlen weer, terwijl Jans ons duidelijk laat zien, wat een groot vakmanschap onze voor vaderen als ambachtslieden bezaten. Dit typografisch uiterst verzorgde boek werk voorziet in een behoefte, zowel voor cultureel geïnteresseerden als voof de vakmensen. De prijs is f 29,-. „Techniek van de Grafische Kunst" is een werkje, waarop jonge beoefe naars van de grafische kunst en zij die er zich voor interesseren hebben zitten wachten. Het werd geschreven door de ambachtsman en kunstenaar H. van Kruiningen. Het is een gedegen studie werk, dat alle facetten en technieken van de grafische kunst duidelijk weer geeft. Bijzonder wordt het verschil tus sen de technieken van vroeger en nu belicht. Een gemakkelijk hanteerbaar boekje, dat voor de prijs van f 9,50 ver scheen bij de Uitgevers Mij Lemnis- cat te Rotterdam. ADVERTENTIE DEN HAAG Het voorstel van het kabinet, zoals dat is vervat In de vierde nota van wijzigingen over de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's (A.W.Z.), dat beoogt de toegezegde over heidsbijdrage voor de A.W.Z. te ver minderen en ter compensatie van het tekort een premie te heffen van de ver zekerden, vervult het bestuur van de Stichting van de Arbeid met grote te leurstelling. Het heeft hieraan uiting gegeven in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Het bestuur van de Stichting herin nert eraan, dat het er, toen het 21 april j.l. desgevraagd advies uitbracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, in 't overleg over de premie lasten sociale verzekeringen per 1 juli 1967 namelijk van is uitgegaan, dat, in overeenstemming met de oorspronke lijke opzet van de A.W.Z., in beginsel bij de invoering van die wet geen pre mielast zou ontstaan. Mede op grond van dit uitgangspunt, kon in de Stichting van de Arbeid dan ook overeenstemming worden bereikt over de verdeling van de totale premie last der sociale verzekeringen per 1 juli 1967, zo schrijft het bestuur der Stich ting aan de leden der Tweede Kamer. Het bestuur is bovendien van mening, dat de kosten van de verzekering tegen zware geneeskundige risico's, gezien de aard der te verzekeren objecten, geheel ten laste van de overheid dienen te blij ven. Als de algemene middelen door bij zondere omstandigheden niet toereikend zijn om het voorgestelde pakket van verstrekkingen (dat overigens onvol doende scherp omlijnd is) geheel te be kostigen, moet het pakket in overeen stemming worden gebracht met de be schikbare middelen en moet de subsi die aan het preventiefonds op zes mil joen gulden worden gehouden, zo meent de Stichting. AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam heeft de 20-jarige Amster damse student in de wis- en natuurkun de Alex J. M., die een bom had ge maakt waarmee in de ochtend van 10 maart j.l. de bomaanslag op het Van Heutszmonument in de hoofdstad werd gepleegd, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, aftrek van het voorarrest (vijf maanden) en toezicht van de afdeling Amsterdam van het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring gedurende de proeftijd van drie jaar. De rechtbank achtte bewezen, dat M. in de bewuste nacht een bom, in de zin van de Vuurwapenwet 1919, voorha- den heeft gehad, wetende dat het een bom was. Niet bewezen achtte de rechtbank, dat door de teweeggebrachte ontploffing levensgevaar voor anderen te duchten was. Dit was M. ook ten laste gelegd, doch hiervan werd hij vrijgesproken. Niet aannemelijk is, volgens de recht bank, geworden dat de ernstige moge lijkheid aanwezig is geweest, dat op of nabij het Olympiaplein waar het monument staat passeren de of aldaar vertoevende personen door wegvliegende scherven levensgevaarlijk zouden worden getroffen. De officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, die beide feiten bewezen achtte, had één jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest geëist. De rechtbank sprak de 25-jarige uit Rotterdam afkomstige provo Jan J. G. B. vrij. Ter zitting had de rechtbank hem veertien dagen geleden, op verzoek van zijn raadsman, reeds in vrijheid ge steld. Hem waren dezelfde feiten als M. ten laste gelegd en subsidiair nog, dat hij M. behulpzaam was geweest bij het plaatsen van de bom. Tegen hem UTRECHT In belglë zullen binnenkort de muren van een bankgebouw lichtgevend worden gemaakt om rovers geen kans te geven by nacht ongemerkt binnen te sluipen. Een ingenieus apparaat zorgt op gezette tyden gedurende een paar seconden voor lichtinjecties, waarna de lichtge vende wand drie a vier uur licht biyft uitstralen. Bevindt tydens zo'n lichtinjectie een onbevoegde in het gebouw, dan biyft zyn silhouet enkele uren haarscherp op de muur af getekend. „Safe-lite" heet dit nieuwe lichtgevende materiaal, dat is uitgedokterd door een Haagse fabrikant van plastic pro- dukten en dat, naar zijn mening, tachtig procent goedkoper is dan de gangbare en door de hoge prijs weinig toegepaste fluorescerende materialen. Op de Vakbeurs Reclame in Utrecht demonstreert de Hagenaar voor het eerst enkele toepassingen van zijn uitvinding, waarop hü octrooi heeft aangevraagd. Hij kwam vorig jaar reeds in het nieuws met. zijn uitvinding van lichtgevende kogeltjes, die, bevestigd aan de vislijn, de vissen sneller zouden laten happen. Het nieuwe lichtgevende materiaal (een zink-cadmium- verbinding) dat weerbestendig, afwasbaar, niet giftig en niet radio-actief is, kan in vrijwel alle materialen in zes kleuren worden verwerkt. Betonfabrikanten hebben, vol gens de uitvinder, al belangstelling getoond voor het licht gevend maken van treden in trappenhuizen van flatgebou wen en voor lichtgevende strips in gangen en kamers van ziekenhuizen e.d. Ook kan het materiaal de spaarlampjes in kinderkamers vervangen en is het bruikbaar voor reclame-lichtbakken, wegbeveiliging e.d. In alle gevallen wordt een lichtinjectie van twee seconden gegeven door lampen met een clignoteur. Het Verbond voor Veilig Verkeer komt ook naar de Recla mevakbeurs om het nieuwe materiaal te testen, zo kondig de de uitvinder aan. Prinses Margriet heeft vrijdag in de Haagse Ridderzaal, als hoofd bestuurslid van het Nederlandsche Roode Kruis, actief deelgenomen aan de 29ste vergadering van de Raad van Gouverneurs van de Liga van Rode- Kruisverenigingen. De foto laat haar zien als lid van de Nederlandse dele gatie en geflankeerd door de heer A. van Emden (links) en jhr. G. Krayen- hoff, resp. directeur-generaal en voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Het congres aanvaardde een door de Ierse en Pakistaanse afvaar diging ingediende resolutie inzake het vluchtelingenvraagstuk. Daarin wordt de betrokken autoriteiten verzocht, met inachtneming van de conventies van Genève en de rechten van de mens, veelal dakloze vluchtelingen te helpen om naar hun oorspronkelij ke woonplaats terug te keren. DJAKARTA Het Indonesische blad „Angkatan Bersendjata" meldt dat de geheel met een laag zuiver goud over trokken troon van sultan Sjarif Kasim een tiental dagen geleden uit diens pa leis is verdwenen. was dezelfde straf als tegen M. geëist. Door de explosie, die tot ver in de omtrek te horen was, werd in hoofd zaak schade toegebracht aan een der naast de vrouwenfiguur op de sokkel staande stenen leeuwen, Die moest wor den verwijderd en is sindsdien niet ver vangen. De student had ter zitting aange voerd, dat hij door een spectaculaire daad wilde protesteren tegen een men taliteit en toestanden, die hij als ver werpelijk beschouwt. Door een bom als propagandamiddel voor zijn denkbeel den te hanteren, zonder zich te laten weerhouden door het gevaarlijke karak ter van zo'n voorwerp heeft hij wil lens en wetens een niet denkbeeldig ri sico voor de gemeenschap geschapen, zo overwoog de rechtbank in het vonnis. Het geweld, dat hij in anderen af keurt, wilde hij, wanneer dat in zijn kraam te pas kwam, zelf toepassen. AMERSFOORT Aan de grens bij Emmerik is donderdagavond de 26-ja- rige recidivist A. van I. uit Amersfoort aangehouden. Hy wordt er van ver dacht tezamen met zyn 21-jarige vriendin H. W. uit Amersfoort, die reeds een dag eerder werd gearres teerd, voor tienduizend guldens aan sieraden, tafelzilver en antiek te heb ben gestolen in Amsterdam, Baarn, Huizen, Bussum, Amersfoort en Zeist. Bovendien heeft het tweetal zich de af gelopen maanden schuldig gemaakt aan diefstal van vele duizenden guldens op campings in Italië. Het meisje heeft inmiddels bekend; haar vriend nog niet. Aan de hand van in Amsterdam bij opkopers gevonden kleding, waarin zich aan het meisje gerichte brieven bevonden, kwam de politie te Baarn het meisje op het spoor. Enkele uren voordat de politie haar in haar pension te Amersfoort zou arresteren, bleek zij echter met haar vriend naar Spanje te zijn vertrokken. Inmiddels was gebleken dat ook haar vriend, A. van I, bij de inbraken be trokken was geweest. Beiden woonden in hetzelfde pension. Na een maand kwamen het meisje en haar vriend echter weer naar Amersfoort terug, maar zij vertrokken ogenblikkelijk weer, omdat zij onraad vermoedden. Drie maanden heeft het tweetal zich toen nog in Italië schuilgehouden. Via uit Zwitserland en Spanje verzonden brieven en ansichtkaarten, werden fa milieleden in Nederland misleid inzake de verblijfplaats van het tweetal. Tij dens hun verbUjf in het buiten land. hebben zij voor aanzienlijke be dragen op campings ontvreemd. Woensdag keerde het meisje, na her haalde oproepen van haar vader, naar Nederland terug en kort na aankomst kon zij worden aangehouden. Donder dagavond reisde haar vriend haar ach terna, hij werd bij de grens gearres teerd. Een groot deel van de gestolen goe deren is reeds via opkopers verdwenen en vermoedelijk niet meer te achterha len. Daarnaast ligt op het Amersfoort- se politiebureau voor minstens f 10.000 aan sieraden, antiek, kleden en tapij ten op de eigenaars te wachten. De 18-jarige havenarbeider P. W. H. en een 17-jarige kok, beiden uit Den Haag, hebben tegenover de politie be kend, dat zij sinds oktober van het af gelopen jaar samen vijftien inbraken ge pleegd in een gordijnenfabriek, die zij vier maal bezochten, in zwembaden bioscopen, koffietenten en consumptie kiosken. Op een nacht werden zij door de po litie aangehouden, toen zij inbraken in een bioscoop. Bij het daarop volgen de verhoor gaven zij toe de andere in braken te hebben gepleegd. Bij een van hun inbraken hadden zij, naast een bedrag van ruim f 900, ook D.M. 1000 weggenomen. Omdat zij niet wisten, wat ze met het buitenlandse geld moes ten aanvangen, gooiden zij het weg.

De Vallei | 1967 | | pagina 6