Politie vond spoor van twee mannen Marathon Arts in zijn slaapkamer beroofd Y ernieuwingsrapport van de P.v.d.A. Intocht in A msterdam Aardig bezoek uit Luxemburg A zijn ze nog zo jong Intensieve jacht op moordenaars van welgestelde Brabantse weduwe Ook P.S.P. w ilde zitting in staatscommissie menko lëilenka Dievenwagen deed naam al eer aan Groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte in ons land III! Illlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN In scheepsbouw gaat het beter Beschuldigingen Vreemde rechten GOEDGEKEURD HANDDOEK TAS WAS LEEG NOG MEER TIPS PAS WEER VRIJ ADRES GEVRAAGD Agenten vonden op feestje hasjiesj GEKOSTUMEERDE ROVER J/V ACTIE NIET BANG GEEN KEUZE Ontsnapte pyromaan meldt zich weer ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in defies, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. De kleintjes geven de voorkeur aan VEEL PLEZIER WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) BERGHEM Op vele plaatsen in ons land is het politie-apparaat in alarm toestand, sinds de politie het spoor heeft gevonden van twee mannen, die maan dagavond zijn gezien bij het wat afgelegen huisje aan de Vossenbosstraat te te Berghem bij Oss, waar die avond tussen half acht en acht uur de 62-jarige weduwe Catharina Gijsbers-Ploegmakers op afschuwelijke wijze werd ver moord Wij berichtten daarover gisteren reeds. Bij deze roofmoord viel de daders een bedrag van tussen, de dertigduizend en veertigduizend gulden in handen, dat uit de linnenkast op de slaapkamer was gestolen. De politie meent de da ders dicht op de hielen te zitten. De negentienjarige zoon Tonnie van de vermoorde weduwe ontdekte zelf het misdrijf. Even na acht uur maan dagavond vond hij zijn moeder ver moord. in Üe gang. Tonnie was maandag voor de militai re dienst gekeurd. Om half acht des avonds was hij de deur uitgegaan om in de buurt wonende familieleden te vertellen dat hij was goedgekeurd. Om ongeveer tien minuten over acht kwam hij weer thuis. Omdat het de gewoonte van zijn moeder was de deur af te slui ten, zodra zij alleen thuis was, verbaas de het hem, dat hij op zijn bellen geen gehoor kreeg. Juist toén hij weer naar zijn auto wil de lopen om bij familie te vragen of zijn moeder daar intussen was heenge gaan, riep een buurman hem toe, dat hij er beter aan deed zijn fiets, die ach ter het huis stond, in de schuur te zet ten. De buurman had twee vreemde mannen op het achtererf gezien, die over een smal pad langs de spoorbaan waren weggelopen. Op dat moment zag de jongen de achterdeur openstaan. Hij liep naar binnen en vond zijn moeder in de gang liggen, achter de voordeur. Er lag een handdoek over haar gezicht Toen hij die optilde meende hij te zien, dat zijn moeder juist overleed. Het politieon derzoek en de sectie van dr. J. Zelden- rust hebben uitgewezen, dat de vrouw was gewurgd. De handdoek was als een prop in haar mond geduwd. Een van de twee mannen, die de politie zoekt: de blonde J. H. E., die spreekt met een Brabants accent. AMSTERDAM Na D'66 en de Boe renpartij heeft nu ook de P.S.P. be zwaren geuit tegen de samenstelling van de Staatscommissie voor de herzie ning van Grondwet en Kieswet. In een brief aan minister Beernink (Binnen landse Zaken) zegt het bestuur van de P.S.P. het „onbegrijpelijk" te vinden dat „links Nederland" bij de samen stelling van de commissie is gene geerd. In de brief wijst het bestuur op het republikeinse standpunt en de opvat tingen over economische democratie van de P.S.P. Het bestuur hoopt dat alsnog een deskundige van het linkse deel van ons volk in de commissie, wordt benoemd. De commissie wordt morgen in de Haagse Trèves-zaal geïn stalleerd door premier De Jong. ADVERTENTIE Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. Voorts is vastgesteld, dat de roof moordenaar de op de grond liggende vrouw met schoppen en trappen ernstig had verwond. Zij had enkele hoofdwon den. Haar borstkas was ingetrapt, waardoor verscheidene ribben waren gebroken. Op de bovenverdieping van het huis waren twee slaapkamers over hoop gehaald. De matrassen waren opengesneden, het beddegoed op de grond gegooid. Een kast was openge broken, waaruit ook alles in het rond was gesmeten. In deze linnenkast heeft de roofmoor denaar de tas gevonden, waarin me vrouw Gijsbers haar geld bewaarde. De tas was leeg en lag eveneens op de vloer. Hoewel mevrouw Gijsbers ook tegenover haar kinderen buitengewoon geheimzinnig deed over haar bezit, wis ten zij toch dat hun moeder altijd een bedrag van ettelijke tienduizenden gul dens in haar tas had. De vrouw wilde van geen spaarbank weten. Als zij uitging had zij altijd de tas met haar kapitaal bij zich. Zodra zij thuiskwam verborg zij de geldtas in de linnenkast. Soms deed zij betalingen uit die welgevulde tas. De politie is er van overtuigd dat de overvaller van mevrouw Gijsbers nauwkeurig wist dat de vrouw altijd veel geld bij zich had. Een van de twee mannen, die beant woorden aan de signalementen die door verscheidene mensen zijn opgege ven, kan dit ook hebben geweten. Deze tweemannen zijn niet alleen gezien bij het huis, waar de moord ge pleegd werd. Later op de avond zijn zij ook samen gezien op een andere plaats. Daarna kreeg de politie nog enkele tips, waaruit werd geconcludeerd, dat men dezelfde mannen op het spoor was. In Oss hadden zij vanuit een café een taxi gebeld waarmee zij zich naar Eindhoven hadden laten brengen. Deze mededeling was voor de politie van Eindhoven reden genoeg om in de nacht van maandag op dinsdag de hele binnenstad af te sluiten. Ondanks een nauwkeurig onderzoek door tal van politiemensen zijn de twee gezochten niet gevonden. De twee man nen, die de politie thans zoekt, zijn 26 en 29 jaar oud. De 26-jarige is afkom stig uit Oss, maar zwerft sinds enige tijd. Hij is 1,65 meter lang en heeft een fors postuur, een donkerbruin gezicht en donkerblond achterovergekamd haar. Hij spreekt met een accent. De andere man is J. H. E., zonder vaste woon- of verblijfplaats. De laat ste tijd vertoefde hij vaak in Zuid-Lim burg in de buurt van Maastricht Hij spreekt met een goed hoorbaar Bra bants accent. Hij is 1,75 meter lang en heeft een tenger postuur en waarschijn lijk donkerblond haar. Hij heeft een op vallend kuiltje in de kin en een gebogen neus. Voor beiden is aan alle politie-instan- ties en grenskantoren de opsporing en aanhouding verzocht. Beide gezochten zijn vaker veroordeeld. E. ook al eens voor geweldpleging. Beidei. zijn sinds eind juli na een gevangenisstraf te heb ben uitgezeten weer op vrije voeten. Mevrouw Gijsbers zou vandaag 64 jaar zijn geworden. Haar man die aan nemer in Berchem was, overleed vijf jaar geleden. Sinds haar weduwschap leefde mevrouw Gijsbers nogal terugge trokken. Behalve met haar kinderen en hun gezinnen, had zij maar met enkele mensen in het dorp omgang. Vooral de laatste tijd was de vrouw nogal bang als zij alleen thuis was. Vlak in de buurt zijn de laatste weken enkele in braken en diefstallen gepleegd. Enkele omwonenden hebben de poli tie meegedeeld, dat een vreemde man en vrouw vorige week, in een donker grijze auto van oud model, naar het adres van mevrouw Gijsbers hadden gevraagd. Deze auto was op een don ker stukje blijven stilstaan in de vrij smalle Vossenbosstraat, die op dat ge deelte meer lijkt op een landweg met aan weerszijden hoge heggen. Op twee adressen was naar het adres van me vrouw Gijsbers gevraagd. Dt man was in de auto blijven zitten. De politie on derzoekt thans of het signalement van deze man overeenkomt met dat van een der twee gezochten, op wie de politie thans jaagt. AMSTERDAM De directeur van het Amsterdamse gemeentevervoerbe drijf, de heer W. Bema zit het aller minst lekker dat de conducteurloze tram die sinds maandag op lijn 27 rijdt, de naam De dievenwagen heeft gekregen. Hij vindt het geen manier van doen tegenover de mensen die van deze tram gebruik maken. Om het beestje aan een naam te helpen was een prijsvraag uitgeschre ven. Een jury die bestond uit Simon Carmiggelt, Marijke Hoving en Nico Polak, wees onafhankelijk, en zonder de heer Bema er in te kennen de naam De dievenwagen als de beste uit meer dan twintigduizend inzendin gen. Van de tram mogen alleen men sen gebruik maken met een geldig plaatsbewijs. Wie een ritje probeert te stelen", loopt de kans dat hij een boete van f 1,50 moet betalen. Het geen al een aantal malen bij de vrij intensieve controle is gebeurd. De buurvrouwen van het slacht offer groepten samen om het lu gubere nieuws te bespreken. UTRECHT De politie in Utrecht heeft tegen een viertal Inwoners van Utrecht wegens het overtreden van de Orlumwet proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond kwam de 30-jarige J. uit Utrecht in ernstig verdoofde toe stand het politiebureau Tolsteeg bin nen. Hij vertelde dat hij van een feest je kwam, waar hij een sigaret had ge rookt, die hasjiesj bleek te bevatten. De politie ging een kijkje nemen in het bewuste pand, met als resultaat, dat de 24-jarige P., de 29-jarige V., de 33- jarige J. en de 23-jarige mej. H. wer den aangehouden. De politie trof in het huis nog een kleine hoeveelheid Ha sjiesj aan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER „Het eerste wat ik dacht, was: Dit is een grap. Maar toen ik dat mes boven mijn hoofd zag was ik wel genezen. Je krijgt er de pé in, maar uiteindelijk heb ik die man toch maar zijn zin gegeven. Jawel in de portefeuille zat een bedrag van duizend gulden". Dit vertelde gistermiddag de 52-jari- ge huisarts J. F. W. Verheul uit 't Zand, een klein dorpje ten zuiden van Den Helder. Gisternacht had het echt paar Verheul in de slaapkamer plotse ling oog in oog gestaan met een roof overvaller, een jongeman van een jaar of twintig, die aan de achterzijde het huis van de familie Verheul was bin nengedrongen door een raampje te for ceren. Een jongeman met fantasie overi gens, want, zo vertelde mevrouw Ver heul ons gistermiddag, „toen ik hem in de slaapkamer zag staan, had hij mijn groene hoedje op zijn hoofd en voor zijn gezicht had hij een damessjaal, bok van de kapstok gepakt". In de rechterhand van de overvaller herkende de nog slaperige dokter Ver heul onmiddellijk het broodmes, dat de man uit de keuken had gepakt. Dokter Verheul: „Ja door dat da meshoedje en zo dacht ik in eerste in stantie dat het een grap was. Een vreemd gezicht midden in de nacht een man in je slaapkamer met het hoedje van je vrouw op zijn hoofd". Dokter Verheul is niet bang geweest. „Maar wat kun je anders doen tegen over een man met een mes in zijn han den. Ik heb hem mijn portefeuille ge geven met die duizend gulden erin. Kort daarvoor had hij met ons eigen broodmes de telefoonlijn op de slaap kamer doorgesneden". Toen de rover zich uit de voeten had gemaakt heeft dokter Verheul eerst het raam opengemaakt en om hulp geroe pen. Niemand hoorde hem. „Tenslot te", aldus dokter Verheul, „heb ik de slaapkamerdeur, die de rover op slot had gedaan, maar geramd. Ik heb toen direct mijn jachtgeweer geladen en ben de tuin in gerend. De dader was toen echter al verdwenen". Vervolg vb pag. i DEN HAAG Verbetering van ons democratisch systeem dient, volgens het vernieuwingsrapport van de PvdA in de eerste plaats de kiezer een grote re inspraak op de regeringsvorming te verzekeren. De bestaande partijverhou dingen werken een verdoezeling van de wezenlijke tegenstellingen in de hand. Er moet een „vitale" machtenscheiding tot stand komen binnen het parlement tussen de regeringsmeerderheid en de oppositie. Een toereikende controle op het regeringsbeleid is slechts in goede handen bij een sterke oppositie, die bij de verkiezingen kan optreden als een reëel alternatief voor de zittende rege ring. De verkiezingen moeten niet gaan om een „zuivere registrering van poli tieke overtuigingen in al hun schake ringen", maar om een duidelijke meer derheidsvorming. Verder moet zowel in de politiek als in het bestuursappa raat openbaarheid regel worden. De politieke besluitvorming dient te wor den gekenmerkt door volledige open heid. Het rapport ziet blijkbaar als Ideaal het tot stand brengen van twee politie ke concentraties. Het kiesstelsel moet dit bevorderen. De commissie-Den Uyl maakt echter zelf geen keuze tussen de drie systemen die aan het partij congres worden voorgelegd. Het gaat dan om een districtenstelsel, zoals het in Frankrijk bestaat, waarbij de kandi daat in een district de absolute meer derheid moet zien te verwerven, even tueel met herstemmingen, het Austra lische districtenstelsel, dat de kiezer de kandidaten laat nummeren in de volgorde die hij wenst en tenslotte het systeem van de Groningse hoogleraar prof. dr. Daudt, met behoud van de evenredige vertegenwoordiging zoals wij die nu kennen, maar dan gecombi neerd met de verkiezing van een pre mier uit twee kandidaten. Volgens de uitleg die drs. Den Uyl gisteren aan het rapport gaf, zal zo'n nieuw stelsel niet dwingen tot een zo eenvoudige mogelijke politieke concen tratie, tenslotte wellicht uitgroeiend tot een tweepartijenstelsel, maar wel daar toe dringen. Een garantie kan het nooit zijn. Drs. Den Uyl dacht wel, dat de drang naar partijvernieuwing zal toenemen als een bepaalde concentra tie in haar regeringsbeleid slaagt. Wezenlijk blijft dat een concentratie zich voor de verkiezingen uitspreekt voor een bepaald regeringsprogram. In het rapport wordt als mogelijkheid voor een dergelijke samenwerking de combinatie van PvdA, christen-radika- len, D '66 en PSP genoemd, „maar het is niet uitgesloten dat in het op gang gekomen gistingsproces nieuwe groepe ringen zullen ontstaan". Het rapport besluit met twee ont- werp-resoluties, waarover het congres van de PvdA op 23 november in Am sterdam zal moeten beslissen. De eer ste geeft een opsomming van alle voor stellen zoals die in het rapport zijn uitgewerkt en draagt het partijbestuur op een spoedige totstandkoming van de vernieuwing van het partijbestuur in de aangegeven richting te bevorderen. De tweede is een opdracht aan het partijbestuur om in overleg te treden met daarvoor in aanmerking komende politieke groeperingen en stromingen teneinde voor de eerstkomende verkie zingen tot een progressieve concen tratie te komen. De goedkeuring van Ae uit zo'n over leg voortvoeiende stembusakkoorden wordt dan aan de partijraad gelaten. Het partijcongres beslist over een nau were samenwerking met andere partijen of over de vorming van een geheel nieuwe partij, waarin de PvdA opgaat. Van een onzer verslaggevers. NIJMEGEN De 24-jarige pyro maan C. F. uit Bergen op Zoom, die in de nacht van 9 op 10 september uit de Prof. Pompekliniek in Nijmegen vluchtte, is terug. Maandagmiddag meldde hij zich bij de kliniek. De jongen was veroordeeld nadat hij vorig jaar augustus in Bergen op Zoom voor anderhalve ton schade had aange richt door enkele kermistenten in brand te steken. H.M. de Koningin en Z.K.H. groothertog Jan van Luxemburg in een open rijtuig op weg van het Centraal Station naar het Koninklijk Paleis op de Dam, na aankomst van het groothertogelijk paar. AMSTERDAM Met een luisterrijk galadiner in het paleis op de Dam, is gisteravond de eerste dag van het Luxemburgse staatsbezoek aan ons land af gesloten. In haar tafelrede stipte koningin Juliana het belang van dit bezoek voor de Benelux en voor Europa aan: „Samen hebben wij, met België, het voorrecht samenstellende leden te zijn van de Benelux". Deze kern die zich geleidelik heeft ontwikkeld en bevestigd, is zelf weer het prototype geworden van de Euro pese gemeenschappen, die weer een bron van inspiratie voor menig begin van navolging daarvan zijn geworden. .Tegenwoordig is het onze gemeen schappelijke taak koppig vol te hou den tot de Euromarkt zijn ideale vorm heeft bereikt", vervolgde de Koningin Als wij geloven in een ideaal, dan moeten wij blijven streven zonder te versagen. In zulk een eendracht zal Europa ook zijn grote mogelijkheden meer dan tot heden blijven ontplooien, in het bijzonder om de wereld te hel pen behoeden voor een fatale kloof tus sen arm en rijk", aldus de Koningin. Groothertog Jan merkte op, dat door het ontstaan van de Benelux de zake lijke betrekkingen tussen Luxemburg en Nederland werden uitgebreid en dat ADVERTENTIE LIGA Luxemburg heeft kunnen profiteren van de „stimulansen van de buitenge wone dynamiek van de Nederlandse economie". Hij was ervan overtuigd, dat de grote vlucht die de Europese gemeenschappen hebben genomen, geen afbreuk heeft kunnen doen aan de betekenis van de Benelux. De eerste dag van het staatsbezoek werd gisteren getypeerd door dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van 't Rijksmuseum, die de Luxemburgse gasten gistermiddag ontving. „Een heel aardig bezoek", noemde hij het bezoek van de Luxemburgse gasten en van de Koningin en prins Bernhard aan het Rijksmuseum. Even vriendelijk was de sfeer bij de ontvangst van de gasten op het Am sterdamse Centraal Station door de Koningin en prins Bernhard en tijdens de rit in gala-rijtuigen naar het paleis op de Dam. Groothertog Jan, groother- ogin Joséphine-Charlotte, koningin Ju- jiane en prins Bernhard werden vrien delijk toegewuifd door het talrijke Am sterdamse publiek. Voor prinses Bea trix en prins Claus klonk gejuich op vanachter de dranghekken. Veel plezier hadden de Luxemburgse gasten en de Nederlandse koninklijke familie toen ze staande op het bal kon van het paleis zagen hoe een chauffeur de trappen oprende, een kof fertje met papieren van prins Bern hard liet vallen en hals over kop de in houd bij elkaar griste. Groothertogin Jan en zijn vrouw had den gisterochtend op de vliegbasis Soesterberg voet op Nederlandse bo dem gezet. Ze waren daar opgewacht door prinses Beatrix en prins Claus. Met een speciale trein, onder toezicht van een machinist bestuurd door staatssecretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaat), waren ze daarna door- ereisd naar het Amsterdamse Cen traal Station. DEN HAAG „Het gaat al iets be ter in de scheepsbouw", zei minister mr. De Block gisteren in de Eerste Ka- om tljdelyk steun aan deze bedrijfstak te verlenen in de vorm van een rente vergoeding van ten hoogste twee pro cent. Deze subsidie geldt voor ander half jaar. In totaal is er 54 miljoen gulden voor uitgetrokken, maar voor 1967 is al 36 miljoen ter beschikking gesteld. Het rijk verleent deze steun op voorwaar de dat de scheepsbouw vernieuwingen, zoals rationalisatie en mechanisatie, gaat toepassen en ook fusies tot stand brengt. Volgens de minister van economische zaken zijn de eerste resultaten daarvan al zichtbaar en dat vond hij snel. In het eerste halfjaar van 1967 was het Ne derlandse aandeel in de wereldproduk- tie van twee tot drie procent opgelopen. Of de steun voortgezet zal moeten worden, zal mr. De Block na afloop van de periode van anderhalf jaar be kijken. Hij waarschuwde wel tegen het verlenen van belastingfaciliteiten, zo als de liberaal, mr. Delprat had ge vraagd. Hij besefde dat ons land or ders waren ontgaan omdat Engeland wel een dergelijke fiscale steun ver schaft. Het voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. |7en groep, die zich de stichting „De J Evangelische Omroep" (DEO) noemt heeft de NCRV in een open brief in de kranten en op een perscon ferentie overvallen met ernstige be schuldigingen, die erop neerkomen, dat de NCRV niet christelijk genoeg meer zou zijn, meldt de „Leeuwarder Cou rant" (onafh.). De groep, waarin vooral predikan ten en evangelisten uit uiterst recht zinnige hoek vertegenwoordigd zijn, zegt verontrust te zijn over de ver minderde kwaliteit van de geestelij ke uitzendingen van de NCRV. Zij vindt, dat het evangelie in die uit zendingen steeds meer in de knel komt; de aanpassing van de bijbel aan het moderne levensgevoel gaat zo ver, dat er van het oorspronkelij ke evangelie steeds minder over blijft. De mannen van „DEO" eisen in eerste instantie zendtijd op van de NCRV: per week drie uur voor de radio en één uur voor de televi sie. Zij willen over deze zendtijd „naar eigen verantwoordelijkheid be schikken" en de programma's van de NCRV ook „kritisch begeleiden". Dat zou dan moeten gebeuren met de faciliteiten, het personeel en de geldmiddelen, die de NCRV zelf ter beschikking zou stellen... Wanneer de NCRV niet aan deze eisen voldoet, wil „De Evangelische Omroep" zelf een zendmachtiging aanvragen, waarvoor vijftienduizend leden nodig zijn. De NCRV houdt de deur dicht voor het drijven van deze pressiegroep, zo blijkt uit een communiqué, dat zij heeft uitgegeven. Terecht. In de eer ste plaats, omdat er in het kader van het totaal-programma, waartoe de NCRV zich heeft verplicht, geen plaats is voor de zendtijd, die „DEO" opeist. In de tweede plaats, omdat de NCRV, wanneer zij aan de eisen van deze stichting zou voldoen, de deur open zou zetten voor een geest van sektarisme, die strijdig is met haar opzet. In de derde plaats, omdat zij dan zou verloochenen wat zij de af gelopen jaren met veel vallen en opstaan heeft opgebouwd. De NCRV heeft de laatste jaren deuren en ramen open gezet naar de wereld van vandaag. Zij streeft in haar „Ra diokrant" en „Attentie" naar actua liteit en objectiviteit in nieuws en commentaar daarop. Zij geeft gede gen documentaires. Zij heeft een rui me plaats ingeruimd aan oude en nieuwe kerkelijke liederen. Zij poogt haar amusementsprogramma's te ha len uit een sfeer van oubolligheid en flauwiteit, die niets met christelijk heid te maken heeft. Zij geeft de nieuwe stromingen en denkbeelden in kerk en theologie weer, onder meer in de ether-colleges op maan dagmorgen. Zij probeert het evange lie te vertolken voor de mens van vandaag. De NCRV moet zich daar om niet van de wijs laten brengen door een groep als „DEO", met na me niét als de beschuldigingen zo ongenuanceerd en zo weinig gefun deerd zijn als deze groep ze naar vo ren brengt. (Een woordvoerder van de groep, ds. Glashouwer, heeft vo rige week op een perscon veren tie, waarin hij verklaarde, dat de NCRV- programma's „stuitend" waren, no- tabene moeten erkennen, dat hij zelf vrijwel nooit naar de radio luisterde en naar de t.v. zag!) Gerien dit alles moet men concluderen, dat al les bij „DEO" niet zo christelijk en evangelisch is als zij wil laten voor komen en dat wat „DEO" wil niet allemaal „pro Deo" is en „Deo vo- lente"." T^e plannen van staatssecretaris Van Veen geven de ambtenarenor- ganisaties aanleiding in het geweer te komen en zich te beklagen over de „verkregen rechten". „De Tijd" (r.k.) zegt hierover: „Ambtenaren praten erg veel over verkregen rechten en historische ver worvenheden. Dat komt omdat hun achterstand in directe beloning, die vroeger duidelijk bestond door de overheid werd goedgemaakt met bij komende arbeidsvoorwaarden in de vorm van goede pensioenen, vlotte spaarregelingen en ruime kindertoe lagen. Nu de achterstand in de direc te beloning van lieverlee verdwenen is, steken die gunstige regelingen op vallend af tegen het verdienstenpa troon in de gewone burgerbanen. In een tijd van blozende hoogconjunc tuur zouden de dalen tussen de top pen opgevuld kunnen worden. Daar zou dan niemand pijn aan hebben. Nu we er minder goed voor staan, voelt de overheid er meer voor de toppen te slechten. Dat vinden de amtenaren dan een „aantasting van verkregen rechten". De niet-ambte- naren vatten dat minder tragisch op. Als iedereen bier krijgt hoeven de amtenaren geen bier met suiker te drinken. Waar ligt de waarheid? Een feit is, dat d.e ambtenaren een betere kinder bijslagregeling hebben. Een feit is, ook, dat hun spaargeldregeling pre mies stelt op quasi-besparingen en dat iedere ambtenaar bereid zal zijn daar de draak mee te steken... tot het moment dat de overheid daar een einde aan maakt. Er zijn dus wel verkregen rechten, maar het zijn erg vreemde rechten, kromme zaken, die alleen bestaanszin hebben als een vermomde looncompensatie voor een achterstand in de directe salariëring. De ambtenaren meten dus aantonen dat een dergelijke achterstand nog steeds bestaat. Maar dat is erg moei lijk. Mr. Boot van de ARKA heeft twee punten ven achterstand ge noemd. „Wij hebben geen stakings recht", zei hij. Maar dat is moeilijk in geld waardeerbaar en men zou te genover dat gebrek de weelde kunnen stellen, dat ambtenaren bij een con junctuuromslag niet het gevaar lopen van de ene dag op de andere de straat op te vliegen. Boots andere ar gument is dat de salarissen van ambtenaren rechtstreeks door de Kroon worden vastgesteld en die van de gewone burgers niet. Dat klinkt goed, maar het heeft alleen iets om de hakken als men er geldelijk na deel van ondervindt en dat is niet zo. In de huidige situatie van schijn vrijheid op loongebied is het zelfs de vraag of de lonen in het bedrijfsle ven praktisch niet evenzeer door de Kroon worden vastgesteld. Kortom, de verontwaardiging van de ambtenaren is beter te snappen dan te begrijpen. Dat de overheid haar eigen dienaren op dit ogenblik zo hard ja, zo radicaal aanpakt kan betekenen, dat zij een horde neemt, waarachter wij een lang tra ject van zeer impopulaire hindernis sen vermoeden. De derde dinsdag in september zal het wel leren".

De Vallei | 1967 | | pagina 7