Loginof gepakt na aanvraag paspoort Al maanden elke dag een verhoor NEDERLAND BOOS OP DOUANIERS Proeven van Surveyor-5 verlopen naar wens Slecht jaar voor Duitse industrie AFSCHEID VAN ENGELSE LEGER Frankrijk en Polen staan nog ver van elkaar af LAST VAN y EEN KATER? Geboorteregeling niet op agenda conferentie van bisschoppen GELAND OP OF TEGEN EEN HEUVEL Israël geeft oud stadsdeel van Jeruzalem nimmer prijs Kaartje werd Russische spion noodlottig TRIJSKA EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 Chinees schip mocht Genua verlaten UIT MOSKOU MET VERBODEN MET OPEISBAAR Brussel wil zaak laten doodbloeden Strijd de goede strijd met Sturka: vóór de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. ONVERTEERBAAR Zoeken naar landingsplaats Autosalon in Frankfurt open VAKANTIES s Jaag hem wag met WITTE KRUIS poeders! MEER RUIMTE GLAS DALING WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 JOHANNESBURG (AP, Reuter) De verhoren van de Russische spion Loginof gaan onafgebroken voort. Hij werd, zo is gisteren door de Zuidafri kaanse politie bekendgemaakt, reeds in juli gearresteerd. De aanleiding tot zijn arrestatie was de opmerkzaamheid van een lid van de Zuidafrikaanse geheime dienst, die de Rus toevallig bezig had gezien ter wijl hij met een buitengewoon kleine camera foto's stond te maken van het gebouw waarin vroeger de Zuidafrikaanse inlichtingendienst gehuisvest was geweest. Loginof, die in Zuid-Afrika werkte onder de naam van Edmund Trinka, Canadees journalist, werd van dat ogen blik af gevolgd. Een Zuidafrikaanse agent kreeg opdracht, vriendschap met hem te sluiten. Dat gelukte. De man verwierf het vertrouwen van de Rus en kreeg bij hem thuis allerlei papieren te zien, waaronder een kaartje van de Ca nadese Hoge commissaris in Tanzania Dat kaartje leidde tot Loginofs ontmas kering. De Zuidafrikaanse politie weet nu precies hoe de Rus aan zijn valse iden titeit kwam. Hij kreeg van een Russi sche agent in Nairobi (Kenya) een ge boorteakte op naam van Edmund Trin ka. Die akte was geleverd door de Rus sische ambassade in Canada. Edmund Trinka had werkelijk bestaan. Hij was een lid van een gezin van drie personen die lang geleden uit Canada naar Euro pa gingen en in de Sowjet-Unie om het leven kwamen. Edmund Trinka werd dus de nieuwe naam van Loginof. De spion schreef een brief naar Canada, waarin hij vroeg om een nieuw paspoort omdat zijn Zuid- ADVERTENT1E Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig. kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVERSUM GENUA Na een maand van poli tiek geharrewar met de Italiaanse over heid over propagandamateriaal en poli tieke leuzen, heeft het communistisch Chinese vrachtschip LI Ming gisteren de haven van Genua verlaten. Het is op weg naar Antwerpen. De Li Ming was op 13 augustus de haven van Genua binnengevaren, van onder tot boven beplakt met Maoisti- sche leuzen. De havenautoriteiten van Genua weigerden toestemming te ge ven tot het lossen van de lading. De Chinese bemanning reageerde hierop met nog meer propagandaleuzen op te hangen. Ook hielden ze protestdemon straties aan boord. Tijdens de koude oorlog, die drie we ken duurde, waren de opvarenden van de Li Ming vrijwel geheel geisoleerd op hun schip. Tenslotte kwam men tot een compromis. De Italianen zouden de propaganda door de vingers zien, als die gematigd zou worden. De Chinesen gingen hiermee akkoord. afrikaanse paspoort hem te veel in zijn reizen belemmerde. In de brief sloot hij het valse geboor- tébewijs van Trinka in. Dat was voor de Canadese regering echter niet ge noeg. Zij wilde de vermeende Trinka wel een Canadees paspoort geven, maar slechts tegen inlevering van het Zuid afrikaanse paspoort, dat Loginof in werkelijkheid niet bezat. Dat bood echter geen moeilijkheden. Uit Moskou arriveerde er na zeer korte tijd een zwaar bestempeld en niet van echt te onderscheiden Zuidafrikaans paspoort. Loginof stuurde dat naar Ca nada met het verzoek het hem terug te zenden, tegelijk met zijn nieuwe Cana dese pas. Dat gebeurde. Hij kreeg enige tijd la ter een kaartje van de Canadese Hoge commissaris in Tanzania met daarbij zijn nieuwe paspoort en zijn oude, „zo als u het ons had gevraagd". De ontdekking van die kaart bracht de Zuidafrikaanse politie op de gedach te dat Trinka wel eens helemaal geen Canadese journalist zou kunnen zijn, maar een spion die zjch valse papieren had verschaft. De vermeende Trinka werd gearresteerd en bekende onmid dellijk. Sinds dat ogenblik wordt hij on afgebroken verhoord. Zijn bekentenis sen hebben het Russische spionagenet in de gehele wereld een zware slag toe gebracht. Het is nu gebleken dat Loginof zich in Zuid-Afrika aan het voorbereiden was op een toekomstige taak in Ame rika. Wat die taak zou inhouden be weert hij niet te weten. Over wat hij verder in Zuid-Afrika deed heeft de Zuidafrikaanse politie niets meegedeeld. ROME (Reuter, AP) Op de conferentie van bisschoppen van de rooms-katholieke kerk, die op 29 sep tember in Rome begint, zal het vraag stuk van de geboortenregeling niet ter sprake komen. Dit heeft de Poolse se cretaris-generaal van de synode, mgr. Ladislau Roebin, gisteren meegedeeld. Hij zei dat de bisschoppen genoeg te doen zullen hebben met de punten, die op het ogenblik op de agenda staan. Die punten zijn o.a.: het kerkelijke recht, de seminaries, de liturgie, de ge loofsleer en het gemengde huwelijk. Tijdens het Tweede Vaticaanse Con cilie deelde paus Paulus de 2500 bis schoppen mee dat hij een beslissing over het vraagstuk van de geboorten- regeling aan zichzelf voorbehouden had. Tot dusver heeft de paus zich echter over dit vraagstuk nog niet uitgespro ken. Het is intussen vrijwel zeker dat som mige bisschoppen de kwestie op de ko mende synode zullen aansnijden, in samenhang met de besprekingen over de geloofsleer en het gemengde huwe lijk. Het is de bisschoppen niet uitdruk kelijk verboden de kwestie van de ge boortenregeling ter sprake te brengen. Wel is het zo dat de verschillende voor zitters van de conferentie kunnen bepa len of een ter sprake gebracht onder werp binnen de orde is of niet. Mgr. Roebin deelde gisteren voorts mee dat de paus tegenwoordig zal zijn bij de openingszitting en dat hij voor de sluiting van de conferentie op 29 ok tober waarschijnlijk van tijd tot tijd een van de dagelijkse zittingen zal bij wonen. De synode van rooms-katholieke bis schoppen, die is voortgekomen uit het Tweede Vaticaanse Concilie, zal niet zo openbaar zijn als het concilie zelf. Er zullen geen toehoorders of waarnemers in de zittingszaal worden toegelaten. Drie bisschoppen, die door de deelne mers aan de conferentie zelf zullen worden gekozen, zullen dagelijks bulle tins over de vergadering samenstellen. WARSCHAU (AP) Uit de Pools- Franse verklaring die is uitgegeven na afloop van president De Gaulles bezoek aan Polen is gebleken dat dé standpun ten van beide landen inzake belang rijke Europese vraagstukken nog ver uiteenlopen. De Oder-Neisse-grens werd in de ver klaring niet eens genoemd, terwijl De Gaulle op dit punt al sinds 1959 achter Polen staat. Klaarblijkelijk was het ge brek aan Poolse steun voor zijn eigen voorstellen aan Warschau (om zich meer los te maken van Moskou) voor De Gaulle reden om zijn steun voor handhaving van de Oder-Neisse-grens niet op schrift te stellen. Het gemeenschappelijke buurland, Duitsland, werd maar éénmaal ver meld, terwijl de verklaring wel een lange paragraaf wijdde aan Viëtnam. President De Gaulles voorstel aan Po len om samen met Frankrijk te streven naar de beëindiging van de oorlog werd genegeerd. Wel werd daarentegen verklaard dat het conflict in Viëtnam „het belangrijkste obstakel voor inter nationale ontspanning" was. Polen en Frankrijk „veroordelen een oorlog die met zijn escalatie het be staan zelf van het Viëtnamese volk be dreigt en de veiligheid van de buurlan den blijft aantasten. Zij zijn de overtui ging toegedaan dat slechts beëindiging van de buitenlandse interventie en te rugkeer tot de akkoorden van Genève van 1954 tot een oplossing zullen lei den", aldus de verklaring. President de Gaulle, partijleider Go- moelka, de Poolse premier Cyrankie- witsj en president Ochab bespraken de toestand in het Midden-Oosten, zo ging de verklaring verder, „en hun conclu sies zijn over het algemeen gelijklui dend". Over andere kwesties was het Pools- Franse geschrift, dat twaalfhonderd woorden telde, vaag. Met name over het Duitse vraagstuk. „De oplossing van de Europese vraagstukken, waar onder de Duitse kwestie kan slechts met instemming van alle betrokken landen tot stand worden gebracht". Dit was de enige maal dat de naam Duitsland werd genoemd in het com muniqué. Het Franse gezelschap landde gister middag om twee minuten voor vier op het vliegveld van Parijs. Vele minis ters waren ter begroeting aanwezig. Inmiddels hebben de Poolse leiders „met buitengewoon genoegen" de uit nodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan Frankrijk. Een datum daarvoor werd nog niet vastgesteld. En president De Gaulle zelf is het rei zen nog niet moe, want hij zal volgend voorjaar nog een bezoek brengen aan Roemenië. ROTTERDAM De Nederlandse vervoerders zijn allerminst te spreken over de acties van de Belgische douane mensen, die hun per vrachtwagen per dag zo'n 250 gulden kost. Het zou bil lijk zijn deze kosten op de opdrachtge- ADVERTENT1E vers te verhalen, meent mr. C. A. F. Goeban, secretaris van de afdeling goederenvervoer van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen (KNVTO). Vooral de vervoerders op Frankrijk lijden schade. Zij kruisen twee grenzen en dat betekent dubbel oponthoud. Mr. Goeman is optimistisch over de duur van de actie: „Met een paar dagen zal het wel zijn bekeken". Drs. J. van Eden, secretaris buiten land van de protestants-christelijke weg vervoerders, noemt het „een onverteer bare zaak dat de kwestie van de doua niers wordt uitgespeeld op de ruggen van de transportondernemers en hun personeel". Hij vraagt zich af of de extra kosten wel te verhalen zullen zijn. „Ook de verladers en ontvangers der goederen zullen schade ondervin den van het oponthoud". Niet minder verbolgen iS*het Tweede- Kamerlid Berkhouwer (lib.). Als lid van het Europese Parlement heeft hij de Europese Commissie gevraagd of ze het moment niet rijp vindt om in te grijpen. „Soortgelijke acties geven het wordend Europa bij reiziger en vervoerder wei nig kans om tot een levend begrip te worden." De tactiek van het Belgische ministe rie van financiën is intussen duidelijk. Het is erop uit de stakingsbeweging te doen doodbloeden. Waarom wordt er niet onderhandeld, vroeg onze corres pondent in Brussel een bevoegd woord voerder. Het antwoord kwam erop neer dat wanneer men de mannen om wie de staking begonnen is, het lager geclassificeerd douanepersoneel, geeft wat ze wensen, het overeenkomstige personeel van financiën en van andere departementen met gelijksoortige eisen zal komen. Inwilliging daarvan zou de Belgische schatkist op een 400 miljoen gulden komen te staan. Ook gisteren deden zich aan de grens- Als gevolg van de stiptheidsactie van de Belgische douaniers hebben zich ook gisteren kilometers lange files van vrachtwagens bij grensovergangen met België gevormd. Deze foto werd gemaakt bij de post Wemhout. O posten met België urenlange opstoppin gen voor. De chaos was over het alge meen kleiner dan maandag. PASADENA (Reuter) De Ame rikaanse ruimtesonde Surveyor-5, die zondag een zachte landing op de maan heeft gemaakt, heeft al een grote serie foto's van uitstekende kwaliteit naar de aarde geseind. Hoewel ze geland schijnt te zijn op of tegen een heuvel in plaats van in een krater verliepen alle proeven die de Surveyor moest doen naar wens. Tot die proeven beheorde de eerste analyse door de mens van de bodem van de maan. Daartoe liet de Surveyor een radio-actieve metalen doos op het maanoppervlak zakken. De kleine doos, die radio-actief curium 242 bevat werd aan een nylon koord uit de ruimte sonde gelaten. Aan de kracht waarmee de radio actieve straling wordt teruggekaatst kunnen de geleerden afmeten welke soort elementen door de straling werden getroffen. Door middel van deze nieuwe tech niek hoopt men opheldering te krijgen over onder andere de oorsprong van de aarde, al lang een controverse tussen wetenschappelijke onderzoekers. Wan neer er veel aardse elementen op de maan worden aangetroffen kan dit be tekenen dat dit lichaam ongeveer in de zelfde tijd werd gevormd als de aarde. De chemische analyse die de Surveyor uitvoert zal misschien tevens aantonen of er stoffen zijn op de maan, die nuttig kunnen zijn voor de mens. De opnamen van de maanbodem zul len tevens van nut kunnen zijn vo#r het uitzoeken van een landingsplaats voor toekomstige astronauten in een maankrater genaamd de Zee van de rust. De foto's die de Surveyor tot nu toe naar de aarde zond waren zeer scherp. Ze toonden kruimelige grond, die be dekt is met stenen, en waarin zich klei ne kraters bevinden. NEW YORK (Reuter) Israël heeft opnieuw geweigerd het bezette oude stadsdeel van Jeruzalem prijs te geven, maar het wil wel meewerken aan maatregelen om internationale be langen in de sector te beschermen. Dat deelde Oe Thant, de secretaris-gene raal van de VN, gisteren de algemene vergadering van de VN mee. Oe Thant sprak de Algemene Verga dering toe nadat hij een rapport had ontvangen van zijn speciale afgevaar digde naar Jeruzalem, de Zwitserse di plomaat Ernesto Thalmann. Het Israëlische standpunt inzake Je ruzalem, dat Thalmann bij zijn bezoek aan het Midden-Oosten al had verno men. werd gisteren opnieuw uiteenge zet in een brief van Abba Eban, de Is raëlische minister van buitenlandse za ken aan Oe Thant. Eban schreef dat „de verdeling (van Jeruzalem) en de oprichting van bar rières geen enkel internationaal be lang dienen". Ze zouden daarentegen alleen de spanning opvoeren en discri minatie in de hand werken. Maar de Israëlische minister sloot de mogelijkheid van een „uiteindelijke regeling" van de kwestie niet uit. Hij wees er op dat Israël de belangen van christenen, moslems en joden inzake Jeruzalem terdege in de gaten houdt. Inmiddels hebben Egyptische en Is raëlische troepen elkaar gisteren op nieuw bestookt met vuurwapens. Vol gens de Egyptische lezing van het inci dent hadden de Egyptische troepen op de westelijke oever van het kanaal het vuur geopend toen Israëlische vliegtui gen het Egyptische luchtruim schon den. Israël beweerde daarentegen dat zijn vliegtuigen door de Egyptenaren onder vuur werden genomen terwijl ze boven de oostelijke oever van 't kanaal vlogen. NEW YORK De politie in New York heeft gisteren een vrouw gearres teerd, die twee jaar geleden aangifte deed van de verdwijning van haar vier jarig dochtertje en vijfjarig zoontje. Zij is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op de twee kinderen. De vrouw, Alice Crimmins, vertelde de politie in juli 1965 dat haar twee kin deren 's nachts waren ontvoerd. De camera's van de Surveyor-5 registreerden 't werk van de apparatuur, welk door de maanverkenner wordt neergelaten. Het geheimzinnige „kastje", di gedeeltelijk met goud is bekleed, verspreidt radio-actieve alpha-deeltjes op h> maanoppervlak. Door de meetbare snelheid van de afstraling kan de samenstellin van de grond worden ontleed. FRANKFURT De Duitse auto-industrie maakt altijd een groots en fees telijk evenement van de tweejaarlijkse autotentoonstelling, die morgen in Frankfurt wordt geopend. Dit keer is al het pompeuze vertoon echter mis plaatst en doet de verplichte geestdrift opgeschroefd aan. De Duitse auto-in dustrie heeft in haar geheel beschouwd 'n beroerd jaar achter de rug en er is geen kijk op dat het spoedig beter zal gaan. De enigen die reden tot plezier heb ben zijn de importeurs. Vorige jaren waren de buitenlanders min of meer als bezienswaardigheden aanwezig op de Frankfurtse autotentoonstelling. Het laatste jaar hebben ze zich ontpopt als geduchte concurrenten van de Duitse merken, zo geducht dat de verkoop van de Duitse merken op eigen thuismarkt er beduidend door terugliep. Het succes van de buitenlanders en de teruglopende conjunctuur noodzaak ten de Duitse autofabrieken, op B.M.W. en Daimler-Benz (Mercedes) na, tot ver plichte fabrieksvakanties die werden ge volgd door verdere werktijdverkortin gen. De produktie moest fors worden ingekrompen, want het was volslagen onmogelijk om net zoveel auto's kwijt te raken als men kon maken. Zo maakten de Duitsers in de eerste helft van dit jaar 404.069 auto's minder dan de 1.654.658 stuks van de eerste zes maanden van 1966, wat op een daling ADVERTENTIE O Kameelruiters van het Zuidarabische leger groeten een Britse pantserwagen bij het verlaten van de basis Klein Aden, die door Engeland is overgedragen aan het federale leger als eerste stap om de terugtrekking van het Britse leger te realiseren. van 23,8 procent neerkomt. Dat kwam vooral doordat hun binnenlandse ver koop met 162.953 stuks oftewel negen tien procent terugliep. Bovendien daal de de export ook nog. Eerst werd de dalende binnenlandse verkoop geheel aan de teruglopende conjunctuur geweten. Dat B.M.W. en Daimler-Benz wel goed verkochten werd afgedaan met de verklaring dat de kopers daarvan zo kapitaalkrachtig wa ren dat de conjunctuur voorlopig geen vat op ze had. Toen bleek dat zowel de dure als de goedkope buitenlandse mer ken met steeds toenemend succes op de Duitse markt opereerden, viel het ge makkelijke conjunctuursmoesje natuur lijk niet vol te houden. Het Duitse autoblad Auto, Motor und Sport was de eerste die onomwonden zei waar het op stond. „De buitenlandse auto's hebben vier deuren en meer ruimte van binnen, ze zijn beter ge veerd en ze hebben een betere weglig- ging en ze gebruiken minder brandstof dan hun Duitse concurrenten". Verder beredeneerde het blad dat het publiek door de dalende conjunctuur kritischer kocht en daarom nu de bui tenlandse auto's aanschafte terwijl vroeger uit gewoonte genoegen werd genomen met de minder biedende Duit se auto's. Dat stuk kostte het blad vele abon nees. maar ook deze in hun vaderlandse gevoelens gekrenkten konden het feit niet wegpraten dat de buitenlanders 6.8 procent meer auto's verkochten in de zelfde periode waarin de verkopen van de Duitsers met maar liefst negentien procent terugliepen. Voor de buitenlan ders had dat tot resultaat dat hun marktaandeel van 13.4 tot zeventien procent opliep. B.M.W. verkocht in de eerste zes maanden van dit jaar 11,4 procent meer dan in de eerste helft van 1966, maar dat is geflatteerd. Dit jaar maakt Glas immers deel uit van B.M.W. terwijl dit merk vorig jaar nog zelfstandig was. Daarom deed Daimler-Benz het met een stijging van 9.6 procent beter. Geen van beide merken maakt enorme aantallen. Veel spectaculairder zijn daardoor da lingen van 25,4 procent voor V.W., 24,3 procent voor Ford-Duitsland, en 15,6 procent voor Opel. Dat komt neer op 73.482 Volkswagens, 45.226 Fords en 32.999 Opeis minder. Bij de buitenlanders zijn de aantallen minder indrukwekkend, maar de per centages liegen er niet om. Peugeot ging er 31,8 procent op vooruit, Renault 19,2 en Simca 9,6 procent. DAF begint pas het laatste jaar goed in Duitsland en dankt daar een sensationele stijging van 55,8 procent aan. De buitenlanders verkochten al met al 141.980 auto's in de eerste helft van dit jaar, 18.980 meer dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar. In elk geval is dat heel wat anders dan de daling met 162.953 stuks van de Duitse fabrikanten. De nabije toekomst biedt de Duitse autoindustrie geen gunstige perspectie ven. VerWacht wordt dat de huidige tendens zich door zal zetten. Zeker zal dat deze winter opnieuw tot gevolg heb ben dat diverse fabrieken voor kortere of langere tijd moeten sluiten. Intussen kunnen de fabrikanten troost putten uit een prognose van Shell-Duitsland, vol gens welke er in 1985 twintig miljoen auto's in West-Duitsland zullen rijden, twee keer zoveel als nu.

De Vallei | 1967 | | pagina 9