DE OPSTELLINGEN Hongaarse coach Karoly Soos is er lang niet gerust op PARADE Nieuw Interlandwedstrijd op de radio Remise voor Donner Weer etappezege voor Janssen Peter Post versloeg Eddy Merckx Conferentie over doping uitgesteld Puskas op jacht naar spelers Jack Dempsey won van James Corbett Nieuw record kanaalzwemmen Harvey-beker voor atleet Ron Clarke Waterpoloploeg voor „Coppa Jadran" Nederlands record voor Opdenoordt 20 senoritas* f.2.- PA pakt Gulden redde vrouw leven Gaslucht plaagt Haarlemmers Premies sociale verzekeringen 1 januari hoger Belangrijk Gebrek Afscheid Geen antwoord Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? cetaMMT Transparant Satin - transparante kleurlak Geen rijtoer meer op Prinsjesdag Baiulensnijder in Amersfoort Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 AMSTERDAM De opstellingen van Nederland en Oost-Duitsland, die elkaar vanavond in Amsterdam ontmoeten, luiden: NEDERLAND Suurbier (Ajax) Klynjan (DFC) Vogel Bransch Israël (Feyenoord) Groot (Ajax) Cruyff (Ajax) Frenzel Erler Gesier Pieters Graafland (Feyenoord) Eykenbroek (Sparta) Muller (Ajax) Nuninga (Ajax) Irmscher Pankau Wruck Blachwitz Veldhoen (Feyenoord) Keizer (Ajax) Ronald Ducke Frassdorf OOST-DUITSLAND ADVERTENTIE: „De samenstelling van een nationaal elftal levert mij steeds veel problemen op, simpelweg door het gebrek aan werkelijk grote voetballers. Er er is vrijwel geen toevoer van jong talent, zoals dat in Hongarije bijvoorbeeld wel het geval is". Op welke wijze heeft u zich op deze interland voorbereid? „Zondagavond na de competitiewed- ROTTERDAM De voetbalwedstrijd NederlandOost-Duitsland zal van avond in een samenvatting op de tele visie te zien zijn. Er wordt via het eer ste net uitgezonden van 22.2522.55 u. met commentaar van Herman Kuiphof. Via de radio zal de ontmoeting van 20.1022.05 uur in haar geheel worden uitgezonden. Verslaggevers zijn Wim Hoogendoorn en Dick van Rijn. HAVANNA In de 15e ronde van het Capablanca-schaaktoernooi, dat in Havanna wordt gehouden, is de Neder landse grootmeester Jan Hein Donner dinsdag remise overeengekomen met de Zuidslaviër Gligoric. Donner bezet in het algemeen klassement de zeven de plaats met acht punten. De Deen Bengt Larsen staat eerste met 11V« pnt en een afgebroken partij. FIGUERAS Jan Janssen heeft dinsdag zijn derde ritoverwinning be haald in de Ronde van Catalonië. De Nederlander toonde zich in de eind sprint de snelste van een groep van vijftig coureurs en bracht daardoor het eerste gedeelte van de zevende etappe, 'n rit van 86 km van Camprodon naar Figueras, op zijn naam. De Spanjaard Gomez del Moral behield de eerste plaats in de algemene rangschikking. Het tweede gedeelte van de zevende etappe, een tijdrit over 45 km, is gewon nen door de Fransman Anquetil, die daarmee de leiding in het algemeen klassement overnam van de Spanjaard Gomez del Moral. De uitslag van het tweede gedeelte van de zevende etappe luidt: 1. Anquetil (Fr.) de 45 km in 1 uur 3 min. en 10 sec.; 2. Hagmann (Zwi.) 1.08.58); 3. Gabica (Sp.) 1.09.48; 4. Gomez del Moral (Sp.) 1.10.06; 5. Santamarina (Sp.) 1.10.15. Het algemeen klassement na zeven etappes luidt: 1. Anquetil (Fr.) 32.27.45; 2. Gomez del Moral (Sp.) 32.28.22; 3. Hagmann (Zwi.) 32.29.01; 4. Gines Garcia (Sp.) 32.29.23; 5. Lasa (Sp.) 32.29.40. ADVERTENTIE 10 .85 per liter De Zachte Hollandse KONJAK OSTENDE Peter Post heeft dins dagavond een omniumwedstrijd tegen de wereldkampioen Eddy Merckx ge wonnen. Hij won de sprint en ook de punten wedstrijd over negen ronden. Merckx won een ronde wedstrijd met vliegende start in 15 seconden. De wereldkampioen Patrick Sercu versloeg de Italiaan Beghetto. De Belg won de eerste manche met een lengte verschil in 12 sec. In de tweede manche ging hij een kwart wiel eerder dan Beghetto over de finish. De tijd van Sercu was opnieuw 12 sec. over de laat ste 200 meter. MILAAN De „Ronde-tafelconfe rentie" van een speciale commissie van de UCI (internationale wielerfede ratie), die op 15 september in Milaan zou worden gehouden en waarop de officiële lijst van verboden stimuleren de middelen zou worden opgesteld, is verschoven naar een nog nader be kend te maken datum. Dit is dinsdag door de Italiaanse wielerfederatie, die een en ander or ganiseert, bekend gemaakt. toonde zich in de eindsprint de snelste van een groepje van 15 renners en had voor de 125 km een tyd van 3 uur en 5 minuten nodig. Na hem finishten: 2. HAARLEM Het Gemeentelijk Energiebedrijf in Haarlem heeft van honderden mensen klachten ontvangen over een doordringende gaslucht. De gaslucht, die hangt sinds men bezig is met het overschakelen op aardgas, wordt veroorzaakt door het verzadigd raken van het pakkingsmateriaal in de verbindingen van de gasleidingen. Een fittersploeg van 25 man is op het ogenblik van 's morgens vroeg tot vaak na middernacht in de weer om de klachten te onderzoeken. Volgens de di rectie van de GEB is er nauwelijks kans op explosies. Niettemin wordt on geruste gasverbruikers aangeraden de hoofdkraan bij de gasmeter af te slui ten en het gasbedrijf te waarschuwen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hendrikus de J. (52) mocht niet klagen over de anderhalf jaar gevangenisstraf en de terbeschik kingstelling van de regering, die de of ficier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gistermiddag wegens poging tot doodslag op zijn vroegere vrouw te gen hem had geëist. Door louter toeval was het bij de po ging tot doodslag gebleven. Een in haar bustehouder verborgen portemon- naie had op de avond van de 17e fe bruari het leven gered van Hendrika Best. Lange tijd was het huwelijk tussen Hendrikus en Hendrika goed gegaan. Tot Hendrikus zonder werk kwam. Om aan geld te komen haalde het Utrecht se paar enkele Turken en Marokkanen, en daarmee het begin van de ellende, in huis. Het viel Hendrikus al snel op da. zijn vrouw haar taak als hospita wat breed opvatte. Zo breed, dat ze nu met één van haar kostgangers met va kantie in Turkije is, waar de man al twee vrouwen heeft. Het werd Hendrikus te veel en in no vember van het vorige jaar trok hij, op nauwelijks twintig meter van zijn oude huis, bij zijn zuster in. Zijn vrouw vergat hij niet. Dikwijls probeerde hij haar te spreken te krij gen. Dat lukte pas op 12 februari, maar de enige woorden die hij Hendrika had te zeggen, waren: „Ik maak je kapot", waarop hij haar bij de keel greep. Een te hulp gekomen Turk voorkwam er ger. De rest van die week bleef Hendikus aandringen en, toen op 17 februari zijn vrouw in de deuropening verscheen, stak hij, gesterkt door een paar flinke borrels, toe met het zakmesje dat hij al jaren in zijn zak droeg. Het mesje drong door Hendrika's truitje, hemd en bustehouder en door de daarin bij toe val verborgen portemonnaie. Een zil veren gulden redde haar leven. Voor Hendrikus een tweede keer kon toeste ken, duwde dezelfde Turk hem weg. Vier dagen later pas deed Hendrika aangifte. Zichtbaar opgelucht was Hendrikus na de, ook volgens de officier van Jus titie, lage eis. Vooral omdat hij voor 1946 al vijf keer wegens diefstal was veroordeeld en een keer terbeschikking was gesteld. Niemand ook zou deze kleine, wat zielige en simpele man met zijn gehoorapparaat, een dergelijke zware misdaad toeschrijven. Toch had het maar weinig gescheeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op Prinsjesdag zal voortaan na de opening van de Staten- Generaal geen rijtoer meer door Den Haag worden gehouden. Dat mag wor den afgeleid uit de beslissing van de koninklijke familie om ook dit jaar geen aparte rondrit te maken. De laat ste rijtoer werd in 1964 verreden. De Rijksvoorlichtingsdienst neemt niet aan dat in deze ontwikkeling nog verande ring zal komen. Dinsdag zal de bekende Crème Ca lèche niet meerijden in de traditionele koninklijke stoet. De koninklijke fami lie geeft de voorkeur aan een gesloten staatsierijtuig. Dat zal naar alle waar schijnlijkheid de Glazen Koets worden. Deze deed in januari dienst bij het hu welijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. In de gesloten koets nemen plaats de prinsessen Margriet en Christina en mr. Van Vollenhoven. Prinses Bea trix en prins Claus vergezellen zoals dat ook vorig jaar gebeurde de Ko ningin en prins Bernhard in de Gouden Koets. Evenals vorig jaar zal behalve de Koningin en prins Bernhard niemand op de verhoging in de Ridderzaal zit ten. Voor de overige leden van de ko ninklijke familie zijn plaatsen vooraan in de zaal gereserveerd. Mr. Van Vol lenhoven woont voor de eerste maal de opening van de Staten-Generaal bij als lid van het Koninklijk Huis. DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat de premies voor de sociale verzeke ringen per 1 januari met ongeveer 1,1 procent zullen stijgen. De Sociale Verzekeringsbank heeft besloten om de premies voor de kinder bijslagwet, de AOW en de AWW met ongeveer 0,7 procent te verhogen: De verhoging van de AOW moet 0,45 pro cent worden, die voor de AWW 0,05 pro cent en elk van de kinderbijslagwetten met 0,1 procent. Bovendien zal, naar verwacht, de premie voor het zieken fonds stijgen van 6,8 procent tot onge veer 7 procent. Tenslotte zal de invoering van de Al gemene Wet Ziektekosten (AWZ) 0,2 pro cent premie vragen. Minister Roolvink moet de beslissing van de Sociale Ver zekeringsbank nog goedkeuren. Het ligt echter niet in de verwachting dat hij van de 'Vastgestelde percentages af wijkt. De Ziekenfondsraad moet nog 'n advies geven over de hoogte van de pre mie voor het ziekenfonds. Van onze correspondent AMERSFOORT Bij de politie ln Amersfoort hebben tientallen autobezit ters aangifte gedaan, dat een of meer banden van hun wagen waren doorge sneden. Gistermorgen telde de politie reeds vijftien gedupeerden. Van éér auto waren vier nieuwe banden doorge sneden. DUSSELDORP De vroegere Hon gaarse en Spaanse voetbal-international Ferenc Puskas, die in 1966 zijn actieve voetballoopbaan bij Real Madrid beëin digde en trainer werd bij de Amerikaan se „Golden Gate Gales" uit San Fran cisco, zal binnenkort naar Europa ko men om voetballers te contracteren, die in de Verenigde Staten willen spelen. MIAMI BEACH Voor een enthou siast meelevend publiek hebben de oud wereld-kampioenboksers in het zwaar gewicht Jack Dempsey en James Cor bett in Miami Beach een boeiend ge vecht geleverd, dat door Dempsey in de zevende ronde werd gewonnen toen Corbett, die door zijn immer correcte optreden binnen en buiten de touwen de erenaam „Gentleman Jim" ver wierf, knock out ging. De wedstrijd speelde zich af in een computer, waarin meer dan honderd Amerikaanse boksexperts hun kennis over zestien van de beste zwaarge wichten, die ooit in de ring hebben ge staan, middels ponskaarten hebben ge deponeerd. Men wil op deze manier uitvinden, wie de beste zwaargewicht bokser aller tijden was. s Toen het „Helpers weg, eerste ron de" klonk en het gevecht tussen Demp sey en Corbett aanving, bevatte het rekentuig niet minder dan ruim 10.000 gegevens over onder meer snelheid, punch, uithoudingsvermogen, ringtech- niek, incasseringsvermogen, mentale instelling en vechtlust van alle „deel nemende" boksers. De „gevechten" worden in de loop van de week voortgezet en ondervin den in de Verenigde Staten een onge dachte belangstelling. ZANDVOORT Jan van Katwyk is dinsdagmiddag op het circuit van Zand- voort militair wielerkampioen op de weg geworden. De renner uit Oploo Leunis; 3. Buckakcki; 4. Van der Kruys en 5. Van Steenis, allen in dezelfde tyd als de winnaar. De fota toont het pelo ton in volle actie. AMSTERDAM Opgewekt lachend meldde de zwierige coach der Oost duitsers, Karoly Soos 58 jaar, aristocratisch aandoend, grijs kapsel, 'n mond vol gouden tanden zich gisteravond tegen half acht in het Olympisch Sta dion. Kort en bondig gaf hij zijn opdracht aan een assistent-trainer, die de spe lers vervolgens naar de richtlijnen van zijn chef een uurtje onderhanden nam. Karoly Soos, Hongaar van geboorte, liet ons vervolgens weten, dat het einde van zijn coachschap bij de Oostduitsers in zicht is. Aan het einde van dit jaar of in de zomer van 1968 zal hij terugkeren naar Hongarije, waar hij na zeven jaar werken in Oost-Duitsland hoogstwaarschijnlijk llofski zal opvolgen als coach van het Hongaarse elftal. Enige onrust met het oog op de in terland die vanavond onder de schijn werpers van het Olympisch Stadion wordt gespeeld, geeft hem de weten schap dat menige speler in zijn ploeg wellicht meer denkt aan komende be kerwedstrijden van zijn club. Karoly Soos echter ging niet onder die gedach te gebukt. Na een korte training ver trok hij gisteravond met zijn spelers per bus naar Zandvoort, waar de Oost duitsers logeren. De tien vragen stelden wij aan Karoly Soos. Wat is uw mening over de in Leipzig gespeelde interland Oost-Duitsland Nederland? „Eerlijk gezegd hebben de Nederlan ders mij vooral in de eerste helft ver rast. Ik had het Nederlands elftal tevo ren drie maal gezien, maar wat een Mulder, Keizer en Nuninga deden was veel meer dan ik had verwacht. Het was dan ook zeker geen toeval, dat wij in de rust met 2-0 achter stonden. In de loop van de tweede helft werd Ne derland naar mijn idee niet zwakker, maar het leek alsof ons elftal vleugels kreeg, zoals dat wel meer gebeurt in de sport. Het was een psychologische kwestie". Wat vindt u van de kwaliteit van het Nederlandse voetbal? „Ik ken de Nederlanders al heel lang, dus ik meen te kunnen zeggen dat zij in de laatste twee jaar rijper zijn geworden. Individueel zijn zij op merkelijk hard vooruit gegaan. Voor die tijd speelden zij star en slordig voetbal". Wat denkt u van de komende wed strijd? „Ik heb mij afgevraagd, wat er zo allemaal in die wedstrijd kan gebeuren. Het wordt voor ons een zeer belangrijk duel, omdat wij ten slotte moeten win nen om nog een kans te maken als winnaar in onze groep te eindigen. Daar staat tegenover, dat Nederland zich volgens mij op zichzelf wil revan cheren, gezien de wat ongelukkige ne derlaag op 5 april in Leipzig. En dan is er nog iets, dat mij onrustig maakt: Menig speler uit mijn elftal moet straks met zijn club bekerwedstrijden spelen. Het is voor mij nog de vraag of zij zich voldoende concentreren op deze interland". Hoe staat het met de kwaliteit van de Oostduitse voetballers in het alge meen? strijden zijn wij bij elkaar gekomen in een groot sportcentrum in Kienbaüm, 31 km van Berlijn". Wat Is het verschil tussen het Oost duitse olympische elftal, dat onlangs in Maagdenburg met 22 gelijk speelde tegen Jong Oranje, en de ploeg, die straks in het veld komt ttegen het Ne derlandse team? „Het zijn twee heel verschillende elf tellen. U moet het zo zien: ons olym pisch elftal dient er een enkele keer toe om een voetballer te testen of hij wel licht rijp is voor het grote nationale elftal". Bestaat het team. dat straks tegen Nederland speelt, dan uit zg. staats- amateurs? „Met dat soort zaken bemoei ik mij niet. Ik kan mij overigens voorstellen, dat de spelers, die ik voor een inter land bij elkaar roep, in het dagelijks leven niet zoveel andere dingen doen dan voetballen. De clubs werken bij ons namelijk nog al zware programma's af". Heeft u uw blik al gericht op het ko mende wereldkampioenschap in 1970 te Mexico? „Dat zal niet mijn taak zijn. Per 31 december of 1 augustus van het vol gend jaar neem ik afscheid van het Oostduitse voetbal, na er zeven jaar als bondscoach te zijn opgetreden. Ik ga, mede om familieredenen, terug naar Hongarije, waar ik hoogstwaar schijnlijk coach wordt van 't Hongaar se elftal. Ik zal dan llofski opvolgen, die misschien trainer gaat worden van Vasas Boedapest." Hoeveel wedstrijden speelt het Oost duitse team per seizoen? „Dit seizoen worden het er negen en at vind ik meer dan genoeg. De spe lers worden toch al zo zwaar belast". Zult u straks, evenals in Leipzig, in 3-2-5-opstelling spelen of het 4-2-4-sys- teem uitvoeren? „Daar kan ik geen antwoord op ge ven. Niet omdat ik het geheim wil houden, maar omdat ik niet zo erg ge loof in systemen. Als het erop aan komt doen de spelers toch wat zij wil len en niet, wat de coach allemaal heeft uitgedacht. Eerlijk gezegd ben ik daar nog gelukkig mee ook. Als een speler tijdens een wedstrijd zijn eigen ideeën ontwikkelt, bewijst hij alleen maar dat hij een goed voetballer is". LONDEN Nitindra Roy (27) uit In dia heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd door in 10 uur 21 minuten van Engeland naar Frankrijk te zwemmen. Een poging het Kanaal zonder onder breking in beide richtingen te bedwin gen moest hij opgeven wegens borst pijn en kramp. Het vorige wereldrecord van 10 uur en 23 minuten werd in 1960 gevestigd door Helge Jensen, een in De nemarken geboren Canadese. LONDEN De Britse atletiekfedera- tie heeft dinsdag in Londen de Austra lische lange-afstandloper Ron Clarke de Harvey-beker toegekend. Deze beker wordt elk jaar uitgereikt aan de, vol gens Britse atletiekdeskundigen, beste atleet van het jaar. De Jackson-beker voor de meest op de voorgrond tredende Engelse atleet kwam voor een jaar in het bezit van de 22-jarige hordenloper John Sherwood. UTRECHT Voor de Nederlandse waterpoloploeg die zal deelnemen aan het toernooi om de „Coppa Jadran", dat van 17 tot en met 23 september in Split en Dubrovnik (Zuidslavië) zal wor den gehouden, zijn de volgende spelers aangewezen: Feike de Vries (Nept Amf), Hans Wouda (De Meeuwen) Hans van Om men (PSV), Hans Hoogelo (Nept Amf), Fred van Dorp (AZPC), Wim Hermsen (De Robben), Nico van der Voet (ZIAN) Lout Geutjes (Nept Amf), Bart Bon- gers (ESCA) Tommy Schmidt (De Meeu wen) en Joop Schmidt (De Meeuwen). De ploeg staat onder leiding van de heren Ger Jansen en Ruud van Regge- len. BRUSSEL De Nederlander Nox Opdenoordt heeft dinsdagavond het Ne derlandse record op de 3000 meter van 8.07.8 op 8.07.6 gebracht. ADVERTENTIE In het Olympisch stadion oefenden de spelers van het Oostduitse elftal gis teravond nog een uurtje als laatste voor bereiding op de wedstrijd van vanavond. Körner, Frenzel en Vogel, drie Oost duitse voorhoedespelers, na hun aan komst in ons land. Körner, die in Boe dapest wel van de partij was, speelt van avond niet. Hij wordt vervangen door Irmscher. Puskas gaat eerst naar Dusseldorp om daar Hongaren, die in de Duitse, Belgi sche en Nederlandse competitie voetbal len, en veelbelovende amateurs uit de ze landen een test af te nemen. Daarna wil hij naar Madrid om een trainings kamp in te richten voor de door hem geselecteerde voetballers. Met de beste spelers uit dit kamp gaat hij begin 1968 naar de Verenigde Staten om ze verder „klaar te stomen" voor de competitie, die in maart 1969 begint. s

De Vallei | 1967 | | pagina 11