de appelc bloeien AVRO-seizoen: veel informatie CREATIEF T.V.-AVONDJE N.C.R.V. wil zich geen stempel door groep laten opdrukken Plannen voor sanering van baksteen industrie RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Reactie op kritiek De Evangelische Omroep SLUITING VAN 25 FABRIEKEN Auto Financier, hogere omzet, lagere winst Produktiecijfers van Ngombezi Uitbreiding van Unilever N.V. in Zwijndrecht é&rrZ' TEKKO TAKS TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG STICHTING AANPASSING PI'.OOT STORM HECHTER TIE Pagina 2 MAANDAG II SEPTEMBER 1967 105 Doch de Lange had hem nu eens nauwkeurig van opzij bekeken, en zei: „Je wordt 'n fijne meneer, Coen! Sjonge, da' pakkie... en die das, man neke! Je wordt toch nie te fijn..." Dat was bitter te slikken. „Nee", antwoordde Coen. „Dat hoop ik niet, tenminste". Maar hij zag toch in de weerspiege ling van winkelruiten, dat hun ver schijningen minder dan ooit bij me kaar pasten. En hij vond ook geen werkelijk punt van aanraking meer met de Lange, dacht hij. Dat maak te Coen eensklaps zo angstig, dat hij niets meer wist te zeggen. „Hoe goat 't mê' je werk?" infor meerde de Lange. „Ik werk nog geen half jaar", zei Coen. „Er valt nog zo weinig te zeg gen... Maar ik vind het heerlijk". „Dan kijk je doarom zekers zo lammerig", concludeerde de Lange. „Ik hè' je nog nie zien lache..." „Nu ik jou weer zie", zei Coen, „nu verlang ik weer ontzettend naar huis... Het ligt zo ver achter ons, vind je niet? En ikben er mis schien toch gelukkig geweest..." „Ajje mar nie verkeerd gekoze het!" antwoordde de Lange. Het klonk echter spottend, en Coen kon niet helpen, dat hij hem burger lijk vond. Hij zuchtte. „Hè' je al 'n meissie?" vroeg de Lange zakelijk. „Nee", zei Coen, en dacht schich tig aan een lieve glimlach en donkere ogen. „Prebeer dat dan es!" raadde de Lange. En dat vond Coen zo intens laag- bij-de-gronds, dat hij zweeg. „Joa, doar bê' je ok te fijn voor geworre", begreep de Lange. „We kenne nie meer zegge, watte we wil le..." „Misschien willen we niet meer zeggen, wat we kunnen", verbeterde Coen. Het was eruit, voordat hij het wist. „Kom, jonk!" De Lange legde een trouwhartige hand op zijn schouder, „kijk nie zo beschete! Ik ben de Lan ge, en jij bin Coen van Wynendael; en da' we van mekoar roake, dat is gewoon. Ik het nooit anders ver wacht!" „O, Lange, zeg dat asjeblieft niet!" barstte Coen los. „Zo is 't leve", weerlegde de Lan ge wijsgerig. „Mar ik bin blij, da'k je weer es gezien het, en da' je d'r goed uitzag... al zou ik je wel es in je noakende lijf wille zien, om te we- te, of die schauwers echt zo breed geworre zijn, en of je geen dikke zo- Ie onder die kosboare schoene het,, da' je zo groot bin..." Coen schoot in de lach. „Joa, de stad is vol noamoak", zei de Lange waarschuwend. En dat scheen hem toen opeens aan echtere dingen te herinneren: „Ik goa trou we", zei hij, met een somber gezicht. „Je kletst", grinnikte Coen. „Wees niet zo flauw, Lange!" ,,'t Flauwe hè'k nou gehad", zei de Lange. „Ik bin al bekans vieretwin- tig! Ik goa trouwe mê' Mieke van Kees Klop". „Heus?" vroeg Coen, zijns ondanks geboeid door de ernst van de Lange z'n gezicht. „Hoe komt dat zo plotse ling?" „Joa, jong", de Lange moest er van zuchten. „Da' vroag ik m'n eige ok... Ik had 't nog lang nie bedoeld... Ik het 'r nog mar net drie moande... Mar ja... 't Wil zo wel es treffe, hè?..." Coen wist zelf niet, wat hem eigen lijk zo zeldzaam onaangenaam trof in dit nieuwtje. Hij voelde zich drif tig en teleurgesteld en eenzaam ja; daar was de eenzaamheid weer. Hij kon de Lange niet begrijpen, en hij voelde nu heel sterk, dat hun le vens uit elkaar dreven. Als hij een maal getrouwd was, zouden ze niets meer aan elkaar hebben. Dat was verschrikkelijk; want Coen had alle zonnige herinneringen van „Wynendael" aan deze vriend te dan ken. Zouden mensen dan alleen zo lang, als ze nuttig in mekander's le ven waren, elkaar's pad kruisen, om direct daarna door een hogere macht in andere banen geleid te worden?... Was dan het ganse bestaan niets an ders dan ontmoeten en afscheid ne men?... Het was zo'n wurgende ge dachte, dat een mens niet van velen om hem heen zou kunnen houden dat er altijd verlies dreigde, en altijd van een onbekende kant nieuwe winst lokken moest... „Kan ik iets voor je doen?" vroeg Coen. „Verbeje", zei de Lange. „Je zult toch wel een huwelijks-ca deau van me willen hebben", drong Coen aan. „We hebbe alles al", antwoordde zijn vriend. „Dat spijt me, Lange", zei Coen ernstig. „Het is net, of je van me af wilt. Ik had je zo graag een genoegen gedaan. Je kwetst me met deze on verschilligheid". „Nou", de Lange staarde even aan dachtig in de grauwe wolkenlucht, „geef me dan mar 'n rookstel". „Goed", zei Coen. De lach brak weer door in zijn ogen. Hij had nooit bemerkt, dat de Lange zo egoïstisch kon zijn. Maar het leek hem een pas send geschenk van een jeugdvriend, die de bruid nauwelijks kende. „Goed, Lange", herhaalde hij, „ik zal een mooi rookstel voor je uitzoe ken". „Mar niet te mooi", waarschuwde de Lange, en bekeek hem vorsend. Coen greep zijn hand en zei: „Luis ter es, Lange. Zeg nooit weer, dat we van mekaar af raken. Want ik kan het niet verdragen. Jij bent nou zo gelukkig, iemand gevonden te hebben waarmee je het leven door kunt gaan ,,'t Mot wèl!" interrumpeerde de Lange, zonder de geringste opgewekt heid. maar ik zal zelfs in een huwe lijk toch nooit iets vinden, dat mijn vriendschap voor jou vervangt, Lan ge!" vervolgde Coen nadrukkelijk. „Een mens heeft broers nodig naast de geliefde. Jouw kinderen moeten met de mijne spelen, en eh en zovoort". Ze lachten geen van beiden. De Lange zag hem aan met keurend op getrokken wenkbrauwen. Zijn ogen waren zwarter dan ooit. „We zijn zo lang vrienden geweest, jij bént een broer van me", zei S Coen. „Vergeet dat nooit, Lange. Ik vergeet het ook niet. En al zou ik E ook vijf dure pakken over elkaar dra- s gen, dan zou ik toch niets minder je vriend zijn, wel?" „Ik zou je d'rin motte zoeke", over- 5 dacht de Lange. „Je bin nou al zo 5 ènders!..." „Van binnen niet, Lange. En voor S Jou nooit". Toen zwegen ze even, allebei. En s keken schaapachtig langs mekaar r heen. Het leek een ogenblik, dat de 5 Lange iets wilde zeggen; maar hij s bleef zwijgen. „Ik hoop, dat jij er van jouw kant E ook moeite voor wilt doen, dat deze E band nietverdwijnt", eindigde Coen flauwtjes. „Bin je eenzoam?" informeerde de Lange, op de man af. E (Wordt vervolgd) E 3605. „Verzet je toch! Toon je eigen wil, Arend! Doe het voor mij! De stralen zijn nu niet meer op je ge richt. Als je het echt probeert, kunnen we nog ontsnap pen van deze vreemde macht!", riep Sandra wanhopig. Doch Piloot Storm sloeg in het geheel geen acht op haar woorden. Hij verkeerde in een andere wereld en zijn stem klonk hol, toen hij vaststelde: „Je bent mijn partner voor het leven! Je hebt mij trouw gezworen ten overstaan van alle raadsheren en priesters. Thans is de tijd gekomen om gezamenlijk de hoogste glorie te bereiken! Volg mij naar mijn troon!". Het meisje was ten einde raad. Wat moest zij doen? Gedwee haar verloofde volgen en zodoende trachten voor hem het reddend contact met de werkelijkheid te zijn, of zich uit alle macht blijven verzetten? Piloot Storm wachtte niet langer op haar instemming en sleur de haar domweg mee 12. „Ik was juist bezig de Rechter uit te leggen wat er gebeurd moet zijn", zegt commandant Fang tot de twee officieren. „Wat mij betreft hoop ik dat de Rech ter tot een andere conclusie komt dan wij", merkt ko lonel Shih Lang op. „Ik kan nog steeds niet geloven dat Tsjeng de moordenaar is". „Ach, wat doen me ningen er toe", zegt zijn collega Mow op bitse toon. „Laten we ons aan de feiten houden. Die spreken dui delijke taal". „Ik zal alles nog eens samenvatten, ma gistraat", zegt commandant Fang, terwijl hij naar het boogvenster loopt. „Aan de overkant ziet u een gebouw van drie verdiepingen. Op de derde verdieping, tegen over deze kamer, bevindt zich de wapenzaal die tege lijk dienst doet als oefenlokaal voor onze officieren. U ziet daar net zo'n boogvenster als hier. Vanuit dat raam moet de pijl geschoten zijn. Het was Tsjeng's gewoonte om zich elke dag tussen één en twee in de wapenzaal te oefenen. Hij beweert dat hij eigenlijk ■niet van plan was om op de dag van de moord naar de wapenzaal te gaan, omdat hij zich niet goed voel de. Hij ging toch omdat hij zogenaamd een briefje van de ondercommandant kreeg dat hij naar de oefen zaal moest komen om iets te bespreken. Tsjeng was •niet in staat ons dat bewuste briefje te laten zien, en zijn bewering klinkt uiterst onwaarschijnlijk omdat Tsjeng natuurlijk naar Soe's kamer zou zijn ontbo den, niet naar de oefenzaal." 75. Tekko liet zich door de dreigementen van de bri gadier niet van de wijs brengen. En terwijl hij de rond vliegende Bombus met de ogen volgde gaf hij de poli tieman een korte uitleg van het hele geval. De briga dier was echter niet voor rede vatbaar en eiste dat Tekko Bombus onmiddellijk tevoorschijn zou brengen. „Maar dat gaat niet beste man!" probeerde Starre- veld de politieman te sussen. „Mijn uitvinding. „Niets mee te maken!" vond de brigadier. „Geen mon ster? Mij best! Maar dan mee naar het bureau!" Hij boog zich voorover en greep Tekko stevig beet. Bom bus die vanuit de hoogte alles gezien en gehoord had vond het toen welletjes. Hij begreep de hele toedracht der zaken wel niet precies maar zag dat de man, die hem had willen vangen, nu zijn vriendje gevangen nam. „Nu zal ik je laten merken dat ik er nog ben!" zoem de Bombus en vlug scheerde hij met een grote bocht op de broek van de dienaar der wet af, die juist strak gespannen stond omdat de brigadier zich voorover boog om Tekko vast te pakken. De trouwe Bombus ilet zich zachtjes op het zitvlak van de politieman neer en boorde toen uit alle macht zijn scherpe angel dwars door de dikke uniform heen.... APELDOORN De AVRO gaat ko mend seizoen veel informatie in haar programma's doen. Dat blijkt wel uit het overzicht over genoemde periode, dat zaterdag bij gelegenheid van de al gemene vergadering in Schouwburg „Orpheus" te Apeldoorn aan de open baarheid werd prijsgegeven. Naast „AVRO's Televizier" komj, er op de tv eenmaal per maand op zater dagavond via Nederland 2 tussen 19.03 en 20 uur een „Regiovizier", waarin, zoals de titel al suggereert, aandacht zal worden besteed aan gebeurtenissen in de regio. Andere informatieve rubrie ken zijn „Test" (over nationale proble men, die door gebrek aan geld niet al tijd kunnen worden opgelost), „Profi les" (waarin Roelof Kiers vooral figu ren uit handel, nijverheid, cultuur en wetenschap voor de camera's brengt) en „Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door oneindig laagland gaan" (een serie over onze grote rivie ren). In de herfst wordt een serie docu mentaires over Indonesië uitgezonden, waarvoor een AVRO-team (onder ande ren mr. G. B. J. Hilterman en Jaap van Meekren) in augustus naar Indonesië trok. Er komen ook losse documentai res, die zoveel mogelijk aan de actuali teit zullen worden aangepast. In novem ber komt er weer een nationale Rijtest. Naast het Sportpanorama zullen sport shows worden uitgezonden. Er komt voorts een serie godsdienstige uitzen dingen met het boek „Twistgesprekken met God" van ds. B. van Ginkel als uitgangspunt Op de donderdagavonden gaat de AVRO weer tv-spelen uitzenden, zoals „Muiterij op de Caine" het moderne psycho-drama „Een mooie lange avond" van Leo Derksen, „Naar het u lijkt" van Shakespeare en verder een aantal belangwekkende hedendaagse to neelstukken, waaronder „De Vuur proef" van Arthur Miller, „Ondine" van Jean Giraudoux, „De Leeuwerik" van Jean Anouilh, „Het bezoek van de oude dame", van Friedrich Dürrenmatt, „Van de brug af gezien" van Arthur Miller, „Zomer" van Romain Weingar- ten en „Maman J'ai peur" van Jacques Narcy, de laatste twee produkties in samenwerking met „Studio". Muziekliefhebbers kunnen via de tv hun hart ophalen aan „The Messiah" van Handel, de Matthaus Passion van Bach en de moderne opera „The Ar rangement" van Carl Davis. Willem Duys komt terug met zijn „Muziek- mozaïek" en Gré Brouwenstein komt voor het eerst op de tv zingen. De destijds door Hans Gomperts ge leide „Literaire Ontmoetingen" komen ook terug, nu met Adriaan van der Veen als presentator. De eerste uitzen ding (29 september) is gewijd aan Mar- ga Minco, de tweede aan Alfred Koss- man. Wat het amusement betreft is er een nieuw spel met Lou van Burg als lei der en een nieuwe- serie van De Moun- ties: „De man zonder hoofd". Veel an dere bekende shows en series worden gehandhaafd. Voor 1 januari worden weer vier shows rond Caterina Velente uitgezonden. De jeugd krijgt op zaterdagmiddag een uitgebreid blokprogramma: „Tele- skoop". Tot de films die de AVRO gaat ver tonen behoren „Het loon van de angst", „Firefly" en „Mrs. Miniver". Bij de filmseries zuürn Dick van Dyke en ■„The Fugitives'1 in de komende maan den plaats moeten maken voor „Fami ly Affair" en „Peyton Place". „Lui- Daard op schoot" en Danny Kaye ko men terug. Tot de buitenlandse produk ties behoren programma's rond Anne- liese Rothenberger, Esther en Abi Ofa- rim en Vico Torriani. Bij de muziekprogramma's die de ra dio uitzendt, zien we „De kleine zaal" (interessante concerten in den lande), diverse programma's met wijsjes uit vroeger jaren en uitzendingen met volks- en exotische muziek. Er komen nu ook Arbeidsvitaminen op woensdag middag, via het derde net. In de vrouwenrubriek „Avrodite" worden, voortaan onder redactie van Tineke Wijgman, onderwerpen aan de orde gesteld als „De ongehuwde moe der", „Reclame en de invloed ervan", „Hebben vrouwenverenigingen nog zin?" en „Lawaai". Verder komen er klankbeelden over diverse belangwek kende onderwerpen, zoals de Mammoet wet, medezeggenschap, rechtspraak en psychiatrie, kunstsubsidie en export van intellect. Tussen de hoorspelen be vindt zich een bewerking van Orwells' boek „1984". In de kleinkunstsector is er een maandelijks programma met Fiet en Frans Koster. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Ste reo: Meisjeskoor. 19.15 Stereo: Vibra to: grammofoonplatenprogramma voor stereoliefhebbers. NRU. 19.30 Henry Wood Promenade Concerten: London Symphony Orchestra m.m.v. zangsolis te: Klassieke en moderne muziek. In de pauze: ca. 20.30 Nws. ca. 20.35 Openbaar Kunstbezit. 21.40 Muziek en religie van verre volken. 22.10 Metro- pole orkest. 22.20 Humanistisch Ver bond: Pappa, waarom gaan wij niet naar de kerk. Toespraak door Mr. A. Warburg. 22.30 Nws. 22.40 Let the people sing: internationale competitie voor amateurkoren. 23.00 Iks, een sprong in het duister: reportages en grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht instrumentaal sextet. 18.20 Uit zending van D'66. Spreker: Mr. H. A. F. M. O. van Mierloo. 18.30 Tienera- ma. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Lichte grammofoon muziek. 20.15 De London-Melbourne- race, hoorspel, (deel III). 20.30 Prome nade van prominenten: lichte grammo foonmuziek. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. en herhaling SOS-berichten. 22.40 Boekbespreking. 22.50 Stereo: Strijkorkest. 23.00 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK/ IKOR/RKK: 19.00 Kenmerk, wekelijk se actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. KRO: 19.30 Pelikanen, aflevering uit de Engelse natuurfilmse rie: Survival. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Piste, circuspro gramma. 21.05 Silhouet, portret van een tijdgenoot. 21.35 De slaapziekte, 10e aflevering van de Engelse TV-se- rie De wrekers. 22.25 Epiloog. HV: 22.30 Mens in strijdkrachten, uitzen ding van het Humanistisch Verbond. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 Kabarel, cabaretprogramma. 20.35 AVRO Jaar vergadering 1967, fiimimpressie. 20.55 Een duik in de winterprogramma's... van de AVRO-RTN. 21.05 Brigitte Bar dot in Amerika, filmreportage. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Jour naal. HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (Om 8.30 - 8.35 De groenteman, praatje voor de huisvr.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klank juwelen. (9.35 - 9.40 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00 - 11.02 Nws.) 11.55 Beursberich ten. 12.00 Stereo: Dansorkest en zang solisten. 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Licht in strumentaal sextet. 13.00 Nws. 13.10 Ac tualiteiten. 13.30 Stereo: Moderne gr. muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Radio trombone kwartet: mod. muziek. 16.00 Nws. 16.02 Altviool en pi?no: mo derne muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gr. muz. voor de teenagers. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30 - 7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: Va- kantietips. 8.45 Voor de huisvr. 10.00 Stereo: Moderne gr. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette orkest en zangsoliste. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht instr. ensemble en solisten. 13.30 Mu- siesta: licht muz. progr. 14.20 School radio. 14.40 Stereo: Licht ensemble. 15.00 Pizzicato: muz. middag magazine 17.00 Overheidsvoorlichting: Oude land huizen op Curacao. Spreker F. J. van Wel. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Pla ten maarrr: lichte platen. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en cabaretpro gramma (10.30 Geen ja, geen nee. 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: platen bij de lunch (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.02 De was in de last: verzoek platen. 15.00 Nws. 15.02 Mix: gevar. pla- tenprogramma (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 55555en en 6666en. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteren) 10.20 Sportprogramma. 11.35.... 18 - 20 nur nicht passen: skaat en muziek. 12.00-13.30 Actualiteiten kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Niutao eine Insel der Südsee, filmreportage. 17.05 lm Lande der weissen Reiher, Japanse film. 17.15 Kleist in Thun, filmreporta ge. 17.40 Siegfried Behrend, gitaar. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal program ma NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Robin Scott, TV-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-West- falen. 18.10 Land der Tiere, pauze filmpje. 18.12 Theo Lingen presenteert Max Linder. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heu te (II). 19.10 Treffpunkt. New York. 19.40 Stippvisiten in Hinterindien: TV- serie. 19.45 Programma - overzicht). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Panorama: reportages, analyses, me ningen. 21.00 In kleuren: Muziekpro gramma. 21.45 In kleuren: Zelfportret van Max Ernst. 22.30 Journaal en weer bericht, aansluitend: commentaar. 22.45 The Connection, Amerikaanse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 0.25 Nws. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Der Mann ohne Namen, TV-film. 18.20 Die Drehscheibe: actualiteiten en muziek. 18.55 In kleuren: Ihren Kopf, bitte! poppenspel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Heute: nws. en thema's van de dag. 20.00 Dagboek uit de Protestantse we reld. 20.15 Dialog mit der Welt, cultu reel pn^gramma, aansluitend: nws. 21.00 Gangster und Philanthropen, Poolse spewïilm 22.25 Nws., weerbe richt en thema's van de dag. Het VPRO-programma van zaterdag avond mag dan hoofdzakelijk uit films en reportages hebben bestaan wat men daarin te zien kreeg was in de meeste gevallen geïnspireerd. Daarom werd het wat men zou kunnen noemen een creatief tv-avondje. Het begon met het kindertekeningen- achtige filmpje „Aleksander", waarin men kinderstemmen voor het commen taar en de geluiden had laten zorgen. Daarna kwam er een korte speelfilm van Ruud van Hemert en Gied Jaspers; „Een beetje Bonanza", waarin op boeiende wijze het samengaan van spel en werkelijkheid uit de kinderwerld werd uitgebeeld door lang niet slecht spelende jeugdige acteurs. Toen het nogal „spannend" werd vroeg ik me af, of de naar dit filmpje kijkende kinderen zichzelf niet eerder met de figuren uit dit verhaal zouden kunnen identificeren dan met bijvoorbeeld Batman, nu lief de en oorlog als het ware vanuit hun eigen generatie werden belicht. Maar het eindigde allemaal heel rustig in een huiskamer bij de tv. „Surprising Amsterdam" was een sa tirische „reportage" van een rondvaart door de grachten van 's lands hoofd stad, met als aardige afsluiting het gunstige commentaar van buitenlandse toeristen. In „Aah... dèle, simpeltjes" zong Adèle Bloemendaal op voortreffelijke wijze, zij het nog wat onder invloed van Eartha Kitt, een aantal dito liedjes. Het inzing-intermezzo van Ida Bons was wat langdradig. Tenslotte was er „Donovan boetiekt", waarin we onder anderen Ramses Shaffy en Donovan te zien kregen. Er mag dan wel eens kritiek zijn op hun lange haren wat er onder die lange haren aan liedjes wordt uitgebroed is de moeite van het beluisteren meest al wel waard. Zo ook zaterdagavond. J. v. d. K. DEN HAAG Naar aanleiding van „Open brief aan iedere christen", die dezer dagen door het bestuur van de stichting „De Evangelische Omroep" (D.E.O.) in een aantal dag- en week bladen is gepubliceerd en mededelin gen door deze stichting op een perscon ferentie gedaan, wordt van de zijde van de NCRV in een communiqué meegedeeld dat er in het afgelopen jaar met deze groepering inderdaad besprekingen zijn gevoerd en brieven zijn gewisseld. De NCRV werd gecon fronteerd met het verwijt dat zij in strijd met haar uitgangspunt, is ver waterd, haar evangelische doelstelling verdoezelt, onvoldoende optreedt tegen valse oecumene en haar getuigend bij bels karakter geheel heeft verloren. Dat werd nog onderstreept door aan te voeren dat de NCRV vele program ma's brengt, die voor de directe heils- verkondiging van generlei waarde zijn en daar zelfs aan in de weg staan. Voorts bleek de groep (thans de stichting) van mening dat daartegen diende te worden opgetreden, doordat de NCRV een bepaald vast gedeelte van haar zendtijd voor radio en televi sie (per week 3 uur voor radio en 1 uur voor televisie, kennelijk met de daarvoor benodigde faciliteiten, per soneel en geldmiddelen) aan de stich ting zou moeten worden overgedragen, over welke zendtijd de stichting dan naar „eigen verantwoordelijkheid" zou moeten kunnen beschiken. Men stelt zich zelfs voor in die zendtijd de pro gramma's van de NCRV „kritisch te begeleiden". Met betrekking tot het eerste punt is de NCRV van mening, aldus het com muniqué, dat de stichting zonder meer over het hoofd ziet, dat de NCRV evenals dat met de andere omroepver enigingen het geval is haar zend machtiging van de overheid slechts heeft kunnen verkrijgen door de ver plichting te aanvaarden 'n zogenaamd totaal-programma te brengen, dat is een programma, dat in redelijke ver houding tenminste omvat onderdelen van culturele, informatieve, educatieve en verstrooiende aard. Het aanvaar den van deze verplichting dat zal ook de stichting niet kunnen bestrij den valt trouwens geheel binnen het raam van de doelstelling der NCRV: artikel 3 der statuten bepaalt onder meer, dat de NCRV radio en televisie zal aanwenden „ten behoeve van ons volksleven in de ruimste zin van het woord". Dat de NCRV daarnaast niet tevens metterdaad in het oog zou hou den, dat zij ten aanzien van de evange lieverkondiging een duidelijke statu taire taak heeft, kan naar haar me ning alleen worden gesteld door dege nen die van de NCRV-programma's in het geheel niet of niet voldoende en voortdurend kennis nemen. In elk geval moet de NCRV vaststel len aldus het communiqué dat de stichting aan een concrete beschou wing van dat gedeelte van de NCRV- programma's steeds geheel is voorbij gegaan en zich er slechts toe heeft be paald de NCRV op generaliserende en vooringenomen wijze aan te vallen. Alleen al daarom waren er in de reeds genoemde contacten geen aanknopings punten voor een onderlinge bezinning en 'n eerlijke gedachtenwisseling aan wezig, aldus de mening van de NCRV, zoals neergelegd in het communiqué. Wat het tweede punt betreft staat de NCRV op het standpunt, dat de auto nome positie, die de stichting zich bin nen de NCRV heeft toegedacht, geen rekening houdt met de diverse ver plichtingen, die van overheidswege aan een zendgemachtigde zijn opgelegd. Daarenboven toont zij geen enkel be grip voor wat binnen een vereniging met statuten en reglementen wel of niet tot de mogelijkheden behoort. De stichting wil immers in wezen de NCRV de leiding van een essentieel ge deelte van haar werk uit handen nemen zonder dat zij zich de moeite heeft wil len getroosten nauwkeurig aan te ge ven hoe haar optreden programma tisch en organisatorisch binnen de NCRV zou moeten worden gestructu reerd. Het gemak waarmee de stich ting over dienaangaande gestelde vra gen is heengelopen, zou haast de in druk weken dat het slechts haar be doeling is binnen de NCRV als pressie groep te fungeren. In elk geval is de NCRV van mening dat zij zich niet door een bepaalde groepering een stempel kan laten op drukken, waardoor zij voor vele ande re evangelische christenen niet meer de vereniging zou kunnen zijn waarin deze zich zouden thuisvoelen. Het toe kennen van eigen zendtijd, zoals door de stichting wordt verlangd, zou er al leen maar toe leiden dat de mogelijk heid wordt geopend dat leden of groe pen van leden elkaar in de program ma's van de NCRV gaan corrigeren en bestrijden. De wijze, waarop de stich ting thans met haar actie in het open baar is getreden, dhidt er helaas niet op dat zij alsnog bereid is met 't voor gaande ook maar enigszins rekening te houden, aldus tenlsotte het communi qué. ARNHEM De baksteenindustrie beraadt zich over een saneringsplan. Doel is de (sterk toegenomen) produk- tie beter op de (achtergebleven) verkoop af te stemmen. Volgens de Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie kan de jaarproduktie (nü 1950 milj. stuks) zeker met 150 tot 175 miljoen metselste nen worden verminderd. Dit komt neer op sluiting van zo'n 25 fabrieken. De byna 900 werknemers die dan vrijko men, zouden ten dele by andere steen fabrieken kunnen worden onderge bracht. Het plan van de fabrikanten is ont wikkeld door een commissie onder voorzitterschap van de heer L. E. Ariëns. Het voorziet in de oprichting van een stichting, die een fonds beheert Daaruit zullen fabrikanten die tot slui ting van bedrijven besluiten een ver goeding krijgen. Zes grote banken zul len gezamenlijk voor een lening van minstens negen miljoen gulden zorgen. De Stichting zal de lening aflossen uit bijdragen van de fabrikanten die door werken. De baksteenindustrie hoopt met dit plan de nadelen van „natuurlijke" sa nering zoals die van de laatste jaren te voorkomen. Bij voldoende deelne ming zal de aanpassing sneller kunnen gebeuren, de prijzen en voorraden op een verantwoord peil blijven en een te sterke aantasting van de werkgelegen heid worden voorkomen. GRONINGEN De omzet in 1966 van de Auto Financier is. blijkens het verslag wederom gestegen t.o.v. die over 1965. Nam de omzet in geld toe, het aantal afgesloten contracten daalde zowel in relatieve als in absolute zin. Deze ontwikkeling leidde tot een stij ging van het gemiddelde kredietbedrag van f 3.291,- in 1965 tot f 4.152,- in 1966 Interest huurkoopcontracten en andere baten brachten op f 1,73 min. (v.j. f 1,45 min). De bijzondere baten daalden tot f 16.260,- (f 60.685,-). De post rente van obligatieleningen opgenomen gel den bankiers e.d. steeg tot f 609.480,- (f 491.861,-). De algemene kosten en af schrijvingen op vorderingen vergden f 499.495,- (f 420.938,-). Na afschrijvin gen en belasting etc. bedraagt het sal do winst f 166.165 (f 198.358,-). Voorge steld wordt, zoals bekend, een onver anderd dividend van negen procent in contanten. De stijgende omzetten in 1965 en 1966 maakten het wenselijk het draagvlak van de maatschappij te vergroten. Het be stuur werd gemachtigd tot de uitgifte van f 500.000,- aandelen B. Hiervan werden in 1966 onderhands geplaatst f 200.000,- aandelen, terwijl naast de di vidend-uitkering over 1965 ad negen pro cent in de vorm van een belastingvrije bonus ad vijf procent uit de agioreser- ve 50 aandelen B ter beschikking van aandeelhouders werden gesteld. Hier door steeg het geplaatste kapitaal van f 1 min. tot f 1,25 min. en de agioreser- ve tot f 107.784,- (f 54.508.-). Gelet op de marktsituatie gedurende de eerste helft van 1967 zal voor dit jaar met de mogelijkheid van een lichte da ling van de omzet rekening moeten worden gehouden, aldus de directie. De schaarste op de kapitaalmarkt stelde de directie voor problemen met betrekking tot de passieve financiering. Ter overbrugging zijn enige kortlopende leningen aangegaan. Tot gedeeltelijke consolidering daarvan en uitbreiding van de beschikbare middelen zal worden overgegaan, zodra de kapitaalmarkt dit op aannemelijke voorwaarden mogelijk maakt. Evenals in voorgaande jaren leverde de financiering van personen- en be drijfsauto's het leeuwendeel in de pro- duktie. De omzet in duurzamere crea tiegoederen, in het bijzonder caravans, nam toe. AMSTERDAM De directie van de N.V. Cultuurmaatschappij Ngombezi, deelt mede, dat de sisalproduktie van haar in Tanzania gelegen ondernemin gen gedurende de maand augustus 1967 heeft bedragen 625 ton (vorig jaar 680 ton). De totale produktie gedurende de maanden januari t/'m augustus 1967 bedroeg 4.390 ton, voor de overeenkom stige periode van 1966 was dit cijfer 3.791 ton. ROTTERDAM Unilever heeft be sloten haar apparatuur voor het extra heren van oliezaden in Zwijndrecht te vernieuwen en uit te breiden. Dit besluit spruit onder meer voort uit de gunsti ge resultaten, die Unilever in de loop der jaren heeft bereikt ten aanzien van de kwaliteit van de olie, verkregen uit het verwerken van oliezaden in eigen bedrijven. Met het nieuwe project, waarvoor de burgemeester van Zwijndrecht, mr. H. H. Douma, op dinsdag 19 september op het terrein van de NV Mij tot Exploi tatie der Vereenigde Oliefabrieken Zwijndrecht te Zwijndrecht de eerste paal zal slaan, is een bedrag gemoeid van ca. f 10 miljoen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2