Alleen cursusantiek' en wijsgerig denken Willy's ideaal realiteit j Met naald en i tussen de weilanden V oorlop een Vewibeto META ZOOGT ZES BIGGETJES Dame naar ziekenhuis Prummel Jeugd-appel JLampegiet" in Renswoude ,JLove-inr op Lampegiet n.v. Hesta organiseert eind volgende maand in Veenendaal: Aanmeldingen stromen binnen AGENDA MARKTEN 13 x 85 of 1 x 10,80 Betaal per kwartaal Voordoen Bijspringen Tweede prijs voor Hollandia- meisjes Dammers kozen nieuwe voorzitter MIST u uw 10550 11079 Dr. Thoomes: We zullen er geen prestigekwestie I van maken indien er zich mensen melden die het heter kunnen dan wij het doen. Misschien zijn er wel jongeren met hetere ideeën of suggesties „Een heel nieuw gezicht" Dat is, precies 25 cent goedkoper Op reportage met DE VALLEI dagblad DE VALLEI I**" V.U. GAAT SLUIMEREN I EEN EN DAAL - De Volksuniversiteit Veenendaal99 gaat een sluimerend bestaan leiden. Lezingen sullen voorlopig niet meer ivorden gehoudenhet aantal cur sussen is tot twee teruggebracht en de gemeentelijke sub sidie, bijdragen van bedrijven en contributies van de le den, zullen niet meer gevraagd of geïnd worden. Zo is de stand van zaken, bij een culturele vereniging die in mei van dit jaar haar tiende verjaardag vierdeVorige week is het bestuur van de V.U. tot de slotsom gekomen dat het niet langer verantwoord is gemeenschapsgelden aan te wenden in het belang van een zeer kleine groep. „Vorig jaar hebben we alle leden 'n circulaire gestuurd waarin stond, dat het van de belangstelling voor de acti viteiten die dat jaar gehouden werden zou afhangen of we dit jaar door zou den gaan met het werk van de Volks universiteit", vertelde dr. J. G. Thoo mes, die nog steeds graag het cultu rele werk dat door de VU verricht wordt in stand wil houden. „De belang stelling was echter vorig jaar van dien aard, dat we eigenlijk hadden moeten besluiten de VU op te heffen. De aan wezigen op de sluitingsavond vroegen echter om door te gaan, maar dat wa ren er zo weinig van het totale aantal leden, dat het niet verantwoord meer is om voor die paar actieve leden nog subsidie te vragen. We hebben ons als bestuur afge vraagd wat we moesten doen. Indien we de VU werkelijk op zouden heffen, dan is ze zo goed als zeker dood. Indien we op een of andere manier doorgaan, dan is er misschien de mogelijkheid om, als in de toekomst er weer meer be langstelling voor dit soort dingen zou blijken, nieuw leven in de VU te bla zen. Overigens kunnen wij als bestuur na tuurlijk de Vereniging niet opheffen, daarover moeten de leden beslissen, maar het is de vraag of er voldoende leden op een daarvoor uitgeschreven vergadering zouden komen", aldus de heer Thoomes. Dr. Thoomes heeft goede hoop, dat er in de toekomst meer levensvatbaar heid voor dit werk zal komen. „In Amerika ziet men dat de belangstel ling voor organisaties als de onze weer opleeft. Daar raakt men een beetje te levisiebeu en ik ben er van overtuigd dat we dat hier in Nederland ook wel zullen krijgen. Het is namelijk geen Veenendaals verschijnsel, dat de be- lamgstelling voor deze zaken taant, je ziet dat in heel Nederland. Niet alleen ADVERTENTIE Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doenJe ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je .de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril? Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril, OPTIEK KERKEWIJK17 - VEENENDAAL VEENENDAAL Het eerstvolgende Jeugd-Appèl, dat in de Petrakerk zal worden gehouden, vindt plaats op zon dagavond 17 september. Als spreker komt ds. T. L. H. Pieterse uit Culem- borg. Dominee Pieterse, die 10 janua ri 1965 als predikant in Culemborg be vestigd werd, zal spreken naar aanlei ding van Johannes 1: 1-18. De titel van zijn toespraakt luidt: „Zoals wij". Medewerking op deze avond verleent het mannenkoor „De Veenzangers" on der leiding van de heer Jaap Zwart Dit koor zal twee maal twee nummers ten gehore brengen. Het zingt o.a. Psalm 138 van F. Pijlman en het lied „Morgenglans der eeuwigheid" van Jaap Zwart. De leiding van de samen zang is in handen van de organist Bob van Stempvoort, die geassisteerd wordt door een tweetal trompettisten. Van Stempvoort zal na de toespraak een or gelsolo ten gehore brengen, te weten Postludium en Koraal „Alle roem is uitgesloten" van Jan Zwart (1877- 1937). Een kwartier voor de aanvang vindt er een samenzang plaats. op dit terrein trouwens, maar op alle mogelijke gebieden. Er wordt ook vrij wel geen vergadering meer goed be zocht." Voor de activiteiten, die er het ko mende seizoen nog door het bestuur van de VU georganiseerd zullen wor den, zullen de belangstellenden zelf al le kosten moeten dragen. Slechts twee cursussen bleken vorig jaar nog een goede belangstelling te hebben: name lijk „Antiek", en „Wijsgerig denken" onder leiding van dr. Thoomes. Indien er voldoende liefhebbers zijn, zal het bestuur ook dit seizoen deze cursussen weer houden. „Wijsgerig denken" wordt gegeven op zes achtereenvolgende woensdag avonden in oktober en november, ter wijl nadere gegevens over de cursus „Antiek" pas gegeven kunnen worden indien daarvoor voldoende belangstel ling blijkt te bestaan. In verband met het feit, dat de VU geen subsidie meer zal vragen worden de cursusgelden ho ger dan andere jaren. Ze zullen afhan gen van het aantal deelnemers. Bij een minimum van 10 deelnemers zal men f 5,per avond moeten betalen, bij 't dubbele aantal deelnemers de helft. „De cursus wijsgerig denken wordt geopend met een inleiding over het on derwerp „Crisis der zekerheden", ter wijl de overige onderwerpen in overleg met de deelnemers vastgesteld zullen worden", vertelde de heer Thoomes. Voor deelneming aan de cursussen kan men zich opgeven bij mevr. J. Gerrit- sen-Bolderman, Populierenlaan 7. Indien daarvoor belangstelling be staat wil men ook een bezoek brengen aan het Concertgebouworkest en aan een der kamerconcerten op de Hoge Veluwe. Maar ook hierbij geldt, dat deelnemers alles zelf moeten betalen. „We zullen er geen prestigekwestie van maken, indien zich mensen mel den, die het beter kunnen, dan wij het doen", aldus de heer Thoomes. „Wij horen niet meer bij de jongsten en mis schien zijn er jongeren met betere ideeën. We zouden deze mensen graag te woord staan en ook zeker van hun suggesties gebruik maken. We zouden zelfs graag de leiding van de VU aan anderen overgeven, indien dit betekent, dat het culturele werk weer nieuw le ven ingeblazen wordt. Het bestuur van de VU interesseert het alleen, dat het culturele werk in stand gehouden wordt. Wie daar voor zorgt is van minder belang". Heden, dinsdag VEENENDAAL Het Trefpunt 19.45 uur: Bijeenkomst N.C.V.B.-Zuid. „Is God Dood?", door dr. C. Graafland. AMERONGEN St.-Andrieskerk, 20 uur: Laatste zomer- concert door B. Bartelink, orgel en het Trazomkoor o. 1. v. Jacques Moo- lenijzer. ELST Gebouw „Phiël", 20 uur: Bijeenkomst N.C.V.B. „Hebt ge de Heilige Geest ontvangen?" door ds. C. Langbroek uit Veenendaal. TIEL St.-Maartenkerk, 20 uur: Concert door het Gelders Orkest. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag. VEENENDAAL „La Montagne" 15 en 20 uur: Modeshow Hein van Schuppen. AMERONGEN Kasteel 10.30 en 14.30 uur: Rondleiding. Inlichtingen V.V.V. Dorpshuis 20 uur: Bijeenkomst NVVH. „Antiek ln onze woning", door de heer J. Schuurhuis. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, 19.30 „Een dollar met een gaatje". uur: DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 Grote huishoudbeurs VEENENDAAL Het staat nage noeg vast, dat eind oktober in plaats van de Vewibeto een grote huishoud beurs wordt gehouden op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. De eer ste stappen hiertoe zijn eind vorige week al genomen door de N.V. Hesta uit Apeldoorn, een onderneming die op dit gebied z'n sporen al ruimschoots heeft verdiend en in tal van plaatsen een dergelijke show met groot succes heeft georganiseerd. Nog deze week zullen de organisatoren contact opne men met het bestuur van de Veenen- daalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" om te peilen in hoever re de georganiseerde Veenendaalse middenstand medewerking aan de huishoudshow zal verlenen. Naar ons van de zijde van de N.V. Hesta werd meegedeeld, ligt het in de bedoeling de BARNEVELD, 11 sept. Vette kal- verenmarkt. Aanvoer 668 stuks, handel kalm. Prijzen: le kwal. f 3,603,75; 2de kwal. f 3,40—3,55; 3de kwal. f 3,10— 3,35. UTRECHT, 11 sept. Paardenmarkt. Aangevoerd 568 dieren. Prijzen: luxe paarden f 12001680; werkpaarden f 12001500; oude paarden f 9001475; 3-jarige paarden f 8001225; 2-jarige paarden f 725875; veulens f 325600; hitten f 700—925; slachtpaarden f 2,85 3,70 per kg geslacht gewicht; jonge slachtpaarden f 3,704,05 per kg gesl. gewicht Handel rustig. Maar waarom zoudt u als week abonnee op het dagblad De Vallei dan niet de meest praktische en goedkope weg volgen en voort aan per kwartaal betalen NU moet u elke week naar de deur, dan één keer per kwartaal. En zelfs dat behoeft niet, als u 14 dagen voor het eind van het kwar taal gireert (no. 1321600), of nog gemakkelijker: machtig ons, als u tóch een giro-rekening hebt, tot automatische afschrijving, het be spaart u incassokosten. Een desbetreffend machtigingsfor mulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het U zelf gemakkelijk show van 23-28 oktober te houden in een overdekt en verwarmd paviljoen op het terrein dat ook in het verleden plaats bood aan de Vewibeto-tentoon- stellingen. Zoals bekend is, kon de Ve wibeto de vierjaarlijks terugkeren de manifestatie van de Veenendaalse industrie en middenstand dit jaar geen doorgang vinden wegens gebrek aan belangstelling van de zijde van de industrie. Dit soort inzendingen vorm de in het verleden een moeilijk te mis sen onderdeel van de Vewibeto. De N.V. Hesta organiseerde in het verle den al geslaagde huishoudshows in Arnhem, Geldermalsen, Ede, Deven ter, Apeldoorn, Amersfoort en Zwol le. Het paviljoen krijgt een oppervlakte van ca. tweeduizend vierkante nieter. VEENENDAAL Met haar achttien lentes weet Willy van Dijk drommels goed wat ze wil. Deze week startte ze met een modevak school, nadat ze in de afgelopen zo mer hiervoor in Arnhem de be voegdheid heeft behaald. In een tot een knus leslokaal omgebouwde ga rage op het erf van haar ouderlijke woning aan de Meentweg wachten twee elektrische naaimachines, te ken- en kniptafels op de eerste klanten, die overigens zeker zullen komen. „Ik heb al 48 aanmeldingen uit de hele omgeving"zegt de kers- verse directrice van de ongetwijfeld meest afgelegen modevakschool in Nederland niet zonder trots. Ze houdt niet zo van dat woord directrice. „Ik ben tenslotte nog maar achttien", zegt ze met lachen de ogen achter haar brilleglazen. Haar ideaal is het wel om eens aan het hoofd te staan van een grote mo devakschool. „Als kleuter van een jaar of vier, vijf, was ik al niet weg te slaan als de naaister bij mijn moeder verschillende dingen aan el kaar reeg en verstelwerkzaamheden verrichtte". Op 12-jarige leeftijd maakte ze de eerste jurk voor haar moeder en toen ik op de huishoudschool was, leverde de keus welke richting ik zou inslaan ook geen moeilijkheden op. Na de twee jaar durende dag cursus op de huisnaaisters-afdeling van de huishoudschool volgde ze een jaar lang een dag in de week een cursus in Arnhem en daarna nog een jaar lang een avondcursus in het Gelderse Haagje. Het plan om in de Meent (nog juist gemeente Bennekom) met een modevakschool te starten heeft ze wel uit en te na overwogen. Haar ouderlijke woning .ligt midden tussen de weilanden nogal afgelegen, en is alleen te bereiken via een zandweg die bij slecht weer veel overeen komst vertoont met een proefbaan voor tanks. Bij regen glibbert men van de ene kant van de weg naar de andere kant, maar dat heeft toch kennelijk geen invloed op het ogen schijnlijke welslagen van de onder neming. Er hebben zich al 48 dames aangemeld, afkomstig uit Veenen daal, Ede, Bennekom en Wagenin- gen. „Eerlijk gezegd weet ik niet waar ze allemaal zo gauw vandaan komen", bekent Willy van Dijk, die nu al in haar achterhoofd plan nen beraamt voor een verdere uit breiding. Ze heeft de aanmeldingen gesplitst in een categorie gehuwde dames en ongetrouwden. „Gehuwde dames staan nu eenmaal heel anders tegen over elkaar, dan de jongeren", zo licht ze haar „politiek" toe. ge tijd gedaan en ondanks de betrek- gelijk geïsoleerde ligging van haar woning wist men haar toen al goed te vinden. „Ik had stapels opdrach ten liggen en werkte me bijna over de kop. Zelfs mijn gezondheid leed er onder en op een gegeven moment heb ik er een punt achter gezet. Ik ben ook niet van plan er ooit weer aan te beginnen", zegt ze resoluut. Wel blijft ze andere dames helpen bij het naaien. Ze heeft stapels mo deplaten en patronen waaruit men een keus kan maken. Ook dames met „knipvrees" wil ze nog wel bij staan maar de school blijft nummer een. Met eenheden van acht cursis ten per les (wel het maximum) zijn de meeste avonden en ook nog twee middagen per week al bezet. „Er kunnen er nog wel meer bij want ik houd altijd nog wel voldoende tijd over om mijn moeder in het huis houden bij te springen. Een onderdeel van het werken met naald en schaar heeft ze be slist afgezworen. Dat is het naai werk voor anderen. Dat heeft ze eni- De bandrecorder die een plaats heeft gekregen in haar nieuwe schooltje verricht geen functie bij het geven van het naai-onderricht. „Bij mijn weten is het ook niet mogelijk een naaicursus, zoals dat bij een talencursus wel mogelijk is, via een geluidsband te volgen. Voor doen is altijd nog het essentiële bij naailes", zegt Willy van Dijk. Ze betreurt het achteraf dat ze geen ULO-diploma heeft. De weg om dan bijvoorbeeld lerares te wor den op de een of andere school had dan voor Willy open gelegen. De Mammoetwet verbiedt het na melijk aan dames zonder voortgezet te lagere schoolopleiding voor de klas te staan. Dezelfde Mamrr. vt- wet is haar bij het totstandkomen van de modevakschool wel terwille. Om te starten met de modevak school heeft ze namelijk geen mid denstandsdiploma nodig. Voorlopig is ze dubbel en dwars tevreden met de 48 aanmeldingen en ze is vast van plan haar cursisten „pasklaar" af te leveren. Misschien vestig ik me nog wel eens in Ede of Wageningen, peinst Willy, maar voorlopig blijf ik hier. Lekker dicht bij huis en 's avonds geen getrek meer naar Arnhem, enz. SCHERPENZEEL De heer C. V eenvliet aan de Nieuwst raat te Scherpenzeel zou zijn zes jaar oude herdershond Metavoor geen goud willen missen. Niet alleen omdat het dier in de wat afgelegen schuren aan de Nleuwstraat het vee bewaakt, het zoogt bovendien sinds vorige week een zestal biggetjes, die onlangs moe derloos werden. De heer Veenvliet kocht de biggetjes onlangs voor een appel en een ei om te trachten ze in leven te houden en verder op te fokken. De dieren waren echter nog te klein om eigenmachtig voer te nemen en toen de eigenaar zich al had verzoend met de gedachte ze dan maar met de fles groot te bren gen, begonnen ze groeien dat het een lieve lust was. Deze week kwam de heer Veenvliet achter de reden van de plotselinge groei. De biggetjes en hun volwassen soort- y ,n r genoten hebben in de schuur gezel schap van „Meta", die ongeveer acht weken geleden de vreugde van het moe derschap beleefde. Met uitzondering van één „hondekind" hebben de ande ren hun moeder verlaten. Op gezette tij den springt Meta nu zonder dat zij daartoe aangezet wordt, over het schot dat de biggetjes van de andere dieren scheidt en laat het zestal gelaten van haar „hondemelk" drinken. In dank hiervoor krijgt zij extra voeding en een lekker hapje om op krachten te blijven. RENSWOUDE Gelijk aan de voorafgaande jaren, zal ook nu weer in Renswoude de Lampegietersavond ge houden worden, en wel op maandag 25 september. Belangstellenden, die, in welke vorm dan ook mee willen wer ken, kunnen zich hiervoor opgeven tot en met 23 september bij de heer D. Co- zijnsen, Taets van Ameongenweg 48, of bij de heer D. Overeem, Dorps straat 10. Er zijn vijf mooie prijzen be schikbaar gesteld. Een uit vier personen bestaande jury zal beslissen wie voor deze prijzen in aanmerking komen. Alle kinderen worden bij de Coöpera tie aan de Barneveldseweg onthaald op snoep. De muziekvereniging „Ons Ge noegen" zal haar medewerking verle nen. VEENENDAAL Zaterdag j.l. be haalde de wandelclub van de Hollandia Tricotagefabriek te Veenendaal tijdens de Airborne-mars te Oosterbeek een tweede prijs. De Airborne-mars is een jaarlijks terugkerende wandelmars, die langs alle plaatsen voert die bij de luchtlanding rond Arnhem in de Twee de Wereldoorlog van belang zijn ge weest. Zaterdag namen 28.000 burgers en militairen deel aan de mars. SCHERPENZEEL Op een verga dering van de Scherpenzeelse damver eniging deed zich een nogal grote ver rassing voor, doordat voorzitter J. Vis ser bedankte als voorzitter. Na een ver kiezing is het bestuur thans als volgt samengesteld. Voorzitter: G. Pul; secre taris: A. Stuivenberg; penningmeester: J. v. d. Vliert en lid B. Valkenburg Bz. S.D.V.B. speelt in de eerste klasse van de Gelderse dambond. Bel: tot 17.30 u. van 17.30 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 uur PYJAMA IN BRAND VEENENDAAL Mevrouw W. raak te gistermorgen met de mouw van haar pyjama de gasvlam, waardoor deze vlam vatte. Zij liep de tuin in en wist haar pyjama uit te trekken. Een arts constateerde brandwonden aan haar bovenlichaam en achtte over brenging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk. VEENENDAAL Tijdens „Lampe gietersavond" op maandag 18 septem ber a.s. zal er in de garage v. Schoon hoven aan de Industrielaan een „Love- in" gehouden worden. Muzikale me dewerking wordt verleend door de be kende band „The Ro-d-ys", waarvan juist dezer dagen een nieuwe LP uit kwam. De toegangsprijs tot deze „Love-in" bedraagt f 2,50 per persoon en kaarten zyn vanaf heden verkrijgbaar bü het Jeugdgebouw „De Instuif" aan de J. G. Sandbrinkstraat.

De Vallei | 1967 | | pagina 3