FISA schorste Van Nes en Van der Want Nederlandse roeiers stellen ernstig teleur Feyenoord kan zijn voorsprong behouden Alleen Fransman Jean Marty is nog ongeslagen Opnieuw nederlagen Wijnen en Vultink voor Levade voor keer in vierde Apeldoorn Wieler-clubkampioenschap in Oostelijk-Flevoland PLEUN STRIK BUITENSPEL DOOR BLESSURE Nationaal damesteam voor Leverkusen Europees record voor Rus Gordeyev Weer winst voor Tonny Sijbrands Tom Okker in halve finales 01e Fritsen geschorst Jos van der Vleuten gebruikte doping Wereldkampioenschap 71/2 Billie Jean King Nederlaag Op 16 september a.s. Individueel Nastoot gemist Deen Bent Larsen behield de leiding Sporttoto Wijk bij Duurstede te gevaarlijk! Zwaar parcours Programma Kneuzingen In rook op Geen spijt EERSTE DIVISIE TWEEDE DIVISIE Wereldhockeytoernooi ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 De Nederlandse vier met stuurman (Van Nes, Suselbeek, Van de Want, Lambrechtsen en stuurman Rijnders) plaatste zich tijdens de Europese roeikampioenschappen in de halve fi nale door de vierde serie te winnen. VICHY Als bemiddelingspogingen van onder meer de Westduitse roeibond geen succes zullen hebben, kan de La- ga-vier met stuurman vandaag niet star ten in de halve-finales van de Europese roeikampioenschappen in Vichy. Het FISA-bestuur heeft vrijdagmiddag na melijk aan het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Roei Bond laten we ten dat Van Nes, wereldkampioen in Bled, en Van der Want, die deel uitma ken van de Delftse formatie voor een jaar het uitkomen op wedstrijden van de FISA is ontzegd. Oorzaak van de krasse maatregel van de bestuurderen van de internationale roeifederatie vrijwel alle nationale bonden zijn van mening, dat de straf maat veel te hoog is was een inci dent, dat zich in de middag op de over dekte tribune der officials voordeed. Van Nes, juist hersteld van een ziekte, en Van der Want hadden, gezien het koude weer, een plaats ingenomen op de half bezette tribunes, die voor de gasten was gereserveerd. Een verzoek van een Fran se official om de plaatsen te verlaten en naar de onoverdekte deelnemerstribune te gaan negeerden de Nederlanders. Daarop werd de hulp ingeroepen van de Zwitser Charles Riolo, secretaris-pen ningmeester van de FISA. Een felle woordenwisseling, waarbij Van Nes de heer Riolo beledigde, was het gevolg. „Van Nes is natuurlijk volkomen fout", was het commentaar van mr. U. Suermondt, secretaris van de Koninklij ke Nederlandse Roei Bond, „maar wat' hier gebeurt, gaat toch wel erg ver. De FISA straft niet alleen Van Nes en Van der Want, maar in feite een hele ploeg. Ik geloof, dat het veel meer op de weg van de roeibond ligt om maatregelen \te nemen". Vertegenwoordigers van een groot aan tal roeibonden hebben de Nederlanders al laten weten, dat zij grote bezwaren hebben tegen de te snelle beslissing van het FISA-bestuur. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat de interna tionale roeifederatie onder druk van de omstandigheden op het vérgaande be sluit zal terugkomen. Temeer, daar la ter op de avond duidelijk bleek, dat men ook in FISA-kringen niet al te gelukkig met de zware bestraffing van de Ne derlanders was. Overigens is de FISA bij roeiers en officials momenteel toch al weinig populair. Donderdagavond moesten de deelnemers hun ontspan ningszaal ontruimen, omdat er een offi ciële ontvangst was. Voorts bemoeilijken maatregelen van de federatie de com municatie tussen officials en roeiers ten zeerste. Zover is de beperking van be wegingsvrijheid doorgevoerd, dat slechts de pers en enkele autoriteiten zich vrije lijk over het terrein kunnen bewegen. „Ik kan niet eens contact opnemen met de Nederlandse chef d'équipe op 't botenterrein", zo stelde mr. Suermondt nadrukkelijk vast, „gelukkig is onze voorzitter Ferman commissielid van de FISA, zodat hij nog wel met de roeiers kan spreken..." VICHY Vichy wordt geen Bied. Dat staat na twee dagen van series en her kansingen in het winderige Vichy wel vast. De 54e Europese roeikampioenschap pen voor heren zullen voor Nederland geen toernooi van goud, zilver en brons worden zoals de stryd op het vriendelijke bergmeer van Bied in Zuid-Slavië. Sterker nog, na de successen die in 1963 in een tropisch aandoende regenbui in Kopenhagen begonnen, vormt de titelstrijd op de Allier een niet te loochenen te rugval. Slechts skiffeur Jan Wienese en de Nereus-acht haalden de finales, ter wijl de Laga-vier met stuurman door een overwinning op de openingsdag zich kwalificeerde voor de halve eindstrijden. Een situatie, waarin de Nederlanders jarenlang niet hebben verkeerd. In 1965, in Duisburg, bijvoorbeeld, zorgden de vijf ingeschreven ploegen voor evenveel finaleplaatsen. In Amsterdam startten de Oranje-roeiers in 1964 zelfs in zes van de zeven finales. De darmstoornissen, die de Nederlanders troffen zijn slechts ten dele een oorzaak van de minder goede prestaties. Triest is het om te moeten vaststellen, dat men in het Oranje-kamp zelf mede schuldig is aan deze ziekteverschijnselen. „De jongens eten sla met olie bij bergen", stelde dokter Dokkum, als coach van Wienese aanwezig, met duide lijk afgrijzen vast. „Ja, dan kunnen de gevolgen niet uitblijven". Ook de minder gelukkige boei-inde- ling bij de series vormt lang niet de enige oorzaak. Diverse ploegen zijn be slist minder sterk dan formaties, die in het verleden werden afgevaardigd. Juist bij een toernooi waarbij een re cordinschrijving maakt, dat de deelne ming kwanti- en ook kwalitatief uiter mate sterk is, wordt de minste terug gang in klasse onmiddellijk afgestraft. Hoogtepunten voor de Nederlandse kolonie waren vrijdag uiteraard de overwinningen van skiffeur Jan Wiene se en de Wartena-acht. Niet de zege bracht de toeschouwers langs de oevers van de Allier tot grote geest drift, doch de wijze waarop de triom fen tot stand kwamen. Zowel Jan Wienesse als de acht can ,Nereus, gestart in een tempo van 49..., beheersten hun herkansing volkomen en leidden vrijwel van start tot finish. Een gejuich ging op Vichy kent de luxe van een wedstrijdreportage in het Nederlands toen de speaker met overslaande stme aankondigde: „Ne- reus leidt met licht tussen de boten". Het duizend/meter-merkteken was toen juist gepasseerd. De direct daarop volgende mededeling, dat de Amster dammers hun voorsprong gestadig ver grootten stemde vervolgens zelfs de grootste pessimisten tevreden. De vreugde over de behaalde finale plaats stond in schrille tegenstelling tot de ontluistering, die zich aftekende op de gezichten van de leden van de Ne- rëus-vier-zonder-stuurman toen de boot de steiger bereikte. Slag Maarten Kloos terman keek in het water zonder het ook maar te zien. Geen woord werd gesproken, de slag was onverwacht ook te hard aangekomen. Evenals in de series eindigde de Kloosterman- vier in de herkansing als laatste. Ter verontschuldiging kan worden aange voerd, dat op slag Kloosterman na al le leden van de ploeg darmstoornissen hadden. Daarmee kan echter niet het falen van een dag eerder worden ver klaard. Toen waren namelijk alle roei- iers nog fit. Dat Rouwé en Hartsuiker in de zware herkansing van de gestuurde tweeën kansloos zouden zijn, stond bij voor baat vast. Weliswaar voelde Erik Hart suiker zich vrijdag fit, doch de koorts Het ziet ernaar uit, dat het Feyen oord zondag niet veel moeite zal kosten zijn ongeslagen positie te behouden en daarmee zijn voorsprong op Ajax. Feyenoord gaat op bezoek bij NAC en dat moet een te overwinnen tegenstan der zijn. Ajax krijgt het in de thuiswed strijd tegen Volendam wat moeilijker, maar zal niettemin toch ook wel de vol le winst veroveren. PSV heeft alle mo gelijkheden om naast Ajax te blijven door een overwinning op FC Twente, maar dat zal DWS heel wat meer moei te kosten in de uitwedstrijd tegen NEC. Voor ADO kan zonder meer winst wor den voorspeld tegen Telstar en Fortu- na '54 kon tegen DOS het terreinvoor deel wel eens uitbuiten. Spannend wordt ongetwijfeld de strijd tussen Go Ahead en GVAV en tussen Sparta en Sittardia. Bij Xerxes/DIIC - MVV lij ken ons de kansen van de thuisclub niet groot. In Leeuwarden gaan SC Cambuur en Vitesse de strijd aanbinden, waarin de tweede plaats de inzet is. SC Cambuur heeft tot nu toe de maximale punten- winst behaald en we hebben het gevoel dat de Friezen ook zondag in de meer derheid blijven. Ze staan er relatief nu ietsbeter voor dan koplopers Willem II en er bestaat een grote kans, dat ze zondag de ranglijst aanvoeren, want de Tilburgse ploeg zal in Dordrecht bij DFC grote tegensU ontmoeten. In Amersfoort krijgt H\ C bezoek van RBC, dat veel kans loopt zijn tweede nederlaag te moeten incasseren. SVV moet thuis de baas kunnen blijven over FC VVV en Alkmaar/Zaanstreek ach ten we te sterk voor Velox. Bij Elinkwijk - Haarlem en Blauw Wit - De Volewijckers is de kans op verdeling van de buit zeker niet denk beeldig. RCH krijgt mogelijk kans zijn puntentotaal wat op te vijzelen via een overwinning op Holland Sport en Hera cles moet in Almelo de baas kunnen blijven over Eindhoven. In de tweede divisie staat De Graaf schap voor een zware opgave tegen SC Gooiland, dat met zijn keiharde spel voor elke tegenstander een moeilijke ploeg is. Koploper Hermes DVS gaat een bezoek afleggen bij EDO en zal al le moeite hebben om zijn voorsprong te behouden op ZEC, dat in Zwolle op be zoek gaat bij Zwolse Boys. PEC krijgt in Rotterdam aan Excelsior een uiterst moeilijke tegenstander en AGOVV lijkt ons kansloos in de uitwedstrijd tegen Fortuna VI. De streekderby NOAD - Helmond Sport biedt laatstgenoemde ploeg de beste kansen en het tot nu toe erg te leurstellende Roda JC lijkt ons tegen Wageningen weinig kans op winst te hebben. Hilversum - De Baronie wordt een strijd tussen twee vrijwel gelijkwaardi ge ploegen, waarin het terreinvoordeel misschien de doorslag kan geven en hetzelfde geldt voor SC Drente - Lim- burgia. In de wedstrijd Veendam - Hee renveen slaan we de kansen van de thuisclub iets hoger aan dan die van de gasten. en het lichte dieet, dat noodzakelijk was om de maagklachten weg te ne men, hadden de conditie van de Utrech tenaar danig aangetast. Na 500 me ter roeien, waarin de Westduitsers Ber ger en Ott hun grote overmacht toon den, stond de uitslag eigenlijk al vast. De tegenwind was een dubbele handi cap voor de verzwakte Nederlandse ploeg. Dubbel jammer, dat juist de Triton-twee, waarvan de uitzending sterk omstreden is, geen kans heeft ge kregen die kritiek te beantwoorden. Meer hadden de Nederlanders zeker van Droog en Van Dis in de dubbel twee verwacht. Het Russische duo, aan gevoerd door de befaamde Oleg Tjur- in, nam bij de start een beslissende voorsprong, na vijfhonderd meter was het verschil al twee volle lengten. Geen meter hebben Droog en Van Dis daar van kunnen terugnemen. Integendeel de Russen liepen nog verder van hun tegenstanders weg en wisten zich. reeds ver voor de finish winnaar. DUSSELDORP „Als ik die bandstoot maar niet had gemist", jammerde Hans Vultink na zijn partij tegen Jean Marty, waarin de Fransman met een serie van 227 en een partijgemiddelde van 150 rond, twee nieuwe wereldrecords had gevestigd. „Want ik voelde me sterk", murmelde Vul tink nog na. Op de Nederlanders was de hoop van Ceu- lemans, Wijnen en ook van de voor het eerst verliezende Berardi gevestigd geweest om tegen Marty een kunststukje uit te halen. Maar de schietgebedjes van de concurrenten van de Fransman mochten niet baten. Vultink, die door die gemiste bandstoot op 76 in zijn tweede beurt bleef staan, werd daarna door Marty vak kundig „gevloerd". De Franse troef had overigens, nadat Vultink van acquit na een klosje had gemist, zijn plannen tot prolongatie van de wereldtitel al overduidelijk laten doorschemeren. Minder fraai dan men van hem gewend is was Marty op weg gegaan naar een recordserie, ont moette tal van moeilijkheden, maar ovenwon ze steeds met furore, tot na de 277e carambole (het record stond op 276 op naam van Scholte) de ballen op 20 centimeter van zijn speelbal masqué bleven liggen. Toen zag de Parijze- naar de oplossing alleen nog in een losse driebanden Die miste hij, waardoor de absolute wereldrecords buiten zijn bereik bleven. Overigens heeft hij die op Europees niveau na het kampioenschap in maart van dit jaar in Heerlen al wel op zijn naam. DEN HAAG Volgende week woens dag begint in Leverkusen het wereld hockeytoernooi voor dames waarin de beste elftallen uit negentien landen el kaar de hoogste eer zullen betwisten. Behalve West-Duitsland geven verder acte de précense: Argentinië, Australië, België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Ierland, Jamaica, Canada, Nieuw-Zee- land, Oostenrijk, Schotland, Zwitser land, Spanje, Zuid-Afrika, Trinidad, de Verenigde Staten en Wales. De kosten van het toernooi zijn voorlopig begroot 270.000 gulden en de Duitse bond denkt door de verkoop van drinkglazen en zakdoeken bedrukt met het embleem van de Internationale Hockey Bond iets van de kosten terug te krijgen. Boven dien moet elk land per dag voor elke speelster negen gulden betalen. Het toernooi wordt woensdag in het Ulrich- Haberland-stadion geopend met de wedstrij den W est-DuitslandVerenig de Staten en EngelandZuid-Afrika. De Nederlandse dames spelen op 14 september tegen Jamaica, 16 september tegen Nieuw-Zeeland, 19 september te gen Frankrijk, 21 september tegen de Verenigde Staten, 23 september tegen Zuid-Afrika en 25 september op de sluitingsdag tegen Australië. De vijftien speelsters, die de Neder landse kleuren zullen verdedigen, zijn: Fuus Verloop (SCHC) (captain), Marijke Alsbach (Laren), Jose van Aalst-Stoots (EMHC), Annetje Braat (Kieviten), An ke Dienske (Deventer), Jannetje van 't Hout (Be Fair), Jo Jilesen (MEP), Riet Kuiper ('s-Hertogenb.), Liesbeth Lie ve (BDHC), Wien van der Oord (Quick), Jose Poelmans (Rapidity), Heieen van Rooy (Voordaan), Loes Seelen (Venlo), Anneke Staring (BDHC) en Jobs Ver- kaaik (Gooische). FOREST HILLS De Wimbledonti- telhoudster Billie Jean King, heeft An nette van Zijl (Zuid-Afrika) met 61, 64 verslagen in een partij van 45 mi nuten en heeft zich hiermee geplaatst voor de halve finales van de Ameri kaanse nationale tenniskampioenschap pen. Vultink, die zijn vechtlust van tevo ren had aangekondigd, deed nog een moedige poging om het toernooi te red den, maar na 76 kwam voor hem het ein de van zijn illusies. Marty immers stoot te in de volgende beurt de ontbrekende 23 caramboles bijeen. APELDOORN De landelijke ruitersport, georganiseerd in de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen, gaat zaterdag 16 septem ber op de prachtige terreinen van het natuurpark „Berg en Bos" de Levada 1967 houden. Het het voor het vierde jaar in successie, dat dit ruitersportevenement, waar bij de nationale titels van deze organisatie op het spel staan, in Apeldoorn ge houden wordt. Evenals vorige jaren heeft men de gehele dag de beschikking zo wel over de speelweide als over de bosweide. Ongeveer 225 ruiters en 130 pony- ruiters zullen elkaar in de verschillende onderdelen van de ruitersport bekam pen. Het grote aantal deelnemers maakt het noodzakelijk het programma al vroeg te be ginnen. Dat de ruitersport in het algemeen een grote bloeiperiode doormaakt en de landelijke ruitersport in det bijzonder, blijkt wel uit het feit, dat de deel neming nog enorm groot is ondanks de zeer strenge selecties, die tijdens de pro vinciale kampioenschappen zyn toegepast. Deze strenge selectie garandeert goede ruitersport op deze dag. Uit al le delen van het land komen de sterk ste provinciale achttallen naar Apel doorn. Ditmaal niet om te strijden om de persoonlijke kampioenschappen, maar om de clubtitels. Van alle rui ters van één vereniging worden de re sultaten van de onderdelen in de klas sen „licht" en „midden" afzonderlijk beoordeeld en bij elkaar geteld. Het team met de meeste kwaliteitspunten mag zich kampioen van Nederland noe men. Enkele zeer bekende rijverenigin gen die aan de start zullen komen zijn o.m. de landelijke rijverenigingen „Vrijheid" uit Terschuur, „Gouden Hert" uit Putten, „Heuvelruiters" uit Doorn, „Deltaruiters" uit Kampen, „Kaptein van der Wal" uit Hoofddorp en „Oranjeruiters" uit Willemstad. Individueel zal ditmaal alleen gestre den worden om de titels „dressuur zwaar" en „springen zwaar". Een wel zeer spectaculair nummer wordt de strijd om de kampioenstitel „Tweespannen warmbloedpaarden voor oogstwagens". Een nummer, dat voor de eerste maal bij deze kampioenschap pen op het programma staat. Zeer fraaie oogstwagens zullen hieraan mee doen, waaronder zeer kostbaar ge beeldhouwde. Ook de titel „Clubkam pioen pony's" staat deze dag op het programma. Niet minder dan 28 juryleden zullen van 's morgens half negen tot 's avonds half zes, met onderbreking voor een kleine middagpauze, in touw zijn om tot de definitieve uitslag te komen. Het park „Berg en Bos" is deze dag voor het publiek gesloten en men komt op de concoursterreinen door de hoofd ingang aan de J. C. Wilslaan. Het och tendprogramma wordt afgewerkt op de speel- en de bosweide, het middag programma geheel op de bosweide, waar om half twee wordt begonnen met het hijsen van de Federatie-vlag. Het muziekkorps „Prins Hendrik" van Het Loo zal voor een muzikale omlijsting zorgen. Marty was in dubbel opzicht de gro te overwinnaar van de vijfde ronde, want naast zijn prachtige zege stond de tweede nederlaag van Tini Wijnen, waardoor de Nederlandse kampioen praktisch uitgeschakeld werd. Een ver rassende nederlaag van Wijnen, die in zijn tweede beurt een serie van 212 had gemaakt, terwijl de Duitse kampi oen Dieter Müller nog geen enkele ca rambole op het bord had staan. Toen de Berlijner vervolgens met een serie van 158 vriend en vijand verraste, voor al door de kundige wijze waarop hij de series speelde, maakten de Nederlanders zich nog geen zorgen en werd gespro ken van een „uitschieter". Wijnen had in zijn volgende beurt echter toch wat minder roekeloos moeten stoten want na zijn zes punten stoomde Müller in eens door tot dicht bij de finish. Met een serie van 138 strandde de Duitser slechts vier punten van het einde en toen was Wijnen knock out. De Neder landse kampioen kreeg geen onoverko melijke aanvangsstoot, maakte nog 'n carambole en ketste. Müller, die zelfs in training nog nimmer een partij in vijf beurten had uitgespeeld, greep z'n kans met beide handen. Wijnen miste de nastoot en zei kla gend en met lijkbleek gelaat: „Dat me dat nu juist moet overkomen. Hoe is het mogelijk". Het antwoord kreeg hij van Raymond Ceulemans: „Die man nen hebben van hun leven eens een toer gedaan, die niet normaal was. An ders komen ze niet in een wereldkam pioenschap. Daarmee had je rekening moeten houden. Elke partij moet van het begin tot einde gespeeld worden". Wat de Vlaming daarmee bedoelde, toonde hij weinig later zelf aan tegen Spielmann, die na zijn derde beurt op een totaal van 140 kon bogen, terwijl Ceulemans nog slechts 45 caramboles bijeen had. Toen bouwde de Belg met HAVANNA, Cuba De Deen Bent Larsen, behoudt de leiding in het vijfde internationale Capablanca schaaktoer nooi doordat hij de Joegoslaaf Svetozar Gligoric versloeg in de twaalfde ronde, die in de stad Santiago op Oost-Cuba gespeeld werd. Larsen heeft nu 9,5 punt. De Rus Lev Poloegaievsky deelt de 2e plaats met zijn landgenoot Vassily Smyslov door te winnen van Jesus Ro driguez, terwijl Smyslov remise speelde met de Westduitser Lothar Schmidt. De twee Russen hebben elk 8,5 punt. De Nederlander Jan Hein Donner won van de Pool Jacket Bernarski. MOSKOU De 19-jarige Russische zwemmer Alexander Gordeyev heeft vrijdag, tijdens zwemwedstrijden in het overdekte 50 meter-bad van Moskou, een nieuw Europees record gevestigd op de 100 meter vlinderslag. Gordeyev zwom de afstand in 58.4 seconden. Het oude record stond sinds 8 augustus 1965 op naam van de Zuidslaviër André Depolo met een tijd van 58.5 sec. een serie van 221 aan zijn zege, die 3 beurten verder een feit werd, ook al omdat hij Spielmann geen enkele kans meer bood. Marty, die na de vijfde ron de ongeslagen het klassement aanvoer de met veruit het hoogste gemiddelde (50) kwam al bijna op fluweel door de eerste nederlaag van Berardi tegen Co- rin. De Argentijn had twee dagen klaar blijkelijk boven zijn stand geleefd, ter wijl Corin bepaald beneden zijn kun nen was gebleven. Nu werden de rol len omgedraaid .Berardi was nergens en Corin speelde in vijf beurten uit. Groter plezier had de Waal zijn vriend Marty niet kunnen doen. Marty bofte ook, dat Corin in zijn partij tegen Scherz „slechts" 274 ca ramboles tot de finish overhad. Want anders zou de Fransman zijn kersver se serierecord aan de Luikenaar heb ben verspeeld toen die aan een slot- reeks begon, die op 274 moest eindigen. Hoezeer Wijnen aangeslagen was door 's avonds tegen Ceulemans. De Belg won de verliespartij tegen Müller bleek in zes beurten en liet Wijnen op 121 ach ter. DEN HAAG In de sporttoto's 4 ei 5 zijn geen eerste prijswinnaars uit de bus gekomen. Deze prijzen werden dan ook voor tweederde naar de tweede en eenderde naar de derde prijs overgehe veld. De cijfers van de beide toto's zien er als volgt uit: Sporttoto nr. 4: Deelne mers 580.156. Bruto inleg 736.099,20 gld. Prijzenbedrag: f 267.913. Eerste prijs: f 133.602,15, geen meldingen. Tweede prijs: f 161.942, 3 meldingen, bruto f 53.980,60. Derde prijs: f 80.971, 3 mel dingen, bruto f 26.990,40. Extra prijs: f 25.000, 2 meldingen, bruto f 12.500. Sporttoto nr. 5: Deelnemers 440.028. Bruto inleg f 516.804,60. Prijzenbedrag f 195.546. Eerste prijs: f 93.800,30, geen meldingen. Tweede prijs: f 113.697,33, 45 meldingen bruto f 2526,60. Derde prijs: f 56.848,67, 262 meldingen (3 met twee goed voorspelde kolommen en 1 met 4), ca. 212 gulden per kolom. Extra- prijs: f 25.000, 117 meldingen (ongecon troleerd), ca. f 300, LIVORNO Ton Sijbrands heeft de leiding in het damtoernooi om de Coupe d'Europe in Livorno behouden. In de elfde ronde, die vrijdagmorgen werd gespeeld, won hij van de Belg Verleene. De uitslag van de 11e ronde luidde: Siminelli (It.)-Koeperman (Sov. Unie) 0-2; Bajolle (Fr)-Andreiko (Sov. Unie); 0-2; Sijbrands (Ned.)-Verleene (Belg.) 2-0; Bonifacino (It.)-De Descallard (Ma- rok.) 2-0; Virtu (It.)-Feldi (Oost.) 2-0; Van de Sluis (Ned.)-Reimann (Tsj. SI.) 2-0; Cazemir (Zwits.)-Agliordi (Mon.) 2-0; Simonata (Fr.)-Tsjegolev (Sowjet- Unie) 2-0. De stand: 1. Sijbrands 21 pnt., 2/3 Tsjegolev en Andreiko, elk 19 pnt., 4. Koeperman 18 pnt. BOEKAREST Tom Okker heeft vrij dag de halve finale van het heren enkel spel van het toernooi om de Roemeense tenniskampioenschappen, dat in Boeka rest wordt gehouden, bereikt. In de kwarteindstrijden rekende de Neder landse kampioen af met de Tsjech Milan Holocek: 6—1, 63. Zijn volgende te genstander is de Britse nummer vier, Graham Stilwell, die de Roemeen Ilie Nastase in drie sets met 97, 16, 64 uitschakelde. DRONTEN Op woensdag 20 sep tember gaat de Wezeper wielervereni ging „De IJsselstreek" de nationale clubkampioenschappen organiseren in de polder Oostelijk Flevoland met start en finish te Dronten. De KNWU heeft dus met de traditie, de clubkampioenschappen van Neder land in de omgeving van Wyk by Duur stede te houden, gebroken. We verne men, dat men hiertoe noodgedwongen is overgegaan wegens het steeds inten siever wordende verkeer in Utrecht. Jammer voor de actieve bestuurders van de wielerclub „Volharding" te Utrecht, die organisatorisch de zaken steeds perfect in orde hadden. De dui zenden wielersportliefhebbers, die jaar lijks van heinde en verre naar deze na tionale clubkampioenschappen, die haast een,, familie-reünie" genoemd kunnen worden, kwamen, zullen ongetwyfeld het knusse stadje Wyk by Duurstede missen. Dit neemt niet weg, dat men in Dron ten over een gebouw beschikt, dat men in Wijk bij Duurstede niet aantreft, namelijk het Gemeenschapscentrum „De Meerpaal" met een oppervlakte van 60 x 60 meter Van de heer J. van 't Ende, secreta ris van „De IJsselstreek", vernemen we, dat ook de Sportcommissie van de KNWU, die organisatorisch ook een flinke vinger in de pap heeft, erg ge lukkig is met dit Gemeenschapscen trum, van waaruit de renners van start zullen gaan De jury zal op de balustrade, binnen in het gebouw, plaats nemen. Voorts kunnen honderden toeschouwers hier een plaats krijgen. De accommodatie is van dien aard, dat alle renners in speciale cabines zich kunnen verkleden en gebruik maken van de tientallen douches, die zich in dit gebouw bevin den. Was 't parcours in Utrecht verre van licht, in de polder van Oostelijk Flevo land krijgen de renners het zeer kwaad te verduren. Menig renner is hiervan nog niet doordrongen, maar vast staat, dat, wanneer er wind staat, de „ster ken" alleen in aanmerking komen voor ere-plaatsen De amateurs, die ca. 85 km voor de boeg hebben gaan via de volgende rou te: Dronten, De West, Rietweg, langs Biddinghuizen, Bremerweg, langs het Flevomeer, langs Harderwijk (op ca. 2,5 km afstand gelegen), Gemaal Lo- vink, Knardijk, via de Flevopolder (het gedeelte, dat nog niet in cultuur is ge bracht). Gemaal Wortman, via de brug richting Lelystad, via de Zeewolder- ringweg langs Swifterbant, Swifterring- weg, naar de Noord en dan vervolgens naar Dronten waar bij het winkelcen trum de finish zal zijn. De nieuwelin gen en de veteranen, die 37 km moeten fietsen, hebben een kortere route voor de boeg. Het programma op deze wielerdag bij uitstek ziet er als volgt uit: 10 uur start van de Nieuwelingen; 10.45 uur start van de veteranen, die om de vete- ranen-erebeker zullen strijden; 12.30 uur start beroepsrenners en om 13.30 uur start amateurs. Het bestuur van „De IJsselstreek" en niet te vergeten de actieve consul van Gelderland, de heer K. Zweedijk, zijn al maandenlang in de weer om de Sportcommissie van de KNWU om de clubkampioenschappen 1967 voor te be reiden. Zoals de zaken er momenteel voor staan is alles in kannen en krui ken. Bij de organisatie heeft men de laat ste tijd vooral steun gehad van de direc tie van de Rijksdienst van IJsselmeer- polders. Maar liefst 45 politiemannen, afkomstig uit „Het Nieuwe Land", zul len op woensdag 20 september klaar staan, evenals de medische dienst van Dronten. Van de zijde van de organisatoren verzocht men ons mee te delen, dat 't vooral zaak is tijdig aanwezig te zijn. GRONINGEN De Deense voetballer Ole Fritsen, die voor GVAV uitkomt, Is met ingang van zondag door de straf- commissie van de KNVB voor vier wed strijden, waarvan één voorwaardelijk, geschorst. Tijdens de wedstrijd afgelopen zondag tussen de Groningers en FC Twente in het Oosterpark werd de Deen door scheidsrechter Derks wegens na trappen van het veld gestuurd. DEVENTER Het waren slechts de meest verstokte supporters van Go Ahead die in een eerste cap voor Pleun Strik geloofden, toen bondscoach Georg Kessler de speler van Go Ahead selecteerde voor het Nederlands elftal, dat in het kader van de Europese be ker voor landenploegen woensdag te gen de Oostduitsers speelt. Wie zondag voor de aanvang van de ontmoeting met ADO zou hebben voorspeld, dat de voormalige Feijenoorder nog dezelf de middag zijn kansen zou verspelen, zou voor dwaas zijn uitgemaakt. Strik demonstreerde immers de laatste we ken een voortreffelijke vorm, terwijl hij daarnaast bijna immuun bleek voor blessures. Toch was het een blessure, die een abrupt einde maakte aan zijn aspira ties. Het gebeurde allemaal vijf minu ten voor de rust van de ontmoeting met ADO. Op dat moment was het Deven ter voetbalidool in een fel duel om de bal gewikkeld met Mansfeld. In een laatste vertwijfelde poging de Hage naar de bal te ontfutselen schopte Strik tegen de onderkant van diens schoen. Met een van pijn vertrokken gezicht verdween hij in de catacomben van het Deventer sportpark. Van de reserve bank af moest hij machteloos toezien hoe zijn club na de rust geheel werd overspeeld. Aanvankelijk werd gevreesd, dat Strik een middenvoetsbeentje had ge broken. Foto's wezen echter in de rich ting van zware inwendige kneuzingen. De komende twee weken zal hij vol strekte rust moeten houden. Voor bondscoach Kessler bleef er toen wei nig anders over dan Pleun Strik af te voeren van de lijst van kandidaten voor het oranje. Met zajn voet verpakt in stevige zwachtels en steunend op een bankje kijkt Strik somber voor zich uit. Te leurgesteld? „Natuurlijk. Hoewel de kans nog niet erg groot was is het al leen al een grote eer te worden gese lecteerd voor het Nederlandse elftal. Toen ik vorig jaar nog regelmatig uitkwam in de ploeg van Jong Oranje heb ik vele gesprekken gehad met mijn heer Kessler. Mijn conditie liet toen nogal te wensen over; reden waarom ik de laatste maanden extra hard heb getraind. Na de wedstrijd tegen Ajax heeft de bondscoach telefonisch contact opgenomen met onze clubtrainer Fad- rohnc. Er werd toen reeds gezinspeeld op een keuze in de selectiegroep. Ofschoon het dus niet helemaal als een verrassing kwam, bekruipt je toch een merkwaardig gevoel als de uitnodi ging in de brievenbus glijdt. Alle kan sen op mijn eerste interland gingen echter nogal snel in rook op. Zondag middag rekende ik er niet op, dat het een kwestie van weken zou kunnen worden. Toen ik maandag amper kon lopen, was ik vreselijk bang dat er iets gebroken zou zijn. Gelukkig valt het achteraf nogal mee. Als mijn gedwon gen rustperiode van twee weken voor bij is ga ik weer met onverminderde ijver aan de slag om me opnieuw kan didaat te stellen voor het Nederlands elftal". Pleun Strik, die drie jaar geleden sa men met Henk Warnas de clubkleuren van Feijenoord verwisselde voor die van Go Ahead, heeft nog steeds geen spijt van zijn overgang. „Ik heb het hier best naar mijn zin, al geloof ik overigens niet, dat Go Ahead dit seizoen een dominerende rol zal «pelen. Ons elftal is vooral fysiek beduidend min der. Wij hebben te weinig rust gehad. Na de intertotocompetitie moesten we ons na een pauze van nauwelijks drie weken gaan voorbereiden op de nieuwe competitie. Nee, we zullen dit seizoen geen hoge ogen gooien". TUNIS De Nederlander Jos van der Vleuten heeft tijdens het wereld kampioenschap op de weg voor be roepsrenners, dat op 3 september in Heerlen werd gehouden, doping ge bruikt. Dit is vrijdag in Tunis, waar het uitvoerend comité van de interna tionale wielerfederatie (UCI) vergader de door de secretaris generaal van de UCI, de Fransman René Chesal, be kend gemaakt. Van der Vleuten heeft een boete gekregen van 2.000 Zwitser se francs (ca. 1.500 gulden). Tevens is de Brabander, die als vijfde eindigde, nadat hij al na zeven kilometer met de goede ontsnapping was meegegaan, ge diskwalificeerd en uit de officiële uit slag geschrapt.

De Vallei | 1967 | | pagina 7