Veenendaals dagblad WIJ Buiten Prins Willem-Alexander werd lid van jubilerende K.N.V. v. L. Spion uit Rusland in Zuid-Afrika gepakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Chemische analyse van de bodem Aanval van Yiët-Cong op Hoi An 100 kinderen gered uit brandend kindertehuis KONINGIN EN SCHOONZOON OP TERLET Dronken man veroorzaakt autobotsing BOEK OVER SPIONAGE MISS AMERICA inde MAANREIS BIJNA MISLUKT DOOR LEK IN HELWMLEIDING STAATSGREEP IN BEIHAN Ziekte paus is niet ernstig Daverende „kleine ILSY" op Yeluws vliegveld SLAG VOOR SOVJET-INLICHTINGENDIENST Hoogovens zou Van Heijst willen overnemen Akkoord tussen Zuid-Afrika en Malawi De Gaulle in Silezië Rustig weer Op weg PASADENA De Amerikaanse Surveyor-5 hee»ft een zachte landing op de maan gemaakt. Dit gebeurde nadat er lange tijd spanning had geheerst over de vraag, of het experiment zou kunnen slagen ondanks een lekkende klep in een heliumleiding. LEKKAGE SUCCES OOK EEN CAFé CANADEES WERELDREIZIGER Zandwagons ontspoord PRACHTIGE SHOW Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG II SEPTEMBER I967 4le JAARGANG SURVEYOR MAAKT ZACHTE LANDING 0 Debora Barnes, Miss Kansas, werd za terdag tot Miss America 1968 geko zen. Hier is het Amerikaanse schoon heidskoninginnetje met kroon en scepter. Haar „bewind" zal een jaar duren, tot Miss America 1969 zich aandient 0 Ongeveer zestigduizend mensen heb ben zaterdagmiddag het grote Betuw- se fruitcorso in Tiel langs zich heen zien trekken. De wagens deden in kwaliteit weinig voor elkaar onder en de jury had dan ook een uiterst moeilijke taak om de winnaar aan te wijzen. 0 De Rhenense veerstoep tegenover ho tel „de Stichtse Oever" was zaterdag even een scheepswerf toen een in Rhe nen gebouwd motorjacht in zijn element gleed. 0 De werknemers van „Hollantor" na men zaterdag deel aan de Hollanto- riade 1967. Tijdens een diner in hotel „Darthuizen" te Leersum schilderde di recteur Van de Velde de toekomst van het bedrijf als rooskleurig. Tfttelijke jaren geleden publiceerde het Staatsbosbeheer een kaartje van de Boswachterij „het Sprielder- en Speulderbos", dat de gebruiker plezierig aansprak door de moderne artistieke uitvoering met ingestrooi- de tekeningen van toerisme, dorpen, buurtschappen, viervoeters en vogels, hetgeen nochtans de noodzakelijke wegwijzing niet versluierde. De Das verschenen voetspoorkaart van het zelfde gebied is veel minder kunstzin nig, doch bevat anderzijds heel wat meer aanduiding van zaken, die de gemakkelijke oriëntatie ondersteunen, terwijl zij ongeveer tweemaa1 zo groot is als mijn oudje. Door het Staatsbos beheer werden deze bekende Veluwse bossen allengs opengesteld voor ve lerhande vormen van bezoek. Aange geven zijn daartoe verkeers- en toe ristische wegen, rijwiel- en brommer paden, fiets- en wandelroutes, zodat niemand in deze 1700 ha die zo groot is als de gemeente Amsterdam behoeft te verdwalen. Vanouds is het bekend, dat de bossen van Putten, Sprield en Speuld een bijzondere luchtzuiverheid bezitten, hetgeen blijkt uit de rijk dom aan grond- en boommossen, wel ke zeer gevoelig zijn voor luchtveront reiniging, Die wouden zijn door de ligging nabij het IJsselmeer, koeler en vochtiger dan de meeste andere Ne derlandse bossen en het klimaat is min of meer dat van de berghellingen in noordelijker streken. Hun schilder achtigheid schenkt een grote beko ring, evenals de buurtschap Drie, het Solse gat, de Koningseik, de Peppeler boom en nog tientallen andere punten, waar de nieuwe kaart geenszins aan voorbijziet. Dit onmisbare hulpmiddel voor bezoekers van elk genre kost f 1,Cgi'o 54430 Staatsbosbeheer, Utrecht c.q. A.N.W.B.-kantoren); het is reeds de 21e voetspoorgids en er volgen er nog meer. 11-9-67 A. B. WIGMAN Precies op het berekende tijdstip van 1.46 uur Ned. tijd vanmorgen kwam de 990 kg wegende Surveyor, na een vlucht van 63 uur van Cape Kennedy, met een snelheid van 3,65 meter per seconde op de maan aan. Het toestel kwam op slechts 3,2 km van zijn doel aan de zuidwestrand van de „zee der stilte" terecht. Vijf kwartjer later ontving het ruim tevaartlaboratorium te Pasadena in Ca lif ornië de eerste beelden van de Sur veyor, die helder en scherp waren. Op de eerste foto van de televisiecamera zag men een van de poten van het toe stel op de stenige bodem. Andere opna men vertoonden het omliggende terrein tot de horizon. Volgens Amerikaanse geleerden gelijken de beelden sterk op die van de Suveyor-1 en 3 die tezamen 17.300 foto's van de maan naar de aar de hebben geseind. De proeven met de Suveyors-2 en 4 waren mislukkingen. Ondanks het lek in de heliumleiding is er nog voldoende helium over om la ter nog even de motoren te laten draai en teneinde te zien, in hoeverre de bo venste laag van het maanoppervlak „in beweging" kan worden gebracht. Voorts is het de bedoeling een chemische ana lyse van de bodem te verrichten. De operatie om de Survey or-5 on danks het defect met de he.'.imleiding veilig op het maanoppervlak/ neer te zetten, vereiste zoveel preitsie, dat al les zou zijn mislukt als de remmotor een halve seconde te laat in werking zou zijn gesteld. De directeur van het Amerikaanse Bio- satellietproject, Charles Wilson, heeft op een persconferentie in Honoloeloe ver klaard, dat de jongste proef met de Biosatelliet-2 voor honderd procent is geslaagd. Dieren, planten en andere or ganismen zijn tijdens het gewichtloze verblijf van twee dagen in de ruimte doorgegroeid. Alleen enkele planten ga ven een afwijking in het groeipatroon te zien. Zo gingen de wortels van tarwe- planten in de ruimte naar boven groeien in plaats van naar beneden. De bladen van een peperplant bogen naar beneden in plaats van naar boven. SAIGON Bij een Viët-Cong-aanval op een kamp van Amerikaanse mari niers en Zuidviëtnamese regeringstroe pen op vijf kilometer ten westen van Hoi An, de hoofdplaats van de provin cie Quang Nam, zijn zeven Amerikaan mariniers gedood en zeven gewond. De verliezen aan Zuidviëtnamese zijde worden licht genoemd. De Viët-Cong trok zich na anderhalf uur strijd terug. Het Noord-Viëtnamese persbureau heeft gemeld, dat zondag drie Ameri kaanse vliegtuigen boven Noord-Viët- nam zijn neergeschoten, waarvan twee boven Hanoi. Het totaal aantal neerge schoten Amerikaanse toestellen zou nu 2.284 bedragen. De pasgekozen president Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Viëtnam verklaar de zondag, dat hij bereid is Noord-Viët- nam een week pauze in de bombarde menten aan te bieden als gebaar van goede wil, teneinde een gunstige sfeer te scheppen voor besprekingen met Hanoi. VOORSCHOTEN De ruim honderd bewonertjes van het Voorschotense kindertehuis Nieuw-Voordorp zijn gis teravond ontsnapt aan het vuur dat een deel van het tehuis verwoestte. Doordat zij allemaal aan het avond maal zaten op het ogenblik, dat de vlammen op de eerste verdieping naar buiten sloegen, konden de kinderen pijlsnel door hun leiders en leidsters naar buiten worden geloodst. Enkele minuten consternatie gaf nog de vermissing van een kind, maar dat bleek in de vlucht in een ander groep je te zijn opgenomen. Het vuur dat snel was bedwongen, verwoestte de slaapver trekken van twaalf kinderen. Adjunct-directeur W. T. Jellema, ge alarmeerd door het hoofd van de keu ken dat op haar beurt was gewaar schuwd door het ziek te bed liggende hoofd van de huishouding, ging als eer ste de vuurhaard te lijf met een brand blusser. „Ik duwde een deur open, maar moest onmiddellijk achteruit. Toen greep ik maar een brandslang", aldus zijn relaas. Zijn assistent, hoofdleider A. van der Kamp, zat thuis. Hij zag rook boven de bomen in de richting van het tehuis, sprong in zijn auto en hielp bij het naar buiten brengen van kinderen en huis raad. Alle bewonertjes in leeftijd va riërend van drie maanden tot achttien jaar werden vannacht ondergebracht in de gespaarde vleugel van het ruim tweehonderd jaar oude gebouw. De Voorschotense B.B. beloofde gister avond de kinderen vandaag zonodig te voeden en te laven. De eigenaar van het tehuis, de stich ting Haagse Hervormde Kindertehui zen, is tegen brandschade verzekerd. Door nog onbekende oorzaak is zon dagavond in het café met slijterij van de heer M. Reuser in de gemeente Vlij men brand uitgebroken. De heer Reu ser, die boven het café woonde, kon zich nog redden door van het dak af te springen. Hierbij liep hij verwondin gen op aan zijn rug. De brandweer uit Vlijmen rukte met twee wagens uit en slaagde erin een aanbouw met keuken en bijkeuken te sparen- Het café zelf en het bovenhuis brand den geheel uit. De schade wordt op 100.000 gulden geraamd. De eigenaar was verzekerd. CAIRO Burgers en militairen heb ben in het vorstendom Beihan, dat deel uitmaakt van de Zuidarabische federa tie, de macht in handen genomen en de republiek uitgeroepen. De emir van Beihan, die lid was van de Zuidara bische federatie, is naar Saoedi-Arabië uitgeweken, aldus heeft radio-Sanaa in het aangrenzende Jemen bekend ge maakt. timaiiiiiiiiiiiiimiiiMmiimiiMa iiimmiiiiiiiiiiiMiiiiiiiaimMuiiHaaiimiamiimiiiamaamimamiimiamimiiiiimimmiiimimimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiaiimmiiiMiHiiiimiiiiiiiiiiiu HEEMSKERK Een onder invloed van sterke drank verkerende automo bilist heeft in de afgelopen nacht in Heemskerk een dodelijk ongeluk ver oorzaakt. Op de Rijksstraatweg reed hij frontaal tegen een auto, waarin de gezusters Van Twisk (23 en 24 jaar oud) uit Alkmaar zaten. Beide wa gens vlogen in brand, waardoor een van de twee zusters omkwam. De an dere jonge vrouw kon worden gered, evenals de bestuurder van de andere auto. Deze, de 36-jarige in Beverwijk wo nende Belg G. F. M. V., die licht was gewond, nam kort na het ongeluk de vlucht. Met hulp van een speurhond werd hij enkele uren later in een veld gevonden, waar hij zijn roes lag uit te slapen. Hij is in Heemskerk opgesloten. Drie jongelui uit die plaats hadden enige tijd voor het ongeluk tevergeefs getracht de Belg het wegrijden te be letten, toen hij in kennelijke staat ach ter het stuur plaatsnam. De man reed naar Castricum, waar hij nog een café bezocht. De jongelui, die hem gevolgd waren, zagen hem vandaar zigzaggenc in de richting Beverwijk terugrijden en de fatale botsing veroorzaken. Over andere ernstige verkeerson gelukken, die dit weekeinde zijn i gebeurd, leest u elders in deze editie. Koningin Juliana en een van haar schoonzoons, mr. Pieter van Vol- i lenhoven, hebben zaterdag op Teriet de landelijke luchtsportdag van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht- vaart bijgewoond. Na haar aankomst per helikopter van de Koninklijke Luchtmacht, werd Hare Majesteit be- groet door haar commissaris in Gel- derland, mr. H. W. Bloemers. ROME (AFP) Paus Paulus lijdt aan een infectie van de blaas en het nierbekken. Dat heeft zijn lijfarts, pro fessor Maro Fontana, meegedeeld. De ontwikkeling van de ziekte en de resultaten van de voortdurende onder zoeken wettigen echter de hoop dat de paus zijn normale werkzaamheden spoedig zal kunnen hervatten. Gisteren sprak de paus zer minuten lang een menigte toe v,r,h naar schat ting dertigduizend médjsen die op het St. Pietersplein in Rome was samen gestroomd. (Van een onzer verslaggevers) TERLET De 60-jarige Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart heeft zaterdagmiddag, tijdens een landelijke luchtsportdag op Teriet bij Arnhem, de kleine prins Willem-Alexander op originele wijze in haar leden- register opgenomen. Een radio-bestuurd modelvliegtuig liet pal voor de eretri bune, waar koningin Juliana en mr. P. van Vollenhoven zaten, een parachute (eveneens radiografisch los), waaraan een lidmaatschap voor het leven bun gelde. Het document werd aan de grootmoeder van prins Willem-Alexander overhandigd. Koningin Juliana en mr. Van Vollen hoven landden zaterdagmiddag met een Alouette IH-helikopter op de heuvel van Terlet, die imiddels door tienduizenden vliegfeestgangers was bezet. De voor- JOHANNESBURG (Reuter) Aan de lopende band doet een in Jo hannesburg gearresteerde spion uit Rusland bekentenissen. Hij heeft al reeksen namen genoemd van andere Russische spionnen en agenten. Zijn betekenissen moeten als zij tenminste waar zijn een zeer zware slag toebrengen aan de Russi sche inlichtingendienst. Deze spion, Joeri Loginof, in 1933 ge boren te Moskou, werd vrijdag gear resteerd in een flat in Johannesburg, waar hij woonde onder het mom van Canadees journalist. Men vond op zijn kamer vele belastende papieren en een complete spionage-uitrusting. In de loop van de jaren moet Logi nof hebben gewerkt in 23 andere lan den, waaronder ook Nederland. Over zijn verblijf in ons land heeft de Zuid- afrikaanse politie nog niets meege deeld. De landen waai hij heeft gewerkt als spion, of waar hij zijn „praktische op leiding" ontving door er kleine op drachten uit te voeren, zijn: Neder land, België, Frankrijk, Italië, Fin land, Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Libanon, Egypte, Turkije, Zwitserland, Kenya, Perzië, Indonesië, Australië, Israël, Jordanië, Libië Abes- sinië, Tanzania, Argentinië en Brazilië. Van de reeks namen van spionnen, contactpersonen en agenten, die Logi nof heeft genoemd, heeft de Zuidafri- kaanse politie, die denkt nog weken met het verhoor bezig te zullen zijn, er een paar bekend gemaakt. In de perscon ferentie die was belegd om duidelijk te maken welk een belangrijke vangst de Zuidafrikaanse politie had gedaan, werden ook een bladzijde uit het pas poort van de spion getoond, een por tret en foto's van de schepen waar mee hij naar Zuid-Afrika was gereisd. 0 Zie ook elders in dit blad. 0 Dank zij de inlichtingen die de Rus sische spion Oleg Penkovsky ver strekte aan Greville Wynne, de man van de Britse gehein.e dienst die in 1963 te gelijkertijd met Penkovsky in Moskou te recht stond, was president Kennedy tij dens de Cubaanse crisis in 1962 in staat op de juiste wijze op te treden tegen ex- premier Kroestsjef. Dit schrijft Greville Wynne (zie foto) in zijn boek „De man van Moskou", dat zondag in Londen is gepubliceerd. Wynne noemt de rekrutering van Penkovsky voor het Westen „de meest vooruitziende daad in de geschiedenis van de spiona ge". „Penkovsky gaf het Westen inlich tingen waardoor de westelijke mogend heden nauwelijks konden falen in hun omgang met de Sovjet-Unie". UTRECHT B(j het emplacement Woerden zijn vanochtend om half zes vijf lege zandwagens ontspoord. Nie mand werd gewond. Doordat sommige reizigerstreinen tengevolge van de ont sporing gedeeltelijk over verkeerd spoor moesten rijden, deden zich om streeks zeven uur vertragingen in het reizigersverkeer voor van gemiddeld vijf minuten. zitter van de KNVVL, ir. D. L. Asjes, begroette de hoge gasten, de ministers van Verkeer en Waterstaat en Defen sie, alsmede de tientallen luchtvaartpi oniers, die deze kleine ILSY een apart cachet gaven. „Zij, die vergrijsd zijn in de luchtvaart", zei ir. Asjes, „hopen dat deze luchtsportdag de jeugd zal in spireren". Op dat moment vlogen Pi- pers moeizaam over Teriet met in hun sleepnetten de levensgrote leuze: „Een volk, dat niet vliegt, wordt overvleu geld". Twee groene lichtkogels luidden het officiële feest in: de opstijging van een luchtballon onder commando van Nini Boesman. Haar Franse collega Don Piccard had met zijn hete-luchtballon het trekkertje van deze luchtsport dag verstek laten gaan. Het was ove rigens een internationaal gezelschap, dat de lucht boven de Veluwe met zo veel verkeer vulde, dat de tientallen verschillende luchtvaartuigen boven Hoenderloo op verschillende vlieghoog ten in de „wachtkamer" moesten wor den „opgestapeld", alvorens het twintig punten tellende programma was afge werkt. Modelvliegers, zakenvliegers, sport- burgers en militairen gaven met hun défilés een prachtige show, waarin de nationale zweefvliegkampioen Ed van Bree, het hoofd van vliegdienst van de Rijksluchtvaartschool B. Moerkoert en de vliegers van de Marine-Luchtvaart dienst en de Luchtmacht met luchtacro- batiek de propvolle heidetribune bij tijd en wijle in extase brachten, 't Was een feest van loopings, rolls en immelmang. Er waren ook enkele primeurtjes: de Westland Wasp helikopter van de Ko ninklijke Marine de Boelkows Junior de Dafjes van de luchtvaart en het nieuwe straalverkeersvliegtuig van Fokker, de F-28 Fellowship nu als groene bander. Heel laag over de hei de, gaf dit nieuwe toestel van eigen fa brikaat een „zoemertje", dat met ap plaus werd beantwoord. De vrije val van een tiental parachutisten uit een F-27 Troopship van 3.600 meter en een défilé van de Koninklijke Luchtmacht met onder meer de laatsten der Mohi kanen „de Harvards", de T-33 straal- treiners en de Startfighters met na- branders, gaven de luchtsportdag een daverend slot. Koningin Juliana en mr. Van Vollen hoven vertrokken, elk in een helikopter, van de volle basis. IJMUIDEN. Hoogovens in IJmui- den overweegt de in nood verkerende radiatorenfabriek J. B. van Heijst en Zonen over te nemen. De bewindvoerders van het Haagse bedrijf hebben het staalconcern vrijdag daarover benaderd. Sindsdien is de zaak in studie, aldus Hoogovens. De onderneming is overigens niet de enige die door de bewindvoerders gepolst is. De Haagse weth. B. Bol (Econ. Za ken) is zaterdag „gematigd optimis tisch" uit België teruggekeerd. Hij heeft daar de zieke president-directeur J. P. J. van Heijst sr. opgezocht om hem tot de noodzaak tot verkoop van het bedrijf te overtuigen. De heer Bol wilde niet zeggen in hoeverre zijn po gingen succes hebben gehad. PRETORIA Premier John Vor- ster van Zuid-Afrika heeft bekendge maakt, dat Zuid-Afrika en Malawi officiële diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen. Er zullen gezant schappen geopend worden in Blantyre en Pretoria en de hoofden van de di plomatieke vertegenwoordigingen zul len de status van zaakgelastigde heb ben. De vertegenwoordiger van Malawi wordt begin december in Pretoria ver wacht. De Zuidafrikaanse legatie in Blantyre zal ongeveer gelijktijdig met de legatie van Malawi in Pretoria ge opend worden. WARSCHAU President De Gaulle heeft zaterdag tijdens zijn bezoek aan Polen het concentratiekamp Auschwitz bezocht. In het boek van het kamp schreef hij: „Auschwitz, wat een droef heid... wat een verschrikking... maar ondanks alles ook... wat een hoop voor de mensheid". Zich tot een groep Po len wendend zei de president: „Ik geef mijn gedachten weer. Hier moet toch ook hoop uit worden geput." Vervolgens vertrok De Gaulle naar Zabrze het vroegere Hindenburg waar hij uitbundig werd begroet. Als eerste Westerse staatsman zette hij hier voet op voormalig Duits gebied, dat na de oorlog aan Polen is toege wezen. Dit werd als een symbolisch ge baar gezien, waarmee de Franse presi dent zijn erkenning van de betwiste na-oorlogse grenzen van Polen wilde bevestigen. Nadat hij in dez industrie stad in Opper-Silezië een volksdans- en zanguitvoering had aanschouwd, riep De Gaulle: „Lang leve Zabrze, de meest Silezische stad van alle Silezi- sche steden... de meest Poolse stad van alle Poolse steden." Gisteren bracht de Franse president een bezoek aan Gdansk, waar hij in de kathedraal van deze stad de mis bij woonde. TTet afgelopen weekeinde werd het weer in West-Europa bepaald door een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren oostwaarts naar Frankrijk uitstrekt en vandaar, via onze omgeving, tot boven Scandina vië. Het veroorzaakte rustig weer. Boven de Noordzee ontwikkelden zich vannacht evenwel weer enkele buien, die vanmorgen over het noorden van Nederland dreven. Een lagedrukgebied, dat van Hon garije over Polen tot de Oostzee reikt, bracht in Oost-Europa veel bewolking en plaatselijk regen. Een depressie in de omgeving van IJsland nam in diep te en omvang toe en verplaatst zich nu tussen IJsland en Groenland naar het noordoosten. Het frontensysteem ervan is met regen en motregen boven de Britse eilanden aangekomen. Het verplaatst zich nu nog maar uiterst langzaam verder oostwaarts. Boven onze omgeving handhaaft zich het komende etmaal een hoge drukgebied, zodat er in het huidige weertype niet veel verandering komt. Het blijft rustig weer, met in de nacht en ochtend hier en daar mist en over dag enkele zonnige perioden. In de temperaturen wordt weinig verande ring verwacht.

De Vallei | 1967 | | pagina 1