Veenendaals dagblad Gevechten aan de grens tussen China en India Landen geven elkaar de schuld over uitbreken vijandelijkheden GROTE SCHADE Buiten DOOR „TRAGE DOUANIERS ma Twee Zuidkoreaanse studenten afwezig WK r mm Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei N.S. en „Ruim Zicht" willen „reisgeld" voor bejaarden Fel protest uit Peking „Olympia" bij Opel terug (63) Vredesgesprek over Vietnam in Bratislava Roofmoord op weduwe Hevige explosie in Alabama Kelner tijdens drinkgelag doodgeslagen Onderzoek door rijksrecherche éé&e., inde BI ÜK Bommen dicht bij centrum van Haiphong Stiptheidsactie treft vrachttransport NEW DELHI (Reuter) - Indische en Chinese troepen zijn sedert gistermorgen aan de grens tussen Tibet en Sikkim in een heftig vuurgevecht gewikkeld. Gister avond laat duurde het vuren nog steeds IAST t SIA S S A M PAKISTAN 25 gulden per kwartaal VOLGE1SS BERICHT VIT OOSTENRIJK Stoorloos minnespel voort. Beide partijen maakten gebruik van artillerie. Het is het ernstigste grensinci dent sinds 1962, toen Chinese troepen diep Indisch gebied binnendrongen. GRAN ATEN KONING DRINGEND SMOKKELWEGEN STAKING BRIEF Vierling in Italië PROTESTEREN HARDE WOORDEN LIJKWAGEN In aug. verdronken 59 personen Beter weer Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 12 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG ERNSTIG CONFLICT BIJ SIKKIM NEPAL ff (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zouden graag zien, dat alle AOW- trekkenden per kwartaal 25 gulden extra gaan krijgen. Blijkens Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond, zouden die bejaarden voor dat geld een reductiekaart moeten kopen, waarmee z(j voor half geld zouden kunnen reizen. Voorwaarde is, dat er 3300 kilometer per jaar per trein wordt afgelegd. WENEN Het Oostenrijkse blad „Salzburger Nachrichten" schrijft dat op laag niveau in de Tsjechische stad Bratislava besprekingen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam wor den gehouden in de hoop tot een einde aan de Viëtnamese oorlog te komen. De besprekingen werden geregeld door een derde partij, vermoedelijk Tsjechoslo- wakije. Het blad, dat diplomatieke krin gen in Wenen aanhaalt, zegt dat de be sprekingen een oriënterend karakter hebben zonder dat men zich tot iets heeft verplicht. Van Amerikaanse zijde in Wenen kon geen commentaar worden verkregen. Alom zijn in West-Europa de wild- banen gedurende de bronstperio- de der herten (plm half augustus tot tot half september voor het publiek gesloten en het is eigenlijk nog mooi, dat op de Hoge Veluwe de bittuum- weg Noord-Zuid open blijft, want daar kan een opmerkzaam mens nok wei eens wat snappen. Uiteraard mag men ook dóór het vrije veld, de open hei, het stuif zand en het bos niet betreden. Het is zo klaar als een klontje, dat de die ren deze hoogtijweken van het jaar zonder enige verstoring moeten kun nen doorleven. Niet iedereen schijnt dit te begrijpen en men moppert wei eens over de afsluiting, die in menige gedachtengang even onnodig is als de rustgebieden voor het wild. Indien elk een zich gedurende de bronst vrij door de wildbaan mocht bewegen, zou er een grote onrust onder de herten maar evengoed onder de moeflons (Hoge Veluwe en Kon. Houtvesterijen het Loo) ontstaan, hetgeen in deze tijd moeilijk getolereerd kan worden. Ook wordt thans de jacht uitgeoefend en daar kan men helemaal geen pot- tekijkers bij gebruiken; voorts wordt met de ver-dragende kogel geschoten, zodat de schutter ervan overtuigd dient te wezen, dat zich nergens pu bliek in het revier bevindt. Wees dus niet eigenwijs en houd u aan de voor schriften, die slechts een ongestoord minnespel van het edelwild beogen. Wie zou de geweidragers en hun da mes dit niet gunnen?! 12-9-'67 A. B. WIGMAN Een indertijd ingesteld onderzoek had de verwachting gewekt, dat driehon derdduizend van de 1,2 miljoen bejaar den van de regeling gebruik zouden maken ook al zouden zij zelf de 25 gul den moeten betalen. Tot nu toe doen maar zevenduizend mensen mee. Gevraagd naar de reden, antwoord den de NS gisteravond: „Dan is dat door een bureau ingesteld onderzoek niet juist geweest. Het was een steek proef onder vijftienhonderd mensen, die blijkbaar te gauw ja hebben gezegd. Wij zelf waren tot een verwachting van twaalfduizend kaarten gekomen". Hoeveel AOW-trekkenden zouden gaan reizen als de reductiekaart gratis zou worden verstrekt, konden de Spoor wegen niet zeggen. Iedereen betaalt mee aan AOW en kinderbijslag. Zo zou het in de gedachtengang van de Spoor wegen ook een offer van de gemeen schap zijn als zij ervoor zou zorgen, dat meer AOW-trekkenden dan nu op reis konden gaan. BERGHEM Gisteravond is de 63-jarige weduwe C. Gijsbers in haar woning in Berghem bij Oss door wur ging om het leven gebracht. Het geld, dat de vrouw in haar slaapkamer be waarde, wordt vermist. Omstreeks tien over acht gisteravond werd de vrouw levenloos aangetroffen door haar 19-jarige zoon A. Gijsbers. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw kort tevoren door wurging om het leven is gebracht. Sectie, verricht door de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust, heeft dit inmiddels bevestigd. De slaapkamer, waar de vrouw haar geld bewaarde, bleek geheel overhoop te zijn gehaald. Volgens de rijkspolitie wordt er geld gemist. Hoe groot het bedrag is, kon nog niet worden vastge steld. De roofmoord moet, volgens de poli tie gepleegd zijn tussen kwart voor ze ven en tien over acht. In die tijd is de zoon van de vrouw namelijk even weg gegaan. Toen hij terugkwam, vond hij zijn moeder gewurgd. Het onderzoek staat onder leiding van de officier van Justitie in Den Bosch. Tot dusver heeft men nog geen arresta ties verricht. MUSCLE SHOALS (Alabama) Bij een aluminiumbedrijf van Reynolds in Muscle Shoals in de Amerikaanse staat Alabama heeft zich de afgelopen nacht een ontploffing voorgedaan, waar van de knal tot op tien kilometer te ho ren was. Volgens de eerste berichten kwamen drie arbeiders om het leven en een nog onbekend aantal gewond. Alle beschikbare ziekenauto's, brandweer eenheden en politiemannen zijn naar het bedrijf gezonden. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Cfe Chinese en de Indische lezing over het uitbreken van de vijandelijk heden lopen sterk uiteen. Volgens Ra dio-Peking was een Indische legereen heid bij de Nathoepas over de grens getrokken. Zij had een Chinese basis met granaatvuur bestookt, waardoor 25 Chinese militairen waren gesneu veld. Radio-Peking sprak van een „schandelijke militaire provocatie". Het Indische ministerie van Defensie deelde echter mee dat Chinese militai ren met machinegeweren het vuur had den geopend op Indische stellingen. De Indische strijdkrachten hadden daarop het vuur beantwoord. Later schoten de Chinezen granaten af op verder gelegen Indische stellingen, waarbij een aantal slachtoffers viel. De Indische regering deelde later op de dag mee dat een krachtig protest bij de Chinese regering zou worden in gediend. Het nieuws over het grensincident veroorzaakte een daling op de Indische effectenbeurs. Vele Indiërs vrezen dat het incident tot een oorlog met China zal uitgroeien. De 4500 meter hoge Nathoepas ligt ten oosten van Gangkok, de hoofdstad van het kleine vorstendom Sikkim, de zwakste schakel in de Indische verde digingslinie tegen China. Sikkim is sinds 1950 een protectoraat van India. Gangkok ligt nauwelijks dertig kilo meter van de Nathoepas, twee jaar geleden werd Palden Thondoep Nam- gyal tot koning van Sikkim gekroond. Hij is gehuwd met de Amerikaanse Hope Cook. Het Chinese leger zou slechts 54 ki lometer het gebied van Sikkim behoe ven binnen te dringen om de staat As sam van de rest van India af te schei den. Dit gebeurde bijna tijdens het grote conflict tussen China en India in 1962. De laatste week is de spanning aan de Indisch-Chinese grens voortdurend toegenomen .Er deden zich zo nu en dan al enkele kleine incidenten voor, waarbij over en weer geweerschoten vielen. Communistisch China heeft bij In dia een „zeer dringend en zeer ernstig protest" ingediend tegen „de grensschending door Indische soldaten aan de grens tussen Tibet en het pro tectoraat Sikkim." In het protest wordt India gewaarschuwd de toestand „niet verkeerd te beoordelen en uw fout van 1962 te herhalen", een verwijzing naar de heftige gevechten, die in dat jaar aan de grens tussen China en India uitbraken. LEEUWARDEN Een Canadese Starfighter van de vliegbasis Baden- Sollingen in West-Duitsland is gister middag om kwart over twee bij Vlie land in de Noordzee gestort. Men neemt aan, dat de Canadese piloot om het le ven Is gekomen. In de hal van de British Aircraft Corporation is het prototype van het Engels- Franse supersone straalverkeersvliegtuig zo ver gereed, dat men al 'n goede indruk krijgt van de kolos, die straks het luchtruim zal doorklieven. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Vrachtwagentransporten van Nederland naar België en om gekeerd, hebben gisteren aan de grens bij Wuustwezel voor miljoenen guldens schade geleden. De Belgische douaniers maakten, na veel getreuzel op vrijdag, gisterochtend opeens ernst met hun langzaam-aan-actie bij de drukste grensovergang voor het goederenvervoer over de weg. Vrachtwagens die vrijdag niet meer aan afhandeling waren toegekomen, verstopten gisterochtend reeds in alle vroegte de grensovergang. De toegangs wegen liepen bij het aanbreken van de dag zienderogen vol door de nieuwe golven vrachtrijders die aan het begin van deze week kwamen aanzetten. Gisteravond laat was nog vrijwel geen verbetering gekomen in de chao tische toestanden. Er stonden nog steeds kilometiers lange files tot voorbij Wernhout aan de Nederlandse kant en tot Gooreind op Belgisch gebied. Vrachtijders, die gisterochtend om zes uur naar de grens reden, stonden gisteravond om acht uur nog op afhan deling te wachten. De Rijkspolitie probeerde enige ruim te te verschaffen door personenauto's en lege vrachtauto's, die lading gingen halen en daarom zonder formaliteiten de grens over konden, de typische smokkelwegen naar de grens op te stu ren. Deze methode had aanvankelijk suc ces, totdat de van stiptheid bezeten Belgische douaniers dat in de gaten kregen. Toen stonden ook deze onver harde zijwegen spoedig vol auto's, die bij de grens werden tegengehouden. De Belgische douaniers begonnen daarna ook daar uitvoerig en omslach tig te controleren. Personenauto's en vrachtwagens deelden hetzelfde lot. Mensen die voor een broodje onder weg een pakje boter bij zich hadden, werden onverbiddelijk teruggestuurd. Vrachtauto's met gekoelde lading stonden aan de grens te ontdooien. Er ging aan vlees, groente, vis en andere aan bederf onderhevige goederen ont zaglijk veel verloren. Luide spreekko ren van vrachtautochauffeurs, die na tien uur wachten hun geduld verloren, hadden alleen nog omslachtiger contro les tot gevolg. Toen gistermiddag een RECKLINGHAUSEN In alle vroegte vond een werkster in het res taurant Wienerwald in Recklinghau sen, een stad in het Ruhrgebied, gis terochtend het lijk van een kelner. Het was de 27-jarige Amsterdammer Johan Schel, die sinds enkele weken in het restaurant werkte. Enkele uren later arresteerde de politie de moor denaar: de twintigjarige H. H., een collega van de Amsterdammer. Schel was het slachtoffer geworden van een uit de hand gelopen feestje, dat zondagavond was begonnen en tot diep in de nacht had geduurd. Er werd veel gedronken. De gemoederen raakten zo verhit, dat er een vecht partij ontstond. Met stoel- en tafelpo ten gingen de feestvierders elkaar te lijf. Schel werd door zijn collega zo zwaar mishandeld, dat hij in elkaar zakte. Gisterochtend werd zijn lijk ge vonden onder vernield meubilair. De politie van Recklinghausen heeft het restaurant, een populaire eetgelegen heid, met het oog op het onderzoek tijdelijk gesloten. 9 Opel heeft de nieuwe „Olympia" gepresenteerd. Het nieuwe model vertoont veel overeenkomst met de Kadettde afmetingen en de wielbasis zijn gelijk, maar de Olympia is luxueuzer en technisch beter uitgerust. Het koetswerk heeft een „fast back". De wagen kan met diverse motoren worden geleverd. Standaard is de 1.1 liter 67 p.k. motor van de Rally Kadett, met een topsnelheid van plm. 140 kmju. Dan is er nog de 1,7 liter 84 p.k. motor (150 km/u.) en de 1.9 l. 102 p.k. motor. De laatste wordt alleen in de coupé gemonteerd en haalt een top van 163 km/u. Links op de foto een tweedeurs, midden een vierdeurs sedan en rechts de sportieve coupé. Op de voorgrond de Olympia, die in 1935 werd geïntroduceerd. DEN HAAG De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar de af wezigheid van twee Zuidkoreanen, de gebroeders Jae Moon Lee en Jae Won Lee, die resp. in Eindhoven elektrotechniek en in Delft scheepsbouwkunde stu deren, aldus heeft een woorvoerder van het ministerie van Justitie meegedeeld. Dit onderzoek, dat enkele weken geleden is begonnen, heeft tot nu toe geen enkel aanknopingspunt opgeleverd omtrent de oorzaak van hun afwezigheid, aldus de woordvoerder. Beide studenten zijn sinds juli verdwenen. Eveneens in juli ondergingen de be trekkingen tussen West-Duitsland en Zuid-Korea een ernstige verslechte ring naar aanleiding van de verdwij ning van zeventien Zuidkoreanen, die in de Bondsrepubliek studeerden. De Westduitse regering eiste de terugroe ping van drie leden van de staf van de Zuidkoreaanse ambassade, omdat de studenten zouden zijn ontvoerd. Van Zuidkoreaanse zijde werd ver klaard, dat de studenten vrijwillig waren teruggekeerd om in Seoel be schuldigingen over deelneming aan een samenzwering tegen de Zuidkoreaan se regering te beantwoorden. Het aantal Zuidkoreaanse studenten in Nederland is klein. In 1965-'66 stu deerden twee Zuidkoreanen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, een aan de Technische Hogeschool in Eind hoven en een aan de Technische Ho geschool in Delft. De in Delft studerende Jae Won Lee heeft enige weken geleden uit Zwit serland een brief geschreven, waarin hij zegt voorlopig niet te zullen terug keren van een vakantiereis met zijn broer en waarin hij vroeg zijn kamer aan een andere student te verhuren, aldus heeft de Delftse politie mege- deeld. Mede op grond van deze brief, is er vooralsnog geen aanleiding om aan te nemen, dat Jae Won Lee is ont voerd, zo verklaarde commissaris W. Bakker. Een woordvoerder van de Zuidkore aanse ambassade de ambassadeur in Nederland is in Parijs gestatio neerd deelde in antwoord op vra gen over de twee studenten mee slecht- te kunnen verklaren, dat Jae Moon Lee en Jae Won Lee niet naar Seoel zijn gegaan. MILAAN Mevrouw Gelmino Carli, 33, is maandag bevallen van een vier ling. De baby's, meisjes, zijn in de cou veuse gelegd. Zij heten Lucia, Sandra. Monica en Anna. De Carli's hebben nog twee kinderen van 11 en 8 jaar. 0 Het bestuur van de Volksuniversiteit „Veenendaal" heeft het besluit geno men om in het komende seizoen alleen bij voldoende deelname een cursus „an tiek" en een cursus „wijsgerig denken" te organiseren. De belangstelling voor 't werk van de Volksuniversiteit loopt gaan deweg terug en het bestuur vindt het dan ook beslist niet langer verantwoord om een beroep te doen op de gemeente om subsidie. De VU gaat nu, zoals wordt ge noemd, een sluimerend bestaan leiden. O De vrijwillige brandweer te Kesteren krijgt binnenkort als het enige korps in de omgeving de beschikking over een eigen oefenbaan. De baan komt tot stand dank zij de medewerking van de plaat selijke overheid en industrie. In Veenendaal is bij het oude bestuur van de beatclub „n.v. 't Dingetje" ru moer ontstaan over de huidige exploita tie van de club. 0 Ander rumoer bij een dergelijke gele genheid ontstond zaterdagavond inde Rhenense Panoramamolen toen de politie met een ambtenaar van de vermakelijk heidsbelasting een inval deed. SAIGON Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren vier aanvallen uitge voerd op de Noordviëtnamese haven stad Haiphong, waarvan twee op een afstand van anderhalve kilometer van het stadscentrum. Naar een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meedeelde, naderden de toe stellen het centrum van Haiphong dich ter dan ooit in de luchtoorlog. groep chauffeurs de douaniers begon uit te jouwen, gingen de grensbeambten tot een volledige staking over, die een extra uur vertraging opleverde. Een deputatie autoriteiten uit Brus sel, die in de loop van de middag naar de Belgisch-Nederlandse grens kwam, zag al gauw het hopeloze in van de si tuatie die door de langzaam-aan-actie van de Belgische douane was ontstaan. De Brusselse heren stapten weer in hun auto's en reden terug naar hun bu reaus. Aan de waarschuwing van de Rijkspo litie de grenspost Wuustwezel te mij den, is wel gevolg gegeven. Maar de chauffeurs die zich een omweg getroost ten naar Essen en Reussel, ervoeren daar dat vele anderen ook op dat idee waren gekomen. Hoewel daar de stipt heidsactie niet zo tergend werd uitge voerd als in Wuustwezel leverde de ab normale drukte ook daar veel vertra ging op. „Wij zijn ons ervan bewust, dat de transportbedrijven en andere firma's door onze actie grote verliezen lijden", zei een van de stakende douaniers. „Wij beseffen ook dat zij onze eisen om herclassificatie van het rangenstel sel niet kunnen inwilligen, maar wij we ten wel dat het bedrijfsleven in Neder land en in België veel invloed heeft. Daarom rekenen wij erop dat deze bedrijven bij de regering in Brussel zul len protesteren, zodat via deze omweg onze eisen toch kracht wordt bijgezet". De Belgische douaniers vrezen dat velen van hen door de verdergaande samenwerking in Europees verband, hun werk aan de grens zullen verlie zen. Als zij bij andere overheidsdien sten worden geplaatst, vervallen de ver worven rechten die zij bij de douane hadden. Zij maken nu aanspraak op diezelfde rechten door herwaardering van hun functies te eisen. Aan de loketten van de verificateurs werden soms harde woorden gesproken. De lokettisten die in direct contact kwamen met de gedupeerden, verme den de discussies zoveel mogelijk. Zij namen de papieren met rode hoofden in ontvangst en susten zoveel mogelijk de opgewonden gemoederen. Op de schrijftafels echter groeiden de bergen documenten. Achter deze bu reaus zaten ambtenaren lui achterover tegen deze stapels aan te kijken zonder een hand uit te steken. Wie eenmaal zijn papieren had inge leverd en deze na telefonisch contact met zijn werkgever weer wilde terug hebben, moest nog langer wachten, omdat het blijkbaar te veel was ge vraagd naar die stukken te zoeken. Bij Wernhout werden alle chauffeurs die naar de grens wilden, door de Rijkspo litie gewaarschuwd. Sommige keerden en reden terug, doch het merendeel schoof in de file, waarin dan in geen uren enige beweging kwam. Toen gistermiddag de Belgische doua ne zelfs een lijkauto uit de file haalde om deze te onderzoeken op eventuele smokkelwaar dreigde er even een handgemeen. In de richting België kregen de Ne derlandse auto's het meeste oponthoud. Van de auto's die uit België kwamen, werden vlak voor het Nederlandse grensstation de wagens met Belgische nummerplaten vastgehouden, terwijl de Nederlandse wagens met voorrang wer den behandeld. Dit leverde echter toch nog zeven tot tien uur vertraging op. HAARLEM Volgens een opgave van de Koninklijke Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen, zijn in de maand augustus in totaal 59 mensen door verdrinking om het leven geko men. (Van onze weerkundige medewerker) C* isteren bevonden wij ons in een hogedrukgebied van Frankrijk tot Scandinavië. Desondanks veroorzaak te storing in de hogere lagen hier en daar langdurig motregen en plaat selijk zelfs zware buien met enig on weer. Oostmahorn kreeg zelfs 15 mm. neerslag. Vandaag en morgen blijft het weer in Gelderland overwegend gunstig met zonnige perioden. Wij bevinden ons namelijk op een overwegend droog „eiland" tussen een regensto ring in Frankrijk en een hardnekkig gebied met kille buien in Midden- Europa. Een heel goed teken is het zich versterken van een hogedrukgebied van 1020 millibar boven Zuid-Scan- dinavië. De kans, dat de periode met gunstig septemberweer er wat langer door zal aanhouden, is er groter door. Een lokale bui in de namiddag of avond is vooreerst nog wel mogelijk. i

De Vallei | 1967 | | pagina 1