Kritiek op versnippering' in huidig omroepbestel Uitstekende première door „Theater" -rijpvitaal, echt NORTON Verhoging van kijk- en luistergeld bepleit Meer fietspaden in Drente Op AVRO-vergadering in Apeldoorn: Werkloosheid in Gelderland iets minder DE BELOFTEVAX ALEKSEI ARBOEZOF ZORGEN ORDE bijval GEEN SATIRE NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! mannen die alles weten van tabak volle weelderige tabak ÉiiïiiiSÉiö^ rijpvitaalecht I „Er heerst in ons omroepbestel een versnippering, die na 1 oktober a.s. nog duidelijker aan de dag zal treden. Want: de gerichte omroepen brengen ook een algemeen programma, zij het dan als verpakking van hun eigen boodschap. De AVRO brengt een algemeen programma. De NRU en NTS doen ook niets anders. Dat is in zekere zin een duplicering. Nu draagt een deel van het NRU- en NTS-programma de naam van een ontmoetingspunt voor diverse stromin gen. Niettemin zullen er na 1 oktober a.s. in totaal 14 kleinere zendgemachtig den in de ether zijn met een eigen zendtijd, een eigen kerkelijk, educatief, in structief of voorlichtend programma. Dat wordt 'n chaos. In welk land bestaat dat? Hoe gaat het publiek dat verteren? Of niet? De AVRO wil precies het tegenovergestelde. Weliswaar niet een monopolie. Niet: „Weg met de gerichte omroepen", maar wel: samen gaan van gelijk- gerichten, vermijding van versnippering en van duplicering". Aldus mr. L. H. Slotemaker, voorzitter van de AVRO, in zijn toespraak tijdens de algemene vergadering van de AVRO, die zaterdag in schouwburg „Orpheus" te Apel doorn werd gehouden. Mr. L. H. Slotemaker voorzitter MAANDAG II SEPTEMBER 1967 Wat de AVRO wil, komt volgens de heer Slotemaker bij doorvoering neer op „een voor luisteraars en kijkers aanvaardbaar, evenwichtiger opge bouwd programma. Vandaar het sa mengaan met de RTN. Vandaar onze bereidheid tot samenwerking met an dere, gelijkgerichte omroepen en zend gemachtigden." Behoren ook de TROS en Radio Ve ronica tot laatstgenoemde groeperin gen? Vragen in deze richting, na af loop van de vergadering tijdens een persconferentie gesteld, werden noch ontkennend, noch bevestigend beant woord: „De TROS is niet het enige doel om tot een miljoen leden te ko men" en: „Wij mogen streven naar een miljoen, met of zonder TROS". Behalve over het feit dat de AVRO- tv het afgelopen seizoen de meeste pro gramma's met een groot aantal kijkers en een hoog waarderingscijfer had ge bracht en de radio-programma's van deze omroep met die van Radio Vero nica het meest waren beluisterd, toon de mr. Sloetmaker zich in zijn toe spraak tijdens de vergadering verheugd over de combinatie AVRO/RTN/Tele- vizier. (Later werd meegedeeld, dat het ledental van deze omroep zaterdag 728.962 bedroeg). Er was echter ook reden tot zorg: „De AVRO mag dan wel het jaar 1966 nog met een klein batig saldo hebben afgesloten, de algemene financiële si tuatie van de gehele omroep is veront rustend", aldus spreker, die vier moge lijkheden noemde, welke naar zijn me ning zouden kunnen leiden tot een meer gezonde financiering, ook op lan gere termijn: 1. verhoging van kijk en luistergelden tot het niveau van de ons omringende landen, welke bijdra gen eens per twee jaar door de over heid zouden moeten worden aangepast aan de algemene loonindex; 2. zo spoe dig mogelijk invoering van radio-recla me; 3. financiering van studiobouw en studioverbetering of uitrusting met lang lopende leningen; 4. de inkomsten be treffende radio (retributie en toekom stige reclame) en televisie (kijkgeld en reclame) niet langer gescheiden hou den. maar als totaal-inkomsten be schouwen. „Dit zou erg vergemakkelijkt worden door de invoering van een nieuw heffingssysteem, dat al in enke le andere landen, bijvoorbeeld Finland, wordt toegepast, namelijk: wie televi sie heeft, betaalt ook voor radio, onge acht of men radio heeft of niet (meest al is dat trouwens het geval); wie geen televisie heeft, maar wel radio, betaalt alleen voor radio", aldus de heer Slote maker. Ook de heer W. Vogt, lid van ver dienste, hield een toespraak. Op de van hem bekende gloedvolle wijze drong ook hij er onder meer op aan, orde in de chaos te scheppen door een vereenvoudiging van het omroepbe- steld. Hij zei het met de heer Renge- link eens te zijn geweest, toen deze had geopperd, dat de televisie met de nieuwe zendgemachtigden een soort snoepwinkeltje zou worden en meende dat de AVRO beter met tam-tam dan door tam te zijn, profijt zou kunnen trekken van de bezwaren die ook de an dere grote omroepen tegen het huidige systeem hadden ingebracht. De AVRO is volgens de heer Vogt in het nieuwe bestel niet tot haar recht gekomen. Zij is op één rij met de zuilen gezet, hoewel zij nooit had opgehouden te ver kondigen, dat zij algemeen en onafhan kelijk wilde zijn. In de NRU en NTS was zijns inziens een namaak-AVRO gecreëerd. De AVRO verdient volgens spreker meer dan enkel te fungeren als een sierplant in de departementale broeikas. De toespraak van de heer Vogt, die ongeveer een half uur in beslag nam, werd door de ongeveer vijfhonderd aanwezigen in de zaal voortdurend on derbroken door bijval in de vorm van applaus of uitroepen als „Op naar de miljoen!". Het meest duidelijk klonk echter de kreet van een meneer, die riep: „Meneer de voorzitter, het is weer gaaf, het is weer beschaafd, het is weer AVRO!". Dat sloeg op de be kendmaking van fragmenten uit het winterprogramma, waarvan u elders in dit blad een uittreksel kunt aantref fen. De heer J. M. van Overvest, di recteur van het radiobedrijf, liet zijn overzicht voorafgaan door kritiek op het moeten afstaan van zendtijd aan NTS en NRU en op de zendtijdindeling op de KRO/NCRV-zender. Voor een doelbewust, gericht cultureel beleid zag hij liever drie zenders met respectieve lijk een licht, een gemengd en een cul tureel karakter. De heer A. K. van der Zee, directeur van het televisiebedrijf, meende dat de A-omroepen met slechts zeven uur zendtijd per week in een klempositie waren geraakt, waardoor het „gezicht" van die omroepen een voorwaarde tot herkenning en erken ning verlies zou lijden. In het programma-overzicht ontbrak een satirisch programma. Tijdens de persconferentie werd op een desbetref fende vraag meegedeeld, dat de AVRO er niet aan had gedacht, komend sei zoen een dergelijk programma op het scherm te brengen. Tijdens de beantwoording van vragen van leden deelde de heer J. C. Bonge- naar, financieel-economisch directeur, mede, dat van de ontslagen musici uit het orkest „De Zaaiers" reeds de helft in andere orkesten is geplaatst en dat ASSEN Het net van speciaal voor recreatiezoekenden aangelegde asfalt- fietspaden in Drente, die nu al een ge zamenlijke lengte van 180 kilometer hebben, zal binnenkort nog verder wor den uitgebreid. De Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij, die met de aanleg van dit net is belast, laat thans in de boswachterijen Borger-Grolloo- Gieten een traject van 8,5 kilometer aanleggen. Voorts zijn drie trajecten, t.w. Assen-Nietap, Sleen-Odoorn en een pad bij Zuidwolde en Hoogeveen, sa men 46 km lang, klaar voor aanbeste ding. In voorbereiding is nog een pad van 12 kilometer bij Hooghalen. In 1952 werd het besluit genomen in Drente een net van verharde fietspa den aan te leggen. Er kwam een cen traal rijwielpadenplan, in 1959/60 ge volgd door een vierjarenplan, dat intus sen is uitgegroeid tot een meerjaren plan.. Het eerste pad, Emmen-Borger, werd in 1959 geopend. In 1964 was 100 km klaar. De fietspaden, die twee meter breed zijn, zijn ook bestemd voor brom mers. De aanlegkosten worden grotendeels door het Rijk gedragen, 20 pet bekos tigt de provincie en de betrokken ge meenten nemen Vfa pet voor hun reke ning. In 1966 heeft men omstreeks de pink sterdagen de fietsers op de paden ge teld.. Op pinkstermaandag spande het pad ZeegseSchipborg, gelegen in een door de Stad-Groningers druk bezocht recreatiegebied, de kroon met 3.792 pas santen. Als nummer twee volgde op die dag het pad ExlooValthe met 924 ge bruikers. het ontslag van de overigen pas op 1 september 1968 zal ingaan. De heer Van der Zee kreeg slechts vragen te beantwoorden over de reden van de verdwijning van de filmseries „The man from UNCLE" en „The Fugiti ve", alsmede over het al of niet ver der gaan met de boksreportages. „Ik kan u zeggen dat we op alle fronten zullen blijven boksen", zei hij. Hierop volgde weer een luid applaus. De aanwezigen waren echter niet al leen tegenover de verschillende spre kers gul met hun bijval. De ontvangst (met koffie, thee en koud buffet) werd zeer op prijs gesteld en „first but not least" werd 's morgens begonnen met de opname van een operetteconcert door het Promenade-orkest onder lei ding van de Weense dirigent Willy Boskofsky, met medewerking van de sopraan Hanny Steffek en de tenor Pe ter Bahrig. Het was zaterdagavond even wennen bij „Theater" in Arnhem tijdens de première van „De Belofte" van de jon ge Russiche schrijver Aleksei Arboe- zof. Immers de westerse toneelmakers hebben ons de laatste tijd bij het mo derne toneel een taal voorgeschoteld, waar we het blozen van hebben ver leerd. Arboezof is ook een modernist, maar hij gebruikt de taal van het ge matigder verleden. Tenminste als we de vertaler Jelmer Beetstra kunnen ge loven. En daar valt bjj deze knappe vertaler niet aan te twijfelen. Het was uitstekend geschreven toneel met een lichte sentimentele inslag, die het dra matisch effect misschien wat zoetig maakte, maar heel vreemd schijnt dit het theaterpubliek uitstekend te liggen. Het zullen er althans niet velen zijn die de Arnhemse Schouwburg onvoldaan hebben verlaten. We hebben in deze kolommen al eer der de grote kwaliteiten van regisseur Hans Croiset genoemd. Ook nu weer was het grootste aandeel in het succes op zijn naam te schrijven. Hij heeft z'n drie figuren net voldoende diepgang mee weten te geven om ze levensecht te maken. Arboezofs stuk zou een oor logsdrama kunnen zijn. Wanneer echter het accent op teveel drama zou vallen zou het een flop zijn. Croiset heeft daar angsvallig voor gewaakt. In de verschrikking van de oorlog komen drie mensen met verschillende idealen tezamen in een nog bewoonba re kamer in een verwoeste stad. Twee mannen en een vrouw. Zij vatten gene genheid voor elkaar op tot de noodge dwongen scheiding komt. De mannen moeten naar het front en de vrouw meldt zich als verpleegster. Na de oor log ontwikkelen zij zich alle drie tot belangrijke figuren in de maatschappij. Vele jaren later ontmoetten zij elkaar en dan beginnen de problemen in nog erger mate. Een mislukt huwelijk van de vrouw met de een, gevolgd door een vrijwillige scheiding en een huwelijk met een ander. We zeiden het reeds: iets sentiment, maar aannemelijk om deze jeugdige „oorlogsslachtoffers" mensen van vlees en bloed te laten zijn in een tijd, dat er iets aan het veranderen is. Schijn baar ook achter het ijzeren gordijn. Anders dan in het westen, maar daar om zeker zo boeiend. Een kentering misschien in de mo derne toneelliteratuur? Misschien heb ben we van een Albee, een Pinter en noemt u ze maar op, vandaag of mor gen ook een teruggang te verwachten van een minder crue taal. In elk geval heeft het wezenlijke toneel daar niet onder te lijden en het publiek accep teert het graag. Dat laatste bleek wel uit de ovationele bijval. Christine Ewert, Carol Linssen en René Lobo hebben Arboezof waar kun nen maken. Een hele prestatie, al wa ren er kleine première-onzekerheden. René Lobo was bij dit drietal de uit blinker. Hij gaf de rol van de jonge man, die twijfelt aan zichzelf het juiste reliëf, zonder te diep te graven, waar door zijn type het meest levensecht en aannemelijk werd. Wij zullen na de harde realiteit van het westen weer even moeten wennen aan de nieuwe stijl in het oude oosterse kleed. We hou den ons echter aanbevolen T. H. ARNHEM Het aantal werklozen in Gelderland is gedurende de maand au gustus gedaald met 399. Veel jongeren die in juli van school kwamen konden aan werk worden geholpen. Dit was ook het geval met ruim 140 metaalarbei ders. De vooruitzichten in die sector zijn vrij gunstig. In de bouwvak zijn de moeilijkheden echter nog steeds niet overwonnen. Vergeleken met de zelfde periode in 1966 was een groot aantal bouwvakkers werkloos: meet dan 1100. In de grensgebieden daalt het aantal werklozen iets, omdat in Duitsland bou vakkers worden gevraagd. Toch is er vrij weinig intertsse voor werk in Duitsland, omdat de voorwaarden aan zienlijk minder gunstig zijn dan eerder het geval was. Het directoraat generaal van de ar beidsvoorziening in Gelderland wijst er op, dat jeugdige bouwvakkers die in hun eigen streek niet meer via het leer lingenstelsel aan het werk komen, op kosten van het rijk elders te werk kun nen worden gesteld. Het blijkt dat voor al in de Achterhoek de jongelui er wei nig voor voelen de vertrouwde omge ving te verlaten. Vooral de ouders ver zetten zich vaak tegen hun vertrek. de beste tabak is N ORTON tabak World Copyright

De Vallei | 1967 | | pagina 5