Slechts één medaille voor Nederlandse afvaardiging: BRONS VOOR WIENESE Oost-Duitsland superieur Prachtige derde plaats voor Nederlandse zwemploeg tijdens zeslandenwedstrijd Sijbrands winnaar Coupe d' Europe Dank zij „falen" van Jean Marty Argentijn Oswaldo Berardi wereldkampioen kader 71/2 Nederlanders speelden een bescheiden rol Jan wil je een stuk kaas uit het vuistje s De „kwestie Van Nes" Frans Sigmans Nederlands kampioen in kwartiiter-klasse Met de Franse slag Italiaan Mazzinghi behield Europese titel Uitslagen amateurs in eerste klasse Australiër Rosewall won proftoernooi Atletiek in het buitenland Nieuwe records voor Coby Buter en Bob Schoutsen Wereldrecord serie voor Dieter Miiller I 3 5 e Routine Klassementen Pech... Somber Teleurstelling Verrassend In gevaar 3 BS MAANDAG II SEPTEMBER 1967 VICHY Het lukte niet. Het tafje verschil bleek net onoverbrugbaar. De op de rand van zijn mogelijkheden roeiende Laga-vier moest het zilver aan Oost-Duitsland laten, in het door Rusland beheerste openingsnummer van de Europese roeikampioenschap- pen van Vichy. Ook het brons werd op een meter gemist en ging naar de Roe menen. De aanval op de beide snelle vieren kon juist niet lang genoeg wor den doorgezet. Het verschil met de Oostduitsers, op de 1500 meterlijn nog 2,5 seconden, werd teruggebracht tot fracties van een seconde. Helaas, de kracht om de laatste meter achter- terstand weg te werken, ontbrak. Maar ook die vierde plaats van de veel bekritiseerde Delftse ploeg tus sen het zilver en de vierde plaats lag 0,55 seconden is in een veld van wereldklasse, dat in het Franse stadje aan de start kwam een prestatie van groot formaat. De vraag blijft echter of de Laga-vier in dit furieuze gevecht niet nog verder was gekomen als de ploeg zich volledig had kunnen con centreren op de vier met stuurman. De recente reis van Van Nes en Su- selbeek naar St. Catherine, waar het duo Noordamerikaanse kampioen in de gestuurde twee werd, heeft de formatie zeker geen goed gedaan. De training van de volledige ploeg moest een tien tal dagen worden stopgezet. En dat is iets wat men zich bij de voorbereiding voor een toernooi met deelneming van wereldklasse eenvoudig niet kan ver oorloven. Hoe eervol de uitnodiging naar Canada te komen ook was, bij de sportieve voorbereiding was er voor een dergelijke reis geen reden. Zeker in de topsport is er geen plaats voor een reisje - om - de - reis. Het meest positieve punt voor Ne derland van deze dag van de eind strijd der 54e Europese kampioen schappen was wel, dat alle drie boten, die de eindstrijd bereikten, vrijwel tot aan de finish in de strijd zijn geweest. Een derde, vierde en vijfde plaats in finales waarin zich slechts de aller- sterksten konden klasseren, spreken niet tot de verbeelding. Duidelijk blijkt de kracht van de Nederlandse ploeg uit de zesde plaats in het landen- klassement van de Coupe Carlo Montu. Achter grootmachten als Oost-Duits land, West-Duitsland, Rusland en de Verenigde Staten klasseerde Neder land zich als tweede kleine natie „ach ter Roemenië", maar ruim voor een land als Tsjecho Slowakije. Toch kan niet worden voorbijgegaan aan het feit dat de nationale afvaardi ging voor het eerst sinds vele jaren met slechts een enkele medaille weer naar het vaderland zal terugkeren. Ten dele ligt dat magere resultaat aan de sterkere stijging van de prestaties in andere landen. Voor een deel ook ech ter wordt het veroorzaakt door de min dere kracht van enkele afgevaardigde Nederlandse ploegen. Oost-Duitsland was ook in Vichy de grote winnaar. De Deutsche Ruder- sport Verband de naam Oost-Duits land wordt zelfs in Frankrijk angstval lig vermeden eiste de Coupe Glan- daz alsmede de Coupe Carlo Montu op, twee maal goud en drie maal zilver waardoor de Oostduitse roeiers aan- merkelijker succesvoller waren dan de Russen, Amerikanen en Westduitsers. De race van de skiffeurs, waarin Hill, Ivanov en Wienese al voor de 100 meterlijn uitgemaakt hadden, dat zij de medailles zouden verdelen, stond duidelijk in het teken van routine en ouderdom. Veteraan Achim Hill, 32 jaar oud, was nadat hij in de eerste fa se van de strijd een duel met Viatsche- slav Ivanov in zijn voordeel had be slecht, vrijwel zeker van de titel. Ook nu heeft Wienese in de ervaren Ivanov zijn meerdere moeten erkennen. Tegen de aanval, die de 29-jarige Russische marine-officier in wiens prijzenkast drie gouden Olympische medailles, vier even waardevolle plakken op Europese kampioenschappen behaald en het goud van de wereldkampioenschapen een ereplaats hebben, op de tweede ki lometer inzette, had de Amsterdam mer geen verweer. Terecht was dokter Dokkum, Coach van de 23-jarige scul ler, trots op de prestaties van zijn pu pil. „Vergeet niet" zei de oud-voorzit ter van de roeibond, toen Wienese zijn boot opborg, „dat hier bij de skiffeurs de hele wereldklasse aan de start kwam." s a JHl Al even hartverwarmend op de koude dag van de finales was de strijd van de achten. Ondanks het hoge niveau van de concurrenten had de War- tena-acht er voor gezorgd dat Ne derland eindelijk ook vertegenwoor digd was in het hoofdnummer, d§ Ne- reusploeg, die even sterk als regelma tig heeft geroeid in dit toernooi, behoef de in dit milieu geen genoegen te ne men met een figurantenrol. Een twee de plaats deed onwerkelijk aan. Op de tribunes werden al overmoedige prog noses gemaakt. De kans op een bron- ze medaille ging echter in de derde 500 meter verloren. Wartena's mannen hadden te veel gegeven en vielen terug tot in zesde positie. Het pleit voor de vechtlust en het moreel van de Am sterdamse studenten, dat zij opnieuw de strijd opzochten. Het succes bleef niet uit. Australië moest wijken voor de Nederlanders. De Oostduitse acht bleek echter onbereikbaar zodat de Nereïden als vijfde door de finish gin gen. Een prestatie van formaat in het veld van 's werelds snelste achten. In de vaderlandse roeikringen zal er nog lang en vurig gediscussieerd wor den over de vraag welke verrichting groter was: het brons van Wienese of de vijfde plaats in de zware slotrace der achten. Oost-Duitsland, dat voor het eerst in de Europese roeikampioenschappen met een zelfstandige ploeg deelnam, heeft de Coupe Glandaz, de hoogst ge waardeerde wisselprijs van het toer nooi opgeëist. In 1965 was de trofee voor Rusland. Het landenklassement luidde: 1. Oost-Duitsland 2.5 punt; 2. West- Duitsland 2 punt; 3. Rusland 1.5 punt; 4. Verenigde Staten, Italië en Zwitser land, alle 1 pnt. De Coupe Carlo Mon tu, waarvan de klassering een beter overzicht geeft van de krachten van de landen omdat voor de snelste vijf van de finale punten worden gegeven, was eveneens voor Oost-Duitsland, dat 38.5 punt vergaarde. Nederland bezet te een eervolle zesde plaats. Aan de kampioenschappen namen 25 landen deel. Het klassement luidde: ...1. Oost-Duitsland 38.5 punt; 2. West- Duitsland 28.5 punt; 3. Rusland 28 punt; 4. Verenigde Staten 22 punt; 5. Roemenië 13 punt; 6. Nederland 12.5 punt. 7. Tsjechoslowakije 8 punt. Elf landen hebben de 21 medailles op de 54e Europese kampioenschappen verdeeld. Het waren: (resp: goud, zilver, brons). 1. Oost-Duitsland 2, 3, 0; 2/3. Rus land 1, 1, 1; 2/3 Ver. Staten 1, 1, 1; 4. West-Duitsland 1, 0, 1, 5/6 Italië 1, 0, 0; 5/6 Zwitserland 1, 0, 0; 7/8 Honga rije 0, 1, 0; 7/8 Bulgarije 0, 1, 0; 9. Tsjecho Slowakije 0, 0, 2; 10/11 Roe menië 0, 0, 1; 10/11 Nederland 0, 0, 1. VICHY De „kwestie Van Nes" heeft ook buiten Nederlandse roeikrin gen in Vichy veel stof doen opwaaien. Vrijwel algemeen juicht men het toe, dat de (te) vroeg bepaalde strafmaatre gel die vrijdagmiddag al werd opge legd, is ingetrokken. Vanavond zal het bestuur van de Internationale Roeifede- ratie bepalen op welke wijze de Laga- roeier, die op de gereserveerde tribu ne Charles Riolo, secretaris-penning meester van de federatie, beledigde, zal worden gestraft. Een schorsing van een jaar direct ingaande na de Europese kampioenschappen wordt het meest waarschijnlijke geacht. De Koninklijke Nederlandse Roeibond zal schriftelijk van de beslissing op de hoogte worden gesteld. Het feit dat de KNRB als lid van de FISA de straf overneemt, houdt niet zonder meer in dat Van Nes in ge val van schorsing ook niet in nationale wedstrijden mag uitkomen. Het is zeer best mogelijk dat de FISA de Neder lander slechts zal uitsluiten voor FISA- evenementen en/of internationale ont moetingen. VENRAY Dank zij een overwin ning in de vijfde wedstrijd tellend voor het Nederlands kampioenschap in de kwart literklasse heeft de Bakelse mo tocrosser Frans Sigmans zondag op het circuit „Janslust Heide" in de om geving van Venray de nationale titel veroverd. In de eerste manche van de cross moest Sigmans de eer aan de jeugdige Gerrit Wolsink uit Hengelo laten, maar in de tweede manche was hij oppermachtig: De einduitslagen luidden: 1. Frans Sigmans (Bakel) Husqvar- na, 2. Gerrit Wolsink (Hengelo) Husq- varna, 3. Harry Driessen (Steinene) CZ, 4. Frits Selling (Amsterdam) Gree- ves, 5. Silly Plö*" (Nieuw Dordrecht) Husqvarna. Jan Wienese: toch nog brons VICHY Thomas Keiler, de zo op de- corum gestelde president van de Inter nationale Roeifederatie, behoort niet lan ger tot de vrienden van het muziekgezel schap, dat onder de simpele naam l'Har- monie de Vichy zijn het moet gezegd worden even simpele muziek maakt. De Zwitser had daar ook alle reden voor. Ondanks veelvuldige repetities verloor door het ontbreken van de musici de ceremonie protocollaire juist in roei- sport zo belangrijk van de vieren met stuurman veel van zijn glans. De leden van het orkest vonden hun plaats name lijk pas, toen de ploegen hun ereronde al gemaakt hadden. MILAAN De Italiaanse bokser San- dro Mazzinghi heeft zaterdag met suc ces zijn Europese titel in het zwaarwel- tergewicht verdedigd tegen de Engels man Wally Swift. De Nederlandse scheidsrechter Ben Bril moest in de zes de ronde het gevecht stoppen wegens een door Swift aan het linkeroog op gelopen vtrwonding. EERSTE KLASSE A Alkmaarsche BoysAFC 12 SDWBVC 0—2 DCGHollandia 31 Zilvermeeuwen—ZVV 32 HRCDe Spartaan 02 JOS—Hillegom 2—4 EERSTE KLASSE B Gouda—UVS 0—3 RoodenburgUnitas 42 OvermaasPapendrecht 12 De Musschen—Neptunes 22 VUC—GSV 1—2 CW—EBOH 2—1 EERSTE KLASSE C Harlingen—Noordster 03 NeptuniaSpel. Assen 11 ZwaagwesteindeSneek 11 DrachtenEmmen 01 VelocitasGermanicus 02 AlcidesJubbega 21 EERSTE KLASSE D Spel. Enschede—DOS '19 4—0 RhedenJonge Kracht 20 ESCA/VC—AZC 3—1 Quick '20De Treffers 01 HengeloVosta 33 Be Quick (Z)WVC 3—1 EERSTE KLASSE E Concordia SVDMiddelburg 46 Helmond—DESK 1—2 Sparta '25De Spechten 51 RKC—De Valk 1—0 VlissingenUNA 14 Veerse BoysTOP 01 EERSTE KLASSE F MKCSVN 2—1 HeerAlmandia 01 Spel. IreneWilhelmina '08 00 ChevremontKVC 22 RoermondRIOS '31 01 EHC—Minor 1—1 DURBAN De Australiër Ken Ro sewall heeft zondag in Durban de enkel spel finale van een tennistoernooi voor professionals gewonnen. Hij versloeg zijn landgenoot Fred Stolle met 64, 62. Rod Laver (Austr.) won de par tij om de derde plaats met tweemaal 63 van de Spanjaard Andreas Gimeno. LEVERKUSSEN Tijdens de West- duitse meerkamp kampioenschappen in Leverkussen heeft Ingrid Becker een voortreffelijke prestatie geleverd op de vijfkamp. De Duitse kwam tot een totaal van 4953 punten, waarmee zij achter Irina Press (5246 pnt), Mary Rand (5035) en Galina Bystrova (4995) de vierde plaats op de wereldranglijst aller tijden inneemt. De prestaties op de verschillende onderdelen waren: 80 m horden: 11.2 kogelstoten 12,57 m hoog 1,60 m ver: 6,26 en 200 m 23,7 sec. Wereldrecordhouder Kurt Bendlin kwam geplaagd door blessures op de tienkamp tot 7713 punten. In het op 1000 meter hoogte gelegen Kisumu (Kenia) liep Kipchoge Keino (Kenia) een mijl in 3 minuten en 53.1 seconden, waarmee hij precies twee seconden boven het wereldrecord van Jimmy Ryun (VS) bleef. DORTMUND Toen de laatste vreugdekreten van 't winnende Groot- Brittannië echoënd langs de wanden van het overdekte „Südbad" in Dort mund waren verdwenen, kon een ver heugde KNZB-coach Rob Kerkhoven de balans opmaken van een zeslanden wedstrijd, waarin zijn ploeg niet alleen een prachtige derde plaats had be vochten, maar waarin (alweer) Bob Schoutsen en Coby Buter tevens twee nieuwe Nederlandse records vestigden. Dat daarenboven de 4 x 200 meter vrije slag estafetteploeg van de heren ook nog tot een ongedachte 8.12.9 kwam (de snelste tijd, die ooit door een Ne derlandse nationale ploeg werd ge zwommen), maakte de feestvreugde in het Nederlandse kamp alleen maar groter. Kerkhoven had het van te vo ren gezegd: „Echt, die derde plaats is bereikbaar. Op papier is het mogelijk. We moeten alleen wat geluk heb ben Wat is echter geluk. De tweede plaats van Nel Bos op de 100 meter vrije slag? De eerste plaats van Coby Buter op de „100 rug?" Het valt te bezien. Blonde Nel Bos zwom zonder meer goed. Natuurlijk, de jonge Britse Alexandra Jackson van tevoren ge doodverfd als een zekere winnares was en bleef onbereikbaar. De West- duitse als een ster aangekondigde Ruth Langheinrich, de Frangaise Si- mone Hanner en de Zweedse Elisabeth Berglund waren zondag echter gewoon zwakker dan de sportlerares uit Wor- mer en dan valt er over geluk niet te spreken. Dat Coby Buter de ongenaak bare Christine Caron zou verslaan, had niemand gedacht. Maar alweer: is dit geluk? Onze rugslagzwemster stond wat de wielrenners noemen „op punt". Ze had er zin in. Sylvia Platt mocht dan na 50 meter als eerste keren, de laatste twintig meter waren voor Coby. Juist toen „Kiki" Caron, die in derde positie lag, wilde toeslaan, voerde onze landgenote het tempo op. Als molenwie ken maalden haar armen door het wa ter en de Britse moest wijken voor dit Oranje-geweld. Met een voorspronj; van 0.2 seconde en een Nederlands re cord rijker werd Coby Buter eerste. Weer was het woord geluk niet op zijn plaats. Caron was te lusteloos en Platt te zwak om onze onweerstaanbare rug slagzwemster te kunnen weerstaan. Eerder nog mocht onze nationale ploeg spreken van pech. Tenslotte had Bob Schoutsen, die 200 meter rugslag net zo goed kunnen winnen. Vijftig me ter lang joegen de jonge Amsterdam mer en de sterke Zweed Hans Eegebak naast elkaar door het kristalheldere water. Elkaar nietstoegevend stormden zij op de finish af. Wiens hand het eerst tegen de wand sloeg? Niemand die het vanaf de tribune heeft gezien. Ook de tijden gaven geen uitsluitsel: 2.15.9. Pas de kamprechter doorbrak de spanning: „eins Tegeback, zwei Schoutsen". Lange Bob Schoutsen be zat dus wel een nieuw Nederlands re cord, maar had toch genoegen moeten nemen met een tweede plaats. Toen al was er toch iets van teleurstelling te lezen op de gezichten van de Neder landse kolonie werd die tweede plaats door dat prachtige nieuwe natio- LIVORNO Door zondag in de laatste ronde de Monagask Agliar- di te verslaan is de 17-jarige Ton Sij brands winnaar geworden van het damtoernooi om de Coupe d'Europe, DÜSSELDORF De tranen stroomden over het door uitputting getekende gelaat van Oswaldo Berardi. De 35- jarige Argentijn had bijna een half uur lang in de kleed kamer stilletjes voor zich uit zitten staren, terwijl in de imposante Düsseldorfse biljartarena in de partij tussen Marty en Ceulemans over zijn lot werd beslist. Berardi had als overwinnaar van Spielmann en met grote kansen op de wereldtitel, de zaal verlaten op het moment dat Ceulemans in die andere ontmoeting het eerst de 300 ca ramboles had volgemaakt en Marty aan de nastoot moest beginnen. De Zuidamerikaan had het niet kunnen op brengen om deze voor hem zo uitermate belangrijke fase van dit enerverende toernooi nog mee te maken. Dat het er voor hem steeds minder goed ging uitzien merkte Be rardi aan de doodse stilte die lang duurde. Zo lang dat het uit de verte opklinkende applaus hem in tranen deed uit barsten. Berardi meende, dat het huldebetoon Marty gold: dat de Fransman een remise had geforceerd en hem alsnog de titel voor de neus had weggekaapt. Maar Berardi wist niet dat de ovatie niet Marty maar hem betrof, want de Fransman was op 18 punten van de titel gestruikeld over een simpel éénbandstootje dat hem uit de vochtige handen was geglipt. Het duurde uiteraard niet land of Berardi werd uit de boze droom geholpen en toen brak er een stralende glim lach bij hem door. „Camion del mondoBerarde kon het nauwelijks geloven. Uit dankbaarheid stortte hij zich in de armen van Ceulemans alsof die er iets aan had kun nen doen, dat de Franse biljartmeester had „gefaald". Bij de cérémonie protocolaire stond Marty zich nog te verbij ten over zijn onvergeeflijke fout, die hem van het goud had afgehouden. Hem bleef als troost een nieuw wereld record algemeen gemiddelde met 52.79 (oude Ceulemans met 51.08), maar hij had dat record graag willen missen in ruil voor de titel. Maar sterker dan ooit tevoren had de coalitie die na het afscheid van Marty als professional en zijn opmars in de amateurrijen was ontstaan, de Parijze- naar aanpakt. Het was begonnen met Tini Wijnen die zaterdag tot diep in de nacht in zijn reserves had getast in een poging Marty op de knieën te krijgen. Voor Wijnen was elke carambole in die ontmoeting een lijdensweg, vooral in de serie van 161, waarmee de Nederlandse kampioen in zijn vierde beurt een ach terstand voorlopig in winst omzette. Toen al had Marty niet minder gele den, al slaagde hij erin Wijnen met een slotserie van 71 alsnog tot capitulatie te dwingen. Wat die ontmoeting voor Mar ty had betekend, bleek enkele uren la ter toen Berardi, de man, die men na vrijdagavond weinig kans meer had ge geven, de stijlprijs verwierf en in drie beurten met een hoogste serie van 225 de Fransman bedwong. In één klap was de situatie voor Mar ty duister geworden. Voor die partij im mers had hij met een voorsprong van drie punten op zowel Ceulemans als Berardi, die 's middags remise had ge maakt, zich al vrij zeker van de titel gewaand. Nu echter voelde hij zich na die onverwachte doorstoot van Berardi in het geheel niet zeker. Zijn laatste te genstander immers was Raymond Ceu lemans, de Belg, die hem in de vier voorgaande toernooien ook had „ge klopt", al was het dan meestal nadat Marty de titel reeds in zijn bezit had gekregen. Daarom kwam Marty met klamme handen voor de beslissende strijd aan de tafel. Hoezeer bleek wel toen hij zowel in zijn tweede als derde beurt de ballen aan het lijntje kreeg, waarna hij respectievelijk op 90 en 82 naar zijn stoel terug moest. Ceulemans, die kampioen kon worden, als hij van Marty won en een beurt sneller uit was dan Berardi, had het ook te kwaad. Tot hij zich in de vierde beurt over zijn inzinking heenwerkte en langzaam be gon op te stomen. Ceulemans was tegen de 180 gekomen toen op de andere tafel Berardi in de vierde beurt de partij uit maakte. Dit gaf Ceulemans zo'n schok, dat hij na 186 miste. Zijn kans op de titel was nu immers verkeken. Restte voor hem nog de eer Marty wederom te kloppen en daarom streed hij man haftig verder toen de Fransman bleef blunderen. Opgeruimd schroefde Ceu lemans tenslotte na zijn zesde beurt de keu los. Hij had de 300 bijeen en nu moest Marty maar proberen in de na- stoot de ontbrekende 103 caramboles te maken. Het lukte bijna. Voor Tini Wijnen is dit toernooi een grote teleurstelling geworden. De Os- senaar heeft de onverwachte nederlaag tegen Müller vrijdagmiddag niet kunnen verwerken. Bovendien bleek ztjn fysiek niet opgewassen tegen de inspanningen van een dergelijk langdu rig toernooi. Dat hy zaterdagavond van Johan Scherz won, was bijna een won der. Wijnen was daarna zo uitgeput, dat men vreesde dat hij de laatste toer- nooidag verstek zou moeten laten gaan. Gelukkig herstelde hij door een lange nachtrust en stelde tenslotte tegen Co- rin in zeven beurten zijn vierde plaats in de eindrangschikking veilig. Invaller Hans Vultink eindigde als achtste met slechts twee winstpartijen. De Aaltenaar was echter toch tevreden omdat hij zonder training zijn gemid delde boven de 25 had weten te hou den. De revelatie van dit kampioenschap was de 24-jarige Westberlijner Dieter Müller, wiens zege op Wijnen achteraf geen verrassing meer vormde. Want voor Müller, een leerling van René Vin- gerhoedt, werd dit kampioenschap de doorbraak naar een zeer beloftevolle biljartcarrière. Deze biljartzaalhouder stootte nu ineens door, verbeterde eerst zaterdag het wereldrecord serie tot 284 en bracht het zondag op 298 punten. Zijn laatste vier partijen won de Ber- lijner met een algemeen gemiddelde van rond 60,00. In zijn geval kan men moeilijk van een uitschieter spreken. De eindstand luidt: (resp. pnt. car.; beurten; hoogste score; alg. gem. 1. Oswaldo Berardi (Arg.) 13 2126 58 225 36.65 2. Raymond Ceulemans (Belg.) 13 2350 67 222 35.07 3. Jean Marty (Fr.) wer. ree. 12 2270 43 237 52.79 4. Tini Wijnen (Ned.) 8 1878 54 236 34.77 5. Dieter Müller (Did.) 8 1862 66 298 28.21 6. Leo Corin (Belg.) 6 1771 81 274 21.86 7. Johan Scherz (Belg.) 4 1430 55 116 26.00 8. Hans Vultink (Ned.) 4 1685 67 198 25.14 9. Siegfried Spileman (Did.) 4 1476 71 129 20.78 dat in Livorno werd gehouden. Zijn punten totaal van 26 werd eveneens bereikt door de Russen Tsjegolev en Andreiko, maar door toepassing van het vooraf bepaalde Sonnenborn-Ber- ger-systeem werd Sijbrands als eerste geklasseerd. Hiermee leverde de Ne derlandse kampioen, na het winnen van het toernooi te Batoemi, enkele weken geleden, binnen een korte span ne tijds weer een prestatie van for maat. Koeperman en Tsjegolev stelden za terdag in de dertiende en veertiende ronde vergeefse pogingen in het werk om onze landgenoot van de overwin ning af te houden. In een klassieke spelvorm bereikte Koeperman echter niet meer dan een iets nadeliger eind spel. Tegen Tsjegolev nam Sijbrands geen enkel risico. Hij creëerde een flank- spelpartij, waarin de Rus door het ge degen spel van de Nederlander niets kon bereiken. In de slotfase van de par tij dwong Sijbrands bekwaam 'n pun- tendeling af. In de zondagmorgen gespeelde laat ste ontmoeting had Sijbrands na de bei de remises tegen de Russen genoeg zelf vertrouwen om Agliardi gedecideerd te verslaan. Sijbrands zal voor Nederland de gro te troef zijn in het toernooi om het we reldkampioenschap dat het volgende jaar in Rome, waarschijnlijk eind mei, begin juni, zal worden gehouden. Voor af wordt eerst nog de tweekamp om de wereldtitel tussen Koeperman en An dreiko gespeeld, die op 30 december in Charkov zal beginnen. Koeperman, die door zijn nederlaag in dit toernooi tegen Simonata werd uitgeschakeld voor de eerste plaats, heeft toch nog de mo rele steun Andreiko te hebben versla gen. De Nederlander Wim van der Sluis eindigde als vijfde en kan op een suc cesvol toernooi terugzien. In de laatste ronde was Andreiko te sterk voor hem maar zijn remises tegen Tsjegolev en Koeperman waren voor Van der Sluis beslissend in de toepassing van 't Son- nenborn-Berger-systeem. De eindstand: I. Sijbrands 26 pnt.; 2. Tsjegolev 26 punten; 3. Andreiko 26 punten; 4. Koe perman, 25 pnt.; 5. Van der Sluis 20 pnt.; 6. Simonata 19 pnt.; 7. Bajolle 18 pnt.; 8. Cazemier 18 pnt.; 9. De Des- callar 12 pnt.; 10. Bonifacino 12 pnt.; II. Simonelli 10 pnt.; 12. Verleene 8 pnt.; 13. Virtu 8 pnt.; 14. Agliardi 7 pnt.; 15. Reimann 5 pnt.; 16. Feldl 0 punten. VOEDZAAM MAKj^ O H K W W M O N Coby cord Buter: nieuw nale record nog naar de achtergrond gedrongen. Zondagavond bij het bekenc worden van de einduitslag zal menig een echter hebben gedacht „als die Schoutsen een onderdeel van een secon de sneller was geweest, dat waren wij twee geworden en niet de Zweden, wat een pech De zeslandenwedstrijd begon zater dagmiddag met een indrukwekkende demonstratie van de „vliegende Schot" Bobby McGregor. De Brit liet er geen twijfel over bestaan dat hij nog steeds de snelste sprinter is van Europa. Mi chel Rousseau een van de Franse wonderzwemmers, die dit jaar furore maakte werd met ruim verschil te ruggewezen. Aad Oudt kon in dit ge weld geen potten breken. Hij eindigde op de vijfde plaats. Wim Mulder zorg de direct daarop voor een bijzonder prettige verrasseing, De Utrechter, die zich in vrij korte tijd heeft ontwikkeld tot Nederlands beste all-roundzwem- mer, presteerde het in het spoor te blij ven van gerenommeerde cracks als Holthaus (West Did.) en Ljunberg (Zwed.). Alan Kimber snelde ver voor uit naar een onbedreigde zege en tikte als vierde aan in een nieuwe per soonlijke recordtijd van 5 min. 04.3. Toen daarna Schoutsen met die tweede plaats, Yvonne van Kuilenburg met een van tevoren „geplande" vierde plaats op de 400 meter vrije slag en Dick Langerhorst met een derde plaats op de tweehonderd vlinder, Nederland naar de middenmoot van het algemeen klassement brachten, zat er nog steeds van alles in. Betty Heukels, die de geblesseerde Klenie Bimolt verving, liet zien dat ze ook op de 200 meter schoolslag haar vroegere „hoofdnummer", voor dat ze overschakelde naar de 400 meter wisselslag nog steeds aardig uit de voeten komt. De Eindhovense tikte als vierde aan. Een plaats, die ook bereikt werd door een verrassend sterke Ne derlandse herenploeg, bestaande uit Aad Oudt, Rinus van Beek, Elt Drenth en Dick Langerhorst, op de 4 x 200 me ter vrije slag estafette. Coby Buter, Marjan Janus, Ada Kok en Nel Bos bezorgden Nederland daarna heel wat punten door (zoals overigens werd ver- wacht)de 4 x 100 meter wisselslag esta fette te winnen. Groot Brittannië, dat slechts 1,7 seconde later de finish be reikte, had echter meer tegenstand ge boden dan werd verwacht. De vierde plaats van Mariette Dommers bij het schoonspringen bracht na de eerst dag het Nederlandse puntentotaal op 43. De Oranje-formatie nam daarmee een der de plaats in achter Groot Brittannië (53) en Zweden (49). OS H 3 M H f *avw wvvzaaoA u* w Die derde plaats is zondag niet meer in groot gevaar geweest. Betty Heu kels (tweede op de 400 meter wissel slag achter de onverwacht sterke, 16- jarige Britse Sheila Ratcliffe) en Nel Bos (eveneens een tweede plaats op de 100 meter crawl) tilden Nederland zelfs nog naar een tweede plaats. Arthur van Oest zorgde echter voor een wat pijnlij ke verrassing door op de 200 meter schoolslag niet verder te komen dan een vijfde plaats. De IJ-zwemmer, die dit seizoen regelmatig tijden van onder de 2.40 realiseerde, zat nu zo vast als een huis en finishte in 2.40.6. Even was de stemming eruit, maar de vinnige Co by Buter bracht met haar prachtige eerste plaats op de 100 meter rugslag het Nederlandse moreel weer ver bo ven Amsterdams peil. Toen Langerhorst op de 400 meter vrije slag een derde plaats greep al was zijn tijd niet zo als hij had verwacht, de prestatie was er niet minder om en Ada Kok op su perieure wijze de 100 meter vlinderslag won in een uitstekende tijd van 1.06.4, begon zich aan de Nederlandse horizon zelfs een ongedachte tweede plaats af te tekenen. De Zweden het gevaar ziende persten er op de 4 x 100 me ter wisselslag echter een tweede plaats uit in een nieuwe Zweedse recordtijd. Het Oranjekwartet, bestaande uit Bob Schoutsen, Wieger Mensonides, Elt Drenth en Aad Oudt, kwam op de vijf de plaats en aangezien ook Tom van Oudheusden op 't schoonspringen vijf de werd, was nog maar één kans die tweede plaats toch nog te grijpen: winst op de 4 x 100 meter vrije slag estafette voor dames. Frankrijk een gedesillu sioneerd Frankrijk zette nog een keer de tanden op elkaar en hield ver beten vechtende Mirjam van Hemert, Corrie Mulder, Bep Weeteling en Nel Bos, ver van de zo fel begeerde eerste plaats. Nederland was dus toch nog derde geworden nadat een tweede plaats binnen handbereik was geweest. Toen Bobby McGregor uit handen van de president van het Westduitse Olympische Comité, de heer Willi Dau- me, de eerste prijs in ontvangst nam, stonden de gezichten van Oranje toch weer zonnig. Die derde plaats was tenslotte meer dan de meesten ver wacht hadden. Einduitslag: 1. Groot Brittannië 107 punten; 2. Zweden 90; 3. Nederland 89; 4. Frankrijk 85; 5. West-Duitsland 82; 6. Italië 33.

De Vallei | 1967 | | pagina 8