Veenendaals dagblad P.y.d.A. neigt naar D'66 en christen-radicalen Luxemburgse groothertog en gemalin „op buurvisite" Buiten WIJ lifi MAHARADJA EN ZIJN ECHTGENOTE Populariteit van Romney gedaald V.S. zien af van behandeling Viëtnam in Veiligheidsraad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brede linkse partij concentratie en nieuw kiesstelsel voorgesteld Najaarsbeurs succesvol: buitenlandse orders genoeg Na sigaretten- roof zitten vier helers in arrest inde Monument voor Loemoemba Wetsontwerp op komst tegen luchtvervuiling Ex-predikant wordt priester Scandinavisch protest tegen Griekenland Zelfde weer Meer kooplust BEVREDIGEND Hoognoordelijk NIET JUIST W oomvagen bewoner doodgeschopt CONGRES Grafschendfer Weer bezig in Leusden Republikeins kandidaat ONERVAREN ROCKEEELLER Toch iveer gevechten in Sikkim Schoenfabriek dicht 94 man op straat KOMPLOT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce# „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 13 SEPTEMBER I967 4le JAARGANG UTRECHT - Het Nederlandse be drijfsleven ziet de naaste toekomst met optimisme tegemoet. De resultaten van de gisteren gesloten Utrechtse najaars beurs hebben dat opnieuw bevestigd. Drs. J. H. D. van der Kwast, alge meen directeur van de Jaarbeurs, zei gisteravond: Het bezoek, en zeker het aantal orders, hebben de verwachtin gen verre overtroffen, vooral gezien de ietwat magere resultaten van de bui tenlandse beurzen. Speciaal het buiten land was in Utrecht kooplustig. Ruim zestig procent van de deelne mers aan de najaarsbeurs heeft goe de tot uitstekende zaken gedaan. De helft heeft een gelijk of aanmerkelijk beter resultaat behaald dan de vorige najaarsbeurs. Al in maart tijdens de voorjaars- beurs, waar de kapitaalgoederen over heersen, heerste een optimistische stemming. De najaarsbeurs, die zich vooral op verbruiksgoederen richt, be vestigde dit dus. Driekwart van de handel in koffers en lederwaren noemde het resultaat van de beurs goed tot uitstekend. Bij de mensen in goud, zilver en uurwer ken was meer dan de helft verguld met de orders. Ook bij de vakbeurs verlichting was 75 procent van de deel nemers in zijn nopjes. Op de vakbeurs reclame, die dit jaar voor het eerst in Europa is ge houden, was 85 procent van de deelne mers van plan ook volgend jaar terug te komen. Zowel het aantal bezoekers als de kwaliteit achtten zij bevredi gend. Volgens drs. Van der Kwast heeft de middenstand blijk gegeven van durf bij het doen van aankopen. Dit duidt er volgens hem op dat de neer gaande lijn in het economisch leven duidelijk is omgebogen. De directie van de beurs gaat nu na of de deelnemers de voorkeur geven aan een verkorting van de beurs, die thans acht dagen duurt. Niet duidelijk is of de beurs tot zes of wel tot zeven dagen zal worden bekort. De deelne mers zelf zullen dit moeten beslissen. KINSJASA In tegenwoordigheid van alle staatshoofden die aan de top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid deelnemen, heeft president Moboetoe van Kongo in Kins- jasa de eerste steen gelegd voor een monument ter nagedachtenis van Pa trice Loemoemba, de eerste premier van Kongo die op 18 januari 1961 te Loemoembasji in Katanga werd ver moord. Teerst verschijnen de kleine donkere Rotganzen op onze schorren, wadden en slikken; dat kan al in de loop van september wezen en wie dan deze verlaten oorden van Zeeland en de noordelijke provincies bezoekt, vindt er de „ringelgans" in kleine en grotere troepen, azend op allerlei gra zigheid vooral zeegras en -kraal maar ook schelpdieren, slakken, kreeftjes enz. niet versmadend. Het kan wel tegen december lopen, eer ze gezelschap krijgen van soortgenoten uit het verre arctische gebied (Noord- Amerika, Eurazië en nog wel verder op). Dit zijn Brandganzen, even eens donker van uiterlijk, maar met een roomkleurige snuit en een scherp contrasterende blanke onderzijde. Ze pleisteren o.a. in de Lauwerszee met omgeving en de Zeeuwse wateren; des te strenger de winter, des te groter aantal. Niet zelden loopt dit in de dui zenden. Lang heeft men bij zulke in grote eenzaamheid wonende ganzen in het onzekere verkeerd omtrent broed- en nestelgewoonten, eieren, op voeding der kuikens enz. Eeuwenlang geloofde men het verhaal van Willem Barentsz uit de „Overwintering op Nova Zembla". Hij was op minder dan tien graden de pool genaderd en zette juist op de langste dag van het jaar 1596 voet aan wal, dat voor Groenland gehouden werd, doch dat later de naam Spitsbergen kreeg. Hier vonden ze een broedkolonie van gan zen, waarover lang een vreemd bij geloof heerste en dat waard is er een apart „Buitentje" aan te wijden. 13-9- 67 A. B, WIGMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid wil een brede linkse partijconcen tratie en een nieuw kiesstelsel. Om dat te bereiken maakt zij een diepe buiging naar D '66 en de christen-radicalen. De eerste reacties op het socialistische vernieuwingsplan kwamen gisteravond van de radicale KVP'er mr. E. M. Jurgens, de christelijk-historische radicaal B. Buddingh en het pacifistische Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek. Mr. Jurgens zei: „De plannen tot concentratie, waarover de P.v.d.A. spreekt, een gezamenlijke kandidaten lijst en een lijst van toekomstige minis ters, tonen opvallende overeenkomst met de wensen, die wij al op 11 mei hebben uiteengezet. Ik zou liever niet van concentraties spreken, omdat die te veel met het links-zijn worden vereen zelvigd. Ik zou het liever hebben over samenwerkingsverbanden". De heer Buddingh: „In grote trek- kan ik het met de belangrijkste punten van het rapport eens zijn. Ik ben ook voor het afschaffen van de opkomst plicht, een ouderwets gegeven". Dr. Van der Lek: „Het tot stand brengen van concentraties wat ons aangaat een linkse concentratie of DEN HAAG Binnenkort zal een wetsontwerp met maatregelen tegeif vuile lucht bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Minster Schut (Volks vesting en Ruimtelijke Ordening) deel de dit gistermiddag mee tijdens de openbare commissievergadering over de ruimtelijke ordening. De commissie sprak tijdens de voort gezette behandeling v3n .de, nota over de financiële gevolgen van het orde ningsbeleid. Verscheidene commissiele den betreurden het, dat de nota op dit belangrijke punt zo vaag is. Minister Witteveen (Financiën) kon er ook wei nig zinnigs over zeggen, te minder om dat precies over een week de miljoen- nota wordt ingediend. De minister weet ook niet hoever de regering straks financieel zal kunnen springen. Er zijn verscheidene departe menten aan het werk gezet om concre te plannen uit te werken. „Zolang we die meerjarenplannen niet hebben, kan de regering weinig zeggen", aldus mi nister Witteveen. In de miljoenennota wordt echter wel het een en ander aan gekondigd. De verzuchting van de mi nister: „Het zal u allemaal wel duide lijk zijn", werd een complete lacher. De commissie begreep het wel; ze nam minister Witteveen niets kwalijk. ROLDE In een café te Rolde is gisteravond de 32-jarige woonwagenbe woner M. Wolters tijdens een vecht partij gedood. Volgens de politie is de man letterlijk doodgeschopt. Twee familieleden van het slachtoffer, resp. 35 en 33 jaar, zijn aangehouden. De ruzie, die al geruime tijd bestaat onder de uitgebreide familie Wolters, waarvan de ene tak in het woonwagen kamp in Hoogeveen woont, terwijl de andere helft onderdak vindt in het kamp te Assen, laaide gisteren na een bezoek aan de Kermis in Rolde in een café aldaar hoog op. Volgens de poli tie was er tevoren een grote hoeveel heid alcohol genuttigd. Toen de politie in de grote cafézaal waar ongeveer 80 mensen zaten, arri veerde, trof zij „een grote vechtende menigte" aan. De woonwagenbewoner M. Wolters lag op de grond. Volgens de lezing van de politie gingen om-| standers door de man te trappen en te schoppen. Hij is ter plaatse overleden. ïmmxw5 stembusakkoorden vind ik niet zo'n gekke gedachte. Of wij zullen meedoen hangt af van de inhoud van een stem busakkoord. Aanwijzing van een toe komstige premier voor de verkiezingen vinden wij geen juiste zaak. Met de evenredige vertegenwoordiging ben ik tot nu toe gelukkig". Een van de belangrijkste christende mocraten uit de A. R. Partij, dr. B. de Gaay Fortman: „Ook wij zijn voorstan ders van coalitievorming voor de ver kiezingen. Daarbij willen we dan niet het woord links gebruiken. Links is on handig. Links geeft niet aan welke ge zindheid je tegenover je hebt. Wij hou den het op radicaal-vooruitstrevend. Over een nieuw kiesstelsel hebben we nog geen uitgesproken mening". De Partij van de Arbeid heeft haar vernieuwingsplannen neergelegd in een rapport („Een stem die telt"), uitge bracht door een commissie onder lei ding van fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl. De partij zal zich er eind no vember op haar congres in Amsterdam over moeten uitspreken. Het rapport bevat een aantal voor stellen: 1. Voorafgaande aan de verkiezingen moeten er concentraties of stembusak koorden tot stand komen om een duide lijke keuze inzake het te voeren rege- rings beleid mogelijk te maken en om de positie van het parlement te ver sterken. 2. Zo'n concentratie zal zijn gericht op het behalen van een regeringsmeer derheid op grond van een gemeen schappelijk verkiezingsprogram, een ge zamenlijke kandidatenlijst en een lijst van toekomstige ministers. Eventueel zal de kiezer ook de toekomstige pre mier moeten aanwijzen. 3. Een nieuw kiesstelsel moet dit mo gelijk maken, hetzij volgens het sys teem van districtenstemmingen, dan wel met evenredige vertegenwoordi ging. De minister-president moet recht streeks worden gekozen uit een voor dracht van twee kandidaten. 4. De opkomstplicht moet worden af geschaft. 5. Ministers en staatssecretarissen blijven lid van het parlement. 6. De Eeerste Kamer moet verdwij nen, de Tweede Kamer zal met 225 le den de ingediende wetsvoorstellen in twee lezingen gaan behandelen. Men zie verder elders in deze editie. 9 Talrijke burgerlijke autoriteiten na men gisteren in Veenendaal afscheid van het B.B.-districtshoofd de heer Wil mink, die op eigen verzoek met vervroegd pensioen gaat. 9 Het personeel van de nertsfarm Re- nard n.v. te Eist heeft gisteren een ontslagaanzegging thuis gestuurd gekre gen. „Het bedrijf is onrendabel", zegt de eigenaar, maar het personeel weet te vertellen dat het bedrijf nog nooit zo goed floreerde als in het afgelopen jaar. 9 In Scherpenzeel wordt nog deze maand de eerste spade in de grond gezet voor het bouwrijp maken van het bestemmingsplan „Wittenberg". De n.y. Coördinatiebouw wil namelijk spoedig starten met de bouw van 32 woningen. 9 Een flink aantal adspirant studenten van de T.H. uit Delft bevond zich gis teren en eergisteren in de Gelderse Val- lei om in het kader van hun ontgroening een serie merkwaardige opdrachten te vervullen. NIJMEGEN Prof. dr. H. v.d. Lin de, hoogleraar aan de faculteit der godsgeleerdheid van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, die in 1960 zijn ambt van predikant der Hervormde Kerk neerlegde en tot de R.K.-kerk toe trad, zal met goedvinden van de H. Stoel door mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, tot priester worden gewijd. De priesterwijding zal plaats hebben op 16 december in de Boskapel van de paters Augustijnen te Nijmegen. Het is voor de tweede maal in Nederland, dat een gehuwde dominee, die tot de R.K.-kerk is overgegaan, tot priester wordt gewijd. Eerder is dit gebeurd met ds. Loos uit Zwolle. In het buitenland, met name in Duits land, kent men ook ^enkele gehuwde priesters, die vroeger aty i ;$cl^agers wa ren in de Evangelische UTRECHT Een onbekende heeft gisternacht op de begraafplaats „Rust hof" in Leusden danig huisgehouden. Een opzichter van Gemeentewerken trof 's ochtends ongeveer 60 bescha digde en van opschriften voorziene gra ven aan. Het is de tweede maal dit jaar, dat een grafschender op deze be graafplaats vernielingen aanrichtte: ook in de nacht van 13 op 14 april werden grafstenen beschadigd en be klad. Groothertog Jan en groothertogin Joséphine-Charlotte van Luxem burg zijn enkele dagen in ons land voor een officieel bezoek, dat met het oog op de nauwe betrekkingen tussen beide vorstenhuizen en landen minder formeel ook als een gezel lige burenvïsite mag worden gezien. Deze foto toont koningin Juliana en haar gasten op het balkon van het paleis op de Dam in de hoofdstad. Elders in dit nummer leest u meer over het bezoek van het vorstelijk paar uit het kleinste der drie Bene- luxlanden. KOPENHAGEN Noorwegen, De nemarken en Zweden hebben gisteren officieel ingestemd met de indiening van een gezamenlijke Scandinavische klacht bij de Europese commissie voor de rechten van de mens tegen het mi litaire bewind in Griekenland. De Scandinavische klacht zal naar wordt verwacht, omstreeks de 20ste september in Straatsburg worden inge diend. De Deense premier en minister van Buitenlandse Zaken, Jens Otto Krag, zei dat het waarschijnlijk wordt geacht dat Nederland en België zich hierbij aansluiten. De ministeries van Buitenlandse Zaken van de twee lan den zullen nadere inlichtingen over het initiatief ontvangen. WASHINGTON De populariteit van gouverneur George Romney van Michigan, een van de kanshebbers op de Republikeinse presidentskandida tuur volgend jaar, is dalende, zo blijkt uit een opinie-onderzoek van het bu reau Louis Harris. Romney, die een half jaar geleden in de „polls" met 54 tegen 46 procent voorlag op president Johnson de vermoedelijke Democratische presi dentskandidaat in '1960.beeft volgens de laatste peiling nog\ maar de steun van 48 pet. van de ondervraagden, te gen 52 procent voor Johnson. Ook is het aantal ondervraagden dat Romney besluiteloosheid in belangrijke aangelegenheden verwijt, verdubbeld en het aantal dat hem voor onervaren in de buitenlandse politiek houdt, ge stegen. Wel is het merendeel van de ondervraagden het eens met zijn beleid inzake de rassenonlusten in Detroit. Vorige week ontlokte Romney een storm van kritiek door te verklaren dat hy in 1965 tijdens een bezoek aan Sai gon door de Amerikaanse autoriteiten aan een „hersenspoeling" over de Vietnamese oorlog was onderworpen en een verkeerd beeld van het Ameri kaanse standpunt had gekregen. Gouverneur Spiro Agnew van Mary land, een liberale Republikein, heeft gisteren op een conferentie van gou verneurs van de zuidelijke staten in Asheville (Nd-Carolina) verklaard dat de Republikeinen de beste kans in de komende presidentsverkiezingen ma ken met Lincol Rockefeller als presi dentskandidaat en Ronald Reagan als kandidaat voor het vice-presidentschap. Rockefeller, gouverneur van New York, is een liberaal. Reagan, de gouverneur van Californië, een conservatief. Roc kefeller heeft herhaaldelijk verklaard dat hij zichzelf niet kandidaat zal stel len, maar de kandidatuur var. Romney zal steunen. NEW DELHI Indiase en Chinese patrouilles zyn vanochtend weer even slaags geweest aan de Indiase kant van de grens tussen Sikkim en Tibet by de pas van Nathoela. Dit heeft het ministe rie van Defensie in New Delhi bekend gemaakt. Aan het gevecht was een ar tillerie- en mortierbeschieting van de kant van de Chinezen voorafgegaan. Twee uur na het tydstip, dat India had voorgesteld voor het ingaan van een bestand, duurde het vuren op be perkte schaal nog voort 9 Maharadja Palden Thondoep Nan- gyal van Sikkim en zijn Amerikaan se echtgenote Hope Cook tijdens de ontvangst door de Indiase premier me vrouw Indira Gandhi (midden). Som mige politieke waarnemers hebben de recente gevechten in Sikkim tussen In dia en China in verband gebracht met dit bezoek, dat inmiddels is geëindigd. NIJMEGEN Robinson schoenfa brieken gaat de produktie in Valkens- waard stopzetten. Aan 94 werknemers is ontslag aangezegd. Oorzaak is de stagnerende afzet op de binnenlandse markt. De produktie van Valkenswaard zal worden overgebracht naar de twee andere bedrijven van de maatschappij in Nijmegen en Groesbeek. Volgens de directie is het met de werkgelegenheid in Valkenswaard niet zo slecht gesteld. De vraag naar perso neel zou het aanbod overtreffen. NEW YORK De Verenigde Staten schijnen er voor het ogenblik van te hebben afgezien, de kwestie-Viëtnam weer aan de orde te stellen in de Veiligheidsraad, zo is men in welin gelichte kringen te New York van oordeel. Het is een publiek geheim dat de Ame rikaanse regering graag zou zien dat de Veiligheidsraad een debat houdt over de wijze, waarop een nieuwe Geneefse conferentie over Zuidoost- Azië kan worden georganiseerd. De kwestie-Viëtnam staat al sinds fe bruari 1966 op de agenda van de Veiligheidsraad. Toen wist Amerika de negen van de 15 stemmen te krij gen welke hiervoor nodig waren, aan gezien het recht van veto niet van toepassing is op procedurekwesties. Wanneer Washington er nu weer in zou slagen de steun van negen leden te krijgen voor een bespreking van het Viëtnamese conflict in de raad, zou dit een groot psychologisch succes voor de Amerikanen zijn, ook al zou ongetwijfeld de Sovjet-Unie haar veto uitspreken over een door Amerika ge wenste resolutie. In dat geval zou de regering in Washington kunnen zeg gen, dat haar streven naar een vreedzame regeling van "het conflict door het communistische kamp was getorpedeerd. De Amerikaanse delegatie bij de VN zou echter hebben gemerkt, dat bij het zoeken van de vereiste steun be- naalde eepolste afvaardigingen niet bereid zijn het Amerikaanse initiatief te steunen als de bombardementen op Noord-Viëtnam niet onvoorwaardelijk worden gestaakt. Minister van Bui tenlandse Zaken Rusk heeft op zijn persconferentie van 8 september nog verklaard, dat er van dit laatste geen sprake kan zijn. Onder deze omstandigheden zouden de VS hebben besloten voorlopig er van af te zien, de kwestie-Viëtnam weer in de Veiligheidsraad aan de orde te stellen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een bericht te gengesproken volgens welk de Ver. a Staten en Noord-Viëtnam in de Tsjechische stad Bratislava bespre kingen op laag niveau zijn begonnen. (Van onze correspondent) BREDA De Justitie heeft een spoor te pakken in de opzienbarende sigarettendiefstallen van de vorige maand in Zundert en Bergen op Zoom. Vier helers zitten in arrest: drie uit Etten, Helvoirt en Tilburg in Breda, de vierde uit Culemborg in Utrecht. In Zundert had de buit bijna acht miljoen sigaretten bedragen. Ze waren in de nacht van 16 op 17 augustus ge stolen uit een geparkeerde vrachtauto, die op weg was van Luxemburg naar Scheveningen. De Belgische chauffeur van de vrachtauto overnachtte in een hotel. Twee weken later - op de avond van 31 augustus - werden in Bergen op Zoom uit een magazijn van een groot handel bijna een miljoen sigaretten ge stolen. Omdat bijna alle pakjes waren gebanderolleerd had de politie het niet gemakkelijk bij haar onderzoek. Nu ze vier helpers in handen heeft, bij wie duizenden pakjes sigaretten in beslag zijn genomen, is de zaak anders komen te liggen. „We hebben nu een houvast", aldus de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. C. H. Louët Feisser. Volgens hem is de mogelijkheid niet uitgesloten dat men hier te doen heeft met een complot van smokkelaars die naar nieuwe middelen zoeken om de niet meer zo lucratieve botersmokkel te vervangen door sigarettendiefstallen. „Tot elke prijs willen wij voorko men", aldus de officier, „dat we deze winter herhaaldelijk zullen worden ge confronteerd met dit soort diefstallen". (Van onze weerkundige medewerker) |7en langgerekte gordel van hogs luchtdruk strekt zich uit van het oceaangehied ten noorden van de Azo- ren via de <Brit.se eilanden en de Noordzee tot boven Zuid-Scandinavië. Langs de noordflank ervan trekken depressies langs de oostzijde van het Groenlandse plateau naar de pool streken. Aan de zuidzijde wordt het hoge- drukgebied geflankeerd door een de pressie, die zich van Frankrijk naar het Middellandse Zeegebied uitstrekt en in haar omgeving plaatselijk regen veroorzaakt. Met de oostelijke win den, die door deze luchtdrukverdeling boven onze omgeving waaien, heeft een gebied met veel bewolking en wat regen zich van Duitsland naar Neder land verplaatst. Dit trekt nu over de zuidelijke provincies weg. Daarna vol gen opklaringen, maar boven Polen komt een volgende storing voor, die zich eveneens naar West-Europa zal verplaatsen. In het huidige weertype komt dan ook weinig verandering. Naast opkla ringen worden wolkenvelden ver wacht, met hier en daar enige regen, terwijl zich in de nacht opnieuw plaat selijk mist kan vormen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1