de appelc bloeien K.R.O. wil langer uitzenden Meesterlijke film over BB Beurs van Amsterdam VPRO: functionele verdeling van proarammastof VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Kon. Olie was zeer vast WISSELMARKT UIT DE KERKEN HECHTER TIE PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE -=J T.V. LANGENBERG Oprichting van Utilico teas goed besluit Pagina 2 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 106 „Als ik niet de gedachte zou heb ben, dat er mensen zijn, waarvoor ik iets beteken, en die ik te gelegener tijd met mijn vriendschap zou kun nen bijstaan, dan zou ik verschrik kelijk eenzaam zijn, ja" gaf Coen toe. „Nou, alia", zei de Lange. „Da's dan weer es 'n lesje voor me... Nou mo'k weg, Coen. Tabé!" Hij draaide zich bruusk om. Zijn hand gleed langs Coen's mouw. „Ta bé!..." „Zul je het niet vergeten?" drong Coen aan. „Nee", antwoordde de Lange. En beende met grote stappen de gracht af. Maar Coen, die bleef staan kijken, zag, hoe de Lange met een woest ge baar van zijn vuile hand z'n neus af veegde. En daar was Coen blij om, want bij de Lange was dat een zeker teken van ontroering. En pas later drong het tot Coen door, dat zijn vriend misschien zélf eenzaam was... Het leven verdiepte zich voor Coen. Hij besefte op een bijna overdreven manier, hoeveel hij hield van de mensen. Als hij in de ogen van Lex diens onmiskenbare genegenheid las, brak er een warmte los in zijn hart, of hij ervan smelten moest. Bij Eli- sa's kleine moederlijke bezorgdheden kon zijn gemoed plotseling volschie ten van nederige dankbaarheid. En als hij met Pom in het stadspark liep en luisterde naar het gekwetter van het jongetje, dan kon hij soms van boven af op het kinderhoofd neerzien en denken: „Zo heeft Lex met mij gelopen!..." en dan streelde hij de blonde krullebol, zodat Pom begon te huppelen van opgewonden plezierigheid, en redeloze zaligheden bedong: op de schommel bij de kof- fietent, en dan goed hoog! Of poffer tjes eten op de hoek van het Raad huisplein: minstens twee borden! Of een héél lief wit hondje op wieltjes... terwijl hij toch reeds drie lieve hond jes op wielen had. Ook tijdens gesprekken met zijn dansleraar voelde Coen zich menig maal zo eigen met de man, alsof ze jarenlang vrienden waren geweest. Uren konden ze bomen over danspro- blemen. Coen hoorde veel nieuwe din gen en oude, welke hij zelf had vast gesteld. Er vlamde dan een drang in hem op naar het dansen, die machtiger was dan het verlangen naar zijn lie ve, oude „Wynendael": een snakken was het, naar uitbeelding in de ab solute schoonheid van het puurste ge baar. Het was als de onrust van een trekvogel naar de lokkende horizon: het maakte hem diep verdrietig en tegelijk warm van een ongrijpbaar geluk. Het was de enige oplossing van het leven: deze heerlijke ver beelding. Toen hij ongeveer acht maanden les had, zei de danser op een keer: „Je gaat verdomd hard vooruit. Gek, dat sommige mensen het kunnen, als ze beginnen!..." Rusteloos werkte Coen. En in zijn hart lag de vriendschap en genegen heid voor al deze mensen opgestapeld als een schat van vreugde en energie, die niet uit te putten was. Het menselijke om hem heen ont roerde hem zo diep: de liefde van een kolensjouwer voor zijn paard; de onderdanigheid van een bedelwijfje met lucifers; de jonge verliefdheid van twee gearmde figuren voor een verlichte etalage met meubels... Dan dacht hij: „Dat zal ik alle maal dansen". Maar dat bracht gejaagde onrust mee. Er was zo veel, wat hij dansen wilde. Het verdriet, de vreugde, de eenzaamheid, de verheven goddelijk heid, de angst, en de liefde. Alles wilde hij dansen. Hij zou het ook kunnen. Coen voelde het uitstra len van zijn slanke, gespierde armen en benen; het klopte in zijn gestrekte rug en was geschreven in zijn voet stap. Zo bloeide het leven open voor Coen, en hij blikte in de diepe kelk, en werd vervoerd door de zoete geur. Maar ergens lag een kleine droe sem, een bittere herinnering aan de ogen van Mona de Rez. Wanneer Coen zijn boksleraar op straat ontmoette, en al op een af stand de goedmoedige grijns van de grote donkere kerel zag, was hij zo verheugd, alsof het de Lange was. Maar bij deze was de inspiratie niet: het was alleen maar een kameraad, E waarmee Coen in de winter ging E schaatsenrijden, en op de eerste E mooie voorjaarsdag ljsco's at bij een S tentje langs de weg. Pom, die de bokser ook wel kende E van toevallige ontmoetingen, was E enthousiast, en vroeg: „Waarom heb E ik toch zo'n kleine vader?" „Pommetje", zei Coen, „op de li- s chaamslengte komt het niet aan, s maar wel op het hart". „O, zo!" beaamde de boksvriend. 5 „Ik heb ook wel 'n groot hart, hoor S jonkie! Maar in 't mijne wonen alle- E maal dames!..." E „Konden die dan nergens anders heen?" informeerde Pom zeer be gaan, met een onderzoekende blik naar de brede borst, alsof daar di verse vrouwen voor 't raam moesten zitten. „D'r was nergens plaats", schepte de reus op. „En 't Leger des Heils dan?" be dacht Pom, die wel eens een klok had horen luiden. „Ben je gek, joh!" schrok de bok- ser. „Dat komt later pas!" En terwijl Coen en hij daar samen j. bulderend om schaterden, midden op E straat, stapte een meneer voorbij E met een lichtelijk buikje, en flets- E blauwe ogen onder een veel te dure hoed: neef Barend. Coen verkilde. Hij knikte, het feit zegenend, dat hij blootshoofds was. De bokser knikte ook; keek, op merkzaam door Coen's snelle, hoog hartige verstraktheid. Neef Barend tikte aan zijn hoed- rand en zei „Daggg..." en stapte voorbij. Zo gaat men langs onbekenden, die opdringerig groeten, alsof ze een on gewenste gunst zouden willen vra gen. Coen keek hem na. Jonkheer Coen- raad Willem Anthonie Borgh van Wy nendael; en hij was zo verschrikkelijk trots en eenzaam-koninklijk, zo-maar midden op het trottoir, dat de bokser afscheid nam en bijna „dag me neer" tegen hem gezegd had. Die avond, aan tafel, nodigde Coen E Elisa en Lex uit voor de bioscoop. Er draaide een film van Mona de E Rez. Ze namen het met vreugde aan en E knipoogden in een onbemerkt ogen- E blik tegen elkaar, omdat ze Coen's zwijgzaamheid meenden te begrijpen. Van Coen was het willens en we tens een diepe teug van de zwaarste afleiding, om het gezicht van Barend Peun te kunnen vergeten. Als hij dacht aan de verwaten oogopslag en de opzettelijke nonchalance, dan gloeide een woedende trots in hem aan, die hem duizelig maakte. Het speet hem, met bijtend felle spijt, dat hij zich niet boven dit afschuwe lijke soort mensen kon verheffen en jj ze een les kon geven. (Wordt vervolgd) 3606. Het hielp Sandra niet, of zij al schreeuwde of wild tegenstribbelde. Tegen de spierkracht van haar verloofde was zij niet opgewassen. En nu was zij wer kelijk doodsbang voor hem, want de uirdrukking van zijn star vooruitgerichte blik deed het ergste vermoe den. Zij snikte nu zachtjes,Dit is waanzin, Arend. Je laat je helemaal inpalmen door de Machten der Donkere Planeet! Ontwaak, of we zijn verloren!" Maar zij had evengoed tegen het hoog boven hen uit toren de beeld kunnen spreken. Haar partner sleurde haar letterlijk naar de troon, waar hij haar aan zijn voeten liet neervallen. Daarna hief hij beide handen in een theatraal gebaar hoog boven het hoofd en riep: „Als de tijd gekomen is, ben ik bereid! Laat de Eeuwige Dynastie een aanvang nemen!" 13. „De eerste twee verdiepingen van het gebouw hiertegenover hebben geen ramen", zegt commandant Fang tot de Rechter. „Ze doen dienst als pakhuis. Het raam van de oefenzaal is de enige plaats vanwaaruit een pijl ondercommandant Soe had kunnen raken. Ko lonel Mow heeft dat proefondervindelijk vastgesteld". „Een heel simpele proefneming", zegt de chef van de militaire politie. „We hebben een stropop op Soe's rust bank gelegd en geprobeerd of we de pop konden zien vanuit het oefenlokaal. Dat bleek het geval. Het bed, het raam en het venster van de oefenzaal hier schuin tegenover liggen in een rechte lijn". „Toch lijkt het me een moeilijk schot", zegt Rechter Tie. „De afstand is niet gering en er was bovendien de kans dat de pijl tegen een van de tralies zou afstuiten". Kolonel Mow glimlacht spottend. „Geen eenvoudig schot, dat geeft ik toe", zegt hij, „maar kinderspel voor kapitein Tsjeng, onze kampioen op de kruisboog. Op vijftig pas afstand kan hij een koperstuk raken. Tsjeng zou ook allang be vorderd zijn als hij niet zoveel van een vrolijk leven had gehouden. De nacht voor de moord kwam hij weer stomdronken terug in het fort. Juist omdat de kapitein een onverantwoordelijk drinker en vechter was, kan ik het niet vreemd vinden dat hij tenslotte zijn toevlucht heeft genomen tot een moord". 76. Dat Bombus' angel 't doel getroffen had, daar be hoefde geen twijfel over te bestaan. Met een luide schreeuw van pijn schoot de politieman overeind en de handen die Tekko net vastgegrepen hadden verplaats ten zich snel naar het getroffen lichaamsdeel. „Oei, oei, oei!" kreunde de brigadier die van pijn in het rond danste. „Ik ben gestoken! Het gaat opzetten! Ik voel me helemaal zwellen!" „Misschien kunt u er daar dan wat ammoniak op doen. Dat is een probaat middel!" En zonder op het idee te zijn gekomen, dat in een laboratorium best een flesje ammoniak te vinden zou zijn geweest, rende de geüniformeerde held kreunend en steunend het vertrek uit onderwijl de zere plek wrijvend. „Hé hé! Die zijn we kwijt!" lachte professor Starreveld opgelucht. „Dat was ook een gelukkig toeval!" „Het was helemaal geen toeval!" lachte Tekko spon taan terug. „Dat was waarschijnlijk de laatste vrien dendienst van mijn trouwe makkertje Bombus!" En zo was het, want met een voldaan gevoel, nog iets voor Tekko te hebben kunnen doen, vloog de dikke hom mel door een tuimelraam naar buiten. HILVERSUM Radio en televisie langer in de lucht en meer zendtijd voor de jeugd op de televisie. Dat z(jn de wensen van de voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, die gisteren de radio- en televisieprogramma's voor de komende winter toelichtte. Mr. Van Doorn vindt dat de luiste raar-consument (en zeker de 563.000 le den van zijn omroep) recht heeft op ra dio-uitzendingen, die vroeger beginnen en later eindigen. Ook de televisie-uit zendingen moeten volgens hem langer doorlopen en zeker niet eindigen op wisselende tijdstippen tussen 22.15 en 22.45. Zeker in het weekeinde. „Want het is toch merkwaardig dat de televisie ons op vrijdag, zaterdag en zondag al zo vroeg naar bed stuurt". Voor de jeugd komt er, althans bij de K.R.O., meer televisiezendtijd. Elke dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur komt er een programma dat hoofdzakelijk is be stemd voor de wat oudere jongens en meisjes, leerlingen van de hoogste klas sen van het voortgezet onderwijs. Voor de ouderen komt er weer een Hitch- cock-serie. Het Gulden Schot blijft, met Kees Schilperoort. De actualiteiten-programma's van de K.R.O. worden uitgebreid. Brandpunt komt voortaan wekelijks op het scherm, terwijl de radio-rubriek Echo van vijf op dertien uitzendingen wordt gebracht. Richtsnoer voor de religieuze program ma's over radio en televisie zijn niet al leen de teksten en besluiten van het Tweede Vaticaanse concilie, maar ook de ontwikkelingen, die zich daarna in zo'n snel tempo hebben voorgedaan. Kritiek had mr. Van Doorn op de nieuwe verdeling van de zendtijd. Zo is volgens hem niet veel terechtgeko men van de verhoudingen tussen de omroepen A, B en C, die was vastge steld als 5 3 1. De mogelijkheid van verstandige correcties sloot hij echter niet uit. HILVERSUM De V.P.R.O. heeft bij de voorbereiding van de radio- en tele visieprogramma's voor 't komende sei zoen meer dan ooit rekening gehouden met een functionele verdeling van de programmastof over de beide media ra dio en televisie. De programmaleiding heeft geconstateerd dat de radiotaak van een kleine omroep als de V.P.R.O. vooral ligt op het terrein van de goede muziek en op dat van de achtergrond informatie en bezinning. De televisie zal daarentegen minder worden gebruikt voor religieuze bezin ning doch meer voor die informatie en opiniëring welke betrekking hebben op meer concrete verschijnselen en ge beurtenissen in het nationale en inter nationale gebeuren. In de sector informatieve en opinië rende programma's is als nieuw element opgenomen een discussieprogramma onder leiding van dr. C. J. B. Trimbos, waarin onderwerpen aan de orde zul len worden gesteld „waarover men in het algemeen niet zo gemakkelijk praat, maar die intussen vaak het gezamenlij- ge gedrags- en waarderingspatroon doen verstarren". De afdeling drama heeft eigentijdse werken van Vlaamse en Nederlandse auteurs op haar pro gramma. De kunstprogramma's zullen in hoofdzaak een documentair karakter dragen en minder interviews bevatten. De regisseur religieuze zaken, ds. Hans Paardekooper, zal o.a. aandacht schenken aan het vrijzinnig christen dom achter het ijzeren gordijn. Daar naast staat de uitzending van 'n teach- in „Geloven zonder kerk" op het pro gramma. In een live-uitzending vanuit Krasnapolsky te Amsterdam zullen in dit programma protestanten en rooms katholieken discussiëren met geestver wanten die de kerk vaarwel hebben ge zegd. De V.P.R.O. heeft ten slotte nog de meditatieve uitzendingen zoals de dag sluitingen en de gesprekken aan de schrijftafel vervangen door documen taire informatieve programmaatjes, waarin religieuze en kerkelijke vragen aan de orde komen, zheaveenr HILVERSUM 1 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht or gelspel. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjes programma. 20.35 Zomertoer: gevari- ered programma. 22.00 De Jeroen Bosch tentoonstelling in Den Bosch, beschou wing. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo Mod. Engelse orkestmuz. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Licht pianospel. 18.20 Uitzend, van de Boeren Partij, spreker H. Koe koek, voorzitter van de B.P. 18.30 Mu sicerende dilettanten: koorzang. 18.50 Ondernemend: nieuws en commentaar i.s.m. het Nederlands Katholiek Onder nemers Verbond. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Vaudeville: lichte gr. muz. 20.00 Stereo: Omroep orkest: mod. en klass. muz. 21.00 Voor dracht. 21.20 Promenade orkest en zang soliste: opera en operettemuz. 22.00 De zingende kerk, muzikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De poli tie, hoorspel. 23.55 - 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. NTS 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. NCRV 19.00 Maja Plisetskaja en Nicholas Fa- deïjetsjew, balletprogr. (progr. van de ORTF 19.20 Van nul uur één tot mid- denacht, duitse TV-serie. 19.45 Met pijpen en trommels, reportage van landelijke showconcours. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 De maan in de gele rivier, toneel spel van de Ierse TV. 22.20 Gesprek met ds. J. Broertjes. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Ricorda, a- musementsprogr. van de Belgische TV. 20.50 Homofilie - diagnose van het an ders zijn, documentaire. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00 - 22.15 Journaal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. en reportages (7.30-7.35 Van de voorpag. persoverz.) VPRO :7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. en reportages (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de huisvrouw). 9.00 Klassieke pianotrio (gr). 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lich te gr. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 RVU: Genealogische banden utssen „Zuid en Noord"-Neder- land ,door H. L. Kruimel. 11.32 Hol land Festiva:. 1967: Fanfare-orkest: mo derne muziek. 11.50 Lichte gr. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Metropole orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Vrij entree, cabaret. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Omroeporkest: semi-kl. muziek. 14.45 Stereo: Omroepkamer- koor: klass. liederen. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Lichte Ne derlandse gr. muz. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazz- muz. (gr). HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: vakantietips. 8.45 Negro Spiri tuals (gr). 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 De Bijbel is toch moeilijker dan u denkt: studiodienst 11.00 Lichte gr. muz. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nieuws. 12.40 Gr. muz., eventueel actualiteiten. 12.50 Operafragmenten (gr). 14.00 Amu- sementsmuz. (gr). 14.20 Lichte gr.muz. 15.05 Een goed begin: debutanten - pia no- en zangrecital. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 De Londen-Melbournerace, hoor spel. 17.15 Stereo: Lichte gr. muziek. 17.50 Overheidsvoorl.: Politie nu. HILVERSUM IIL AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidoscoop: AVRO-solisten en orkesten (opn). 10.00 Nws. 10.02 Ar- beidsvit., populair verzoekplatenprogr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operette muziek (gr). 13.00 Nws. 13.02 Actuali teiten. 13.05 Zet 'm op! plaatjes en praatjes. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek voor een Hollands pu bliek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: pla- tenprogr. van AVRO's jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35-18.00 Hillbilly time: Country and Western muziek. Dinsdag 12 september 1967. DUITSLAND 1 10.00 Nws. 10.05 Journaal van giste ren. 10.20 Act. en muz. 11.00 So ünter- halt man sich in Prag, TV-film. 12.00- 13.30 Act.-kroniek. 16.40 Nws. 16.45-18.00 Kinderprogramma. 18.00 - 18.05 Nws. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Actuali teiten. 18.19 lm Zeitraffer. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.26 Der kleine Vagabund, TV-serie. 19.59 Programma- overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordhrein- Westfalen. 18.10 Unbekannte Welt, TV- serie. 18.25 Hier und Heute (1). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (2). 19.10 Die Abenteuer des Hiram Holli- day, TV-serie. 19.40 Extra-blatter, pro gramma over Theodor Heuss.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Ein Platz für Tiere, programma over dieren. 21.00 Das Fernsehgericht tagt, progr. over geimproviseerd proces. 22.35 Journaal en weerber., aansl.: commentaar. DUITSLAND 2 17.45 Nws. en weeber. 17.50 Eine zu- viel in Tourlezanne, TV-film. 18.20 Die Drehscheibe: act. en muz. 18.55 In kleu ren: Pistolen und Petticoats, Schmun- zel Western, TV-film. 19.27 Weerbericht 19.30 Heute: nieuws en thema's van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 In kleuren ein schrecklicher Ort, reportage. Aan sluitend: Nieuws. 21.15 In kleuren: Mit Schirm, Charme und Melone, V-film. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers.) 22.05 Bilanz, econmische rubriek. 22.35 Nieuws, weerber. en thema's van de Niet alleen omdat we nooit lang ge noeg kunnen kijken naar de wapperende haren, de pruim-donkere ogen, etc. etc. etc. van Brigitte Bardot, maar ook om dat Frangois Reichenbach (van „Ame rika zonder masker") er de maker van was, verkozen we gisteravond de enige jaren geleden gemaakte film over BB's bezoek aan de Verenigde Staten op Ne derland 2 boven een gesprek over de re cente ontwikkelingen in het pastoraal concilie op Nederland 1. We hebben er geen spijt van gehad. Er zijn, door onder anderen Henri-Georges Clouzot en Ro ger Vadim, al diverse pogingen onder nomen om in speelfilms te laten zien wie BB nu eigenlijk is. In geen enkel geval is dat volgens mij zo goed gelukt als in deze reportage van enkele dagen uit haar leven. Behalve de charme van BB kwamen ook haar vreugde en angst, haar spontaniteit en pose, haar ernst en humor in de huiskamer. Een fraai por tret, dat nog meer relief kreeg door haar eigen commentaar, flarden uit diverse liedjes en niet te vergeten de meester hand van Reichenbach, welke onder meer bleek uit. het spel met de bruggen en wolkenkrabbers van New York en uit geestige filmrijmen als dat met het vrij heidsbeeld. J. v.d. K. Fonds Vorig* 1ste koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland 1966-1 1966 1967 1965-1 1964-1 1964 1958 1964 1959 Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng 1947 1963-1 4i 1961 4 1953 32 1947 3i 1951 3è 1953 1-2 3i 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 4è H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a. Dordtsche Petr. a. Kon. Petr. f. a. H-A.L. a. Java-China p. n.r.c.v.a. KX.M. a. Rotterd. Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. '65-1 5i Nat. investeringsb. '65 53 Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 Westl. Hyp.b. u 5 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 52 Philips dir. 250-100'51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 57 1-2 43 A.K.U. t 1000 4i Gelder Zonen v. 43 Hoogovens 52 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. 105% 100 A 100% 98% 96% 96 96 90% 90% 95H 87% 84H 85% 81 lb 72% 90ft 84% 74% 77% 83% 83% 89 97% 97% 87% 87% 118% 57.8 97.7 114.7 109.4 651% 141.5 90% 276 156 118% 58.9 81.10 96.70 114.8 110.6 672% 145.5 90% 185 274 157 Ned. Middenstand.^Tik a. 96ft 96 94 94 85% 1041b 87% 97% 97% 82% 97% 98% 95% 91 87% 89% 110 247% 47.6 60.8 178% 92.9 88% 110% 246% 787 119 282 276 525 790 119 280 276.3 533 68% 418 171 174 115 115% 135 539 185 (Slotkoersen van gisteren) Slavenburg's Bank a. 177% 177% Albert Heyn a. 943 Amstel Br n.r.c.v.a. 341 341 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 213 213 Blaauwhoed a. 98.20 99 Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva 71*/e 73% Bols Lucas a. 189 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 424 424 Brocades-Stheeman a. Buhrmann-Tetterode a. 480 480 Bijenkorf n.r.c.v.a. 585 590 Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevier's Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle Rijwielfabriek a. Gelder Zonen, van a. Gist- en Spiritusfabriek a. Grasso's Kon. Mach.fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. 537 Holec aand. 186 Internatio aand. 296% 296 Kon. Ned. Papierfabr. a. 165% 166 Kon. Ned. Textielunie cert. 55 Kon. Zout-Ketjen n.r.c.v.a. 755 K.V.T. (kon ver tap) aand. 372% 373 Meteoor Beton a. 92 Misset, Uitgeversmij. a. 272% Naarden Chem. fabr. a. 443 450 Naeff gebr. a. 141% 143 Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabriekfn aand. 322 323 Nelle, wed. J. van aand. 320 Hyma n.r.c.v.a. 23% 23% Nijverdal-ten Cate a. 94 94 Overz. Gas. nat. bez. v.a.f. 108.20 Palthe a. 64 64% Pont Houthandel a. 172% 175 Reesink en Co. a. 157 157 Scheveningen Expl.miji. a. 49 48 Schokbeton aand. b. 211 Scholten Carton en Pap. a. 255 Schuppen Sajetfabriek a. 90% Simon de Wit aand. b. 387 Spaarne ver. bez.500-100 a. 645 Technische Unie a. 260 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 106.5 107.90 Twentsche Kabelfabriek a. 365 365 Ubbink-Davo a. 14% Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. 111% Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. 174 174 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 153 153% Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoord a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Zwanenberg-Organon f. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij. a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb. f. Interbonds lpb. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. cert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. cert, cert, cert, cert, cert, cert, cert. 145 54 149 55 515 515 163Vt 167 188,75 190 26.20 General Electric® General Motors Kennecott Copper Phillips Petroleum R.C.A. Republic Steel Shell Oil Standard Brands 10 a. cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. Bank v. N.G. '58 1-2-3 43 Nat Bk v. Midd.Kr. '66 7 755 662 180 220,8 205,5 415,5 104,5 29% 52% 49% 27% 53% 109s/4 84'/« 55'/, 49»/. 73 29'/, 101»/. 755 662 180,3 221 206 411 105 65»/. 105 29% 52% 49ft 27% 70 51 86% 158s/. 111V. 83H 49 56'/. 49»/. 73% 39V. 46", 29% 88»/. 101 British Petrol. 1966 7J Ned. Gasunie 1966 64 101% Rott. Rijn Pijpljnij. 5i Berghuizer Pap.fabr. 4} 94% Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 88% Thomassen/Dr.-Verbl. ii 110 Bredero vast goed a. 141% 142 Calvé cum.pref.wd.nr. eert 145% Edy emaille a. 76% 77 Krasnapolsky, f. a. 65.40 Lips en Gispen eert. 114% Vastgoedbel.fonds part. f. 640.5 648 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 145.30—145.80; Unilever 110.50 —110.60; Philips 114.50—115; Hoogovens 60.40—60.90; KLM 274 (gedaan en laten) AMSTERDAM, 11 sept. Beursplein heeft zich vandaag, voor wat de inter nationale waarden betreft, hoofdzake lijk geconcentreerd op het aandeel Kon. Olie. De stemming voor dit fonds was direct bij de opening reeds zeer vast met een eerste afdoening op 145, tegen vrijdag als slotprijs 141.70. Later liep de prijs verder op tot 145.60. De vraag kwam van het publiek, terwijl voor re kening van West-Duitsland de olie-aan delen uit de markt werden genomen. De grote stimulans voor Kon. Olie kwam van Wall Street, alwaar dit aan deel vrijdag 1'/, dollar verbeterde. Daarnaast waren ook de internationale olie-aandelen hoger op de New Yorkse beurs. De automobielwaarden moesten in Wall Street terrein prijsgeven als ge volg van de staking in de auto-indus trie. De New Yorkse beurs sloot overi gens goed prijshoudend. KLM was er 1 3/4 en Philips één dollar lager. Phi lips opende in Amsterdam op 114.70 waarna 115 werd gedaan (115.10). Uni lever verbeterde ruim één gulden op 110.70. AKU zette 4 dubbeltjes hoger in op 58.30. Aanhoudende speculatieve vraag van het publiek deed de koers in de AKU-hoek verder oplopen tot 59.10. Hoogovens werd 4 dubbeltjes lager ge adviseerd op 97.50. In hoeverre de fusie van de twee grote staalconcerns in West-Duitsland, de August Thyssen met Oberhausen, met de koers van Hoog ovens te maken heeft viel moeilijk vast te stellen. De handel in de interna tionale waarden was kalm. In Kon. Olie en AKU ging nog het meest om. Van de cultures was Amsterdam- Rubber iets gemakkelijker, doch HVA een weinig beter. De scheepvaartsec tor opende overwegend gemakkelijker. Van Nievelt echter vormde hierop een uitzondering met vaste stemming op 114, om later terug te vallen tot 112'/, (111 3/4). De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend tot iets beter met vooral beginbeurs ruime handel. De speculatie in het aandeel Centrale Suiker deed de koers oplopen van 400 tot 405 (400). De vraag in de AKU-hoek bleef aan houden. Hieraan kon alleen worden vol daan tegen sterk oplopende prijzen. Aan het slot werd AKU verhandeld op 60.40, Philips op 115.30, Kon. Olie 145.60 en Unilever op 110.70. In de eerste periode verbeterde Kon. Zout 5 punten terwijl ook Zwanenberg hoger in de markt lag. Billiton-2 ging f 1.70 omhoog. Tilb. Waterleiding werd 10 punten hoger bieden. Voor aandelen Lijempf werd 1 punt meer betaald. Twentsche Kabel ging 5, de Spaarne- stad 8, de Wereldhaven 10 punten om hoog. Albert Heijn en Simon de Wit daalden ieder 5 punten, terwijl Bijen korf beheer en Van Nelle ieder 5 pun ten hoger noteerden. Gist/Brocades en Wernink Beton ieder 6 punten. Oude aandelen E.M.S. waren één gulden in reactie, die van A.C.F. f 3,50. Ook Wyers was lager en wel met 5 punten. De Bank-aandelen lagen wederom goed ge disponeerd in de markt. ROTTERDAM De motieven op grond waarvan vorig jaar tot oprichting van N.V. Utilico (een dochteronderne ming van Robeco met het doel te beleg gen in openbare nutsbedrijven) is be sloten, zijn na een jaar ervaring juist gebleken, zo staat in het pre-advies van de raad van commissarissen in het op 30 juni geëindigde boekjaar, dat slechts tien maanden heeft bestreken. De in trinsieke waarde per aandeel Utilico (incl. kosten van uitgifte van nieuwe aandelen) is van 1 januari 1967 tot 30 juni 1967 gestegen van f 104,50 tot 108,00. Het vermogen bedroeg per 30 juni f 36 min. Ca. 60 pet. van het ver mogen is belegd op het Amerikaanse halfrond, voor het overgrote deel in de V.S. Dit percentage is voor Europa bij na 29 pet. en voor Azië ruim 2 pet. De liquide middelen bedragen 7,5 pet. van het vermogen. In Europa is West-Duits land het grootste land met openbare nutsbedrijven in particulier bezit en al leen al daarom is het belang in dat land van betekenis. Driekwart van het totaal belegde vermogen is geïnvesteerd in aandelen van elektriciteitsbedrijven. Per 30 juni stonden er in totaal 350.000 aandelen uit. Zij zijn genoteerd aan de beurzen van Amsterdam, Londen, Brus sel, Antwerpen en Luxemburg. De inkomsten van het eerste boekjaar bedroegen f 1,47 min. De kosten kwa men uit op f 116.000,waarna een saldo winst resteert van f 1,36 min. Zoals be kend wordt een dividend van f 3,60 per aandeel van f 50 nominaal voorgesteld, wat op basis van het volle boekjaar en uitgaande van de waarde per aandeel van f 108 neerkomt op een rendement van 4 pet. AMSTERDAM, 11 sept. Londen 10.00%—10.01%; New York 3.59A— 3.59H; Montreal 3.33H—3.34ft; Parijs 73.26%—73.31%; Brussel 7.24%—7.24%; Frankfort 89.81%—89.86%; Stockholm 69.72%—69.77%; Zürich 82.75%—82.80'/» Milaan 57.73'/,57.78%; Kopenhagen 51.77—51.82; Oslo 50.23—50.28; Wenen 13.91%—13.92%; Lissabon 12.48%— 12.49%. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Buitenpost: R. Bijl te Joure; te Zwijndrecht (vac. R. G. Hintz- bergen): C. A. Korevaar te Rotterdam- Centrum; te Amsterdam-Buitenveldert (als tweede herv. studentenpredikant voor de Vrije Universiteit): P. Bijleveld te Hoogkarspel. Bedankt: voor Almelo (vac. A. J. Ho- vy): K. M. de Bruijn te Leeuwarden- Huizum. Bedankt: voor de benoeming tot voor ganger van de Vereniging Vrijz. Her vormden te Velsen: J. Appel te Ensche de. Geref. Kerken: Beroepen: te Bodegraven (vac. C. J. Tiessink): S. S. van Dijk, plaatselijk predikant te Argentinië, wonende te Er- melo.

De Vallei | 1967 | | pagina 2