Scotland Yard is dag en nacht in touw Mer kinderen gedood; dader nog onbekend Traliewerk tegen storende impulsen ELKE AVOND EEN VECHTPARTIJ Duitsers winkelen graag per auto Belangstelling voor kruiden FIETS VOOR DRIE PERSONEN In 1980 3,5 min. auto's in België KUNST- EIWIT IN VOEDSEL Tokio groeit ook de grond in ONRUST IN ENGELAND OVER MOORD OP KLEINE MEISJES L LONDEN De A-34 is een drukke verkeers weg in de Engelse Mid lands die sinds vorig jaar januari lugubere gedachten opwekt. Vooral sinds zaterdag 19 augustus van dit jaar, toen om half drie 's middags Christine Darby, een aardig fris meisje van zeven jaar, werd ontvoerd uit de straat waar zij woonde. Drie dagen later werd het lijkje gevonden in het bos van Cannock Chase op nauwelijks vijf kilometer van de plaats waar in januari 1966 de lijken werden ontdekt van twee an dere meisjes, een van vijf en een van zes jaar. Dat bos ligt aan de A-34. De politie is er van overtuigd dat de drie kinderen door de zelfde man zijn ver moord. Hij is nog niet gevonden. „J Christine Darby woonde met haar ouders en groot ouders in Camdenstreetin een arbeiderswijk van de industriestad Walsalleen kleine 20 km ten noord westen van Birmingham. De A-34 loopt dwars door Walsall. Margaret Reynolds (6), een van de twee meis jes die vorig jaar in het bos langs deze weg vermoord werden gevondenwoonde in een deel van Birming ham waar de A-34 ook doorheen loopt. VERKRACHT GETUIGE PROE VEIS VRAGENLIJ STEN W AARHEEN Drukte neemt toe in antiek ivinkeltje NOG ALTIJD BETER DRIEHOISDERD Geneesm iddelen JACHT OP EEN SADIST Het andere meisje, Diane Tift, kwam uit Bloxwich, pal bij Walsall aan de A-34 en de tienjarige Jane Tay lor die vorig jaar augustus verdween, woonde in Mobberley in Cheshire, ver der naar het noordwesten, maar ook dicht bij de A-34. Haar lijk is nooit ge vonden. Diane Tift verdween in de cember 1965, Margaret Reynolds in september 1965; zij was op weg naar school. Detective super-intendant Ian For bes van de moordbrigade van Scotland Yard uit Londen die het onderzoek bij Wallsall leidt, is ervan over tuigd dat de sadistische moordenaar iemand is die in de buurt woont. Hij is bang dat deze man spoedig weer zal proberen toe te slaan. Vooral daarom is hij dag en nacht in de weer met ve le honderden geharde en hoogst be kwame rechercheurs en andere poli tiemannen om de man op te sporen. Hij gunt zich maar vier of vijf uur slaap per nacht. „Wij zijn op jacht naar een mon ster", zegt de super-intendant, „een sluw beest, en ik ben vast van plan hem te pakken te krijgen. Ik ben er zeker van dat hij maar een paar kilo meter weg woont. De man naar wie ik zoek heeft er een sadistisch plezier in, de pijn die hij veroorzaakt te zien. Daarom ben ik ervan overtuigd dat hij Christine op klaarlichte dag heeft ge dood, waarschijnlijk drie uur na haar ontvoering". Het onderzoek heeft uitgewezen dat het meisje op afschuwelijke manier is verkracht, ze is door verstikking om het leven gekomen. Ze heeft zich tot het laatst waarschijnlijk nog proberen te verweren. Dat heeft de politie opge maakt uit de manier waarop haar kle- CHRISTINE DARBY ren over een grote afstand in het bos verspreid lagen. Alles is gevon den, op haar linkerschoentje na. Vooral daarop concentreert de politie zich de laatste dagen sterk, want de plaats waar het ligt kan een verdere belangrijke aanwijzing geven over de weg die de moordenaar heeft gevolgd. Christine speelde op straat met een paar vriendjes. Meestal keek haar grootmoeder van 71 jaar uit het raam van haar huis naar haar kleinkind. Die ramzalige zaterdagmiddag ge beurde dat niet. „Ik dacht dat het vei lig was, want het ,was erg druk op straat en ze speelde zo leuk met haar twee kameraadjes", zei ze later. Een van de jongetjes met wie het meisje speelde, een knaapje van acht jaar, wiens naam geheim wordt gehou den, is de belangrijkste getuige die de politie heeft. Hij heeft gezien hoe Christine werd ontvoerd. Er kwam een man van tussen de dertig en veertig jaar met een licht blauwe auto aangereden. Hij stopte bij de kinderen en vroeg Christine de weg naar een straat in de buurt. De man had een plaatselijk accent, dat bleek uit de manier waarop hij de naam van de straat uitsprak. Hij vroeg of Christine hem de weg wilde wijzen. Zij stapte in, de man keerde zijn auto en dat is het laatste dat men van het kind heeft gezien, aldus het relaas van de jongen. De 48-jarige Lilian Darby, de moe der van het meisje haar enig kind heeft sinds de ontvoering verteld dat ze Christine bij herhaling had be zworen nooit met vreemden mee te gaan en vooral nooit in hun auto. „Ze kwam altijd direct thuis als ze in moeilijkheden was", vertelde me- Deze man achter „tralies" is geen misdadiger; hij ging zelfs vrijwillig in de kooi. Hij behoort tot het team van technici van Siemens laborato ria in München, dat rondom zijn werkruimten een raatvormig traliewerk volgens het principe van de kooi van Faraday liet aanbrengen. Michael Fa raday, de nu honderd jaar geleden gestorven Engelse natuurkundige en chemicus, was de ontdekker van de elektrische inductie, van de elektrolyse, het diamagnetisme en van de samenhang van licht en elektriciteit. Het tra liewerk op de foto schermt het inwendige van een ruimte af tegen het bin nendringen van elektromagnetische golven. In dit bijzondere geval gaat het om het afschermen van wetenschappelijke proeven tegen storende impul sen, die door het straatverkeer worden veroorzaakt en die bii exacte metin gen de gevoelige instrumenten beïnvloeden. vrouw Darby. „Ze ging nooit alleen naar school en was nog nooit eerder met een vreemde meegegaan." De kranten in Engeland staan sinds deze tragische ontvoering vol met ar tikelen waarin men de vraag stelt: Wat moeten we onze kinderen vertel len? De meeste deskundigen, psychia ters en de politie zijn het erover eens dat mannen die meisjes ontvoeren en verkrachten op het oog meestal heel normale mensen zijn. Dikwijls met een gewoon gezinsleven. De moorden plegen ze in de mees te gevallen niet met voorbedachten rade; ze komen daartoe nadat ze door hun seksuele afwijking zo zijn opge zweept door de nabijheid van hun jon ge slachtoffer, dat ze buiten hun zin nen raken. In Cannock heeft de man van de moordbrigade van Scotland Yard die door de politie van Staffordshire te hulp is geroepen, zijn hoofdkwartier ingericht in een leegstaand gebouw. „Moord-hoofdkwartier" staat daar op de deur. Heel koel en zakelijk, zo als de politie nu eenmaal werkt. Het staat door middel van een gesloten tv- circuit in directe verbinding met het hoofdbureau van politie van Wal sall. Op deze manier kan de 53-jarige super-intendant Formes tegelijk zijn mannen in beide plaatsen instrueren. De Britse politie heeft iets dergelijks nog nooit eerder gedaan. Een van de knapste tekenaars van Scotland Yard heeft een zogenaamde Identikit-tekening gemaakt van de moordenaar met behulp van de be schrijving van de kinderen die met Christine Darby speelden op 19 augus tus: smal gezicht, donker, kort ge knipt haar. Sommigen zeggen dat hij starende ogen had. Hij droeg een wit overhemd en een grijs gestreept sport jasje. In het politie-laboratorium van Bir mingham zijn intensieve proeven ge daan met alles wat de politie op en in de buurt van Christines lijkje heeft gevonden. Van de grond er omheen, van de takken waarmee haar bijna naakte lichaam was bedekt, tot ver in T^erwtfl wolkenkrabbers het sil houet van Tokio tegen de lucht beginnen te veranderen, groeit de stad ook nog in een andere richting namelijk naar beneden. Deze groei heeft een groot aantal onderaardse wijken doen ontstaan, vaak vier lagen diep, waar inwoners van Tokio wer ken, zich vermaken en winkelen in kantoren, winkels, nachtclubs en res taurants. Er is zelfs een onderaards hotel. Evenals de wolkenkrabbers, zijn de ondergrondse stadsuitbreidingen het gevolg van de duizelingwekkende ver hoging van de grondprijzen. Een vier kante meter goed terrein aan de Gin- za (de voornaamste boulevard van To kio) kost bijna 10.000 gulden. De ondergrondse uitbreiding van To kio de grootste stad ter wereld met een bevolking van elf miljoen zielen is na de tweede wereldoorlog begon nen, maar pas kort geleden populair geworden. Naar schatting beslaan de onderaardse wijken tezamen thans meer' dan 107,5 vierkante km onder deze enorme stad van 1960 vierkante kilometer. Er bevinden zich ondergrondse wij ken onder zo goed als alle grote wa renhuizen, zakenwijken en grote ver keersaders. Vele zijn met elkaar ver bonden door brede, luchtige gangen, waar in de winter en in regenachtige seizoenen velen een schuilplaats kun nen vinden. Boven het straatniveau verrijst in de nabijheid van het gebouw van de Diet, het Japanse parlement, de eer ste echte wolkenkrabber van Tokio, het Ksaoemigaseki-gebouw, dat 36 verdiepingen zal tellen en ongeveer 166 meter hoog zal zijn, als hetin maart is voltooid. Tientallen jaren heeft een veilig heidswet in verband met vaak voorko mende aardbevingen de hoogte van de gebouwen beperkt tot 34 meter, maar in verband met nieuwe bouwmetho den is deze wet in 1963 ingetrokken. de omtrek zijn monsters genomen die zijn geanalyseerd. Ook de kleren van het kind zijn natuurlijk onderzocht evenals de afdruk van een autoband die in de buurt van de lugubere plek is ontdekt. Het jongetje dat Christines ontvoe ring heeft gezien is herhaaldelijk on dervraagd over de auto van de man die haar meenam. Men heeft hem speelgoedmodellen laten zien en kleu renkaarten in de hoop dat hij het type zou herkennen. Vele keren al heeft de politie huis-aan-huis in Camdenstreet en in honderden woningen in de buurt om inlichtingen gevraagd. Ook over het verkeer op de bewuste zaterdag. Precies een week later werd alle pas sagiers van de stadsbussen in de buurt stuk voor stuk vragen gesteld in de hoop mensen te vinden die de zaterdag van de ontvoering ook in de buurt wa ren. Het weekeinde na de ontvoering zijn er in het bos van de drie en misschien vier moorden, drieduizend biljetten opgehangen met een opvallende foto van Christine en een plattegrond van de plek waar ze is gevonden. Er' wer den twintigduizend biljetten met vra gen uitgereikt aan mensen die er kwa men picknicken en wandelen. Twintig meisjes die op nauwelijks een kilome ter van de bewuste plek zijn geweest, toen Christine moet zijn vermoord, zijn stuk voor stuk aan de tand ge voeld. Op deze manier heeft de politie een zo volledig mogelijk beeld gekregen van alles wat er op die rampzalige zaterdagmiddag in en rondom Cam den Street in Walsall, op de A 34 en in het bos van Cannock Chase is ge beurd. De reconstructie van het ver keer kan daarbij waardevolle aanwij zingen opleveren over de auto waar mee Christine Darby naar haar einde ls gereden. Kleur en type staan nu vast. Ook proberen Ian Forbes en zijn mannen er achter te komen waar de moordenaar met het meisje is heenge gaan nadat'zè bij hem was ingestapt. Er moeten tussen de ontvoering en het tijdstip van de moord twee tot drie uur hebben gelegen. Heeft hij haar er gens mee naar toe genomen om een ijsje te eten of om haar met snoep ge rust te stellen? Nog dagelijks trekken vele tiental len politiemannen met honden het bos in op zoek naar het linkerschoentje van Christine en andere aanwijzingen. Een agent werd daarbij twee keer door een adder gebeten, maar het zoe ken gaat door. De grote zomerkermis van Ham burg, „Hummelfest" geheten, is 'n attractie rijker. Elke avond wordt er in 'n geweldig groot aquarium, waar in 17.000 liter water kan, een strijd geleverd tussen een man en een kro kodil, die 3,60 meter lang is en bijna 200 kilo weegt. De artiest, die dit shownummertje aan 't publiek toont, is de 27-jarige Lothar Schultze, die na een ,,fair gevecht" toch telkens van de krokodil wint. Als de strijd ten ein de is legt Lothar zijn hoofd in de bek van het lieve diertje. Leuk om naar te kijken, hoor! UTRECHT Ruim 60 procent van de Duitse autobezitters gebruikt op werkdagen hun auto om ermee te gaan winkelen. Op zaterdag is dit per centage zelfs 90 procent. Deze cijfers zijn ontleend aan een enquête, die een Duitse werkgroep van het midden- en grootbedrijf in de de tailhandel heeft gehouden onder ruim 400.000 personen in een groot aantal Westduitse steden. Het is gebleken, dat verkeerscongesties en parkeerpro blemen de autobezitters in het geheel niet weerhouden om de spitsuren per auto boodschappen te gaan doen. Van het openbaar vervoer wordt op werkdagen door slechts 30 - 55 procent van de winkelende klanten gebruik ge maakt. In kleinere steden zelfs maar 30 procent. Uit de enquête is voorts gebleken, dat in de grote steden 13 procent van de winkelbezoekers te voet de magazijnen bezoekt, in steden met 250.000 a 500.000 inwoners circa 26 procent en in steden met minder dan 50.000 inwoners ongeveer 40 pro cent. Volgens de werkgroep blijkt uit dit onderzoek duidelijk, dat in de winkel wijken in de centra van grote steden grote aandacht moet worden geschon ken aan de behoeften van de gemotori seerde klanten. j^rurden mogen meer en meer „in" raken: tussen peterselie en sij- kerijkruid ligt nog een lange weg van onwetendheid, onwennigheid en een stuk historie dat niet zonder meer door iedereen te overbruggen is. Niet elke huisvrouw, die er een zogenaam de jackpot met dille, tijm en bieslook op nahoudt, is dan ook een kruid kundige. Jacob Hooy was dat echter wel. In 1743 vestigde hij aan de Kloveniers burgwal in Amsterdam een drogerij enwinkel en er was geen meneer of mevrouw, geen kamenierster en geen knecht die niet op zijn tijd de weg naar de winkel van Jacob kon vinden Want tegen elke kwaal echt of ver meend was een kruid gewassen. Jacob Hooy had het goed bekeken; zijn zaak floreerde en werd een inter nationaal bekende kruidenhandel. Wie vandaag aan de Kloveniers burgwal gaat kijken, vindt er hetzelf de winkeltje nog terug. Er worden nog al de kruiden verkocht, die Jacob Hooy zijn klanten aanbeval. Alleen is er nu een moderne drogisterij toon- bank achterin het pand gezet, zodat iedereen er terecht kan of het nu is voor een buisje aspirine of voor sijke- rijkruid. Een kwartiertje weggedrukt in een hoek van de winkel staan luisteren geeft je genoeg zekerheid omtrent de belangstelling die er bestaat voor kruiden. „Meneer ik zou graag wat kruiden tegen nierstenen hebben. Be staan die?" Het geloof aan de geneeskracht van het kruid is beslist niet verdwenen. De heer Oldeboom, die in zijn antie ke winkeltje de klanten bedient, geeft goede adviezen aan wie êrnaar vraagt. Want al ontbreken de patentgenees middelen in zijn drogisterij niet, hij beschouwt het als een vaststaand feit, dat heel wat kruiden een betere genezende werking vertonen dan veel middeltjes in fraaie verpakking. Maar er staat tegenover dat het oordeelkun dig gebruik van kruiden aan een kruidkundige moet worden overgela ten. Helaas zijn we in Nederland, in te genstelling tot Duitsland en Engeland, waar zelfs een opleiding is voor kruid kundigen, niet zo verwend met kennis van het kruid. Daar helpt de verhoog de belangstelling van de laatste jaren en de vergrote doe-het-zelf-mentali- teit van kruidenkweeksters in de dop geen lieve moederen aan. Achter het winkeltje waarin de laden, de potten en opschriften nog echt antiek zijn ligt het magazijn van de firma. Je komt er door een doolhof van gangetjes; het moet vroe ger het spinhuis van een klooster zijn geweest. Nu liggen er de balen en staan er de dozen opgeslagen, ge vuld met kruiden van velerlei her komst. Namen van ver overzee, van Ceylon en Calcutta, prijken op de balen. En de vreemdste kruidennamen staan op de labels: sennepeulen, lavas, majo- raan. Vaak ook volgt er direct achter waarvoor de kruiden bestemd zijn: bloedzuivering, zenuwen, reuma- Drie honderd soorten kruiden verkoopt men in het winkeltje van Jacob Hooy, als in de tijd dat Jacob zijn drogerij begon: de amatrice met wat keuken kruiden heeft nog wat in te halen! UTRECHT Volgens Belgische verkeersdeskundigen zal in 1980 het Belgische autopark 3,5 miljoen wagens tellen (thans 1.980.000 auto's). Indien al deze auto's tegelijk de weg op zou den gaan, dan zouden op de Belgische wegen van het begin tot hgt eind vijf files auto's naast elkaar moeten rij den. Bumper aan bumper zouden de auto's een file vormen van 15.750 kilo meter lang. Dit vreemde voertuig baarde wel enig opzien op de Westberlijnse Kurfiirstendamm: een fiets voor drie personen. Broederlijk naast elkaar za ten drie jongemannen op een comfor tabel beklede bank. Remmen, verlich ting, achteruitkijkspiegel, claxon, handpomp, alles was „kompleet" aan de fiets. En toch riep een bezorgde voorbijganger de politie erbij om een onderzoek te laten instellen naar het merkwaardige voertuig. De fiets is een constructie van drie monteurs, die het ding in hun vrije tijd in elkaar hebben gezet. De politieman nam de jongemannen mee naar het bureau om daar de driewieler aan een tech nische controle te laten onderwerpen. Alles klopte en de monteurs kregen een vergunning. waarna Japanse aannemers hogere gebouwen begonnen neer te zetten. Men verwacht, dat Tokio tegen het einde van 1968 zijn tweede wolken krabber zal hebben, die nog een ver dieping hoger zal worden dan de eer ste. gegaan of zij niet tot ongewenste sen- sibiliteitsverschijnselen aanleiding kunnen geven." DEN IIAAG De Gezondheidsraad heeft het verzoek ontvangen na te gaan of het wenselijk is dat toevoeging van synthetische eiwitbouwstoffen aan levensmiddelen zal worden geregeld bij de Warenwet, de Geneesmiddelen wet en andere wetten. Het verzoek is afkomstig van dr. R. J. H. Kruisinga, de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het verzoek houdt verband met proeven met toevoeging van het kunst matig gefabriceerde aminozuur lysine aan tarwemeel en andere plantaardi ge levensmiddelen die arm zijn aan lysine. Lysine stimuleert de opbouw van eiwitten in het lichaam. Het ver zoek houdt ook verband met onderzoe kingen die zijn gericht op de produk- tie van lysinerijke stoffen uit bijpro- dukten van de olie-industrie- De Nederlandse Staatsmjnen produ ceren al geruime tijd lysine in een proeffabriek in Geleen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de daar ge fabriceerde lysine zou worden toege voegd aan veevoer. Onlangs echter maakte DSM bekend dat elf ton lysine was toegevoegd aan een voorraad van 5500 ton tarwemeel die een Westduit se charitatieve instelling aan India had geschonken. De Shell en andere oliemaatschap pijen onderzoeken de mogelijkheid van produktie van „kunstmatig eiwt" uit afvalprodukten van de olie-industrie. „De waarde van dergelijke produk- ten", aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, „moet uit het oogpunt van volksgezondheid nauwkeurig worden beoordeeld. In de eerste plaats zal een systeem moeten worden ingesteld volgens hetwelk de consument wordt ingelicht over de werkelijke eiwitwaarde. Voorts zal ex perimenteel moeten worden vastge steld in welke mate bepaalde toege voegde eiwitfracties kunnen worden verteerd. Ook zal moeten worden na- Het is aannemelijk dat dr. Kruisin ga zich nu tot de Gezondheidsraad met dit verzoek heeft gewend omdat dsm omstreeks het einde van dit jaar in Geleen een lysinefabriek in bedrijf zal stellen die jaarlijks 3000 ton lysine zal fabriceren. Dat is voldoende voor „verrijking" van 150.000 ton tarwe meel. Dr. Kruisinga wil er blijkens de me dedeling van zijn departement ook nu al rekening mee houden dat in de toe komst kunstmatig vervaardigde ami nozuren zullen worden toegevoegd aan geneesmiddelen. De wet op de genees middelenvoorziening zal daarbij zo nodig op tijd moeten worden aange past.

De Vallei | 1967 | | pagina 10